Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Formex Reklama
Szybka Kolej Miejska Kaszuby

Sześć gmin z potężnym dofinansowaniem na rozwój przedszkoli. Aż 6,8 mln zł dla gm. Kartuzy

Opublikowany: 2016-11-18 13:33 Autor: Magda Dzienisz

Sześć gmin powiatu kartuskiego otrzyma w sumie ponad 11 mln zł unijnego dofinansowania na rozwój edukacji przedszkolnej. Najwięcej, bo aż 6,8 mln zł trafi do gm. Kartuzy, która w ramach projektu utworzyła m.in. 7 nowych grup przedszkolnych: w Łapalicach, Staniszewie, SP nr 2 w Kartuzach i w Kiełpinie.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Zarząd Województwa Pomorskiego przed tygodniem rozstrzygnął konkurs dotyczący dofinansowania działań mających rozwinąć edukację przedszkolną. Unijne dofinansowanie otrzymało sześć gmin powiatu kartuskiego: Sulęczyno, Przodkowo, Somonino, Kartuzy, Chmielno i Żukowo. W ramach działań powstać mają nowe punkty przedszkolne lub będą zmodernizowane istniejące. Prowadzone będą nowe, ciekawe, rozwijające talenty zajęcia edukacyjne, a nauczyciele wezmą udział w szkoleniach rozwijających ich kompetencje.

Łączna suma środków, która trafiła do samorządów z pow. kartuskiego, wyniosła aż 11 095 323 mln zł. Największa kwota trafiła do gminy Kartuzy, to aż 6 849 940 zł. Był to drugi co do wartości projekt w województwie, a całościowy koszt przedsięwzięcia wyniósł 8 058 753 zł.

Wizualizacja punktu przedszkolnego przy ZS w Kiełpinie. fot. kartuzy.pl

W jego ramach funkcjonować zaczęło już 7 nowych grup przedszkolnych: w Łapalicach, Staniszewie, Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach i w Kiełpinie, co oznacza, że powstało 99 nowych miejsc dla przedszkolaków. Dodatkowo, wszystkie dzieci z klas ’’0’’ w gminie Kartuzy objęto dodatkowymi zajęciami z języka angielskiego, robotyki, gimnastyki korekcyjnej i logopedii. Dodatkowym wsparciem objęte zostaną osoby niepełnosprawne. Trwają również prace remontowo-budowlane pozwalające na adaptowanie nowych pomieszczeń na cele edukacji przedszkolnej. Do nich i nie tylko wkrótce trafią nowe pomoce pedagogiczne oraz sprzęt multimedialny: laptopy, tablice interaktywne, rzutniki i wiele innych. W ramach kartuskiego projektu powstaną również nowe, bezpieczne place zabaw dla dzieci: w Łapalicach, przy Szkole Nr 2 w Kartuzach oraz doposażony zostanie plac zabaw w Staniszewie.

Tak wyglądać ma sala przedszkolna w kartuskiej „dwójce”. fot. kartuzy.pl

Gmina Chmielno również otrzymała spore dofinansowanie – to aż 1 880 967 zł na upowszechnienie edukacji przedszkolnej na terenie gminy. Projekt wart jest 2 212 903 zł. Gmina Żukowo na projekt pn. „Mali Giganci w Gminie Żukowo” o wartości 1 163 872 zł otrzymała dofinansowanie w kwocie 989 291 zł.

Gmina Sulęczyno pozyskała 630 508 zł na wart 741 775 zł projekt „Radosna Akademia Przedszkolaka”. Zakłada on utworzenie w gminie 25 nowych miejsc wychowania przedszkolnego, a dla 212 dzieci zajęcia z j. angielskiego, warsztaty naukowo-techniczno-konstrukcyjne, wyjazdy do teatru. Dzieci o specjalnych potrzebach będą miały zapewnione zajęcia logopedyczne, gimnastyki korekcyjnej, rytmiki. Dla nauczycieli przewidziano sfinansowanie studiów podyplomowych.

Gm. Somonino na projekt „Przedszkolaki z naszej paki”, w ramach którego powstaną nowe miejsca w przedszkolach, prowadzone bedą dodatkowe zajęcia, a nauczyciele na kursach i szkoleniach zwiększą kompetencje, otrzymała 447 295 zł (projekt wart 526 229 zł), zaś gmina Przodkowo na stworzenie nowych miejsc edukacji przedszkolnej otrzymała dofinansowanie w kwocie 297 322 zł (projekt wart jest 349 791 zł).

REKLAMA

Razem można więcej

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [28]

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aniusia

  Brawo dla takiej inicjatywy, nauczyciele mają pracę.

 • 0 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chmielno

  I następny projekt edukacyjny na który gmina Chmielno dostała dofinansowanie .Brawo , brawo , i jeszcze raz gratulacje.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Chmielno

  Zamiast się cieszyć i chwalić sprawdź jaki jest burdel z pierwszym projektem edukacyjnym w gminie. Dzieci siedzą po 10 godzin w szkole. O 7 rano zaczynają a wracają po 16. Nie chcą uczestniczyć w zajęciach. Nie obiecanych pomocy. Spytaj nauczycieli co sądzą o osobie piszącej te projekty. Zero wyobraźni i wiedzy pedagogicznej. A kasę. Pewnie bierze ogromną.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # albatros

  Gdzie gmina o największym przyroście naturalnym?

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @albatros

  Obecnie najwyższy przyrost ma Sulęczyno

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Chmielno

  Skoro w Chmielnie jest tak dobrze to rozumiem że żłobek nie zostanie zamknięty. Ja rozumiem że przespano sprawę dotacji dla żłobka, ale pomysł żeby zmienić go w klubik dziecięcy otwarty do 13:00, to jest poroniony pomysł, bo kto niby kończy pracę o 13:00 no chyba że ma to być klubik tylko i wyłącznie dla dzieci pracowników gminy!

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxxxx

  A w Sierakowicach nie ma przedszkoli?
  Dziwne a mają największy przyrost!!!

 • 2 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # z Kartuz

  Polska kwitnie - BRAWO PiS!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somonino

  Czy to dofinansowanie także na przedszkole w Połęczynie, które (podobno) mieści się w budynku dawnej szkoły. Podobno - bo niewielu o nim słyszało. Czy oprócz personelu uczęszczają tam jakieś dzieci? Ktoś coś wie? Ile jest oddziałów? Jak liczne? Jakieś zajęcia dodatkowe - muzyczne, plastyczne, językowe może? Odezwijcie się, jeśli jest ktoś, kto posyła tam dziecko! Szukam przedszkola w tej okolicy...

 • 9 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @z Kartuz

  Brawo Kartuzy!

 • 10 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo Burmistrz !

  Brawo Burmistrz !

 • 9 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Belgrau pisał wnioskował a miodek spija misiek-grzesiek. Teraz wychodzi dlaczego pozbył się zastępcy.,

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do @ Chmielno

  Widać że nie orientujesz się jak powstają projekty edukacyjne .......rozumiem Twoje zaskoczenie , bo nigdy w gminie Chmielno nie było tak dużych projektów, Założenia do projektów były przygotowywane w szkołach , w konsultacjach z rodzicami.Więc przestań opowiadać takie bzdury. Zajęcia pozalekcyjne są dobrowolne , NIE OBOWIĄZKOWE .Zamiast się cieszyć , że nareszcie gmina dostała dofinansowanie .....1 880 000 zl. na rozwój edukacji , na zakup pomocy naukowych ......to piszesz nieprawdę . Wstydż się .

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ Chmielno

  Czy wypisujesz takie bzdury z czystej ludzkiej zazdrości , złośliwości ? Wygląda na to że piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia

 • 5 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zenek

  Oj Zenek, jak mało wiesz, aż mnie to rozbawiło ;)

 • 10 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do złośliwych

  Czy na prawdę nie jesteście w stanie cieszyć się , że Wasze Gminy dostały dofinansowanie i to nie małe , do edukacji ???? Potraficie tylko pisać złośliwe i bardzo często nieprawdziwe komentarze. Te pieniądze pomogą Waszym dzieciom .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # alfa i omega

  goręczyno nie dostanie bo tam kradną(brygada R&R).

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Taa..., fajnie jest, - bo oni dają! Wiemy o kogo chodzi....

  Wyżebrane, "wydeptane" fundusze bez własnego wkładu pracy nie są godne ani wzmianki o nich, ani komentarzy.

  Nie wolno byle pierdnięcia nazwać "projektem", to niegodziwa droga do wyłudzenia pieniędzy
  z funduszy Unii Europejskiej, której członkiem jesteśmy.

  Ale ta UE to wspólnota, a nie dojna krowa.
  Ona pomaga, ale nie sponsoruje. Tzn. wg Jarosława Kaczy.: nagrabić ile się da, a potem normalnie wypiąć dupę na wszystko i zostawić to błoto nastąpnym pokoleniom.

  Brudnemu Jarosławowi życzę z tego miejsca zażycia skutecznej trutki na gryzonie, bowiem na
  polską mowę i poprawną retorykę ten "cap - kaczyński" jest przez Kreml uodporniony.
  Paszoł ty Jaro na ch..!!!!
  Nie kasować!!! , Od oceny poprawności są sądy, pa...

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zenek

  do @zenek. Cóż wiem ile wiem...... Podobnie jak Ty uważam , że wciąż za mało. Ale Ty również nie wiesz ile ja wiem :)))))) Jak masz dobry humor to życzę Tobie aby Twoja dobra PASSA trwała jak najdłużej. Ciesz się i raduj. Pozdrawiam!

 • 11 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ciekawe

  Proszę bardzo! jakie osiągnięcia ma PANI V-ce Burmistrz! Zawsze mówię nie ma to jak: Dobre wykształcenie, kompetencja, doświadczenie zawodowe. Inaczej "ani rusz". A jak sprawa pozyskiwania funduszy w oświacie wyglądała przez ostatnie lata jak jeszcze nie było pani V-ce miss ????

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obywatel

  szkoda to komentować. Po prostu ta nienawiść do Kaczyńskiego Ciebie przerosła. Zacznij się leczyć. Nie chce twojej TOLERANCJI typu PO i wzywaniu do nienawiści. Wsadź ją sobie w cztery litery. I dzisiaj jak by były wybory zagłosowałbym na PIS

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wzystkich

  Odnoszę wrażenie, że niektórzy ciągle siedzą przy komputerze, czytają, co nowego się ukaże,od razu "hejtują", obojętnie jaki jest temat wiadomości, wszystko od razu na "nie"; przecież tu należy się cieszyć z tego, że gminy dostały tak potrzebne dofinansowanie do tak potrzebnych przedszkoli. Niektórzy faktycznie powinni się leczyć i to szybko.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zenek

  Widzę, że całkiem sympatyczny z Ciebie gość, ja również życzę Tobie jak najlepiej :))))

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  A gdzie Stężyca edukacja na wysokim poziomie bez pomocy

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bajka

  Brawo Gmina Chmielno , brawo .To dzięki ciężkiej pracy osoby bardzo kompetentnej, piszącej programy w Gminie , przyznano nam 1.888.000 zł na dofinansowanie oddziałów przedszkolnych we wszystkich sołectwach naszej gminy .....m.innymi zakup pomocy naukowych , etaty dla nauczycieli w nowo powstałych oddziałach przedszkolnych. Jeszcze nigdy nasza gmina nie dostała tak dużego dofinansowania do przedszkoli więc powinniśmy się cieszyć . Brawo Pani Magdo.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444-1

  Stężyca pewnie nie miała nawet na wkład własny, który trzeba mieć aby realizować projekt. Car przecież uwielbia nauczycieli no i DOBRO DZIECI ...............

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # reneta

  7 baniek kartuzy dostały i to idzie dla 99 dzieci? Jedno dziecko kosztuje 70.000,00 zł? Co oni z taką kasą robią, że tyle potrzeba? Na lewo i na prawo rozrzucają?

  Albo Unia jest patologiczna, albo w Polsce dziwnie pieniądze się rozchodzą.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo

  Brawo Chmielno . Nareszcie ktoś pomyślał o oświacie , o szkołach , o przedszkolach. Nareszcie pojawią się w szkołach pomoce naukowe , m. innymi laptopy czy dzienniki elektroniczne .....o których poprzednia władza mówiła jak o "" Czerwonym Kapturku""

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo