Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy

Chmielno. Gorąca dyskusja na temat oświaty. Jest problem z jęz. kaszubskim w gimnazjum

Opublikowany: 2016-09-02 09:57 Autor: Wojciech Drewka

Skandalem jest to, że w gminie, która jest stolicą "rodnej mowy" zaniedbaliśmy sprawę nauczania języka kaszubskiego. To również sabotaż finansowy - grzmiał na sesji Rady Gminy Chmielno radny Brunon Cirocki.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

U progu nowego roku szkolnego na sesji Rady Gminy Chmielno rozgorzała dyskusja na temat oświaty. Dyskutowano nie tylko o zmianach, które szykuje rząd, ale również o obecnym stanie oświaty w gminie. Wiele emocji wywołała informacja, że w gimnazjum w Chmielnie nie prowadzi się nauczania języka kaszubskiego.

Jak tłumaczył dyrektor Zespołu Szkół Witold Maćkow, o ile na poziomie szkoły podstawowej uczniowie chętnie korzystają z nauki języka kaszubskiego, to już w gimnazjum rezygnują. Nie wiadomo co jest powodem takiego stanu rzeczy.

- Ostatnio było jedynie pięcioro uczniów zainteresowanych językiem kaszubskim – mówił Witold Maćkow.

Ale zdaniem radnego Brunona Cirockiego, to efekt wieloletnich zaniedbań w tej dziedzinie.

fot.W.Drewka

- Ileż to razy w poprzednich latach apelowałem, by położyć większy nacisk na nauczanie kaszubskiego w naszej gminie. Jak to jest możliwe, że w Chmielnie, gdzie od lat odbywają się konkursy „Rodnô Mòwa” nie uczy się języka kaszubskiego w gimnazjum? To jest obraz naszej nieudolności i obojętności – mówił radny Brunon Cirocki. – Ja wiem, że nie można nikogo zmusić do nauki kaszubskiego, ale naszą rolą jest stworzenie takich warunków, które będą zachęcały rodziców i młodzież, do korzystania z nauczania języka.

Jak podkreśla radny Cirocki, do sprawy należy podchodzić również pragmatycznie – im większa liczba uczniów korzystających z nauczania języka kaszubskiego, tym większe dotacje dla gminy.

- Sprawa kaszubskiego w szkołach zawsze była zbywana i teraz mamy tego efekty i to również finansowe. Przecież to są konkretne pieniądze dla naszych szkół, dla całej naszej oświaty – mówił.

Ale sprawa kaszubskiego to nie jedyny problem, który musi rozwiązać gmina Chmielno. Zdecydowano o przekształceniu żłobka w Chmielnie w klub dziecięcy. To pozwoli uzyskać przestrzeń na potrzeby przedszkola.

- Mamy w tej chwili 35 dzieci czekających na przyjęcie do przedszkola, a tymczasem w żłobku znajduje się pomieszczenie z łóżeczkami wykorzystywane zaledwie 1,5 godziny w ciągu dnia. Zdecydowaliśmy więc o przeznaczeniu tej sali na potrzeby przedszkola – powiedziała Barbara Kramp, koordynator oświaty w gm. Chmielno.

Jerzy Grzegorzewski, wójt gminy Chmielno podkreślił natomiast, że środki przeznaczane dotąd na żłobek (około 120 tys, zł), samorząd gotów jest przekazać w formie dotacji na rzecz prywatnej placówki, o ile taka powstałaby w Chmielnie.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [43]

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Znowu Chmielno?

  Nie ma innych gmin w naszej okolicy?

 • 0 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kółko kaszubskie

  Bo nikt nie chce mieć dodatkowego przedmiotu, obowiązku. Zmieńcie przepisy, a zapiszę dziecko na kaszubski bardzo chętnie.

 • 11 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  Najpierw nauczcie dobrze polskiego. Kaszubskiego niech każdy się uczy w swoim zakresie jak ma taką chęć!!!

 • 5 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # albatros

  Prawda.Najpierw j.polski ,matematyka,języki obce a język kaszubski w ramach zajęć dodatkowych tylko dla chętnych.Jaki ma sens wydawać na siłę tyle kasy bez żadnych korzyści? Ile jest uczniów którzy sami bez nacisków rodziców bądź nauczycieli wyraża chęć nauki j.kaszubskiego? Odpowiedzcie sobie na to pytanie.Nasza młodzież nie potrafi napisać coś sensownie w j.polskim a dopiero ich wypowiedzi to dopiero żenada.Miłego dnia życzę.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec ;)

  Dużo zależy od nauczyciela który uczy bo pani P. źle uczy.

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # werwa

  Najlepsze jest to co nauczyciel to inna interpretacja j.kaszubskiego,kompletna paranoja.Dziadkowie słysząc ten szkolny język kaszubski to łapią się za głowę.Na siłę wpychany język do szkół za grube pieniądze w to miejsce lepiej lekcję wf-u by dali.

 • 1 9 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Skandal! Co to za porządek? W centrum Kaszub następuje degradacja języka kaszubskiego! Na Kaszubach trzeba uczyć się języka kaszubskiego, tak samo jak polskiego, bo są to języki ojczyste. Dowolność wyboru, to zasadniczy błąd. Kaszubski patriota uczy się swojego języka, szczególnie wtedy, gdy mieszka w wolnym kraju, a nie pod zaborem niemieckim. A jakość nauczania, to już inna historia. Jeżeli coś nie tak - należy poprawić.

 • 4 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  ponoć niedługo wraca MARCIN KUPER na swoje stanowisko wiec rozwiąże ten temat jako przyszły wójt ..A pani zastępca ma zostać dyrektorka przedszkola w Chmielnie ... to jest niesamowite jak sie to ładnie układa w naszej gminie....

 • 7 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jestem przeciw kaszubskiego

  kaszubski jest niepotrzebny. gdyby jakieś koło kaszubskie, ale nie 3 GODZINY KASZUBSKIEGO W TYGODNIU i to w nauczaniu początkowym, gdzie dzieci uczą sie pisac i czytać po polsku.

 • 5 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kiedyś

  Kiedyś jak mówiło się w szkole po kaszubsku ....to dostało się za to w pysk.......nadal są ci nauczyciele i zapewne ci by teraz uczyć mieli kaszubskiego .....żałosne to wszystko

 • 8 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zamiast

  Lepiej zwiększyć godziny angielskiego.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @×××

  W MYSL ZASADY: MIERNY ALE WIERNY, (czyli wraca stare). Lizusy zawsze przodem.

 • 5 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brednie powyzej

  Języka kaszubskiego uczą się te dzieci które tego chcą. Pieniądze na jego naukę nie pochodzą od gminy. Pieniędzy tych nie można przesunąć na naukę czegokolwiek innego.
  Nie można zwiększyć godzin innego przedmiotu poza to co jest zapisane w ustawie. Do nauki języka kaszubskiego nikt nie zmusza i nikt tym bardziej nie może zmusić do nauki na dodatkowych godzinach z języka angielskiego czy wg jak ktoś proponuje.

  Kaszubski jest potrzebny dla tych którzy tego chcą, a są osoby które chcą się jego uczyć.

  To że ktoś mieszka na Kaszubach nie oznacza, ze jest Kaszuba musi się uczyć tego języka.

  Tak jak w szkole uczymy się języka,polskiego literackiego tak samo jest z kaszubskim. Tym bardziej ze w różnych regionach Kaszub różnie się mówi. Nie wyobrażam sobie by na uczelniach uczono języka kaszubskiego koscierskiego, kartuskiego, puckiego, bytowskiego... itd

  Jak większość komentarzy w internetach. Ludzie piszą choć nie mają pojęcia o temacie.

  Pozdro, Nara, pa, do uzdrzeni ....

 • 0 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys to ji jedno z dredżim

  Podsumowując niektóre bzdury na temat nauki języka kaszubskiego, powiem krótko
  - leniom i nieukom wystarczą widły gnojne...

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do brednie

  No to ty chyba nie jesteś w temacie szkoły dostają pieniądze i szukają na siłę uczniów aby wykazać w tabelkach ile to się z miłą chęcią uczy tego języka a fakt jest taki że jak w domu nie mówi się po kaszubsku to w szkole tym bardziej!!!!!

 • 4 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bronek

  Bronku język kaszubski jest potrzebny od chlewa do stodoły i od stodoły budynku i odwrotnie oraz do pogadania z tobą. Pozatem doniczego.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do xxx

  Zazdrość i intrygi to twoja specjalność .Pani dyrektor Przedszkola pracuje od 2 dni i wszyscy są zadowoleni . Marcin wróć , czekamy na Ciebie w Gminie!!!!!!!!!!!!!!!

 • 5 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Smutek

  Ale ograniczeni są Ci którzy tak negatywnie wypowiadają sie na temat nauki Kaszubskiego. Najlepiej zapomnieć o kulturze i ojcowiźnie. Właśnie przez takich ludzi umiera wspaniala kultura i język. A temu który napisał ze Kaszubski nadaje sie do obory życzę aby córka znalazła sobie męża muzułmanina. Z takim zięciem szybko zatęsknisz za naszymi tradycjami. A co do finansowania tego to osoba z nikiem "brednie powyżej" ma 100% racje-łatwo to sprawdzić. Smutne jest to jak w imię chorej zawiści zabijane są wspaniałe tradycje...

 • 1 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski

  Jestem za tym, aby malym dzieciom w przedszkolu i klasach do 3.wlacznie pozwalano na zajeciach MOWIC w ich jezyku, w ktorym zostaly wychowane w domu. To by uczylo tolerancji do "innego". Nauczanie wszystkich na sile kaszubskiego mija sie z celem. Jestem Kaszuba i mowie po kaszubsku, ale nie zrozumiem wszystkiego co powie rybak z Pucka. I to jest piekne, ze sie roznimy. Urawnilowka sie licho kojarzy.

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski w gimmazjum

  Gimnazja beda wygaszone. W pierwszej linii jestesmy Polakami i nalezy zadbac, by Polacy z Kaszub biegle opanowali tajniki jezyka polskego. W mowie i pismie. Rodno mowa w szkole sredniej tak, ale nie jako obowiazek. Historia Kaszub, rekodzielo i kultura regionu splecione z nauka jezyka, fakultatywnie, dla pasjonatow.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przedszkole

  w przedszkolu znowu zatrudnienia po znajomości, a dyrektorka już nie wspominam

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nauka kaszubskiego poprzez zabawę

  Warto wydawać dla młodzieży i dzieci zbiory powiedzonek, przysłów, żartów i krótkich historii po kaszubsku, aby utrzymać zainteresowanie naszą gwarą i rozwijać zasób słownictwa, konwersację i prawidłową wymowę. Natomiast z publikacją słownika kaszubsko-chińskiego albo podręcznika dla politechniki na temat fizyki kwantowej po kaszubsku raczej bym się nie spieszyła.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przymus

  Nie przymuszajcie dzieci do nauki kaszubskiego. Przymus nigdy nie jest dobry. Zapytajcie rodzicow czego chca, bo to ich decyzja.

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @przymus

  Kaszubski tak, ale dobrowolnie i tylko w kole zainteresowań - rodzic.

 • 2 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do xxx

  Marcin nie podnoś swego ego!

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ przeszkole

  nowa dyrektor jest p.o. aż on lub odpowiednia osoba coś konkretnego ukończy.

 • 0 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sprawa przedszkola

  Nadaje się do CBA

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # prawda

  Wybór p.o. dyrektora przedszkola jest bardzo kontrowersyjny. I te nieścisłości czy p.o do jesieni czy na 10 miesięcy, bo coś sprzeczne informacje się podaje.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do sprawa przedszkola

  Może nie do CBA ale do kuratorium nadaje się zachowanie nauczycielki z przedszkola pani AA , która wypisuje bzdury, obraża ludzi , Ta pani , nigdy nie będąc dyrektorką tego przedszkola , uważa że tylko ona może nią zostać , mimo że nie została zaakceptowana przez komisję konkursową .....8 osobową. Pani Anno, niech pani odpocznie lub zmieni pracę . Widać ,że pani jest mocno znerwicowana

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  panie cierocki brunon radny solectwa borzestowo prosze sie zajac najpierw porzadkiem w swojej wsi a konkretnie o pijaczkow a i pewnie narkomani tam sa a konkretnie za stara remiza jest syf i malaria malo tego caly czas pan ma cos do szkoly a tego ze ta patologie za remizy musza ogladac dzieci ze szkoly to jest problem a nie kaszubski ten marynarz napewno nie da pany kaszubskiego do szkol ciekawe kogo to jest teren gdzie stoi ta rudera warto by to odnowic i zagospodarowac a nie po imprezach jezdzic z ktorych nic nie wynika pozdrowienia dla radnego i krewnego soltysa

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Stajszevsczi Boys

  " Kaszubski patriota uczy się swojego języka, szczególnie wtedy, gdy mieszka w wolnym kraju, a nie pod zaborem niemieckim." Czyli co - mało jest "kaszubskich patriotów" i trzeba Kaszubów zmusić do "patriotyzmu" siłą, czy też Kaszubi nie mieszkają "w wolnym kraju"?

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  Nie każdy kto mieszka na "wolnych" (od zaborcy) Kaszubach musi być Kaszubą. Na przełomie lat nastąpiło wymieszanie mieszkańców różnych regionów Polski, co wpływa dobrze nie tylko na poczucie patriotyzmu. Kto chce ten się uczy również kaszbskiego, ale zmuszanie siłą do tego brzmi conajmniej niebezpiecznie.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do do wyżej

  Oczywiście , każdy ma prawo uczyć się języka .......niemieckiego angielskiego , czy kaszubskiego. Całkowicie wolny wybór. I nie powinno się tu używać górnolotnych określeń i mieszać do tego patriotyzmu.Ale należy przypomnieć , że na każde dziecko , które chce się uczyć kaszubskiego przysługuje kolosalne dofinansowanie. Dlatego w sąsiednich gminach tak dużo rodziców zadeklarowało chęć nauki tego języka przez ich dzieci. Problem tkwi w tym .....kto i jak uczy tego języka, Niektórzy poprzez zabawę , zwiedzanie , wycieczki , a inni nauka i odpytywanie. I może dlatego w naszej gminie nauka języka kaszubskiego traktowana jest z ogromną niechęcią ,

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja bym się bał

  Że słówka muszę zakuwać i wypracowania pisać i że pałę dostanę. Potrzebuję więcej czasu na języki obce, nie na jakiś regionalny.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nauczyciele

  Najlepszym nauczycielem jest rodzic. Pan radny B.C. ma doswiadczenie, na pewno bylby dobrym szkolnym kaszubskiego.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Motywacja

  ..."na każde dziecko , które chce się uczyć kaszubskiego przysługuje kolosalne dofinansowanie. Dlatego w sąsiednich gminach tak dużo rodziców zadeklarowało chęć nauki tego języka przez ich dzieci."

  Jeśli "kolosalne" dofinansowanie jest jedyną i wystarczającą motywacją rodziców do udzielania nauki języka, to słabo to widzę. Może by zmienić argumentację na coś bardziej wzniosłego?

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do nauczyciele

  To czy dziecko jest zainteresowane nauką języka obcego czy nie zależy od nauczyciela ,w jaki sposób prowadzi zajęcia , rodzice mogą tylko pomóc , zachęcać. I znów za przykład można dać Stężycę.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ motywacja

  Dofinansowanie jest bardzo, bardzo ważne bo umożliwia naukę języka kaszubskiego dzieci w inny sposób niż zakuwanie słówek , odpytywanie i stres . Dużo sympatyczniejsza jest nauka poprzez wycieczki , zwiedzanie miejsc związanych z kulturą kaszubską lub zwykłą zabawą połączoną z nauką piosenek kaszubskich, instrumentów kaszubskich czy też tradycji kaszubskich .Oczywiście musi to być tylko i wyłącznie DOBROWOLNA decyzja rodziców. Bez żadnych nacisków . DOBROWOLNA!!!!!!

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@motywacja

  Zgadzam sie z taka wizja naucznia jezyka, nie tylko kaszubskiego. Inne jezyki "nowozytne" (angielski, niemiecki, hiszpanski itd.) powinny byc tez dofinansowane. Ogolnie, szkola powinna byc dofinansowana, zeby metody nauczania byly motywujace i nowoczesne.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@motywacja

  No cóż , Gmina czeka na rozstrzygnięcie konkursu-- Program Edukacyjny. A za tym idzie kasiorka .Trzymamy kciuki

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jo richtich Kaszëba

  Jakość nauczania, to złożona sprawa.Jak jest dobry n-l powstaje nawet problem. jak gosię pozbyć, bo wprowadził nową jakość, a są swoi albo uczący, albo czekający na jakąś część etatu.Dla tych swoich - dyrekcje występują do kuratorium o zgodę nauczania osoby ,która nie ma uprawnień , ani niekiedy nic z kultury kaszubskiej i męczy wówczas siebie i uczniów. Zainteresowanie nauką języka kaszubskiego zależy od nauczyciela ,w jaki sposób prowadzi zajęcia , rodzice mogą tylko pomóc , zachęcać. Pozytywnych przykładów jest sporo mogę czuć się usatysfakcjonowany

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ziom z Kamienicy Krolewskiej

  Cymbały.... jeżeli ktoś mieszka na Kaszubach to POWiNiEN uczyć się języka Kaszubskiego !!! Tak samo jak w innych krajach. Ogłosić autonomię Kaszub tych obecnych i historycznych . Dość życia pod butem bosych Antków i innych im podobnych. Językiem ojczystym na Kaszubach jest Kaszubski język !!!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Stajszevsczi Boys

  Bojsie zastanów się co piszesz:1.Żadna praca nie hańbi , 2.ktoś to musi wykonywać,3.każda praca uszlachetnia człowieka,żeby Tobie tej pracy nie zabrakło... A co do kaszubskiego....kto chce niech się uczy a kto nie chce się uczyć niech się nie uczy,proszę nie zmuszać bo mu się nigdzie nie przyda.....

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo