Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

Kaszubi dostali niewiele ponad 1 mln zł. Są nowe pomysły

Opublikowany: 2012-01-04 23:34 Autor: Wojciech Drewka

Komiks w języku kaszubskim, przegląd kaszubskojęzycznych teatrów ulicznych, czy wydanie słownika polsko-kaszubskiego - to niektóre z projektów, które zostaną zrealizowane w tym roku dzięki dotacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Kaszubom udało się wywalczyć niewiele więcej środków niż w ubiegłym roku. Najwięcej otrzymało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

W tym roku na realizację zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego Kaszubi mają do wydania minimalnie więcej niż w roku ubiegłym. Poprzednio na projekty z tym związane MSWiA dało Kaszubom 1 mln 14 tys. zł. W tym roku, decyzją szefa nowego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, łączna kwota dotacji wynosi nieco ponad 1,1 mln zł.

fot.archiwum/W.Drewka

fot.archiwum/W.Drewka

Największym beneficjentem jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, które złożyło też najwięcej wniosków o dotacje. ZK-P otrzyma łącznie około 650 tys. zł. W tej kwocie zawierają się środki m.in. na bieżącą działalność organizacji, działalność wydawniczą (m.in. Pomerania, wydanie słownika polsko-kaszubskiego, czy baśni Jana Drzeżdżona) oraz zadania edukacyjne (m.in. portal Skarbnica Kaszubska) i naukowe.

Pokaźną sumę, bo łącznie ponad 347 tys. zł dostanie Stowarzyszenie „Ziemia Pucka”, które prowadzi „Radio Kaszebe”. Na funkcjonowanie rozgłośni ministerstwo przyznało 300 tys. zł, zaś pozostałą część na organizację kolejnej edycji „Kaszubskiego Idola”.

Jednym z ciekawszych wydaje się projekt bytowskiego oddziału ZK-P, który uzyskał dotację na wydanie komiksu w języku kaszubskim. Fundusze zdobyło też Stowarzyszenie „Kaszebsko Jednota”, które zorganizuje „Przegląd kaszubskojęzycznych teatrów ulicznych Wekwizer”.

Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [21]

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lora

  Tusk zabiera opiekunom niepełnosprawnych zasiłki ,podnosi podatki ,zabiera ulgi ,rolników obciąża składkami ,dociska ludziom pasa ale na kaszubskie tablice i inne bzdety nie szczędzi grosza .Ten człowiek straszy kryzysem .Czy to jest premier Polski czy król Kaszubów?.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Lora

  KROL KASZUBOW!!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Tuak to

  Tępe są twoje wypociny,ja jestem dumny że jestem kaszubem choć nie jestem dumny z decyzji jakie podejmują władze te pieniądze można przeznaczyć na inne cele a na takie benefisy zbierać od bogatych zdeklarowanych kaszubów choćby od firm takich jak BAT,Gosz czy innych czy widział ktoś robola w stroju kaszubskim ,który by prężył pierś na festynie.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Lora

  zanim napiszesz "zabiera opiekunom niepełnosprawnych zasiłki" to sie zorientuji pisz prawdę. Jak mi wiadomo jest rozporządzenie, które przyznaje opiekunom dodatkową pomoc po 100 zł przez kilka m-cy - od stycznia do marca 2012r.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@

  Nie zapominajcie, że Kaszub to Polak przez duże P. Wystarczy wjechać na Kaszuby i zobaczyć jak dba o dobro nas wszystkich POLAKÓW. Od razu widać różnicę

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @@@

  To znaczy? Jaką różnicę widać? I jak, właściwie, Kaszub (Polak przez duże P) dba o dobro wszystkich Polaków? Tak konkretnie.....

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Leon

  A Niemcy, Ukraińcy, Białorusini dostali po 2,5 mln zł! Co "robi" kaszubskie lobby w Warszawie !? Jak reprezentują interesy Kaszubów? Niemcy od rządu polskiego dostają więcej niż Kaszubi? To jest OK? No ciekawe.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wico

  Kto to jest niepełnosprawny? Przecież każdy z nas jest niepełnosprawny! Kto tworzy kategorie ludzi, dzieli ich? Świat stanął na głowie. Zamiast wykazywać, na co jeszcze może się człowiek przydać, że może pracować- każe się chwalić ułomnościami, kalectwem, żeby dostać za to kasę. Świat stanął na głowie...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 9090909090

  wy wszyscy tu odważne jesta , bohatyry i anonimki paszli wpierod i w piz........ du........

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tuak to

  Sami się oddaliście Niemcom. Od lat jeździcie robić do nich za parobków i żebrać o ich socjal. A Kaszubami sobie gęby nie wycieraj- za krótki jesteś!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tusk a Rozbiór Polski

  Tusk i całe ZKP brnie ku rozbiorowi Polski, niech odpowiedzą lepiej ile dostają od fundacji niemieckich, np Ruch Autonomii Śląska jest sponsorowany wprost od niemieckich fundacji, to o czymś mówi,
  wszystkie lub prawie wszystkie te projekty kaszubskie są obarczone ideologia i nowomową, nie mającą nic wspólnego z rodowodem etnograficznym kaszubszczyzny, już samo wprowadzenie zmian pojęciowych, skazuje kaszubów na bycie "kaszubą ustawowym" tzn nie przebiega to jak mówi w swojej propagandzie prezes ZKP Grzędzicki w sposób naturalnie, bo naturalnie dialekt, gwara odradza się poprzez odrodzenie tożsamości kulturowej, gdzie ustawa, oczywiście jeśli jest zgodna z prawdą pojęciową (nie jak teraz) pewnych sformułowań może jedynie pomóc w odrodzeniu się tożsamości lokalnej, natomiast tutaj mamy zabieg ustawy, w którym na siłę wprowadza się jakiś twór dziwoląg, narzucając ustawowo odrębność, wprowadza się fałszywe pojęcia, podpinając je pod naród, odrębność kulturową, wymyśla się, że mamy do czynienia z językiem, z grupą, wspólnotą etniczną, czyli majstruje się pojęciami zafałszowując je, aby uzyskać dany cel, czyli separatyzm.

  Można tylko odwołać się do słynnej sentencji Konfucjusza

  "Kiedy słowa tracą swoje znaczenie, ludzie tracą wolność"

  niestety młodemu pokoleniu wmawia się, że kaszubi to naród albo grupa etniczna, bo tak ustawa została napisana i ten fałsz odbije się w przyszłym pokoleniu.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do rozbiorów

  Kaczyński rozebrał wam mózg i teraz plecieta takie farmazony

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no cóż

  prawda w oczy kole, ale to samo było w komunie już to przerabialiśmy, Tusk i jego kasta urzędników, zawsze musiała sobie wroga stworzyć, tym wrogiem jest Kaczyński i Naród Polski, czyli ci wszyscy, którzy utrzymują Tuska i jego chory i wściekły z nienawiści elektorat, bo każdą kradzież i rozbój muszą czymś zatuszować.
  człowiek, który nie zna historii własnego kraju jest idiotą, co tu dużo mówić.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega w naw. do "Tusk a Rozbiór Polski"

  Nikt młodemu pokoleniu Kaszubów nie musi wmawiać i nie wmawia, kim byli i są Kaszubi.Można tu mówić jedynie o pogłębieniu wiedzy o starym narodzie słowiańskim, którego język jest starszy od języka polskiego i zawiera więcej wspólnych pojęć z innymi językami słowiańskimi niż z aktualnie używanym językiem polskim.Swoje "mądrości" - skryty Anonimie- i fałszywe "zmartwienia",co będzie w przyszłym pokoleniu z Kaszubami, zostaw dla siebie! Ustawa niczego nie zamyka i nie szufladkuje, a otwiera prawne możliwości Państwa dbania o mniejszość etniczną, w zakresie zachowania jej kultury i języka kaszubskiego, który oparł się germanizacji, a byłoby bardzo niedobrze, gdyby język ten "utonął" w polskim żywiole. Jednym słowem -KASZUBI MUSZĄ BYĆ SOBĄ, Z BOGACTWEM JĘZYKA I KULTURY, I TO WBREW "MĘDRCOM". Żeby zrozumieć sens mojej wypowiedzi, trzeba mieć kaszubską duszę i dumę ze swoich przodków, tych najbliższych i tych wcześniejszych, którzy żyli na przestrzeni wieków na obszarze Pomorza od Rugii po Gdańsk.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # po pierwsze

  żeby zrozumieć Kaszuby i kaszubów, trzeba najpierw posługiwać się znajomością definicji, których się używa i znajomością historii tego obszaru, to po pierwsze. Twój sens wypowiedzi jest jednym wielkim zaprzeczeniem i popisem braku znajomości historii tego obszaru, a podpieranie się pod prządków już jest nad wyraz arogancją.

  indoktrynacja i brniecie w fałszywych sformułowaniach jest oszustwem.
  nie posługuj się sformułowaniem Naród, skoro nie znasz jego definicji.
  Narodu kaszubskiego nigdy nie było i nie będzie, a podpieranie się historią różnego rodzaju plemion słowiańskich zamieszkujących całą Polskę jest zwykłych nadużyciem,
  tak samo z użyciem formy mniejszość etniczna, zobacz sobie czym nazywają sobie Niemcy mniejszością etniczną, a potem używaj formuły, o której nie masz pojęcia.

  Raz użyte kłamstwo jest nadal kłamstwem i to wielkim kłamstwem.
  kaszubi nigdy nie potrzebowali żadnej opieki państwa i chorych systemów prawnych, kaszubskość i tożsamość kaszubska rodzi sie w rodzinach, a nie w chorych umysłach polityków, czy lokalnych nadgorliwców, którzy otrzymawszy wsparcie finansowe gotowi są nawet wyrzec się własnej matki, wam pieniądze i dotacje rozum odebrało.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Typowy kaszub

  to wypisz wymaliuj Tłusk. Mściwy, rudy , wredny, na kolanach przed Niemcami. Za pieniądze i stanowisko gotowy wsadzić do TU 144 cały naród i ponownie wysłąć do smoleńska.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # leszek

  a co zrobil Kaszubski Zespól Parlamentarny w tej sprawie?
  Dlaczego Kaszubi tak liczni jak mniejszość niemiecka czy ukraińska otrzymali jedynie połowę tego co oni?
  Co robią nasi posłowie i senatorowie?
  Niemcy, Ukraińcy w dodatku maja swoje państwa, które ich dotuja i wspierają. Kaszubi sa zdani jedynie na państwo polskie.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega w odpowiedzi na "po pierwsze"

  Nie interesuje mnie, co Niemcy nazywają mniejszością etniczną - obracamy się w warunkach polskich i dlatego trzymajmy się tematu Kaszubów w Polsce.- Kaszubi mają duże poczucie tożsamości, właśnie dzięki rodzinom.Ta tożsamość jest cechą ich odrębności jako grupy etnicznej. Grupa etniczna staje się narodem, gdy wśród tego społeczeństwa istnieje poczucie odrębności narodowej, a świadomość, że Kaszubi są NARODEM miał już dr Ceynowa, a dziś wielu znanych mi Kaszubów pogląd ten podziela. Co to jest NARÓD? NARÓD ma wspólną kulturę, język, religię, historię i pochodzenie etniczne. Jasne? Tak było od wieków w księstwach pomorskich. Odrębność narodowa wcale nie znaczy zmiany państwowości. Jest wiele narodów, które nie posiadają własnego państwa (np.słowiańscy Serbołużyczanie - naród mniejszy od Kaszubów). Mimo poczucia własnej odrębności etnicznej i narodowej (Polacy-niekaszubi nie mogą tego strawić i dlatego twierdzą, że tylko etnicznej). Należy dodać, że KASZUBI ZAWSZE BYLI WIERNI POLSCE i nie ma żadnych przeszkód, by tak pozostało. Czasem tylko trzeba zwalczać antykaszubskie postawy Polaków na ziemiach rdzennie kaszubskich. Żeby dyskusje na portalu stały się rzeczowe i owocne, niedouczonym a interesującym się historią Kaszub i Pomorza, od najdawniejszych czasów, polecam książki: Aleksandra Labudy - HISTORIA KASZUBÓW i Gerarda Labudy - HISTORIA KASZUBÓW W DZIEJACH POMORZA.Tom I. Czasy Średniowieczne -Może to wyjaśni, że język kaszubski w dawnych wiekach rozbrzmiewał na całym Pomorzu, daleko poza Odrą, a pośrednie "zasługi", że język ten wyginął na Pomorzu Zachodnim mają...władcy polscy, a szczególnie Mieszko I, B.Chrobry, B. Krzywousty i inni, którzy napadali na Pomorze. Takie są fakty, a z faktami się nie dyskutuje!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Żega w odpowiedzi na "po pierwsze"

  brniesz nadal w swoich urojeniach i obrażasz mnie jako kaszuba, nie życze sobie obrażania mojej tożsamości i kultury, w której się wychowałem, wszyscy starkowie naszej ziemi przewracają się w grobie, czytając ciebie.

  1. Kaszubi nie są grupą etniczną, grupą etniczną, są serbołużyczanie w Niemczech, często liczeni jako ogólnie serbowie, grupą etniczną w Polsce np są Łemkowie, ale już serbołuzyczanie w Serbii już nimi mogą nie być, tak jak na Ukrainie łemkowie, nie będą już grupą etniczną, a etnograficzną.

  sam definiujesz sobie pojęcie narodu???
  Naród to wspólnota o podłożu etnicznym, gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym wytworzona w procesie dziejowym.

  F. Ceynowa zasłynął z wprowadzenia pisowni kaszubskiej i utworów literackich, dlatego jest on cenionym działaczem kaszubskim, natomiast jego prywatne poglądy, stały się już jego prywatnymi ideologiami, które chciał wszczepić, przecież wyznawał ideologie panslawizmu, czyli działał politycznie, tak jak ty teraz i działacze ZKP działają politycznie, a polityka to nie naród!
  zresztą to przecież walcząc w powstaniach, to walczył o Naród Polski, a nie Kaszubski, to chyba jest jasne i oczywiste, więc skąd u ciebie taki wywód, że kaszubi to naród, jakby tak było to mielibyśmy powstania kaszubskie i świadomość jej mieszkańców o ich odrębności kulturowej, ale tak nigdy nie było.

  zaznajom sie może z działaczami takimi jak H. Derdowski, A. Abraham, T Bolduan.

  Kaszubi etnograficznie są Polakami i zawsze nimi byli, mają swój dialekt, język i tożsamość, tak jak maja ja ślązacy, mazurzy, kujawiacy, kurpie itd...

  Srbołuzyczanie nie są narodem, ponieważ nigdy nie wykształcili ideii panstwowości ich odłam południowy rozwinął się jako Naród serbski i do tego narodu przynależą.

  obawiam się że masz duże braki w historii tych ziem,
  no tak Mieszko I napadał na naród kaszubski :)))
  rozbawiłeś mnie :))
  a wiesz co to plemiona lechickie i jak powstało państwo Polskie, idąc twoim tropem rozumowania to Mieszko I napadł tez na naród wiślan, goplan, ślęzan etc.. :)))

  spytał bym cie jeszcze o wiek??
  bo wykazujesz typowe objawy indoktrynacji, zapewne działalność ZKP ma tu swój udział, bo już od dawna obserwuję negatywną ich działalność.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Ci wszyscy działacze, to głównie eksperci od wniosków
  i od kasowania ! Wymyślają bzdury, klepią banialuki i
  czekają na oklaski i pensje !
  Ludzie tu na Kaszubach od setek lat dzielnie dawali i dają
  sobie radę ! Jak gadają od pokoleń po swojemu, to głównie dzięki RODZICOM i DZIADKOM a nie dzięki tym działaczom !
  Co nam tu potrzeba to stypendia, dobre szkoły zawodowe i
  miejsca pracy !
  Ten folklor to my sobie sami załatwimy !!! Bez Was cwani działacze
  od wystawowej i kolorowej kaszubszczyzny od święta !!!
  Jak chodziłem do technikum w Gdańsku to w klasie na 30 uczniów było tylko 2 KASZUBÓW, i to samo na uczelni !
  Czemu ? Czemu ?
  Prosta sprawa, na kształcenie potrzebne są ditki + dobra i tania
  komunikacja z Trójmiastem!
  Ale komu zależy na wykształconym społeczeństwie?
  Tworzy się bzdurne uczelnie w zapyziałych miasteczkach,
  których dyplomy można sobie powiesić w WC, bo tyle są warte...
  Skansenem i w skansenie zawsze łatwiej dyrygować...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyborcy i po pierwsze Lora

  Gratuluję takim jak wy .Tak zapewne myśli większośc mieszkańców Kaszub.Podzielam wasz pogląd.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo