Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

Chcą dotrzeć do osób, które borykają się z prawdziwą biedą. Oto historia pana Wojciecha

Opublikowany: 2017-01-07 14:49 Autor: Wojciech Drewka

Kartuska fundacja uruchomiła program, którego celem jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji, a jednocześnie same nie ubiegają się o pomoc instytucjonalną. - Chcemy wspierać takie osoby, dla których kontakt z fundacją i pomoc materialna jest impulsem do zmiany - podkreśla Magdalena Borkowska z fundacji PCPAiIR.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Fundacja Karola Słabka – Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i Ich Rodzinom uruchomiła program „Opiekun”. Zakłada on pomoc osobom znajdującym się w wyjątkowe trudnej sytuacji materialnej poprzez stworzenie kontaktu między nimi a darczyńcami. Jak podkreślają organizatorzy akcji, chodzi o dotarcie do prawdziwej biedy, do rodzin, które często ukrywają swoje prawdziwe problemy i nie ubiegają się o żadną pomoc.

Pan Wojciech – bohater reportażu fundacji.

- Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej rzeczywistości nie brakuje osób i rodzin roszczeniowych, którzy zarabiają na swojej „biedzie”. Takim ludziom absolutnie nie pomagamy – podkreśla Magdalena Borkowska, koordynator fundacji. – Oczywiście chcemy współpracować z ośrodkami pomocy społecznej, liczymy na wsparcie ze strony sołtysów, gdyż często to oni są najlepiej zorientowani w lokalnym środowisku i stanowią pierwszy kontakt z rodzinami w potrzebie. Dzięki nim napływają do nas kolejne zgłoszenia. Liczymy jednak też na współpracę z firmami prywatnymi, przedsiębiorcami, ludźmi dobrej woli, bo to właśnie dzięki nim – darczyńcom, przyszłym opiekunom rodzin, projekt może być realizowany.

Jedną z osób, które znalazły się pod opieką fundacji jest pan Wojciech, który mieszka na terenie gminy Kartuzy i samotnie wychowuje swojego syna. Fundacji udało się nakłonić pana Wojciecha, by przed kamerą opowiedział o swojej sytuacji, codziennych zmaganiach i próbie zapewnienia synowi możliwie najlepszego startu w przyszłość.

Osoby zainteresowane współpracą z fundacją i udziałem w akcji „Opiekun” wszelkie szczegóły znają na stronie: fundacjapomorskie.pl

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [148]

 • 9 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Widac dobry chłop nie potrafi oznajmić słowami tego co czuje

 • 18 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # szacunek

  Szacunek dla takich ludzi. To, że jesteś teraz bogaty i stać Ciebie na wszystko, nie znaczy, że taka będzie twoja przyszłość. Życie niesie różne niespodzianki. Jeżeli masz w sobie pychę i pogardę dla biednych ludzi to później to spotka i ciebie.

 • 19 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pomóżmy Panu Wojtkowi

  Ludzie pomóżmy, proszę. Czy nie ma ktoś do pożyczenia zgrzewarki? czy nie ma kogoś kto podłączyłby wodę temu Panu? Ludzie pomóżmy!!! Przecież jest dużo osób o dobrym sercu, które nie liczą tylko ile można zarobić, ale pomagają bezinteresownie.
  POMÓŻMY!!!

 • 7 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ona

  Mam łzy w oczach. Wiem jaki to trud wychowac dziecko mimo, ze mam meza i rodzine do pomocy. Ile kosztuje jedzenie, ubranie i lekarstwa. Historia pana Wojciecha bardzo mnie wzruszyla. Widac jego milosc do syna i oddanie. Prosze o informacje w jaki sposob( niewielki, bo tak jak przedsiebiorcy nie jestem w stanie ich obdarzyc) mozna pomoc wlasnie tej rodzinie.

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Basia

  Bardzo się wzruszyłam oglądając ten reportaż, chciałabym pomóc temu panu. ..Dziękuję że piszecie i ukazujące prawdziwe historie, prawdziwych ludzi to piękna,szczere i prawdziwe...

 • 8 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wzruszona

  Wspaniały człowiek, ojciec. Widać jak kocha synka i robi wszystko dla niego, aby miał lepiej niż on, gdy był dzieckiem..

 • 11 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pomoge

  pomoge gdzie to jest jaka wioska

 • 9 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Emil

  Naprawdę nie wiem co powiedzieć. Przez cały czas gdy oglądałem ten film miałem łzy w oczach widząc oddanie dla syna. Jak widać do szczęścia nie są potrzebne pieniądze tylko miłość. Wystarczy że mamy rodzinę przy sobie. Życzę Panu ja najwięcej szczęścia i wiem że znajdą się ludzie którzy są w stanie Panu pomoc.

 • 10 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  jest tu jakis hydraulik co by mu to zrobił

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ..............

  Jest bardzo dużo takich ludzi np w koło Kistowa pani samotna starsza kobieta która mieszka w opłakanych warunkach.Do niej też dotarła szlachetna paczka ale jej potrzeby są ogromne.

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do pomoge

  Skontaktuj się z fundacją

 • 10 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nasz nowy dom

  Nie wiem w jaki sposób to się robi ale warto by było zgłosić tego pana do programu nasz nowy dom co o tym myślicie ...

 • 22 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  A co robi GOPS a konkretnie pan Mazur? Panie Mazur zejdź pan do cholery ze stołka i w teren do ludzi. Teraz windą możesz zjechać z tego trzeciego piętra. Do ludzi!!!!!!!!!

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Korzi

  Bardzo dobra inicjatywa, ale uważajmy na stopniowanie biedy ("prawdziwa bieda"). W Polsce w skrajnej biedzie żyje 14 proc., ponad 40 proc. w ubóstwie - każda z tych osób jest prawdziwie biedna

 • 8 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MSH89

  Dajcie numer konta. ku*wa ludzie pomózmy temu człowiekowi!! 50 - 100 zł miesięcznie. Dla Ciebie to nie dużo, a im dasz jeść na tydzień. Dlaczego nie ma numeru konta w artykule ?! A na fundacjapomorskie.pl są jakieś kwestionariusze. Po co to ? Numer konta, tytuł jaki ma być w przelewie i działamy! Facet jest w porządku, widać to

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Myślę...

  ..że ten Pan ma wodę bo jest automat.

 • 17 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec444

  Kilkakrotnie miałem okazję obserwować tego Pana z koleżkami w okolicznym dyskoncie na zakupach z reklamówkami piwa a Ksaweremu nawet na lizaka nie starczyło. Następnie "robienie płynu" w pobliskich zaroślach. W pierwszej kolejności należny uporać się z alkoholizmem a potem wychodzić z pomocą finansową!!!!

 • 5 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol Słabek

  Do MSH89 nr konta fundacji jest pod zakładką kontakt , w tytule przelewy proszę wpisać OPIEKUN - Wojciech

 • 1 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol Słabek

  Jeżeli ktoś z Państwa chce wesprzeć finansowo Pana Wojciecha to podaję nr konta FUNDACJA POMORSKIE CENTRUM POMOCY ALKOHOLIKOM I ICH RODZINOM

  Konto: PKO Bank Polski 52 1020 1866 0000 1102 0054 5871 w tytule wpisujemy OPIEKUN PAN WOJCIECH

 • 11 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do mieszkaniec444

  Popieram w 100% nie jest to tak jak w reportażu.Kobieta która go zostawiła miała racje.Czy ta pani redaktor wie,że była bita a on wiecznie pijany?

 • 17 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol Słabek

  Do mieskaniec444 , Jako fundacja zdajemy sobie sprawę z ułomności Pana Wojciecha, naszą intencją jednak nie jest w grzebaniu w przeszłości i przyczynach tylko pomoc rodzinie, pomoc w wychodzeniu na prostą , Pan Wojciech został objęty programem , czyli pomoc całościowa , łącznie z pomocą psychologiczną. Chcemy stworzyć możliwości jemu a przede wszystkim Ksaweremu. Nie można cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale można od teraz i napisać nowe zakończenie. Nas jako fundację interesuje od teraz do zakończenia - pozdrawiam serdecznie Karol Słabek

 • 16 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Franek

  Nie nam oceniać jest tego człowieka.Widać ubóstwo i tyle.Ktoś wyżej napisał że ten pan jest alkoholikiem.Tez bym sie napierdolił jak bym mi baba z chaty spierdoliła.Kto z nas nie POPEŁNIA BŁĘDÓW?????I nie oceniajcie człowieka bo BÓG ZROBI TO OD KAŻDEGO Z WAS LEPIEJ.Pomogę,bo wiem jak to jest.

 • 14 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do do mieszkaniec444

  Jeśli jest to prawdą co piszesz ........nie zmienia to faktu .....że ta rzekoma matka nie zasługuje na to aby być matką każda mata zabiera ze sobą dziecko

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Franek

  Jak będziesz ją bił do nieprzytomności to na pewno od ciebie odejdzie.

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do mieszkaniec444

  Widzę tego pana co dziennie, nie nie rzadko sie zdarza że jest pijany, a wieczory spędza u swojego kolegi na Kasztanowej gdzie pije Alkohol - niestety zawsze jest tam z Ksawierem którego po nocach ciągnie do domu. Smutny widok

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jozin z bazin

  uwazm ze to jest sprawa dla bezradnych pracownikow cieplych posadek w gminach,natomiast fundacje jak to fundacje,kazdy sobie rzepke skrobie

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pirat

  On jest z Mezowa?

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Pirat

  Tak, mieszkają w Mezowie

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Franek

  Czy wy jesteście bez wady????Nie popełniamy błędów??Szybko nam przychodzi wytykanie innych.Niech każdy ocenia siebie a nie innych.Istotą naszego życia jest pomagać a nie kłaść komuś kłody pod nogi.Przecież w końcu jesteśmy ludżmi...

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Fundacjo

  Pomorskie Centrum Pomocy Alkoholikom i Ich Rodzinom- pomóżcie ludziom wyjść z alkoholizmu!!!!!! -a oni sami rozwiążą swój problem z biedą. Zróbcie jakąś prawdziwą kampanię dot. problemu alkoholowego , uświadomcie ludzi czym jest alkoholizm, przekonajcie do leczenia !!!!!!! .

  Dziwna akcja

  Ogólnie chore podejście.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hmm

  A Kim Ty jesteś żeby wskazywać kto ma pomagać???? Sam pomóż. Zapukaj do tego Pana i zaoferuj swoją pomoc a potem pochwal się na forum- kozaku.
  Państwo B pomagają wystarczająco .

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec 444

  Cieszę, się że zabrałeś głos w tej sprawie, również popieram Twoje zdanie.

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna

  No i hejtowania czas się zaczął... oj przykre to. No cóż... robactwo w przyrodzie też jest potrzebne.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do mieszkańca Mezowa

  Popieram nareszcie ktoś napisał prawdę.

 • 16 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol Słabek

  Czytam Państwa komentarze i dziękuję za nie , piszecie pomóżcie wyjść z alkoholizmu a oni sobie sami pomogą , ktoś inny pisze, że syn wychodząc ze sklepu zachował się źle i aż strach pomyśleć co będzie jak dorośnie, to wszystko prawda, gdyby ten Pan nie miał problemów z osobowością to zapewne nie potrzebował by pomocy, chodzi o to, że pomimo swoich ułomności stara się na swój sposób jak może, co do przekonania go aby nie używał alkoholu to pracujemy nad tym ale niestety to jest bardzo ciężka choroba śmiertelna i tylko nieliczni alkoholicy otrzymują łaskę bycia trzeźwym, wiadomo, ile ludzi tyle zdań. Gdybym potrafił kogoś wyleczyć z alkoholizmu jak za sprawą czarodziejskiej różczki zapewne dostał bym nagrodę Nobla. W fundacji zatrudniam certyfikowanych terapeutów i psychologa którzy z naszymi podopiecznymi przechodzą proces terapeutyczny i tylko niektórym z nich się uda być trzeźwymi. Jak nie będziemy interesować się takimi rodzinami to ta patologia się będzie szerzyć , choć dziś Ksawery jest dzieckiem i niewiele rozumie to zaraz będzie kawalerem i trzeba starać się przekazać wzorce, aby nie było w nim zgody na powielanie błędów rodziców. Wiem , że Panu Wojciechowi można wiele zarzucić, ale po co, czy to coś zmieni, lepiej pomóżmy, dajmy wędkę może zapragnie złowić rybę. Ale to już nie od nas zależy tylko od losu. Mój był taki, że bardzo chciałem być trzeźwy, bardzo się o to modliłem i otrzymałem łaskę i trzeciego już Sylwestra spędziłem jako trzeźwy człowiek. Może Pan Wojciech i Ksawery też takiej łaski zaznają, dlatego pomagam jak potrafię ale oczywiście można robić to jeszcze lepiej i skuteczniej ale ja potrafię tak. Chętnie posłucham jak można zrobić to lepiej , jeżeli ktoś z Państwa ma plan na pomoc skuteczniejszą to podaję swój mail zarzad@pcnp.eu chętnie się spotkam w tej sprawie i wysłucham - Serdecznie pozdrawiam Karol Słabek

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Popieram działania fundacji. Nie wszystko jednak trzeba nagrywać i pokazywać publicznie.

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak ...

  ...abstrahują całkowicie od przywołanego w artykule przypadku ,to jeżeli gdzieś mamy do czynienia z problemem alkoholowym to w takiej sytuacji pomoc materialna niczego nie zmieni i tylko problem pogłębi. Alkoholizm jest choroba, której leczenie jest wyjątkowo trudne . Alkoholik kocha swoje dzieci, ale to nie sprawi że przestanie pić , nawet jeżeli dba o potrzeby bytowe dziecka to niestety nie jest w stanie zabezpieczyć potrzeb emocjonalnych, dlatego tak wiele dzieci alkoholików ma w wieku dorosłym DDA i często sobie z tego sprawy nie zdaje i cierpi przez całe życie nie wiedząc dlaczego. To są bardzo trudne problemy i wiem, że się narażę na "atak" ze strony czytających, ale w moim głębokim przekonaniu alkoholikom powinno odbierać się dzieci do momentu do którego nie uporają się z tym problemem, bo życie pod jednym dachem z alkoholikiem lub alkoholiczką ,nawet jeżeli jest to dom z basenem a alkoholik jest np. szanowanym prezesem czy dyrektorem, jest piekłem na ziemi, bo nie o pieniądze lub ich brak tutaj chodzi ale o emocjonalny dramat dzieci alkoholików.

 • 11 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ powiem tak...

  Popieram, jestem dzieckiem alkoholika. Nie piję bo mam wstręt do trunków, ale DDA jest ze mną. Czuję się ofiarą w każdej sytuacji życiowej, tak mnie ukształtowano, tak mnie ukształtował alkoholizm ojca

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ^^^

  Urzędnik to pies, sam ma ale drugiemu nic nie da

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adam

  Uważam że każdemu człowiekowi należy pomagać bo nie wiadomo co kiedyś może ciebie w życiu spotkać,życzę temu panu jak najlepiej i niech dba o synka bo to chyba największe szczęście.

 • 18 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rafał Arndt

  Witam,
  Moja firma z chęcią pomoże temu Panu we wszystkich robotach hydraulicznych.
  Oto Kontakt do mnie:
  ARN-BUD
  Rafał Arndt
  Tel. 667-789-036

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jest wiele przypadków nieuleczalnych ...

  ale trzeba pomagać , gdy widzimy alkoholizm, zawiść, obżarstwo, zakłamanie ,przekupstwo, zaświnianie otoczenia itd. Pomagajmy, lecz nie dajmy się zarazić tymi choróbskami.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a CO TO ZA MATKA KTÓRA ZOSTAWIŁA DZIECKO

  ???????????

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  te przypadki akurat są bardzo uleczalne, kwestia chęci ( chcę albo nie chcę), a skoro się nie chce to się liczy na innych czyli na łatwiznę.

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol Słabek

  Alkoholizm to choroba iluzji i zaprzeczeń. Problemem u osoby chorej na alkoholiz jest to, że pomimo tego, że wszyscy wokół wiedzą, że osoba ta jest chora to ona sama nie widzi problemu, tak było ze mną ,zawsze winny jest ktoś lub coś. Problemem jest właśnie to aby alkoholik się uznał za osobę uzależnioną od alkoholu, wówczas jest już prosta droga do trzeźwości. Wówczas już można rozpocząć pracę i uczyć takiego kogoś jak się nie napić, uczyć, że nie wystarczy zakręcić butelkę bo to nic nie da i czas kiedy znowu się napije jest policzony, to są bardzo ciężkie skomplikowane sprawy bo to nasza głowa jest naszym największym zagrożeniem. Zabierać dzieci - chyba nie - do póki nie ma przemocy i zagrożenia życia, bo takich rodzin jest mnóstwo które borykają się z biedą, zacofaniem, alkoholizmem, małą zaradnością aby nie powiedzieć bezradnością wobec XXI wieku. Edukować i pomagać - chyba tak - organizowanie wakacji edukacyjnych dla dzieci, warsztatów terapeutycznych, organizowanie pomocy od społeczeństwa. Wiem, że sytuacją tej rodziny nie zmieni się jak dostanie paręset złotych , ale jeżeli będzie na podłączenie wody , wymalowanie mieszkania uszczelnienie dachu, ktoś może odprowadzi lub odwiezie małego Ksawerego do szkoły przy okazji zawożenia swoich dzieci co wytrąci Panu tacie argument, że nie może podjąć pracy. To właśnie ma za zadanie program OPIEKUN nie chodzi o to aby dać parę groszy i zostawić tą rodzinę samej sobie, bo tak jak Państwo piszecie co ten człowiek zrobi z pieniędzmi nie wiemy, chodzi o to aby poprawić warunki życia i wskazać, że nie jest sam, że ludzie się nim interesują, jednocześnie uświadamiać dlaczego jest jego sytuacja taka jaka jest, uświadamiać i pytać czy może u podstawy jego problemu leży alkohol. Będziemy skuteczni jak uda nam się tak pokierować żeby on sam wpadł na to, że można żyć inaczej i alkohol nie jest potrzebny aby świat był fajniejszy. Wówczas program OPIEKUN spełni swoją rolę i dotego zatrudniam specjalistów. Ktoś z Państwa napisał, że po co to pokazywać publicznie, odpowiedź jest prosta, bo inaczej jak bym mógł zebrać fundusze na pomoc, jak bym miał znaleźć opiekuna. Potrzebujących jest wielu a ofiarujących pomoc też wielu i poprzez internet i mas media można jakoś to spiąć. W fundacji mam 20 rodzin w potrzebie a 2 osoby deklarujące pomoc. Mam w fundacji 25 dzieci z rodzin biednych alkoholowych które chcę wysłać w wakacje na siedmio dniowe kolonie z psychologiem koszt takich wakacji to około 20 000 zł zebrałem 3500 zł fundacja nie dostaje wsparcia bezpośredniego wszystko finansujemy ze swoich środków i datków od ludzi, za utrzymanie fundacji i pensje terapeutów też płaci fundacja we własnym zakresie, nie jest więc łatwo a potrzeby duże. Tak więc staram się jak najbardziej sprawy upubliczniać bo pozwala to na większe zainteresowanie i pomoc od sponsorów. Doświadczeni koledzy i koleżanki mówią mi nie unikniesz hejtowania więc sieć cicho i nie wdawaj się w dyskusję, ja jednak tak nie potrafię - proszę o wyrozumiałość pracują z nami certyfikowani specjaliści terapii uzależnień oraz psycholodzy więc głęboko wierzę, że się uda parę rodzin wyciągnąć z dołu - pomagajcie proszę , staliśmy w lepszej kolejce i teraz mamy lepiej oni stali w gorszej i mają gorzej, ale żyć mają prawo, czasami bogate serce znajduje się pod nędznym płaszczem, znam wielu którzy wyszli na prostą i są szczęśliwi choć nie rokowali - pozdrawiam Karol Słabek

 • 15 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzy

  Szczerze? Ten ojciec walczył o to dziecko a matka co? Jak można nie chcieć własnego dziecka? Nosiło się go 9?miesięcy pod własnym sercem i co? Fuj brzydzę się takimi matkami . Sąd przyznał temu ojcu to dziecko a gdzie matka? Matka zawsze ma pierwszeństwo a widocznie nie zasłużyła,nie spełniła kryteria na to by być matką? Bił ją ? I uciekła? A dziecko? Bo gdyby mnie mąż bił to uciekłabym też ale z dzieckiem. Taki zły człowiek to dlaczego dostał opiekę na syna? Widocznie nie jest taki zły. Teraz nadchodzi pomoc to ludziom tyłki ściskają z zazdrości że coś im pomogą a wam nie?

 • 17 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwatorka

  Reportaż zostal stworzony do tego, aby pomagac, nie komentowac czyjegos życia. Czy ludzie którzy negatywnie wypowiadaja sie w komentarzach, sa IDEALNI?? Nigdy nie powinela Wam sie noga w zyciu? Jestescie super/idealni? Naprawdę?

  Nawet jeżeli ten człowiek ma problem z alkoholizmem, to nalezy dac mu szanse, bo widać ze stara sie dla swojego syna zrobic wszystko, wyremontowal POKOJ SYNA, aby mial to czego potrzebuje, rownie dobrze mógłby wyremontowac pokoj dla siebie, a ten Pan pomyslal tylko o synu.

  Wielki podziw dla tego Pana za odwagę, gdyz postanowił podzielic sie swoja historią.

  Wy, którzy potrafia tylko wytykac czyjes błędy - WSTYDZCIE SIE, zapewne co niedzielę w kościele, przykladni chrześcijanie, a z pewnością sami nie potrafilibyscie przed kamera wyjawic swojej historii.

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # o wlasnie NA LATWIZNE , cala prawda o ni

  Jakby chcial to by mial, syf na podworku caly rok i nie gadajcie mi ze na to trzeba pieniedzy zeby posprzatac. Drzewo na zime sprzedal a potem gadal, ze nie ma. Problem nie jest w tym, ze jest alkoholikiem tylko ze mu sie nie chce robic. Moze sprawcie, ze mu sie zachce pracowac, sprzatac i myslec nad przyszloscia , a nie patrzec i plakac " ja nic nie mam bo nie chcialo mi sie o to zadbac " to wtedy wasze pieniadze jemu nie beda potrzebne, a przydadza sie ludziom, ktorze sa w na prawde duzej potrzebie. Kwestia checi to nie wynik alkoholu. Pamietajmy o tym.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak...

  Panie Karolu to piękne co Pan robi i wielki szacunek, że zawalczył Pan o swoje życie. Słusznie Pan zauważył, że najtrudniej jest doprowadzić do sytuacji, w której alkoholik sam zauważy, że ma problem i wie Pan jak trudny i długi jest proces wychodzenia z uzależnienia ... i tu pojawia się sytuacja dzieci, które w tym wszystkim tkwią a czas leci, nie tylko czas ich uzależnionych rodziców, ale przede wszystkim czas ich rozwoju, czas który spędzają w dysfunkcyjnym środowisku ... dorosły może starać się zrozumieć trudną sytuację osoby uzależnionej... dziecko tego nie rozumie. Pomoc terapeutów i psychologów jak najbardziej potrzebna, ale czy wystarczająca??? Nie mówię, żeby odbierać dzieci na stałe, ale na czas walki uzależnionego rodzica,który miałby jak najbardziej prawo do kontaktu ze swoim dzieckiem (na trzeźwo) i jeżeli rzeczywiście będzie zdeterminowany, żeby dać swojemu dziecku zdrową rodzinę to mu się uda i dziecko wróci bez emocjonalnego zranienia . Ale wie Pan przecież , że nawet przy dużej pomocy wielu ludziom to sie niestety nie udaje i co wtedy z ich dziećmi? DDA praktycznie niemal pewne, a to jest niewyobrażalne i co gorsza niezawinione cierpienie przez całe życie.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do obserwatorki, do Pana Karola

  Pomozcie mu, jestem jak najbardziej za ale zacznijcie od poziomu podejscia do zycia - aspektu psychologicznego, zeby myslal kategoriami myslenia przyszlosciowego, mial checi. Moi drodzy pieniadze tez sa wazne ale jest to wierzcholek gory lodowej. Sprobujmy dotrzec pod powierzchnie i zaczac zmieniac cos w mysleniu takiej osoby najpierw, potem ewentualnie dopomoc. Jak teraz pomozecie finansowo - brawo !! Ale jak nie zadbacie o aspekt mysleniowy, podejscia takiej osoby to nici z pieniedzy, a on mimo iz bedzie mial dobrze w domu nadal bedzie mowil, ze mu zle. Jesli osoba, ktora nie chce pracowac dostanie zapomoge i kolejna kolejna to bedzie liczyla tylko na pomoc, zas sama nic nie zrobi, choc bedzie miala pieniadze. Musimy dzialac calosciowo, pierw zmiana starych przekonan, starych NAWYKOW mysleniowych, potem lekka pomoc finansowa na start zeby ta osoba czula bezpieczny grunt ale zeby sama dzialala. Pamietajcie, wszystko jest w czlowieku i od niego zalezy. Pomozemy finansowo , swietnie !! Popieram ! Jednak jesli ten post przeczyta psycholog to on juz sie domysli, ze aby zaczac zmiane trzeba motywacji czyli nas ( nawet dobre slowo) , i checi samego potrzebujacego, wiec pierw zmienmy jego nawyki mysleniowe, ktore niestety ja znam bardzo dobrze tego Pana. Uwazam, ze pierw pomoc psychologiczna, zmiana mysleniowa, potem kasa. Bo jak go przyzwyczaicie do tego, ze mu pomagacie i tylko to, a on nie musi nic to wtedy taka pomoc nie przyniesie efektu. Pozdrawiam

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Przykre. Bardzo smutne. Widać jednak od razu, że przyczyną nieszczęścia jest alkohol. Niech tylko odstawi, to mu się poprawi. Znam jednak takie przypadki i jestem niestety pesymistą...

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzislaw

  Tradycyjnie kaszub kaszubowi swina jest. Pomoc to slowo i nie oznacza tylko dawanie kasy. Ale luz rano do kosciola idzcie i w tace dajcie bo tam potrzebujacy czekaja z duzym brzuchem i moze tez z problemem alko.......

 • 11 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  Dokładnie! Przestać pić alkohol i wszystko będzie dobrze. Dla mnie to nie choroba kto chce chorować? Bzdury, nie chcę to nie piję! To jest sobie wmawianie że muszę a inni jeszcze im w tym pomagają wymyślając chorobę! Dla mnie ci wszyscy psychiatrzy i psycholodzy to najpierw sobie powinni pomóc a potem leczyć! Powtarzam, nikt nikomu z pijących nie pomoże jak sam tego nie będzie chciał!!! A piszę tak bo wiem to bo sam miałem problem z piciem. Tylko silna wola i powiedzieć sobie koniec!!! Żadne terapie nie pomogą,to wiem z doświadczenia! Ten gościu jest na dobrej drodze do tego żeby przestał pić,ale musi sam do tego dojść, czego mu serdecznie życzę bo jest tego wart. Ja walczyłem z tym 40- lat. Ale zwyciężyłem,teraz jestem z siebie dumny,patrzę w lustro i mówię sobie chłopie dlaczego tyle zmarnowanych lat? Życie bez alkoholu naprawdę jest piękne!!! Więc nie marnujmy sobie i innym życia.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna

  A najciekawsze jest to, że bohater reportażu nie jest uzależniony. Zdarza się, że alkohol pojawia się wokół niego, ale do mechanizmu uzależnienia absolutnie go nie kwalifikuję. Nie przyklejajcie mu łatek.

 • 9 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NPKNP

  @KMR dokładnie jak piszesz,psycholog,terapia i kuźwa mądrości i grzebanie w życiorysie a ten winny a dzieciństwo winne a matka a ojciec i takie za przeproszeniem pierdolenie pańć co pokończyły studia albo zaocznie jak J.B. i rżną specjalistki od alko. Bez jaj .Nie piję już wiele lat ,ani kropli ,nie ma mocnych abym dzisiaj wypił a o jutrzejsze niepicie się zaczynam dzisiaj modlić a zaczynam od słów
  "trzymaj sie za jaja ,na nikogo nie licz,nikogo nie oskarżaj bo sam za swoje życie odpowiadasz,ciężko to mieli w Oświęcimiu więc walcz o swoje życie i koniec kropka i kuźwa nie narzekaj "
  Sam dla siebie jestem najlepszym psychologiem bo ..siebie nie oszukam a tych wszystkich psychologów wykiwałbym na amen .
  Chcesz pogadać,gadaj z takim co był na dnie i dał sobie radę,ja wykształcony znalazłem takiego "mentora" w osobie która ledwo poprawnie zdania składa ale nie pije 20 lat i miała to czego mi brakowało,charakter,silną wolę i chęć życia w trzeźwości . To się sprawdza a nie pańcia z testami i mądrościami z książek .
  Nie chcesz pić to kur..nie pij !!! Nie mógłbym pomagać temu panu bo jakbym zobaczył,że wali browara to bym Mu butelkę rozp...na łbie i poprawił paroma laczami .
  Nie mógłbym być opiekunem co nie znaczy ,że nie warto Mu pomóc,warto a nawet wypada,jak bliźni bliźniemu . Ale coś za coś,nie pijesz jest pomoc,wyznaczenie terminu podjęcia pracy a jak nie chcesz pracować wypad za drzwi .Mogę co miesiąc płacić jakąś kwotę przez powiedzmy 3 lata ale jak mi napisze oświadczenie,że jak Go drapnę po alkoholu to nie rości pretensji jak obiję pysk . W filmiku widzę jedno co mi się nie podoba,utrwalanie w tym panu przekonania ,że należy Mu się pomoc.Owszem instytucje jak Opieka PCPR są do tego powołane chociaż moim zdaniem służą zatrudnianiu tam pierdzistołków. Pominę więc instytucjonalną pomoc milczeniem.Jak się tym zajmują Mazury to chyba tylko się można roześmiać.
  do pana Karola Słabka,podziwiam bo czeka pana wiele rozczarowań,wiele niewdzięczności i wiele hejtu .Tylko za to ,że jest pan empatyczny,to wystarczy ,żeby pana pocisnąć. Ale podziwiam misję,chęć,zaangażowanie. Też taką drogą szedłem i niech mi pan wierzy dzisiaj się śmieję ze swojej naiwności.
  Gość jest życiowo niezaradny ale nie pisałbym ani słowa gdybym nie widział,że kocha syna,bo strzępić klawiaturę dla moczymordy to strata czasu .Ma punkt wyjścia a dziecko niczemu winne nie jest i choćby dla tego dzieciaka warto coś zrobić.
  pzdr.

 • 9 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwatorka

  Ludzie, a czy Wy jesteście tak święci i spozywacie alkohol tylko "okolicznościowo"?
  Dlaczego człowieka, który sobie nawet i codziennie spozyje piwo - nazywacie alkoholikiem!?

  Nawet jesli ten Pan chodzi z reklamowka piwa (bo takie opinie się pojawiły) - to dba on o swojego syna, prowadzi codziennie do szkoły, chce aby syn sie ksztalcil, dba aby syn chodzil czysty do szkoły, dba aby syn mial chociazby w swoim pokoju czysto i schludnie, mial to czego dzieci w jego wieku potrzebuja, a czego on sam nie mial - Czy tak wygląda dziecko alkoholika?

  Jezeli ktos chce pomoc, to niech pomoze, a jezeli ktoś chce tylko obrazac i negatywnie komentowac (a bo on taki i taki ) to proszę chociażby o trochę dojrzałości i pozostawienie tego swojego zalu du** dla siebie, bo tutaj nie chodzi tylko o tego Pana, ale i o dziecko!

 • 7 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do obserwatorki

  Zgadzam sie z Toba. Ja codziennie po pracy spozywam piwo a nawet i dwa i co, jestem od razu alkoholikiem? Ludzie zazdroszczą dlatego komentują. Pomoc sie nalezy, nie mozna zyc w takich warunkach. A jezeli komuś sie cos nie podoba to proszę opuścić tą stronę i pójść odśnieżać ;) tam będziecie pozyteczniejsi z pewnością.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obserwatorka

  Postaram się to pani wyjaśnić jako niepijący alkoholik ,jeżeli ten pan chce pomocy to przyzwoitość wymaga aby nie pił,jak ja mógłbym cokolwiek płacić dla tego pana wiedząc,że On sobie rąbnie za to kilka piwek??????Alkohol mały czy duży rodzi problemy i albo staje na nogi jako niepijący albo nigdy na nogi nie stanie.Abstynencja i podjęcie pracy to dwa kluczowe czynniki .
  O do kolegi "do obserwatorki" oczywiście,że jesteś uzależniony tylko,że to wypierasz,to dwa piwka Cię uzależniły i bez piwek życie jest ujowe. I tak pij codziennie kilka piwek ,dzień za dniem ,to Twoja sprawa dopóki nie wołasz o pomoc bo wtedy historyjką o dobroczynnym wpływie dwóch piwek dziennie nikogo nie przekonasz.

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A gdzie jest?

  A gdzie jest caritas? Przecież oni zbierają kasę na biednych i potrzebujących? Przy tym naskakują na WOSP. Jak można pomóc temu panu. Pomijając fundację?

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Obsewatorki

  Przestań kobieto pieprzyć .
  Ksawery do szkoły chodzi w kratkę nie zdał do następnej klasy bo ne chodził do szkoły.
  Ten człowiek był dwa razy na odwyku,i co to pomogło?Ciągnie z każdej strony i wiecznie mało.

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # POLSKA to piekny kraj tylko ludzie ku**y

  POLSKA to piekny kraj tylko ludzie ku**y.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pomoc ?

  Pomozcie, sprawdzcie, przekonajcie sie czy to cos da ale watpie. Czlowiek, ktory przez cale zyci unikal pracy myslicie, ze bedzie chcial teraz pacowac? Zapewne i tak to, co dostanie sprzeda albo da komus innemu, a potem z podkulonym ogonem powie, ze nic nie ma. Wasza inicjatywa, wasza sprawa, chcecie, pomozcie ale potem sprawdzcie czy to, co daliscie jest nadal u niego.

 • 3 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # " Przestań kobieto pieprzyć

  Jak jesteś anonimku taki mądry i wiesz wszystko o przeszłości tego Pana to może się ujawnij i napisz chociaż swoje imię. Pisać, oceniać może każdy. Zapewne masz u siebie jeszcze większą patologię i teraz zazdrościsz, że Tobie nie pomogą, a Jemu pomogą. Nie obrażajmy ludzi przez internet tylko wprost im to powiedzmy. Ciekaw jestem czy byś wprost powiedziała Panu Wojtkowi, że był taki, a taki, a taki ? Wątpię mądralo.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Grupa na FB

  Co myślicie, żeby założyć grupę na Fejsie, niech jak najwięcej ludzi dowie się o strasznych warunkach. Każdy pomoc przecież jest ważna. Oto link : https://www.facebook.com/Wojteksawery - Proszę administratora strony Ekspress Kaszubski o udostępnienie tego linku na swojej stronie. Zbierajmy lajki. Dzielmy się tam komentarzami na temat sposobu pomocy dla niego.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Andrzej

  Grupa na FB Aby otrzymać pomoc, trzeba wykazać się minimum inicjatywą. Pod warunkiem, że: ta inicjatywa nie będzie bez podtekstów chorych i dwuznacznych.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jabol

  cos tu o wedce sie pisze,o empatii itp rzeczy. gdzie wojtus pracowal,pracuje ? pomaga sie tym ktorzy walcza,pracuja,a nie starcza,darmozjadom mowie nie ! 30 lat biegam do pracy,widze inne zmeczone twarze ale widze tez biedronkowych boysow ktorzy renty dostaja,a sprzataczka po 40 latach ma najnizsza krajowa

 • 8 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwatorka

  Łatwo jest oceniac ludzi, mówić aby "przestali pieprzyc" , trudniej pogodzić się z tym, ze to komu innemu pomogą, a nie Tobie.
  Zazdrość?
  Zawisc?

  A moze postawmy dobro dziecka na I miejscu. Trudno doprowadzac temu Panu syna do szkoly, codziennie 4 km w jedną stronę!, a Wy ktorzy wieziecie swoja dup* samochodem potraficie tylko negatywnie oceniać, bo wygodniej macie. Ciekawe ktore z Was prowadzilo by swoje dziecko po 4 km w jedną stronę codziennie, bez samochodu!!

  Jezeli ten reportaz powstal po to aby negowac tego człowieka, należało zablokowac komentowanie, bo to na pewno temu człowiekowi nie pomoże.

  Moze i spozywa alkohol, moze i jest taki i taki, moze i nie chce mu sie pracowac, ALE.. stara sie zapewnic synowi dogodne warunki na tyle ile to możliwe.

  Osoby które tylko negatywnie opiniuja tego człowieka- naprawdę powinniście dorosnąć lub zająć się czyms pozytecznym, niz zazdroszczenie i wyjawianie swojego bólu du**.
  Nawet jezeli stworzył sobie taki los - nalezy dac mu szanse.
  Ku*** czy Wy naprawde nigdy nie popełniacie błędów? Jesteście tak idealni?

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obserwatorka

  Czy pani nic nie rozumie?
  Pisze pani "Moze i spozywa alkohol, moze i jest taki i taki, moze i nie chce mu sie pracowac, ALE.. stara sie zapewnic synowi dogodne warunki na tyle ile to możliwe."

  Nie proszę pani ,nie robi wszystkiego co możliwe bo najzwyczajniej w świecie ...nie chce pracować lub tylko stwarza pozory ,że chce. To nie jest taki ktoś jak Kijowski,nie ,On faktycznie syna kocha co widać i zgadzam się,że warto Mu pomóc ale moim zdaniem poprzez nakłonienie Go do podjęcia stałej pracy,pomoc w opiece nad synkiem kiedy jest w pracy ojciec i ..właściwie to wystarczy .
  Ja prowadziłbym swoje dziecko i 20 km gdyby było trzeba ale jako człowiek pracowity odłożyłbym na skromne auto lub skuter i nie musiałbym się bujac piechotą.
  Niech idzie do pracy,nie tyka alkoholu a wieeeeeeeele spraw się wyjaśni,słoneczko Mu zaświeci a wtedy i inni widząc takie postępowanie pomogą bardzo chętnie. Wpierw On coś musi zrobić a nie dla niego .
  Mi nikt w niczym nie pomógł,żadnej pomocy nie chcę a nawet chętnie Mu pomogę ale wpierw do roboty niech idzie. Tej w okolicy jest pełno .

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do obserwatorki

  Szanowna Pani.
  Autobus szkolny z Mezowa odjeżdża o godzinie 7 rano,w szkole po lekcjach zapewniony obiad i świetlica do czasu odjazdu autobusu tzn. przyjazd do Mezowa godzina 16.
  Z domu Ksawerego do przystanku około 10 minut spacerkiem.
  Proszę to sprawdzić.

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Halo!!

  Ten Pan w reportażu nie błaga Was o pomoc, on dziękuje za pomoc jaką otrzymal i sam twierdzi, że inni potrzebują ją bardziej.

  Jeżeli ktoś chce pomoc, to mu pomoże, jeżeli nie - to zwyczajnie nie pomoże, to juz indywidualna sprawa każdego z nas z osobna, więc po co to negowanie?

  Człowiek jest jaki jest, ale mi ku*** nie powiecie, ze sad oddal mu syna za jego alkoholizm, tylko za to że sie postaral o to.
  Mysliscie, ze wyremontowal jego pokój i staral sie odzyskać syna dla picu/zabawy, bo taka miał zachcianke?
  Haloo!! Odzyskal syna dawno temu, a nie niedawno gdy nakrecano reportaz o nim, aby pokazac sie ludziom!!

  Kto potrafilby przed kamera odwazyc sie na xxx negatywnych komentarzy/opinii, wiedzac ze zeżra go hieny zazdrosnikow, komentatorow i wiedzieć przy tym jakim sie jest człowiekiem!
  Jeśli jest tutaj ktos taki, to niech sie przedstawi z imienia i nazwiska, oo! Juz trudniej, co?

  Podziw dla p. Rafała za chce pomocy.

 • 0 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do do obserwatorki

  A w reportażu ojciec mówi że 4km . wiec wątpię że 10 min ....nie znam okolicy

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A moze..

  A moze ktos zaproponuje temu Panu dobrze płatna/stała pracę, gdzie zatrudniony bedzie na dogodnych warunkach, a nie smieciowej umowie?

  Miejscowość w której mieszka - tam az piszczy biedą, a wy mówicie, ze pracy tam pełno xd ludzie badzcie realistami, bo to smieszne.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # konkretny

  chyba zapominamy,ze sa służby zajmujące się zawodowo takimi skrajnymi przypadkami.co robi gops czy mops w tym konkretnym przypadku.potrzebne leczenie,wsparcie materialne i zajecie się dzieckiem,ktore jest najbardziej poszkodowane.warto odszukać matke,zajac się zdrowiem ojca.wsparcie materialne wszystkiego nie załatwi.nie od dziś wiadomo,ze z zapomog korzystają tez osoby,ktorym żadna miara one nie przysluguja,bo jest np20 ha lub maz pracujący i swietnie zarabiający za granica.jak oni wyludzaja zapomogi, nie wiadomo.czas może przyjrzeć się pobierającym zasiłki.a srodki przeznaczyć na takie trudne sytuacje zyciowe,bo tu trzeba dużo pieniędzy i dobrej woli.nie ważne kim jest człowiek,tu istotne jest ,ze wymaga on rozmaitej pomocy i wsparcia.jak można było wcześniej nie zauwazyc człowieka w potrzebie.a szkola a parafia?nikt nic nie widział?uznanie dla redakcji expressu za naglosnienie.licze ,ze redakcja będzie sledzila sprawę.jesli zawiodą urzędnicy,trzeba będzie pomocy czytelnikow.ja tez się dolacze .na razie dajmy się wykazac pomocy społecznej.w tym przypadku akurat maja co robic.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Halo!!

  Przecież sam/a się nie przedstawiasz :)
  -Nikt nie twierdzi,że sąd oddał temu panu syna za alkoholizm,czytaj ze zrozumieniem bo na razie drzesz pysk tylko.
  -Nikt nie podważa ,że nie wyremontował synkowi pokój więc jak wyżej ,czytaj ze zrozumieniem bo na razie drzesz pysk tylko .

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ludzie!!

  A czy W myślicie, ze fundacja która postanowiła mu pomóc, nie sprawdziła jego przeszłości, jakim byl i jest człowiekiem, jego problemów itd? Myślicie, ze postanowili pomoc akurat tej osobie, a nie innej bo tak osobie postanowili??
  Myślę, ze Ci ludzie wiedza najlepiej dlaczego postanowili pomoc temu Panu, dlaczego wybrali własnie jego.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ a może

  Nie ma pracy???he he ,no fakt ,świetnie płatnej pracy dla nic niepotrafiących nie ma ale praca jest ,jeżeli mam 1000 zł z zasiłków to pójdę za 1500 do etatowej pracy ? Raczej nie bo te 500 dorobię gdzies na boku w 2,3 dni i jest tyle samo a zasiłki mi zabiorą . To jest problem . Na każdej budowie szukają chętnych ,stawki 10-15 zł /h . Nie trzeba kwalifikacji . 180 h /m-c daje circa 2-2,5 tysiąca .
  Powiesz mi,że w Kartuzach i okolicach się nic nie buduje? Popytaj przedsiębiorców jakie mają problemy z zatrudnieniem .

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do obserwatorki

  Proszę Szanowna Pani to sprawdzić, czy z domu do przystanku są 4 km.A tak na marginesie ten Pan twierdził, że było ich w domu 12 dzieci, ciekawe jakim cudem? Wiem że było ośmioro.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Halo!!

  To nie ja zazdroszcze temu człowiekowi pomocy jaką może uzyskać od dobrych ludzi, więc to nie ja musze się przedstawiać.

  Darcie pyska, czy moze prawda która boli tych którzy potrafią ocenic człowieka i dazyc aby nie uzyskał jakiejkolwiek pomocy?

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zgadzam sie.

  Zgadzam sie z obserwatorka, bo myślę ze chodzi jej o jakąkolwiek pomoc, a nie koniecznie o te materialną.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Halo!!

  Drzesz pysk i sam/a oceniasz innych .Czytaj po prostu ze zrozumieniem . Kto i czego Mu zazdrości? Nikt ,niczego . Problemem ,którego nie pojmujesz jest to ,że ludzie są uczuleni na żerowanie ( nie nawiązuję do p Wojtka) i wolą być ostrożni . Zacytuj jedno zdanie ,z którego wynika,że ktoś Mu zazdrości pomocy? To ,że ktoś pomaga jest tej osoby sprawą i np wolno mi dawać każdemu pijakowi pod sklepem 5 zł bo to moje pieniądze ,czym innym jest dzielenie się opiniami jak pomóc realnie i sensownie.Uspokój się i czytaj ze zrozumieniem .

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kamil

  Czytam te wszystkie posty.Moim zdaniem najlepszą pomocą byłoby danie temu godziwej pracy

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wiecie co?

  Jeżeli ktos ma jakiekolwiek zazalenia/pretensje co do pomocy temu człowiekowi, to niech sie zgłosi do fundacji, a skończy się to spamowanie pod reportażem.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @halo!!

  A czy Ty chcialbys/abys żyć/mieszkac w takich warunkach na dzień dzisiejszy? Takich warunków dla swojego dziecka?

  Ja rozumiem, ze w zyciu bywa różnie i to czesto przez swoja glupote, ale uwazam, ze jeśli wyciagnie się jakąkolwiek pomocna dłoń temu człowiekowi, to będzie dazyl ku lepszemu.

  Jezeli stworzył sobie takie warunki (bo zaraz ktos to napisze), to dla swojego syna chce dobrze, kocha go, a przecież gdyby nie chciał, to nie musiałby o niego walczyć w sądzie, prawda?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jabol

  a gdzie miesci sie ta fundacja ? tam sa prowadzone jakies spotkania,warsztaty ?

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szczery

  Fundacja niby pomaga, a czy z fundacji ktoś z własnej kieszenie dawałby kasę dla kogoś nie teges... w wysokości wynagrodzenia chociażby najniższego ?? WĄTPIĘ. KTOŚ MUSI STRACIĆ, ABY INNY Z ZYSKAŁ. Nie ma nic za darmo. Uczciwie pracujący ludzie płacą wszelkiego rodzaju składki zus-y, krus-y, podatki i itd, aby sobie i potomstwu zapewnić przyszłość. Gdy 1 grosz zabraknie, to: ma się już problemy. Natomiast taki po... człowiek, co wy... na wszystko, dostawać ma za darmo pomoc i dalej w h... sobie lecieć z uczciwie pracującymi osobami ?? Chyba mu na mózg padło od alkocholu !!

 • 7 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Znajomy Wojtka...

  Kto zna ten wie jaki Wojtek jest, teraz udaje że jest strasznie pokrzywdzony. Okej los zagotował mu piekło itp. Ale co weekend jest u na osiedlu gdzie chleje do nie przytomności z innymi osobami, później wraca po nocach z dzieckiem w takim stanie przez las... tego to nie powiedział e reportażu. Pozdrawiam

 • 8 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # panie Karolu

  Pozwoliłem sobie luknąc na pana fb . Hmm teraz jakby rozumiem co i po co pan robi,wie pan sądziłem,że może kolejna fundacja,jacyś cwaniacy ,jakieś "dajcie kasę" ,Widzę,że kasy panu nie potrzeba a ma pan ogromne pokłady w sobie dobroci i chęci dzielenia się z innymi,doświadczeniem ,przemyśleniami ,realną pomocą. To taki imperatyw może wynikający z wiary ,może z wrażliwości .To nieważne . Ważne,że pan działa i niech Bóg ma pana w swojej opiece chłopie drogi . Trzymaj się
  Pomyl się sto razy a pomóż niż raz przejdź obojętnie .
  Mocno przybijam piąteczkę również za działania rekonstrukcyjne,wariat jesteś chyba :)

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tak kończą hejterzy

  Tak kończą hejterzy - polecam
  https://www.youtube.com/watch?v=HwXHokADYBQ
  Tutaj też trzeba takiego Michała co by wam do łbów ponakładał
  Większość z Was w kamieniołomach powinna pracować, jakby pójść jego śladami.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  1. Kimże my jesteśmy żeby sądzić? Nawet portal EK nie jest sądowym forum.

  2. Alkoholizm to (jak wielu powyżej pisze) choroba i to trudna choroba. Choroby potępieniem się
  nie leczy.

  3. Pomoc to nie tylko obszar materialny. Może sąsiedzi zorganizują jakiś biały obrusik. dwie
  świeczki, krzyżyk i wodę święconą, aby do nich (p.Wojtka z synem) księda na wizytę duszpasterską zaprosić. To mógłby być moment przełomowy w ich życiu.

  4. Jak widać powyżej jest wielu wrażliwych i dobrego serca ludzi. To jest największa nadzieja
  na pomoc, "walkę" z biedą i ....niezaradnością. Nie wszyscy z nas mają talent, wykształcenie
  i świadomość realiów tego świata. Patrzmy w tym kierunku, nie odwracając głowy.

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Obywatel

  To choroba na własne życzenie .Z bardzo prostym lekarstwem ,nie spożywac trutki to choroba odejdzie.Chorobę zrobili z tego Ci co żerują na tym i zarabiają ,z chorobami jest tak,że np homoseksualizm był choroba a teraz nie jest . Na pijaka nie ma innej metody niz odebrać mu absolutnie komfort picia. Nie masz żryć,zdychaj,śmierdzisz bo się zeszczałeś i zesrałeś,śmierdź i leż w rowie. U alkoholika musi się stać przełom,strach,choroba,włączenie myślenia,miłość,cokolwiek co odpali w głowie włącznik z napisem "od teraz nie piję" .Nawet milion psychologów nic nie da jak się ten włącznik nie włączy ,bo alkoholik pięknie mówi,pieknie cierpi i pieknie kłamie . To może choroba ale z głupoty.I absolutnie żadnej litości .Ja alkoholik to wiem ,niepijący od wielu lat .

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol Słabek

  feci quod potui, faciant meliora potentes

 • 9 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Karol Słabek

  Pan musi sobie znaleźć zbroję,taką impregnację . Nikt tu do pana pretensji nie ma bo jakże miałby i na jakiej podstawie mieć???? Pan robi dobro ,a kto robi dobro niestety obrywa i musi mieć twardą d.. .Pomysł jest zacny ,proponowałbym jakieś spotkanie zainteresowanych ,chcących pomagać aby nie był pan sam . Zasługuje pan na to ,idea zasługuje. Takich ludzi jak pan potrzeba,ducha nie gasić !!

 • 10 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...Panie Karolu

  Znam Pana z widzenia, kojarzę od dzieciaka,gdyż mieszkam w sąsiedniej miejscowość itd itd... Już któryś widzę Pana zaangażowanie w różne potrzeby naszych mieszkańców, w potrzeby społeczeństwa, zaczęłam to obserwować, bo kiedyś było o Panu dość "cicho"...szczerze - z różnymi wnioskami, nieufnością i mieszanymi myślami, jednak i tak morał po każdej Pana interwencji,a mojej obserwacji ten sam - ten Gość coś dobrego robi dla ludzi, nie siedzi Pan i nie obiecuje gruszek na wierzbie, tylko daje Pan coś od siebie, może mimo wielu tu słusznych czy niesłusznych komentarzy czytelników (nie mnie to osądzać) i oskarżeń pod adresem tego pana Wojtka, nie poddaje się Pan Karol! Czy to przyniesie efekty, czy ma sens? - bez zastanowienia niesie Pan pomoc i nie wstydzi się oficjalnie przyznać samemu, że problem alkoholu nie był Panu obcy, nie wstydzi się Pan poprosić o pomoc dla tych alkoholików, dla swojej fundacji. Broni Pan nawet tu na forum godności tych osób (to już jest mega!),osób którym większość z nas nie ufa,nie wierzy. Brawo, bo takich ludzi jak p.Wojtek jest w naszym otoczeniu mnóstwo, a widać tylko jeden chętny, który bezinteresownie chce odmienić ich los - p. Karol. :) Brawo! :) życzę sukcesów Pana fundacji i wytrwałości z tymi Sylwestrami przez kolejne lata :D

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cztery choroby w jednym człowieku ...

  Alkoholizm, Lenistwo, Niedbalstwo i Tumiwisizm - ale jakoś pomagać należy. Gdyby miał "jaja" to by walczył o swoje życie, ale nie widać oznak ani nabiału, ani żadnej walki - tylko pić się ciągle chce.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czemu usuwacie posty?

  Czemu usunęliście post Pani Kunowskiej?Napisała prawdę.

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ znajomy Wojtka

  Znasz go to trzeba chłopu przemówić do głowy, żeby tak nie robił a nie ciche przyzwolenie dawać i się jeszcze z niego nabijać. Ksawery ma na osiedlu dziadków i spokojnie mógłby przebywać u nich w te niby weekendy. Zadziałaj a nie ganisz!!!! no chyba, że z nim upijasz się do nieprzytomności?

 • 4 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do obserwatorki

  Jednak kaszubi to dziwny naród, taki pełny nienawiści, pogardy, w łyżce wody by utopili.
  Każdy każdego zna życiorys lepiej od niego samego. Co do rodzeństwa to jeszcze mało wiesz. Musisz się bardziej dopytać tych z ławki kościelnej

 • 2 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pomoc

  Bez względu na to jaki jest P.Wojtek,sądzę że warto pomóc chociażby że względu na dziecko.Każdy z nas może się w życiu pogubić,potrzebować kiedyś pomocy.Różne są koleje losu....może P.Wojtek potrzebuje właśnie tego aby pokazać mu że jest inne życie,bez alkoholu,że są ludzie którzy pomimo wszystko pomoga,wyciągną dłoń...P.Karolu życzę wytrwałości,pomimo tylu nieprzychylnych komentarzy.Pan pewnie dostrzegł w tej osobie szanse ma zmianę,mam nadzieję że się uda,chociaż napewno nie będzie łatwo.Da dziecka warto walczyć P.Wojtku!

 • 5 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anonimanonimowy

  To do wszystkich którzy nabijają lub nie doceniają tego jak p. Wojciech poświęca się dla Ksawerego:P. Wojciech ma racje pod tym względem ze gdy kaswery chce np. Gazetę to ja dostanie, bo sam to widzę na własne oczy gdy jestem w sklepie. A te osoby które uważają ze p. Wojciech pije nałogowo czy jest nie dobry dla dziecka TO PORZĄDNIE SIĘ W GŁOWĘ PUKNIJCIE. A i dla szkoły z Dzierżążna jesteście naprawdę ,,ślepi" ze nie widzicie ze trzeba wysłać ten autobus po tego Ksawerego spokojnie NIE ZBANKRUTUJECIE.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jak nie dotycz

  to twoje http, będzie skasowane

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ależ kasuj

  Ja go widziałem a wielu może pomóc się zastanowić ,może skłonić do refleksji .Bardzo interesujący przykład dobrego chłopaka alkoholika .I wzrusza i boli .

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krzys kohnke

  To żes Karolu wsadził kij w mrowisko!!! Widze Goscia co rano !!!!! Nie wypowiadam sie i tak tez polecam innym dobre czy złe te komentarze !!! Facet tylko podziekował dobrze ze nie ma internetu bo było by Mu przykro!!! Ja postaram sie pomóc!! Dzieki Karolowi i fundacji dowiedziałem sie o tym Panu a reszta jest wzgledna jak napisałem ja pomoge!!!

 • 7 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rafał Arndt

  Od wczoraj czytam te wasze komentarze i szlak mnie trafia. Ludzie co wy piszecie! Weźcie się puknijcie jesli nie chcecie pomóc to przynajmniej nie przeszkadzajcie innym swoimi glupimi komentarzami.! Oby Was nigdy nic przykrego w życiu nie spotkało do holery jasnej wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas popełnia błędy jesteście tacy mądrzy w komentarzach a z imienia i nazwiska nie macie odwagi się podpisać. Tacy mądrzy wszyscy, założę się że Ci którzy najwięcej mają do powiedzenia są z najblizszego sąsiedztwa tej rodziny której trzeba pomóc. Ciekawe ilu z Was piszacych komentarze bierze jakieś zapomogi albo 500+, założę się że każdy.!
  Wiem także że są ludzie o wielkim sercu i razem uda sie nam pomóc p. Wojciechowi i jego synowi. Ja na pewno pomogę ale czy wy przestaniecie widzieć czubek własnego nosa i nam pomożecie zależy już tylko od was. Jedno sprawiedliwe że tam u góry wszyscy równo będziemy rozliczani...
  Pozdrowienia dla Pana Wojciecha jego syna i dla Pana Panie Karolu.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  Jako dziecko mieszałem tam gdzie Pan Wojciech, i pamiętam Pana z widzenia, nie raz widywałem Pana w Kartuzach na rowerze. Postaram, się do Pana dotrzeć i tak jak potrafię pomóc.

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Rafala Arndt

  Zgadzam się z Tobą.Są ludzie i ludziska.
  Tego nie zmienimy,niestety.Zamiast wypisywać głupoty,niech się wezmą i pomogą.Ale niestety masz rację widzą tylko czubek własnego nosa.Trzeba pomóc i tyle...kto chce pomoże i nie będzie osądzać drugiego człowieka po tym jak wygląda on ,jego życie.Ale to są pewnie te osoby co do kościoła pierwsze biegają,niestety taka jest mentalność.....

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Więcej złego niż dobrego.

  DODAWANIE KOMENTARZY POWINNO BYĆ WYŁĄCZONE.

  Tylko, że to nie jest w interesie redakcji.

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol Słabek

  Szanowni Państwo z jednej strony jest mi smutno jak czytam niektóre komentarze, a z drugiej strony raduję się, że nasza akcja budzi takie duże zainteresowanie. Nie mniej pragnę też się wypowiedzieć w tej sprawie. Intencją naszą nie jest osądzenie Pana Wojciecha bo jak jest każdy widzi i nie ma co tu komentować. Intencją stworzonego w naszej fundacji programu OPIEKUN jest nie tylko zbiórka funduszy na tą rodzinę, choć jak takie fundusze się pojawią zostaną spożytkowane na remont dachu. Prawdziwą intencją programu OPIEKUN jest pozyskanie silnej rodziny, która to mogła by służyć innej rodzinie mało zaradnej życiowo pomocą. Jest w Polsce przyjęty piękny zwyczaj pozostawiania wolnego nakrycia przy stole Wigilijnym dla niespodziewanego gościa - może to mógłby być właśnie Pan Wojciech z Ksawerym. Chodzi o to aby takiemu człowiekowi który nawet nie zdaje sobie sprawy, że życie może wyglądać inaczej to pokazać, a to może pokazać tylko normalna silna rodzina w której panują zdrowe zasady i relacje . Pan Wojciech nie prosił nas o pomoc , żyje sobie po swojemu wychowuje jak umie Ksawerego i jakoś ciągnie od pierwszego do pierwszego. Naszym zdaniem jest to człowiek który nie widzi przyszłości tylko myśli jak przetrwać kolejny dzień. Pan Wojciech nie dostał wzorców z rodzinnego domu, chleje to piwo bo to jedyna radość za 3 zł na jaką go stać i jaka go w pewnym stopniu zadowala, nawet nie zdaje sobie sprawy, że są inne radości . Niektórzy z Państwa piszą, że jak coś od kogoś dostanie dostanie to zapewne sprzeda i przepije, to nieprawda, dostał w zeszłym roku od nas kabinę i drzwi i meble i wszystko zamontował a mógł sprzedać za paręset złotych i przepić, nie zrobił tego, tak więc jakieś zasady i wartości ma. Proszę aby Państwo zrozumieli o co chodzi w programie OPIEKUN, chodzi o to aby potrzebujący wsparcia miał takiego opiekuna do którego może zadzwonić i się doradzić, bo sam nie potrafi nic mądrego wymyślić, sam wymyśli tyko tyle, że trzeba wypić piwo i się po użalać nad swoim ciężkim losem. czasami drugi człowiek a nie pieniądze dadzą nadzieję i wiarę, że warto żyć i nieść krzyż życia. Każdy z nas niesie swój krzyż i każdy dostał taki jaki da radę unieść. Ja nie wiem czy bym dał radę nieść krzyż Pana Wojciecha. Przyczyn dlaczego jest tak a nie inaczej nie szukajmy, bo to nic nie zmieni, czasu nie cofnie, życia mu nie naprawi. Słyszałem kiedyś takie zdanie UBIERZ KOGOŚ BUTY, PRZEJDŹ JEGO DROGĘ A WÓWCZAS BĘDZIESZ MIAŁ PRAWO GO OSĄDZAĆ. Coś w tym jest. Patrzymy na Pana Wojciecha i wytykamy go palcami - to ten co pije , - to ten co bił żonę, - to leń , - to ten co ma bajzel na ogrodzie. Szukam rodziny co poda rękę właśnie takiemu niegodziwcowi, co odwiedzi go raz na jakiś czas i po ludzku porozmawia o planach o przyszłości o tym co zrobić aby Ksaweremu działał internet, o tym jak zebrać fundusze na papę i na kafle do łazienki. To będzie nieoceniona pomoc, nawet jak się nie wszystko uda to choć nadzieje w człowieku można rozpalić a wówczas i o piciu się porozmawia. Jako człowiek który się zna na chorobie alkoholowej mogę powiedzieć, że Pan Wojciech nie jest alkoholikiem tylko jest moczymordą lub okazjonalnym pijakiem jak kto woli, Pan Wojciech choć dziób moczy w piwie to nie odcina się i nie widać zachowań destrukcyjnych czy ciągów alkoholowych. Ma dużą szansę stanąć na nogi i coś mi mówi, że stanie. Nie jest to proces na miesiąc ale na przestrzeni paru lat do osiągnięcia. Pozdrawiam serdecznie Karol Słabek

 • 7 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Goral

  Sytuacja trudna, sytuacją trudną, ale będąc dość blisko z ta rodzina, zgadzam się z niektórymi komentarzami powyżej. Pan Wojtek chleje i to niemało, przez las wraca z dzieckiem, dziecko do szkoły chodzi w kratkę, starsi synowie Pana Wojtka tez niebardzo radzą sobie w życiu, mam tu na myśli narkotyki, alkohol, kradzieże i włamania. Bez powodu rodzina nie odwróciła się od tego Pana. Wyrodna matka , wyrodną matką, ale cała ta sytuacja w reportażu jest grubo przesadzona. Najpierw trzeba dokładnie sprawdzić dla kogo organizuje się pomoc , a potem można się w to angażować...

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Goral

  Chlał zawsze za wiarę i ojczyznę.Zgłaszano o tym fakcie,jednak gdy miało dojść do spotkania to zawsze znalazł jeleni do pomocy aby nic się nie wydało. Po kartuzach wielokrotnie najebany chodził z dzieckiem po nocach. Były też momenty, że: stawał się agresywny w stosunku do innych ludzi.

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NIEZNAM SIĘ

  Witam nie znam prawa ale jeśli chodzi o syna tego pana to .....rzekomo ma 4km wiec gm. ma obowiązek dowozić tego chłopca do szkoły ....to szkoła jest odpowiedzialna za to aby ten chłopiec chodził do szkoły ....i niema wytłumaczenia gm. że się nie opłaci .......popytajcie się o to ....

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @nieznam się

  DO BURMISTRZA Z TYM. TO JEGO OBOWIĄZEK PRAWNY.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Karola Słabek

  Zawsze znajdą się ludzie, którzy: Mają coś na sumieniu, nie zawsze byli w porządku w stosunku do innych i itd. Pomijam tych, co: naprawdę są pokrzywdzeni przez los i to nie z własnej winy. Wiadomo, że: różnie w życiu bywa, jednak: pijacy, ćpuny i inne nałogi innych krzywdzą na własne życzenie, przez co: cierpią najbliżsi ( rodzina, krewni, znajomi i inne osoby co coś łączy z daną osobą). Ten osobnik wiele osób skrzywdził, ponieważ sam tego chciał. Odkąd pamiętam, to: zawsze chlał, poniżał innych, bo tak mu wygodniej było, oszukiwał i kradł. Za wszelką cenę dążył do celu, nie patrząc na innych i itd. ( PO TRUPACH DO CELU ) Tak na prawdę to mi tylko żal Ksawerego a nie tego kogoś. Idąc z Justyną do łóżka, powinien liczyć się z konsekwencjani swojego czyn. Wiedział jaką kobietą była Justyna, a jednak poszedł z nią do łóżka. Rodziców obowiązkiem jest: zadbanie o przyszłość dziecka i partnera na wzajem. Tak jak dupa od srania. Ja też, czasami wypiję, jednak: mam pracę, 2-gą połówkę swoją na której mi bardzo zależy. Jednak, dla mnie: rodzina, to świętość i nic nie ma prawa tego zakłócić. Gdyby Wojtek G. nie był tym kim z siebie zrobił, to Ksawery i on sam: miałby wyremontowany cały dom już dawno i przede wszystkim pracę.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do NIEZNAM SIĘ

  Faktycznie się nie znasz, za wypełnianie obowiązku szkolnego przez dziecko , czyli chodzenie do szkoły odpowiadają RODZICE. Gmina ma obowiązek zapewnić dowóz, a szkoła w przypadku, gdy dziecko nie chodzi do szkoły i nie pomagają interwencje u rodzica, przekazuje informacje do organu prowadzącego, który może na rodzica nałożyć karę finansową. To taka informacja ogólna bez odniesienia do sprawy poruszanej w reportażu.

 • 4 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Komentatorzy mili,
  czy z momentem zamurowania "Drzwi świętych" w Watakanie (tuż przy grobie JPII) i zakończeniu
  Roku Miłosierdzia skończyło się M I Ł O S I E R D Z I E chrześcijan, w tym katolików?

  Apel (pow.) o wizytę duszpaszterską u p. Wojtka i Ksawerego podtrzymuję. Może księża tego forum nie czytają, ale członkowie Rad Kościelnych z pewnością i uprzejmi donosiciele również, jak mniemam.
  Do dzieła więc Bracia i Siostry w Panu. Szkoda, że mieszkam zbyt daleko, bo sam
  bym się włączył w akcję WSZELAKIEJ POMOCY temu zagubionemu, choremu bratu w wierze.

  Zaufajcie jemu (p. Wojtkowi) i zaufajcie sobie (ci wszyscy, którzy chcą i ci wszyscy, którzy
  tylko zapiekłością, złem i dystansowaniem się karmią)!!!

  Człowiek to piękno i brzmi dumnie!

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # apel

  Jest tu jakiś lekarz ??Najlepiej psychiatra bo gość Obywatel pilnie potrzebuje pomocy .

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # s...

  nie można nigdy gardzić drugim człowiekiem, skoro Bóg dał mu życie to znaczy, że jest ono tak samo wartościowe jak życie każdego z nas... i to się tyczy i pana Wojtka i każdego z nas, ale to już kwestia sumienia...

 • 2 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zosia

  Jak czytam te komentarze, że chlał, że chodzi z butelkami czy pijany nie wiem ale odnoszę wrażenie jakby pisała to jedna i ta sama osoba która się próbuje zemścić a może to zazdrość,?

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rozwiązanie

  Dzieciakowi kupować bilet na autobus, a ojcu dać robotę. Panie Karolu, szukał Pan pracowników przecież... Jeśli to nie zagra, to nadzieja uleci.

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sąsiad

  Bujdy jak.. Nie komentuje.. Są ludzie i mniej, i bardziej potrzebujący.. Ale zrozumieć trzeba, że P. Wojtek bez butelki piwa dziennie nie wytrzyma, a Ksawerego ma zniszczone wyzywaniem i upokarzaniem.. Jestem wielokrotnym światkiem jak wyzywał go od tępych i głupich, że nic nie wart jak jego matka.. Itd, itp. Chore.. Ale co.. Pomoc dla Ksawerego, a nie dla P. Wojciecha.. Ksawery już ma tendencje do agresji i kradzieży, a co dopiero dalsze przebywanie z ojcem.. :/ Taki oto piękny przykład dla dziecka- alkoholik, złodziej..
  Z alkoholizmu idzie wyjść, ale jest jeden warunek CHĘCI, a P. Wojtkowi nie przeszkadza picie i sam fakt alkoholu, tylko wszystko i wszyscy wokół..
  PS: Rozumiem pomoc, ale dla kogoś kto tą pomoc uszanuje.. W tym przypadku dla Ksawerego, dziecka które ma 7 lat!

 • 10 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przeciw lenistwu

  Sporo tych komentarzy, że należy pomagać i to nawet nie oglądając się na to jakim człowiekiem jest ten potrzebujący, ale szczerze ja , który go znam od wielu lat pomógłbym jedynie temu dziecku.Problemem Wojtka nie jest głównie alkohol, a zwyczajne lenistwo. W swoim życiu do pracy chodził jak mu się chciało ,albo zabrakło na wódkę. Jak nie było z czego to "pożyczał" nie swoje, delikatnie mówiąc, zresztą robi to do dzisiaj. W reportażu robi z siebie ofiarę, a tak naprawdę to wyśmienity z niego manipulant. Pewnie posypią się komentarze o zazdrości o braku empatii, ale ja wiem o czym pisze i absolutnie nie zabraniam mu pomagać, chce tylko aby Ci co tego chcą mieli pełen obraz sytuacji. Spróbujcie zaproponować jemu pracę , to albo was wyśmieje, albo porzuci ja po trzech dniach ( wersja optymistyczna)...

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  To prawda , rodzice temu panu też pomagają cały czas

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do xxx

  ten chłop potrzebuje MOTYWATORA DO ŻYCIA. On potrzebuje kogoś kto mu powie: Chłopie żyj! Masz dla kogo!. Tu pieniądze nic nie dadzą...

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sara

  Dacie mu lepszy komfort picia..i innym ..alkoholik samotnie wychowujący dziecko, nie utrzymujący trzeźwości-w tych czasach niewiarygodne, wielka krzywda dla dziecka, ciekawe, czy jakieś insytucje o tym wiedzą??? Przyzwolenie na picie!!! Utwierdzacie go w przekonaniu, że może dalej tak funkcjonować!

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szkolny autobus

  Bilet na autobus szkolny daje szkoła za darmo

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jazda

  a moze dzielnicowego spytac,co o tym sadzi ? a moze jego starszych synow ?

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do franek

  a jak w dzisiejszych czasach nie pic jak tak w Polsce się dzieje!jezeli tak twierdzicie ze p.Wojtek bil swoją partnerkę(chociaż w to wątpie!)jeżeli już tak było to widocznie ta partnerka nic nie była warta!samo to za siebie mówi ze zostawiła swoje własne dzieci!!!

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do lenistwo

  potrzeba temu panu wojtkowi prace przymusowa ja mialam 5 cioro dzieci maz pil i bil a mi nikt niepomagal musialam sama utrzymywac rodzine do pracy do pracy nieroba

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do lenistwo

  nas w domu było czworo i mama nie dostawała 500+i jakos wszystkich nas wychowała i jesteśmy wyuczeni,pracujemy itp..i dlamnie to są leniwce do pracy!co tylko liczą na państwo!ale i z tym się ukróci już piszą w internecie rząd wprowadzi 250+ albo bony

  =

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do P. Karola

  Co człowiekowi po samochodzie, jak prawa jazdy nie ma?
  Tak wygląda Pana pomoc. Nie wystarczy mieć Fundację i pieniądze, żeby pomagać. Trzeba mieć do dobrych chęci wiedzę. Mierzy Pan wszystkich alkoholików swoją miarą. Skończył Pan szkołę specjalną? Pochodzi Pan z wielodzietnej dysfunkcyjnej rodziny? Dzieci Pana mają problemy z prawem i ćpają? ta pomoc z Pana strony wygląda tak jak na załączonym filmie - kabina prysznicowa, której nie ma do czego podłączyć. tak się zastanawiam, co to dziecko jeszcze tam robi przy tym pijanym ojcu? Gdzie są instytucje za to odpowiedzialne?

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @powyzej

  trafniej tego nie mozna ujac !

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol Słabek

  Wy dobrzy ludzie sobie piszcie i czas marnujcie na negowanie, a ja zajmę się swoją robotą bo nikt z was za mnie tego nie zrobi , kabinę już jeden Pan podłącza, Pan Wojciech chodzi na terapię i zmienia swoje życie i to dla mnie jest ważne, Ksawery jedzie w lipcu na kolonie z warsztatem terapeutycznym . Co do mojej wiedzy jak napisała osoba o pseudonimie ,, Do P.Karola " to oczywiście nie mam jej wystarczającej dlatego zatrudniam mądrzejszych od siebie ale sam też studiuję . Myślę, że chęci tu są bardzo ważne, bo co by było po tych pieniądzach i specjalistach gdyby nie było chęci tego wszystkiego spiąć. Tylko ten się nie myli co nic nie robi, ja robię więc mogę się pomylić ale na pewno nie zaszkodzę ani osobie pod pseudonimem ,, Do P Karola " ani osobie pod pseudonimem ,, @powyżej " , jestem grubo skórny więc mnie to nie rani co piszecie, szkoda mi tylko, że jest tylu do gadania a tak mało do pomagania. Mam pod opieką 40 rodzin z różnymi problemami, więc jak nie podoba się Pan Wojciech to można wejść na stronę fundacji i pomóc starszej Pani która mieszka sama i nie pije a siedzi w chałupie bez prądu lub samotnej matce której zmarł mąż i ma dwójkę niepełnosprawnych dzieci i musi je utrzymać za 1000 zł a na lekarstwa wydaje 700. Bardzo by mi było miło gdyby wlaśnie te osoby które tak negują ze względu na to że Pan Wojciech jest nie godny pomocy pomogły właśnie tym innym osobom które w ich mniemaniu może są bardziej godne . I jeszcze raz powtarzam nie chodzi tylko o pomoc w pieniądzu, chodzi też o pomoc rzeczową i osobową. A co do pieniędzy to nie mam ich w nadmiarze ale mam możliwość się podzielić z drugim człowiekiem. jak w tym kraju ma być dobrze jak są osoby które wszystko negują, co by człowiek nie chciał dobrego zrobić to zawsze się znajdzie ktoś kto szuka dziury w całym. Ciekaw jestem czy choć przysłowiową złotówkę wpłaci któraś z osób które tak negują na inną rodzinę gdzie problemu alkoholu nie ma a bieda i nędza i nieszczęście aż piszczy. Teraz rozumiem tych naszych włodarzy, jak im ciężko coś zrobić i zmienić na lepsze w tym kraju jak się ma system na zasadzie gdzie kucharek sześć tam ni ma co jeść. I to już moja ostatnia wypowiedź w temacie pomocy - robię swoje i pozdrawiam oraz do współpracy namawiam.

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # s...

  Wy się tu wszyscy słownie boksujecie, bitwa kto da lepszy, ostrzejszy komentarz, który zdobędzie najwięcej kciuków w górę, kto p. Wojtkowi czy p. Karolowi bardziej dop...li?? p. Karol nie ma obowiązku pomagać - robi to z własnej woli, widocznie dostrzegł w tym człowieku człowieka i uznał że należy mu pomóc czy pomóc temu dziecku, które wychowuje się w takich warunkach.. to sprawa p. Karola. Po co tworzyć tu jakąś chorą atmosferę krytyki, linczu? Zasługuje czy nie zasługuje na pomoc nie mnie oceniać - ja swoje zdanie na temat p. Wojciecha mam i z przyczyn że nie było by to miłe pisać tu co o nim myślę to nie napiszę tu tego. Pewne jest, że to dziecko nie zasługuje na takie dzieciństwo, to tylko chłopiec, który chciałby mieć to co mają koledzy z klasy, kuzyni itd, a nie taki byt, który zapewnił mu dorosły rodzic, lepiej skupić się na pomocy dla Ksawerego niż podskakiwać sobie tu, bo to temu chłopcu nie pomoże. Myślicie, że ten mały nie jest w szkole wytykany teraz przez to co piszecie na temat jego ojca? to się też odbije na tym dziecku! Zostawcie p. Karola - chce, to niech pomaga i chwała mu za to, może pomyślał o Ksawerym.

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Panie Karolu Słabek, zdaje się, że Pana rozumię i argumenty popieram.

  Tym wszystkim pseudo/domorosłym/burkowatym alkoholo-terapeutom powiem:
  zadbajcie o swoje zdrowie, bo o rozum może być za późno.

  Jednak bardziej po chrześcijańsku będzie: miłuj bliźniego swego, jak siebie samego.

  Idę o zakład, że wszyscy autorzy wpisów przyznają się (przynajmniej oficjalnie i na pokaz) do katolickiej wiary.

  Zatem, kim my jesteśmy, żeby osądzać?

 • 2 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ewelina

  Znam osobiście ta rodzinę i każdemu sie należy pomoc nieważne jakim jest człowiekiem. Nigdy nie wiadomo kiedy nas to dopadnie. Dziecko nie jest winne tej sytuacji . Matka nigdy sie nie interesowała Ksawerym od dziecka miała na to wbite wiec sie cieszę ze odeszła przynajmiej jeden kłopot z głowy. A P.Wojciech jest jak dla mnie super tata nieważne co by nie zrobił stara sie jak może. A ci co mu dupe obrabiają niech sie nie wcinają jak im cos przeszkadza.

 • 2 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # RASTA

  Wojtek pije, ale nie jest nałogowcem! Gdyb miał wsparcie drugiej osoby, nie byłby sam, to napewno byłoby inaczej. To dobry człowiek. Przecież mógł pozbyć się Ksawerego, oddać i już. Ale on postanowił że go NIE ODDA DO DOMU DZIECKA! WY SIĘ NAZYWACIE KATOLIKAMI???? BRZYDZĘ SIĘ WAMI!!!!!!!!!!!

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rasta

  a kto tu siebie publicznie nazywa katolikiem? Ja jestem przeciwko pomaganiu nierobom i pijakom a nie należę do katolików. Jak mnie zmusisz ,żebym szlochał nad losem nieroba i pijaka? Ja mam takie zdanie a ty odmienne,ja twoje akceptuję i Ciebie nie wyzywam . Niech każdy robi co chce ze swoimi pieniędzmi.Jeden pomoże pijakowi inny komuś innemu a jeszcze inny swoje przepije i nikomu nie pomoże.Kto i co Cię upoważnia do "brzydzenia się" katolikami skoro tu nikt lub prawie nikt się z religią nie afiszuje?Sam sobie wystawiłeś świadectwo bracie :)

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szczery

  Pijaki, ćpuny, nałogi i inne patologie, to jest margines aspołeczny. Jak sobie pościelą, tak się wyśpią. Skoro potrafiło się wykoleić z społeczności, to teraz niechaj sam naprawia, to co zje... w życiu i wśród najbliższych. Jemu przydałby się lokalizacja i pobyt w psychiatryku, a nie pomoc z litości do dziecka. Takich jak on: powinno się pozamykać i klucz wyrzucić. Ja zapie... po 12 a czasami po 24h i g... z życia mam. Jedynie w nagrodę to moje podatki na takich po... idą , ponieważ twierdzą że im pomoc się należy. Jedynie co, takim ludziom się należy, to w RYJ dać i kopa w dupę zasadzić aby ruszyli się uczciwej pracy, a nie pasożytowali na uczciwych ludziach.

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Szcerego

  To patologia i powinno ich wykluczyć się z społeczności na zawsze

 • 1 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  W tym artykule nikt niczego nie ukrywał. Od pierwszego tekstu czytamy, że chodzi o Pomorskie Centrum Pomocy A l k o h o l i k o m i Ich Rodzinom.
  Po co więc ten szalej i rewanżystowskie i zawzięte teksty. Zapiekłe w nienawiści.
  To, że ty jeden z drugim na święta i Sylwestra tylko maślankę piliście to wasza wola i dar
  łaski trzeźwości.
  Trzeba wam się walnąć w czoło, aby "moralizować" po ciemnogrodzku, - czytaj niestety
  kaszubsku.

 • 7 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sara

  Pomoc trzeźwym alkoholikom....tak powinna wyglądać pomoc!!!! A nie dawanie komfortu picia pijacym!!

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obywatel

  Tu przychodnia,proszę jutro przyjść z głową.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel do "@Obywatel"

  Mój kochanieńki wszystko się zgadza, tylko jak ja im twoją głowę zaniosę skoro nie zostawiłeś
  adresu, skąd Twój czerep odebrać i do przychodni zanieść. Może upier..l sobie główeczkę mądrą
  i podrzuć w znane publiczne miejsce, żeby ktokolwiek ją do przychodni doniósł. Ja się na noszeniu
  głow do przychodni nie znam, po prostu. Ale jak Ci tak na Twoim łbie zależy to zanieś se sam.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Joanna choczaj

  Fundacja Opiekun . Wszyscy jesteśmy jej wdzięczni za to co robi pomaga ,, daje i wspomaga . Ale czy zastanawia się dlaczego tak się stało??? Dlaczego Ksawery został bez matki ?? Czy może ktoś zadał sobie to pytanie ??? Podejrzewam że nie . Może już czas !!!!

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jonasz

  a czy to nie jest tak,ze dorosly opiekun pod wplywem alko odpowiada karnie za opieke w takim stanie nad dzieckiem ? moze pomoc zaczac od kontroi odpowiedzialnych instytucji,zaniedbanie urzednicze tez jest karalne, takie kontrole moga duzo wyjasnic i zmobilizowac tego pana do wspolpracy w trzezwosci

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PRAWDA NAD PRAWDAMI

  Ludzie ludzie ludzie! Niech podniesie rękę Ci którzy w ogóle nie piją alkoholu,bo noś kurczę co to za kablowanie,ja wszystko rozumiem,jakby tułał się ten człowiek codziennie jak co nie którzy nr.żury w K-zach. Przyszła pomoc tak?teraz wszyscy wytykają błędy tego pana?a wcześniej nie interesowaliście się losem tych dwojga ludzi? W dupie mieliście ,że niby tak traktuje syna ?a teraz zazdrość zrzera? Mało spotykane jest to,że ojciec wychowuje dziecko sam a matka zostawia dziecko ,psa bym nie zostawiła a co dopiero dziecko. Chłopcze mam nadzieję,że docenisz to,że tata nie zostawił Ciebie jak ta matka bez serca ,bez jakichkolwiek uczuć,WSTYD JESZCZE RAZ WSTYD JAK MATKA MOŻE ZOSTAWIĆ WŁASNE DZIECKO!!!!!!

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol Słabek

  Miałem nie komentować, ale co tam, wierszyk to przecież nie komentarz.

  Co tu zrobić i jak żyć, kiedy trzeba w świecie być, gdzie człowieczek się oswoił i z drugiego będzie doił. Bo my wszystko rozumiemy i do puszki coś dajemy.
  Ptaki w lotach prześcigamy z rybą w wodzie wygrywamy, czyli pięknie wszystko mamy.

  Tylko jedno nam uciekło, żyć jak ludzie gdzieś to zbiegło.
  Czubka nosa więc patrzymy i nic nadto nie widzimy.

  Chcę prawdziwie sobie żyć i człowiekiem tylko być.
  To istotne jest dla bycia i przyniesie radość z życia.

  -- Nie !, nie mogę już biegać za SZCZĘŚCIA królikiem, bo być dłużej chcę z mym smykiem.
  Zapewne liczyć kiedyś się to będzie, głoszę Wam ludzie więc takie orędzie.

  I test prędko już ja robie, czy nie widzę tego w sobie.
  W punktach wszystko wypisałem, bo do siebie dystans miałem, no i prawdy bardzo chciałem.
  Nie wygodna ona jest, więc konieczny jest ten test.

  1 Ocenianie innych po pozorach
  2 Wytykanie publicznie cudzych błędów
  3 Użalanie się nad sobą!
  4 Krytykowanie każdego, kto ma inne poglądy niż my.
  5 Nie słuchanie innych
  6 Nie dbanie o swoją rodzinę
  7 Udowadnianie na siłę swoich racji

  Władzy dzierżyć już nie mogę, bo mi ciąży i mam trwogę.
  Chcę porzucić stare życie i na trzeźwo trwać w zachwycie.
  Ja do wojny nie stworzony zawsze wracam poraniony, asertywność mi jest obca, ciągle żal jakiegoś chłopca.
  Teraz muszą być twardziele co utrzymią te kądziele.
  Co umiałem pokazałem.
  Teraz inni ludzie będą, co prawdziwy szczyt zdobędą.

  Raj na ziemi mógłby być, gdyby ludzie chcieli żyć, a nie dołki pod kimś ryć.
  Bo gdy patrzę na tą sprawę mam ja wielką dziś obawę, dwóch Polaków zdania trzy to jak mamy wejść do gry.

  Nigdy w dziejach tak nie było, by dobrobyt taki był, żeby człowiek lepiej żył.
  To dlaczego takie ego, zła Twojego, zła Mojego, i podłości i chytrości bez litości i umiaru, dla tych nędznych groszy paru?

  Nie nadaję się do tego, więc ogródka strzegę swego,
  rzeczywistość mnie przygniata kiedy wodę z ogniem swata.

  Karol Słabek

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Karol Słabek

  Wypisz wymaluj ten wiersz jest o Dzierżążnie Szpitalu. Tylko tam potrafią tak komentować i nie widzieć nic poza czubkiem nosa. A już nie wspomnę o hipokryzji....

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do prawda nad prawdami

  Ja S...a S...a nie piję ani kropli, nawet pikolo od 17 lat.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo