Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Kaszëbskô Jednota ubiega się o członkostowo w jednej z frakcji Parlamentu Europejskiego

Opublikowany: 2016-01-18 15:36 Autor: nadesłane

Prezydium EFA, czyli Wolnego Sojuszu Europejskiego - jednej z frakcji Parlamentu Europejskiego, pozytywnie zarekomendowało przyjęcie Kaszëbsczi Jednotë w poczet członków obserwatorów. Członkowie kaszubskiego stowarzyszenia liczą, że zyskają możliwość uczestniczenia w pracach Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota złożyło wniosek o członkostwo w European Free Alliance, jednej z siedmiu frakcji w Parlamencie Europejskim. EFA zrzesza europejskie narody bez państwa. Jak podkreśla Kaszëbskô Jednota, o ile dotąd niewiele słychać było o aktywności tej frakcji, to teraz może się to zmienić właśnie za sprawą Kaszubów. Stowarzyszeniu Osób Narodowości Kaszubskiej „Kaszëbskô Jednota” stara się w tej chwili o status członka obserwatora European Free Alliance.

fot.nadesłane/Kaszëbskô Jednota

- Jest nam bardzo miło ogłosić, że prezydium EFA pozytywnie zarekomendowało przyjęcie Kaszëbsczi Jednotë w poczet członków obserwatorów. Ostateczną decyzję podejmie Walne Zgromadzenie European Free Alliance, które zbierze się na początku kwietnia na Korsyce – ogłosił Guenther Dauwen, dyrektor biura European Free Alliance. – W przyszłości mamy więc nadzieję współpracować. A jest nad czym. Naszym zdaniem polski rząd chce utrzymać status quo Kaszubów, a to w perspektywie prowadzi do asymilacji kulturowej. Wspólnie z Kaszëbską Jednotą chcemy temu przeciwdziałać, chcemy pomóc Kaszubom, bo od tego jest właśnie EFA.

Według Stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota przyjęcie do EFA dałoby Kaszubom możliwość uczestniczenia w pracach Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski składa się z 751 posłów, wybranych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jest to ważne forum debaty politycznej i podejmowania decyzji na szczeblu UE. Poszczególne partie narodowe grupują się w parlamencie w siedmiu frakcjach. Jedną z nich jest właśnie European Free Alliance. Ugrupowanie to liczy obecnie 7 parlamentarzystów pochodzących ze Szkocji, Walii, czy Katalonii. Przyjęli oni na siebie obowiązek reprezentowania we wspólnocie europejskiej również innych narodów bezpaństwowych. W Wolnym Sojuszu Europejskim skupionych jest ich około czterdziestu.

fot.nadesłane/Kaszëbskô Jednota

Delegacja Kaszubów w osobach: Mateùsza Meyera, Karola Rhode i Artura Jabłońskiego wzięła udział w posiedzeniu prezydium EFA, które odbyło się w Brukseli, w siedzibie Komitetu Regionów.

(Kaszëbskô Jednota, oprac.W.D.)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [20]

 • 10 11 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panowie

  ćwierkacie w kierunku Brukseli. Za czyje pieniądze? Czyżby wszystkie miejscowe loże były zajęte. Poczekajcie trochę a zabraknie chętnych.

 • 10 10 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Czy ci "Jednoci" to reprezentatywna grupa Kaszubów, którym my mieszkańcy Kaszub z dziada - pradziada możemy powierzyć reprezentowanie nas na zewnątrz. Już nie regionu, ale i kraju?

  Kto, gdzie, jak i iloma głosami ich wybrał?
  Bez publicznej i oficjalnej informacji nt. tej grupy pozostaję sceptycznie do nich nastawiony! sic

  Co na to Stow. Miłośn. Kartuz, Stow. Kasz. - Pomorskie, wreszcie Wojwwoda Pomorski - nominalny Król Kaszubów zasiadający w stolicy Kaszub - Gdańsku?

  Czy to może chodzi o towarzyską adorację (inteligentnych i "przędsiębiorczych" aktywistów)
  grupy, która "wyniuchała", jak nieco kasy "wyrwać" na ciekawe(darmowe) wycieczki pokrzepiające prywatnego ducha. Ogółowi Kaszubów nie przynosząc niczego, - może poza próbą
  blamażu i chęcią obniżenia naszego (od Abrahama) dobrego imienia w Europie. Tego dorobku
  bylejakim niereprezentatywnym grupom "polepszaczy kaszubskiego świata" mówię stanowcze
  NIE.
  Czy oni wiedzą, gdzie jest pomnik "Pomordowanych Kolejarzy Kartuskich" i w jakim stanie on się znajduje?
  Jeżeli nie, to niech sią za takie sprawy Kaszubów wezmą, a nie mieć na celowniku wożenie własnych i sobie ulubionych dup po Europie.

  PS Droga Redakcjo, jak wiecie Regulamin EK jest mi dobrze znany i tego tekstu (ku przestrodze),
  kasować z dziennikarskiej rzetelności się nie powinno. Pozdrawiam.

 • 11 8 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obo

  Popieram jesteśmy jak kaszubi poza nareszcie jest ktoś kto pokaże że jesteśmy

 • 9 12 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # antyseparatystka

  Jacy oni biedni,współczuję,nie mają swojego państwa- kaszubscy Cyganie.

 • 3 10 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "Niewielka aktywność tej frakcji" ....

  ze Szkocją, Walią i Katalonią. Dopiero Kaszubi zaktywizują (jak zapowiadacie) to śnięte towarzystwo. Z całego serca tego życzę, ale coś mi się wydaje, że widzę żabkę, która nóżkę podstawia, bo widzi, że konie kują.

 • 6 9 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  W całości zgadzam się z Obywatelem! A co na to Najważniejszy Kaszub? Bez poparcia Pana Pryczkowskiego nic z tego. Tak ogólnie to oszołomstwo.

 • 5 11 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jimi hendrix

  naród bez państwa???? żydzi?? poza nimi nie ma takiego przypadku w historii.
  Żądam aby ci samozwańczy działacze nie występowali w moim kaszubskim imieniu, mogą siebie reprezentować, ale nie całość...kto ich zna? pewnie chcą stworzyć sobie organizację strukturalną, przyznać sobie stanowiska i resztę Kaszubów opodatkować, co by mieli z czego żyć! I jakim prawem używają kaszubskich znaków (np. flaga) wspólnych dla innych Kaszubów celem lansowania własnych dążeń i zysków?!?

 • 12 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tatczezna

  Jestem Kaszubą z dziada - pradziada.
  Bardzo dobrze znam historię tej ziemi, chcę żeby Jednota występowała w moim imieniu.
  Jestem NARODOWOŚCI KASZUBSKIEJ, wiem KIM JESTEM. Większość mieszkańców tej ziemi to osoby spolszczone, które nie potrafią wymienić nawet kilku najbardziej znamienitych przedstawicieli dynastii Książąt Gdańskich, nie przeczytało nigdy żadnej książki w swoim języku, a głośno krzyczą że prawowierny Kaszuba to Polak i katolik... Takich ignorantów, którzy wierzą w siłę krzyku, dziś nie brakuje. "Łapki w dół" jednak nie zmienią tego, że są tylko ignorantami wierzącymi w kłamstwa.
  Takich "Kaszubów" Jednota nie ma po co reprezentować. I za to ją cenię

 • 6 12 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jimi hendrix

  jo ale tych książąt pomorskich za dużo nie było. linia szybko wygasła, gdy straciła oparcie w Polsce...dlatego tych kilku wybitnych książąt, to de facto niemal cała dynastia...znamy ich, bodaj z nazewnictwa ulic... Lecz przyznasz koleżanko że nazwisko Meyer, Rhode to nie kaszubskie, lecz wybitnie niemieckie, zaś ów Jabłoński to chyba z centralnej Polski Hehe. Uwaga z tą historią po na gruncie separatyzmów zajmują się nią najczęściej pieniacze medialni.

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # logos

  "Strzeżcie się, żeby was kto nie zwiódł. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem Mesjaszem. I wielu w błąd wprowadzą. Będziecie słyszeć o wojnach i o pogłoskach wojennych; uważajcie, nie trwóżcie się tym. To musi się stać, ale to jeszcze nie koniec! Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będzie głód i zaraza, a miejscami trzęsienia ziemi. Lecz to wszystko jest dopiero początkiem boleści.
  Wtedy wydadzą was na udrękę i będą was zabijać, i będziecie w nienawiści u wszystkich narodów, z powodu mego imienia. Wówczas wielu zachwieje się w wierze; będą się wzajemnie wydawać i jedni drugich nienawidzić. Powstanie wielu fałszywych proroków i wielu w błąd wprowadzą".
  /Mt 24, 4-11/

 • 9 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Drogi Jimi :)

  z czego się uczyłeś historii? ;)

  ....i o której Polsce mówimy w kontekście wygaśnięcia dynastii Subisławiców: Ziemii Krakowskiej, Mazowieckiej, Sandomierskiej, Opolskiej, Kujawskiej, Wielkopolski, itp itd..... ? Dynastia wygasła z tych samych powodów, z których wymarły dynastie polskich Piastów i Jagiellonów. Jakiej pomocy od Polaków miał oczekiwać Mściwój II w celu wzbudzenia męskiego potomka?

  Kwestia rozpoznawania Kaszubów po nazwiskach to dość trudna problematyka, ale skoro się na tym znasz, pozwól że zapytam:
  Mam na nazwisko Formela - jestem więc Kaszubą, Niemcem, Polakiem, czy też może Francuzem? Bo teoria są różne.

  Pozdrawiam serdecznie ;)

 • 4 8 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lanserlot

  Jednota na szczęście chyba tylko w 3 osobach.... a tak na boku to "strategia mniejszości, ofiary" nieźle się opłaca - zawsze się znajdą jacyś "obrońcy uciśnionych".. gorzej będzie jak uznają ich za faszystów- trzeba umieć ba lansować

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # logos

  "Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś.
  Obyś był zimny albo gorący!
  A tak, skoro jesteś letni
  i ani gorący, ani zimny,
  chcę cię wyrzucić z mych ust".
  /Ap 3, 15-16/

 • 3 13 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # R0MAN SIERADZKI

  Na pewno umorusanych nosów od tabaki nie przyjmą, ponieważ cywilizacja jest tam zbyt daleko posunięta, żeby czegoś nauczyć umorusanych nosów, jednej z najbardziej z prymitywnych grup etnicznych w Polsce. Zanieczyścili swoje środowisko a teraz chcą zanieczyścić swoją obecnością Parlament Europejski. Jeżeli uważacie się za naród bezpaństwowy to rzeknijcie się Obywatelstwa Polskiego umorusane nosy, jeżeli jest wam źle w Polsce. Udajcie się na Białoruś albo do Rosji gdzie demokracja będzie wam odpowiadała do waszego pożiomu, ciemnogrodu, zacofania i zaćmienia mózgowego.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jimi hendrix

  co do nazwiska Formela...nauka milczy ;)

 • 11 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do R0MAN SIERADZKI

  Panie Romanie,
  mieszkam tu od pokoleń. Moja kaszubska rodzina - od setek lat. Polska jest tu od niedawna, jako kolonizator zresztą. Czemu miałbym się wyprowadzać? Jestem u siebie. Mój umorusany, kaszubski nos mi w niczym nie przeszkadza, a jeśli Panu tak - proszę się wyprowadzić. Może być nawet na Białoruś, a jeśli nie - to przynajmniej do Kongresówki.
  Antki są tu tylko gośćmi. Imigrantami. Korzystacie z naszej gościnności....

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do logos

  8 Bo to mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Nie dajcie się wprowadzić w błąd przez waszych proroków, którzy są wśród was, i przez waszych wróżbitów; nie zwracajcie uwagi na wasze sny, jakie śnicie. 9 Oni bowiem prorokują wam kłamstwo w moje imię. Nie posłałem ich - wyrocznia Pana. 10 To jednak mówi Pan: Gdy dla Babilonu upłynie siedemdziesiąt lat, nawiedzę was i wypełnię na was swoją pomyślną zapowiedź, by was znów przyprowadzić na to miejsce. 11 Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was - wyrocznia Pana - zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie. 12 Będziecie Mnie wzywać, zanosząc do Mnie swe modlitwy, a Ja was wysłucham. 13 Będziecie Mnie szukać i znajdziecie Mnie, albowiem będziecie Mnie szukać z całego serca. 14 Ja zaś sprawię, że Mnie znajdziecie - wyrocznia Pana - .
  Jeremiasza 29:8 i n.

 • 3 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # antoni

  Jednota,a także ZKP to karierowicze.Szef ZKP to czołowy działacz PO

 • 0 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jimi hendrix

  do Drogi Jimi :) pewnie uczyliśmy się z tych samych ;) pytanie kto z nas, jak interpretuje to co przeczytał. Jestem już blisko 20 lat po historii średniowiecznej, dużo się zatarło w pamięci, zwłaszcza że od co najmniej 12 lat nie zajmuję się historią, ale nie przypominam sobie żeby nie Kaszubi, a pomerańcy jakoś wybitnie i zaciekle bronili się przed przyjęciem zwierzchności księcia polskiego Mieszka1 jego kontynuatora Chrobrego, później zwierzchnich książąt krakowskich z czasów dzielnicowych. A wydaje mi się że mylnie lansujesz poszczególne księstwa jako samodzielne obce sobie gospodarczo etnicznie kulturowo i militarnie państwa. i tak naprawdę to ponowne wcielenia księstwa pomorskiego przyszło po okresie dzielnicowym wykonać dużo łatwiej niż pozostałych. A czemu?? Acha a jeszcze co do wzbudzenia potomka ostatniemu księciu...trzeba było mu podesłać Ślązaczkę, one całkiem fajne są ;) Ale Kaszubki najfajniejsze hehe

  LOGOS podziwiam Cię ;)

 • 6 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do jimi

  Czytam co piszesz i stwierdzam: to NIE BYŁY te same książki :-) Jeśli mogę: polecam G. Labudę - dość lekkostrawne, a przy okazji niezbyt kontrowersyjne. Uniwersytet Adama Mickiewicza

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo