Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Będzie ograniczenie kadencyjności wójtów? Co z gminami, gdzie od lat nie ma innych kandydatów?

Opublikowany: 2017-01-17 14:19 Autor: Wojciech Drewka

Zgodnie z przewidywaniami partia rządząca zamierza wprowadzić zmiany w ordynacji wyborczej. Najważniejszy postulat to ograniczenie kadencyjności wójtów i burmistrzów. Sprawa już budzi spore kontrowersje i okazuje się nie być tak prosta, jak z pozoru wygląda.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Wybory samorządowe dopiero w przyszłym roku, ale wszystko wskazuje na to, że partia rządząca chce wykorzystać czas na zmiany w ordynacji wyborczej. Zgodnie z zapowiedziami pewne zmiany miałyby dotyczyć kwestii technicznych związanych z samymi wyborami (kamery w lokalach wyborczych, przezroczyste urny), ale najważniejsze to ograniczenie liczby kadencji wójtów i burmistrzów do dwóch, ale wydłużonych do pięciu lat.

To wszystko na razie propozycje. Diabeł tkwi w szczegółach, a tych na razie brakuje. Mimo to sprawa już zaczyna budzić spore kontrowersje, zarówno wśród specjalistów, jak i samych samorządowców. Niestety nie udało nam się dziś uzyskać komentarza posłanki PiS Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk w tej sprawie. A i sami samorządowcy są na razie bardzo powściągliwi.

Nie wiadomo bowiem, czy przepisy ograniczające liczbę kadencji miałyby działać wstecz, tzn. czy liczony byłby dotychczasowy staż pracy samorządowców, czy też od momentu wejścia w życie nowych zasad. Nie wiadomo też jak rozwiązana byłaby sytuacja w gminach, gdzie od lat na stanowisku wójta czy burmistrza pozostaje ta sama osoba, z uwagi na to, że wyborach samorządowych nie ma kontrkandydatów. W ostatnich wyborach samorządowych taka sytuacja była w gminach Stężyca, Sierakowice i Przodkowo.

fot.archiwum/W.Drewka

W powiecie kartuskim wójtowie Przodkowa – Andrzej Wyrzykowski i Sierakowic – Tadeusz Kobiela, to samorządowcy z najdłuższym stażem. Wójt Sierakowic rządzi nieprzerwanie od 25 lat. Gdyby nowa ordynacja weszła w życie nie tylko oni musieliby się rozstać ze stanowiskami. O reelekcję nie mógłby się ubiegać wójt Somonina Marian Kryszewski, wójt Sulęczyna – Bernard Grucza, wójt Stężycy – Tomasz Brzoskowski. Nie wiadomo też co w przypadku samorządowców takich jak burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, który kieruje gminą po raz kolejny po ośmioletniej przerwie – wcześniej w latach 2002 – 2006 również był szefem magistratu.

- To jest bardzo złożony temat i poza doniesieniami medialnymi nie mamy żadnych szczegółów – mówi Bernard Grucza, wójt gminy Sulęczyno, członek Zarządu Związku Gmin Pomorskich. – Jeżeli ograniczenie liczby kadencji miałoby rzeczywiście wejść w życie, to jako praktyk postulowałbym jednoczesne wydłużenie czasu trwania jednej kadencji. Trzeba zdawać sobie sprawę, że każda nowa osoba, która obejmuje stanowisko wójta, czy burmistrza potrzebuje czasu, by nauczyć się funkcjonowania samorządu, poznać przepisy, zdobyć kontakty, wypracować dobre relacje z radą. To wymaga czasu. Pamiętajmy też, że samorządy często realizują inwestycje wieloletnie, które nie kończą się w jednej kadencji. To wszystko należy wziąć pod uwagę, by przy wprowadzaniu tego rodzaju zmian nie wylać dziecka z kąpielą.

Samorządowcy często pytają też dlaczego ograniczenie kadencyjności dotyczyć ma wyłącznie wójtów i burmistrzów, a nie również posłów i senatorów. Do tematu na pewno będziemy wracać.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [109]

 • 6 18 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mgm

  ONI wiedzą lepiej co dla nas dobre

 • 43 17 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no i czas

  najwyższy.szkoda ze tak pożno.układy i układziki stoooop.brawo PIS

 • 30 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obo

  bez obaw za taką pensję to chętnych nie zabraknie

 • 9 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obo

  Chętnych tak tylko czy oni będą potrafili cos zrobić

 • 15 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Bardzo dobry pomysł. Kandydat na burmistrza lub wójta nie powinien mieć obowiązkowo swoich kandydatów na radnych. Musiałby jednoczyć wszystkich mieszkańców.

 • 29 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zainteresowany

  Pomysł super!!!!.Najwyżej dwie kadencje!!!!.Kierownicy, aby zachować swoje dotychczasowe miejsca pracy powinni być poddawani ponownej weryfikacji poprzez testy psychologiczne, kompetencje miękkie i twarde,case study,próbki pracy itp.

 • 34 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # IDZIE KU DOBREMU

  PO TYLU LATACH KUMOTERSTWA,MOŻE SIE W KONCU UKRÓCI CO NIE CO.HURRA.

 • 15 28 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wer

  Uważam, że w ten sposób odbiera się nam obywatelom prawo wyboru na te stanowiska. jeżeli jest ktoś dobry to dlaczego miały odejść. Niech wybiorą wyborcy a nie politycy.

 • 25 15 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sierakowice i Przodkowo

  czas na zmianę taką jak w Chmielnie

 • 21 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiat

  co w powiatach starostowie tam tez sa ukladziki

 • 12 35 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pikuś

  Chory pomysł, zresztą jak większość pomysłów PiS.

 • 29 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo PiS

  w końcu wiatr wywieje i przewietrzy gabinety samorządowców. Powinny być jeszcze zlikwidowane powiaty bo inaczej Kwietniowa będzie przecinać te wstęgi do śmierci oczywiście życzę jej jak najdłuższego życia ale niech już bawi wnuki, Posłowie i senatorowie również dwie kadencje i do pracy.

 • 14 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Mateusz.

  Do Tomasz Dorniak: Panu to chyba,żadna zmiana przepisów nie pozwoliła objąć żadnego stanowiska. :) Nawet brak konkurenta.

 • 23 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Superr

  brawo dla rządu

 • 9 13 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dsd33

  Rozumiem, czytając wpisy powyżej, że teraz skończą się układy, kandydaci będą z Marsa?"

 • 10 18 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Sierakowice

  W Chmielnie wybór nowego Wójta z poza układów spowodowało że Chmielno obudziło się z letargu kwitnie,i rozwija się., Nowy wójt został wybrany w/g starych zasad tzn tak zadecydowali mieszkańcy.Ale są miejscowości ...Stężyca , Gdańsk., Gdynia , Sopot.....gdzie włodarze są bardzo dobrymi menadżerami są popierani przez mieszkańców i nie rozumiem dlaczego trzeba ich wymienić, Pozwólmy zadecydować samym mieszkańcom , tak jak w Chmielnie

 • 13 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Zmiana ordynacji - tak, ale...
  Jeżeli już, to trzeba to robić nie tylko w partyjnym interesie, ale w interesie państwa, a raczej OBYWATELI. Jestem ZA WPROWADZENIEM OKRĘGÓW JEDNOMANDATOWYCH, W CAŁYM KRAJU, jak proponuje ugrupowanie Kukiz'15. Ten system SKOŃCZY PARTYJNE ŻONGLERKI NA LISTACH WYBORCZYCH i wszelkie układy i WPŁYWY PARTYJNE NA WYNIKI GŁOSOWANIA. To zdrowy sposób myślenia i demokratyczne zrównanie szans wybieranych i WYBORCÓW. Nie potrzebne będą stosowane dotąd współczynniki do obliczania wyników wyborów. SKOŃCZYŁYBY SIĘ TEŻ, NIEUZASADNIONE ZDROWYM ROZSĄDKIEM, WYDATKI Z BUDŻETU PAŃSTWA NA FINANSOWANIE PARTII. Myślę, że w tym systemie nie powinno być żadnych ograniczeń kadencyjnych dla wójtów, burmistrzów czy prezydentów - kto zasłużył w oczach społeczeństwa, ten rządzi. Czy proponowana ordynacja przez Kukiz'15 ma szanse, by ujrzeć światło dzienne? Mam duże wątpliwości, bo ta ordynacja wyraźnie narusza PASOŻYTNICZY INTERES PARTYJNY. Wszystkie partie w polskim parlamencie i poza nim operują wzniosłymi słowami, że wszystko, co robią, to dla Polski, a każda z nich najbardziej dba o interes partyjny i każda dąży do władzy. Ta partyjna walka o władzę często przybiera, nawet w sejmie, formy dalekie od państwa prawa. To wielka kompromitacja polskiego sejmu i państwa. Skwituję to tak: Dla Polski - partyjna mowa, dla Polski - puste słowa...

 • 22 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # baaaaaardzo...

  ...mądry pomysł i bez obaw, że się chętni nie znajdą. Znajdą się, znajdą !!! Jeżeli prezydentem państwa można być tylko dwie kadencje to dlaczego nie wójtem albo burmistrzem? Nie ma ludzi nie zastąpionych i czasami są lepsi na tę funkcję ale nie startują do wyborów . Dlaczego? Hmm, no właśnie , dlaczego?

 • 5 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Franek

  A ja mogę kadyndować na tego burmistsza Mam jusz dość roboty na budowach.Miałem pomocnika i dobrze nim rzondziłem-zamiatał i pszynosił piwo jak kazałem i wynosił dla mnie materiały że nikt nie zauwarzył .

 • 18 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dobrze

  bedzie nowe rozdanie stare układy padną i ludzie w końcu moga próbować swoich sił a tak było hermetycznie zamkniete środowisko

 • 20 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NARESZCIE

  W końcu coś dobrego. To powinno zostać wprowadzone jakieś 10-15lat temu.
  Nareszcie będzie inny wójt niż Kobiela.

 • 11 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co z gminami, gdzie od lat nie ma innych

  Nie ma, hahaha!

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co nie ma innych ?

  w Przodkowie byli i są inni. Tylko trzeba przekonać 4,5 tys. na 6000 tys. uprawnionych, którzy nie idą do urn, aby wreszcie zrozumieli, ze gmina stanęła w miejscu. Korpus niewymienialnych radnych nie potrafi i nie zdoła stworzyć najmniejszej opozycji. Oni nie mają żadnej wiedzy o rządzeniu. Sprytny wójt nauczył ich tylko podnosić grzecznie jednomyślnie rączki. On zaczął swoją karierę w tym samorządzie z poparciem Frontu Jedności Narodu. Bardziej sceny politycznej na poziomie gminy nie da się zabetonować. Jest geniuszem. Opanował mechanizm zdobywania poparcia np. przez 1000 seniorów i ich rodzin do perfekcji. Popierać należy ten demokratyczny projekt zmian. Szamaństwo pseudo polityczne na śmietnik.

 • 11 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # olo

  a dlaczego nie dotyczy tez posłów

 • 4 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Nie ma co się podniecać. Rok 2018 to opcja zero. Od tego roku liczą się dwie kadencje. No i kadencja maja być wydłużona do 5 lat. Czyli np. wójt Sierakowic będzie na swoim stołku do 2028 r.

 • 8 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Marek

  Przyjacielu bardzo się mylisz. Chyba jesteś jednym z tych zabetonowanych. Nie znasz widać Prezesa.

 • 7 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jestem za kadencyjnością

  ale przeciw jednomandatowym okręgom bo do sejmu będą wchodzić sami spryciarze z kasą jak kiedyś stokłosa albo z układami lokalnych lobby które da kase i każdy słup bedzie oklejony kandydatem a przy słupie postawiony człowiek pilnujący aby kandydatowi nic się nie stało jak kolejarz w powiecie. Na razie niech partie pokazują programy i zmieniają Polskę jak to robi PiS. A bezpiecznikiem niech będzie kadencyjność również posłów i senatorów wtedy i w partiach będzie ciągle wymiana żołnierzy. ograniczy to powstawanie baronowych układów w partiach. Niech partie będą silne jak w USA czy Niemczech dwie trzy partie przewidywalne programowo z ciągle nowymi sprawnymi posłami i senatorami. Wiadomo Kaczyńskiego na razie nikt nie zastąpi w takim PiS ale już taką poseł Szczypińską jak najbardziej. A Prezes Kaczyński ma taki autorytet ze wydaje mi się mógłby spokojnie kierować partią nie koniecznie jako poseł. Najpierw trzeba aby PiS zmienił Polskę i wymiótł wszystkie układy pookrągłostołowe które zatrzymały nasz potencjał i rozwój o dekadę. Jak to zrobi po dwóch trzech kadencjach to można wrócić do rozmowy o okręgach jednomandatowych.

 • 16 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Odświeżyć samorządy!

  Precz z nepotyzmem!

 • 14 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Franek

  Możesz kandydować, każdy nowy kandydat będzie lepszy, a zwłaszcza budowlaniec czy przedsiębiorca. Przecież większość włodarzy niczego nie potrafi.

 • 16 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Super

  Czyli żegnamy Gołuńskiego i starościnę Kwiecień hura.

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Włodarze rządzą bardzo autorytarnie

  Czas z tym skończyć. Czas przestać się Im kłaniać i się Ich bać. Wszyscy myślą, że od Nich zależą: urzędnicy, nauczyciele itd. a nawet mieszkańcy. Axm to Oni mają służyć dobru naszemu, mają za tę służbę wynagrodzenie, a potem dopiero punkt w cv i szacunek. A u nas jest odwrotnie - jeszcze niczego Taki nie zrobił, a już Mu się w pas klaniają i w cztery litery wchodzą, co jest chore! I bardzo korupcjogenne.

 • 20 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jacek

  Uważam,że to będzie bardzo dobra ustawa czas najwyższy aby te kadry wymienic, to jest naprawdę chore aby niektorzy np.wójtowie musieli byc wójtami przez 25 lat czy więcej przecież jest tyle o wiele lepszych wykształconych ludzi na to stanowisko.Ustawa jest bardzo potrzebna.Po wymianie wójta będą wymienieni zostaną z-cy wójta i wiele innych ludzi którzy razem przez tyle lat z nim siedzą a uważają,że są nietykalni.

 • 15 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Włodarze rządzą bardzo autorytarnie

  Niestety ! Trzeba im się kłaniać i robić z siebie CZOPKI bo od nich zależy praca w urzędzie, dyrektorska posada w szkole a jak jakiś włodarz bardzo wścibski to nawet praca zwykłego nauczyciela. Premie , nagrody, wyróżnienia jest o co walczyć. Wszyscy pracownicy i prezesi spółek podległych gminom też muszą się kłaniać i nie tylko..... Tak to wygląda.

 • 17 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a co ze Starostwem???

  Tam dopiero trzeba zmienić sposób wybierania starosty albo najlepiej by było, żeby starostwa polikwidować a pracę niech przejmą gminy. Uważam , że dawno powinny być zlikwidowane. Ile zarabiają dyrektorzy poszczególnych wydziałów!!! Jakie pieniądze będą zaoszczędzone, bo ci ludzie oprócz uprawiania prywaty i polityki nic nie robią, tylko przez długie lata siedzą na ciepłej i niezwykle dochodowej posadce. Gdyby dyrektorzy starostwa tracili swoje stołki to tak, jak ta UBECJA nie wyżyliby za dwa czy trzy tysiące. Wyobrażcie sobie ludzie ile my utrzymujemy nierobów. Gmina nam wystarczy......

 • 21 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wow-super

  Brawo PIS-bardzo mi się to podoba-niektórzy już myśleli że będą rządzić wiecznie -zmiany są jak najbardziej wskazane

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jestem ZA

  A nawet przeciw. Musi być też możliwość fatalnego włodarza w trakcie kadencji. W głosowaniu jak na wiejskich zebraniach, (tych drugich-kiedy kworum nie ma znaczenia). Lub w referendum, przy conajmmiej 50% frekwencji i tą samą, lub wyższą liczbą głosów, którą owa osoba uzyskała w wyborach. Ten zapis powinien dotyczyć wszystkich wybieralnych funkcji, włącznie z posłami i senatorami.

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jestem ZA

  Musi być możliwość ODWOŁANIA...

 • 1 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ super

  Gołuńskiego nie żegnamy bo dotyczy to włodarzy którzy sprawują władzę w jednym ciągu przez ostatnie dwie kadencje

 • 4 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zbigniew

  Drewka nie masz o czym pisać to nie pisz w ogóle

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nieeee !!

  Na rany Lenina,na pamięc Słońca Kim Ir Sena ,na wąsy Stalina i pot Caucescu zaklinam !!!
  Nie oddamy naszego Wodza Andrzeja Przodkowskiego Pierwszego !!
  Tylko z Nim nasz dzień ,tylko z Nim nasze jutro ,tylko z Nim nam ginąć !!
  Ludu przodkowski wzywam do obrony Naszej Jutrzenki !!!

 • 12 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przechodzień

  co z odśnieżaniem chodników ?
  gdzie są służby odpowiedzialne za sprzątanie ?

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wer

  W wyborach wybierają wyborcy. Kandydatów "tworzą" miejscowi "politycy", klany, kliki. Tylko od lokalnej społeczności zależy kim będzie kandydat i kogo wybierze na swojego włodarza, być może aż na dwie kadrncje. Jeśli nie będzie marionetką i dobrze oraz mądrze będzie zarządzał przez dwie kadencje, to po przerwie ludzie go na pewno ponownie wybiorą. O ile nie "awansuje" na wyższy stołek.

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do przechodzień

  A kto by tam się zajmował tak przyziemnymi sprawami, kiedy chodzi o stołek?

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ci zabetonowani..to...

  nie opublikowali ani jednej rozprawy naukowej. A są przecież fachowcami, praktykami. Co z dopiskiem dr. Panie wójcie Wyrzykowski. W Urzędzie i u radnych jest pan alfą i omegą . A co na zewnątrz? Na zdjęciach podczas masówek wychodzi Pan znakomicie. Gienek, co prawda z teologii ala' figurka sianowska , Pana wyprzedził z tym dr, ale Pana tęż sfotografowano kilka razy z mikrofonem w kościele. Może jednak!!! Tytuł "najlepszego w Polsce" do czegoś zobowiązuje. Waszmoście - poloneza wyborczego czas zacząć. Oj będzie się działo. W powiecie (we władzy) też jest paru betoniarzy rodem z PZPR. Oj będzie się działo.

 • 13 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nowi spoza układu

  Każdy NOWY pochodzi z jakiegoś UKŁADU. Nikt się sam nie wylansuje i nie wybierze. Każdy układ karmi swojego kandydata. Ale popieram rotację. Przynajmniej się zmienią nazwiska.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dsd33

  Podzielam Twoją wątpliwość. Jeżeli jednak społeczeństwo się uaktywni nie tylko w dzień wyborów i dokładnie przeanalizuje osobowości i charaktery KANDYDATÓW, to jest szansa, że wyborcy nie będą popierać takiego czy innego układu.

 • 16 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ze Stężycy

  Mam nadzieję, że Kaczyński to zrobi bo na cara już patrzeć nie mogę !!!!!!!!!!!!!

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeśli będą głosować prawie wszyscy ...

  to żaden UKŁAD ani SEKTA nie wciśnie nam kitu. Jeśli nie głosuje połowa uprawnionych, to do rządu dochodzą oszołomione zera.

 • 2 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # antypis

  PiS najlepiej wie jak ograc samorzady- maja swoich juz niemal wszedzie brakuje do szczescia samorzad

 • 3 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sąsiad

  Będzie po pisowsku. Obecny wójt zastępcę wsadzi na swój stołek a sam zostanie zastępcą i będzie sterował z tylnego siedzenia za nic nie będzie odpowiadać!

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do sąsiad

  Nic się nie zmieni, gdy wszyscy będą myśleli tak jak Ty. PIS nie ma nic do gadania, kogo sobie dana społeczność namaści. Przykładów aż nadto. Liczą sie kasa, kasa i lans. Rzadziej interes ogólny i ludzkie spojrzenie na pojedynczego podatnika jak na człowieka.

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  No ale dlaczego cały czas wybieracie tych samych.Ordynacja sama tego nie zmieni dopóki nie nastąpią zmiany w głowach wyborców.

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ustawa zalicza wszystkie byłe kadencję

  Jeśli dany Wójt, Burmistrz jest już teraz co najmniej drugą kadencję w 2018r opuszcza stanowisko.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Ustawa...

  Przecież tej ustawy jeszcze nie ma , to po co piszesz tak jakby już obowiązywała? mało prawdopodobne jest , żeby ta ewentualna ustawa działała wstecz, chociaż w tym przypadku akurat szkoda:)

 • 11 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  Bardzo dobry pomysł. Kadencyjność należałoby też rozszerzyć na radnych.I to nie tak, że raz jest on w gminie, a raz w powiecie.

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Jeśli będą głosować prawie wszyscy ...

  50% niegłosujących + 19% wolskich kacapów = tragedia narodowa, którą sobie zamówiliśmy ... Brawo MY !!

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # No tak

  W ten sposób zakończy swoje urzędowanie Hanna Gronkiewicz Waltz w Warszawie i Tomasz Brzoskowski w Stężycy.BRAWO PIS

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brawo pis

  ie porządek z tymi królami

 • 6 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Jestem za , po warunkiem ,że wprowadzona zostanie dwukadencyjność Prezesów partii - zwłaszcza jednej.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dO SĄSIADA

  ludzie chociaz coraz mniej mówia, to swoje widzą i wiedzą i pachołkami nie są-zastepcy wójta też nie wybiorą bo zdają sobie sprawę z tego jak by to wyglądalo.Najlepsza szkoła to samo zycie

 • 8 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # EX jak GW

  A express znów w czarnych barwach... ojj chyba że PO by to wymyśliło wtedy byłoby ok.

  Ten portal idzie na dno muł i wodorosty .

 • 1 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ no tak.

  Co za wredny naród. Będziecie jeszcze płakać jak nie będzie mógł startować Wójt Stężycy.Wybierzecie jakiegoś mdłego ale pyskatego Pisiora i wpadniecie w czarną dziurę.,a Stężyca zostanie w ogonie gmin

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ex

  Bez komentarza. Wypisujesz bzdury

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dwukadencyjność

  To też oszczędność. Długoletni samorządowiec (wójt, burmistrz itp.) za przyczyną dodatku za "staż" zarabia(ł) czasem więcej niż prezydent duźego miasta wojewódzkiego. Jeśli do tego bierze/ brał ekwiwalent za niewykorzystany urlop...(co, jak ostatnio widzieliśmy, praktykują też organy sądownicze).

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jak wszyscy to......

  Jak chcecie takiej ustawy to powinna ono dotyczyć również prezesów partii , radnych , sołtysów.

 • 1 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  @no tak - brawo - myśliśz normalnie, oni chcą wszystkie gminy obsadzić pisiorami - to dopiero będzie cyrk. Od Gmin łapy z daleka - Gminy sobie poradzą same bez pisowskiej protekcji

 • 11 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  Ta ustawa przede wszystkim musi dotyczyć parlamentarzystów.Siedzą tam w tym Sejmie juz ponad 20 lat bo im się należy.Co jakaś wzmianka o 2 kadencjach w Sejmie to niezależnie od partii wszyscy są przeciw,a ordynacja wyborcza taka że same tłuste jedynki przechodzą.Tam jest największa patologia i od tej instytucji należy zacząć reformy.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ dwukadencyjność

  No tak , ale ten wójt , co brał pieniądze za "rzekomo"nie wykorzystany urlop mimo że był na urlopie , musiał odejść ze stanowiska nie ze względu na przepisy , tylko tak zdecydowali podczas wyborów mieszkańcy.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@ dwukadencyjność

  TEN wójt był już dawno do wymiany. Szkoda, że już dawno nie było przepisu o dwukadencyjności. Zaoszczędzono by wyborcom brudnej "kampanii", a odchodzący wójt może by nabrał pokory i szacunku do każdego wyborcy, gdyby musiał wrócić do "normalnej" pracy. Wybory dotyczyłyby nowych, świeżych kandydatów, którzy musieliby pokazać swoje programy i sposoby realizacji, co spowodowałoby większe zaangażowanie społeczeństwa PRZED wyborami.
  Uważam, że dwukadencyjność powinna dotyczyć wszystkich wybieralnych funkcji w państwie. Również radnych i posłów.

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bolo

  no wreszcie.coraz bardziej podoba mi się pis.kandydaci na stanowiska wszędzie się znajda.o to akurat nie ma co się martwic,bo chętni byli skutecznie odstraszani.nikt mi nie powie ze w jakiejs gminie nie znalazłby się dotychczas żaden godny drugi kandydat na wojta.ludzie bali się wprost startować.sa rozne metody wykaszania konkurencji.a włodarze panujący bywaja pamiętliwi i mściwi.po co się narazac.czas z tym skonczyc.jak to się dzialo,ze nikt tego dotychczas nie ruszyl. mało tego ,koniec kadencji wojta czy starosty powinien konczyc umowy o prace jego dworu-urzedu.fachowcy na pewno zostaną docenieni i ponownie zatrudnieni.a odpadną lizusy i miernoty.to wymusiloby na urzednikach uczciwość,fachowosc i wlasciwy stosunek do petenta.a teraz to mi się pewno dostanie.ale wszystko co pisze,to wnioski z tego ,co doświadczam i co obserwuje.czas najwyższy na zmiany w tym feudalnym układzie,gdzie wladza w terenie się wprost panoszy pewna siebie.a szary obywatel to nikt.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do bolo

  Lepiej tego nie mogłeś ująć. Dodam tylko, że dwie kadencje NAJWYZEJ, ani minuty dłużej! Gdyby się wójt (lub radny...) okazał nieudacznikiem, należałoby go szybko odwołać tą samą ilością głosów, którą został wybrany. Przy obniżonym progu frekwecji (jak w wyborach, też nie musi być ponad 50%, żeby wybory były ważne). Jesteś dobrym obserwatorem, gratulacje. Dwukadencyjność nie rozwiąże wszystkich bolączek raczkującej demokracji, ale to byłby dobry krok ku poprawie.

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  Serio jesteśmy tak ułomnym społeczeństwem, że nikt nie zastąpi przyspawanych do stołka od końca PRL? No nie wydaje mi się

 • 12 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do SCE

  Zastąpi, zastąpi...W naszym powiecie jest ich tylko kilka. Damy radę, niech no tylko uchwalą to prawo!

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nareszcie

  Brawo PIS-co niektórzy już mysleli ze są wszechmogący i wieczni i nikt im nie podskoczy

 • 1 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Eyyfyg

  To tylko pisowskie odciąganie ciemnego ludu od posłów. W tu dyskutujcie kogo na kaki stołek wsadzić a my tam na gorze będziemy rządzić dożywotnio jako posłowie, senatorowie i jeden jedyny niewymienialny prezes . Oj matołki, matolki

 • 0 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Oj zgadzam się z Tobą , zgadzam. To tylko PiSowska ściema , żeby pozbyć się niewygodnych samorządowców a durny lud to kupi..............

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Z jednej strony dobrze.

  Będą mieli wójtowie jaja by przeprowadzić trudne zadania. Takie jak np likwidacja szkoły w Borku, wesiorach czy podjazach. Do tej pory "poklep mnie po plecach" aka " pozdrów rodzicow" aka "biskup" aka szejk, bal się podjąć takiego kroku bo wyborcy bu mu tego nie darował w przyszłych wyborach. Teraz będzie mógł to rozważyć bez tego argumentu. Może też już nie zaciągać kolejnych długów na spełnienie obietnic wyborczych. Do tego też trzeba mieć jaja. Czas pokaże.

 • 0 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prawo nie może dzisłać wstecz

  Ciekawe, jak to wprowadzą? Raczej legalnie, to dopiero od nowych wyborów będzie, to mogło wejść, nie mogą teraz obecnym "monarchom" zabronić kandydowania. Także znowu stare tyłki na stołkach siądą.

 • 17 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nareszcie

  Wkoncu pierwszy dobry pomysł kaczynskiego brawo jestem za

 • 13 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak tak tak

  wreszcie padną układy i jak to kiedyś było te wszystkie kasty.

 • 1 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie nie nie

  Ni widzę powodu aby dobrvch wójtów - burmistrzów itd. odsuwać od ponownego kandydowania. Niech rozstrzygnie wola ludu, niech wybierają najlepszych kandydatów. Społeczeństwo wie lepiej od gościa który ma tylko kota....

 • 4 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Do wyżej

  ..."To tylko PiSowska ściema , żeby pozbyć się niewygodnych samorządowców a durny lud to kupi.............."

  NIEWYGODNI SAMORZADOWCY? Kto to taki? Gdzie? Dla kogo niewygodni?
  DURNY LUD...? Kto się tak wyraża(ł) o swoich wyborcach?

  Lud nie taki durny, jak to się niektórym wydaje. Tak się przejawia arogancja.

  LUD OCENIA po działaniu i zachowaniu. Oraz po stosunku do losu obywateli.

 • 14 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do nie nie nie

  Mam inne zdanie w tej kwestii. Utwierdzone układy w gminach czy miastach są dla demokracji zabójcze. Długoletnie "panowanie" bywa kryminogenne, często rodzi kliki i arogancję. Młodzi, pełni pomysłów i zapału obywatele nie mają szans na aktywność w roli wójta, burmistrza, radnego, posła, senatora..., bo "i tak wybiorą swoich". Swoją drogą, młodzi kandydaci powinni zawczasu się przygotowywać do takiej roli, żeby nie tracić czasu na wdrażanie się. Nie wystarczy tylko chcieć, bo inaczej taki "nowy" może stać się tylko marionetką sterowaną z "tylniego siedzenia" i realizującą plany jakiejś "kasty". Ale o wymaganiach dot. kandydatów innym razem.
  "Dobry" wójt, burmistrz...itd. może po dwóch latach zrobić przerwę w urzędowaniu, a jeśli był taki dobry, to na pewno nadal będzie się angażował w życiu swojej społeczności, choć już w innej, ale na pewno pożytecznej roli.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # poprawka do "do nie nie nie"

  Powinno być: ...po dwóch kadencjach zrobić przerwę...

 • 0 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie nie nie

  jednak jestem zdania że to ludzie powinni wybierać, a nie narzucona reguła z "góry", która "wie lepiej". jeżeli są patologie, układy, arogancja, to wyborcy i tak to zweryfikują, po to mamy demokrację, każdy ma możliwość oddania głosu lub zgłoszenia swojej kandydatury, ludzie w czasach internetu są dobrze poinformowani i wiedzą lepiej od "góry" na kogo głosować.

 • 16 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brawo

  podoba mi sie propozycja PIS-u, a oni zazwyczaj osiągają zamierzone cele.Niektórym wójtom skończy sie wreszcie zarządzanie finansami gminnymi jak prywatną firmą .

 • 3 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol

  To tylko pisowska ściema chcą teraz obsadzic misiewiczami samorządy a to by była tragedia nie pozwolimy im na to Zobaczcie co robią w spółkach i instytucjach centralnych TKM na calego w ciągu roku większy skok na kasę i stołki niż Po z PSL przez 8 lat

 • 1 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Karol

  Zgadzam się z Tobą .Nie możemy pozwolić na to , Dość już Misiewiczów

 • 2 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie zgadzam się

  na manipulowanie przy ordynacji wyborczej. Niech zaczną od wprowadzenia kadencyjności posłów i senatorów , prezesów partii i ich kotów , a tu na poziomie powiatów i gmin......wybór pozostawić mieszkańcom,

 • 1 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie dla Misiewiczów

  Nie pozwólmy na zniszczenie samorządów. Osadzili Misiewiczami spółki, zniszczyli Trybunał , nie mogą jeszcze opanować Sądownictwa i samorządów

 • 11 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do nie nie nie

  Zrozum człowieku, że nikt "z góry" nie będzie nam wybierał włodarzy. Weryfikacja nieudaczniików lub cwaniaków dopiero w najbliższych wyborach? Czyli taki ktoś może robić co chce, robić przekręty, dbać tylko o swoje (i swoich zauszników) interesy, a "maszynka do głosowania" ma pokornie na to patrzeć i czekać do wyborów? Przykłady wielokadencyjnych "włodarzy" pokazują, że im dłuższy czas rządzenia, tym trudniej ich wymienić. Jestem za kulturalną wymianą po co najwyżej dwóch kadencjach. Sitwa będzie i tak działać, ale przynajmniej nie wiecznie.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TKM

  Oby tylko przy najbliższych wyborach, ludzie nie dali się nabrać cwaniaczkom z
  sekty PiC ! Tam jeszcze sporo pyskatych nierobów czeka na stanowiska ...
  Jestem mocno pewien, że była ekspertka od miejskiej inżynierii finansowej ze spółeczki "irka=szmirka=mirka=bajerka" już kręci się przy byłych znajomkach z partii PiCerów...

 • 4 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cwaniczki z PiSu sami są 7 kadencji

  ograniczenie to świetny pomysł, ale obowiązkowo powinno dotyczyć posłów i senatorów - na to odwagi poseł Kaczyński już nie ma?:)

 • 1 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Po co zmiany na szczycie władzy , skoro wśród ministrów mamy samych geniuszy. Minister W opowiada o spotkaniu , bardzo owocnym, z ministrem państwa które sam "" wymyślił "" w swojej chorej wyobrażni. A wczoraj z okazji rocznicy Powstania Styczniowego , inny geniusz naszego rządu super minister M, w płomiennym i bardzo patriotycznym przemówieniu pomylił Powstanie Styczniowe z Powstaniem Warszawskim , a głównym bohaterem Powstania Warszawskiego .......no to trudno uwierzyć ...... ma być Marszałek Piłsudski .Nie , nie to nie żart. To wczorajsze przemówienie super ministra M

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TKM

  Koniecznie należy wybierać ludzi, którzy rokują solidność i uczciwość, którzy będą pracować
  dla nas za NASZE pieniądze ! PiCerzy, typu "mirka-szmirka-bajerka" już dosyć długo nas bajerowały i przy okazji z koryta ciągnęły bezwstydnie ile się tylko da!

 • 0 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nagumo

  szkoda nie bedzie kontynuacji zadan a nowi beda nieudolni

 • 0 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nagumo

  szkoda nie bedzie kontynuacji zadan a nowi beda nieudolni

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # End

  Nic to w Kartuzach nie zmieni i tak będzie biblioteka albo renta na zmianę. Smutne to.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do TKM

  W kampanii każdy jest "uczciwy" i "cacy". Gdy tylko zostanie "zaklepany" przez wyborczą maszynkę, działa po swojemu (dla "swoich"). Przede wszystkim wyborcy nie mają szans na dobre poznanie kandydatów i ich komitetów wyborczych. Często jest tak, że właściwy "komitet" wyborczy działa w ramach UKŁADU i się nie ujawnia. Wyborcy powinni móc się zapoznać z programem danego kandydata przynajmniej na pół roku przed wyborami.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lypa pypa

  dobrze

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # I tak powinno być

  Rozpocząć od sołtysów i radnych dyrektorów niektórych szkół...,aż po prezydenta.Po cholerę takiego sołtysa czy radnego czy [dyrektora który zajmuje 10stanowisk jednocześnie...dobrze że wystarcza mu doba to nie jest takie proste] co nic nie robi tylko chodzą na zebrania i przytakują wójtowi.Biorą pieniądze za darmo i tak jest w sierakowicach Wybrać młodych,a nie przestarzałe grzyby, które są nie apetyczne....

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda

  A co ludzie w niektórych gminach powymierali że nie ma kto kandydować, czy przez układy nie ma szans się przebić ? Gminy są najbardziej korupcjogennym środowiskiem politycznym. Im władza jest wyżej i dalej tym łatwiej ją obalić, kontrolować. A w małym środowisku to gościu ma tartak, następnie kandyduje na wójta i daje do zrozumienia że kto na niego nie zagłosuje ten już u niego nie pracuje, więc dla chcleba na jutro głosują całe rodziny ... nijak ma się to demokracji ... taka prawda

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JARUŚ

  ROZPOCZĄĆ OD DARMOZJADÓW W SEJMIE I SENACIE..POTEM MOŻE DALEJ...NAJPIERW NIECH GÓRA POKAŻE PRZYKŁAD.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ JARUś

  samorządy też od góry niech pokazują przykład swoim wyborcom- a nie kto sobie załatwi ten ma

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brawo pis

  Dyrektorów szkół też po 2 latach zdegradować do rangi nauczyciela-niektórzy powinni zleciec z wyżyn w ich mniemaniu na dół-w Stezycy

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nest

  Dobre rozwiązanie-jeżeli jest ktoś dobry to wyborcy znajdą może jeszcze lepszego(będą to mieli na uwadze) Niech wybierają wyborcy, a politycy mają obowiązek to im umożliwić. sporo dotychczasowych pyskatych nierobów czychało na stanowiska tylko ze względu na partykularyzm...

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # IDZIE KU DOBREMU

  IDZIE KU DOBREMU w każdym środowisku mamy ludzi na kandydatów i to bardzo kompetentnych -tylko kliki,partykularyzm-,każdy zdrowo myślący i obserwujący to widzi- nie tworzyć kolejnych układów -ci wszyscy co brzęczą to karierowicze, którym do współczesnego zarządzania gospodarką brakuje wykształcenia- NIE SŁYSZYCIE TEJ FASADOWOŚCI I HIPOKRYZJI PO I NOWOCZESNEJ

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stefan Batory

  Oj nie ma innych kandydatów za 12 tysięcy na miesiąc!Zaraz się znajdą Super pomysł !!! Powinno jeszcze dotyczyć zastępcy wójta i sekretarza również do max 2 lat Ale to też zrobią Gratulacje!

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bosy Wójt

  Co z gminami, gdzie od lat nie ma innych kandydatów? Pewnie są wyludnione! Trzeba ściągnąć bosych Antków.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo