Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Dowozy do miasta, czy zajęcia po południu? Co czeka uczniów z mniejszych szkół gm. Kartuzy?

Opublikowany: 2017-01-12 16:30 Autor: Wojciech Drewka

Gmina Kartuzy pracuje nad dostosowaniem sieci szkół do wymogów wynikających z rządowej reformy oświaty. O ile w mieście sytuacja jest dość klarowana, to wciąż nie wiadomo, co z uczniami z mniejszych szkół w Łapalicach, Grzybnie czy Prokowie. Radni i szefostwo magistratu mają rozbieżne pomysły.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Wraz z podpisem prezydenta RP weszła w życie pisowska reforma edukacji likwidująca gimnazja, wprowadzają ośmioklasową szkołę podstawową i czteroletnie licea. To oznacza kolosalne zmiany nie tylko dla samorządów, ale przede wszystkim dla uczniów i rodziców. Gminy od kilku miesięcy próbowały przygotowywać grunt pod planowaną rewolucję, ale ponieważ do końca nie było wiadomo, czy rzeczywiście wejdzie ona w życie, dopiero teraz można prowadzić działania mające na celu dostosowanie szkół do nowego systemu.

Tak jak wszystkie samorządy gmina Kartuzy musi do 31 marca przygotować uchwałę w sprawie planowanej sieci szkół na najbliższe dwa lata. Projekt uchwały musi zaopiniować kuratorium. Jak już pisaliśmy, gmina Kartuzy nie przewiduje likwidacji żadnej z mniejszych, wiejskich szkół. Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, w odpowiedzi na nasze pytania informował, że w Zespołach Szkół, dla których gmina Kartuzy jest organem prowadzącym, gimnazja naturalnie zostaną wygaszone, a placówki te od roku szkolnego 2019/2020 przekształcą się w 8-klasowe szkoły podstawowe. Natomiast w budynku Gimnazjum nr 1 w Kartuzach będą wygaszane klasy gimnazjalne i rozważa się możliwość, aby już od roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęli tam naukę uczniowie klas VII z obwodu Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach. Szkoły wiejskie czekają natomiast prace adaptacyjne, by zapewnić w nich najlepsze warunki nauki i pracy dla uczniów i nauczycieli.

Ale okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta. Rozbudowa szkół – z oczywistych względów – nie wchodzi w grę w najbliższych latach. Pozostaje więc dowóz uczniów klas starszych do większych placówek m.in. w Kartuzach lub nauka w systemie dwuzmianowym.

Zdjęcie ilustracyjne. fot.W.Drewka

Pomysł dowożenia dzieci do szkoły w Prokowie lub Kartuzach nie spodobał się na przykład rodzicom z Łapalic. Wolą, by dzieci uczyły się w systemie dwuzmianowym. Łapalicka społeczność wystosowała w tej sprawie list do radnych kartuskiej Rady Miejskiej prosząc o pozostawienie uczniów starszych klas w tamtejszej szkole.

- „Uważamy, że dla dobra i rozwoju dzieci w tym wieku bardzo ważne jest jeszcze przebywanie w swoim środowisku, blisko domu rodzinnego. Dowożenie dzieci jest dla nich zdecydowanie gorszym rozwiązaniem niż nauka w systemie częściowo zmianowym (każda klasa miałaby 1. dzień w tygodniu, gdy przychodziłaby później), jaki musiałby w szkole do czasu rozbudowy funkcjonować. Takie zdanie w 100 proc. wyrazili wszyscy zebrani.” – czytamy w liście zamieszczonym na stronie internetowej szkoły. – Pan Burmistrz przestrzegł, że taka utrudniona sytuacja może spowodować, że rodzice zaczną zabierać dzieci ze szkoły, a wówczas i tak dojdzie do likwidacji takiej klasy, która liczy 7 lub mniej uczniów gdyż przepisy na to zezwalają. Rodzice zadeklarowali, że nie będą z tego powodu zabierać dzieci z tej szkoły. Ponadto strażacy z OSP Łapalice stwierdzili, iż w razie potrzeby w okresie przejściowym zgadzają się na użyczenie jednego pomieszczenia w remizie na potrzeby szkoły."

Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale jak wynika z naszych informacji radni i burmistrz Kartuz mają całkowicie rozbieżne wizje rozwiązania problemu. Grupa radnych optuje za tym, by uczniowie klas starszych ze szkół takich jak w Łapalicach, dowożeni byli jednak do Kartuz, by w ten sposób powstawały tutaj liczniejsze klasy i by w pełni wykorzystane zostało istniejące zaplecze dydaktyczne. Magistrat gotów byłby zaś przystać na poczynione z mieszkańcami uzgodnienia co do systemu dwuzmianowego.

- Problem jest poważny i wymaga spokojnej, merytorycznej analizy, dlatego chcemy na ten temat dyskutować na najbliższym posiedzeniu komisji oświaty – mówi Andrzej Pryczkowski, przewodniczący kartuskiej Rady Miejskiej. – Musimy pamiętać przede wszystkim o stwarzaniu dla młodzieży perspektyw rozwoju, dlatego zanim padną jakiekolwiek deklaracje, powinny one zostać dokładnie przekonsultowane. Pamiętajmy, że wiele osób z terenów wiejskich już dowozi swoje dzieci do Kartuz, więc nie jest to nowa sytuacja. Ale chcemy się nad tym pochylić i przeanalizować różne warianty.

Gminna komisja oświaty zbiera się w poniedziałek, więc do tematu będziemy wracać.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [56]

 • 10 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ????

  Dziwne , radni chcą tworzyć bardziej liczne klasy a jednym z założeń reformy jest tworzenie dodatkowych oddziałów , żeby zmniejszyć liczebność klas. Bardziej liczne klasy Państwo Radni to gorszy komfort nauki i mniej czasu przeznaczonego dla ucznia. O co chodzi bo nie Rozumiem, bardziej o wykorzystanie zaplecza czy o dobro uczniów???? Radni - To nie jest dobry pomysł!!!!

 • 4 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obwody szkolne

  O obwodach szkolnych rzadko się wspomina.
  Dlaczego dyrektorzy szkół przyjmują dzieci z innych obwodów ?
  Powinni przyjmować tylko tych uczniów, którzy nalezą do obwodu danej szkoły.
  W ten sposób dyrektorzy wybieraja sobie uczniów a, co a tym idzie rodziców- chyba nie muszę pisać o jakich rodziców tu chodzi. I tak jest we wszystkich szkołach, no a potem selekcja w klasach.
  Może to co piszę nie dotyczy w/w tematu. Ale wg mnie dość ważna to sprawa.

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obwody

  Dlatego, że obwody służą zapewnieniu uczniowi miejsca w szkole,żeby mógł wypełniać obowiązek szkolny, co nie wyklucza prawa rodziców i uczniów do wolności wyboru szkoły i jeżeli dyrektor ma wolne miejsca to nie ma podstawy do odmowy przyjęcia ucznia spoza obwodu. WOLNOŚĆ i PRAWO wyboru!!!!

 • 2 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Okropne

  Co to będzie?

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Okropne

  Będzie co ma być, jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było. nie denerwować się , każda zmiana wzbudza w człowieku lęk, ale to właśnie zmiany nas napędzają.Żeby dostać lepsze trzeba zrobić miejsce. Więcej optymizmu.

 • 7 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dzieci jak górnicy ...

  na dwie albo trzy szychty będą chodzić do szkoły. Brawo !

 • 7 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dzieci jak górnicy

  Ja tez chodziłam do szkoły na druga zmianę ( w klasach I - III na 12.00 , w starszych na 10.00, 11.00 a i zdarzało się, że na 12.00, dodam, ze dzieci miały wtedy więcej godzin w szkole ), dawna nr 3 w Kartuzach i jakoś nie ubyło mi....i nie mam traumy z tego powodu. Skończyłam z sukcesem studia 5 letnie, podyplomówki, dobra stała praca.

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Dobry moment na likwidację szkoły w Łapalicach.

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zainteresowany

  juz nic nie rozumiem, jak sie ma powrot do 8 klas a wozenie dzieci do kartuz, w takim razie nic sie nie zmieni

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ?????

  O właśnie WARIANTY - dobrze , że poprawione bo dziwnie to brzmiało w wersji pierwotnej:) Pozdrawiam Pana Redaktora.

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Matka

  Nigdzie nie jest napisane wprost to co wieść gminna już niesie, że Pan Pryczkowski zaproponował już jedno rozwiązanie, a mianowicie uchwałę o likwidacji małych szkół takich jak Prokowo czy Kolonia i upychanie dzieci w niby większych obiektach - w tym przypadku patrzcie Staniszewo. Dziękujemy, ale nie chcemy skorzystać z takiego rozwiązania dla swoich dzieci, bo ani to bliżej dla dzieci, ani lepsze warunki, a w dodatku ze względu na przepełnienie będzie system dwuzmianowy. Niechaj Pan Pryczkowski wytłumaczy rodzicom, jak 9-letnie dziecko ma chłonąć wiedzę, gdy lekcje będzie kończyć o 17-tej, a potem jeszcze nauki w kościele do komunii, odrobienie lekcji czy jakiekolwiek zajęcia pozalekcyjne. Nie taka była idea wprowadzenia reformy, że ma być dalej, dłużej, gorzej dla ucznia.

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zaniepokojony rodzic

  To nie może przejść...z czasem miałoby być tak, że dzieci idąc do 5 klasy sa przenoszone do nowego środowiska czyli wczesniej niż teraz. Mija się to z powodem dla którego prezydent podpisał tą ustawę. Rodzice wolą tryb zmian niż rozbijanie klas... Dotyczy to również innych szkół!!!!

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Szkła nr.1 była szkołą 8 klasową a teraz ma być 6 klasową ?????

 • 16 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie Pryczkowski

  Szkoły w Kartuzach istniały już przed powołaniem gimnazjów, nie pozostaje nic tylko wrócić do systemu jak było: szkoła nr 1, nr 2, nr 3 i nr 5. Robicie wielkie halo, a tu niema nic do roboty, no ale trzeba się wykazać i mieszać.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Panie Pryczkowski

  Nie wiem czy ja to dobrze rozumiem ale chyba włąśnie o takie rozwiązanie chodzi, tylko że dzieci brakowałoby do jednej podstawówki i dlatego chyba miałyby być dowożone z terenóe wiejskich? Chociaż nie wiem czy o to właśnie chodzi ale ja tą wypowiedź tak rozumiem bo inaczej po co by było dowozić? Dla jednej szkoły w Kartuzach chyba uczniów brakuje? ale wydaje mi się że to na dłuższą metę nie jest dobre rozwiazanie?

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zmianowość

  W szkołach kartuskich dwuzmianowość istnieje od wielu lat. I z powodzeniem mogłaby również pojawić się w szkołach wiejskich, zamiast je likwidować. Moje dziecko, uczęszczające do SP2, tylko raz w tygodniu ma zajęcia na 8:00, a w pozostałe dni na popołudnia - 11 czy 12 godz. Aż strach pomyśleć ile zmian wprowadzą gdy pozostanie tam klasa VII i VIII.

 • 10 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Matka 6 klasisty

  Apelujemy do radnych o rozsądek podczas głosowania.Ustawa zapewnia,że dziecko ma pozostać w szkole podstawowej od 1do 8 klasy.Obowiązkiem Gminy jest dostosowanie szkół do tych kryteriów,a nie przerzucanie uczniów do innych szkół,nikt z rodziców się na to NIE zgodzi...Niech Gmina nie wymyślą sobie bzdurnych inwestycji w Kartuzach: typu kolejna fontanna czy pomnik" kogoś tam" albo rynek kolejny pomysł co jeden to glupszy.Zaoszczędzone środki z pewnością wystarczą na rozbudowę lubwyposażenie nie jednej wiejskiej szkoły. A P.Pryczkowski nie rozumie problemów małych szkół na wsi tylko martwi się Kartuskimi.Proponujè udać się z wizytą do tych szkół i zobaczyć jaka panuje tam atmosfera i jak dzieci są dopilnowane w nauce a potem porówna z 30 osobowymi klasami. Liczymy na radnych w głosowaniu,że nie dopuszczą do likwidacji naszych szkół.

 • 6 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # karol

  Ja moje dziecko juz dawno woże do szkoly Podstawowej w Kartuzach, ma lekcje WF na sali gimnastycznej, korzysta z basenu.sala do nauki językow tez OK i ma inne dodatkowe zajęcia , a u mnie na wiosce poziom denny, i jeszcze teraz do 8 klasy to nonsens, nie ma szans na dostanie sie do LO, szkoda dzieciaków , nie te czasy

 • 8 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rodzic

  To daj dziecko na wieś. Jesteś niezorientowanym rodzicem, nie wiesz kiedy twoje dziecko zaczyna lekcje? Nie pisz głupot!!! Daj dziecko do prywatnego Katolika. W małych wsiach w klasach jest bardzo mało uczniów, np. 6,7.. Nauczyciele dostają taką samą kasę jak w mieście nauczyciele, a przy tym jeszcze za pracę na wsi i dodatki. Zlikwidować te małe klasy, tu są trwonione pieniądze.
  Mój syn również chodzi do dwójki, nie zamieniłbym tej szkoły na żadną inną. Miałem starszego syna w jedynce kiedyś, podejście nauczycieli to tragedia. A dyrektor wszystko przykrywa i mówi, że jest super. Ludzie opamiętajcie się, to wszystko to prowokacja, każdy mądrzejszy a tak naprawdę to chodzi o układy.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wow

  Skąd nagle tyle odwagi? Ja zawsze myślałem że jedyne co potrafią lokalni polytycy to uciekać? Szacun! Jeszcze trochę i wezmą się za lustracje i deubekizacje.
  No miszcz!

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeszcze chodzi o nauczycieli

  Żeby pracy nie potracili. O to tu chodzi. Tyle, że wsi będą dojeżdżać do miasta.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # fifi

  a co ze szkołą na Kolonii?

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ania

  O czym tutaj jest mowa? Przecież na Wybickiego szkoła mieści niemal każdy poziom nauki! Tłok jest taki, że na wf-ie uczniowie podstawówki biegają po korytarzu razem z uczniami liceum! Klasy mają ponad 30 uczniów! Może, skoro tutaj nie ma miejsca, uczniowie z Brodnicy i Łapalic przestaną być przerzucani do Kartuz po 6. klasie? Ta szkoła to kołchoz! Wszystko jest tutaj pomieszane.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Ania

  Będzie jeszcze większy kołchoz, jak dojdzie jeszcze jedna klasa liceum.

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do rodziców

  Wszystko się unormuje, nie martwcie się rodzice. Dzieci z wiosek zostaną w szkołach 8 klasowych na wsi i miastowe szkoły się wyluzują i 5 przestanie być kołchozem. Dyrektorzy robią tę nagonkę i sieją ferment, chcąc nagarnąć jak najwięcej uczniów bo maja dodatki od ilości oddziałów tu nie chodzi o dobro ucznia.

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelnik

  Błagam o to, aby sfrustrowani rodzice nie wypisywali jak to w "jedynce", "dwójce" czy "piątce" dyrektorzy/nauczyciel traktują ich samych oraz ich dzieci. Jeśli macie złe wspomnienia po współpracy z daną szkołą, to idźcie tam i wyłóżcie swoje pretensje. Wypisywanie takich rzeczy i pozostawienie ich w internecie, aby "żyły" własnym życiem to "hejterstwo". Rozumiem, że niektórzy rodzice maja złe doświadczenia ze szkołami swoich dzieci. Bo to zawsze czas trudny dla dziecka i rodzica. Ale wypisywanie takich bzdur i uogólnianie to świństwo. Niech wprowadzeniem zmian w szkolnictwie zajmują się ludzie kompetentni, a nie internauci, którym wydaje się, że wiedzą jak działa szkoła i system oświaty. Niestety zdecydowana większość ludzi niewiele wie o funkcjonowaniu szkoły i całej oświaty. Wydaje im się "coś" i myślą, że wiedzą lepiej. Pamiętajcie, że samorządy jedynie realizują narzucony im z góry obowiązek wprowadzenia nowego systemu edukacji oraz sieci szkół, i każdy przez nich realizowany pomysł będzie krytykowany. Pozdrawiam

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ czytelnika

  ot i cała prawda. W pełni sie z Toba zgadzam.
  Ktos wyżej napisał, ze przed reformą - tą ktora wprowadzała gimnazja była szkoła nr 1, 2, 3 i 5 i było ok. Jakoś wszyscy sie mieścili. były klasy mniej wiecej 30 osobowe, czyli ok. 100 osób w jednym poziomie- przewaznie były 3 klasy a, b, c. no to 8 klas razy po 100 ( piszę średnio) to 800 uczniów + zerówka i wszyscy sie zmieścili, a teraz problem.
  Zlikwidujcie tedziwne studia w 5 to od razu miejsce sie znajdzie. W licku na klasztornej za moich czasow na jednym poziomie było mniej więcej 5 klas ( była jeszcze medyczna), w kazdej tez ok. 30 osób= 150 uczniów razy 4 lata = ok. 600 uczniów. Warunki były o wiele gorsze, w tej częsci , gdzie dobudowano klasy z tylu , kiedys była sala gimnastyczna, wprawdzie było kilka klas w fatalnym stanie w tzw. drugim budynku. I tez jakoś wszyscy sie wykształcili, poziom był wysoki i nikt nie robił problemów.
  W dwojce i jedynce też było 8 klas . I co ....
  robicie sztuczny problem. Ktos tu napisal, ze nie chodzi wcale o dzieci tylko o....... to juz wiecie

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do Ania

  Nie dojdzie bo gimnazjum jeden rocznik już wychodzi.
  W piątce kiedyś była podstawówka 1-8. Lekcje wfu na sali, nikt nie miał zajęć na korytarzach i to jeszcze tych, gdzie wchodzą następni uczniowie przybywający na zajęcia. Więcej liceów, przedszkoli powinni tam zbudować, aaa i jeszcze dzienne studia otworzyć wtedy kołchoz się skończy.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kasia

  Nie wiem jak w innych kartuskich szkołach ale sp 5 na pewno jest przepełniona. Szatnie są już tak ściśnięte, że dzieciaki chodzą w poobrywanymi kurtkami. Na przerwach jest tak tłoczno, że nie ma czym oddychać. Szkoła dysponuje małymi salkami, gdzie uczniowie siedzą po 3-4 w ławkach. Sali gimnastycznej co niektórzy chyba na oczy nie widzieli. Kadra nauczycielska jest ok ale szkoła pęka w szwach od nadmiaru uczniów. Piszę tu o segmencie, gdzie są klasy podstawowe.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 2 karol

  sie prze prowadz----bledy celowe

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobra zmiana

  Te problemy to przecież tylko dobra zmiana PiS, że też ludzie mają wonty...

 • 1 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Likwidowac

  Po co komu male szkolki w ktorych nie ma sal gimnastycznych, pracowni przedmiotowych, stolowki, wyposazenia sal. Klasy sa laczone. Nie ma papieru toaletowego. Nie ma dodatkowych zsjec. Kto chce zachowac te szkolki ten uposledza spolecznie dzieci

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie likwidować

  Pieniądze na szkoły są tylko władza potrafi wydać je na co innego. Zastawianie się ciągle salą gimnastyczną, że brak w mniejszych szkołach to śmieszne, czy nauka polega tylko na WF-ie. chyba ważne są przedmioty, które czegoś nauczą, a nie biegania za piłką.

 • 1 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Likwidowac

  Małe szkółki mają około 6 Sal lekcyjnych, gdzie 3 z nich są przeznaczone dla klas 1-3 sp. Pozostałe 3 dla 4-6. Nie ma tam miejsca dla pracowni chemicznej, fizycznej, biologicznej, historycznej, językowej... Jest jedną salą informatyczna, a w niej krzesełka na których siedza 7latki i 14latki. Gdzie jest sanepid! Kolejna sprawa to brak stolowek. To skandal,ze w XXI w dzieci nie jedzą obiadów w szkole, ze zamiast tego ktoś łaskawie zrobi im herbatę. Mógłbym tak godzinami podawać argumenty, ale PiSiory i tak swoje wiedzą i chcą krzywdzie dzieci. Jak wygląda praca w grupach na zajęciach, skoro dzieci w klasie jest 5? Malo tego. W klasach po 5 dzieci wiec powinno się teoretycznie takiemu dziecku poświęcać 4 razy więcej uwagi niż w normalnych szkołach, powinni więc mieć o wiele lepsze wyniki w nauce, a jest odwrotnie. Jeden nauczyciel często uczy religii, kaszubskiego, przyrody i informatyki. Wiemy, ze jak ktoś jest od wszystkiego, to przeważnie jest do niczego. Jak wyglądają w takich szkołach np lekcje wf? Dziś pogramy w piłkę nożną. Dzielimy 3 na 3? Często dzieci z tych szkół nie potrafią czytać! Jak to jest możliwe? W tych szkołach nie ma papieru toaletowego bo Panie sprzątaczki biorą go sobie do domu. Zapytajcie swoich dzieci.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @likwidowac

  W szkole nr 1 stołówkę zlikwidowano za rządów PO i nikt nie mówi o wznowieniu, tylko serwują posiłki z kateringu, które są nie smaczne dzieci nie jedzą , posiłki są wylewane do zlewek, ale o tym nie wolno mówić.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Likwidować

  A skąd ty masz takie informacje o małych szkołach ? Jaki znawca się znalazł....i do tego oskarża niewinnych ludzi o kradzież. Nie masz pojęcia o pracy w małej szkole - o pracy nauczycieli, jak i pracy tzw. obsługi. Już za czasów PO stołówki zlikwidowano, tzn. właściwie kuchnie- i już wtedy wprowadzono katering. Jeden nauczyciel nie uczy wszystkiego dzieci, a jeśli nawet to ma ku temu odpowiednie wykształcenie, bo np. religii nie może uczyć każdy. Zresztą ja jeszcze chodzialam do 8- klasowej szkoły i w VII klasie, jeden z nauczycieli uczył mnie chemii, historii, wf i polskiego. Dopiero w VIII klasie dostaliśmy polonistkę.
  No i wszystkich "boli " brak wf prowadzonego w odpowiednich warunkach, jakby to był najważniejszy przedmiot.Moje dziecko w klasie V nie ma wf na sali, tylko na korytarzu szkoły, w szkole , gdzie sala jest i to piekna, nowa.
  I nie pisz, że dzieci nie potrafią czytać. Nawet jesli w klasie jest 6 dzieci - i któreś z nich ma jakieś zaburzenia, czy orzeczenie o niepelnośprawności itd ( nie będę tu pisać w szczegółach bo przecież ty doskonale wiesz ) to choćby nauczyciel postawił sie na głowie i tak często takiego dziecka jest bardzo cieżko czegokolwiek nauczyć. A poza tym każde dziecko, człowiek jest indywidualnością i jeden przyswaja wiedzę łatwiej inny trudniej, inny musi mieć więcej czasu a jeszcze inny " łapie migiem." no i kwestia rodziców. Zwalniaja z wf, nie pracują z dzieckiem w domu , nie pilnują...itd.
  A jeszcze mi się coś nasunęło - dlaczego o jakości szkoły decydują różnorodne kołka i zajęcia pozalekcyjne ? Bo najlepiej synusia zostawić w szkole na cały dzień - o 7.00 - do 18 .00- i rodzic ma dziecko z glowy a potem pretensje ma do wzystkich tylko nie do siebie.
  Miłych ferii zyczę.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ likwidować

  jeszcze coś...za PO zlikwidowano w szkołach opiekę medyczną- stomatologa i higienistkę...

  A co do problemów w klasach nauką, to w dużej 25- osobowej klasie nauczyciel nie zauważy w klasie dziecka mającego problemy, tylko skupia uwage na tych najlepszych.

 • 1 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Likwidowac

  Nieprawda. Higienistki i stomatologa nigdy w szkole nie było. Na pewno nie było w szkołach wiejskich, a tym bardziej w malutkich szkolkach. obecnie jest opieka medyczna, kontrole rozwoju i stomatologiczne, ale w przychodniach. W małych szkolkach nie ma też pedagogow i raczej nie bedzie. Nie bedzie tam tez doradcy zawodowego bo nikogo nie zatrudnia na 10 godzin w całym roku szkolnym! Raczej będzie to osoba, która wpadnie na miesiąc, nie pozna dziecka bo nie będzie w stanie w tak krótkim czasie. Głosowałem na PiS, ale to co zrobili z edukacją to granda. Małe szkółki do likwidacji. Przykre, ale prawdziwe.

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Likwidować

  Szkoła nr 3 - była higienistka ( na pietrze i był stomatolog na parterze ), chodziłam tam to wiem. Przed rządami PO...i jak oni doszli do władzy to zlikwidowali.
  W wiejskich szkołach tez była opieka medyczna- oczywiście w tych większych.
  Ile masz lat ? Tak mi sie cos wydaje, ze ty mlodziutki jeszcze jesteś, a po wpisach nie masz pojęcia.
  W swojej pierwszej wypowiedzi miałeś pretensje, cos tam o pracowniach przedmiotowych komputerowych itd.
  Uwierz mi , gdyby dyrektorzy mogli znaleźć kasę to rozbudowywali szkoły tak, że byłoby az za dużo miejsca, po 3 sale gimnastyczne, baseny, pracownie z prawdziwego zdarzenia, gabinety i cuda...... Każda klasa miała by swoja salę iitd. Ale kasa, kasa, kasa...... Marzenie.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # fifi

  ja też pytam: co ze szkołą na Koloni? placówka nie pomieści ośmiu klas plus przedszkole i zerówka..

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ fifi

  A przed reformą kiedy tworzyli gimnazja i były 8 klas to Kolonia pomieścila ? Chyba tak...bo tam znajomy chodził. to teraz tez pomieści

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kolonia itp.

  za komuny byla szkola 8 kl. jakos dalismy rade.wychowalismy dzieci i jestesmy dziadkami. wszystkie dotychczasowe rzady nic nie zrobily dla rozwoju Koloni,szkoly,czyli nic dla nas i dzieci mimo ze wies sie rozbudowala. politycy to klamcy ,dla koryta wszystko obiecaja,a ludzie nie wyciagaja wnioskow.to my ich wybieramy,maja dla nas lobbowac !!!! to hanba i wstyd ze komunisci tu lepiej rzadzili !!!

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Likwidować

  Nawet mi się nie chce obalać tych twoich argumentów bo one obalają się same. Małe szkoły to najlepsze co może spotkać dziecko. Nie jest anonimowe, przebywa w bezpiecznym środowisku, dziecko zna nauczycieli a nauczyciele dziecko, może zaistnieć i wykazać się swoimi talentami, szkoła jest mu bliska i odwrotnie etc. . Jakby jakimś samorządowcom taki pomysł przyszedł do głowy to niech mieszkańcy wsi od razu interweniują u Kuratora Oświaty albo Pani Minister bo to kurator musi wyrazić opinię, która jest dla samorządu wiążąca. Rodzice nie pozwólcie zabrać waszym dzieciom małych szkół!

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Likwidować

  i @@ Likwidować

  Uczę właśnie w takiej małej szkole. Jesteśmy tam jak rodzina. Dziecko przyjdzie przytuli sie jak potrzeba, a czasem zdarzy mu sie powiedzieć "mamo " na swoja panią. To o czymś świadczy.
  Mała szkoła musi istnieć w bezpośrednim domu ucznia, zwłaszcza tego najmłodszego.
  Czy wyobrażacie sobie teraz dojazdy do szkoły przez dzieci 5- 6 letnie kilka km do najbliższego molocha ? Wstać wcześnie rano, stać i czekać na gimbusa..... po lekcjach to samo...

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ likwidować

  No i sprawa bezpieczeństwa w takiej małej szkole, bardzo ważna....

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Likwidowac

  Warto rozmawiać z dziećmi. Ja rozmawiam. Moje dzieci mówią, ze nigdy w życiu nie chciałyby dłużej chodzić do swojej starej podstawówki po tym co zobaczymy w gimnazjum. Już wolaly czekać to godzinę na odwozy.
  Zresztą to już mam za sobą. Za PO było trochę patologii, ale to co oferuje teraz PiS to tragedia. Nie sądziłem, ze do tego dojdzie. To nie rząd zamyka stołówki tylko sanepid i urząd miasta.

  Proszę mi powiedzieć dlaczego w mieście dzieci muszą się uczyć w 30 osobowych klasach, a na wiosce w 6 osobowej? Miasto zamiast utrzymywać 3 klasy na wsiach może zrobić jedna w mieście. O kosztach, administracji, ogrzania budynku, prąd woda, kanalizacja ... wspominać nie trzeba.

  Dlaczego dzieci w mieście mają być pokrzywdzone? Podzielić każdą klasę na 4 oddziały. Wtedy w jednej szkole z 5 oddziałów klasy np czwartej zrobi się 20. Będzie taki sam start jak dzieciaków na wioskach.
  Po sprawiedliwości niech będzie tyle samo kasy na każde dziecko.

  Mało tego małe szkółki mogą prowadzić stowarzyszenia. Niech tak zrobią! Polecam!
  Nie będzie urząd miasta mówić szkołom co mają robić i na co kasę wydawać!

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Likwidować

  W dalszym ciągu nic nie rozumiesz i w niektórych twoich wypowiedziach zaprzeczasz sam sobie.
  Zazdrościsz, że dzieciaki w małych szkołach mają dość komfortowe warunki - chodzi mi o liczbę uczniów. To chyba dobrze. A poza tym nie słyszę o szkołach, w których jest 5 osób w klasie.
  Czyli twoje dziecko jest pokrzywdzone chodząc do 30 osobowej klasy- żal mi go.
  Oj, jaka jest twoja troska o finanse- zadziwiające !!
  A co ma stowarzyszenie do liczby uczniów w klasach. jak nie bedzie kasy na koncie takiego stowarzyszenia, to tez będzie marnie.

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Likwidowac

  Komfortowe warunki? Brak stolowki, sali gimnastycznej, pracowni przedmiotowych, nauczycieli specjalistow, zajec dodatkowych, dostosowanych krzesel do wieku i wzrostu ucznia w sali informatycznej, brak papieru toaletowego, brak pomocy naukowych, pedagoga szkolnego itd. Jedyne co maja to szkole na miejscu i maloliczne klasy co tez nie jest dla nich spolecznie dobre. Koszt utrzymania ucznia jest 3 razy wiekszy niz w normalnej szkole.

  Jestes za krzywda dla dzieci i jednoczesnie za wyrzucaniem kasy na utrzymanie starych sypiacych sie szkol.

  Pozdro. Nara. Wszystko juz napisalem. Decyzja i tak nalezy do miasta. Oni poleca na kase. Zycie. Bez odbioru.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Likwidowac

  A ja odnoszę wrażenie, że patrzysz na to właśnie przez pryzmat kasy, a to nie tędy droga. W oświatę się inwestuje i to jest inwestycja w człowieka, na tym się nie oszczędza ani nie zarabia . Celem jest wykształcony i dobrze wychowany młody człowiek. Baza dydaktyczna jest ważna ale naga prawda jest taka, że nauczanie to relacja i interakcja i często tam , gdzie brakuje środków rodzi się kreatywność. Ważne żeby dzieci były bezpieczne i nieanonimowe w swojej szkole, a nauczyciele kochali to co robią , wtedy razem potrafią własną kreatywnością i pomysłowością zastąpić braki w bazie dydaktycznej. Mnie nie interesują koszty utrzymania małej szkoły , po to wybieraliśmy radnych, żeby potrafili te środki znaleźć i zapewnić naszym dzieciom małe, przytulne, bezpieczne, "rodzinne" szkoły a nie molochy, w których nauczyciel nawet nie jest w stanie zapamiętać imion tych 200 - 300 uczniów , których uczy a co dopiero poznać, rozpoznać potrzeby i talenty.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nauczyciel

  Potrzeba więcej nauczycieli w każdej szkole. Chyba o to chodzi, aby nie dać pracy.
  Potrzebni są nauczyciele do nauki klas 1-3 i 4-8. Zrobić rejonizację i nie ma problemu.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Nauczyciel

  Masz całkowitą rację, jakąś katastrofalną pomyłką jest tworzenie 30 osobowych klas, nauczyciel ma 45 min. na realizację tematów, działania wychowawcze itd. jak ma w takich warunkach indywidualnie podchodzić do ucznia , biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że kilka albo kilkanaście osób ma orzeczenia albo opinie o dysfunkcjach i dostosowaniu wymagań. i potem wszyscy się dziwią, ze jest tak źle i winę zwalają na nauczycieli, że to niby oni tacy niedouczeni. Większość z nas doskonale wie , jak powinna pracować i czego dzieciom potrzeba, problem w tym, że nie mamy do tego warunków i nie chodzi tutaj o lepszą bazę ale o czas poświęcony uczniom, a my chociaż wiem , kto tego czasu potrzebuje więcej nie możemy mu go dać bo ogarnięcie 30 osób w klasie graniczy z cudem. Stwórzcie klasy 15 - 20 osobowe a zobaczycie po pewnym czasie jaki będzie tego pozytywny efekt. Jasne, że trzeba wtedy mieć więcej nauczycieli, ale przecież to jest inwestycja w nasze dzieci i druga sprawa , my też jesteśmy ludźmi, mamy rodziny na utrzymaniu , latami się kształcimy i chcemy pracować, nie tylko dla kasy ( bo ta wbrew pozorom aż taka wielka nie jest) ale każdy prawdziwy belfer potrzebuje szkoły jak sucha ziemia wody - nie wiem dlaczego tak jest ale jest, większość z nas naprawdę kocha to co robi.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pomysł grupy radnych...

  ...wydaje się być dość dziwny, biorąc pod uwagę, że Pani Minister wyraźnie mówi o WSPARCIU MAŁYCH SZKÓŁ I OGRANICZENIU KONIECZNOŚCI DOWOŻENIA UCZNIÓW. Nikt mnie nie przekona, że lepsze jest dla dziecka przebywanie w dużej szkole i konieczność dojeżdżania do niej. To jest chyba oczywista oczywistość i wie o tym każdy kto ma dzieci?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  Uśmiechnąłem sie lekko czytając "pisowska", frustracja Wojtka ukryta w tym jednym słowie jest niezwykle czytelna:-)

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rodzic

  Panie Gołunski moze zapozna nas pan z kompleksowym rozwiązaniem dla całej gminy a nie tylko Łapalice. Reforma dotyczy wszystkich uczniów i proszę nas zapoznać z całościowym rozwiązaniem dla wszystkich szkół. Czy może jeszcze nie pomyślał pan o tym?!

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Likwidować

  Przeczytałeś sobie to co piszą inni po twojej wypowiedzi, brak ci już argumentów ?

  Co to znaczy nauczyciel specjalista wg. ciebie ?

  Pewnie twoje dzieci ucżą nauczyciele, którzy ledwo skończyli podstawówkę, ale czy jest jeszcze taka szkoła - NIE !!!!
  Nauczyciele, to najlepiej wykształcona grupa zawodowa w Polsce. Nawet świetlicy nie może prowadzić byle kto, taki ktoś musi mieć ukończone jakiś kierunek, z tego co wiem.
  Każdy z nauczycieli ma wyższe studia ( nie licencjat, bo takich po licencjacie juz sie nie przyjmuje) , studia podyplomowe i mnostwo różnych kursów dokształcających. I ty twierdzisz, ze nie ma specjalistów ??????
  A kimże ty jesteś z zawodu ?????
  I co sie uczepiłeś tych pracowni przedmiotowych, z których niestety nie wszystkie klasy maja możliwość korzystania, i ja to rozumiem. daj kase na szkołę to dobudujemy 20 klas i bedzie ok.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rodzic

  czy ty aby wlasciwie kierujesz pytanie ? nie Golunski,a rzad przeprowadzil zmiany,to powinien byc przygotowany na wprowadzenie ich w zycie

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo