Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Powiat kartuski dostał 11,5 mln zł na szkolnictwo zawodowe. To przełomowy projekt

Opublikowany: 2016-11-09 14:15 Autor: Wojciech Drewka

Wsparcie dla nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, staże i praktyki dla uczniów, stworzenie nowych profili zawodowych, a także poprawa bazy lokalowej szkół - to wszystko będzie możliwe dzięki wsparciu unijnemu, które otrzymał powiat kartuski.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Podczas odbywającego się dzisiaj w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku V Forum Pomorskiej Edukacji, marszałek Mieczysław Struk podpisał umowy ze starostą powiatu kartuskiego na realizację dwóch projektów dotyczących wsparcia szkolnictwa zawodowego. Dzięki wsparciu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego w powiecie kartuskim na poniesienie jakości edukacji zawodowej przeznaczonych zostanie ponad 11,5 mln zł.

fot.Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego

Powiat kartuski przygotowywał się do tego przedsięwzięcia od dawna. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę budynku ZSZiO w Żukowie, modernizację i rozbudowę warsztatów ZST w Kartuzach oraz stworzenie nowych kierunków kształcenia. Edukacja zawodowa w powiecie kartuskim ukierunkowana będzie na transport, logistykę, budownictwo, energetykę i ekoenergetykę.

Pierwszy projekt pod nazwą „Dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb branż kluczowych gospodarki poprzez system wsparcia uczniów i nauczycieli oraz doradztwo zawodowe w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Kartuskiego” o wartości 4,1 mln zł otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości 3,7 mln zł.

Dzięki dotacji możliwe będzie wsparcie 20 nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, a 655 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie oraz z Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach skorzysta ze staży i praktyk u pracodawców.

Drugi z projektów pod nazwą „Dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb branż kluczowych gospodarki poprzez modernizację i wyposażenie infrastruktury szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Kartuskiego” o wartości 7,49 mln zł otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości 6,2 mln zł. Projekt będzie realizowany od stycznia 2017 roku do października 2018 roku.

fot.Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego

Obejmuje on wykonanie robót budowlanych w zakresie dostosowania i wyposażenia istniejących budynków Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach na potrzeby nowych pracowni dydaktycznych w Kartuzach. W ramach projektu przewiduje się również nadbudowę Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie wraz z dobudową zewnętrznej windy osobowej. Będzie też możliwe stworzenie nowych profili zawodowych takich jak: technik logistyk i technik eksploatacji portów i terminali.

- Mądre ułożenie sieci pomorskich szkół zawodowych, powiązanie kształcenia z potrzebami rynku pracy, trwała współpraca szkół zawodowych z pracodawcami, to warunki niezbędne do budowania na Pomorzu nowoczesnej gospodarki, do pozyskania krajowych i zagranicznych inwestorów, do poprawy szeroko rozumianej jakości życia – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dlatego też w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 zostały zaplanowane duże środki na rozwój szkolnictwa zawodowego: ponad 25 milionów euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 51 i pół miliona euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. To największa w kraju kwota, która ma służyć przede wszystkim wzmocnieniu branż kluczowych dla rozwoju Pomorza. Dzisiaj zostały podpisane umowy o dofinansowaniu projektów, które zmienią obraz pomorskiego szkolnictwa zawodowego. Łączna wartość dofinansowania to prawie 300 milionów złotych. Środki te trafią do wszystkich pomorskich powiatów oraz do szkół prowadzonych przez pomorskie rzemiosło, a także do szkół prowadzonych przez Samorząd Województwa Pomorskiego. To wielki dzień nie tylko dla pomorskich szkół zawodowych – ale i dla całej pomorskiej oświaty.

(UMWP, oprac.W.D.)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [21]

 • 39 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # edukacja się rozwija

  Brawo PIS !!!!

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # marcowa babka

  Aż dziwne że Stasio Lamczyk się tam nie zakręcił

 • 11 37 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @edukacja się rozwija

  "Brawo PIS !!!!"

  Tylko co z tym ma wspólnego PIS bo nie rozumiem?

 • 10 34 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do edukacja

  To nie zasługa PIS tylko Unia dała pieniążki na ten program. To dzięki Marszałkowi Woj Pom powiat Kartuski otrzymał to dofinansowanie.

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  na co przeznaczone zostanie te 11,5 mln?

 • 12 35 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do edukacja

  "To nie zasługa PIS tylko Unia dała pieniążki na ten program"

  Nie przekonasz. Dla niektórych PIS jest Bogiem, Alfą i Omegą, źródłem wszelkiego dobra i jedynej prawdy (smoleńskiej). Nawet jak taki człowiek śpi to śni się PIS i lecące z nieba 500plus.

 • 9 34 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@do edukacja

  Jest to straszne i jakież będzie bolesne kiedy tak obrażana przez PiS UNIA przestanie nas finansować  i zabraknie tych dotacji.

 • 8 36 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do@do edukacja

  "Jest to straszne i jakież będzie bolesne kiedy tak obrażana przez PiS UNIA przestanie nas finansować i zabraknie tych dotacji."

  Wtedy PIS już nie będzie rządzić i będą mówić, że to wina Tuska. Niestety ktoś ten cały syf będzie musiał po nich posprzątać.

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Te finanse to nie prezent. Czy myślicie, że nikt nie skontroluje wydania tych pieniędzy?
  Z dotacji (szczególnie unijnych) trzeba będzie bez krętactwa się wyspowiadać. Zalecam i radzę
  wielką ostrożność. Zobaczcie jakie "jaja" są z "darmową kasą" z Unii w dziedzinach skali krajowej.

  Tu nie ma i nie będzie (i to b. dobrze) żadnego przeproś. Tak samo, jak w dziedzinie ustawodastwa, konstytucji, czy prób zawłaszczania Trybunałem Konstytucyjnym przez zgniłe truchło= PiS z jego frustratami na czele. Ale to już inna "bajka".

 • 29 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gt53

  a ja uwazam ze sa to nasze pieniadze ktore Polska wczesniej wplacila do uni,

 • 5 25 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ gt53

  Tu się mylisz . Jak narazie , nieporównywalnie więcej dostajemy z Uni

 • 25 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Problem w tym

  ze władze samorządowe nie maja własnej inicjatywy czekają tylko aż im ktoś coś da. Po co nam takie władza trzeba ją zmienić. bo jak się unia rozpadnie wtedy będzie koniec tych ludzi.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do problem

  Żal mi Ciebie . Wypisujesz takie bzdury i sam chyba w to nie wierzysz . A może płacą Ci za wypisywanie takich głupot ???????

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Działalność gospodarcza

  Tego nie zapomnijcie uczyć. Jak założyć i prowadzić własną firmę.

 • 19 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do obywatel

  I bardzo dobrze , że musimy rozliczyć się z każdej złotówki dofinansowania z UNI. Wydawanie tych pieniędzy musi być przejrzyste i zgodne z projektem, a nie roztrwonione przez osoby nieuczciwe. Na szczęście UNIA kontroluje wydawanie tych pieniędzy

 • 20 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygfryd

  Teraz trzeba dopilnować żeby ci kolesie wyżej tych pieniążków nie rozkradli bo co niektórym ze starości to nogi puchną i powinni być na emeryturze ale na jak są takie dotacje to pracuje się do śmierci.

 • 14 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ęęęęęęęęęęę-Obywatel

  A polska przez kogo jest opluwana? Kto znowu jątrzy że pis nie będzie rządzić i niby dlaczego nie,że próbuje rozliczać afery, by chociaż dzél zagarniętych i ,czy zdefraùdowanych środków odzyskać i wprowadzć racjonalne wydatkowanie

 • 2 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zegfryd

  Tobie nic nie puchnie? Uważaj, bo jak zacznie to tylko urolog pomoże.

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ęęęęęęęęęę

  Jesteś nudny

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Zygfryd

  Bez komentarza

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janek Kowal

  Moim zdaniem to bardzo dobry kierunek. Brakuje dobrze wykwalifikowanych fachowców, widać to na każdym kroku. Wiem jednak, że jak się chce, to można coś ze sobą zrobić i dzisiaj, w takiej rzeczywistości jaka jest. Ja akurat zbierałem pierwsze "szlify" na szkoleniach jak te sdflodz.pl/szkolenia-marketingowe.html no i moje zainteresowania trochę dotyczą czego innego, co nie zmienia jednak faktu, że już na etapie szkoły średniej należy mieć jakiś sensowny wybór co dalej robić w życiu, bo na razie to za różowo nie było.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo