Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Gmina Kartuzy chce pomóc w rozwiązaniu problemu z placem pielgrzymkowym w Sianowie

Opublikowany: 2016-10-14 12:28 Autor: Wojciech Drewka

Po naszej publikacji problemem działek w Sianowie zainteresowały się władze gminy Kartuzy. - Jesteśmy gotowi do wszelkich rozmów na ten temat - mówi Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Napisaliśmy w tym tygodniu o poważnych problemach parafii w Sianowie. Okazało się, że część placu pielgrzymkowego, na której znajduje się również kilka stacji drogi krzyżowej, nie jest własnością parafii. Jedna działka stanowi współwłasność, zaś druga działka należy w całości do właścicielki dużej firmy z Sierakowic. Teraz zażądała ona od parafii zapłaty 73 tys. zł za użytkowanie terenu.

Kobieta podkreśla, że parafia przez lata ją lekceważyła, mimo że już dawno proponowała uregulowanie kwestii własności gruntów. W zamian za przekazanie prawa własności oczekiwała w zamian innych działek.

fot.archiwum/W.Drewka

- Dopiero pismo z żądaniem zapłaty za użytkowanie tych gruntów wywołało jakąś reakcję. Kuria dotąd w ogóle nie była zainteresowana rozmowami na temat tych nieruchomości. Jestem w stanie przekazać parafii prawa do tych nieruchomości, ale oczekuję czegoś w zamian i to wszystko – mówi właścicielka nieruchomości.

W czwartek miało dojść do spotkania prawników kurii pelplińskiej z przedstawicielami właścicielki nieruchomości. Ale jak mówi ksiądz Eugeniusz Grzędzicki, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sianowie, do spotkania stron jednak nie doszło – zabrakło przedstawicieli właścicielki nieruchomości. Kolejne ma się odbyć za kilka tygodni.

Tymczasem po naszej publikacji sprawą zainteresowały się władze gminy Kartuzy.

- Jestem po spotkaniu z księdzem proboszczem i zadeklarowałem pomoc gminy w rozwiązaniu problemu z placem pielgrzymkowym – mówi burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. – Jesteśmy gotowi do wszelkich rozmów tym bardziej, że połowa spornej działki była niegdyś w posiadaniu gminy i została przekazana parafii.

Do tematu będziemy wracać.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [36]

 • 62 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jonasz

  a kto sie nie stawil na rozmowy? moze to rzuci swiatlo na rozne deklaracje stron ?

 • 3 17 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # parafianin

  Wow! Super Panie Burmistrzu! Na pewno i księdzu kustoszowi na sercu lżej się zrobiło.

 • 9 22 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # prosta sprawa

  Kościół dysponuje ogromnym obszarem, powinni wymienić działkę na inną podobnej wielkości i położeniu. Po komentarzu właścicielki można wnioskować, że ona też chce się dogadać. Gmina może się tu przydać wyłącznie jako mediator, ale najpierw powinni spróbować rozwiązać sprawę sami.

 • 23 11 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # qqq

  Nie życzę sobie, aby bogata parafia dostała cokolwiek z budżetu gminy. Dość rozdawnictwa! Niech parafia da inne grunty w zamian i będzie po sprawie.

 • 30 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przypominam

  że na spotkaniu z działkowcami jakoś pan burmistrz nie był skory do takiej otwartości na problemy swoich wyborców ,podatników,mieszkańców. Czyżby magia sutanny ,dym kadzideł działał na pana?

 • 47 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Jestem katolikiem ale nie życzę sobie by z kasy gminy były pokrywane roszczenia prywatnych osób względem kościoła jakiego wyznania.

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Postawię kapliczkę na gminnej działce

  Jak myślicie da mi gmina tę działkę, jak będę się tam dobrze modlić?

 • 7 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelnik

  Ta Pani da sobie doskonale radę SAMA. Nie wiem na czym mają polegać "wszelkie rozmowy" ze strony burmistrza wszak mówi bardzi wiele. Jak znam życie sprawa ulegnie rozwiązaniu bez jego udziału.

 • 22 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ qqq i Zenek

  Kochani! Co Wy macie sobie do życzenia? Pieniądzmi i gruntami należącymi do gminy zarządza MGG a Pieniędzmi i ziemiami kościelnymi kuria. Obawiam się, że my jako wyborcy i "owieczki", mamy mało co do życzenia:) Żadnej ze stron nasze zdanie nie interesuje. Robią to co uważają SAMI za słuszne. Tylko jak trzeba pieniędzy to o nas im się przypomina. Nie zauważyliście, że jesteśmy zupełnie zbędni, wręcz kulą u nogi? O nas przypomina im się w czasie kampanii wyborczej i na kolędach. A w dzień powszedni szara rzeczywistość, walka o pieniądze, względy , układy itd...A teraz co to ma być??? Jakaś kampania wyborcza za nasze pieniądze, bo aż tak dobrego serduszka burmistrz nie ma.

 • 12 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rysio

  Zadłużona gmina,zacofana,brzydka będzie pomagac najbogatszej firmie ,największemu latyfundyście w kraju . Brawo Gołuński :)

 • 13 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rysio

  no i za zasługi mjećo może trafi na ołtarze.

 • 22 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co to wogóle Burmistrza obchodzi !

  nie jego sprawa.

 • 8 12 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Przypominam

  Rewelacyjne porównanie: Sanktuarium Maryjne będące wizytówką nie tylko Gminy Kartuzy, ale całych Kaszub wobec zaśmieconych ogródków działkowych zanieczyszczających jeziora kartuskie, rzeczywiście jest co bronić. Parafia to nie tylko proboszcz, ale przede wszystkim ludzie, mieszkańcy gminy, stąd też słuszne jest zainteresowanie gminy tym tematem.

 • 37 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wwww

  Uważam,że przez zasiedzenie tej działki ta pani już nic nie dostanie,które stanie się wlasnością sanktuarium

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przypominam

  Nie dokonałem porównania sanktuarium z działkami,kłamiesz brzydko a to grzech,porównałem zaangażowanie ,otwartość ,podejście ,zainteresowanie. Teraz rozumiesz ?

 • 6 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przypominam

  I dokładnie chodziło mi o sprawy ludzi ,starsi ,emeryci,często niezbyt uposażeni i dla nich jakoś Gołuński serca miał mniej ,maluśko ,tak jakby lekceważył.

 • 4 22 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anty

  To sanktuarium jest cudami słynące to może bozia sypnie groszem.

 • 3 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @przypominam

  Rozumiem znakomicie, chodzi o te opłaty za odpady? O ile mi wiadomo to radni odrzucili projekt obniżki opłat dla działkowców , a nie Golunski, który na prośbę właścicieli ogródków wniósł projekt uchwały na sesje, zatem to Ty kłamiesz

 • 6 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @przypominam

  Nie słyszałem aby wniósł taki projekt ,wiem,że na spotkaniu mówił,że On by chciał ale to radni nie chcą.Tyle,że wydaje mi się,iż czytałem,że kiedy była procedowana ta sprawa to pan Mieczysław nie dośc,że projektu nie wniósł to głosował przeciwko. Proszę Cię bardzo (bo chętnie przeproszę pana Gołuńskiego tutaj za swoje mylne słowa )podaj źródło Twojej wiedzy ,link do protokołu Rady Miejskiej lub cokolwiek innego. Proszę o fakty ,grzecznie i z pokorą ,miast się spierać utrzyj mi nosa dowodami .

 • 5 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przypominam

  A kłamałeś sugerując jakobym porównał sanktuarium do ogródków działkowych,nie śmiałbym nawet . To tak gwoli zachowania faktów .A teraz poproszę o dowody .

 • 6 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przypominam

  Nic takiego nie znajdziesz ale ja znalazłem coś takiego

  tutaj masz link z EK i słowa pana Gołuńskiego
  http://expresskaszubski.pl/gospodarka/2016/06/kartuzy-nie-bedzie-obnizki-stawek-za-smieci-dla-wlascicieli-ogrodkow-dzialkowych

  cytat:
  " Myślę, że moglibyśmy wprowadzić obniżkę właśnie przez wzgląd na to, że większość ich właścicieli to emeryci. Oszczędności możemy poszukać gdzie indziej – mówił radny Mariusz Treder.

  Burmistrz Kartuz ostrzegał radnych przed wprowadzeniem takiego rozwiązania podkreślając, że obniżenie stawek za śmieci w tym przypadku będzie miało konsekwencje finansowe dla gminy."

  Czekam na przeprosiny za nazwanie mnie kłamcą paskudny kłamczuszku :)

 • 1 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @przypominam

  I tu również mijasz się z prawdą. W przeciwieństwie do Ciebie, nie nazwałem Cię kłamcą, zatem nie będę Cię przepraszać. Nie oczekuję również od Ciebie przeprosin, bo wiem że nic nie będą warte. A co do info na EK - często są to informacje wybiórcze i niejednokrotnie przekręcone. Dziwię się ponadto, że burmistrz to nagle dla Ciebie pan. Prawda jest taka, że gmina dopłaca do śmieci i każda obniżka to są jakieś konsekwencje finansowe dla gminy. Takie obniżanie możnaby rozpatrywać bez końca.

 • 5 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zaraz, zaraz

  jak kto ? gmina dopłaca do śmieci ?
  To skarbnica szmalu, od , NAS PODATNIKÓW, i podział z Elwozem,
  za segregowanie,
  a potem, ODSPRZEDAŻ, już wcześniej, posegregowanych.
  Fajny jest ten pokój z tymi urzędasami od śmieci, w urzędzie, za nasze podatki.
  To powinne ogarnąć tylko 2 / dwie /, osoby.

 • 6 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przypominam

  Oj kłamczuszku :) Zerknij do swojego wpisu nr 2 i tam znajdziesz co napisałeś.Widze,że jesteś patologicznym kłamcą bez umiejętności przyznania się do winy ,idziesz w zaparte a fakty są jednoznaczne,brzydko,jako katolikowi nie przystoi ,popraw się bo grzeszysz :)
  Co do dopłacania do śmieci :
  W uchwale RM nie ma słowa o altankach ogrodowych więc kasowanie działkowców po ponad sto zł jak za domki letniskowe kiedy średnia krajowa to mniej niż 40 (za strona PZD analiza stawek ) nie ma nic wspólnego z zapisem ustawy mówiącym o realnej i adekwatnej opłacie względem ilości śmieci .Gmina żeruje na działkowcach a nie dopłaca :)
  I co kłamczuszku? Szach i mat :)

 • 23 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przypominam

  Masz w jednym rację ,Gołuński nie zasługuje na tytułowanie Go per pan,przepraszam ,chciałem być po prostu miły .

 • 9 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i tu się kłnia

  Brak nagrywania sesji.Wszystko mogłoby być wiadome i do odtworzenia i sprawdzenia bez problemu. Ale te wielkie oszczędności MGG...

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ zaraz, zaraz

  A ile osób tam siedzi?

 • 36 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # isis

  To wstyd i hańba ze strony właścicielki działki, która dostatecznie nie zadbała o to, aby wziąć udział w zaplanowanym przez kurię pelplińską spotkaniu!!!!!.Zabrakło z jej strony dobrej woli ,a przecież wystarczyło dzień wcześniej powiadomić kurię o swojej nieobecności.

  W 1995 roku Sierakowice przeżyły tragedie na wieść niespodziewanego odejścia wspaniałego przyjaciela,kolegi z pracy jakim był J.B.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jonasz

  czy w koncu od kompetentnych osob dowiemy sie kto tam nie chce rozmawiac ? gdybaniem nic nie zmienimy,sorki ale artykol jest niespojny,nastawiony na domysly,wystarczylo w oswiadczeniu proboszcza dopisac kto tam knuje

 • 6 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Po dobroci powinno dojść do kompromisu. Widzę to np. tak: w imię miłosierdzia katolickiego i w roku miłosierdzia pani właścicielka przekazuje jej działkę na cele charytatywno - publiczne. Mam
  na myśli - pod budowę baraków/kontenerów dla uchodźców. Kuria zaś zobowiąże się te obiekty
  postawić i urządzić. Na czas parafialnych festynów czy odpustów można uchodźców zabrać na
  wycieczkę - biwak po pięknej Ziemi Kaszubskiej, a te domki udostępnić na noclegi pielgrzymom
  z dalekich stron kraju i świata. Takiż to piękny gest miłosierdzia z pewnością podobałby sią Panu.

 • 9 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czegos nie rozumiem

  Dlaczego prywatna osoba ma rezygnowac ze swojej wlasnosci? Prawo jest prawem: "oddajcie Bogu to co boskie, cesarzowi co cesarskie". W czasach sredniowiecza by sie wlascicielke oskarzylo o czary, stos i po sprawie. Kuria tez nie rozdaje swoich dzialek za friko, przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo. Dobrej blogoslawionej niedzieli!

 • 38 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obiektywny

  Ta pani już się zapisała w pamięć wielu mieszkańcom powiatu i większości będzie się kojarzyć niestety z sianowskim sanktuarium Matki Bożej.

 • 12 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taki se

  panie golunski chcesz pomoc to pomagaj ale z wlasnej kieszeni a wara z naszych pieniedzy ta parafia ma tyle kasy ze w glowie sie niemiesci ale zawsze malo i trzeba po narzekac

 • 8 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # auto

  A jakim autem jeździ proboszcz tej parafii jeśli 73 tyś to tak olbrzymi wydatek.

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # uczciwy bandyta

  tak zabiorą działkę i dom Kotom. Gmina już dawno sobie na nią zęby ostrzy, a Pan Kot 50 lat tam mieszkał i ziemię obrabiał, za to mu gmina z radą parafialną wszystko zabrała, a teraz jeszcze dom zabierze i da jakieś barachło. Tyle w temacie. Ciekawe czy ta pani wie, że kogoś przy tym gmina kochana skrzywdzi :)

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zootechnik

  Do "uczciwy bandyta" Jeśli w komentarzu wymieniono nazwisko to pozwolę sobie napisać co wiem o tymże domu. Był to budynek przyległy do UG a była to tzw Aronomówka. Pan Zygmunt Kot gdy został oddelogowany tu nasz teren wiejski jako wykształcony Agronom dostał właśnie służbowe mieszkanie w tym budynku gdzie do dziś mieszkają i Jego dzieci i Jego wnuki

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo