Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Teatr światła i strefa zabaw w parku przy dworcu

Opublikowany: 2014-02-05 10:33 Autor: Wojciech Drewka

Scena świetlna, domki, zjeżdżalnie, strefa do zabaw logicznych, urządzenia do ćwiczeń - to wszystko ma się pojawić w parku im. dr Kotowskiego, nieopodal kartuskiego dworca autobusowego. Gmina wybrała już projektanta, który zajmie się metamorfozą parku.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Gmina Kartuzy ogłosiła jakiś czas temu konkurs na koncepcję zagospodarowania parku przy Urzędzie Miasta oraz parku przy dworcu autobusowym. Rozstrzygnięto właśnie konkurs na modernizację parku w sąsiedztwie dworca. Jak informuje Urząd Miejski, zajmie się tym firma „AIR Projekt Robert Głowacki, Jarosław Lewandowski” z Nieporętu.

fot.UM Kartuzy

fot.UM Kartuzy

Przedstawiona propozycja zakłada podział parku na cztery strefy: ogólną z miejscem w centrum parku, które dałoby możliwość zorganizowania przedsięwzięć kulturalnych, strefa sceny świetlnej, w którym powstać może tzw. „teatr światła” oparty o barwne oświetlenie istniejących drzew i krzewów. Niewykluczone jest również wykorzystanie istniejącej fontanny (po wcześniejszej modernizacji). W trzeciej strefie byłoby miejsce do uprawiania sportu, a w czwartej – miejsce, na którym znajdować się mają urządzenia do zabawy dla małych dzieci.

Tam planowane jest zastosowanie klasycznych rozwiązań w postaci domków, zjeżdżalni, huśtawek. Dodatkowo strefa zabaw logicznych miałaby zostać wyposażona w 2-3 powierzchnie utwardzone (np. z kostki betonowej), które byłyby planszami do gier w skali makro typu szachy czy warcaby.

Oprócz tego planowane są zabiegi pielęgnujące istniejące drzewa i krzewy, a także nowe nasadzenia.

(UM Kartuzy, oprac.W.D.)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [32]

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Myra jest super

  wybory wybory wybory
  LUD GŁUPI, LUD KUPI - A GMINA DO LICYTACJI, ZA DŁUGI !!!

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Jeszcze jeden poroniony pomysł bibliotekarki .
  A kto za to zapłaci?
  Ile miejsc pracy powstanie dzięki tej inwestycji ?
  Tylko WYBORY mogą nas uratować .

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja nie mogę

  z Nieporętu???? to w powiecie kartuskim juz nie ma projektantów?

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też wyborca

  on się tylko podpisał, bibliotekarka siedzi tylko w swoich projektach.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # olo

  no i starym zwyczajem usuwają komentarze. Powtórzę na skołę NIE na pierdoły TAK

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kokoszanel

  A kto , do cholery... bedzie potem o to dbał ???? bedzie tak jak promenada ???? zaniedbana, chaszcze, syf, śmieci, kupy psów....a takie piekne miejsce. gdyby to bylo np. w bawaarii w niemczech to to by była perelka !!!!

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do kokoszanel

  nie wiem czy wiesz ale jak chodzisz na spacer to zacznij od siebie i nie rzucaj śmieci gdzie popadnie i sprzątaj po swoim zwierzaku!!

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a gdzie przetarg ?

  co to jest za Firma ?
  http://ocenyfirm.com/biz/air-projekt-robert-glowacki-nieporet,450263

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Dla kogo to ani osiedli w pobliżu, szkoła ma swój plac zabaw no chyba ,że dla hotelu Orzeł . Dziwnym trafem w Kartuzach infastrukture zakłada się przy hotelach i restauracjach

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zakonnik

  Uważam, że to jest pierwszy projekt , który jako mieszkaniec Kartuz mógłbym zaakceptować.

  Ponieważ znamy Panią burmistrz z różnych dziwnych i nie do końca zrozumiałych projektów, dlatego chciałbym aby została przedstawiona koncepcja zagospodarowania całego kwartału przy dworcach Gryf i kolejowym.

  Jak obecny projekt wpisuje się w całość zmian.

  Inaczej będzie to znów "broszka do kożucha".
  Choć jak zauważam z innych inwestycji obecnej władzy wcale to nie przeszkadza.
  Przecież wydaje nie swoje tylko nasze pieniądze.

  Trudno zgodzić się na taką gospodarność.

  Trzeba to zmienić. Już niedługo będzie na to czas - przy urnach wyborczych.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do kokoszanel

  ty, jak ci tam---jasnowidzu od siedmiu boleści...skąd wiesz , ze mam zwierzaka? Własnie, ze nie mam, bo nie lubie psów.śmiecic tez nie śmiecę. Więc jednak zacznij od siebie....myslę, ze masz problem ze sobą...

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Od 3 lat nic nie zrobiono w Kartuzach tylko takie picu..picu. Co to jest!!! Pytam się!! czy my już nie mamy innych potrzeb. Zabawki dzieciom kupuje się gdy mają one gdzie mieszkać, co jeść i w co się ubrać. W Kartuzach nie ma pracy i ludzie młodzi wyjeżdżają "za chlebem" Ulice skandalicznie zapuszczone, brak obwodnicy małej i dużej dla miasta. Umierające miasto. A tu władza zakłada nam różowe okulary w postaci parków dla dzieci, których coraz mniej w naszym zapyziałym mieście.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jola

  Dokładnie jest tak jak pisze mieszkaniec. Gmina Kartuzy ma najmniejszy przyrost mieszkańców za ubiegły rok w powiecie. Najdynamiczniej rozwija się Żukowo. Gmina Żukowo już teraz przekroczyła barierę 30.000 obywateli i do prześcignięcia Kartuz (Gm. Kartuzy - 32.611)brakuje jej zaledwie 1622 osób, gdzie tylko w ub roku przybyło 1118 osób.Tyle gminy, a miasto Kartuzy? Przypomnę, że miało kiedyś ponad 17tys.a obecnie ma 14.6 tys. W ostatnim roku zmalało o 212. Wiemy,że wiele osób tu zameldowanych faktycznie tu nie przebywa więc faktyczny stan jest mniejszy. No i jesteśmy społecznością starzejącą się, to po co nam te zabawki.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # No tak

  Nawet się nie obejrzymy kiedy przeniosą stolicę powiatu do Żukowa. I dobrze nam bo niby czym, jako miasto powiatowe się wyróżniamy. Kiedyś tu się przyjeżdżało choćby na targowisko, ale tego już nie ma. Tylko nasze pieniądze, na złość byłemu burmistrzowi, umoczono w bagnie przy Os. Wybickiego nazywając to budową targowiska. Kpina z żywych ludzi.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  "mieszkaniec" pisze:
  "Od 3 lat nic nie zrobiono w Kartuzach tylko takie picu..picu.
  Co to jest!!! Pytam się!! czy my już nie mamy innych potrzeb. Zabawki dzieciom kupuje się gdy mają one gdzie mieszkać,
  co jeść i w co się ubrać. W Kartuzach nie ma pracy i ludzie młodzi wyjeżdżają "za chlebem" Ulice skandalicznie zapuszczone, brak obwodnicy małej i dużej dla miasta. Umierające miasto. A tu władza zakłada nam różowe okulary w postaci parków dla dzieci, których coraz mniej w naszym zapyziałym mieście."
  100% racji !
  100% racji !
  Do tej opinii wkradła się jednak mała nieścisłość.
  Rujnowanie i szminkowanie zapuszczonego miasta trwa już 7 lat a nie 3 jak pisze mieszkaniec.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wieś

  Ta Pani ma słabość do budowy scen: na Rynku, w Brodnicy na Złotej Górze, w Gaju a teraz w parku im. Kotowskiego. W Brodnicy dla 1 lu 2 imprez wybudowano za 6mln zł publicznych pieniędzy ogromną scenę- czy znacie innego burmistrza w Polsce który tak dogadza swoim wyborcą?. Uporządkować park tak, ale te sceny to jakieś szczególne widzimisię kreatorki imprez.
  W Kartuzach ma być uruchomiona kolej regionalna , a czy ktoś myśli o budowie nowych parkingów? Z moich wyliczeń to żeby nie zniszczyć tej incjatywy to potrzeba parkingu na min. 200 samochodów. W Baninie budują parking na ok 1000 samochodów. Czy w tej radzie jest ktoś kto te tematy porusza czy ci radni też będą się zabawiać na scenach.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no właśnie

  dlaczego dziwne inwestycje powstają koło hoteli i restauracji, kolegów i koleżanek ? i to z naszych podatków.
  Czymś tu śmi...i

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Babsi

  Dziwne, że co by nie zrobiono i kto by to nie zrobił, wszystko jest nie potrzebne albo złe. W Zukowie jest lepiej- nie ma przymusu mieszkania w Kartuzach.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Babsi

  Zachowujesz się jak ta 11-tka radnych którzy nie mają nic do powiedzenia, tylko rączki podnoszą. A tych baranów którzy prowadzą dyskusję np nad targowiskiem ,zagospodarowaniem Rynku czy sprzeciwiali się podjęciu gigantycznej pożyczki ok 60mln zł na budowę stadionu Mira uważa,. że to oni przeszkadzają jej w realizacji niezastąpionych i świetlanych pomysłów pomysłów. Na ul Rynek chce wywieść kostkę granitową i zastąpić ją chyba klinkierem bo płyta Rynku na projektach jest czerwona. Dobry radny , czytaj koalicjant nie dyskutuje tylko jest za!. Jak ma głosować taki Paczoska którego żona pracuje w bibliotece gminnej a on chyba dostał dodatkowe godziny pracy w Kiełpinie? Jak ma dyskutować wydatkowanie pieniądza podatnika R. Herbasz którego rodzina pracuje w szkole gminnej i chyba ktoś z rodziny. Tego radnego z Mirachowa rodzina ma sklep w budynku gminnym, Przewoski związany z Centrum Kultury-tam dorabia do emerytury.Dunst też związany z mieniem gminy. Jak barany, nieudacznicy nie radzą sobie w gminie Kartuzy to niech jadą do Żukowa? Kogo ty Babsi reprezentujesz?

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NOW AK

  Do Babsi:
  Piszesz, że - nie ma przymusu mieszkania w Kartuzach, można się przenieść do Żukowa ...
  - To naprawdę coś niesamowitego !
  Podpowiem wam więcej:
  - Wy niezadowoleni - jeżeli nie macie pracy u nas w Kartuzach i jest wam tu za brudno, to pakować walizki - świat i EU stoi otworem nie tylko dla absolwentów kartuskiego Harwardu znajdzie się tam praca...
  Tak najwidoczniej myślą również radni typu
  " radny=bezradny=łapka w górę " + kolesie i kierująca nimi, wszystko najlepiej wiedząca bibliotekarka ?
  Tylko, że nie z nami takie NUMERY .
  Wybory tuż , tuż i rozliczymy się przy URNACH .

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Popieram burmistrz

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @NOW AK @Babsi

  Szacunek dla autora NOW AK za tekst i zdrowe myślenie. Tu mieszkamy i mamy prawo TU !! żyć godnie. Co to znaczy pani Basiu?! , czy mamy rozumieć pani słowa- jak ci się nie podoba to won np do Żukowa albo na Alaskę - Mówię NIE! Tu jest moje miejsce i tu chcę mieć dom dla siebie i rodziny. A władzę wybieram po to żeby w moim i pani imieniu zarządzała naszym wspólnym majątkiem i tworzyła nam godne warunki egzystencji. Za to jej płacimy duże pieniądze. Dobry rodzic stara się zapewnić swoim dzieciom dobre warunki życia a nie wygania ich do sąsiada za chlebem. Proszę to przemyśleć i nie strzelać więcej pyskówkami w stylu burmistrzowej -jak ci się nie podoba to szukaj sobie gdzie indziej...-

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Władza

  Te całe rządy to teatr światła i oderwanie od rzeczywistości. Byliśmy na otwarciu sali w Kiełpinie i co słyszymy "hymny pochwalne na cześć pani burmistrz" Kto ułożył tym biednym dzieciakom słowa rodem od Kima!

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jola

  A ja byłam kiedyś przy Figurze Matki Boskiej w parku w święto 3Maja.
  Uroczystość ważna kościelna itd. a tu wierni muszą wysłuchać przemówienia p. burmistrz, które w swej bogatej treści było sprawozdaniem z działalności pani urzędu. Piękna laurka chociaż "Pani się jąkała, ale to szczegół, każdy się jąka gdy kłamie.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Typowym przykładem pomorskiej prowincji to zabrudzone i biednawe Kartuzy rządzone przez wycwanionych kacyków typu
  "gbur=mistrz". Tu podobnie jak w Bośni Hercegowinie rządzą się
  miejscowi " niby geniusze" przydzielający sobie apanaże wyższe od ministra w Warszawie... W stolicy Kaszub pieniądze podatnika niemal w 90% przeznacza się na zarządzanie miastem i gminą, a tylko 10% to ewentualne inwestycje.
  Piszę ewentualne inwestycje, ponieważ nakłady na pomysły "gbur=mistrz" to inwestycje generujące koszta (Błotna Góra, bydlęce targowisko, promenadka, figurki, malunki) a więc to nic innego jak KATASTROFA finansowana pożyczkami bankowymi.
  Ludzi karmi się bzdetami, hasełkami pachnącymi z daleka propagandą z czasów komuny, a nieudolni "radni=bezradni" udają, że nic nie widzą ! Bibliotekarka wyleci na zieloną trawkę a nam pozostaną długi, bezrobocie i bzdurne kosztowne "niby inwestycje" !

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Cokolwiek się w Kartuzach robi, spotyka się z krytyką. Promenada- be, ( a tyle ludzi korzysta), teraz ma nastąpić rewitalizacja parku, też - be. Czy chcecie, żeby miasto było brzydkie, szare, zaniedbane? Mi jest strasznie miło, że nasze miasto pięknieje, a ten park to przecież centrum miasta, wizytówka. Jestem za, pójdę tam na spacer i z przyjemnością usiądę na nowej ławeczce. Pozdrawiam wszystkich malkontentów:)

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  UWAGA!
  Ten powyższy "Mieszkaniec" to żaden "mieszkaniec" !
  Podobnie jak pod "mieszkaniec", podszywa się pod nik "WYBORCA".
  To najprawdopodobniej mający teraz ferie synuś bibliotekarki. Walczy jak ona sama o utrzymanie rodzinnych koneksji i apanaży ?
  Jak już piszesz, to powiedz synku, a gdzie to buduje swój "pałac" mamuśka i czemu nie wykazuje w rozliczeniu podatkowym swoich inwestycji ? To przecież wysoce taksyczne posunięcia dla osoby publicznej ...

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Trojan

  Do powyżej . Tu cię boli ! zazdrość i zawiść d.pę ściska.Te twoje wyzwiska np."sikawkowy". Pamiętaj jedno nieudaczniku ,że ten jak ty go nazywasz sikawkowy to cale swoje życie dla tej służby poświęcił.Ta jak ty ją nazywasz "gbur- mistrz " została wybrana w demokratycznych wyborach i to dwa razy synku.Zawistnik i niedorajda jesteś. Są jeszcze inne rzeczy w życiu do robienia ,nie tylko siedzieć cały czas przy kompie i obrażać ludzi którzy coś dla kogoś i dla siebie zrobili.odejdź już od kompa i nie obrażaj ludzi tylko dlatego ,że są lepsi od ciebie.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Sikawkowy się napracował ?
  Tylko czemu jakoś trudno to zauważyć ? Śmiechu warte te wynurzenia !
  Zgadza się, ta osóbka wygrała już dwa razy, tylko czemu trzęsie teraz tak portkami ? Czemu przeznacza 90% budżetu na zarządzanie rozdętą administrację, a jedynie około 10% na inwestycje ?
  Jej sztandarowe inwestycje synku to refektarz, promenadka, figurki, Błotna Góra, bydlęcy targ - wszystko kosztowne wpadki generujące koszta, ale ZERO produktywnych miejsc pracy.
  Miejsca pracy tworzy się głównie w U.Miasta - tylko dla kogo to i po co? Czemu przeznacza 150 000zł z naszych podatków na reklamę ! Przecież dobra robota reklamy nie potrzebuje...
  Czemu zamierza przekształcić zapuszczone targowisko przy ul.Dworcowej z budkami w "Manhattan II" . Komu to potrzebne ?
  Czemu nie korzysta z darmowego i bezzwrotnego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego na przebudowę i modernizację targowiska ? Można by tu wyliczać i wyliczać synku.
  Chyba już wystarczy tej NIEGOSPODARNOŚCI, urna pokaże gdzie miejsce takich "geniuszy"...

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do WYBORCA

  W pełni zgadzam się z tobą. Dodam tylko, że synek miłościwie nam panującej nie ma wakacji. O ma od kilku lat własną firmę w Krakowie i tam go mamusia utrzymuje.

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Trojan

  Dziadku idź do Kazimierza na różaniec . W twoim wieku piszesz na klawiaturze czy wnuk ci klika .Piszesz ,że 90 % na administrację a 10 %na inwestycje no to super ! W tych 10% mieści się 6,5 mln wydane na salę w Kiełpinie - to jest OK albo burmistrz dobrze zarządza .

 • 0 0 4 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Do synka "TROJAN":
  Całe Kartuzy to - jednoosobowy teatr - do zabawy bibliotekarki ?
  Jak donosi "Dz.Bałtycki" Kartuzy to obok Nowego Dworu Gdańskiego najbardziej zadłużone w stosunku do dochodów spośród miast na Pomorzu - tak wynika z zestawienia zobowiązań samorządów...
  Skandalem samym w sobie jest traktowanie gminnego budżetu
  jak kasy "sa-GMINA" - Łup wycwanionych i samorządowców, to nic innego jak ZDOBYCZ do rozgrabiania kasy samoobsługowej !
  Zaraz po udanym "przewrocie" i udzieleniu absolutorium za ubiegły rok dla burmistrz, gdy jednym nakłonionym na korytarzu głosem. Szybko 13-nastka "radnych/bezradnych/łapki w górę" postanawia zaciągnąć kredyt w wysokości 4,6 mln.zł.
  Zapewnia przez to płynność pustawej kasie gminnej !
  Teraz są pewni, że starczy im na apanaże ... A po odpowiednim głosowaniu, żona nakłonionego staje się pracownikiem w gminnym przedszkolu ... Jak nie starczy jeszcze KASY , to są jeszcze opłaty śmieciowe z, których coś też skapnie do gminnej kasy samoobsługowej, postawi sie parę radarków, parę dodatkowych parkometrów, podwyższy się opłaty za wodę albo ścieki ... I będzie na 13nastki, nagrody i na ministerialne wynagrodzenie dla "geniusza" od inżynierii finansowej ...
  Tak synku, w taki sposób zarządza się tu w zabiedzonej i brudnej stolicy Kaszub...
  Do czasu !
  URNA skoryguje to.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo