Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Kaszubi mniejszością etniczną? Szef ZK-P: To oderwane od rzeczywistości

Opublikowany: 2012-01-27 15:07 Autor: Wojciech Drewka

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie nie popiera postulatów Stowarzyszenia "Kaszëbskô Jednota", które chciałby, by Kaszubi zostali uznani za mniejszość etniczną. Zdaniem stowarzyszenia, Kaszubi mają status grupy regionalnej, a to nie daje prawa do ochrony szeroko rozumianej tożsamości kulturowej. - Dziś na Kaszubach więcej mówi się o mrozie, niż o tym pomyśle - komentuje szef ZK-P.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Powołanemu niedawno stowarzyszeniu „Kaszëbskô Jednota” udało się skutecznie wywołać dyskusję na temat statusu Kaszubów jako mniejszości etnicznej. Sprawa jest szeroko komentowana w regionalnych
i ogólnopolskich mediach.

Stowarzyszenie w ogłoszonym niedawno wystąpieniu podkreśla, że status Kaszubów jako grupy posługującej się językiem regionalnym w niedostateczny sposób chroni tożsamość kulturową. Dlatego, jak podkreśla grupa, konieczne jest zrównanie statusu Kaszubów i Ślązaków z innymi mniejszościami narodowymi i etnicznymi w Polsce.

fot.archiwum/W.Drewka

fot.archiwum/W.Drewka

- Dla zachowania, ochrony i rozwoju narodowej tożsamości w wieloetnicznej Europie, co uważam za „być albo nie być” Kaszubów, niezbędna jest relatywnie spójna wiedza o świecie, procesach w nim zachodzących, w tym także o nas samych. Nasze „MY” – to jest poczucie wspólnoty – musimy kształtować świadomie. To nie może być tylko bezrefleksyjna „praktyka kulturowa” objawiająca się poprzez tańce, śpiewy, recytacje, udział w zjazdach, czy świąteczną obrzędowość. – napisał Artur Jabłoński, lider stowarzyszenia „Kaszëbskô Jednota”, były prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, współtwórca Radia Kaszebe, nieistniejącej już telewizji kaszubskiej, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Pomysł związany z uznaniem Kaszubów za naród, czy mniejszość etniczną nie jest nowy, bo co rusz na obrzeżach Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pojawiały się tego rodzaju inicjatywy, ale żadna z nich nie zyskała szerszego poparcia. Jak pokazuje materiał TVN Stowarzyszenie „Kaszëbskô Jednota” nie może na razie liczyć na poparcie parlamentarzystów z Kaszub. A i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zdecydowanie odcina się od przedstawionej idei.

Łukasz Grzędzicki, prezes ZK-P. fot.archiwum/W.Drewka

Łukasz Grzędzicki, prezes ZK-P. fot.archiwum/W.Drewka

- Ten postulat nie znajduje akceptacji Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – powiedział Łukasz Grzędzicki, prezes ZK-P w wywiadzie dla TVP Gdańsk. – Każdy ma prawo głosić swoje poglądy, a z faktu, że nowa inicjatywa ma w nazwie coś kaszubskiego nie wynika, że Zrzeszenie będzie się od razu do niej przyłączało.

Łukasz Grzędzicki mówi wprost: Kaszubi nie są mniejszością etniczną.

- Wedle definicji językowej mniejszość etniczna, to grupa, która przywędrowała z innego państwa i osiedliła się na danym terenie. Natomiast Kaszubi mieszkają tutaj od zawsze i dodatkowo utożsamiają się z narodem i państwem polskim – mówi szef ZK-P. – Pomysły o utworzeniu kaszubskiej mniejszości etnicznej uważam za zupełnie niepotrzebne i wręcz szkodliwe. Uważam, że nie należy dążyć do sytuacji, w której będziemy musieli wybierać, czy jesteśmy Polakami, czy Kaszubami. Ja czuję się i Kaszubą i Polakiem. I tak jak oddycham dwoma płucami nie chcę, by ktoś kazał mi jedno usunąć.

Zdaniem szefa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Kaszubi nie potrzebują tego rodzaju pomysłów, bo bez tego region nieźle się rozwija.

- Dziś w domach na Kaszubach mówi się o siarczystym mrozie, a nie o tym pomyśle – kwituje Łukasz Grzędzicki. – Uważam, że jest to inicjatywa kompletnie oderwana od rzeczywistości. Kaszubi nie potrzebują przywilejów, czy specjalnego statusu w naszym państwie. Ważne, żebyśmy nie psuli tego pozytywnego wizerunku wspólnoty wypracowanego przez lata.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [97]

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ABC

  Wystarczy królowa chodników, zrobić królową kaszub i będzie zgoda. Przecież ta pani wspólnie z doktorem Lamczykiem zapewni nam wszystko. Pani Lehman- niech szybko odbędzie się elekcja (może w Brusach w dniu jedności Kaszubów). Panią która Kartuzom nadała miano stolicy Kaszub bez wątpienia ten honor, splendor, tron i sława nad którą tak pracuje pani sztab jak nikomu z żyjących na Pomorzu się należą. Z pokłonami należnymi władczyni. ABC

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ANNA

  ŻYŁO BY SIĘ LEPIEJ GDYBY BURMISTRZEM ZOSTAŁ PAN TOMASZ DORNIAK !!!
  SZKODA ŻE NIE ZOSTAŁ POSŁEM :( TYLE DOBREGO BY DLA NAS ZROBIŁ,

  MAM NADZIEJE ŻE W NAJBLIŻSZYCH WYBORACH NA BURMISTRZA ŻUKOWA WYSTARTUJE PAN TOMASZ DORNIAK

  TU NA KASZUBACH
  TU NA KASZUBACH
  PAN DORNIAK Z NAMI JEST

  TU NA KASZUBACH
  TU NA KASZUBACH
  PAN DORNIAK Z NAMI JEST

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Anny

  Brawo!
  A co tam, zagrajmy wszystkim na nosie !

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaczor

  Co ten Jabloński wymyśla i po co to, czy chce zasłynąć.Kaszubski nie przydaje się do niczego.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ***

  w Gołubiu -10 już jest :))

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czas najwyższy!

  Mieszkam na Kaszubach - z dziada pradziada. Tu są Prusy Zachodnie czyli Królewskie. Kiedyś było tu Gdańskie Pomorze, Zakon Krzyżacki, potem granica Rzeczpospolitej i Pomorza. Później Prusy, Niemcy, Polska, Rzesza. Wielu wielkich Kaszubów czuło jednocześnie Kaszubami i Niemcami, albo tylko Kaszubami. F. Ceynowa Polaków uważał za braci. Konkluzja: Nie muszę czuć się Polakiem, choć Polaków szanuję.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # HENRYK

  Kto wątpi w królewskość Majestatu królowej chodników że jest Ona równocześnie królową Kaszub - ten już przepadł.

  Heniek.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Dobrze, że zrzeszeniem rządzi ktoś młody, ale jednak mądry, bo tutaj trzeba zachować duży dystans i ostrożność. Ta grupka z KJ zrobi sobie trochę zamieszania, szumu wokół siebie, ale wieszczę, że na wiosnę, a najpóźniej latem nikt już nie będzie o nich pamiętał. Ot taka nikomu niepotrzebna fanaberia i próba zaistnienia. Młodzi ludzie mają dziś chyba inne problemy i coraz mnie interesuje i kaszubszczyzna. Wystarczy spojrzeć jakie były problemy ze skompletowaniem grupy na kaszubistykę na UG. To wiele mówi.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ona i on

  nie chcemy być mniejszością,precz z ludżmi z ODRODY,obecny układ czyli definiowanie Kaszubów jako grupy regionalnej jest b.bezpieczne.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 123

  telewizja nie wyszła to trzeba coś nowego wymyślec. KOMU POTRZEBNA JEST MNIEJSZOŚC. Oj p. J....

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # karol

  Co ten Jabłoński odwala ,stracił prezesostwo to kombinuje w inny sposób,a może państwo kaszubskie mu się marzy ..ha ha ha ha

  Za cztery lata premiera by już miał ( a może szybciej ) kogo .. donka .... ha ha ha

  Prezydentem oczywiście Szanowny pan Artur ...ha ha ha ha ..

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mixer

  Debile co mają wypukane babcie Niemieckim nasieniem i zostało im Zachwiana tożsamość.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ACTA

  http://www.youtube.com/v/h1fJYlQ9iJY

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # imperator kaszubski

  Kaszuby forewer, od Tamizy po Jenisej. stolica w Atenach. prezydentem Janina K. premierem Mirka.

  Бог, царь держать

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tito

  Może mi ktoś z tych popierających Kaszubski Język powie do czego ma on służyć? Bo za granicą do niczego! Niech Młodzież uczy się języków obcych to niewątpliwie będzie bardziej korzystne. ( No ale jak kto chce )

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @tito

  Jezyk polski za granica tez sie nie przyda, wiec po co bylo o niego walczyc podczas zaborow? Niemiecki i rosyjski sa bardziej przydatne, Ezawie! I tak nie zrozumiesz...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mielec

  Wieżyca -13, brrrr

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # akirra

  Mentalność Kaszubów nie jest inna niż pozostałych Regionów polskich bo ...tak samo sie kłucą .Jedyna korzysc byłaby dla grupki założycieli i działaczy.Nie ma sukcesów w nauczaniu j.kaszubskiego gdyż przeważnie jest to jez. inny (coć kaszubski )niż mówi się w domu.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # akirra

  W radio Gdansk powiadali, że Bruksela przyznała Polsce nagrodę za szerokie konsultacje w sprawie gazu łupkowego!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # miro

  brawo popieram bo co szkodzi przyznać status mniejszości panie prezesie życzę działania a nie trwania prezes Jaboński coś stworzył nie tylko prezesował

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega - trochę żartem o tożsamości

  MÓWIĄ, że KASZUB to nie Kaszub, bo KASZUB to Niemiec, KASZUB to Polak, a Polak to Żyd... Czy ta wyliczanka, to nie wstyd? Jeszcze się komuś "przywidzi", mówiąc najprościej- KASZUBI TO ŻYDZI. I TAK ZATOCZYŁO SIĘ NONSENSU KOŁO, chyba tylko po to, by było wesoło.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  debilom i ukrytym opcjom mówimy - PASZLI WON SWOŁOCZ !!!!!!!!!!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rozbiór Polski

  młode pokolenie niech się uczy historii, media mainstremowe, które kłamią i okłamują was codziennie, tak jak rząd ,wmówiły wam, że historia się skończyła, a tak na prawdę żyjecie w czasach, w których następuje rozbiór Polski, to się dzieje na waszych oczach.
  Zapamiętajcie sobie jedno, kaszubi są słowianami, czyli Polakami, nigdy nie byli niemcami, nie ma niemców kaszubów, można zostać jedynie janczarem, wystarczy spojrzeć na historie ziem leżących przy granicy niemiec, przecież tam gdzie dzisiaj był Berlin mieszkali słowianie, dzis ich już tam nie ma, czesi mieszkający w sudetach nagle przestali byc czechami ale nazwali się niemcami sudeckimi, dlaczego pod zaborem pruskim pomorzanie(słowianie) czyli kaszubi nie przetrwali na ziemiach dzisiaj zachodnio pomorskich???
  a ci kaszubi co mieszkali bliżej granicy Polski czy w granicach Polski przetrwali??
  ci co kombinują z formułkami typu grupa etniczna, naród etc..
  dla niskich pobudek (pieniądze) tak na prawdę dążą do likwidacji tożsamości kaszubskiej, bo nic co się opiera na kłamstwie nie przetrwa, poprosto Niemcy, które finansują takie środowiska wchłoną je.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kevin

  ja zawsze bede czuc sie kaszubem i niegdy nie zapomnę naszej mowy

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciekawski

  Artur Jabłoński szuka dla siebie miejsca, chce zaistnieć. Szkoda tylko, że w tak paskudny sposób. Nic z tego nie wyjdzie, amy będziemy o tym pamiętać panie arturze, oj będziemy.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Artur Jabłoński stworzył życiowe dzieło w postaci CSB TV,gdybym mógł coś doradzić, to utrzymanie tej telewizji.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Utożsamiam się z "kevinem". Dodam: ani mowy, ani pochodzenia. Bez demagogii i taniego fanatyzmu. Byś Kaszubem
  to brzmi dumnie!!!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Pan Jabłoński dużo więcej by zrobił dla Kaszub i Kaszubów gdyby poczytał więcej literatury naukowej na temat techniki hydraulicznego szczelinowania i związanych z tym zagrożeń. Takowa istnieje, ale niekoniecznie w oficjalnych mediach w Polsce. Nie ma co kruszyć kopii w pretensjach etniczno-mniejszo-narodowościowych skoro nawet się nie wie co może istotnie zagrażać Kaszubom i Polsce.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tito

  Więc bądź Kaszubem! Nikt Ci nie zabrania. To Twoja sprawa. Ale każdy ma swoje zdanie. Osobiście również urodziłem się na Kaszubach. Tylko nie rozumiem jednego, dlaczego kaleczy się wymowę tego języka??? Nawet lektorzy nie potrafią niektórych słów w odpowiedni sposób wypowiedzieć. Ciekawi mnie jedno,skąd Człowiek układający alfabet,pisownie,I.T.D. brał wzorce??? Pozdrawiam.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega

  Różnorodność poglądów jest bardzo twórcza. Opierając się na faktach historycznych i doświadczeniu można wyciągać wnioski i kształtować własne poglądy. Każdy ma prawo mieć takie poczucie tożsamości, do jakiej jest przekonany, na podstawie własnej wiedzy. W moim przypadku, podobnie jak widzi to internauta z wpisu "najwyższy czas!".JESTEM TYLKO KASZUBĄ Z POLSKIM OBYWATELSTWEM, czasem z sympatią do Polski (jeżeli mnie coś nie wkurzy). Byłbym Kaszubą i Polakiem jednocześnie, gdyby moi rodzice byli małżeństwem polsko-kaszubskim, a ja od wielu pokoleń mam kaszubskie korzenie i to z obydwu stron. Kaszubi, którzy mieszkali pod zaborem niemieckim rozmawiali z sobą w języku kaszubskim, a oficjalnie po niemiecku, bo tego języka ich uczono w szkole. Języka polskiego nie znali. Kiedy ktoś używa pojęcia "piastowskie ziemie nad Bałtykiem", to mnie śmieszy, bo jest to żałosne kłamstwo na użytek polityki. PRAWDĄ NATOMIAST BYŁO I JEST, ŻE BYŁY TO ZIEMIE SŁOWIAN NADBAŁTYCKICH OD VIw.n.e.,Z KTÓRYCH WYWODZĄ SIĘ KASZUBI. Tak więc Słowianie Nadbałtyccy nie byli Polanami. To jest pewne jak dwa razy dwa. Przecież na "swoich" nad Bałtykiem nie napadałby Bolesław Krzywousty, książe Polan, który w XIIw. aż dwukrotnie spalił gród kaszubski Białogard, siedzibę książąt z kaszubskiej dynastii Gryfitów. Podsumowując-na Pomorzu najpierw mieszkali Kaszubi, a dopiero potem zaczęli pojawiać się Polacy. CZASEM NIEWIEDZA MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ TRAGEDII. Tak było w przypadku Kaszubów-Słowińców. Niewiedza "Bosych Antków", którzy po II.wojnie światowej znaleźli się na terenie Kaszub, spowodowała, że ludność kaszubska, nazywana Słowińcami została uznana za Niemców, bo nie znała słowa po polsku. A przecież rozmawiali po kaszubsku. Tak ci przyjezdni Polacy "umilili " im życie, że zmusili ich do wyjazdu ze swojej rodzinnej ziemi do Niemiec. I O TYM TRZEBA PAMIĘTAĆ. PAMIĘĆ POTRZEBNA JEST TOŻSAMOŚCI. Spójrzmy szerzej na całe Pomorze, od Gdańska po Rugię, a nie tylko na tę małą część, jaką jest Pomorze Gdańskie. Ten obszar zajmowany był przez władców tych ziem - Gryfitów. TAK, JAK NA POMORZU GDAŃSKIM NAJWYBITNIEJSZYM WŁADCĄ BYŁ ŚWIĘTOPEŁK WIELKI, TAK NA POMORZU SZCZECIŃSKIM BYŁ BOGUSŁAW X, RÓWNIEŻ Z DYNASTII GRYFITÓW. To tak w wielkim skrócie. Jeszcze patrząc z perspektywy Gryfii (Greiswaldu) - stamtąd pochodzą kaszubskie symbole gryfów. Jeszcze dziś na ulicach Greiswaldu można spotkać samochody z symbolami Gryfitów, czerwonymi i czarnymi gryfami. W żaden sposób tych symboli kaszubskich nie da się nazwać polskimi. W czasach świetności tego księstwa powstał bardzo znany Uniwersytet w Greiswaldzie. Wracam jednak do Polski, do czasów teraźniejszych. UWAŻAM ZA SŁUSZNE POWSTANIE "KASZUBSKIEJ JEDNOTY", bo ktoś musi skutecznie domagać się od Państwa lepszej ochrony ginącego języka kaszubskiego i jego nauki już w przedszkolach. A zaniedbania w tym zakresie ze strony Polski są, o czym mówi raport Unii Europejskiej, sporządzony przed końcem 2011r. DLATEGO, ABY MIEĆ WIĘKSZE PRAWA, NALEŻY UZYSKAĆ STATUS MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ. Ja rozumiem, to tak - kiedyś na swoich ziemiach byliśmy większością, a mniejszością staliśmy się w związku z napływem ludności niekaszubskiej. Tak więc definicja mniejszości Prezesa ZKP jest nie trafiona. Sytuacja jest taka - MIMOWOLI, BEZ PRZEMIESZCZANIA SIĘ, STALIŚMY SIĘ NA SWOIM OBSZARZE MNIEJSZOŚCIĄ I NIKOMU TEN STATUS NIE MOŻE PRZESZKADZAĆ! A wogóle to trzeba iść do przodu, bo kto stoi w miejscu, ten się cofa. NOWA RZECZYWISTOŚĆ SAMA SIĘ NIE STWORZY! I o tym powinni pamiętać Kaszubi, którzy są spadkobiercami STARKÓW i uważają się za patriotów.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Do Żega,

  A co wiesz i co masz do powiedzenia na temat koncesji na wydobywanie gazów łupkowych metodą szczelinowania hydraulicznego na ziemiach twojego dziedzictwa?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Re:

  Sprawa jest prosta i oczywista, Jabłoński, jak i ZKP finansowani są przez jakieś fundacje niemieckie, a skoro na kaszubach są łupki gazowe, no to więc jest to smakowity kąsek dla Niemiec, aby przejąc te ziemie, na takiej samej zasadzie jak USA wszczyna wojny o ropę i inne surowce.
  Niemcy maja swoją długowieczną tradycje w germanizacji, utrate śląska do dziś nie uznają i robią wszystko aby spowrotem go przyłączyć.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Volksdeutsche

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Małgorzata A Winter-Walker

  A ty znowu babo odbiegasz od tematu i trzepiesz głupoty... Intrygantka brodnicowska... tfu...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Do Re:

  I znowu węszymy spisek? Zacznij węszyć wokół szczelinowania hydraulicznego na Kaszubach i związanych z tym poważnych zagrożeń dla ciebie i twoich dzieci. Tematów zastępczych jest już wystarczająco dużo, aby odwrócić uwagę ogółu od spraw kluczowych.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polak

  Szkoda że was Stali kaszubi na Kaukaz po II wojnie światowej nie przesiedlił.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @MAWW

  Pisze Pani do Żega o szczelinowaniu... a najważniejsze przecież jest aby własne szamba były nieszczelne no i luksus zupełny aby domek stał wyżej od sąsiada bo wtedy.....
  Poprawianie sobie samopoczucia przez wywody historyczne jest żenujące gdy spojrzymy na zasyfione jeziora i zasmiecane lasy.
  Wiecej pokory wobec doniesien historyków bo nawet nie wiemy w jakim jezyku mówili Piastowie!!! ( to do Żegi).

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tito

  To już historia,teraz jesteśmy w Polsce. Mamy jeden Rząd i nic nie poradzimy! Ale kto ma czas i chęci to niech sobie jest kim i czym chce,dla może być nawet Chińczykiem, to każdego osobista sprawa.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Do @MAWW,

  Absolutnie się zgadzam z Pana/Pani opinią, że kanalizacja i gospodarka innymi wodami jest niesłychanie ważnym i wciąż pozostaje nierozwiązanym problemem na Kaszubach, a połupane szczelinowanie hydrologiczne może stać się jeszcze większym problemem.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # twin

  Mimo wszystko, ktoś interesuje się naszą prawdziwą historią i trudno się dziwić np twórcom stowarzyszenia „Kaszëbskô Jednota”.Zgadzam się "trzeba iść do przodu, bo kto stoi w miejscu, ten się cofa. Kaszubi powinni pamiętać ,że są spadkobiercami swych przodków i uważają,że są rdzennymi mieszkańcami tej ziemi. Przed reformacją mimo postępującej germanizacji mowa kaszubska rozbrzmiewała jeszcze w rejonie Kołobrzegu i oczywiście dalej na wschód. W roku 1586 Szymon Krofey – pastor z Bytowa wydał jeszcze modlitewnik w języku polskim, przeplatany licznymi kaszubizmami.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @twin

  Oczywiscie masz racje bo historia regionów, ludnosci jest niesamowicie ciekawa.Wszystko co Żega pisze to prawda ale w niektórych przypadkach powoływanie sie na swietnosc naszych przodków może być podglebiem nacjonalizmów i innego złego, patrz co sie dzieje na Wegrzech (kiedyś były potegą a latyfundysci wegierscy byli potezniejsi od austriackich).PARTIE TESKNIĄCE DO WCZESNIEJ OKUPYWANYCH A PÓZNIEJ STRACONYCH ZIEM odnoszą sukcesy. U nas tez wspomina sie z nostalgią Rzeczpospolitą ,Obojga Narodów jednak (zapominając o II członie)Jaki skutek; nienawisc Litwinów, Ukrainców.
  Jest b. interesujące, ze panstwa zachodnie nie przywiązują wogóle uwagi do nauki historii, może jednak mają rację bo to my tu i teraz tworzymy terazniejszosc a także historię. Pozdrawiam
  Dla mnie historia jest nauczycielką a jak lubi sie powtarzać....

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # BAZYL

  Artur Jabłoński jest hipokrytą.Zakłada organizację ,która może wbić się klinem w jedność kaszubów i nazywa to Kaszubską jednotą. Panie Jabłoński ja jestem kaszubem, idiotą nie.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ad @twin

  nie wiem ile masz lat, ale jeśli na zachodzie nie uczą historii, to przynajmniej ty powinieneś znać historie Polski, bo twoja wypowiedź i żegi przypominają taki właśnie "zachód" czy brak znajomości historii.

  twoja interpretacja historii jest bardzo groźna, bo mieszasz pojęcia, nacjonalizm to domena Niemiec i Turcji, na pewno nie Polski, ani Węgier, przywołując historie tych dwóch krajów powinieneś być dumny z tolerancji jakie panowały za czasów Unii lubelskiej, czy na Węgrzech, pamiętaj, że to Węgry zawsze domagały się wolności od Wiednia, anie odwrotnie mieszasz pojęcie nacjonalizmu z potęgą militarną.
  Polska obojga narodów to nic innego jak doskonały przykład Unii, opartej nie na nienawiści, ale na wolności i potędze.
  w Polsce nigdy nie było nacjonalizmu!!!
  nie ma prawie żaden kraj w Europie tak pięknej historii jak Polska, tak więc popraw się bo historia jest jak najbardziej nauczycielką, problem w tym, kto jest tym nauczycielem i jaki to nauczyciel.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do czas najwyższy

  Tak dla jasności: Prusy Królewskie to inaczej Prusy WSCHODNIE, czyli dzisiejsze tereny Warmii i Mazur oraz Odwodu Kalinigradziego. Natomiast Prusami Zachodnimi określano Pomorze Gdańskie.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega-do Małgorzaty A.W.-W.

  Dziękuję za zaproszenie. Może wypowiem się w innym czasie i w innym miejscu. Pozdrawiam.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prusy Królewskie

  @ do czas najwyższy
  Mylisz się, Przyjacielu. Tutaj były Prusy Królewskie: Pomorze Gdańskie, Ziemia Chełmińska (Toruń), Elbląg, Warmia

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do pani Winter - Carramba

  ja zaś, również jako kaszubski patriota - dla dobra ojczyzny przodków zamierzam wykonać doświadczenie i wypróbować metodę szczelinowania hydraulicznego na Pani

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stach

  to tylko pedały mogą walczyć o swoje czas na nas popieram

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Gośki

  Gosiu- jak ja Ci zazdroszczę tego hydraulicznego szczelinowania z p.Carrambą- jak mu dobrze pójdzie -daj znać-też skorzystam. To musi być facet!ach-ale sie rozmarzyłam i żałuję ,że on dopiero teraz sie ujawnia.DR.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega do Re: o insynuacji

  Jeżeli się mówi o finansowaniu p.Jabłońskiego i ZKP "przez jakieś niemieckie fundacje", to taką informację trzeba poprzeć konkretami. Inaczej można taką wiadomość uznać za insynuację. Oczernianie jest karalne!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega do Polaka-rasisty

  Jaki z Ciebie POLAK? Widać, że niezbyt mądry, a do tego jeszcze rasista! TRUDNO SIĘ IDENTYFIKOWAĆ Z TAKĄ POLSKĄ TOŻSAMOŚCIĄ. Wolę normalną, udokumentowaną historycznie, TOŻSAMOŚĆ KASZUBSKĄ. Przecież do takich " egzemplarzy" POLAKA, jak Twój, trudno o sympatię!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do ad @twin

  ze względy na skróty mój wpis mógł być zle zrozumiany. Nie było zarzutu ,ze w Rzeczpospolitej były nacjonalizmy bo nie było ,za to była kontreformacja i wygnanie arian polskich.Nacjonalizmy nie mają długiej historii i być może zastepują w nowoczesnym swiecie wyznania religijne.Faktem jest jednak,iż nacjonalizm budzi sie w wielu krajach europejskich.
  Dosc dobrze znam stosunki panujące w cesarstwie austro-wegierskim i oceniam latyfundystów nie Wegrów bratanków .
  Oceniam dzieje historyczne beznamietnie i z dystansem.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # unga,unga

  Poczekajta jak Jarosław dojdzie do władzy do on wam da kaszubów ....jo jo jo

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega do ad@twin

  Jeżeli mówimy, że ktoś "nie zna historii lub zna ją tak, jak na zachodzie", to warto by wytknąć tę niedoskonałość, poprzez fakty historyczne, a nie "lać wodę". Niecierpliwie na to czekam! Akurat, wspomniana historia Polski, nie zawsze jest prawdziwa. Powiem więcej, jej interpretacja często była naginana do potrzeb zmieniającego się ustroju państwa. TRZEBA ZAWSZE PAMIĘTAĆ, ŻE HISTORIA POLSKI, ZWIĄZANA Z POMORZEM, BYŁA HISTORIĄ NAJEŹDZCY. Dlatego korzystanie z wielu źródeł, nie tylko polskich, szczególnie z wczesnego średniowiecza, daje moim zdaniem, właściwy obraz. Jeszcze, co istotne, zawsze jak mam wątpliwości, podpieram się logiką. Pozdrawiam zainteresowanych tematem.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gość

  Ludzie o czym rozmawiacie ,no o czym ?

  Najpierw zbudujmy porządne drogi na Kaszubach chociażby za dopłaty do języka kaszubskiego i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ,kto z tych dopłat korzysta ?,parę osób ,a nowe drogi przydałyby się tu i tam


  Ktoś napisał

  Prawie nikt nie chce studiować języka kaszubskiego ,bo jest on inny niż ten którym się posługujemy na co dzień

  Czyli nauka języka kaszubskiego jest bezużyteczna ,no chyba że jako koneser .

  Nasi przodkowie Kaszubi nie potrzebowali dotacji" do tego lub śmego " a i tak przetrwali nie jedną" zawieruchę "

  A rozumiem te dofinansowania potrzebuje ZARZĄD ZK-P ,ciekawe do jakich celów ta kasa im potrzebna ?

  Łupią Nas podatników po kieszeni i jeszcze wmawiają bajdy o promowaniu Kaszub (za tą kasę naprawcie lepiej drogę z Sierakowic do Mojusza )

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  W Szymbarku juz mamy prawdziwą promocję regionu Kaszub z prawdziwymi patriotami i prawdziwym bohaterem, prawdziwym porucznikiem Dambkiem odznaczonym krzyżem Virtuti Militari i Jego prawdziwym promotorem, który również ma krzyż Virtuti Militari.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Żega

  nie znasz historii, niestety rząd PO wyprał wam mózgi, likwidując historie w szkołach kompletnie pozbawił was świadomości, wiec nie mów o logice, skoro nigdy jej nie miałeś w szkole.
  wpisujesz się właśnie w kreacje historii dla potrzeb ideologii, takich głupot to jeszcze dawno nie czytałem.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelniczka

  Jak to jest możliwe,że są dwa języki kaszubskie? Ten naturalny,uzywany spontanicznie przez Kaszubów i ten siłą promowany,odbiegający od oryginału? Pojawiło sie tu kilka głosów w tej sprawie i słyszałam też o tym ,że to co pisżą "mądrzy"od dydaktyki j.kaszubskiego i to,czego ucza odbiEGA OD JĘZYKA PRAWDZIWEGO.tO JAK TO JEST? gDZIE TU JEST SENS?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # twin

  na języku kaszubskim,próbuje się zdobywać zbyt wiele tytułów naukowych .Zamiast go czynić dostępnym w praktyce, próbuję się go ubarwiać najdziwniejszymi synonimami wyciąganym z przeszłości, a nawet nie związanymi z kulturą kaszubską,które brzmią dziś zupełnie zupełnie inaczej w oderwaniu od otaczającej nas wyrażanej komunikowanej rzeczywistości.Okazuje się,że jeżeli ktoś chciałby nawet używać powszechnie stosowanego języka kaszubskiego ,pomija go ze względu na wydobyte przez różnej maści naukowców słowa bliskoznaczne z dalekiej przeszłości .Z tąd rodzą się pojęcia,np;"dwa języki kaszubskie" I kto kaleczy,czyni go mało przydatnym.Co na to prof. J.Treder?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Żega

  Państwo Polskie za czasów panowania Piastów -do rozbicia dzielnicowego -mieściło się w granicach podobnie jak w dzisiejszym czasie.(sprawdz sobie co brat Mieszka I bodajże Czcibór robił 972 r e Cedyni )

  Dopiero rozbicie dzielnicowe i zapędy nacjonalistyczne Fryderyka I Barbarossy -parcie na wschód-doprowadziło w 1308 r do RZEZI w Gdańsku ,gdzie wymordowano ponad połowę mieszkańców Gdańska a ściągnięto z RZESZY w to miejsce germanów .Od tego momentu aż do 1945r ludność Gdańska zachowuje się różnie ,z reguły działa jako V KOLUMNA .

  Trzeba w końcu to powiedzieć ,bardzo mało jest rodowitych Kaszubów na pomorzu ,a to z tego wzg. że takie miasta jak LĘBORK,SŁUPSK,KOSZALIN ,SZCZECIN i okolice tych miast czyli całe tereny ODZYSKANE były niezamieszkałe

  Tereny odzyskane zamieszkali głównie repatrianci za Buga (szwaby pouciekały przed ruskimi ,a może to zniemczeni Kaszubi brali nogi za pas w 1945 r ),więc szanowni Państwo w tych obszarach prawie nie ma Kaszubów ,dwóch na krzyż i to tyle .

  Władze miasta Gdańsk oczywiście mówią że Gdańsk to stolica Kaszub ,proszę porozmawiać prywatnie z gdańszczanami co myślą o Kaszubach i czy z Kaszubami się utożsamiają -śmieją się prosto w oczy -a nie znają mnie .Kaszubi się w trójmieście żle kojarzą .Tak bynajmniej twierdzą mieszkańcy -prywatnie ,nie do mikrofonu

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Raśpla

  no i zaczęły się szerzyć jakieś UKRYTE OPCJE - niedawno każdy chciał być Ślązakiem (na złość Kaczyńskiemu), a teraz komu to służy i kto za tym stoi?.....rewanżystom, ziomkom z zachodu

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czat

  ko to mieszkaniec gdańska wielka zbieranina goście w mieście i uważają się za gdańszczan śmieszne

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ad @twin

  Mówisz, że w Polsce nacjonalizmu nigdy nie było? To kto, w takim razie nawoływał do wyprawy "na Albanię"? A kto mordował, już po II wojnie, Żydów zamieszkałych od pokoleń w Polsce... A jak nazwać tych, którzy popierali/ją antysemickie wypowiedzi ks. Jankowskiego, czy Rydzyka? A co powiesz o PISowskich hasłach i marszach z pochodniami?

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega do do Żega

  Poruszone zostały fragmenty historii Pomorza na przestrzeni wieków. Z treści sądzę, że nie jesteś Kaszubą, ale może Twoje spojrzenie właśnie dlatego jest takie. Ponieważ temat jest wart dyskusji, ale ze względu na obszerność niemożliwy do omówienia w całości, ograniczę się do pewnych skrótów. Może tak - Cedynia nie leży nad Bałtykiem, ale nad Odrą, na południe od Szczecina, a mnie interesuje głównie określenie - "piastowskie ziemie nad Bałtykiem"(wymysł "władzy ludowej"). Jeżeli chodzi o Mieszka I, to w roku 967 zdobył Wolin. Historyk dr Pluciński napisał, a ja czytam pod tytułem "Osadnictwo Słowian - w VI i VII wieku, po okresie wędrówek ludów, u ujścia Odry zaczęły osiedlać się plemiona słowiańskie, które przez setki lat kształtowały oblicze polityczne, gospodarcze i kulturalne tego obszaru. Na wyspie Uznam oprócz bardzo licznych odkryć wykopaliskowych świadectwem ich pobytu są jeszcze rozpoznawalne obronne wały w Mellenthin, Neppermin, Wolgaście, Stolpe(zniszczony) i Usedom. Słowiańską przeszłość wysp ujścia Odry i bardzo gęste zasiedzenie potwierdzają jeszcze dzisiaj liczne nazwy miejscowości, tak na polskim Wolinie jak i na Uznamie, o brzmieniu świadczącym o słowiańskim rodowodzie." Jaki był ten gród Wolin? ..."Założony w VIII-IXw. u ujścia Dziwny na wyspie Wolin był najważniejszym słowiańskim centrum regionalnym, w XIIw. rozwinął się do najważniejszego miasta i najpoważniejszego ośrodka handlowego południowego Bałtyku. Osada liczyła 8000 mieszkańców..." Tak więc Mieszko I zdobył Wolin na Pomorzu walcząc nie z Niemcami, a ze Słowianami nadbałtyckimi, z których wywodzą się Kaszubi. Książę Polan przecież nie napadał na "swoich" i ziemie te, które chwilowo zagarnął nie mogą być przez to nazwane piastowskimi. Tu przypomina mi się taka ciekawostka - W XIXw. Niemcy chcąc poprawić żeglugę pomiędzy Świnoujściem a Szczecinem przekopali kanał łączący Zalew Szczeciński z prostym odcinkiem meandrującej Świny. I tu mamy ewidentny przykład jak "władza ludowa" w 1945r. "tworzyła" historię - ten kanał nazwano Kanałem Piastowskim. A NA POMORZU GDAŃSKIM KASZUBI BYLI UWAŻANI ZA ELEMENT NIEPEWNY, BO MÓWIĄ JAKIMŚ INNYM NIEZROZUMIAŁYM JĘZYKIEM. Zabroniono grania na scenie sztuk kaszubskich. O losie Kaszubów-Słowińców już poprzednio wspominałem. Zwalczano wszystko, co kaszubskie. Dotychczasowa historia Pomorza, a szczególnie XXw. świadczy dobitnie o przywiązaniu tej grupy słowiańskiej do innej grupy Słowian-Polaków. Świadczy też o wielkim patriotyźmie, czego przykłady uwidoczniła II wojna światowa. O determinacji, z jaką Kaszubi walczyli z Niemcami, były chociażby grupy partyzanckie TOW "Gryf Kaszubski", a potem kiedy obszar działania objął całe Pomorze, "Gryf Pomorski". Nigdy nie chcieli żyć w państwie niemieckim, gdyż Słowianom ze Słowianami porozumienie powinno być łatwiejsze.ALE SZACUNEK WYMAGANY JEST Z OBU STRON. MAMY WOLNOŚĆ. WOLNOŚĆ TO PRAWO WYPOWIEDZI I PRAWO ZRZESZANIA SIĘ. W tym wszystkim nie powinna przeszkadzać NIEWIEDZA POLAKÓW i NIEWIEDZA niektórych KASZUBÓW. KASZUBI mają prawo mówić pełnym głosem o swoich sprawach i o swojej historii. NIE MOŻNA BRAĆ POD UWAGĘ HISTERYCZNYCH GŁOSÓW niedouczonych warszawiaków i napływowej ludności-mieszkańców Kaszub, którzy powinni wsłuchiwać się w to, co mówią mądrzy Kaszubi, oceniający realnie sytuację na przestrzeni wieków i teraz. OKREŚLENIE KASZUBÓW JAKO MNIEJSZOŚĆ ETNICZNA nie powinno być wiązane z żadną opcją polityczną. POCZUCIE TOŻSAMOŚCI ETNICZNEJ, TO NIE TA KATEGORIA. Nie należę do żadnej partii, a sprawa jest mi bardzo bliska. POTRZEBNA JEST PRAWDA I TYLKO PRAWDA. Można być Kaszubą w państwie polskim. W potocznym określeniu, ci co mieszkają w Polsce, są Polakami i tak w przeszłości uogólniano Kaszubów. KOMUŚ W IMIĘ POLITYKI ZALEŻAŁO NA WYKREŚLENIU POJĘCIA "KASZUBY" I "KASZUBI". Przecież boją się nawet nazwy WOJEWÓDZTWA KASZUBSKO-POMORSKIEGO. Jest tu znowu jakieś zakłamanie takie, jak "piastowskie ziemie nad Bałtykiem", a prawdą niepodważalną byłoby "słowiańskie ziemie nad Bałtykiem". Pozdrawiam.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # akirra @Żegi

  Ponad 20 lat temu wpadła mi w rece ulotka wydana przez miasto Lubeka,na pierwszej stronie pierwsze zdanie "stare słowianskie miasto...założone..."
  Dziekuje za wysiłek , ciekawy i b.cenny wpis na Ex niestety już pod koniec dyskusji.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubka

  Kaszubi! Nie dajmy się w to wciągnąć,co szykują nam ludzie nie związani z Polską.Jesteśmy Polakami a to prowadzi do rozbicia Polski i Polaków. Taką politykę prowadzą Niemcy tak jak w okresie zaboru pruskiego.Chcą po prostu naszą Ojczyznę Polskę osłabić.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do Żega - Zorro

  Stary, uczyłeś się historii - widzę - z marksistowskich podręczników. Skoro tak, to wyznajesz zapewne wiarę w tezę, że mordu w Katyniu dokonali Niemcy. Żenada. Poczytaj Labudę, a choćby Davisa. Przewietrzysz umysł z polacentryzmu.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kluska

  Wolę Tuska od Kaczyńskiego :-)

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIESZKANIEC KASZUB

  @solidarni z Kaszubami
  Typowa nacjonalistyczna gadka Jarosława....jeszcze wam marszu z pochodniami brakuje oszołomy , ale całe szczęście wasz wódz ciągnie was na dno gdzie wasze miejsce...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega do akirra

  W drodze rewanżu za wiadomość o słowiańskiej Lubece i w podziękowaniu za zainteresowanie poruszoną przeze mnie tematyką, przytoczę następującą historię: Interesując się słowiańską, kaszubską przeszłością Pomorza, leżącego na terenie Niemiec, natrafiłem na ciekawą historię, która wiąże się z miastem powstałym na lewym brzegu Świny, na wyspie Uznam. Tzw. kulturalni Niemcy kojarzą Świnoujście(Swineminde) z wybitnym niemieckim pisarzem o francuskim nazwisku Theodor Fontane, który urodził się w 1819 roku w brandenburskim miasteczku Neuruppin. Oboje jego rodzice byli z pochodzenia Francuzami, potomkami hugenockich uciekinierów, którzy przed prześladowaniami religijnymi schronili się w Prusach. Dalej skracam tę opowieść do czasu, jak "mały Theodor, w towarzystwie ojca, w mroźny grudniowy dzień 1827 roku przybył do Świnoujścia. Zapamiętał, że ich nowy przystanek życiowy pięknym nie był. Wokół nie brukowanego placu stały nieregularnie rozrzucone parterowe, prymitywne domki, pobliski kościół przypominał mu szopę z wysokimi oknami. Gdy przyszły roztopy, uliczki i place zamieniały się w grząskie, pełne kałuż klepiska. W szkole, do której zaczął chodzić, PRZEWAŻAŁY DZIECIAKI W DREWNIANYCH CHODAKACH I SIERMIĘŻNYCH STROJACH. A I LUDZIE BYLI JACYŚ DZIWNI, W WIĘKSZOŚCI MÓWILI POMORSKIM, NIEZROZUMIAŁYM DIALEKTEM." Powyższa treść jest fragmentem powieści "Effi Briest", której akcję umiejscowił pisarz właśnie w realiach XIX wiecznego Świnoujścia, zakamuflowanego pod nazwą Kessin. A wniosek z tego taki - NAWET JESZCZE W ROKU 1827 W TAMTYCH STRONACH MÓWIONO JĘZYKIEM POMORSKIM CZYLI KASZUBSKIM (mimo postępującej germanizacji).

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  A moja wnuczka, krótko bo krótko, chodziła do szkoły założonej w 1799 roku przez morawskich uciekinierów z Morawii (jezuickie pogromy reformatorów) dla dziewcząt, którą założyli protestanccy husycie celem wszechstronnej edukacji.

  Nie chce m się pisać, więc cytuję po wikipedii:

  "Proroctwo" Husa

  Jan Hus na stosie Poggius Florentini, rzymskokatolicki ksiądz będący świadkiem egzekucji, tak opisał ostatnie chwile Husa w liście do swojego przyjaciela Leonarda Nikolai:

  Następnie Hus zaśpiewał wersem, zachwyconym głosem, jak psalmista w trzydziestym pierwszym psalmie, czytając z kartki w ręce:

  "W Tobie, Panie, składam moją nadzieję, nakłoń Twoje ucho ku mnie." Z taką chrześcijańską modlitwą Hus przybył do stosu, patrząc na niego bez strachu. Wspiął się na niego, potem dwóch pomocników kata zdarło z niego jego ubrania i ubrało go w koszulę nasączoną smołą. W tym momencie jeden z elektorów, książę Ludwik z Palatynatu, podjechał i nalegał na Husa, by odwołał swoje błędy, tak aby mógł uniknąć śmierci w płomieniach. Lecz Hus odpowiedział: "Dzisiaj upieczecie chudą gęś, ale za sto lat od teraz usłyszycie śpiewającego łabędzia, którego zostawicie nieupieczonego i żadna pułapka ani sieć nie złapie go dla was." Pełen litości i przepełniony wielkim podziwem, książę odszedł.

  [3] "Hus" w języku czeskim oznaczało "gęś". Sto lat później wystąpił Marcin Luter, który w swoim herbie miał łabędzia.

  Ku przestrodze wszystkim: co ma wisieć nie utonie, a wiara, wiedza i kultura nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

  Nie wiem dlaczego dużo moich ziomków uważa się za mądrzejszych niż jak np. Czesi, Słowacy i inni, a broń Panie Bóg... kolorowi!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Witaj Akirro,

  Jestem, jestem... i wciąż trwam. Miłousłyszeć. Choć w Expressie jestem w osłabionym składzie, toć pracujemy gdzie indziej, na innych frontach... aż iskry lecą!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kasieba

  coś cicho jak makiem zasiał o wynikach spisu narodowego,no tak ,pewnie wyniki kiepskie ,gorzej niż poprzednio,ludzie mają inne kłopoty niż pier.... o kaszubskim rodowodzie,na chleb trzeba zarobić i do gara trza mieć co włożyć a potem politykować i się wymądrzać ,prezesy tak oni mają z tego kasę ,a nam trza rodziny utrzymać

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jest

  czytam i co strach przed nie wiadomo czym jak garstka 5000 Kaszubów
  rozwala Polskę są inni dla pedałów mamy więcej wolności niż dla naszych braci Kaszubów dajmy im wolność organizowania się

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Do kasieba,

  Żeby Ci dodać do Twoich problemów to mogę powiedzieć, że komorne i woda pójdą w górę.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # akirra @Żega

  Zawsze interesował mnie Jaksa herbu Gryf ,założyciel zakonu Bożogrobców w Małopolsce ,krzyżowiec i fundator zakonu w Miechowie i Krakowie.Miasto Miechów ma nawet w herbie Gryfa tylko srebrnego na czerwonym tle.w GOOGLU mozana sporo znalezc n/t.
  Bardzo lubie poznawać dawne dzieje ,niestety czasu zbyt mało.
  Podobno nauczanie historii zniknie z programu licealnego.
  Do dzis istnieje wies Jaksice obok Miechowa /małopolskie/
  DZIEKUJE I POZDRAWIAM.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Chciałabym jeszcze dodać, że ta szkoła była do bardzo niedawna tylko dla dziewcząt i jest w Anglii. (włącznie z cmentarzem pierwszy morawskich mieszkańców i założycieli, którego nikt nie miał ideologicznej potrzeby zniwelować, usunąć i zniszczyć).

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Żega

  Jakbyś tak odrobiną wiedzy się wykazał ,to byś wiedział (a sądze że wiesz doskonale ) że pod Cedynia brat Mieszka I nie stoczył bitwy z miejscową ludnością tylko z Niemcami ,którzy te tereny najechali i próbowali podbić .

  Co do Kaszubów zamieszkujących "tereny odzyskane " do roku 1939 ,to prawie ci Kaszubi tam nie istnieli -zgermanizowano tą ludność prawie całkowicie -ba do SS przyjmowali tylko rodowitych Niemców ,a co powiesz na fakt ,że większość twoich zniemczonych Kaszubów należało do SS ?.

  To są fakty wstydliwe ,ale taka jest prawda .Przetrwali tylko Kaszubi ci którzy zamieszkiwali tereny II Rzeczypospolitej .

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  do Żaga:
  Ja bym tą bzdurną teorię o tych niby ziemiach odzyskanych
  zostawił w lamusach komuny, która nas taką teorią karmiła !!!
  Całe tereny zachodnie to skutki paktu z Juty...
  Tu w Polsce wmawiała Komuna ludziom bzdurę o
  "ziemiach odzyskanych" .
  Prawda jest taka,że są to tereny POZYSKANE na skutek
  przegranej wojny.
  Inna prawdą jest jednak też ,że rdzenni Kaszubi
  byli zniemczani i polonizowani (na siłę ) w zależności kto
  płacił na utrzymanie administracji, szkół i infrastruktury techn.
  obszarów pomorskich.
  I następną prawdą jest fakt, że Kaszubi mają głęboko w życi te wszystkie dyskusje, zmagania i pitolenie !
  Tu NIKOMU nie jest potrzebny skansen !
  Nie wierzą NIKOMU , bo za dużo już cwaniaków robiło ich w balona !
  Dzieci uczą się języka od RODZICÓW, tak jak ich rodzice uczyli
  się od swoich przodków ! I tak przez setki lat !
  I jest OK, nawała "bosych antków" przekształciła zaraz po
  wojnie młodych Kaszubów w mięso armatnie dla polskich
  kopalń, tego się tak szybko nie zapomina !
  Jedyny sposób na pomoc dla tych b.b.pracowitych ludzi
  to dostępność szkół (porządnych) średnich i wyższych !
  A więc STYPENDIA, STYPENDIA, ulgowe dojazdy do 3miasta
  I ULGI podatkowe dla ludzi kształcących swoje dzieci !!!
  To pitolenie i tworzenie stowarzyszeń służy tylko i wyłącznie
  ich prezesom ich działaczom do zapełniania sakiewki !
  1.Typowym przykładem robienia w konia to ostatnia ustawa
  górnicza, która zezwala władzom tego tak młodego
  państwa niemal WYDZIEDZICZYĆ ze skarbów ich kaszubskiej ziemi,
  ziemi, którą mają od SETEK LAT !!!
  2.Innym typowym przykładem to planowanie ELEKTROWNI JĄDROWEJ
  właśnie tu na Kaszubach ! Jakoś ci wizjonerzy nie wpadają na pomysł
  zbudowania takiego niby "cacka" z techniką z ubiegłego wieku pod Warszawą ! Szukają frajerów tu na Kaszubach.
  3.Ostatni przykład to ACTA , to już następny typowy skandal tego rządu i uśpionych lub kupionych tych niby parlamentarzystów!

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxxxx

  Za pieniądze zza Odry - wszystko się da zrobić, nawet z Kaszubów - niemiecką mniejszość etniczną.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  do XXXXX:
  pitolisz człowieku, idź do sekty PiC tam takich rąbniętych, z takimi
  argumentami chętnie przyjmują !

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Do Wyborcy,

  Zapomniałeś o wydobyciu gazów łupkowych na Kaszubach i wielkiej piarowskiej kampanii rządowej tudzież wielkich koncernów, gdzie piarowskie blokady robią z mądrych ludzi oszołomów i prostaków nie rozumiejących współczesnych potrzeb świata i narodu polskiego!!!

  Te "refundacje i recepty", ta obecna, opóźniona, ale czasowo wygodna, "afera z ACTA" to metody na odwrócenie uwagi i zagłuszanie uzasadnionych sprzeciwów "łupkom". Cynizm ekipy rządzącej poraża, a naiwność narodu polskiego jest godna pożałowania.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Drogaq MAWW, nie zapomniałem>
  Dzisiaj Chevron spowodował olbrzymi wybuch ( proszę włączyć Aljazeera).
  Ci światowi cwaniacy (te wielkie firmy) tworzą miejscowe firemki
  które w ich imieniu działają...
  Oto Cytat:
  " KILKA FAKTÓW O CHEVRONIE

  „Drodzy mieszkańcy Żurawlowa, Szczelatyna, Rogowa i Grabowca!

  1. Chevron obecny w Polsce min. poprzez spółkę zależną Chevron Polska Energy Rescoures Sp. z o.o posiada koncesje geologiczne, wydane przez Ministerstwo Środowisko, obligujące go do poszukiwania min. gazu łupkowego w lokalizacjach Kraśnik, Frampol, Zwierzyniec, Grabowiec: w tym także okolice miejscowości Żurawlów, Rogów i Szczelatyn).

  2. Od przełomu lat 1960. i 1970. do 1992 roku, koncern Texaco, dziś część Chevronu, eksploatował ropę naftową w ekwadorskiej Amazonii. W tym okresie wraz z partnerami odprowadził do środowiska miliardy litrów toksycznych ścieków, które rozlały się i zapełniły setki otwartych dołów i zagłębień, tworzących odtąd ropo-ściekowe bajorka. Efektem poczynań przedsiębiorstwa stało się zanieczyszczenie ziemi, wód gruntowych i cieków wodnych – natomiast miejscowa ludność (Indianie i osadnicy) aż do dziś zmaga się z konsekwencjami zanieczyszczenia środowiska (zarówno o konsekwencjach społecznych jak i zdrowotnych (choroby nowotworowe, poronienia, defekty płodu). Następujące po sobie zarządy Chevron i Texaco wciąż negują odpowiedzialność koncernu za katastroficzne zanieczyszczenia w ekwadorskiej Amazonii, odrzucają wyroki ekwadorskiego sądu i odmawiają poniesienia kosztów adekwatnych do wyrządzonych szkód na rzecz 30 tysięcy Ekwadorczyków, którzy wnieśli pozew przeciwko Chevronowi.

  3. Chevron znajduje się w gronie współudziałowców i beneficjentów eksploatacji złóż Yadana w Birmie. Ocenia się, że tylko od 2000 roku dzięki projektowi Yadana birmański rząd zainkasował ponad 4,83 mld dolarów. W analogicznym czasie Chevron dzięki udziale w tej inwestycji zyskał ponad 437 mln dolarów. Według raportu organizacji Earth Rights International (ERI) „Yadana jest decydującym czynnikiem, umożliwiającym birmańskiemu reżimowi zachowanie wypłacalności”. Tymczasem rząd i birmańska armia odpowiedzialne są za kategoryczne łamania praw człowieka: ataki na ludność cywilną, palenie wiosek, prześladowania mniejszości etnicznych, pozasądowe zabójstwa, stosowanie pracy przymusowej (także przy oczyszczaniu rurociągu Yadana).

  4. Siódmego grudnia 2011 roku Chevron, łamiąc brazylijskie przepisy, spowodował wyciek ponad 100 tysięcy galonów czystej ropy naftowej do Oceanu Atlantyckiego na wschód od wybrzeży stanu Rio de Janeiro. Reprezentant policji federalnej ujawnił, że wyciekowi towarzyszyło naruszenie prawa. Chevron wykonał odwiert o 500 metrów głębszy niż pozwalała mu na to udzielona koncesja wydobywcza, przy czym nie był odpowiednio przygotowany na wypadek zaistnienia awarii: spółka musiała pożyczyć sprzęt sonarowy aby ustalić źródło wycieku.

  5. Od ponad 50 lat Chevron wydobywa ropę naftową i gaz ziemny w Nigerii. Koncern posiada (2011 r.) obecnie 40% udziałów w 13 koncesjach wydobywczych w ramach wspólnego przedsięwzięcia z nigeryjską korporacją państwową. W ciągu tego okresu z ponad 700 mld dolarów przychodów z eksploatacji kopalin w Nigerii, zaledwie 1% trafiła na rzecz realizacji potrzeb społecznych, w tym niewielka część dla wspólnot z regionu wydobycia (Delta Nigru). Zamiast tego spółki operujące w regionie, w tym Shell i Chevron przyczyniły się do masowej degradacji środowiska i marginalizacji lokalnych społeczności (redukcja bądź utrata źródeł utrzymania, zanieczyszczenia wody, pogorszenie stanu zdrowia).

  6. Zaproszenie do Polski i wydanie zezwoleń na inwestycje grupom gospodarczym znanych z łamania praw człowieka lub poważnych zanieczyszczeń środowiska stanowi potencjalne zagrożenie i niepewność dla mieszkańców z obszarów objętych licencjami na wydobycie kopalin. Zwłaszcza, że są to inwestycje budzące kontrowersje społeczne i środowiskowe: w tym gaz łupkowy. Symptomatycznym jest tu przykład Chevronu, który w ubiegłych dekadach przyczynił się do poważnych zanieczyszczeń w ekwadorskiej Amazonii skutkujących niepowetowanymi stratami dla ludzi i środowiska. Pomimo wyroku sądowego, który nakazuje Chevronowi wypłacenie wielomiliardowych odszkodowań, przedstawiciele spółki odżegnują się od osobistej odpowiedzialności za te wydarzenia. Wydanie koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce grupie gospodarczej znanej z lekceważenia norm etycznych i środowiskowych, biorąc także pod uwagę także kontrowersje związane z metodą hydraulicznego szczelinowania, stanowi niepokojący precedens, potencjalne zagrożenie dla mieszkańców okolic w których będzie operować dana spółka.

  7. „Nie ufajcie Chevronowi” – ostrzega ekwadorski prawnik Pablo Fajardo, który prowadził sprawę przeciwko amerykańskiej spółce w Ekwadorze – „Chevron wydobywał u nas ropę naftową, zanieczyścił nasze lasy deszczowe, przyczynił się do śmierci ludzi, popełnił oszustwa, a następnie próbował to wszystko ukryć”. Fajardo odnosząc się do ostatniej awarii Chevronu w Brazylii dodał, że „firma ma problem systemowy, który nie pozwala jej spełniać zobowiązań środowiskowych wobec społeczności w sąsiedztwie, których prowadzi działalność”.

  Autor: Damian Żuchowski
  Dla „Wolnych Mediów”

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Proszę mnie wierzyć pracowałem kilka ładnych lat jako wolny/ eng./strzelec w właśnie takiej firmie.
  Jest tak jak D.Żuchowski pisze, a
  właściwie sytuacja jest DUŻO, DUŻO gorsza ... (jak się da ukryć...)
  Oni boją się jak ognia nagłaśniania,złego PR !
  I stąd między innymi ACTA ...

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Tu chodzi o wybuch gazu w delcie Nigru w Nigerii.
  Oczywiscie gwarantują ludziom żywność i wodę pitną...
  Tych międzynarodowych cwaniaków należy po prostu
  potraktować sztachetami !
  Nie dyskutować !
  GONIĆ !

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # myślący

  No dobra ,a jak to się stało że takie lub inne spółki dostały koncesje na wydobycie ,przecież ktoś sprawdza te s-ki (mam taka nadzieję )

  Przecież są odpowiednie osoby sowicie opłacane z naszych podatków by pewne informacje sprawdzić ,od czego jest ministerstwo i za co ci ludzie biorą kasę ?

  Coś tu nie pasuje ,albo siejecie ferment w postaci oszołomstwa ,albo ktoś na górze nabija sobie kasę i to lewą i to się dzieje za przyzwoleniem wysoko postawionych osób .

  Mam nadzieję że WYBORCA to oszołom (gorzej jeśli mówi prawdę ),wówczas powstaje kłopot i to przez duże K

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # akirra @myslącego

  -nasze media podały w styczniu br.o zatrzymaniu przez ABW panią dyrektor departamentu odpowiedzialną za udzielanie zezwoleń na próbne odwierty ,zatrzymano tez inne osoby.Chodzi o łapówkarstwo. WYBORCA niezależnie od poglądów politycznych podaje prawde.
  Sami Amerykanie kręcą filmy na temat róznych firm eksploatacyjnych.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # inter

  prawda taka jak by nie kaszubi to my polacy dalej w komunie białoruskiej byśmy żyli

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maria

  a śpiewajcie, tańczcie, rozmawiajcie, gotujcie i co tam jeszcze. Urodziłam się na Kaszubach. Na tej ziemi też w większości rodzili się moi przodkowie, znam mowę kaszubską, ale nie tą literacką /której nie lubię/, ale jestem Polką i tylko Polką.
  A może państwo kaszubskie? były już takie ciągoty przed II wojną Wielcy tego świata nawet Polski nie kojarzą. Jeśli o mnie chodzi to rażą mnie nazwy miejscowości po kaszubsku, za wiele nauki kaszubskiego, to wszystko tylko nas uwstecznia.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Do myślący:
  Nie jestem oszołomem, przeżyłem swoje
  wypracowałem dosyć dla siebie i najbliższych.
  Życie chcę dokończyć wczasując na zawsze
  pięknych, czystych i uroczych Kaszubach.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Do Wyborcy,

  Wiem, wiem, a lokalna Gmina i KPWiK ... nic nie wie, bo to ich... nie dotyczy!!!

  Do myslący,

  Oszołomy to jedynie ludzie z PR Rządu Cudów Ekonomicznych, którym tak odbiło, że połączyli Środowisko z Przemysłem, gdzie ochrona środowiska straciła rację bytu, a Natura 2000 to tylko etykietka na niby dla UE.

  Ochrona Środowiska w Polsce jest ułudą.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Do Akirry,

  Oglądam, czytam, wiem, a nawet i rozumiem. Szczelinowanie hydrauliczne jest niesamowitym zagrożeniem, o nieprzewidywalnych skutkach i będzie się ujawniało stopniowo, a czasami natychmiastowo i to przez wiele wiele lat.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Małgorzata A Winter-Walker

  Do Maria,

  A tańcz sobie, gotuj i śpiewaj, ale wiedz, że to tylko do czasu, bo jak zabraknie Ci ziemi kaszubskiej i wody do picia to wszystko co tak lubisz się skończy. Pozostaną tylko dwujęzyczne nazwy miejscowości kaszubskich, więc chociaż ty ich nie lubisz to jednak tylko one przetrwają.

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  08.luty 2012 D.Bałtycki donosi:bedzie spotkanie z PGE w sprawie
  lokalizacji elektrowni atomowej.
  Żałość bierze człowieka !
  Patrząc na tych zastraszonych i "niemych" ludzi ze zdjęcia
  JUZ MOŻNA domyśleć się rezultatu tej "dyskusji"...
  Jakie szanse ma mieć ta skołatana,zastraszana, nie znająca
  swych praw społeczność ???

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Trochę danych o PGE:
  PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa (węgla brunatnego), wytwarzaniu energii i finalnych sieci dystrybucyjnych, PGE gwarantuje bezpieczne i stabilne dostawy energii elektrycznej dla około 5 milionów domów, firm i instytucji.
  Sektor: energetyka
  EKD: wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucja i handel energią el.
  Liczba akcji: 1 869 783 727
  Cena jednej akcji: 19,99zl

  Jakie szanse mają mieszkańcy, Kaszubi ???
  MAJĄ ! MAJĄ !
  Bo my dobrze wiemy, że jak NIE to RZĄD NA BRUK ?
  Bo my dobrze wiemy, że jak NIE to BRUK NA RZĄD ?
  Szczelinować czy atomowe elektrownie to niech sobie
  budują pod WARSZAWĄ !

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  11.02.2012 Rząd Niemiecki nie będzie podpisywał ACTA !
  1. ACTA: porozumienie amerykańskich lobbystów i koncernów do kosza !
  2. GAZ ŁUPKOWY z Kaszub na śmietnik !
  3. ATOMOWA ELEKTROWNIA na Kaszubach pod Warszawę !
  Rząd propagujący bzdurne pomysły: na BRUK !

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  13.02.2012
  ! UWAGA ! UWAGA !
  Gaz łupkowy !
  Zaczęły się przygotowania do poszukiwań w naszej Gminie !
  Chodzą po gospodarzach i proszą o zezwolenia !
  Co na to Radnibezradni ???
  Co na to Gburmistrz ???

 • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Mieszkańcy gminy Mielno sprzeciwili się w referendum lokalizacji elektrowni jądrowej w letniskowej wsi Gąski.
  Przeciwko inwestycji zagłosowało 2 237 osób, za było 125 - poinformowała Gminna Komisja ds. Referendum.
  Referendum jest ważne. Frekwencja wyniosła 57 proc.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo