Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Radni apelują o czerpanie z dobrych wzorców przy modernizacji Rynku

Opublikowany: 2016-11-07 13:19 Autor: Wojciech Drewka

W centrum Kartuz trwają prace budowlane związane z modernizacją Rynku. Ale zakres robót budzi kontrowersje wśród części kartuskich Radnych.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

W ramach rewitalizacji kartuskiego Rynku powstaną strefy relaksu, letnia scena, fontanna, nowe nasadzenia, rabaty i donice, usunięty zostanie asfalt i odsłonięta zostanie w ten sposób zabytkowa kostka brukowa. Prace budowlane już się rozpoczęły. Ale grupa radnych Porozumienia Samorządowego zgłasza zastrzeżenia. Wystosowali oficjalne pismo do burmistrza Kartuz.

Przykłady nawierzchni w miastach. fot.Jerzy Pobłocki

- Poza ochroną kostki niepokoi nas zakres pierwszego etapu remontu i rewitalizacji płyty Rynku – podkreśla radny Jerzy Pobłocki. – Nie obejmuje on przełożenia zapadlisk ok. 20 proc. powierzchni rynku i obrzeża – krawężnika wokół, który wykonany jest obecnie z nieregularnego i w naszej ocenie brzydkiego kamienia łupanego. Przy wymianie krawężników, o ile burmistrz Kartuz nie zmieni zdania, ponownie zabraknie starej kostki granitowej. Przedstawiliśmy kilka zdjęć poglądowych, by zobaczyć jak ten problem rozwiązano w innych miastach. Optujemy za wymianą pozapadanych obrzeży z kamienia łupanego i zastąpienie ich takimi krawężnikami jak to zrobiono m.in. w Gdańsku czy Brnie w Czechach i wielu innych starszych miastach, mających swoją historię.

Prace na Rynku w Kartuzach. fot.W.Drewka

O sprawie dyskutowano także na sesji kartuskiej Rady Miejskiej. Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński zapewnia, że po raz kolejny wystąpi do konserwatora zabytków oraz do projektantów z pytaniem o możliwość zastosowania innych krawężników na płycie Rynku.

- Zewnętrzny krawężnik (na zdjęciu) zostanie wymieniony, natomiast co do tego wewnętrznego zdania są podzielone – mówi szef kartuskiego magistratu. – Według jednych, powinniśmy go zachować w takim stanie jak jest, skoro ktoś przed laty właśnie w ten sposób go ułożył. Natomiast grupa radnych uważa, że należy zastosować inny rodzaj kamienia, tak jak to robią niektóre miasta. Nie czuję się kompetentny do decydowania w tej kwestii, dlatego raz jeszcze wystąpię do projektantów i konserwatora zabytków z pytaniem o tę sprawę. Cieszę się jednak, że przystąpiliśmy do prac na Rynku, bo mówiło się o nich od wielu lat. To nie jest łatwe i zdania na pewno będą podzielone, ale przyszedł czas by skończyć dyskusji i przystąpić do realizacji.

Ten krawężnik w drugim etapie inwestycji zostanie wymieniony. fot.W.Drewka

Ten krawężnik miałby pozostać. fot.nadesłane

fot.nadesłane

fot.nadesłane

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [50]

 • 14 3 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tato

  Jeszcze jak samochody wygonimy z centrum to coś z tego będzie.

 • 8 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To bardzo ważne

  Kostka,krawężnik,fontanna. To chyba maksimum możliwości i Rady i burmistrza.Porywająca dyskusja . Jeszcze proponuję temat budek lęgowych dla jerzyków i zmiana hejnału na bardziej kaszubski a także wprowadzenie nakazu chodzenia w chodakach i zażywania tabaki .

 • 6 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  Szkoda że radni nie wpadli na ten pomysł po zakończeniu inwestycji, czy naprawdę tak trudno wszystko robić zgodnie z harmonogramem ?

  Mam nadzieje poziomy zostaną wyrównane a kostka ułożona tak byśmy sobie nóg nie połamali. Pamiętajcie o niepełnosprawnych.

 • 7 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Zastanawiacie się nad kostką, krawężnikami? To może nie drugorzędna, lecz na pewno nie najważniejsza sprawa! Podbudowa! Odpowiednia podbudowa to klucz do dobrej nawierzchni. Remont ma tyle kosztować bo musi być zachowany reżim. Droga z kostki na rynku, na widocznych zdjęciach jest pofalowana. Ile lat leży? Czy nie za czasów MG była przekładana? Ile to kosztowało? Było też tak profesjonalne? Plac zabaw na Chmieleńskiej tez nie był tani. Bo to konstrukcja na lata... Wykonana tak profesjonalnie, że dziś piszecie o tym, że zagraża bezpieczeństwu dzieci!?
  Lody! Lody! Lody Guliwery sprzedają?

 • 6 2 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # XYZ

  Jaka władza taki rynek...

 • 9 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Mieszkańcy umiłowani (naprawdę), szkoda "czasu i atłasu", zafundujcie włodarzom wycieczkę objazdową po rynkach. Kościerzyny, Wejherowa, Chojnic, Pucka itd.

  Trzeba ten zaścianek kartuski przebudzić. Tak się dalej nie da. To jest brnięcie w...ciemność.
  Nigdy kłonica nie będzie berłem.
  Jeżeli nie ma społecznej siły, panu Mnieciowi brak wyobraźni, to może jednym ratunkiem dla Kartuz jest referendum ws. odwołania tej nieudolnej ekipy.

  Młodych nam potrzeba (ja się nie zaliczam, - dla jasności). Wspaniała kaszubska młodzież nie tylko jest pięknie wykształcona, ale kocha (autentycznie) swoją "Rodną Ziemię".
  Dajmy im zadbać o piękno, propagowanie walorów i uszanowanie dorobku i tradycji Kaszub.

  Tym zmęczonym, dorobionym = serdeczne Bóg Zapłać.

 • 4 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  O co tu chodzi. Jest projekt jest specyfikacja zamówienia i tak ma być zrobione. Teraz jest już za póżno na zmianę specyfikacji zamówienia z projektem też wiele się nie da zrobić. Ale można przypilnować solidnego wykonania robót zgodnie z w/w dokumentacją. A póżniej rozliczać tych co kazali tak robić. I tyle na teraz drodzy Radni bezradni, wiecie doskonale co można zrobić tyko tego nie robicie ,przestańcie wreszcie pajacować i bić niepotrzebnie pianę pod publikę.

 • 3 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do obywatela i innch frustratow

  Powiedz do cholery czego chcesz ciągle źle była Lemanka be... jest miecio be.... Podaj nazwisko cudownego burmistrza jakiego chcesz to narzekanie krytykowanie jest obrzydliwe dodam że jeden i drugi burmistrz jest mi obojętny ale te wasze szczekania jak wściekłych psów doprowadzaja do szalu opanujcie sie sczekacze

 • 5 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Do obywatela i innch frustratow

  Masz rację, robią źle, nie robią źle. Po za tym rynek Kartuski jest mały i można jego porównywać do innych miast, tu można zrobić tylko tyle ile można, nic więcej.

 • 10 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przykro patrzeć i wstyd się przyznać

  Bryt smród i ubóstwo tak wygląda centrum Kartuz . Jeździmy pod prąd TAXI liczy wiernych a niepełnosprawni i matki z dziećmi pokonują 0,5 m krawężniki.Dobry gospodarz domu na fuszerki za nasze by sobie nie pozwolił . W gminie Stężyca asfalt prowadzi nawet do Gapowa .

 • 5 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do tego wyżej

  Zapewniam Cie,ze dalej niz do Gapowa

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przykro patrzeć i wstyd się przyznać

  ale tam przez przypadek pojechałam . Drogą Stężyca -Żuromino -Borucino też miałam przyjemność przejechać się.Aż miło .

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do tego wyżej

  Zapewniam Cie,ze dalej niz do Gapowa

 • 2 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  a co się uparli tak na tą kostkę? zalać asfaltem wszystko i będzie piękniej

 • 2 5 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  I jak zwykle budowa w toku to dopiero rozpoczyna się dyskusja , parę razy na pierwszy sygnał o zamierzeniu inwestycji lub przeglądając BiP Kartuzy o ogłoszonych przetargach starałem się sygnalizować , niedoróbki ogłoszonych przetargów lub namawiając do zajrzenia na BiP , co do wycieczek to chyba było zdjęcie i artykuł w Expresie z wycieczki do Kościerzyny i chyba ktoś do kogoś miał pretensję że olał ten wyjazd , a tak dla czystości to urząd na BiP mógłby zamieścić projekt budowlany z wszystkimi uzgodnieniami a nie proj. wykonawczy bez w/w , dałoby to pogląd jakie stanowiska miały odpowiednie urzędy przy uzgadnianiu dokumentacji rynku.

 • 6 8 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "Moi myli"

  Kochani Bracia i Siostry w Panu, tytuł tego artykułu brzmi: " Kartuzy. Radni apelują o czerpanie z dobrych wzorów przy modernizacji Rynku".

  Niektóre komentarze, np "do Obywatela i innych frustratów" itd mówią o wielkiej niemocy umysłowej. Jest tu kilku forumowiczów, którzy ze zrozumieniem, ale i zdziwieniem czytają
  słowa o ...obudzeniu się radnych z rączkami w nocnikach. To oni (poprzez pana W. Drewkę na tym
  forum prezentują niewiedzą o tym, co się w Kartuzach dzieje (planuje i realizuje).

  To właśnie jakiś tam Pobłocki, ale i Porozumienie Samorządowe ( czytaj powyżej) sieją niezgodę
  i prowokują oraz podburzają mieszkańców i nas na tym forum.

  To jest jątrzenie i wywoływanie niepokojów społecznych. Oni (ci w/w radni) gdzieś przecież byli
  w momencie powstawania decyzji.
  Owszem te rozwiązania nie są dobre i na miarę czasów. Zobaczcie rynki w Kościerzynie, Chojnicach, Wejherowie, Pucku itd. Nie jest nasz rynek tak duży, - prawda. Ale małe jest piękne
  i za te same pieniądze można coś gustownego i pięknego stworzyć.

  Z otwartą głową i bez frustracji rozejrzyjcie się dookoła.

  Pozdrawiam tych, którym na wyglądzie kartuskiego rynku zależy,
  Obywatel.
  Ps. watro stawiać na młodych!!!!

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Moi myli....

  .....mi nogi czy co ????

 • 10 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Równierz do Moi Myli

  Człowieku obrażasz innych, a sam jak Judasz kryjesz się pod pseudonimem. Na temat budownictwa i sztuki budowlanej znasz się jak na koziej brodzie. Proponuję żebyś zapytał dwóch przypadkowych np. architektów i porównał proponowane wykończenie zaproponowane przez burmistrza Kartuz i to o co walczy grupa radnych. O jakim Ty jątrzeniu piszesz? Radni wskazują na dobre rozwiązania. O jakich Ty pieniądzach mówisz. Jaki jest koszt nowego schludnego krawężnika w stosunku do kosztu całego przedsięwzięcia? Wg Twojej koncepcji, a myślę że piszesz w imieniu pomysłodawcy tej niedoróbki- ten rynek będzie wyglądał jak facet w eleganckiej marynarce i jednocześnie w poszarpanych spodniach. Piszesz ze warto stawiać na młodych ale ci młodzi w obecnej radzie nie znają się na budownictwie. Który z radnych umie czytać projekty budowlane.? W całej radzie ilu jest inżynierów z uprawnieniami? Z tego co się dowiedziałem od urzędnika z UG to problem materiałów i wykończenia był dyskutowany przed procesem projektowania. grupa wnikliwych radnych nagłaśnia ten problem o samego początku. gdy dowiedziała się, że prawdopodobnie to za namową i na przekór burmistrz postawił na swoim przekazali ten problem pod szerszą dyskusję. Człowieku nie wiesz co piszesz bo np w Chojnicach rynek jest powykańczany ładnymi ciętymi krawężnikami z granitu. A przykładu Kościerzyny nie podawaj bo za ten rynek m.in. burmistrz stracił stołek. Kamienie źle ułożone i wypadają ale krawężniki lepsze gatunkowo jak te co maja pozostać w Kartuzach. To ty proponujesz bajzel i obudzisz się z ręką w nocniku gdy burmistrz dalej będzie uparty i pokazywał jak to on fachowiec.

 • 10 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Zenka

  Radni wskazywali na ten problem w czasie konsultacji,a uparty burmistrz robi po swojemu. Teraz pod maskami niewidzialnych burmistrz i jego zwolennicy okłamują swoich mieszkańców. Proponuję burmistrza i tego projektanta posadzić na wariografie. Ktoś kto umie pokazać swoją twarz nie będzie się tego wariografu obawiał.

 • 3 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # REJ

  ab55 i "Moi myli" mają rację.

  Jeśli wcześniej były jakieś uwagi, to czemu nie przyniosły one skutku? Teraz jest już za późno. Projektowanie się dawno temu skończyło. To jest faza realizacji. Mają teraz wstrzymać budowę, robić nowy projekt i ponownie zatwierdzać wszystko w odpowiednich urzędach?

  Ten artykuł powinien się pojawić w momencie ukazania się dokumentów przetargowych na stronie urzędu. Teraz to wyłącznie jątrzenie i próba odcięcia się od spieprzonej modernizacji. Na zasadzie: jestem we władzach od zawsze, dbam o społeczeństwo, ale przecież to inni rządzą i inni za wszystko odpowiadają.

 • 6 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @REJ

  W Kartuzach burmistrzowie zawsze mieli rację bo mieli w poważaniu radnych. Przed projektowaniem słynnych uli radni mieli rację ale burmistrz zrobiła jak chciała. Przy budowie największej sceny na Kaszubach radni głosowali za ale nie wiedzieli co wymyśliła burmistrz i mamy to co mamy. Większość radnych głosowała za targowiskiem zwierzęcym ale nie wiedzieli że projektanci nie zaprojektowali targowiska zwierzęcego a teraz obecny burmistrz je zamyka, a podatnicy za to płacą. Wymiana krawężnika nie wymaga dodatkowego pozwolenia na budowę. Panie Gołyński pan lubi tylko prowizorki i bylejakość. Te wpisy typu REJ Pana kompromitują.

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Listopad

  to najlepszy miesiąc na budowę dróg i wymianę kostki. Najlepsza pogada. Można stabilizować podbudowę, którą nocne mrozy zdewastują i zdegradują... Najwięcej dni deszczowych. Może deszcz nocą wypłucze osadzone krawężniki ... Itd itp.

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wszystkich

  Tyle mądrości i wiedzy od was pada, że tylko chylić czoła za waszą wszechstronną wiedzę. Jeden przez drugiego to sami fachowcy, architekci, doktorzy ,inżynierzy. Wasze zdanie już znam teraz z przyjemnością wysłucham co mają do powiedzenia prości normalni ludzie. Nie mających tyle kasy żeby jeździć za granicę. Nasz świat to Kaszuby i żyjmy, budujmy po naszemu. Porostu po polsku.

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cztery pory roku

  Wiosną nie bo ziemia taje po mrozach i są roztopy , latem nie bo turyści i jest słońce świeci , jesienią nie bo przymrozki, zimą nie bo pada śnieg i jest mróz. Przepraszam nie mam więcej pór roku więc najlepiej nic nie robić. Polska to fajny kraj tylko ludzie sorki fachowcy do d..uszy. Mam nadzieję i jestem pewna że tych bzdur nikt nie czyta normalny, tagów się nie da słuchać.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ listopad

  Ty listopad spadaj jak liście, twój czas dobiegł końca już nie wrócisz na drzewo. Latem więcej lało nie padało. Z jakiego drzewa tyś się urwał chyba z lipy.

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do burmistrza Zenka

  To burmistrz przyjmował projekt od projektanta i jako pierwszy miał prawo się z nim zapoznać i za niego zapłacił bo mu odpowiadał .Pytam Burmistrza czy wówczas przed zatwierdzeniem tego projektu pokazał go radnym. Pytałem 3 radnych z szeregów byłej burmistrz i nikt im nie pokazywał. Który radny widział wspólne wypociny burmistrza i projektanta przed zatwierdzeniem? Nie stać podatników tego miasta na bylejakość. Chcemy mieć turystów i będziemy mieli takich co tego miasta nie polecą innym. Turysta to zazwyczaj człowiek wrażliwy na piękno i zapewne nie będzie zachwycony.Od razu wyłapie ,że coś tu jest spieprzone.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  Zaorać buraki posadzić i po kłopocie!

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  Psy szczekają, karawana jedzie dalej, Podobna atmosfera była przy budowie basenu, I co? Basen mamy. Gdyby słuchać wszystkich malkontentów, to nic by się nie zrobiło. Szczególnie dziwi postawa niektórych radnych, którzy zamiast wspierać szukają dziury w całym.

 • 5 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do burmistrz zenka

  Spieprzony to jesteś ty. Wszyscy mieli możliwość oglądać i proponować zmiany do projektu. Poczytaj na info i expressie całe materiały i zdjęcia Są i były jak znajdę kiedy to było to ci napisze a jak jesteś kumaty to sam znajdziesz. I nie potol głupot.

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do porzednika

  Takich szczegółów jak wykończenie krawężników na info nie było. Burmistrzu nie umiesz w cywilizowany sposób nawiązywać dyskusji. Cały czas dyktat. Basen jest ale czegoś tam brakuje skoro mieszkańcy Kartuz jeżdżą do Kościerzyny.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  A czy któryś z radnych wie co burmistrz zamierza wykonać w parku przy ul Parkowej? Nie wiedzą bo się nie interesują, a potem już za późno na protesty. To samo dotyczy parkingu przy ul Wzgórze Wolności i co tam będzie na tych działkach? dla kogo ten parking i ta przyszła ulica? A potem protesty. Radni macie komisję komunalną ,rewizyjną i swojego przewodniczącego. Po prostu należy trochę popracować.

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a ja mam pytanie do radnych

  Co panowie w ciągu tych dwóch lat zrobili? Co pozyskali- jakie środki, jakie pieniądze dla gminy? Bo stać i pokazywać palcem i pięknie mówić to każdy potrafi, ja pytam o konkrety co? kiedy i gdzie? Bo jak już wcześniej ktoś napisał najlepiej Panom jądrzenie wychodzi i żeby się pokazać gdy są media, by zatrzymać stołek przy następnych wyborach, ze to niby jeden z drugim tak wiele zrobili.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stańczyk

  RADNI APELUJĄ!!!

  HA, HA, HA..., :) :) :)

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do AQQ i ja ma pytanie do radnych

  Od pozyskiwania srodków są urzędnicy z burmistrzem na czele. Rada rozlicza burmistrza za wykonywanie tych zadań- za to mają etaty i pensje. Kolego nie jątrz bo nie znasz podziału kompetencji. Na nie jednej sesji waska grupa aktywnych radnych na to co dzieje się w parku. a też radni wnosili swoje uwagi do projektu parkingu- tyle ze burmistrz udaje że takiej dyskusji nie było. Zanim panowie coś napiszecie to proszę pytać i czytać protokoły z posiedzeń rady i komisji. Ktoś tu mocno jątrzy w imieniu nieomylnych. Każdy moze dopiero dzisiaj po wstawieniu dodatkowych zdjęć ocenić czy decyzja burmistrza o pozostawieniu starego krawęznika jest słuszna

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do AQQ i ja ma pytanie do radnych

  "Od pozyskiwania srodków są urzędnicy z burmistrzem na czele. Rada rozlicza burmistrza za wykonywanie tych zadań- za to mają etaty i pensje" - Boże jakie to proste!!! ja chce na radnego!!!! toć rozliczać i żądać i krytykować to ja potrafię tak samo jak oni albo i lepiej!!! Ja się pytam co robią prócz tego rozliczania i krytykowania? w czym pomagają? w czym wspierają? taka mała refleksja, skoro burmistrz jest od pozyskiwania środków to i również od dysponowania nimi, prawda? A radni są od pomocy by podpowiedzieć, pomóc itd, a radni kartuscy są jak marionetki na wietrze, jak rozmawiają z burmistrzem to słodzą, a jak sią już odwrócą to plują i dowalają- - to cała prawda o radnych i ten kto ich zna i z nimi pracuje wie doskonale jak jest. Tyle w temacie

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do poprzednika

  Rada zatwierdza finanse i ma prawo i obowiazek poprzez komisję rewizyjną rozliczać zasadność wydatkowania pieniędzy podatnika. Nie pisz bzdur jak nie wiesz co mówisz lub mówisz żeby siać jad i nienawiść. Każdy radny ma prawo i obowiązek zadawać burmistrzowi pytania i go rozliczać. Komisja rewizyjna ma prawo również skierować wniosek o sprawdzenie do NIK. Praca burmistrza powinna być jawna i praca rady też.

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Xxxxx

  To burmistrz słodził na sesjach i na innych spotkaniach a i tak robił po swojemu dlatego radni pokazują jak działa burmistrz. Zdjęcia pokazują dobitmie co po modernizacji pozostanie na rynku. Burmistrz upiera się że pozostawi Stary krawężnik i nie chce rozmawiać. Tak ma być jak postanowił

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Xxxxx

  Widocznie nie obracasz się tam, skoro nie wiesz jak jest w rzeczywistości.

 • 2 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Brakuje wody, to kopiemy studnię...
  Teraz nie pora na dyskusje nad wyglądem rynku, na to był czas projektowania. Najważniejszą osobą w tym okresie, jeżeli mamy do czynienia z zabytkową nawierzchnią, jest zawsze KONSERWATOR ZABYTKÓW i nikt więcej.
  Po przygotowaniu uzgodnionego projektu modernizacji, realizacja robót następuje wtedy, kiedy są środki finansowe. W tym miejscu potrzebni byli RADNI, ale nie teraz bo, wszelkie uwagi RADNYCH, dotyczące sposobu układania bruku, to przeszkadzanie BURMISTRZOWI w upiększaniu miasta. Nie czas też na wycieczki do miast, które z problemem ochrony zabytków potrafiły sobie poradzić, bez zbędnych dyskusji.
  Szkoda, że RADNI budzą się przed zimą, bo jeszcze wiosną dość długo trwali w śnie zimowym.

 • 6 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Klakierów

  Wiele osób wmawia mieszkańcom nieprawdę. Konflikt jest dlatego ze burmistrz udowadnia swoje ja. Gdy był czas na dyskusję to ona była tylko gdzie był burmistrz. Jak ktoś jest trzeźwy to widzi różnicę w tym co forsuje burmistrz i tym co pokazują odpowiedzialni i trzeźwi radni.

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jan

  Brawo ,za wyłapanie takiej niedorobki ze starym krawęznikiem. takie detale jednak powinni wylapac na etapie projektowania architekt miejski czy konserwator, oni biora za to kasę. Burmistrz a tym bardziej radni moga sie na tym nie znać.To smutne , ze musimy pilnować osob ktore z tytulu swojej profesji i zatrudnienia powinny takie ewidentne rzeczy zauwazyć. Do czego jest potrzebny Konserwator zabytkow, powinna codziennie siedzieć na Rynku conajmniej godzine a nie udawać pracy za biurkiem. Taka wazna inwestycja.Proponuję redakcji zrobic z ta Pania wywiad,wszak jest osobą publiczną.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Korzi

  dobrze, że pojawia się taka dyskusja. nawierzchnia to niby tylko detal, ale to właśnie ten detal zdecyduje czy efekt końcowy będzie "kartuski" (czyli mierny) czy może chociaż trochę nawiązujący do ładnych miast.

 • 1 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Jak radni pozwolili burmistrzowi robić to za 1,6 mln zł ,zamiast kosztorysowego miliona to wydaje się im ,że mają prawo coś ządać. Miecio wydoił Was Bezradnych i teraz wraz ,ze swoimi sponsorami wyborczymi się z Was śmieje .Taka jest prawda.

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Konserwatora

  Konserwatorowi przedstawiono projekt wykonany komputerowo i w takim przypadku krawężnik wyszedł na rysunku idealnie prosty.typowy wydruk szablonów. Tylko dlaczego nikt tego nie skonfrontował w realu. Jeśli jacyś radni widzieli takie rys. to wydawało im się że jest ok.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Listopad

  Zgadzam się w 100%. Rok ma cztery pory roku, ale poziom jest tylko jeden. Jeżeli was satysfakcjonuje lipa, jak @listopada, to nie będę zabierał głosu. Ciekawy tylko jestem, czy @listopad ma tak spaprany podjazd do swojego garażu jak ta nawierzchnia na rynku - fale Dunaju. Mogę się założyć, że ta na rynku kosztowała co najmniej 2 razy tyle. Ale to z podatków, więc nie boli. Wykończenie przy krawężniku wewnętrznym? Majstersztyk budownictwa. Kto to kładł? Jajo? A Zenek z "bańki" dobijał kostkę?

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Ciekawe jaki brukarz układał tę kostkę. Fugi przy układaniu kocich łbów są mniejsze. Kostka II albo III gatunek? Robota? Poza klasyfikacją.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Listopad-Zenek

  wiesz synku kiedy ta kostka była kładziona. Pewnie z jajka na jajko przeskakiwałeś. Założenia też były inne (dotyczy obciążenia ruchu) a koleiny się nie porobiły gdy ciężkim sprzętem wożono drewno z tartaku w Kartuzach. Przy okazji w zeszłym roku zmarł Pan Wenta jeden z robotników ,który w tamtych czasach układał tą kostkę. Opowiadał, że spać po nocach nie może gdy widzi jak robią tzw. zabruki po różnych robotach na rynku

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  O ile mnie pamięć nie myli to przez ostanie kilka lat kostka wokół rynku była zalana asfaltem (a jak, za nasze!). Część jeszcze nadal jest pod dywanikiem. Następnie w części od strony deptaku kostkę odsłonięto (a jak, za nasze!). Nadawała się ona do przełożenia, położenia solidnej podbudowy bo ... tak jak zauważył @Listopad-Zenek koleiny się porobiły... dużo wcześniej. Jednak przełożenie kostki odbyło się placami, takie łatanie... Jak to wygląda? Nawet przy zamkniętym ruchu, może podjechać ciężarowy z obsługą medialną lub inny ciężki samochód - dostawca sceny. Braku podbudowy nie da sie raczej wytłumaczyć. To taki EU standard sprzed kilkudziesięciu lat! Doły i doliny. Kostka na rynku również była przekładana. Pamiętam też nowe żeliwne(?) lampy, słupki. Ile razy ten rynek był remontowany? Nawierzchnia 3000m2 Ile to kosztowało? Wychodzi na to, że m2 nawierzchni na rynku kosztował w sumie drożej niż granitowa posadzka w kościele!

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mam album "Piękne małe rynki miejskie"

  Jakość fotografii zachwycająca, tak samo jak wygląd tych ryneczków o kartuskich rozmiarach.
  Chętnie pożyczę do obejrzenia. Będziesz miał piękne sny (ale załamanie po przebudzeniu).

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jakos

  zrobil rynek,teraz zabierze sie za cuchnace jeziora. przypominam obietnice 2017 r. bedziemy sie kapac w kartuskich jeziorach. TAK PANIE BURMISTRZU

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo