Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Kartuzy. Spór na linii burmistrz - radni. Poszło o drogę w Grzybnie

Opublikowany: 2016-10-31 10:34 Autor: Wojciech Drewka

Kartuscy radni po raz kolejny postanowili pokazać burmistrzowi, że to oni mają ostatnie słowo zarówno w kwestiach finansowych i inwestycyjnych.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Do ostrego sporu burmistrza z radnymi m.in. Porozumienia Samorządowego doszło na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Poszło o przesunięcia w budżecie. Radni stwierdzili, że burmistrz próbuje przeforsować wydatki na inwestycję, której nie da się zrealizować w tym roku. Chodzi o budowę ul. Zielonej w Grzybnie i przeznaczenie na nią 150 tys. zł.

Zdaniem części radnych, to zupełnie nowa inwestycja, na którą nie ma pełnej dokumentacji – choćby pozwolenia na budowę, więc wpisanie jej do tegorocznego budżetu nie ma żadnego uzasadnienia.

Prezydium Rady Miejskiej w Kartuzach. fot.W.Drewka

- Zbliża się koniec roku i nawet jeśli w listopadzie ogłoszony zostałby przetarg na tę drogę, to chociażby ze względu na warunki atmosferyczne rozpoczynanie takiej inwestycji jest nierozsądne – mówi radny Andrzej Puzdrowski. – Mieliśmy już w Kartuzach sytuacje, gdy tuż przed zimą rozpoczęto roboty drogowe, których potem przez kilka miesięcy nie można było kontynuować bo przyszła zima. Dlaczego tutaj na siłę próbowano popełnić podobny błąd? Po co ryzykować, że budowę drogi w niepewnych warunkach i dodatkowo narażać mieszkańców na utrudnienia w okresie zimowym?

Radni Porozumienia Samorządowego podkreślają, że nie są przeciwni realizacji tej inwestycji, ale chcą by nie odbywało się to w takim trybie.

- Wszelkie inwestycje drogowe, czy to jakiekolwiek inne, są planowane w budżecie z pewnym wyprzedzeniem – mówi Andrzej Puzdrowski. – Nie należy na koniec roku nagle przeznaczać środków na zadanie, którego i tak nie da się do końca roku zrealizować. Proponowaliśmy, by budowę tej drogi zapisać jako zadanie dwuletnie i wówczas można je realizować w terminie, który gwarantuje wykonanie wszystkich prac zgodnie ze sztuką.

Radni zaproponowali wycofanie zmian w budżecie, ale na nie zgodził się na to Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

- Ja jestem wnioskodawcą tej uchwały oraz poprawek, więc zgodnie z przepisami to ja mogę zgodzić się na jakiekolwiek zmiany lub nie. W tym przypadku nie wyrażam zgody na jakiekolwiek zmiany. Rada może uchwałę przyjąć albo odrzucić – powiedział.

Doszło do ostrej wymiany zdań, w trakcie której przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pryczkowski zwrócił uwagę, że proponowane zmiany do budżetu to pokłosie spotkania burmistrza z radnymi klubu „Checz” (tworzy go pięcioro radnych).

- Jak to jest, że kiedy jako Porozumienie Samorządowe, czyli największy klub w tej radzie, próbujemy się z panem spotkać, to pan nie znajduje dla nas czasu, ale za to odbywa się spotkanie z Checzą i są podejmowane jakieś uzgodnienia? – mówił Andrzej Pryczkowski. – Chcemy być traktowani poważnie, dlatego proponuję wspólne spotkanie i konkretną rozmowę. Nie może być tak, że mniejszość próbuje sterować większością.

Radni mimo sugestii prawnika, że uchwała może zostać zakwestionowana przez wojewodę, większością głosów odrzucili proponowane przez burmistrza zmiany. Poprawki dotyczyły nie tylko budowy ul. Zielonej, ale też m.in. oświetlenia świątecznego. Radni nie przyjęli też aktualizacji Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy. Co to oznacza? Uchwały dotyczące kwestii finansowych będzie teraz opiniować Regionalna Izba Obrachunkowa. Niezależnie od jej opinii gmina nie może jednak w tej chwili wydatkować środków na budowę drogi czy wspomniane już oświetlenie świąteczne. Rozwiązaniem jest zorganizowanie kolejnej sesji i podjęcie przez radnych nowych uchwał.

Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński zadeklarował gotowość spotkania z radnymi Porozumienia Samorządowego, ale nie zgodził się na ich propozycję wycofania zmian do budżetu.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [44]

 • 18 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Wyznaczam miejsce spotkania.Piaskownica ,proszę zabrać grabelki i łopatki . Jaja sobie robicie po prostu . Jak dzieci . Panie Puzdrowski,idzie zima,znowu pan będzie zaskoczony milimetrem śniegu czy wszystko przygotowane? To dodaję jako kierowca.

 • 8 11 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Wyborca

  Się lepiej zastanów czemu tak komuś spieszno do wydawania pieniądzy. Jakieś druszki, jakieś chodniczki. Same bzdury bez dopłat. Jak tak dalej będzie to Burmistrz odejdzie w nie sławie.

 • 17 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Józef

  A ktoś z was widział piękną drogę asfaltową do domu radnej z Grzybna ???? Jedzie i zobaczcie - piękny asfalt w środku lasu

 • 12 12 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brzęczyszczykiewicz

  A ja chciałbym się dowiedzieć czy nasza gmina wsparła finansowo obchody 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego ? Panu Burmistrzowi ostatnio dość po drodze z prezydentem Gdańska, więc może wyskrobał jakieś fundusze i przekazał bez porozumienia z radą ?

 • 3 11 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jozef

  Mówisz o tym 100m odcinku? Bo pozostały kilometr to częściowo szuter i parę płyt jumbo. Zazdrość czy złość że ktoś ma, a Ty nie?

 • 17 10 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Nareszcie Radni pokazali, kto rządzi w gminie . Tak trzymać. Stawianie radnych przed faktami dokonanymi jest nie na miejscu. Brawo Panie Przewodniczący.

 • 19 9 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rodzic

  Panie Gołuński a gdzie te unijne pieniądze na termomodernizację SP 1? To też była ściema!

 • 26 9 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lepiej póżno...

  No nie wierzę, Radni z panem Przewodniczącym na czele nareszcie zaczęli reagować! BRAWO!!! Lepiej póżno niż wcale. W burmistrza wiara stracona ale w Was drodzy Radni jeszcze cała nadzieja. Smutno w naszej gminie. Ile ludzie mogą zrobić dobra albo wyrządzić zła swoim beznadziejnym myśleniem!?... Radni bądżcie czujni. Nie pozwólcie nas oraz siebie i całej gminy zrobić w "WAŁA".

 • 6 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rodzic

  Żadna ściema, wkrótce wpłyną

 • 15 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@brawo p Wojtku

  Pan chyba nie był do końca sesji bo ja słyszałem wyraźnie że Burmistrz spotkał się z radnymi ale chcę że wszystkimi radnymi a nie z pięcioma, O To chyba chodziło bo nie wszyscy radni widzą o tym co bylo na spotkaniu a może nam nie przekazujecie całej prawdy z tych spotkań . To radni między sobą nie mogą sie dogadać. Byle dieta była co miesiąc na koncie

 • 15 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  gdyby można było oglądać sesje w Internecie na bieżąco , tak jak było to za poprzedniczki, to byśmy wiedzieli co jest grane na tych sesjach. Likwidacja tej opcji na pewno była komuś na rękę , aby wyborcy nie wiedzieli co się dzieje i mogli sami wyciągnąć odpowiednie wnioski z działalności naszych Radnych i Burmistrza.

 • 10 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wyborca

  Całkowicie się z tobą zgadzam, dlaczego zrezygnowano z nadawania obrad sesji ?? Taka my tu niby STOLICA Kaszub a sesji się w internecie obejrzeć nie da? Trzeba jakąś oddolną petycję zorganizować i się upomnieć.

 • 9 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Myśliciel

  Z tego co wiem to oświetlenie świąteczne wycofał sam burmistrz, a radni chcieli na nie głosować. ponoć było tak: "albo droga i światełka bo w przeciwnym razie zaskarżam uchwałę" . Ten burmistrz zapomniał jak był radnym i za co krytykował poprzedniczkę. Przypominam-chodzi o manipulacje pozycjami w budżecie. W celu wyjaśnienia droga powinna byc w pozycji "inwestycje", a światełka może w wydatkach bieżących. Czemu ma służyć to mieszanie pozycjami? Może żeby radni nie kumali ile co kosztuje? W poprzedniej kadencji Checz była w komitywie z poprzednią burmistrz, a niekoniecznie MGG kochał poprzedniczkę. Teraz Checz popiera MGG. Ci to potrafią pozostałych radnych wystawić do wiatru!

 • 4 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # radny

  co to jest checz? zajmijcie się w końcu sprawami ludzi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 14 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  Ciemnogród! Możne jeszcze na noc wyłączyć prąd w Kartuzach? A sesje powinny być w internecie! Czego się boicie? Prawdy? Przy wyborach to wszystko dla Ludzi a po do macie wszystkich gdzieś! Trzeba przy następnych wyborach powywalać radnych - bezradnych klakierów mamy dosyć!!! Ludzie pamiętają!!!

 • 6 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @radny

  masz racje? Tylko że trzeba odróżnić radnych którzy chcą przejrzystości działań i tych którzy indywidualnie dogadują się z burmistrzami! Powinny być wyszczególnione potrzeby gminy, a radni w zależności od potrzeb i wagi zadania przyjmować inwestycje do realizacji. Kolejni burmistrze udowadniają że są nieomylni. W parku przy UG dużo się zmieniło i chwała, ale te wystające krawężniki i rozsypujące kamyki to chyba niezbyt dobry pomysł. A teraz remontują murek oporowy i wstawiają czerwone elementy oporowe-jest to materiał budowlany zupełnie nie pasujący do otoczenia. Kto w tej gminie podejmuje decyzje-to jest radosna twórczość!

 • 6 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Historyk sztuki

  Czy prawdą jest,- że przy rewitalizacji centrum miasta zabrakło pieniędzy na wymianę tych obrzydliwych krawężników. I znowu bylejakość.

 • 11 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Oko

  MGG obcina jedynie kupony, zaserwowane przez poprzednią Radę. Kartuzy zmieniają swój wizerunek, ale nie ma w tym zasługi obecnego burmistrza, przecież był kontra wszelkim uchwałom, pamiętamy tę grę.

 • 5 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Dlaczego akurat ul . Zielona .
  Trzeba się tylko bliżej przyjrzeć w czyim interesie jest remont akurat tej ulicy .
  Nasz Grzegorz od lat słynie z tego ,że jest blisko ludzi . Jak się z kimś dogada , to potrafi być mężnym wojownikiem .
  Ul . Zielona , przedtem budynek przychodni , przedszkole .........
  Zmiana dyrektorów szkół .
  Pewnie by się znalazło jeszcze kilka dobrych zmian .
  hm ....... mnie się wydaje ,że jest blisko ludzi .......... tylko jakich ?

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444 ad voce @Jozef Mówisz o tym 100m odc

  W Grzybnie Dolnym, na ulicy Rybackiej 100m asfaltowej drogi uchroniłoby wiele domostw od wszędobylskiego kurzu! Nagrałem filmik, na którym w weekend, w piękną słoneczną pogodę, po suchej jak pieprz nawierzchni szutrowej, w ciągu kilku minut przejeżdża kilkadziesiąt samochodów. Kurz, kurz, kurz ... po całym dniu ponad milimetr na parapecie. ZaRadna chroni od kurzu muchomorki w lesie.

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Przypominam naszym radnym i włodarzom, że ulica Rybacka w Grzybnie była zamieszkałą ulicą, kiedy jeszcze Miodowa prowadziła na "wreje" a Zielonej i Pogodnej w ogóle nie było, bo były tam łąki. Więc może po kolei.

 • 7 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak

  do końca kadencji zostało dwa lata i teraz będą ciągłe przepychanki i kłótnie oj Panie Burmistrzu to dobrze nie wróży dla Pana proponuję trochę pokory.

 • 3 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Myśliciel

  Panie radny, dziękujemy za wyjaśnienie! Szkoda, że takie subiektywne...

 • 4 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @historyk sztuki

  Gdybyś był historykiem sztuki, to byś nie optował za wymianą starego, kamiennego krawężnika na nowoczesny

 • 6 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zygmunt

  A dlaczego nie Zielona? Drogi do remontu wskazuje rada sołecka. To o tych ludziach wspominasz? Chyba do tego zostali powołani, aby wskazywać na potrzeby mieszkańców

 • 5 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @historyk sztuki

  Bo on może jest historykiem sztuki, ale tylko nowoczesnej:)))))

 • 11 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  A w Mezowie radny Bysrtoń dostał drogę pod sam dom, żeby swoim audi za 150 tyś po błocie nie jeździć To jest ok? Bo on jest z nieporozumienia samorządowego? Teraz tę drogę przedłużają do kumpla w Mezowie. Tego radni nie widzą . Mam nadzieję,że wojewoda zaskarży tę uchwałę i każe ją wycofać, bo tak powinno być. I co wtedy panie bystroń? szczęka opadnie? tylko nie pan uważa żeby nie porysować audi Q- coś tam. Zapraszamy do Grzybna szczególnie Pryczkowskiego i Bystronia, ciekawe czy się odważą i przyjadą wspomnianym białym audi, tak jak na otwarciu obwodnicy po darmową kawę. Wstyd!

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misio

  No i się zaczęło. Porozumienie zbyt długo nie wytrzymało. Do boju! wybory blisko.

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyborcy

  Bo jakby ta ul. Zielona była w Mezowie to byłoby dobrze? O to chodzi?

 • 2 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ powiem tak

  Masz rację pokory to brakowało prawie wszystkim burmistrzom i to po 2 latach znieczulania radnych. Może to był ich kredyt zaufania. Dobrze że radni patrzą burmistrzowi na ręce. Ciekawe na co zostały wydane pieniądze ze sprzedaży przychodni na deptaku. Mówią że to te środki burmistrz dzieli na drogi? Niech burmistrzowie troche się słuchają fachowców bo z nich to niewielkie orły, bo jak kończą kadencję to licho u nich z robotą, a własnych biznesów nie są w stanie rozbujać, bo nigdy nie umieli zarabiać na własnym rachunku. Co im wychodzi to dzielenie wedle własnego uznania publicznych pieniędzy!

 • 12 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Halina !!!!!!!!!

  ul. Rybacka nie odpuści . Cała Polska niedługo usłyszy o ul. miodowej

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obywatel

  Witam to co się dzieje to stały scenariusz porozumienie samorządowe pan przewodniczący znowu nie trafił z wyborem burmistrza to straszne tylko on morze poprowadzić tą gminę do sukcesu,morze któreś ugrupowanie przedstawi co zrealizowali z wielkich planów które przedstawiali w kampanii wyborczej, teraz lepiej atakować burmistrza bo to łatwy cel do ataku taktyka znana od lat państwo radni koniec roku przedstawcie swoje realizacje 2 lata to kupa czasu,podejrzewam że nic niema do przedstawienia to smutne.

 • 0 8 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do mieszkańców ul. Rybackiej.

  Mieszkańcy ul. Rybackiej. Skąd u was tyle złości. Z tego co mi wiadomo to nie długo zaczną sie remonty waszej ulicy ( w każdym bądź razie do 20 listopada ma byc zrobiona) !! Dlaczego insynuujecie ze wasza droga została pominięta??

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obywatel

  Trudno się z Tobą nie zgodzić. Porozumienie Samorządowe? Właśnie! Co zrobili? Najlepszą obroną jest atak, pewnie w myśl tego powiedzenia działają.

 • 1 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # grzybno

  droga ul. Rybacka jest remontowana od strony Prokowa i to tylko kawałeczek a nie od strony Grzybna a tam jest masakra, zwłaszcza teraz kiedy prowadzone są jakieś prace budowlane na działce przy wjeździe na ulicę - ciężarówki z piaskiem mają zrobione takie koleiny i błoto że trudno przejechać osobówką - czy ktoś się tym zajmie? firma prowadząca tam inwestycje powinna jakoś utwardzić drogę na czas swoich prac budowlanych

 • 2 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Rybacka od czasu gdy zamieszkał tam Pan Lejk i gdy został radnym powiatowym nagle zrobiła się oczkiem w głowie władz powiatowych i gminnych ,ze o pobliskich drogach i ulicach zapomniały

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Uważam, że gdyby w budynku przy ul. Hallera byłoby zatrudnione 10 razy mniej osób, nie zauważylibyśmy zmiany na gorsze. To tak jak ze śmieciarkami, które najczęściej widać o 7:45, na drogach dojazdowych do szkoły. Lepiej żeby ich nie było o tej porze. Podobnie jak z włodarzami, staja się aktywni wówczas, kiedy lepiej, żeby ich nie było widać.

 • 6 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zenek

  Zapraszam na ul. Rybacką. Nie zapomnij wziąć ze sobą oczka w głowie.

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do mieszkańców ul. Rybackiej.

  Do 20 listopada? To znaczy 14 dni roboczych zostało? No... kilkaset metrów drogi ... kilkanaście dni fuchy? Droga na papierze będzie, ale czy da się nią karnąć.

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Duszek

  Rybacka w Grzybnie wyglada masakrycznie. Nie można przejechać samochodem a co dopiero przejść. Trzeba chodzić w kaloszach,buty po przejściu kilkudziesięciu metrów są oblepione błotem, przemoczone

 • 7 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ZENEK

  spróbuj dzisiaj pokonać ul. rybacką ale pieszo, w domu uprzedź żeby pralka była pusta bo będziesz się ''PRAŁ''

 • 7 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do zenek

  Ty chyba nigdy nie byłeś na ul. Rybackiej, i chyba nie wiesz gdzie mieszka radny, więc się nie wypowiadaj, głupoty tu wypisujesz!

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kodi

  Zobaczcie jak wygląda ul Krótka , mieszkańcy sami wyremontowali kawałek tej ulicy pozostała część według obietnic Pani burmistrz Leman miała być wyremontowana przez Gminę , no i co władza się zmieniła i z obietnic nici , jeżeli tak dalej będzie to będziemy wystawiać Burmistrzowi rachunki za uszkodzone samochody. czy my jesteśmy obywatelami drugiej kategorii , a propos na ulicy Zielonej raptem jest parę domów a do asfaltowej drogi maja raptem parę metrów , o co tu chodzi

 • 0 0 3 tygodnie temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Xyz

  Skandaliczna gospodarka burmistrza

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo