Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Wciąż utrudnienia na linii PKM. Pociągi z Kartuz nie dojeżdżają do Wrzeszcza, trwają naprawy

Opublikowany: 2016-07-20 12:08 Autor: Magda Dzienisz

Wciąż nie naprawiono uszkodzonych przez ulewne deszcze nasypów kolejowych na linii PKM. W związku z tym pociągi z Kartuz kursują tylko do przystanku Gdańsk Port Lotniczy, a pociąg wyruszający o 21.44 kończy swój bieg w Gdyni. Do Wrzeszcza lub Gdańska Głównego można dojechać autobusami zastępczymi. Wciąż nie wiadomo, kiedy sytuacja wróci do normy.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Ubiegłotygodniowe ulewy spowodowały spore szkody na nasypach kolejowych na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Intensywne deszcze były tak silne, że w kilku miejscach obsunęły się skarpy nasypów i wykopów. Najbardziej ucierpiał odcinek Gdańsk Port Lotniczy-Gdańsk Wrzeszcz. Od czwartku na tej trasie nie kursują pociągi, a pasażerowie, chcący dojechać do Wrzeszcza lub Gdańska Głównego, muszą korzystać z komunikacji zastępczej.

Od wczoraj można dojechać do lotniska

Jak czytamy w komunikatach PKM, na liniach cały czas trwały prace, które miały na celu zabezpieczenie uszkodzonych nasypów kolejowych przed dalszym obsuwaniem. Pracownicy PKM prowadzili czynności mające na celu ocenę stanu faktycznego i dobranie technologii napraw, tak, by ekipy budowlane w sposób optymalny mogły pracować nad przywróceniem linii do stanu umożliwiającego bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego.

fot. archiwum/Magda Dzienisz

Od piątku do wtorku 19 lipca zastępcze autobusy, skomunikowane z pociągami SKM, kursowały pomiędzy stacjami Gdańsk Wrzeszcz i Gdańsk Osowa. We wtorek po południu udało się udostępnić linię PKM na odcinku pomiędzy Rębiechowem a przystankiem Gdańsk Port Lotniczy

– Linie nr 248 i 253 na odcinku pomiędzy przystankiem Gdańsk Port Lotniczy i linią nr 201 łączącą Gdynię z Kościerzyną, zostały dzisiaj udostępnione dla ruchu pasażerskiego. Na tym odcinku linia została naprawiona, przeszła wszystkie niezbędne odbiory i jesteśmy w stanie zagwarantować pełne bezpieczeństwo przewozów. Dzięki temu możliwy będzie dojazd pasażerów z kierunku Kartuz do gdańskiego lotniska – mówi Kamil Śliwiński z PKM SA.

Na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Port Lotniczy uruchomiono zastępczą komunikację autobusową. Jak informuje SKM – autobusy odjeżdżają sprzed dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz oraz z pętli autobusowej na terenie terminalu Portu Lotniczego, a bilety SKM nadal są honorowane w środkach komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk ze wszystkich przystanków PKM w Gdańsku.

Dodatkowo od wczoraj pociąg odjeżdżający z Kartuz o godz. 21.44 do odwołania kursuje w relacji Kartuzy – Gdynia Główna, zamiast do stacji Gdańsk Wrzeszcz. Do Wrzeszcza pasażerów odwozić będą autobusy.

Bieżące informacje o zmianach w rozkładzie znajdują się na stronie SKM na Facebooku lub na oficjalnej stronie przewoźnika.

Trwają naprawy i szukanie „winnego”

Urząd Marszałkowski informuje, że na pozostałych odcinkach linii wciąż trwają intensywne prace mające na celu przywrócenie ruchu w możliwie najkrótszym terminie. Jednak nie wiadomo, kiedy się zakończą.

fot. źródło: Facebook/Pomorska Kolej Metropolitalna

Sprawą napraw oraz ich finansowania zajęli się m.in. dziennikarze Gazety Wyborczej Trójmiasto.

- Opracowanie technologii naprawy najbardziej newralgicznych miejsc zleciliśmy firmie Transprojekt Gdański, to jedna z najlepszych firm z branży, zresztą już wcześniej z nami współpracowała – tłumaczył dziennikarzowi Gazety Grzegorz Mocarski, prezes PKM. – Niestety, wciąż nie udało się im przygotować projektu naprawy.

Taki projekt ma być gotowy prawdopodobnie dzisiaj. Wyborcza informuje, że wciąż trwają rozmowy pomiędzy ubezpieczycielem – PZU a wykonawcą – Budimexem co do finansowania napraw. Być może część napraw zostanie wykonana przez firmę Budimex na podstawie gwarancji, a pozostałe w ramach ubezpieczenia.

Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego, w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim przyznał, że tak poważne uszkodzenia na oddanej niecały rok temu linii są „zaskakujące”.

- Ocena sytuacji, wyjaśnienie tego, dlaczego zniszczenia są tak poważne, dokonane zostaną w ciągu kilku dni, nie będziemy robić z tego żadnej tajemnicy- mówi Świlski.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [11]

 • 0 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaka

  Śmiechu warte. Rano pociąg o 7:30 z oosowy do Kartuz miał jechać ivlipa. W informacji nic nie wie dzieli.

 • 10 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  budowali na odwal, zarządzają też na odwal.

 • 8 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Matma

  heh zaskakujące dla wicemarszałka, no koń by się uśmiał, tutaj nie potrzeba wyższego wykształcenia, aby z góry założyć, że robiono szybko, tanio i tak, aby "konstrukcja" wytrzymała okres gwarancyjny. Ciekawe jest to ze infrastruktura kolejowa, tworzona prawie sto lat temu, jest solidniejsza i równie precyzyjna jak dzisiejsza, a nie było wówczas potężnych programów obliczeniowych, graficznych, wizualizacji multimedialnych, GPS-u itd.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Matma

  Kiedyś była solidna wiedza, zdobywana już na poziomie szkoły podstawowej. Inzynier to nie był tylko tytul.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Matma

  Skąd wziąłeś, że zrobiono to tanio? Setki milionów złotych na to poszło.

  Nic się nie martwcie. Może we wrześniu przywrócą stan poprzedni - czytaj: można jeździć, ale nic nie jest poprawione i taka sytuacja może się powtórzyć.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Matma

  Te miliony to poszły nie tylko na budowę, naiwniaku!

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  kiedyś wybudowane drogi trzymały po 10-20 lat bez poboczy, nowe po roku potrafią mieć poważne defekty. Z resztą jak wszystko w ostatnich latach budowane jest totalnie na odwal i za bardzo duże pieniądze.

  I nie wciskajcie kitu że nikt o tym nie wie.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # GgdaT

  Podają, że najpewniej we wrześniu będzie przejezdny odcinek Lotnisko - Wrzeszcz. Niestety nie podali którego roku.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ info

  Wszyscy wiedzą, że poprzednie pokolenia robiły WSZYSTKO super-solidnie (na dziesiątki lat), a my robimy WSZYSTKO na jeden sezon (albo dwa). Trwałość nieporównywalna z obecną tandetą (samochody , przedmioty techniczne, odzież, małżeństwa, itd. itp - wszystko było RAZ a DOBRZE). Można sobie tylko powspominać, gdy ktoś dostatecznie wiekowy ...

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmm

  Dobrze rozumiem, że firma projektująca kolej metropolitarną, teraz dostała zlecenie, aby opracowała technologie naprawy najbardziej newralgicznych punktów?

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obsrywator

  Czterech stoi, a 2-ch pracuje... Normalka...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo