Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko
 Reklama Bat

Czyste powietrze na Kaszubach? Bzdura - wdychamy dym i pył

Opublikowany: 2015-11-06 16:11 Autor: Magda Dzienisz

Kaszuby reklamują się w całej Polsce pięknymi krajobrazami, bogactwem jezior, lasów i... czystym powietrzem. Ale to ostatnie okazuje się bzdurą. Z danych organizacji World Air Quality Index wynika, że powietrze na Kaszubach jest najbardziej zanieczyszczone na Pomorzu.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Dane publikowane przez pekińską organizację World Air Quality Index, która na internetowej mapie świata umieszcza informacje o jakości powietrza w miastach, jednoznacznie wskazują na duży poziom zanieczyszczeń w rejonie Kaszub. Dane pochodzą z oficjalnych stacji pomiarowych prowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, aktualizowane są co godzinę.

W naszym regionie odczyty prowadzi stacja pomiarowa w Kościerzynie. Informacje umieszczone na mapie są zatrważające – powietrze w okolicach miasta oznaczone jako „niezdrowe”. Kaszuby jako jedne na Pomorzu oznaczone są na mapie alarmującym czerwonym kolorem. Indeks jakości powietrza (Air Quality Index [AQI]) wynosi tu aż 168 (dane na godz. 14.00)! Liczba ta to wskaźnik pyłu zawieszonego o średnicy 2,5 mikrometra. Dla porównania – w niedalekim Lęborku indeks jakości powietrza wynosi 92, w Gdyni zaledwie 18, w Sopocie – 13. Dodajmy też, że w samych Katowicach indeks ten wynosi niewiele więcej niż na Kaszubach, bo 179.

Kliknij, aby przejść do strony organizacji World Air Quality Index.

Kliknij, aby przejść do strony organizacji World Air Quality Index.

Według informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Pył PM 2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.

Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych, a w dużych miastach komunikacja. Spalanie odpadów w tych kotłach jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Emisja pyłów powodowana jest również przez przemysł, szczególnie energetyczny, chemiczny, wydobywczy i metalurgiczny, ale ze względu na wysokość emitorów oraz obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości emisji, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza.

fot. M.Dz.

fot. M.Dz.

Niedawno na naszych łamach alarmowaliśmy o groźnych dla zdrowia substancjach, które wciąż wydobywają się z wielu kominów w kaszubskich domach. Mieszkańcy nagminnie palą w piecach śmieci, w tym plastik, gumę i inne tego rodzaju odpady. Informowaliśmy, że w wyniku spalania różnego rodzaju odpadów do atmosfery trafia cyjanowodór, czyli cyklon B – gaz ten używany był przez III Rzeszę, podczas II wojny światowej do mordowania więźniów w obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau.

Wciąż apelujemy także o powiadamianie odpowiednich służb – straży miejskiej, urzędników, jeśli widzimy, że ktoś nielegalnie spala śmieci. Wówczas urzędnicy poproszą o pomoc policję, która może nałożyć na właściciela gospodarstwa domowego mandat w wysokości 500 złotych lub skierować sprawę do sądu.

Taki dym wydobywał się dziś z jednego z kominów w Burchardztwie. fot. Magda Dzienisz

Taki dym wydobywał się dziś z jednego z kominów w Burchardztwie. fot. Magda Dzienisz

Dziś poprosiliśmy kartuską Straż Miejską o sprawdzenie co spalane jest przez jedną z firm w Burchardztwie. Mieszkańcy zawiadomili nas, że z jej komina wydobywa się toksyczny, śmierdzący dym. Funkcjonariusze obiecali zająć się sprawą.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [85]

 • 13 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ludzie nie mają świadomości!!

  Musi pewne pokolenie wyginąć,bo nie da się zmienić mentalności !!!!

 • 7 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  A w Sierakowicach na Lęborskiej za stacją kontroli pojazdów dymi jak z kominów na zdjęciu i jest OK. Ta sytuacja trwa już całe lata i nic nie zapowiada,że się zmieni. Może zaprosimy redakcję na realizację materiału, może WIOŚ w końcu może ktoś to zmieni - bo właściciele nie rozróżniają zła i dobra. Liczy sie tylko ich własny interes, nawet nie ich własne zdrowie izdrowie ich rodzin i najbliższych.

 • 7 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pomysłowi

  Trudno ludzi przekonać, że to co wrzucają do pieca, wylatuje kominem w postaci toksycznego dymu, który szkodzi przede wszystkim im samym i ich dzieciom. Starzy twierdzą, że "zawsze tak robili i jakoś żyją" i argumenty, że kiedyś były to naturalne materiały jak drewno, papier czy nawet wełna lub bawełna, a teraz to plastik, lakiery, farby syntetyczne i guma, do nich nie dociera. Znam takich cwaniaków, którzy po zakupie zautomatyzowanego pieca C.O. na ekogroszek, zostawili stary piec do...spalania śmieci. Dlaczego to wciąż robią, nie mam pojęcia, bo przecież za wywóz śmieci płacą od ilości domowników, nie śmieci, kalorii daje to spalanie stosunkowo niewiele, a ryzyko zdrowotne i kara finansowa - znaczne. Głupcó nie sieją, niestety.

 • 5 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a gmina i tak nic nie robi...

  sąsiad na sąsiada uprzejmie donosił ponad 4 lata, żaden urzędnik czy jakikolwiek inny funkcjonariusz się nie pofatygował do truciciela.

  wszyscy gadają a nikt nic nie robi.. no ale czego można wymagać od urzędasów, o 13 komputery wyłączone i się nic nie załatwi bo oni już do domu idą.

 • 0 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janosik

  "Mieszkańcy zawiadomili nas, że z jej komina wydobywa się toksyczny, śmierdzący dym" - śmierdzący to owszem, ale skąd ta pewność, że toksyczny? tak bez badań odrazu to stwierdzono? Jakiś jasnowidz tam mieszka? Paląc niektóre gatunki drzew liściastych łącznie z liścmi, też wydobywa się ten śmierdzący toksyczny dym? Jeśli juz cos piszemy, to nie zaszkodzi też pomyśleć nieco przy pisaniu, bo ta sztuka pomału zanika. Tak samo jak nie wszystko złoto co się świeci.
  A ewentualny truciciel, powinien ponieść karę, oczywiście po dokładnym zbadaniu, a nie na oko mieszkańca, czymże on tam jara w tym palenisku.

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pomysłowi

  Podpowiem Ci dlaczego pozostawiają sobie taki stary piec, bo jest to alternatywa w przypadku awarii tego nowoczesnego "ekologicznego" "oszczędnego" pieca. Sam żałuje, że tak nie zrobiłem, bo awaria płaszcza wodnego, lub podajnika nastepuje w najmniej oczekiwanym momencie, a naprawa takiego pieca to zazwyczaj wymiana, bo spawanie zazwyczaj nie wchodzi w grę. Demontaż i montaż w ciągu jednego dnia roboczego da się wykonać, jednak tak lekką ręką tuz przed świętami wydać na piec 5-7tyś plus robocizna albo i więcej nie jest lekko, nieprawdą jest, że wszyscy, którzy zostawiają sobie drugi (stary) piec uzywają go jako spalarkę. Mam znajomych którzy posiadaja piec na eko i nie raz ten stary piec uratował ich przed marznięciem w zimie. Ja niestety zrobiłem błąd i wyrzuciłem, i żałuje trochę, dlatego zastanawiam się nad awaryjnym rozwiązaniem podłączonym na stałe.

 • 5 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nareszcie!

  może nareszcie się ktoś obudzi. Wieczorny spacer tylko w masce p-gaz. Byle nie za długo. Czyste Kaszuby? Gdzie? Jakie miejscowości? Co się robi, aby coś zmienić? Instalacje gazowe? Taak, ale kto zapłaci choćby za instalację? To ok. 10-15 tys. PLN. Do tego comiesięczna opłata "przesyłowa". Przecież palenie śmieci "nic nie kosztuje", a ciepełko jest...

  Karanie niczego nie zmieni, może tylko tyle, że ludziska będą wycinać lasy i zagajniki, będą chodzić po chrust-jak ongiś bywało.

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  Inicjatorem waszego artykułu była gmina Sierakowice o czym warto przypomnieć.

  Już kiedyś o tym pisałem. Nikomu tego nie życzę, ale gdy ktoś w rodzinie zachoruje Ci na raka, zastanów się czy robiłeś wszystko aby do tego nie dopuścić, czy też pokusiłeś się o tego kilka kcal spalonych śmieci, zamiast kupić więcej drewna.

  Dodam, że najczystsze w spalaniu jest drewno, dużo czystsze niż węgiel, który zanieczyszcza powietrze podobnie jak olej opałowy.

 • 48 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janek T.

  To co piszecie to nie tylko po części prawda ,żeby było badanie miarodajne to takie badania powinny być robione w odpowiednich takich samych warunkach we wszystkich miejscowościach. Jeżeli się nie mylę to nawet w Kartuzach jest taki czujnik na urzędzie miasta ale rzadko odczytywany(chyba przez sanepid) także niektóre miejscowości mają takie czujniki. Wiadomo ,jeżeli taki czujnik jest usytuowany w centrum miasta blisko kominów to wynik jest nie miarodajny a znów w innym mieście gdzieś dalej od domostw. Wiadomo jak jest pogoda jak obecnie czyli bez wiatru i gęsta mgła to wyniki będą złe ale już od niedzieli jak przyjdzie wiatr to powietrze będzie już czyste. A porównywanie Katowic do Kaszub jest nie na miejscu bo różnica jest kolosalna nawet jeżeli pomiary miały miejsce tego samego dnia to i tak pogoda miała duże znaczenie u nas na pewno była mgła więc było źle a jak wiadomo na południu Polski była słoneczna pogoda więc ,żadna mgła czy chmury nie zatrzymywało zanieczyszczenia jak u nas. Nie ma się co martwić bo od niedzieli będziemy mogli oddychać pełną piersią na pewno powietrze będzie czyste. Z drugiej strony kto mieszka w Somoninie to w dni mgliste ma przerąbane bo na prawdę czuć jest dym z kominów.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jedynym wyjściem...

  ...jest uświadomienie ludziom , że palenie śmieci zasyfia im piec i przewody kominowe,że nic na tym nie zyskują bo za wywóz śmieci i tak muszą płacić i nic na tym nie zaoszczędzą. Ja też mam piec węglowy, palę wyłącznie drewnem i węglem. jasne fiołkami nie pachnie, ale ludzie , którzy mieszkają w blokach też mają ogrzewanie z naszej kotłowni, która też pali węglem. Więc nie popadajmy w histerię, jak świat światem ludzie palili węglem i drewnem i katastrofy ekologicznej nie było. Ważne żeby ludzie zrozumieli ze pakowanie świństw do pieca jest głupotą i dziadostwem. Ja gazem opalać nie będę, raz że mnie na to nie stać , drugi raz ,bo się boję wybuchu, co jak powszechnie wiadomo zdarza się i to wcale nie tak rzadko.

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  to zostawcie dla Pana Dorniaka

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janka

  Jadąc przez górne Żukowo w kierunku Gdyni. Nieraz trzeba halogeny włączyć ;)

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @Pomysłowi

  Dodaj jeszcze wyłączanie prądu-planowe albo nie, w czasie wichur pozrywane druty...Nowoczesne piece bez prądu przestają działać. Kto ma tradycyjny piec, ten nie marznie. Naprawy czasami trwają kilka dni. Ot co!

  Drugą sprawą jest jakość węgla...

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  Stacja pomiarowa w Kościerzynie jest zaraz obok PKS. To nie jest miarodajny pomiar dla całych Kaszub

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # marco polo

  Dzień pierwszego listopada Goręczyno.piękna pogoda na cmentarzu tłum ludzi piękny widok na dolny taras wioski.a tam jeden wielki smog.no cóż sami się trujemy i to się nie zmieni.ludzi po prostu nie stać na nowe technologie.Szkoda!

 • 0 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Niestety, dotychczasowe metody walki z trucicielami (głównie prywatne posesje)
  się nie sprawdzają. Najlepiej tych przestępców zlokalizować w tzw sezonie grzewczym. Po udowodnieniu zanieczyszczania środowiska surowo i bezwzględnie karać (do zalania im kotłowni szybkoschnącym betonem włącznie).
  Ze względów humanitarnych w centralnnym punkcie wsi/miasteczka, np. rynek
  kub plac zgromadzeń ludowych (najczęściej przed kościołem) ustawić koksowniki, żeby mogli się truciciele ogrzewać. Naturalnie z rodzinami.

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obywatel

  Mam nadzieję, że długo nad swoim komentarzem się nie zastanawiałeś bo w przeciwnym razie po jego przeczytaniu przychylałbym się do hipotezy, że " światem przestaje kierować jakaś myśl". A tak poważnie Obywatelu świat nie jest biały ani czarny - on jest cały w kratkę. Jedni palą byle czym z głupoty, inni z biedy - więc zanim zaczniesz zalewać komuś kotłownie betonem to najpierw sprawdź ile dzieci jest w domu i jaki dochód mają ich rodzice.

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Obywatel

  popatrz, jaki prosty pomysł!!! Ciekawe, że na to nikt do tej pory nie wpadł. Nic tylko NOBEL dla Ciebie. Idąc za ciosem, Twój pomysł możnaby uzupełnić: "przestępców" wywieźć poza miejscowość, postawić duży namiot z koksownikiem. Razem z małymi dziećmi, staruszkami, chorymi i niedołężnymi...Dla tych co potrafią się ruszać o własnych siłach kupić po worku węgla, niech biegają dookoła namiotu. Rozgrzewka murowana, a przyrost męśni gwarantowany. NONSENS

 • 0 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Niestety, dotychczasowe metody walki z trucicielami (głównie prywatne posesje)
  się nie sprawdzają. Najlepiej tych przestępców zlokalizować w tzw sezonie grzewczym. Po udowodnieniu zanieczyszczania środowiska surowo i bezwzględnie karać (do zalania im kotłowni szybkoschnącym betonem włącznie).
  Ze względów humanitarnych w centralnnym punkcie wsi/miasteczka, np. rynek
  kub plac zgromadzeń ludowych (najczęściej przed kościołem) ustawić koksowniki, żeby mogli się truciciele ogrzewać. Naturalnie z rodzinami.

  Byłoby to dobre pole do działania dla pana burmistrza. Mógłby z odpow. nagłośnioną walką z trucicielami "wygrać" promocję Kartuz dla rozwoju
  turystyki. Ale, czy im się chce????
  Zamiast "pieprzyć dyrdymałki" o godz. otwarcia sklepów, ścieżce rowerowej do
  Mezowa, przesuwaniu tam i z powrotem targowiska i wiele innych bzdetów.
  Chłopie, to już naprawdę XXI wiek nastał.

 • 1 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # olo

  Wystarczy przyjechać na podgórną w Kartuzach poczujemy sie jak na Śląsku nie można okna otworzyć

 • 3 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Obywatel

  Obywatelu - Kartuzy są przede wszystkim dla mieszkańców a dopiero później ewentualnie dla turystów. To nasze miasto, chcemy tu mieszkać we własnych domach, nie chcemy truć środowiska ale chcemy mieć ciepłe domy, a ponieważ nie można "zjeść ciastka i mieć ciastka" to władza przede wszystkim powinna zabiegać o to by tworzyć miejsca pracy za godne wynagrodzenie tak , żeby się rodzic nie musiał zastanawiać - kupić dzieciom chleb , mleko i buty czy węgiel i drewno, po to by nie trzeba było palić śmieci? I mam nadzieję, że mi tu nie wyjedziesz z tekstem, że jak kogoś na dom nie stać to niech sobie mieszkanie kupi, bo już taka była co zgłodniałemu francuskiemu ludowi powiedziała, że "jak ich nie stać na chleb to niech jedzą ciastka", skończyło się to jak wiesz jedną z najkrwawszych rewolucji w dziejach Europy i świata.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # E..

  Ciekawe jakie stężenie powietrza jest w Sierakowicach oczywiście jak się ściemni . Stolarze wtedy dają popis.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Straż Miejska?

  A do której oni pracują? Profesjonalny palacz śmieci robi to po zmierzchu, a jak ma wyjątkowy syf to w czasie opadów. Do 15.30 nikogo za rękę nie zlapiesz.

 • 49 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stach

  Wszyscy teraz rzucili na tych co mają dom bo palą w piecach a zapomnieliście ,że najwięksi truciciele to kotłownia ,która opala bloki oraz niektóre zakłady ale najwięksi truciciele to my wszyscy ,którzy jeżdżą samochodami zwłaszcza po południu kiedy tworzą się korki. A w samochodach po jednej lub dwóch osobach. Obecnie jest alternatywa z Kartuz bo mamy kolej oraz autobusy.

 • 5 27 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  "Nie pal śmieci-dbaj o dzieci" to moja społeczna akcja od 2 lat. We wszystkich miejscowościach naszego powiatu zorganizowałem kilkadziesiąt spotkań, kolejne w Kartuzach odbędzie się w niedzielę 15 listopada. Propozycję rozwiązania problemu zgodnie z ustawą antysmogową przedstawię do końca miesiąca.

 • 10 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niestety

  mamy coraz gorszej jakości węgiel,groszek i ekogroszek przy rozpalaniu dymi strasznie pare lat temu nie było aż takiego problemu, problemem jest to że mamy coraz więcej węgla ze wschodu który zawiera więcej związków smolistych i niestety taki mamy tego efekt

 • 2 9 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ niestety

  Kup węgiel a nie dziadostwo. Za dobry eko trzeba zapłacić . Za darmo masz to co masz i nie tłumacz się w tak głupi sposób.

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # somebody

  podgórna to syf mieszkam tam i wiem, umyję okna zero efektu,
  ja myślę że ktoś powinien się tym naprawdę zainteresować

 • 0 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # somebody

  palę jednym z najdroższych ekogroszków i wiem co i czym palę ale tak nie śmierdzi

 • 5 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolesława Prusa

  Dym ze spalonych obic tapicerskich i innych gompek niepowtarzalny... Cyklon B to przy tym slabizna.

 • 0 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pal biomasą!

  Po co kupować drogi węgiel? Lepiej byś samowystarczalnym: zakładasz taki zagajnik topoli czy czegoś innego szybkorosnącego. Co 3-4 lata kosisz, zrębkujesz, ewentualnie brykietujesz i jazda.

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Burchardztwo

  W Burchardztwie taki widok w sezonie grzewczym mamy codziennie. Nie wiem do jakiej firmy należy ten komin ale to są kpiny.... Palenie śmieciami to draństwo wołające o pomstę do nieba... Trzeba być totalnie odmóżdżonym, żeby robić takie rzeczy, a tłumaczenie tego procederu biedą uważam za przejaw takiego odmóżdżenia.

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Dorniak

  cytat :
  Propozycję rozwiązania problemu zgodnie z ustawą antysmogową przedstawię do końca miesiąca.
  Jak to się ma, do, niedziela 15 listopada.

 • 8 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Górnik

  Obserwując ostatnio media krajowe i regionalne doszłem do wniosku że zapanowała jakaś histeria na temat czystości powietrza. Lobby gazowo-rosyjskie robi nagonkę na Polski węgiel aby uzależć nas od gazu z Rosji. Sam mając piec na ekogroszek stwierdzam iż w moim otoczeniu w ostatnich latach nastąpiła duża poprawa czystości powietrza w sezonie grzewczym. Bardzo dużo ludzi wymienia piece lub zakłada gaz. A spalających śmieci jest coraz mniej. Po prostu boją się reakcji sąsiadów. Apeluję o umiar w komentarzach.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pal biomasą!

  Super pomysł, tylko policz koszty, pracochłonność i ilość potrzebnej masy na sezon grzewczy to średnio ok 25-30 ton mokrej masy,(przelicz sobie ile bys potrzebował hektaróww cyklu czteroletnim) po procesie suszenia, która może odbywac sie w sposób naturalny lub wymuszony, sugerowana masa spada do około 70%, potem możesz to sobie zrębkować i wyprodukowac pellet, czy brykiet, niby bedzie ekologicznie, jednak zużycie energii, oraz pielegnacja plantacji wyniesie więcej anieżeli najdroższy eko-groszek, do tego niska wartość energetyczna tego paliwa powoduje, że potrzebujesz go o około 30% więcej aby utrzymać tę samą temp. co węglem.
  Nigdy Cie nie zastanawiało dlaczego jest więcej firm oferujących sadzonki, anieżeli firm "produkujących" tę czystą energię? Bo zwyczajnie sie nie opłaca, tylko ogromne przedsiębiorstwa, gdzie jest odpowiedni proces produkcji i przetwarzania może przynieść zysk. Państwo nie wspiera małych przedsiebiorców, którzy chcieliby produkować ekologiczny opał, lepiej inwestować w wiatraki i ogniwa fotowoltaniczne, bo za tym stoi potężne lobby, i gruba kasa.
  Mozna palić nawet słomą, jednak nikomu nie jest to na rękę (czytaj rząd i biznesmeni powiązani z górnictwem naftowym) aby takie paliwo było stosowane na większą skale. Wszak lobby gazowe to silne lobby.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pal biomasą!

  "sugerowana masa spada do około 70%" miało być spada o 70%

 • 0 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  "Bardzo zła demagogia , mieszkańcy Kaszub w większości dobrze wiedzą że najbardziej szkodliwe sa wiatraki i gaz łupkowy".

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # B 52

  Panie burmistrzu, proszę wieczorem podesłać straż na Derdowskiego. Lodziarz pali wszystkie śmieci.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # B 53

  Wszystkie, łącznie z plastikami. Nawet na dwa osobne kominy.

 • 0 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mapa

  Na tej mapie nie ma Kartuz. Zanieczyszczenie jest z pewnością dużo większe niż w Kościerzynie. Zabudowa w Kościerzynie jest tak gęsta jak w Kartuzach i nie jest tak,że przez miasto muszą przejechać, aby gdziekolwiek dojechać. Kościerzyna nie jest otoczona lasami tak jak Kartuzy. Plastiki palą w całym mieście, w kamienicach i domkach. Już w latach 90 zanieczyszczenie powietrza w Kartuzach było znacznie większe niż na Śląsku. Zresztą cała Polska na tej mapie jest czerwona. Europa na tej mapie jest zielona oprócz Polski i Czech.Najgorzej jest w Polsce. Jeżeli władze nie będą ścigać trucicieli, to nic się nie zmieni.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zenia

  W poniedziałek w Kiełpinie po 16 będą kontrole. pewna informacja

 • 0 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sierakowice

  Zadyma zadyszka i wszystko o tej miejscowości

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gastlen

  Ja bardzo chętnie z opalania węglem (a ten jest coraz gorszej jakości), przerzucę się na piec gazowy czy olejowy, wygodniej, czyściej, mniej pracy w kotłowni itd. ale zrobię to tylko wtedy gdy nie będę musiał się liczyć z kosztami opału i obojętnie czy będzie mnie to kosztowało 4tys na rok czy 8tys na rok, bo dostanę co miesiąc wypłatę jak prezes ZUS-u, czy NFZ-u. Lub nagle okaże się, że jednak komuś (rząd) naprawdę zależy na ochronie środowiska i zrówna cenę gazu i oleju do kosztów obecnego ogrzewania węglem przez sezon, wówczas dla mnie jest sens inwestowania w nowoczesny piec gazowy, no i oczywiście dodam tylko, żeby nie okazało się, że po 3 czy 5 latach, cena tego "ekologicznego paliwa" poszybuje w górę, tak jak to kiedyś miało miejsce z olejem opałowym. Tutaj nie chodzi o to by karać "palaczy", tylko skutecznie zachęcić ich do zamiany pieca węglowego na piec gazowy lub olejowy, czy nawet na pellet. Póki co ogłasza się konkursy na zmianę pieca-a więc najpierw zmień a potem może się załapiesz na dofinansowanie, a nie konkretne działania ze strony samorządu. Ja chętnie zmienię piec, ale jesli dzięki tej ekologi mam mieć dwu czy trzykrotny drenaż kieszeni, to się pomęcze za te 3 tyś na sezon z szuflą w piwnicy i dalej będę palić węgiel i drewno. Butelki plastikowe oraz szklane wrzucałem kiedyś do koszy na ul. Hallera, teraz targowisko jest zamknięte w godzinach dogodnych dla mnie więc wszystko ląduje w koszu, który zabiera śmieciarka.
  Ci, którzy krzyczą, że jak kopci z komina, to ktoś napewno pali plastiki (a może opony?) chyba nigdy nie miał do czynienia z piecem na węgiel, bo jak ktoś raz spróbuje palić plastik w piecu, to potem jak ma to drapać z rusztu to współczuję, raz może się nabrać, ale żeby za każdym razem?

 • 1 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Gastlen

  A ja ma w d..pie twoje żałosne wywody i płacz nad sytuacja materialną. Trujesz nas i powoli zabijasz nasze dzieci. To tak jakby usprawiedliwiać złodziejstwo !!!

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ Obywatel

  Kolejny kretyn

 • 1 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ @obywatel

  Czyli - wg Ciebie biedni i niezamożni mają prawo truć innych? Czy tylko truć, czy okradać i mordować też?

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Taki żrący i toksyczny dym jaki widać na zdjęciu codziennie pojawia się z komina zakładu tapicerskiego na ulicy lęborskiej,moje dzieci codziennie idąc do szkoły muszą to wdychać.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Otóż moi mili sami widzicie jaki nielogiczny "rejwach" ten temat wywołuje.

  Wszyscy są bardzo "mądrzy", tyle że są konflikty interesów społecznych.
  Wszyscy (w tym biedniejsi) chcą mieć w zimę ciepło, lecz nie wszystkich stać
  na opalanie tzw. ekologiczne i zdrowe dla środowiska = powietrza.

  Dlatego wrzucają ludziska do pieców stare skorznie, doniczki, ciuchy ortalionowe i te z grempliny, miski, kondomy i trampki oraz wiele innych, nawet pobożnych gadżetów nie omijając.

  W ochronie środowiska, w tym czystego powietrza, ważniejsza jest świadomość i solidarność społeczna od fałszywego cwaniactwa co to np. "pozwala" coś z odpadów sąsiadowi lub na publiczne i ogólne skwery i tereny podrzucać , - np.do parków, placów zabaw itp.Tu nawet o jesienne liście chodzi i psie kupy też!!!!

  Takie wzajemne podtruwanie generuje, rzecz jasna obszary złości i nienawiści
  międzyludzkiej, odruchy kolaboracji i donosicielstwa, złości i oddalania społecznej uprzejmości itp, itd.

  Może już czas na włączenie mózgów do akcji.

  Byłoby fajniej, czyściej i przytulniej? SPRóBOWAć WARTO!!!!

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a dlaczego...

  ...się wszyscy nagle tego węgla uczepili?? A ja się pytam po co ci jeden z drugim dwa samochody jeden dla ciebie drugi dla żony a trzeci się kupi np. córuni albo synkowi na osiemnastkę??? Spieszę donieść, że te wszystkie "cuda techniki" po liftingu bardziej nas trują niż opalanie domów, które jest tak stare jak ludzkość. Rozumiecie "walka o ogień" te sprawy:)))Ok. czasy się zmieniają i ja też przestanę palić węglem , jak taki np. @@obywatel i wielu innych przesiądą się na hybrydy:))) w przeciwnym razie uznam, że jestem dyskryminowany bo jak wszyscy maja być eko to wszyscy a nie tylko niektórzy:)

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a dlaczego...

  ...a i dodam jeszcze, że guzik mnie obchodzi, że 99 % z was na hybrydę nie stać. Nie życzę sobie żeby mnie truć jak chodzę sobie po chodniku a tuż obok ciągną sznury podrasowanych rzęchów przeplecione od czasu do czasu, ale z rzadka ,jakąś wypasioną furą:)))

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gastlen

  @do Gastlen
  A bo widzisz, Twoje zachowanie jest typowe dla tych z wiejskiej mają w d... ochronę środowiska. Czy ja Cię truję? Na pewno tak, tak samo jak i Ty, a z mojego komina rzadko kopci, spaliny, które wydobywają się z tego procesu spalania są tak samo szkodliwe, jak to, co wydobywa sie z rury wydechowej Twojego samochodu, który używasz przez cały rok, i żaden filtr zamontowany w tym samochodzie niezależnie czy to silnik benzynowy czy diesel nie sprawi, że z rury wydobywa się tlen- jeśli uważasz inaczej, zamknij się w garażu uruchom silnik i daj znać kiedy pogrzeb.
  A to że wydobywa się dym z komina nie oznacza, że ktoś pali śmieci, w zależności od rodzaju węgla i jego zasiarczenia lub stanu wilgotności drzewa zapach i kolor dymu jest inny. Poza oczywistymi sytuacjami, gdzie ludzie nie palą śmieci jak to niektórzy uważają, a np przerabiają piec na zużyty olej silnikowy. Z każdego komina wydobywają się trujące spaliny, to że nie widać dymu nie oznacza że jest bezpiecznie i przyjaźnie środowisku. Wystarczy zimą przespacerować się obok kotłowni w Kartuzach i zobaczyć jak śnieg leżący na ziemi zmienia barwę na brunatno-czarny kolor po nocnym spalaniu.
  To, że kopci jak w parowozie w prywatnym domu, nie oznacza, że pali smieci,przyczyn może być kilka, od fatalnego węgla po niesprawność pieca czy zanieczyszczony komin, lub nawet niewłaściwe palenie w piecu dobrym jakościowo węglem, źle wyregulowany piec na ekogroszek też potrafi kopcić. Mieszkam w Kartuzach w pobliżu same domy jednorodzinne, i widać kto spala nie tyle śmieci co podejrzane odpady bo nawet po rozpaleniu dym nie ustaje, a sytuacja powtarza się każdego dnia, w takim przypadku wizyta kominiarza i straży miejskiej jest jak najbardziej wskazana, tym bardziej, że kopci z tego samego komina non stop.
  Jeśli mój prywatny komin kopci i sytuacja nie zmienia się nawet po rozpaleniu i rozgrzaniu, oznacza to dla mnie, że piec i komin do czyszczenia, może tez oznaczać, że ten wg sprzedawcy wysokokaloryczny węgiel nie jest taki jak w specyfikacji (zadaj sobie pytanie skąd się bierze ekogroszek).
  Jednak czynnik finansowy to wyznacznik dla zdecydowanej większości mieszkańców tego kraju, a ochrona środowiska powinna być w interesie każdego, zwłaszcza władz samorządowych i wyżej, a jak widać działania w tym kierunku są nastawiane na to by wpływy do budżetu nie spadały, a wiec mandaty, mandaty, a nie globalne rozwiązanie.

 • 1 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Gastlen @ a dlaczego...

  Znowu to kretyńskie usprawiedliwianie trucia innych. Generalnie nie stać mnie na leki astmatyczne dla moich dzieci. Astmy, która szczególnie uaktywnia się jesienią, począwszy od sezonu grzewczego. Nie stać was na piec gazowy lub dobry opał ? A ta furasie was stać a na wakacje w Grecji ? Zwyczajnie w d..pie macie innych.
  I do tego chłopki roztropki. Bez znajomości tematu, byle dorobić wygodną ideologię.Wyniki analiz składu fizyko-chemicznego pyłu, które były przeprowadzone przez Instytut ISPRA z Włoch, wykazały, że do 70 proc. cząsteczek pyłu zebranego na stacjach pomiarowych w Krakowie pochodzi ze spalania węgla w małych kotłach i piecach grzewczych. Tyle w temacie.

  Cały tekst: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,17124987,Co_bardziej_zanieczyszcza_powietrze__piece_czy_auta_.html#ixzz3qq6YMBTq

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @Gastlen @ a dlaczego...

  Na leki cię nie stać? a na opłatę za dostęp do internetu i na komórkę masz?? Człowieku jakbyśmy tak chcieli sobie dokopywać to ,jak widzisz , możemy to robić do upadłego? Nie chodzi o to, że nie widzę problemu spalania świństw w piecach i też mnie to wkurza, ale rzecz w tym , że co innego spalać śmieci a co innego palić węglem. Siedzisz pewnie w jakimś M3 i masz ciepłe kaloryfer? ale tego że komin kotłowni wali dymem węglowym nie widzisz bo w tamtą stronę na spacer nie chodzisz, co? Człowieku jestem za ekologią ale pamiętaj, że ekologia kosztuje, ja śmieci nie palę , ale z węgla nie zrezygnuję dobrowolnie bo mnie zwyczajnie na opalanie chaty w inny sposób nie stać , a nie zamierzam rezygnować z neta i komórki bo też mi się coś od życia należy:) jak mi za moją ciężką pracę zaczną w tym kraju godnie płacić to mogę sobie nawet instalację geotermalną walnąć, ale póki co to będę siedział w ciepłej chacie opalanej węglem, a jak cię ten dym dusi to zmień trasę spacerów w stronę kotłowni:) tyle w temacie!

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sierakowice RESTAURACJA PARIS

  Tam też ktoś powinien sprawdzić czym palą. Jak odpala to całe centrum Sierakowic w dymie!

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # scarlett

  serdecznie pozdrawiam, ekologów, a w szczególności autorkę artykułu, żyjemy tu na Kaszubach , pięknych- naprawdę pięknych i doceńmy to. zawsze opalaliśmy nasze domostwa bo nie żyjemy w strefie tropikalnej tylko umiarkowanej a wynurzenia jakiejś pekińskiej fundacji nie zawsze są miarodajnie. przecież wszyscy wiemy, że amerykanie, Chińczycy są największymi trucicielami a nas niech zostawią w spokoju. nasi zachodni sąsiedzi tacy pro-ekologiczni a z wv co zrobili, oszukali wszystkich. nie dajcie się zwariować, każdy z nas ma pojemniki i segreguje odpady, przecież to żadna filozofia, autorka wybrała jakiś temat zastępczy byle zacząć jątrzyć, a mamy ważniejsze sprawy na tapecie, więc nie mydlić nam oczu jakimiś chińskimi bajdurzeniami.....

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swój.

  Palenie papierochów również zatruwa powietrze,zabronić!!! Wydychanie,oddawanie gazów również szkodzi środowisku,zabronić!!! Kopikulki,nadchodzi czas żniw!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do niestety

  Wniosek - ratujmy polskie górnictwo, kupujmy POLSKI węgiel, namierzajmy i ostro karajmy śmieciopałów, przestańmy na zakupach brać plastikowe reklamówki do każdej bułki, przestańmy kupować paczkowaną żywność, bo ta niepaczkowana jest zdrowsza i duuużo tańsza jak sobie przeliczymy cenę za kilogram. To od nas konsumentów zależy co i w czym nam będą sprzedawać. Problem nie tkwi w węglu , problem tkwi w produkcji i handlu. Nawet gdyby wszyscy zaczęli palić węglem to nie narobią tyle syfu , który powstaje przy produkcji tych wszystkich worków, woreczków, pudeł, pudełeczek i butelek.

 • 0 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do niestety...

  ....a i marzy mi się, żeby mi ser, wędlinę pakowali w papier a nie walili w te wszystkie folie, a mleko chcę pić ze szklanej butelki, która może być wielokrotnie wymieniana i wykorzystywana. Popatrzcie ludzie i się zastanówcie, co tak naprawdę ten świat zaśmieca?

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Statystykę można inaczej interpretować. Różnica jakości powietrza między trójmiejską strefą i kaszubską strefą wynika również
  z położenia geograficznego. Dyspersja przez wiatr zanieczyszczeń jest stosunkowo bardzo wysoka w Trójmieście z uwagi na bliskość tej strefy do morza. Na Kaszubach, szczególnie w strefach szczególnie zaludnionych (gdzie są wykonane pomiary) dyspersja nie jest wysoka, ponieważ te strefy są położone w obniżeniach, które są przydatne do stagnacji mas powietrznych (To widać np. w Kartuzach kiedy pogoda jest mglista)... W takich niekorzystnych warunkach, zanieczyszczenia emitowane przez piece bardzo powoli odstąpią od stref zabudowanych.
  Krótko mówiąc, dopóki nie będzie innego źródła energii oprócz węgla lub nawet drzewa żeby się ogrzewać na wsi w Polsce, powietrze w kaszubskich wsiach i miastach nie będzie szczególnie zdrowe.
  Do Pani Magdy Dzienisej: Ciekawy byłby również opinia specjalistów stacji limnologii w Borucinie na ten temat.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # marzenie

  Marzy mi się powrót do przeszłości,do dzieciństwa, gdy widziałam czyste lasy pełne grzybów i owoców, czyste rzeki i jeziora, czyste powietrze, żywność bez konserwantów, życie bez plastików. Każdy kto zanieczyszcza nasze środowisko jest zaślepiony nienawiścią do bliźnich i całego świata. Nie rozumie, że niszczy zdrowie swoje, swoich bliskich i sąsiadów. Czas się zastanowić na swoim postępowaniem. Kiedyś nie było u nas kotłowni. Wszystkie domy i mieszkania były ogrzewane węglem, a mimo to powietrze było czyste. Ludzie nie chorowali tak jak dzisiaj.

 • 5 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gastlen

  @ @ Gastlen @ a dlaczego...
  A jak Ci naukowcy rozróżnili te pyły z małych pieców węglowych od tych z przemysłowych pieców węglowych? (przykładowo spaliny samochodu osobowego z silnikiem diesla, znacząco różnią się od tego z ciężarowego? i można je rozróżnić? jak oni te cząsteczki sadzy rozróżniają?) Twój dom czym ogrzewasz? A tak ciepłą wodą w grzejnikach, a może masz elektryczne? a może masz pompę ciepła? Bo jeśli jesteś podłączony do tej miejskiej kotłowni to... czekaj, czym oni tam palą? nie przypadkiem węglem? A jeśli masz elektryczne.. to czekaj skąd u nas prąd, a tak gównie Ty masz z gniazdka a reszta z procesu spalania węgla.
  Jestem jak najbardziej za czystym powietrzem, tylko dlaczego mają mnie walić po kieszeni? bo jestem najsłabszym w tym całym zestawieniu elementem, który można bez końca łoić i karać.
  Uważasz, że czad z procesu spalania (a właściwie niepełnego spalania) gazem "mniej" zabija od tego z procesu spalania węglem?
  Ciekawe, ze podczas grilowania gdy kopci jak smok, to jakoś nikt nie krzyczy, i nie biega do apteki po leki na astmę.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Mam naprawdę w "wielkim poważaniu" te wszystkie "mundrzyckiej babci
  wnuczęta",
  dajcie se siana polepszacze świata.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przewietrzyło

  trochę przewietrzyło dymy i pyły...Natura wie co robić. W odróżnieniu do człowieka.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co z szambami

  Czy są jakies wyniki kontroli w Sierakowicach? Co z wylewaczami kup na pola?

 • 3 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ROMAN SIERADZKI

  Kaszubi ze wszystkich grup etnicznych w Polsce, są najbardziej prymitywnym społeczeństwem które przez setki lat, nie mogą się zasymilować, chwalą się swoim pochodzeniem, kulturą , a niszczą wszystko co się wkoło nich znajduje, psują wszystko, co się da zniszczyć, i widać jaką mają z tego radość, ta ich kultura to obłuda. Jak można chodzić co niedzielę do kościoła i palić śmieci w swoich piecach zatruwając powietrze na tej jeszcze pięknym pojezierzu pomorskim, i spuszczać ścieki na pola, do Jeżior, i wód gruntowych. Zapytuję się wszystkich włodarzy którzy pełnili funkcje, Burmistrzów, i Starostów, za co Ci ludzie którzy pracują w ochronie środowiska, biorą co miesiąc pieniądze, chyba tylko za podpisywanie listy obecności, i grzania dup na tych krzesłach.

 • 2 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Poziom polityków i urzędników fatalny

  Zacofanie widać po słownictwie , po stronach www, po ubiorze i po brudzie.

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brudasy i tyle

  Tak tu jest

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomek

  Nikt Was tu czyścioszków, pedancików, nie trzyma, skoro Wam tu tak źle, droga wolna - Śląsk czeka.
  Jeśli wierzyć wynikom badań, to tak fatalnie jest w całej Polsce, nawet w Krakowie, gdzie wydawałoby się, że mieszka inteligencja i ludzie na poziomie. No a jaki wysoki poziom mamy, i poprawnej polszczyzny mamy u tych na wiejskiej, tam wszak jest cały przekrój społeczeństwa wszak posłowie są wybierani z ludu, ze swoich.
  @ROMAN SIERADZKI - a tak poza tym wszyscy w domu zdrowi? Kaszubi może i nie są idealni, ale wskaż mi jak to nazywasz grupę, która nie ma wyżej wymienionych przez Ciebie cech.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tomek

  Kaszubi są fajni, lubię Ich i dobrze mi przy Nich, ale z tym brudem to spora prawda, aż przykro i zaściankowość włodarzy, czy nauczycieli też widoczna, szkoda i nie wiadomo jak to naprawiać

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomek

  A ja znam paru kaszubów, którzy są tak wredni i złosliwi, że pies ogrodnika przy nich to pikuś. Chamstwo jest wszędzie, nie tylko na Kaszubach, a z tym brudem owszem prawda, jednak tak jest wszędzie, w prawie każdym zakątku, gdzie by człowiek nie pojechał śmieci, śmieci i jeszcze raz śmieci, jeden sra w swoje gniazdo a drugi nie, tak jest wszędzie, proponuje wybrać się nad jeziora mazurskie, jak zaśmiecione są szlaki żeglarskie- oczywiście to nie jest wytłumaczenie, że skoro tam jest syf to u nas też może być, w żadnym razie, tylko to pokazuje, że MY jestesmy wszyscy brudasami, jeden na drugiego zwala, że to tamten śmieci, a w ogole to nie ma takiego co śmieci, a co brud jest, to jest, i nie popadajmy w skrajności ludzie są różni, jeden to fleja a drugi pedant. Dbałośc o czyste środowisko jest w interesie nas wszystkich.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Tomek

  noo ba, ja chciałem czysto i ekologicznie , no i zostałem po dzisiejszym wywozie tzw. śmieci mokrych, z worami liści, z którymi nie wiem co mam zrobić. Powód nie odebrania liści - kolor worków był nie taki jak trzeba i .. nie dlatego że ja jestem daltonistom ale dlatego, że nie dostałem worków w kolorze brąz i ośmieliłem się spakować liście w worki o innym kolorze. Noo i co teraz??, chce ktoś 5 worków liści, albo ma na zbyciu worki - koniecznie brązowe bo w innym kolorze nie można liści na śmietnisko wywieźć:)))) ja już nie wiem czy się śmiać czy płakać bo ...to już nie jest na moje nerwy.Niech mi ktoś odpowie , co to u licha ma za znaczenie czy worek jest brązowy, różowy czy w kratkę?

 • 0 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Dalej podcinajcie gałąź, na której siedzicie (czyt. wpływy z turystyki) paląc tym syfem w piecach. Brawo.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomek

  Jak to ktoś słusznie zauważył w komentarzu pod artykułem dotyczącym tego "problemu" "segregujemy worki, czy śmieci", dlatego ja nie segreguję, z prostej przyczyny, nie mam zamiaru tracić czasu i wody na mycie opakowań po jogurtach. Źle się wyraziłem, nie płacę za segregowany odbiór odpadów, różnica w cenie dla mnie żadna, a strata czasu na przygotowanie pedantyczne śmieci nie kalkuluje się, bo zapłacę więcej za ścieki. Plastikowe butelki zbieram w jeden worek, szkło w inny i jak mam czas zawożę do tych koszy na targowisku, które jest zamknięte, papier zazwyczaj i tak idzie na rozpałkę, lub czasami dzieciaki zabieraja do szkoły bo maja jakąś akcję typu makulatura, a reszta ląduje w koszu "do wszystkiego". Czy robię źle? Wg mnie postępuje właściwie, nie płacę za odbiór segregowanych śmieci, a to już dla niektórych jest wyznacznik, ze ja muszę ,ale to muszę,wręcz inaczej nie może być i muszę palić te plastikowe butelki, i inne rzeczy które wg co niektórych da się spalić- tylko pytanie po co miałbym to robić? żeby sobie zasyfić piec? Akcja z kolorami worków, bezsens, zrobić wszystkie czarne ustalić odbiory poszczególnych śmieci w różne dni tygodnia a nie tak jak teraz, że jednego dnia odbiera się to i to, przecież tego i tak nie zabiera jedna śmieciarka (ponoć). Stwarza się sztuczne problemy, kombinuje, testuje, a przypominam, że takie eksperymenty to zawsze jest podnoszenie kosztów, a dążymy żeby płacić więcej, a nie odwrotnie.

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Cały problem śmieciowy stoi na głowie ! W moim przekonaniu chodzi tu jedynie o jeszcze jeden sposób na golenie stada baranów ! Śmieci jako takie to cenny produkt energetyczny i za te odpady POWINNIŚMY jeszcze otrzymywać wynagrodzenie ! Podobnie jest z węglem, od lat wiadomo, że węgiel to b.b.brudne źródło energii.
  A ludzie radzą sobie jak mogą, bo niekiedy nie stać ich nawet na węgiel, więc palą śmieci... Węgiel jako nośnik energii wykorzystują energetycznie tylko kraje zacofane !
  Kiedy to zlikwidowano niemal wszystkie kopalnie na Wyspach w Anglii ? No kiedy ! Pani Margaret Thacher pokazała przed 20 laty jak rozwiązać problem smogu i brudnej atmosfery i rozpasionych związków zawodowych !! Polskie społeczeństwo jest po prostu jeszcze cały czas drenowane przez rodzimych cwaniaków, złodziei i domorosłych mądrali. I takie mamy skutki tego ściemniania, że zachorowalność na wszelkiego rodzaju nowotwory ROŚNIE i ROŚNIE ! W Danii i w Niemczech bywają dni,że całe zaopatrzenie w energię elektryczną pokrywają źródła naturalne (wiatr,woda, słońce, biomasa), a w Polsce cały jeszcze czas odkrywa się koło i proch i wydaje się MILIONYzł na projekt elektrowni jądrowej !

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Angel

  No i tu się Wyborco bardzo mylisz. W 2013 r. 45 % energii wytwarzanej w Niemczech pochodziło ze spalania węgla i jak wskazują eksperci będzie systematycznie rosło. Faktem jest , że węgiel ten w dużej mierze nie pochodzi z krajowego wydobycia ale jest sprowadzany z USA.Generalnie obserwuje się wzrost udziału węgla kamiennego w procesie pozyskiwania energii na świecie. Powód jest oczywisty - to najtańsze źródło energii, bo OZE chociaż docelowo tańsze to jednak ich wdrożenie bardzo kosztowne.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Angel

  no i dodam tylko, skoro wywołałeś już Wielką Brytanię, że produkcja energii oparta tam jest na trzech paliwach : węglu kamiennym, gazie ziemnym i paliwie jądrowym. Więc to nie jest tak wyborco , że my tacy zacofani a świat taki hurra do przodu:) Pozdrawiam

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Real

  A od kiedy energia pozyskiwana z paliwa jądrowego jest czysta i bezpieczna? Skoro ich rozkład to około 100tyś lat?! tak tyle czasu. A co ciekawe, o czym jakoś w mediach cisza, w polsce planuje się składowisko tychże odpadów z całej UE.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Do Angel:
  Racja. Tam jeszcze nawet dzisiaj prwie 50% elektrowni "napędzane" są węglem.
  Jednak ja pisałem: "W Danii i w Niemczech bywają dni,że całe zaopatrzenie w energię elektryczną pokrywają źródła naturalne (wiatr,woda, słońce, biomasa)". Powinienem napisać, że całe zaopatrzenie MOGĄ pokryć elektrownie ze źródeł naturalnych.
  I o ten trend, o ten kierunek mnie chodziło. A tu w Pl łączy się nierentowne kopalnie z rentownymi elektrowniami, płaci sie miliony na 13tki, 14tki, na barbórki, na przeżytek ...
  Szaleństwo beznadziejnych nibypolityków, ich kolesi-prezesów i wycwanionych związkowców !

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Angel

  Wyborco, to zależy jak na to spojrzymy, według raportu EurObservER
  ( są to dane szacunkowe) Polska wykonała ok.72 % celu udziału energii odnawialnej na 2020 r., a Niemcy 68 % ,Wielka Brytania bodajże zaledwie
  ok. 35 %. Kwestia rentowności kopalni to inna sprawa i w mojej opinii polskie górnictwo należy ratować i do rentowności doprowadzić a nie likwidować. Mamy bogactwa naturalne to z nich korzystajmy tak jak to robią kraje, które uchodzą za potęgi gospodarcze.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Tak, tak tylko, że te potęgi gospodarcze mają te bogactwa na wyciągniecie dłoni... A tu chyba 2 lata temu w gdańskiej zatoce miał awarię statek wyładowany węglem z USA ... Co tu się dzieje ??? Drzewo wozi sie do lasu ? Jak to się opłaca jeżeli w Pl zarobki robotnika są chyba 3 x niższe jak w USA czy na Wyspach... Po prostu jesteśmy OKRADANI przez zorganizowaną zgraję cwaniaków i związkowców typu Dudowca . W/g ostatniego raportu Instytutu Max-Planck , na skutek zabrudzenia atmosfery głównie przez małe domowe piece umiera rocznie w UK - 15488 osób, w Pl - 14561 osób, w Niemczech - 34422 osób (wegiel brunatny w elektrowniach)... Na zdrowie i dobranoc !

 • 1 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  JUż przecholowaliście, Moi Drodzy:

  Kochany, głupi ludu zamieszkający piękne kaszubskie tereny!!!

  Jesteście tak mocno głupi, że sami się trujecie i czasami tych turystów (rzadkich
  bo rzadkich i w efekcie jeno "kolegiackich" też.

  Do tej pory żaden burmistrz, starościna, czy inny poseł-utożsamiacz z Kaszubami niczego konkretnego (poza obietnicami) dla ochrony środowiska nie uczynił.

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jacek

  Nie czekaj, zrob cos sam. Ja odszedlem od kopciucha bez laski administracji. Zalozylem pompe ciepla - bez dofinansowania ze strony urzedasow. Calkowite uniezaleznienie sie od durnego systemu poprzez fotowoltaike. Koszt zalorzenia pompy to kwota porownywalna z zakladaniem od podstaw nowego ogrzewania gazowego, z wszystkimi z tym zwiazanymi kosztami kwota -przy powietrzno-wodnej odmianie tej pompy-22 do 30- tu tys. Zlotych.
  pozdrawiam

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stach

  @Jacek pompa ciepła na pewno nie kosztuje tyle samo co założenie ogrzewania gazowego. Tak się składa,że robiłem kosztorys pompy ciepła do mojego domu. Mój dom postawiłem 15 lat temu ma do ogrzania ponad 150 m kw. a koszt pompy ciepła ze założeniem to około 50 tys. zł. do tego trzeba wliczyć koszt energii elektrycznej około 1800-2000 zł.rocznie więc to droga inwestycja. Na opał obecnie wydaję około 2500 zł więc czy u nas to się opłaca.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @stach

  Masz rację, koszt pompy ciepła jest dość wysoki i bliższy Twojemu wyliczeniu, niż Jacka, w porównaniu do innych źródeł, jeśli kogoś stać, OK, jednak większość nie ma tego komfortu, bo jest krętaczem, albo złodziejem bo zarabia mniej niż 5tyś zł, jak to mówiła bodajże premier.
  Ekologia, póki co opłaca się tylko tym, którzy sprzedają, te niby czyste formy energii. Fotowoltanika ma wiele wad, w słoneczne dni ok, ale na Kaszubach ile takich dni jest? Nie mieszkamy w strefie międzyzwrotnikowej. Te systemy są zbyt drogie, aby zwykły kowalski na nie wydawał pieniądze, aby zapewnić sobie komfort Ciepła, zwłaszcza zimą. Ekologia ważna rzecz, jednak rachunek ekonomiczny często dla wielu jest najistotniejszy. Przyszłością może będą elektronie słoneczne na orbicie ziemi, japończycy prowadzą takie prace, jest tylko "problem" z przesyłem energii na ziemię. Problemem nie jest to, że ludzie nie chcą pozbywac się pieców węglowych zastępjąc je na gaz, problemem jest to, że dla wielu ten typ energii jest zbyt drogi, a nikomu nie zależy na tym aby był tańszy. Pewnie odezwie się jeden egoista z drugim, a co to go obchodzi?, on ma gazowe i nie "truje węglem" i tego żąda od innych. Kupujesz sobie mercedesa z górnej półki i oczekujesz, ze inni też maja taki kupić? a nie jeżdzić samochodem marki Tata za 1/10 wartości Merca.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żukowianin

  Cieszcie się, że macie syf tylko w sezonie grzewczym. W Żukowie potrafią palić śmieci cały dzień nawet latem przy +30 stopniach Celsjusza, bo muszą mieć ciepłą herbatkę. :(

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo