Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Jest uchwała ws. sieci szkół. Gimnazjum przy ul. Piłsudskiego będzie filią "Jedynki"

Opublikowany: 2017-01-25 12:34 Autor: Wojciech Drewka

Kartuscy radni przyjęli dziś projekt dostosowania sieci szkół do zmian wynikających z reformy oświaty. Żadna z mniejszych szkół nie zostanie zlikwidowana, a Gimnazjum nr 1 w Kartuzach będzie filią Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Gmina Kartuzy przygotowała już plan sieci szkół na najbliższe dwa lata. To efekt reformy edukacji likwidującej gimnazja, wprowadzającej ośmioklasową szkołę podstawową i czteroletnie licea. To oznacza duże zmiany nie tylko dla samorządów, ale przede wszystkim dla uczniów i rodziców. Zgodnie z prawem gminy muszą dostosować swoje sieci szkół do wymogów reformy.

W gminie Kartuzy od dawna trwała dyskusja na ten temat, która rodziła wiele kontrowersji. Pojawiały się koncepcje dowozu dzieci z mniejszych szkół wiejskich do Kartuz, organizacji zajęć w trybie dwuzmianowym – co postulowali m.in. rodzice uczniów z Łapalic. Ostatecznie radni przyjęli rozwiązanie, w myśl którego starsi uczniowie z wiejskich szkół będą kontynuowali w nich naukę, a najbliższe dwa lata będą okresem przejściowym, pozwalającym na obserwację sytuacji w poszczególnych placówkach.

fot.W.Drewka

- Projekt tej uchwały został przedyskutowany z radami pedagogicznymi szkół, z dyrektorami placówek oświatowych w naszej gminie – mówi Andrzej Borzestowski, przewodniczący gminnej komisji oświaty. – Chciałbym podkreślić, że żadnej szkoły nie likwidujemy. Chcemy dać sobie czas na analizę czy lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie w mniejszych szkołach klas I – VII, czy też jednak lepiej będzie jeżeli pozostaną tam uczniowie klas I – IV. To wymaga spokojnej dyskusji. Już przy rozmowach o bieżącej uchwale musieliśmy bowiem brać pod uwagę przede wszystkim dobro uczniów, ale przy jednoczesnym uwzględnieniu konsekwencji ekonomicznych wszelkich zmian dla samorządu.

Jeżeli chodzi o kartuskie Gimnazjum nr 1 to zgodnie z przyjętą dziś uchwałą stanie się ono filią Szkoły Podstawowej nr 1. To rozwiązanie chwali Dariusz Zelewski, dyrektor kartuskiej „Jedynki”.

- Decyzja kartuskiego samorządu o włączeniu dotychczasowego Gimnazjum nr 1 do Szkoły Podstawowej nr 1 jest przede wszystkim bardzo dobra dla uczniów jednej, jak i drugiej szkoły – mówi Dariusz Zelewski. – Uczniowie szkoły podstawowej rozpoczną kolejny rok szkolny w bardzo dobrze wyposażonym budynku. Nie będzie zmianowości. Co jednak najważniejsze jesteśmy przygotowani do utworzenia klasy VII dwujęzycznej, do której będą mogli zgłosić się również uczniowie z innych szkół. Tym samym rodzice, którzy dotychczas wybierali szkoły prywatne z czesnym, dostana lepszą i bezpłatną ofertę w naszej szkole. Szczegółowe rozwiązania podawane będą w najbliższych tygodniach.

Uchwała o sieci szkół przyjęta dziś przez kartuskich radnych zostanie teraz zaopiniowana przez kuratorium.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [35]

 • 7 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bajzel

  i to na kółkach

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Moim zdaniem

  W gimnazjum nr 1 powinna powstać pełna podstawowka.
  Ciekawe będzie jak nauczyciele będą biegać z ul 3 Maja na Piłsuskiego, bo ma np. matematykę w klasie IV i V i musi "polecieć" na matematyke do kl. VII na piłsuskiego .

 • 11 17 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jak głosowaliście

  tak teraz macie. Bajzel na którym stracą nie tylko nauczyciele ale głównie dzieci. PISowcy dobijają ten kraj do końca...

 • 13 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # masakra

  "a najbliższe dwa lata będą okresem przejściowym, pozwalającym na obserwację sytuacji w poszczególnych placówkach" - czyli eksperyment na naszych dzieciach

 • 8 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @masakra

  pretensje miej do PiS lub zaproponuj Twoje rozwiązanie

 • 3 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo Radni ...

  ... i Pan Burmistrz, mądra decyzja, która pozwala na stworzenie dzieciom optymalnych warunków nauki. Brawo - Dobra Zmiana!

 • 7 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Moim zdaniem

  Tym się nie przejmuj, dyrektor Zalewski na pewno tak ogarnie temat , że nie będziesz musiał/a biegać:)

 • 6 14 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podziękujcie PiSowi

  Będzie bałagan? Podziękujcie pisiorom. To im się zachciało rewolucji. Macie znajomych, którzy głosowali na PiS - im też podziękujcie. Może jak ludzie na własnej skórze się przekonają, na własnych dzieciach zobaczą efekty "dobrej zmiany" to wreszcie coś zrozumieją. Nie pomylcie tylko nazwy partii - reforma edukacji = PiS.

 • 4 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Moim zdaniem

  Na szczęście nie jestem nauczycielem w jedynce...martwię się o kolegów i koleżanki z tej szkoły.

 • 12 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do krytykantów

  Za kilka lat będziecie chwalic "dobrą zmianę".

  reforma jest potrzebna.

 • 13 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @podziękujcie PiSowi

  Jak każdy będzie robił to co do niego należy i za co mu płacą to nie będzie żadnego bałaganu, a wręcz przeciwnie bałagan się skończy. Reforma szkolnictwa jest niezbędna, mamy dobrych nauczycieli i oni będą dalej uczyć nasze dzieci tylko w znacznie lepszym systemie. Jeżeli będzie bałagan to sami będziemy sobie winni i to nie będzie miało nic wspólnego z Dobrą Zmianą. Teraz czas na solidną pracę - Razem.

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobra zmiana

  To bez wątpienia dobra zmiana tej bajzel

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  bajzel to wy w głowach macie

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rodzice

  Czy przed podjęciem "decyzji" rozmawiano z rodzicami i wsłuchano się w ich głosy?

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rodzice

  Oczywiście.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ilu nauczycieli poleci?

  Ciekawe

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @rodzice

  a mogę wiedzieć w której szkole i kiedy ponieważ niestety nie zauważyłam albo nie zostałam powiadomiona

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaczynski

  No i nie wierzycie dobrej zmianie....

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # achacha

  UCHO PREZESA

 • 7 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@podziękujcie PISowi

  wytłumacz mi, na czym dotychczas polegał bałagan w gimnazjach, bo wasz "prezes " tak powiedział, i wy jak te barany chodzicie i powtarzacie po nim

 • 2 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@@..

  A o co tłumaczyć , już "pozamiatane" i to z korzyścią dla uczniów.

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie radny Borzestowski

  Małe pytanie - w której szkole przedyskutował Pan, lub ktoś inny plan nowej sieci szkół? Nikt nas nie poinformował o planowanej sieci i związanymi z tym zmianami. Pozdrawiam

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radny Borzestowski

  Rodzice nie dajcie się wrobić, piszcie odwołanie od tej decyzji do ministra oświaty. Burmistrz z radnymi chce zarobić na byłej nr 3 włączając ją do nr 1, będą zbierać uczniów ze szkół wiejskich i tym sposobem w przyszłych latach szkoły wiejskie się zlikwidują same, z braku uczniów, a wtedy nic już nie zrobicie.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Radny Borzestowski

  Zastanów się, przecież ta decyzja eliminuje właśnie taką możliwość i nikt nie będzie zabierał uczniów z wiejskich szkół - właśnie włączenie byłej 3 (dzisiejsze gimnazjum nr 1 ) do szkoły podstawowej nr1 daje możliwość nie zabierania uczniów z wiejskich szkół. Ta wersja rozwiązania problemu jest najbardziej korzystna i dla szkół wiejskich i dla samego gimnazjum. Wiem, że każdy ma prawo się wypowiedzieć, ale jak nie wiesz o co chodzi to nie rób afery . Właśnie utworzenie następnej podstawówki w Kartuzach musiałoby spowodować odpływ uczniów ze szkół wiejskich , bo uczniów do niej trzeba by skądś wziąć. Daj spokój i bądź dobrej myśli, wiejskim szkołą ta uchwała pomaga a nie szkodzi. Biorąc pod uwagę, że minister ( nawet dzisiaj w TV)zachęca do ochrony małych szkół to ta interwencja moim zdaniem raczej na nic się nie zda bo gołym okiem widać , że to optymalne rozwiązanie chroniące wiejskie szkoły.

 • 1 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Panie radny Borzestowski

  A nas poinformował, mieliśmy projekt uchwały do wglądu.

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rodzic z szkoły wiejskiej

  Nikt nie pomyślał że te dzieci muszą dojechać. .. przynajmniej do gimnazjum po 6 klasie A teraz już po 4...masakra..a jak znam życie będą patrzeć tylko na kasę i swoje cele...nie na dobro dzieci; (

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Rodzic

  Rodzicu ze szkoły wiejskiej, o jakim dojeżdżaniu ty piszesz bo nie rozumiem a już tym bardziej po 4 klasie? Przecież szkoły podstawowe będą teraz 8 klasowe i właśnie żadnego dojeżdżania nie będzie.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ta "Reforma" to inaczej mówiąc ...

  Pożar w burdelu w czasie powodzi ... Wszystko idzie tak samo składnie.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  dla czego nic niema na temat ze to byla sesja budzetowa i bylo ciekawie
  Nasuwa sie pytanie czy Kartuzy to Bialorus zadnych informacji o budzecie

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  nauka nie idzie w las .pis pokazał ,że budżet można uchwalić u siebie w gabinecie. Burmistrz o dwojgu imion też zlikwidował przekaz z sesji a teraz trzyma media za przysłowiowy ryj.

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gacek

  Popieram te zmiany kiedys było osiem klas i było dobrze

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hehe

  A teraz niby nauczyciele nie chodza od szkoly do szkoly?puknijcie sie won z emerytami na etacie dac mlodych na ich stanowiska NIE ZABIERAC MLODYM PRACY .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hehe.

  A tak nawiasem mowiac gmina chmielno musi byc bogada

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Hehe

  Logiki to w tym twoim komentarzu nie ma. Przecież ,jakim cudem starsi pracownicy zabierają pracę młodym przecież to oni pierwsi te stanowiska zajęli. Po drugie nie ma w tym kraju takiego prawa, które zmusiłoby kogokolwiek do przejścia na emeryturę. Nabywa się prawo do emerytury, ale przejście na nią nie jest obowiązkiem. No i ty też będziesz emerytem i może też usłyszysz chamskie "won". Mam też nadzieję, że nie jesteś młodym nauczycielem lub kandydatem na niego bo, gdyby moje dziecko miał uczyć i wychowywać ktoś o takim poziomie kultury jak twoja to wolałabym , żeby zostało analfabetą niż miało mieć kontakt z takim chamstwem.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do hehe

  W radzie jest tak dużo nauczycieli, że zapewne zadbali o swoich kolegów

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo