Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Reforma oświaty w powiecie. Gdzie szykują się zwolnienia nauczycieli? Co z budynkami gimnazjów?

Opublikowany: 2016-12-27 11:30 Autor: Magda Dzienisz

W połowie grudnia rząd przyjął Ustawy Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe, które zakładają likwidację gimnazjów. Co oznacza to dla samorządów prowadzących te szkoły? Jak ustawa wpłynie na pracę nauczycieli? O to spytaliśmy władze gmin w powiecie kartuskim.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Zgodnie z ustawą Prawo Oświatowe w miejsce obecnie istniejących szkół powstaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe (zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe). Gimnazja zostaną zlikwidowane. Zmiany te rozpoczną się od następnego roku szkolnego. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów. Od 1 września 2019 r. szkół tych nie będzie już w ustroju szkolnym.

Przekształcanie szkół pociągnie za sobą konieczność stworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały one podjąć do 31 marca 2017 r, a przygotowane przez samorządy sieci będą opiniowane przez kuratorów. W wielu gminach już teraz trwają prace, konsultacje, rozmowy nad wprowadzeniem rządowych zmian w taki sposób, aby przebiegły one jak najkorzystniej. Niestety nie wszędzie nauczyciele utrzymają obecne etaty. Pomimo zapewnień minister Anny Zalewskiej, która m.in. na antenie TVP deklarowała: „nie przewidujemy, że jakikolwiek nauczyciel straci pracę”, w niektórych gminach zwolnienia nauczycieli będą nieuniknione.

Zdjęcie ilustracyjne. fot. archiwum

Spytaliśmy władze samorządów o skutki, które będzie niosła ze sobą reforma edukacji – m.in. czy nauczyciele zatrudnieni w szkołach prowadzonych przez gminy mogą stracić pracę, jakie rozwiązania, by temu zapobiec przygotowano oraz co stanie się z budynkami, w których znajdują się gimnazja.

GMINA KARTUZY

Jak informuje burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński obecnie w gminie Kartuzy w 40 oddziałach klasowych pobiera naukę 1110 gimnazjalistów. Najwięcej, bo 385 gimnazjalistów w 13 oddziałach to uczniowie Gimnazjum nr 2 w ZSO nr 2 w Kartuzach na os. Wybickiego, 350 uczniów w 12 oddziałach w Gimnazjum nr 1 w Kartuzach, 248 uczniów w 9 oddziałach w gimnazjum w ZS w Kiełpinie i 127 uczniów w 6 oddziałach w ZS w Staniszewie.

Jedynym samodzielnym gimnazjum jest Gimnazjum nr 1 w Kartuzach, w którym zatrudnionych jest 36 nauczycieli (w wymiarze 34,5 etatu) oraz 12 pracowników administracji i obsługi (11,7 etatu). Jest to jedyna placówka edukacyjna, która na skutek przeprowadzenia poprzedniej reformy edukacji, w wyniku której w 1999 r. powstały gimnazja, została rozbudowana o infrastrukturę sportową, a także dostosowana do wymagań ucznia w wieku 13-16 lat. Na skutek zapowiadanej reformy edukacji z systemu, którego gmina jest organem prowadzącym, zniknie jeden rocznik uczniów (co stanowi śr. 370 uczniów).

Burmistrz zwraca uwagę, że to bardzo trudna sytuacja dla wielu nauczycieli, a także ich rodzin.

- Konieczna reorganizacja nie uchroni wszystkich i zapewne będą zwolnienia – podkreśla. – Przy analizie obecnego systemu zaprosiliśmy do dialogu wszystkie zainteresowane strony tj. dyrektorów, nauczycieli, przedstawicieli związków zawodowych i radnych Rady Miejskiej w Kartuzach. Okazało się, że nie jest to łatwy temat dla wszystkich, a pogodzenie interesów każdej ze stron jest trudne, ale możliwe. Rozwaga nakazuje przede wszystkim kierowanie się dobrem ucznia przy zapewnieniu wysokiej jakości kształcenia.

W Zespołach Szkół, dla których gmina Kartuzy jest organem prowadzącym, gimnazja naturalnie zostaną wygaszone, a placówki te od roku szkolnego 2019/2020 przekształcą się w 8-klasowe szkoły podstawowe. Natomiast w budynku Gimnazjum nr 1 w Kartuzach będą wygaszane klasy gimnazjalne i rozważa się możliwość, aby już od roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęli tam naukę uczniowie klas VII z obwodu Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach. Szkoły wiejskie czekają natomiast prace adaptacyjne, by zapewnić w nich najlepsze warunki nauki i pracy dla uczniów i nauczycieli.

- W obecnej sytuacji liczymy, że zapowiedzi Rządu o daleko idącej pomocy i współpracy z samorządami, spowodują, że skutki wprowadzanej reformy oświatowej nie zakłócą zaplanowanych działań w innych sferach działalności gminy. Niemniej jednak nie możemy powiedzieć, że obecna sytuacja nie wywołuje u nas wielu obaw i niepokoju. Ze swej strony pragnę zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania uczniów i ich rodziców a także nauczycieli i ich rodzin dążąc do jak największego zniwelowania niepożądanych skutków wprowadzanych zmian – deklaruje burmistrz Kartuz.

GMINA ŻUKOWO

Gmina Żukowo planuje przekształcenie jedynego samodzielnego Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie, przy ul. Armii Krajowej, w ośmioletnią szkołę podstawową. W roku szkolnym 2017/2018 zostanie przeprowadzony nabór do klasy I nowej ośmioletniej szkoły podstawowej oraz oddziału przedszkolnego.

Jednocześnie w latach szkolnych 2017/2018-2021/2022 uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie uczęszczać powinni do ośmioletniej szkoły utworzonej w budynku obecnego gimnazjum. W roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 w przekształconej szkole podstawowej, prowadzone będą klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia. Sieć szkół podstawowych pozostaje bez zmian.

- Liczymy na to, że nauczyciele wygaszanego gimnazjum znajdą zatrudnienie w nowo powstałej szkole podstawowej oraz w nowych ośmioletnich szkołach podstawowych. Wielu nauczycieli pracuje na kilku etatach w różnych szkołach lub realizują godziny ponadwymiarowe. Dlatego analizując przyszłoroczne arkusze organizacyjne będziemy zwracali uwagę na zabezpieczenie miejsc pracy nauczycielom pracującym w obecnym gimnazjum – informuje Ewa Pieczora z Referatu Oświaty w Urzędzie Gminy w Żukowie.

Reforma w gminie Żukowo nie będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami związanymi z dowozami, nastąpią natomiast małe korekty tras autobusów.

GMINA STĘŻYCA

Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca informuje, że w gminie trwa dogłębna analiza stanu zatrudnienia nauczycieli.

- Według naszej oceny w wyniku reformy będzie o 12 klas mniej, a więc tyle samo mniej godzin, co spowoduje prawdopodobnie zwolnienia nauczycieli – podkreśla.

Zaznacza również, że cała struktura szkół pozostanie bez zmian, nie będzie też dodatkowych kosztów w związku z reformą oświaty. W gminie wybudowano nowe przedszkole, a pozostałe budynki są wyremontowane wraz z całą infrastrukturą.

GMINA SOMONINO

Anna Dawidowska z Urzędu Gminy w Somoninie informuje, że na terenie gminy nie ma oddzielnych budynków przeznaczonych na gimnazja, żadnej ze szkół nie grozi więc likwidacja.

- Szkoły bez problemów pomieszczą 8 roczników uczniów, gmina Somonino nie poniesie dodatkowych kosztów związanych z reformą, a nauczyciele nie stracą pracy – podkreśla.

GMINA SULĘCZYNO

W gminie Sulęczyno funkcjonują 3 szkoły podstawowe o liczbie uczniów od 37 do 49 oraz dwa zespoły szkół, w skład których wchodzą: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i oddziały przedszkolne.

Bernard Grucza, wójt gminy, informuje, że wprowadzenie reformy oświaty, polegające na przekształceniu szkół podstawowych z sześcioklasowych na ośmioklasowe, będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

- Składają się na nie: przystosowanie pomieszczeń klasowych i ich wyposażenie oraz utworzenie dodatkowo dwóch oddziałów w każdej szkole podstawowej. Utworzenie jednego oddziału to koszt około 100.000 zł. Budynki, w których znajdują się gimnazja, wchodzą w skład zespołów szkół i będą wykorzystywane przez szkoły podstawowe – wyjaśnia włodarz gminy.

Wciąż nie wiadomo, czy nauczyciele utrzymają obecne etaty.

- Obecnie jesteśmy na etapie szacowania dokładniejszych danych, które mają pozwolić nam zająć odpowiednie stanowisko, odnośnie pozostałych danych związanych z wprowadzeniem reformy oświaty – mówi Bernard Grucza.

Z informacji, które uzyskaliśmy, w gminach Chmielno, Przodkowo i Sierakowice nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje. Więcej wiadomo będzie po nowym roku. Wówczas o tym poinformujemy.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [74]

 • 43 56 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobra zmiana niszczy

  Pisiory jak zwykle sieją zamęt i zniszczenie. Szkoda naszych dzieci bo to na nich najbardziej odbije się ta zmiana. Kiedy to się skończy? Kiedy Polacy przejrzą na oczy? Czy pieniądze z 500+ całkowicie zamknęły ludziom usta??

 • 5 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  a co z gminą Sierakowice?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @up

  A potrafisz czytać uważnie ze zrozumieniem?

 • 14 19 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wiejskie szkoły

  nie są przygotowane ani lokalowo ani dydaktycznie i kto za to będzie odpowiadał?

 • 22 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dudek

  Nie żałuje nikogo przeciez gmina Sierakowice to wyborcy pisu niech niebiadola teraz

 • 37 15 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i bardzo dobrze

  Polskie szkolnictwo ogłupia a nie uczy ,to masowa produkcja analfabetów umysłowych a po szkołach typu technikum na rynek pracy wchodzą kompletnie nieprzygotowani i bezradni absolwenci. Miejmy nadzieję,że PiS zrobi z tym porządek . Co do likwidacji i gimnazjów,słuszna decyzja,to był i postulat programowy SLD i PO .

 • 34 13 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ludzie

  Co za problemy ? Pis dobrze zrobił z ta reformą...
  Taki sam wrzask był, kiedy tworzono gimnazja i likwidowano 8-klasówkę, 4 letnie liceum itd.
  A jak niby odbije sie to na dzieciach ? Co im sie stanie ? Jestem ciekaw. 6-klasista pojdzie do 7 klasy i co za problem ?
  A kilkanaście lat temu 6 - klasista szedl do I gimnazjum i co ?????
  Może mi ktoś odpowie ?

 • 46 20 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zizi

  wystarczy zlikwidować TVN, będzie cisza i spokój.

 • 26 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zizi

  Masz rację,w świetle ostatnich informacji o udziałach właścicielskich w TVN jasnym staje się ta pro rosyjska agitka i próba rozpierduchy,żal ,że Polacy dają sie tym rosyjskim mediom nabierać. 80% niby polskiej prasy należy do Niemców a tymczasem w Niemczech prawo zabrania obcemu kapitałowi udziału w mediach . Onet,Fakt ,Dziennik Bałtycki itp itd .

 • 23 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  A dla tych nauczycieli których jeszcze nie zwolnili a powinni,którzy tak krytykują tą reformę to mam radę.Niech się przekwalifikują,supermarkety czekają a i przy odśnieżaniu znajdzie się etacik.

 • 25 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anna

  jak wchodziły gimnazja to była taka sama panika , i jakos sie dało. zdecydowanie jestem za nowym systemem.

 • 10 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwujacy

  zakladam ze ci co tu najwiecej krzycza ZA to nie posiadaja dzieci w 6 klasach, ja sie pytam gdzie nauczyciele od takich przedmiotow jak chemia, fizyka, biologia itd w dzisiejszych malych podstawowkach? teraz beda tylko dojezdzac na 2 godziny tygodniowo do szkoly i tyle. gdzie kontakt ucznia z nauczycielem bedzie? ale zaraz pewnie wszyscy tu napisza swoje zlote mysli!

 • 6 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obserwujący

  Nikt Ci nie odpowie na Twoje "złote myśli" ja to czynię z grzeczności chociaż nie lubię z oszołomami dyskutować bo wykazujesz jedynie śladową znajomośc tematu . Bardzo śladową.

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  hahaha serio ani słowa o gminie Sierakowice? Żeby przypadkiem nie wyszło, że budowa ogromnego gmachu gimnazjum na obrzeżach od początku była niewypałem? Wystarczy spojrzeć kto najgłośniej protestował.

 • 17 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wiejskie szkoły

  mylisz się kolego, wiejskie szkoły tylko na tym zyskają, sam mieszkam na wsi i dyrektor naszej szkoły jest bardzo zadowolony z takiego obrotu sprawy, nareszcie budynek będzie doinwestowany, dzieci będą miały świetlicę, aulę i boisko, reforma dotknie tylko dyrektorów gim, którzy to, będą musieli liczyć się z likwidacją swojego dyr stanowiska, nic poza tym. Dzieci na reformie zyskają.

 • 24 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zorientowany

  osobiście jestem za powrotem do starego szkolnictwa chociaż sam bylem królikiem doświadczalnym reformy z gimnazjami. Ale nie o tym, Proszę popatrzeć na hipokryzję protestujących, tzn. to w większości te same osoby co protestowały przeciwko gimnazjom. Po prostu tak już mają w tych główkach zakodowane, że trzeba protestować obojętnie przeciwko czemuś/komuś.
  Tak po prostu. A poza tym z tytułu artykułu dokładnie widac, że nie chodzi o poziom nauczania, lecz o posadki dla nauczycieli. Sądzę, że dobrzy nauczyciele nie bedą mieli kłopotów z zatrudnieniem. Dlatego trzeba robić protesty aby Ci, którzy maja karty ZNP(swoją drogą zaszłość komuny)mieli pracę, bo nie ważne jako i co uczą, byle by byli zatrudniani przy uczeniu.

 • 7 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # reforma

  Dlaczego nie mogę laikować inaczej niż by sobie życzyła redakcja EK?

 • 13 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zorientowany

  100% racji, im przecież nie chodzi o gimnazja, nie chodzi o trybunał, nie chodzi o demokracje, oni tylko szukają pretekstu do nawoływania do nienawiści i obrażania własnego kraju (obywateli), za każdym razem te same osoby krzyczą

 • 12 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # naukowiec

  Nareszcie dobra zmian.Stanowiska powinni zachować najlepsi kreatywni nauczyciele,specjaliści o wysokich kwalifikacjach ale po warunkiem,iż uzyskają dobry wynik wskutek przeprowadzonej rekrutacji przez firmę niezależną (case study, testy psychologiczne, próbka pracy,Extended DISC)

 • 10 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do wiejskie szkoły

  nareszcie budynek będzie doinwestowany, dzieci będą miały świetlicę, aulę i boisko - zgadzam się, tylko kiedy to będzie? póki co pierwsze kilka roczników warunki będą miały spartańskie, bez sali sportowej, bez boiska, żebym był dobrze zrozumiany, nie jestem przeciwny reformie, jestem przeciwny temu że wiele szkół wiejskich ma zaplecze rodem z PRL, jednak budynki gimnazjów są lepiej wyposażone i tylko o to mi chodzi

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Czasem zbytni pośpiech nie popłaca.
  Z powodu braku miejsca (takie było uzasadnienie) w roku 2015 przeniesiono Filię Powiatowej Biblioteki Publicznej ze Staniszewa do Mirachowa. Powrót miał nastąpić po wygospodarowaniu miejsca, w wyniku modernizacji budynków starej szkoły podstawowej.
  Wydaje się, że likwidacja gimnazjum w Staniszewie umożliwi ponowne ulokowanie tej placówki kultury, jakim była biblioteka, w budynku po gimnazjum. Oby nastąpiło to jak najszybciej. Czytelnicy w Staniszewie niecierpliwie czekają na ten moment.
  Będzie to chyba jedyny plus tej nowej reformy oświaty, bo ogólnie rzecz biorąc - w Staniszewie utrata gimnazjum, to same straty.

 • 11 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Asia B.

  Dla siejących zamęt na forum dedykuję słowa: "Weź kredyt i zmień pracę..." lub też: "Emigracja... to szansa" albo "Bendem pałować"

  Pozdrawiam
  Asia

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  "Wówczas o tym poinformujemy"
  A co to za dziennikarstwo, przekazywanie tylko tego co podyktuje władza?

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @SCE

  A co to za dziennikarstwo, które bazuje na niepotwierdzonych informacjach, plotkach i domysłach? Zeby się czegos konkretntego i rzetelnego dowiedzieć, trzeba sięgnąć do osob odpowiedzialnych za decyzje o tym jak bedą wyglądać zmiany w poszcz. miejscowościach. Pomyśl logicznie.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gm. Żukowo

  jest tam szkoła (zespół podst. i gimn.), gdzie nauczyciele przedmiotowi, zwłaszcza gimnazjum powinni być wszyscy zwolnieni, a teraz będą uczyć biedne dzieciaki tyle lat...jako nauczyciele podstawówki.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Gm. Żukowo

  o jakiej szkole(zespole) myślisz ? podaj dokładnie, to nie poślę tam dziecka.....jeżeli ostrzegasz.

 • 17 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Basia

  Jestem mamą 6 klasisty i BARDZO się cieszę, że moje dziecko nie pójdzie do gimnazjum. NIE rozumiem tylko obaw nauczycieli i stratę pracy,przecież przedmioty zostają te same więc etaty także.Jeszcze bardziej NIE rozumiem protestów nauczycieli którym reformą nie odpowiada...proponuję przekwalifikowanie np na jasjerke w markecie.Może tam znajdą swe miejsce i zadowolenie z pracy i ten kontakt z klientem... Brawo PIS! Jestem szczęśliwa że żyję w kraju gdzie w końcu mówi się prawdę i powoli następują zmiany na lepsze,Ooby tak dalej.

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@Gm. Żukowo

  Zmowa jest zbyt wielka, a mówienie o tym wprost zbyt niebezpieczne.

 • 9 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Basia

  Ja też się cieszę, że moje dziecko nie pójdzie do gimnazjum, a wiele w PiS-ie mi nieodpowiada;)

 • 18 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # GŁUPOTA

  Nikt nie straci pracy. Jeden nauczyciel przypada na ileś tam uczniów. Oczywiście liczba uczniów się nie zmniejsza, tylko zmieni się budynek w którym będą Ci nauczyciele uczyli (albo i w większości zostaną w tym samym budynku).
  Jestem za dawnym szkolnictwem. Powstanie gimnazjów to niewypał. Taki 16 letni dzieciak idąc do gimnazjum udaje już dorosłego, pali fajki i jest najmądrzejszy. Może w końcu to się zmieni.
  Najważniejsi są uczniowie to czego się nauczą, a nie kasa, którą dostają szkoły.

 • 13 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Basia Srasia

  A w Dzierżążnie w szkole pomieszczą się następne dwa roczniki?!Dzieci idąc z tej szkoły do gimnazjum w kiełpinie miały w końcu normalne boiska i rozwój. A teraz będą się gnieździć w tej szkole chodząc na kilka zmian i grać w piłkę w błocie.Już nie wspomnę że będzie o wiele więcej aut przed szlabanem .
  Więc PiSiory dawajcie tam kasę na boisko i na parking

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # XXX

  A gdzie gmina Chmielno???

 • 6 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 8 lat w wiejskiej marnej szkole

  Można zgasić każdy zapał do nauki. Można zdechnąć z nudów.

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Głupota

  W podstawówce też się pali i pije w tych starszych klasach, a kasę na to bierze się od młodszych. Tak było i będzie. Nauczyciele mają to i tak gdzieś. Hehehe

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @XXX

  Gdzieś nad jeziorem

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  może teraz dzieciarnia z podstawówki też pali ale najbardziej niszczy gimnazjum, szczególnie tych którzy nie potrafią się sprzeciwić używkom

 • 11 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # GENIUSZ

  UWAŻAM ŻE NIEMA PROBLEMU W KARTUZACH ORAZ W POWIECIE SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 NR 2 NR 3 I WYBICKIEGO TO TYLKO LUDZIE Z PO ROBIĄ PROBLEM

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  W Żukowie jedna zerówka w budynku gimnazjum panie burmistrzu to za mało, ten rejon potrzebuje najmniej dwie.

 • 13 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żuczek

  PiS to stan umysłu.

 • 7 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Żuczek

  To fajny,prawy i porządny stan umysłu :) Gorzej ze stanem umysłu KOD,PO i Nowoczesnej ,to stan zdrady narodowej .

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Masakra

  Jezu ludzie! Czytajcie co jest napisane, a nie pytacie sie o Chmielno czy Sierakowice. Przecież jak wół pisze grubymi literami, ze o tym napiszą w styczniu, bo na razie żadne decyzje nie zapadły. Masakra z wami.

 • 10 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xyz

  Wypad ze starymi ,,wyjadaczami,, na emeryturę, to nikogo nie będzie trzeba zwalniać!

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @xyz

  Starzy wyjadacze potrafią jeść z ręki każdej władzy samorządowej. I to jest chore, że nauczyciele podlegają samorządom, bo powoduje to że w szkołach są kliki, polityki i cały ten lokalny smród.

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @xyz

  Poskarż się w gminie na belfra, to odeślą Cię do kuratorium, a tam odeślą Cię znowu do gminy. I tak to się teraz kula. I dlatego jest niski poziom edukacji w małych miejscowościach. W dużych już trudniej o bliskie zarzyłości - dużo ludzi. A jeszcze na dodatek, co drugi prawie włodarz był tu nauczycielem.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @xyz

  Święta prawda!!! Na układy nie ma rady!

 • 22 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powinni miec pod nadzorem...

  Powinni mieć pod nadzorem właścicieli byle beczek ktore maja możliwość podłączenia do traktora!!!!!!!!! biorą 50zl za wywózkę i jadą na swoje pole.
  Rolnicy!!!!!!! Gratuluje pomyslu na dorobku!!!! Brawo!!!!!macie wtedy super ekologiczne ziemniaki i inne uprawy rolne które tak chronicie i bronicie na wszelkie sposoby! Dodatek unijny tez wam to wynagradza. Mam dość bo znowu przez nieszczelna szybę czuje smród gówien!!!!!!!!!!!!!!
  Dobranoc..wy spicie a inny gość właśnie nawozem superekologicznym użyźnia glebę z której będziecie lada moment jedli swój pyszny zdrowy wiejski obiadek :-/

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żukowianka

  Rejon osiedla norbertanek i osiedla nowego potrzebuje bliskości szkoły zwłaszcza dla dzieci w wieku przedszkolnym. Super, ze bedzie oddział przedszkolny w nowej podstawówce (gimnazjum), bo nie każdego rodzica stać na prywatne przedszkole.

 • 2 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do xyz

  Poczekaj jeszcze parę lat i ty też będziesz "starym wyjadaczem" i ciekawe czy wtedy będziesz tak głośno krzyczał "wypad" , no i taka drobna uwaga , jak jest poważny problem z dyscypliną albo inny problem wychowawczy to "młodzi" niestety jeszcze nie wiedzą jak sobie z tym poradzić ( i dziwne nie jest bo brak im doświadczenia) i wtedy "starych wyjadaczy" wołają na ratunek. Prawda jest taka, że w każdej szkole potrzebni są i "młodzi " i "starzy" bo to od nich "młodzi" mogą się nauczyć tego, czego na żadnych studiach nie nauczą a bez czego nie da się dobrze funkcjonować w tym zawodzie.Tylko to trzeba chcieć się nauczyć a nie udawać wszystkowiedzącego bo się magistra zrobiło i wydaje się , że to wystarczy, ale to się tylko tak wydaje i jeżeli jesteś "młodym" nauczycielem to się o tym jeszcze boleśnie przekonasz.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # magda

  Jak nie wiedzą co w Sierakowicach? Przecież w jednym z wywiadów wójt Sierakowic powiedział, że chce w podstawówce umieścić klasy 1-4, a w budynku gimnazjum 5-8. Ktoś o tym żenującym pomyśle zapomniał?? Czy nie wspomniał?? Dla mnie to bez sensu, czym to niby się wtedy zmieni od systemu, który jest teraz, skoro znowu podzielą uczniów na młodszych i starszych? Chyba lepiej byłoby zrobić dwie Szkoły POdstawowe. Już teraz jest ścisk, a kadra nauczycielska... Może w końcu w Sierakowicach zaczną zatrudniać osoby z ukończonymi pięcioletnimi studiami pedagogicznymi na jakiejś publicznej uczelni? Bo jeśli nauczycielem mojego dziecka ma być ktoś, kto ledwo skończył trzy lata na prywatnym wygwizdowie, to ja wolę posłać moje dziecko do małej, wiejskiej szkoły, gdzie dyrektorzy naprawdę przemyślanie dobierają personel. Nie patrząc na znajomości.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mirek

  To prywatne wygwizdowo to jeszcze dobrze. Gorzej jak skończą trzyletnie studia np z bibliotekoznawstwa, a potem kursik pedagogiczny i pracują w Szkole Podstawowej

 • 4 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żuczek

  PiS to stan paranoidalnego umysłu.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @doxyz

  Starzy nauczyciele potrafią tylko nawet godzinne kazania prawic. Ostatnio stary wyjadacz mnie poraził jak powiedział, że nigdy nie słyszał o zespole Aspergera.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maja

  A kto zapłaci za nowe książki? Można było kupić używane a teraz co zupełnie nowe nadmieniam iż nie mam 500 plus każda zmiana nabija kasę księgarni drukarni a ja mam płacić

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # doxyz

  Prawda to jest taka, że ,,wyjadacze,, mają zszargane nerwy, a ich staroświeckie metody wychowawcze nie zawsze się sprawdzają się na dzisiejszej młodzieży czy dzieciach. Poza tym taka jest kolej rzeczy, że młodzi zastępują starych!

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # No własnie

  Co do wykształcenia niektórych, zwlaszcza tych młoszych nauczycieli. Teraz w dobie dziwacznych, prywatnych studiów mamy takich niewykształconych nauczycieli, że ....szkoda słów. Kończy to jakiś licencjat np. z matmy, potem robi bibliotekę, potem wpadnie mu do głowy zrobić jakąś podyplomówkę ...o ...może z geografii a jeszcze może by tak zrobić...jakąs logopedię czy oligofreno..
  I powiedzcie mi od jakiego przedmiotu jest taki człowiek specjalistą ?

  Powinno sie zrobić GENERALNĄ reformę szkolnictwa wyższego.
  I tak jest nie tylko w szkolnictwie, jakiś marny Koszalin czy inny Bydgoszcz, zaplaci...za semestr 2000 zł i udaje wielkiego studenta..potem idzie do pracy i nie potrafi nic...

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nnn

  i bardzo dobry pomysł!brawo.kiedys wszyscy chodzili do podstawówki i ukończyli 8 klas i mają teraz zawody,prace i wyuczeni itp...i są zadowoleni a teraz jakies gimnazja i trele,trele i wtedy tym małolatom jest po przestawiane w główkach!

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dobrzeże...

  Gimnazja w dobie dziwacznych, prywatnych studiów to masowa produkcja kandydatów na podstawie testów szkolnych

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kto ma wyjść na ludzi ten wyjdzie

  A przykład idzie z domu.

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nauczyciel?

  to chyba osoba po studiach, inteligentna i kreatywna (mam nadzieję, że takie uczą moje dzieci) i chyba sobie powinna poradzić na rynku pracy , z którym walczy większość społeczeństwa. nie traktujmy ich jak ułomów, którzy są bezradni i nieporadni. pozdrawiam

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ze Stężycy

  No to nasz wójt na pewno kilku nauczycieli zwolni tylko po to żeby udowodnić, że PiS nie miał racji, trzeba jakoś służyć panom z PO ;)

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Kto ma wyjść na ludzi ten wyjdzie

  Niestety, nie zawsze przykład idzie z domu. mogłabym podać kilka takich przykladów.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do ze Stężycy

  Spokojnie - projekt sieci szkół musi zaopiniować kurator oświaty a jego opinia jest dla samorządów wiążąca. Nie tak łatwo będzie udowodnić, że PiS nie miał racji:)) Nie dajcie się ludzie straszyć tylko róbcie swoje i bądźcie dobrej myśli.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Amanda

  A w Żukowie filia bedzie zlikwidowana, czy zostanie? Gdzie będą chodziły dzieci z Elżbietowa?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jan

  6 latki do oddzialow przedszkolnych przy szkolach podstawowych beda chodzic za darmo,tak , zadecydowalo men ,do przedszkoli publicznych tez. Straca na tym prywatne przedszkola.jak bedzie to zobaczymy.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rodzic

  Idzie nowe, będziemy zachwyceni zmianą finansowania dzieci w oddziałach, tym bardziej ze nie zawsze mozemy odebrac dziecko po 5 godz.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Rodzic

  Jakie nowe!? Za pobyt w przedszkolu do 5 godz. nigdy się nie płaciło!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  W Sierakowicach wystarczy obecna szkoła podstawowa z klasami 1-8, biorąc pod uwagę, że w małych miejscowościach również są szkoły podstawowe, które podobnie przyjmą uczniów 7-8 do tej pory uczęszczających do gimnazjum. I teraz podstawowe pytanie co się stanie z przepłaconym budynkiem gimnazjum? Wszystko wskazuje na to, że nie będzie w ogóle potrzebny. Lokalni dziennikarze nie mają jaj żeby o tym napisać ani tym bardziej zapytać lokalne władze.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ Rodzic

  Zgadza się ,że do 5 godz. nie płaciło się, ale gdy rodzic po 5 godz. nie odebrał dziecko, to za każdą godzinę musiał zapłacić 1zł. Teraz nie będzie musiał, nawet gdy dziecko zostanie w świetlicy. Idzie nowe!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@ Rodzic

  To jest wymysł gminy.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Każdy wie

  że szkoły w podjazach, borku i wesiorach będą zamknięte. 40 uczniów w szkole to nieporozumienie. Brak hal sportowych, kuchni czy też brak papieru toaletowego. Już nie ma kasy dla tych szkół a co dopiero w przyszłości. Kilka sal lekcyjnych. Na tych samych krzeslach 7latki i 14latki. Nie ma szans na ich zatrzymanie.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Basia

  Współczuję twojemu dziecku. W dwa lata musi zrobić to co obecnie w gimnazjum robia w trzy. W 7 klasie po dwie godziny fizyki chemii geografii biologii J niemieckiego, czyli przedmiotów których do tej pory nie miał. Jeśli uczy się dobrze to sobie poradzi.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ŻUKOWO

  Nie rozumiem to w następnym roku w obecnym budynku gimnazjum ma być 7 klasa,2 i 3 gimnazjum i... 1 klasa szkoły podstawowej?

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # marta

  Dziękuję PIS że w końcu zlikwidowali gimnazja i mój syn pójdzie osiem klas

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żukowo

  Dlaczego nikt nie zapytał rodziców?, Mam dzieci w kl I i III i mam dość koszmaru dowożenia ich do obecnej podstawówki, a w gimnazjum gdzie świeci pustkami maja być tylko nowe pierwsze klasy?niedorzeczne

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo