Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Gmina Żukowo przypomina o zakazie palenia śmieci. Urzędnicy mogą skontrolować nieruchomość

Opublikowany: 2017-01-12 10:55 Autor: Wojciech Drewka

Władze gminy Żukowo apelują i przypominają mieszkańcom, a także właścicielom firm o zakazie palenia śmieci w zwykłych piecach. Zgodnie z prawem urzędnicy mogą przeprowadzić kontrole nieruchomości, których właściciele mogli emitować niebezpieczne dla otoczenia zanieczyszczenia.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Wielokrotnie podkreślamy, że Kaszuby nie są wolne od problemu zanieczyszczenia powietrza – o czym świadczą dane ze stacji pomiarowych. Dziś na przykład stacja w Kościerzynie wskazuje na średnią jakość powietrza. Warto pamiętać, że za jakość powietrza odpowiedzialni są sami mieszkańcy, bo to od nich zależy co wrzucają do swoich domowych pieców.

Dlatego samorządy coraz częściej podejmują działania, mające na celu eliminowanie przypadków spalania w piecach śmieci i innego rodzaju odpadów zawierających toksyczne substancje. Burmistrz gminy Żukowo w specjalnym apelu przypomina mieszkańcom o zakazie palenia śmieci w przydomowych piecach.

fot.UG Żukowo

Zwraca uwagę, że za termiczne przekształcanie odpadów poza wyznaczoną do tego celu profesjonalną spalarnią zagrożone jest karą aresztu albo grzywny, która może wynieść nawet do 5 tys. zł.

Władze gminy Żukowo przypominają, że dozwolone jest wyłącznie spalanie odpadów takich jak odpady z kory, drewna, papieru, tektury, albo drewna pochodzącego z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych pod warunkiem, że nie są nasączone substancjami chemicznymi lub lakierowane.

Pracownicy Urzędu Gminy Żukowo mają prawo do przeprowadzania kontroli na terenie nieruchomości prywatnych oraz należących do firm. Urzędnicy mogą wejść na posesje z rzeczoznawcami i sprzętem niezbędnym do przeprowadzenia czynności kontrolnych, mogą poprosić o informacje pisemne i ustne dotyczące kontroli – w tym przypadku związanej z zanieczyszczeniem środowiska.

Warto pamiętać, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [33]

 • 6 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  "Nie pal śmieci-dbaj o dzieci". Jako przewodniczący Rady Osiedla Wybickiego w Żukowie mam satysfakcję, że po spotkaniach informacyjnych z udziałem władz i policji rozpoczną się kontrole. Przyczyną smogu jest nie tylko spalanie śmieci, ale mokrego drewna i kory, węgla niskiej jakości oraz zbyt mała prędkość spalania. Pozdrawiam

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmm

  A z skąd pewność że właściciele domów z zdjęć palą śmieci? Bo leci czarny dym ?! Ja bym się zastanowił co wstawiam...

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kodeks karny

  a jak ich nie wpuszcze to wylamia drzwi ? pytanie techniczne

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mikołaj

  Zapraszam na kontrolę tylko panie w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat... wszystko wam pokaże :)

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jeszcze nie słyszałem ...

  ...aby ktos dostał mandat ,gadają ,gadają ,a ludzie i tak palą śmieci.Chciałbym zobaczyć statystyki policji odnośnie wystawionych mandatów za palenie śmieci.

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # qwerty

  skontrolować to oni mogą ale swoje pampersy czy już pełne

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przyjaźń

  Zdarza się gęsty, żółty, cuchnący dym. Czasem w centrum, czasem przy Łapińskiej.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mikołaj

  A kto by tam chciał Cię oglądać Zboku

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # olo

  Urzędnicy dziwią sie ze ludzie palą w piecach plastikami w gminie kartuzy plastiki odbierane raz w miesiącu mokre 3 razy w miesiącu sam segreguje smieci ale kuzwa mam już 8 worków plastikow co rano koty mają rozerwane jakis worek i wszystko sie wala po podwórku Ps 4 opony można oddac raz do roku ja mam 3 samochody przez 2 lata nie wymienialem opon teraz w 3 wymienilem co ja mam zrobic z 8 oponami do lasu wyrzucic

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brzoza

  Zgodnie z prawem? a może by tak jakąś podstawę prawną? Spekujacje by ucichły... Ja tam obcego dziada do domu na pewno nie wpuszczę, żeby mi łaził i oglądał co i gdzie mam.
  Tym bardziej że moja "segregownia" śmieci znajduje się w kotłowni, więc wg co niektórych automatycznie to co w kotłowni to idzie do pieca prawda?
  Dym ciemny, czy czarny to nie informacja że ktoś pali plastik, nawet jeśli wrzuci pewną ich część do rozpalonego pieca to i tak nie zobaczycie tego w kominie, czarny/ ciemny dym to tylko i wyłącznie wynik nieprawidłowego procesu spalania, dla niedowiarków że tak jest podpowiem, gdy płonie las, lub łąki, inne uprawy - w końcu to jest "paliwo" ekologiczne - tam też jest często czarny smolisty powodujący szczypienie i łzawienie oczu, wiec tam też spalają się śmieci? Nie kochani, to wynik tylko i wyłącznie niekontrolowanego procesu spalania, niskiej jakości opału, np zbyt duża ilość wody zawarta w roślinach itd. Tak samo jest z węglem w piecu, jeśli proces jest niewłaśvciwy, za dużo tlenu, węgiel zbyt wilgotny, lub niskiej jakości do tego niedrożny komin, zanieczyszczony piec itd. to będzie się wydobywac ciemny smierdzący drażniący dym. Przecież tzw EKOgroszek to też węgiel, tylko że jest spalany w piecach, w któryc proces spalania jest bardziej kontrolowany niż w tradycyjnych piecach dolnego czy górnego spalania.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @olo

  Zmniejsz konsumpcję;)

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mikołaj

  Mikołaju czy pogrzebacz masz odpowiedniej długości to przyjdziemy dwie.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ @Mikołaj

  pogrzebacz może i ma odpowiedniej długości, ale jest wykonany z metaloplastyki więc jego twardość i sprężystość jest wątpliwej jakości.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Mikolaju

  I Ci go przypalimy, tak aż się skróci lub dopadnie od rękojeści

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mikołaj

  Wiec zapraszam ;)

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@olo

  Nawet zdrowa żywnosc jest pakowana w plastiku. To swiadczy o mojej rodzinie że starannie segregujemy śmieci dlatego jest taka ilość tych worków

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "nawet do 5 tys. zł"

  powinno być do 100tyś plus obciążeniem koszami badania popiołu

  Problemem jest każdy piec typu śmieciak i podobne, wydobywający się kłębiasty czarny tym to kilogramy pyłu zawieszonego , który tróje domowników i sąsiadów.

  Żaden nowoczesny piec nie wydziela czarnego czy żółtego dymy

  Spróbujcie w Niemczech palić mokrym drzewem - zaraz dostaniecie mandat

  Na Ukrainie jest czystsze powietrze bo ta większość ogrzewa się gazem

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mikołaj

  Uschniesz od tego czekania dziadu

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sebastian

  wy se możecie wchodzić co najwyżej do szaletu. od tego jest straz gminna na ktora nie ma piniedzy bo trzeba krzywy asfalt do przyjazni wylac. kto wogole odebral ten cud? hopki jak w tatrach.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Władka

  W twoich okolicach nieźle śmierdzi a ty nic nie działasz.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Sebastian

  W Przyjaźni to jakaś rewitalizacja miała być.

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Spalanie śmieci to faktycznie problem - wystarczy wieczorem wyjść na dwór i to od razu czuć.
  Co do odbioru plastików to raz na miesiąc zupełnie wystarczy (jeżeli komuś mało to niech kupi większy śmietnik). Ja mam śmietnik 240 l. i to w zupełności wystarcza na plastiki - a mam ich sporo, bo dzieci piją dużo wody. W ciągu roku tylko raz śmietnik był naprawdę przepełniony - do miałem dużo folii od opakowań.
  Dużym minusem jest brak śmietników które kiedyś stały co kawałek. Przydałby się taki na szkło. Przez cały miesiąc opakowań szklanych jest bardzo mało - śmietnika się nie opłaca kupować a w workach wyglądają nieestetycznie. Kiedyś jak jeszcze stały duże kontenery to na bieżąco wyrzucałem szkło odwożąc dzieci do szkoły.
  Inną kwestią są kontrole - urzednicy nie mają prawa wejść bez naszego pozwolenia do domu i przeprowadzić kontrole - także można ich odprawić z kwitkiem i nie mogą nic z tym zrobić ( nie magą nawet kary wystawić). Inaczej natomiast wygląda jeżeli urzędnik przyjdzie w asyście policji - wtedy trzeba go wpuścić.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # izi

  Najlepiej ogrzewanie elektryczne ale cena za energię jest jaka jest i nie każdego stać . Dofinansowania powinny iść w tym kierunku a nie na jakieś niepotrzebne nikomu projekty ...... a jest ich nie mało i kwoty przeznaczane na to też nie małe .
  No i tańsza energia , to nie było by takiego problemu. Wiadomo elektrownia też spala opał ale śmieci raczej palić nie będą . A i w piece jak i kominy można doinwestować aby były bardziej ekologiczne w elektrowni .

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @MikołajMikołaj

  Miała baba Mikołaja i ciągneła go za ja.. raz za jedno raz za drugie a na końcu za to długie.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olka

  Powiat ma do rozdania 339.000 zł dla organizacji pozarządowych -- a może by tak na pomniejszenie ceny za kW

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec

  a jaka jest podstawa prawna ze z policja trzeba wpuscic ? chyba ze jest to nieuzasadnione przeszukanie do wykroczenia ?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec

  policję trzeba wpuscic?jak maja nakaz to trzeba bez nakazu mozesz sobie pogaworzyć przy płocie,żaden prokurator nie wyda ani nie zatwierdzi takiego nakazu no chyba ze palisz tonami plastik ale na zwykły dom nigdy.a popiół to sobie mozecie badac językiem!nic z tego i tak nie wybadasz -chyba ze niedopałki nadtopione plastki to moze tak ale tego nie trzeba badac bo to widac.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ekolog

  To już możecie kontrolować ul gdanską ,firma transportowa koło ronda.Tam właściciel pali nie tylko śmieci Ale też opony.Przez kilkanascie ładnych lat.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ekolog

  Oczywiscie w ŻUKOWIE KOŁO RONDA

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szef szefów

  Kto ma czyste sumienie ten kontrolę przyjmie bez żadnych utrudnień

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ogor

  Ekolog to fakt w Zukowie nie jeden raz właściciel firmy palił opony .Też mam nadzieję że odpowiednie władze zareagują .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hahaha

  droga skrzeszewo - przyjaźn. najwieksza inwestycja na miare mozliwosci. góry i doliny. tylko na tyle cie stać?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec1

  Wystarczy przejechać się wieczorem po Żukowie i od razu widać kto śmieci pali, te same domy od lat, zawsze ten sam smród. Widać nie ma żadnych kontroli albo nie przynoszą rezultatu bo od lat jest to samo.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo