Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Będzie nowy projekt szkoły w Baninie. Przetarg w styczniu

Opublikowany: 2011-12-28 11:43 Autor: Wojciech Drewka

Gmina Żukowo odstępuje od budowy szkoły w Baninie według dotychczasowego projektu. Zdaniem burmistrza, zakłada on zbyt kosztowne rozwiązania, a wszelkie poprawki to dodatkowe wydatki. Zapadła więc decyzja o wyłonieniu wykonawcy nowego projektu. Żukowscy radni przyjęli dziś oświadczenie w tej sprawie, w którym wyrażają aprobatę dla propozycji burmistrza.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Rada Miejska w Żukowie co prawda nie jednogłośnie, ale zdecydowaną większością przyjęła oświadczenie, w którym rekomenduje rozpoczęcie nowej procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy projektu szkoły w Baninie. Tym samym samorząd rezygnuje z budowy szkoły w oparciu o projekt przedstawiony przez pracownię z Krakowa.

Żukowscy radni większością głosów oświadczenie w sprawie szkoły w Baninie. fot.W.Drewka

Żukowscy radni większością głosów oświadczenie w sprawie szkoły w Baninie. fot.W.Drewka

Jak podkreślił burmistrz Żukowa Jerzy Żurawicz, dotychczasowy projekt zakładał zbyt drogie rozwiązania, a podjęte próby negocjacji zmian nie przyniosły oczekiwanych efektów.

- Pracownia za każdą zmianę żąda bardzo dużych pieniędzy. Za zmiany, które my zaproponowaliśmy projektant chciał ponad 300 tys. zł, a za salę gimnastyczną około 500 tys. zł – powiedział Jerzy Żurawicz, burmistrz Żukowa. – Musimy więc zacząć chodzić po ziemi i coś wybrać. Bo albo wracamy do dotychczasowego projektu, który jest drogi i będzie generował dodatkowe koszty dla gminy, albo zrobimy nowy, który pozwoli wybudować szkołę w 2013 roku. W styczniu będziemy mogli ogłosić przetarg. Proponujemy projekt szkoły o połowę tańszej, która pomieści tyle samo dzieci, co planowano.

Propozycja nie podobała się radnym opozycji w Żukowskiej Radzie Miejskiej, którzy apelowali o odrzucenie oświadczenia i przystąpienie do budowy szkoły w oparciu o istniejący projekt.

Burmistrz Żukowa przekonał radnych, że lepszym rozwiązaniem jest stworzenie nowego projektu szkoły w Baninie. fot.W.Drewka

Burmistrz Żukowa przekonał radnych, że lepszym rozwiązaniem jest stworzenie nowego projektu szkoły w Baninie. fot.W.Drewka

- Według istniejącego projektu szkoła w Baninie mogłaby zostać wybudowana za kwotę około 13 milionów złotych, gdyby nawet koszt wzrósł do 17 milionów, to nie powinno to stanowić większego problemu dla budżetu gminy – stwierdził radny Albin Bychowski. – Nieprawdą jest, że trzeba wydać dodatkowe pieniądze na zmianę projektu. Mamy natomiast wiele niewiadomych dotyczących nowego projektu i to jest podstawą do odrzucenia tego wniosku.

Radny Wojciech Kankowski stwierdził z kolei, że należy przystąpić jak najszybciej do budowy szkoły, nie odkładając projektu na półkę.

- Toczy się niepotrzebna dyskusja, bo niepotrzebnie przystępujemy do realizacji nowej koncepcji. To znów spowoduje przesunięcie budowy szkoły w czasie – stwierdził.

Burmistrz Jerzy Żurawicz stanowczo oponował.

- To mój poprzednik pan Bychowski tak podpisał umowę z projektantem, że teraz za każdą zmianę w projekcie trzeba słono płacić – powiedział. – Co się tyczy rozpoczęcia budowy, to ci, którzy znają przepisy dotyczące zamówień publicznych wiedzą, że aby ogłosić przetarg gmina musi mieć zabezpieczone środki. A kosztorysowa wartość inwestycji jest dużo wyższa niż 17 mln, więc nie mogliśmy ogłosić przetargu. Chcemy teraz ogłosić przetarg ograniczony, do którego zaprosimy wyłącznie firmy mające doświadczenie w projektowaniu szkół, a nie teatrów i muzeów.

Gmina decydując się na nowy projekt opiera się na analizie sytuacji z gminy Pruszcz Gdański i Straszyn, gdzie wybudowano szkołę podstawową, salę gimnastyczną i przeprowadzono remont gimnazjum. Według szacunków Żukowa, dokumentacja projektowa dotycząca budowy „zerówki”, szkoły podstawowej oraz sali gimnastycznej wraz z boiskiem ma kosztować niecałe 320 tys. zł brutto. Zdaniem burmistrza, to o wiele lepsze rozwiązanie niż wprowadzanie poprawek do istniejącego projektu.

Radni w przyjętym dziś oświadczeniu zaakceptowali to rozwiązanie. Była to w zasadzie tylko formalność, ale jak podkreślił Jerzy Żurawicz, potrzebował jasnego sygnału, że Rada Miejska aprobuje podejmowane przez niego działania związane ze szkołą w Baninie.

Warto przypomnieć, że gmina Żukowo liczy też na dofinansowanie w wysokości 6 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa na realizację tej inwestycji.

- To, czy dostaniemy te pieniądze rozstrzygnie się na początku roku, bo decyzja w tym zakresie należy do premiera – mówi Jerzy Żurawicz. – Te pieniądze, plus to co mamy zabezpieczone w budżecie powinno bez problemu wystarczyć nam na na budowę szkoły w Baninie, bez potrzeby zaciągania dodatkowych zobowiązań.

Jak już informowaliśmy, budowa nowej szkoły w Baninie to jedno z najważniejszych zadań, które w najbliższym czasie musi zrealizować gmina Żukowo. Istniejąca placówka jest już przepełniona – w obiekcie przystosowanym na 120 dzieci w tej chwili uczy się już 450.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [32]

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nvjvbfi

  oj boją się tam tych krzykaczy z 3miasta co to wsi im się zachciało i Banino okupują mądrale

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Wspirają ich w tym ludzie Bychowskiego...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @nvjvbfi

  To mówisz, że to tylko Ci z 3miasta chcą kształcić dzieci? Ależ mają wymagania ci "miastowi"!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  No i co z tego, że są z 3-miasta? Płacą podatki, mieszkają w Baninie, a ich dzieci (i wasze) powinny mieć nową szkołę bo takiej tam brakuje!

  Kościół w Baninie stoi, a adekwatnej szkoły dla dzieci nie ma?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mlit

  To Kościół też z podatków budowano?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # miszkaniec

  Nowa szkoła będzie ale nie taka jaką zażyczył sobie poprzedni włodarz

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Do mlit,

  Kościół budowano z pieniędzy, które spadły z nieba jak kasza manna.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mlit

  To może jeszcze jakieś na szkołę spadną...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Dyskusja na sesji była wyjątkowo merytoryczna,najważniejsze, że wszyscy są za budową szkoły.Burmistrz poprosił także o podpisanie deklaracji przez radnych o współpracy w tej sprawie.Wielkie ździwienie wzbudził fakt, że projektant nie ma doświadczenia w budowie szkół,tylko teatrów.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tyle radnych za nowym projektem?

  A radny Miąskowski też za nowym projektem? Przecież wcześniej tak optował za poprzednim. Z tego co pamiętam był za nim rękami i nogami.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ale ściema

  a wszystko po to aby maksymalnie budowę przesunąć w czasie i na razie na "niepotrzebne rzeczy" nie wydawać kasy, potem następny burmistrz i następna rada będzie się martwić i tak w kółko Macieju

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Brawo i jeszcze raz brawo dla urzędników i samorządu w większości za analizę realności wykonania zamierzenia budowy szkoły , co do przytyczków do biura projektów tak to jest jak się ogłasza konkurs i jego zwycięzcę . Jeżeli nawet omawiany projekt byłby zrealizowany konsekwencje były by nawet za kilkanaście lat przy jakiejkolwiek próbie przebudowy "naruszenie praw autorskich" .

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @nvjvbfi

  Co znaczy "okupują"? Ci t 3miasta "okupują" Banino... Przyszli i zabrali siłą? "Siedzą" na cudzym?
  Dobrze, jest choć czasem pomyśleć...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PAPA

  Pani Winter proszę o trochę samokontroli. Nie z pani pieniędzy budowano kościół. Czytając Pani komentarze odnoszę wrażenie że musi Pani nad sobą popracować.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a co ma kościół do wiatraka?

  ?????????????????????????????

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bvhdsvgi

  buraki z trójmiasta rządzą hahahah

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do tych oszołomów z Banina

  pobudowaliście domy za kredyty to teraz sobie szkołę za kredyt wybudujcie....nie wiedzieliście że na wieś z małą szkółką idziecie mieszkać ? won do 3miasta !!!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PAPA

  Do ????????????????? Powiem krótko w Kartuzach jest taki lekarz Skweres się nazywa,ale nie wiem czy Twój przypadek nie wymaga bardziej głębszej analizy? To proponuję Ci Tworki.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @papa

  a ty do kocborowa albo walnij się papniakiem w łeb

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Beata

  A gdzie ta radość bożonarodzeniowa? Już minęła?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @beata

  a co ? ty jeszcze masz święta ku czci słońca ?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Małgorzata A Winter-Walker

  Zajmij się swoją Brodnicą WICHRZYCIELKO!!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Jak rozpoczną budowę szkoły w 2012 roku, to będzie cud. Temat został przesunięty na dalszy termin. Za taki stan rzeczy odpowiadą radni z Banina, którzy optowali za poprzednim projektem, który za ponad 1 000 000,00 (jeden milion) złotych zostanie odłożony na półkę. Czy ta półka w gminie wytrzyma taki ciężar - ponad 200 000,00 zł poprzedni projekt, oraz ponad 1 000 000,00 zł za obecny projekt? To są oszczędności za które zapłacą podatnicy.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  niech miastowi sami sobie budują szkołę - jedyne co potrafią to krzyczeć i wymagać - obwodnica nie bo za duży hałas ale szkoła tak.....co za buractwo

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Do Mlit,

  Podobno już te pieniądze lecą!!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mlit

  Marzenia się spełniają…

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Małgorzata A Winter-Walker

  Czy ty stara WICHRZYCIELKO potrafisz coś konstruktywnego powiedzieć w sprawie szkoły?! Zawsze jakieś durnoty wypisujesz i jątrzysz...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@Małgorzta....

  A twoja wypowiedż to konstruktywna, tak uważasz? Z kulturą też jakoś na bakier. Być może w Nowym Roku będzie z tobą lepiej, czego życzę!!!!!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do do@Małgorzta....

  A twoja wypowiedż to konstruktywna, tak uważasz? Z kulturą też jakoś na bakier. Być może w Nowym Roku będzie z tobą lepiej, czego życzę!!!!!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej...

  No tak, jakie myślenie takie działanie!!!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Już mnie ci z Banina wnerwiają....

  bo im chyba wcale o szkołę nie chodzi a o te swoje marzenia, o których na sesji była mowa. Bo dzieciakom wszystko jedno czy będą w szkole ze szkła i złota czy w zwykłej, ze zwykłych okien i klamek. Byle była. A nasze dzieci w Żukowie od lat w dwóch szkołach rozdzielone i na różne zmiany chodzą, ćwiczą na korytarzach - tego nikt nie widzi?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # olo

  Ciekawe za Bychola tak im to nie przeszkadzało teraz nie mogą wytrzymać i Bychol też jak by sam do tej szkoły od września miał chodzić...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo