Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Nie ma kompromisu w sprawie ziemi pod drogę

Zmiana planów - przedłużenie ul. Kolejowej musi zaczekać

Opublikowany: 2008-04-01 17:25 Autor: Wojciech Drewka

Przedłużenie ulicy Kolejowej do Kościuszki w Kartuzach nie będzie realizowane zgodnie z planem. Powód to zakończone fiaskiem rozmowy pomiędzy gminą Kartuzy, a właścicielem gruntu potrzebnego pod drogę. W kalendarzu inwestycji zamiast przedłużenia ul. Kolejowej wprowadzona zostanie modernizacja ul. 3-maja - głównej arterii miasta.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

O konieczności zmiany planów kartuscy radni dowiedzieli się na wspólnym posiedzeniu komisji stałych Rady Miejskiej.

W miejscu, gdzie znajduje się sklep i parking ma przebiegać droga... fot.W.Drewka

W miejscu, gdzie znajduje się sklep i parking ma przebiegać droga… fot.W.Drewka

- Mieliśmy w planach na lata 2009-2010 przedłużenie ulicy Kolejowej, ale właściciel gruntu przez który ma przebiegać droga postawił nam bardzo trudne warunki – poinformowała Mirosława Lehman, burmistrz gminy Kartuzy.

Rzecz dotyczy działki w Kartuzach przy ul. Kościuszki, na której znajduje się sklep Caros (warto podkreślić, że właściciel sklepu nie jest właścicielem działki – przyp.red.).

- Rozmowy z właścicielem działki prowadziliśmy od dłuższego czasu i wydało się, że uda nam się wypracować kompromis, ale niestety podczas ostatniego spotkania nastąpiła zmiana jego stanowiska i zdecydowane „usztywnienie” oczekiwań – powiedziała Mirosława Lehman. – Ponieważ dodatkowo trwa procedura związana z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, od której właściciel nieruchomości się odwołuje, zdecydowaliśmy, że nie będziemy czekać i po prostu zmienimy priorytety i w konkursie na dofinansowanie inwestycji na drogi wystartujemy z modernizacją ul. 3-maja.

...która połączy się z ul. Kościuszki. fot.W.Drewka

…która połączy się z ul. Kościuszki. fot.W.Drewka

Jak poinformował Tomasz Brzoskowski, wiceburmistrz gminy Kartuzy, samorząd liczy na środki ponieważ ul. 3-maja stanowi główną arterię komunikacyjną Kartuz i łączy na dwóch odcinkach drogę wojewódzką.

- Prawdopodobnie w maju ogłoszony zostanie konkurs na drogi lokalne, więc moglibyśmy stracić jedyną okazję, gdybyśmy czekali na rozstrzygnięcie sprawy z działką pod przedłużenie ul. Kolejowej – stwierdził Tomasz Brzoskowski. – Do podziału na 6 inwestycji drogowych jest 11 mln złotych w okresie 5 lat. Jest więc o co walczyć i nie ma sensu zwlekać.

Zgodnie z deklaracjami kartuskich władz, zmiana priorytetów inwestycyjnych nie oznacza zawieszenia sprawy przedłużenia ul. Kolejowej. Dziś nie udało nam się porozmawiać z szefem centrum handlowego, ale do tematu wkrótce wrócimy.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [15]

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bigismall

  Dla zatłoczonych kartuz to zdecydowanie zła wiadomość :|

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zakonnik

  .
  To chyba najbardziej przykry dowcip na 1.04.
  .

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Shark

  Właścicielowi tylko kasa i głupota w głowie, a nie rozum :(

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wojciech Drewka

  Dwa komentarze użytkowników zostały usunięte.

  Chciałbym wyjaśnić,bo być niezbyt jasno to nakreśliłem - właściciel Carosa i właściciel działki na której sklep się znajduje to dwie różne osoby,więc nie można utożsamiać sprawy działki z właścicielem marketu. Sklep stoi po prostu na działce osoby,od której gmina próbuje uzyskać grunt.W kolejnych publikacjach postaram się to uściślić.

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # postrach glupoty

  Bedziemy wdzieczni...Czy wlasciciel chce zbyt duzo, czy gmina...boc nie miasto to to... chce dac za malo? Moze w czym innym problem?
  Przykra sprawa

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol

  Właścicielem terenu jest Pan D.,który w dziwnych okolicznosciach pozyskał ten grunt oraz budynek banku.Facet idzie na przeciąganie,dla niego nie liczy sie interes miasta,będzie blokował poki się da,choć o tym ,że tam ma być droga wiedzial od początku.

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wywłaszczenie

  Prima aprilis. Nabycie nieruchomości w celu realizacji inwestycji
  w zakresie dróg publicznych jest uregulowane prawnie. CZy nie ma tu możliwości nabycia w drodze wywłaszczenia za odpowiednim odszkodowaniem ?

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wywlaszczenia

  a jezeli wlasciciel dzialki pojdzie do sadu? to nie zobaczymy tej drogi przez nastepne 10 lat

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zakonnik

  Pan D. nabył ten teren legalnie i bez żadnych kombinacji. Każdy mógł w tym czasie kupić. Ta działka była prywatną własnością i Pan D. kupił ją w normalnym obrocie i zgodnie z prawem.

  Inną sprawą był udział ówczesnych władz miasta z burmistrzem Wilkowskim na czele. Bardzo wspierającym działania obecnego właściciela.
  Działka pod drogę mogła być odkupiona w tamtym czasie. Tym bardziej, że oficjalna cena zakupu tej działki była dość niska. Dlatego i cena odkupienia byłaby niska.
  Z perspektywy czasu wygląda na to, że KTOŚ chciał nieźle na tym zarobić. I jak obecnie widać, pewnie tak będzie. Przykro tylko, że kosztem nas wszystkich - mieszkańców Gminy Kartuzy.
  I przykro, że osoby postawione na główne urzędy w gminie, zamiast o dobro wszystkich mieszkańców zadbały o dobro nielicznych...
  .
  Ale taka to nasza demokracja. Jak widać lubimy słodkie kłamstwa niż gorzką prawdę. Co pokolenie łapiemy się na ten sam lep. Niestety.

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .....

  Postapiłbym tak samo jak pan D., ciekawe kto oddałby taką działke w centrum miasta na niekorzystnych dla właściciela działki warunkach???!!! Ja napewno nie!!!

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # postrach glupoty

  ..... - a znasz te niekorzystne warunki??

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  Skoro wiadomo,że miałabyć tam droga już wczesniej przed nabyciem gruntów przez Pana D.,dlaczego wówczas gmina nie przystąpiła do przetargu????

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  W komunie nikt nie pytał zabrali nam ziemie pod zabudowe osiedla, a na jakiej
  podstawie p. D. nabył tą działkie - przecież Gmina wiedziała że pójdzie tam droga - pytanie może do wyższych władz - kto zawinił.

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wojciech Drewka

  Ważna informacja: w związku z tym,że właściciel działki jest osobą prywatną,niewskazane jest publikowanie jego danych osobowych.

 • 0 0 10 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ola

  a wykorzystac spec ustawe nie ma pani fachowców w gminie wstyd

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo