Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Mieszkańcy coraz częściej informują o sąsiadach, którzy palą śmieci

Opublikowany: 2017-01-09 15:23 Autor: Wojciech Drewka

Coraz głośniej mówi się o fatalnej jakości powietrza, którym oddychamy i być może z tego powodu mieszkańcy gminy Kartuzy częściej niż zwykle zgłaszają przypadki spalania w piecach odpadów lub słabej jakości węgla.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

O tym, że Kaszuby wcale nie są wolne od problemu zanieczyszczenia powietrza pisaliśmy już wielokrotnie. Nie jest na pewno tak źle, jak w południowych regionach Polski, ale w wielu miejscowościach wystarczy wyjść na wieczorny spacer w mroźny, bezwietrzny dzień, by przekonać się, że nie da się odetchnąć pełną piersią.

Jakość powietrza w naszym regionie można śledzić na przykład na stronie aqicn.org/city/poland/pomorski/. Dane pochodzą z oficjalnych stacji pomiarowych prowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska i aktualizowane są co godzinę. Informacje dla naszej części Kaszub pochodzą ze stacji stacji pomiarowej w Kościerzynie.

fot.archiwum/M. Dzienisz

Dziś jakoś powietrza określana jest jako „dobra”, ale nie zawsze wyniki są tak zadowalające. Do atmosfery wciąż trafiają niebezpieczne substancje, ponieważ mieszkańcy nagminnie palą w piecach śmieci, w tym plastik, i inne tego rodzaju odpady. Za jakość powietrza w regionie sami jesteśmy więc odpowiedzialni. Być może dlatego kartuska Straż Miejska w ostatnim czasie odebrała wiele sygnałów dotyczących właśnie spalania w piecach różnego rodzaju odpadów. W kilku przypadkach zgłoszenia te okazały się uzasadnione.

- Przeprowadziliśmy co najmniej kilkadziesiąt kontroli, głównie na podstawie zgłoszeń od mieszkańców – mówi Krzysztof Pawłowski, komendant kartuskiej Straży Miejskiej. – To bez wątpienia dowód na to, że wszyscy zaczynamy przywiązywać coraz większą wagę do tego. Mieszkańcy coraz częściej reagują, gdy czują nieprzyjemny zapach lub widzą dziwny dym unoszący się z czyjegoś komina. Nie zawsze jednak jest to dowód na to, że ktoś pali śmieci. Podczas naszych kontroli często okazywało się, że mieszkańcy palą najtańszym, zasiarczonym węglem. Ujawniliśmy jednak sytuacje, gdy w zwykłym piecu palone były plastiki i pampersy.

Co prawda przeprowadzenie dokładnej analizy popiołu i stwierdzenie na tej podstawie, co właściciel spalał w swoim piecu jest bardzo kosztowne, ale są już samorządy, które zdecydowały, że w przypadku stwierdzenia spalania odpadów, będą kosztami obciążać sprawcę tego procederu. Warto pamiętać, że właściciel gospodarstwa domowego, którego przyłapano na spalaniu śmieci może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 złotych lub sprawa może zostać skierowana do sądu.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [58]

  • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

    problem polega na tym, że temat co roku powraca i władze gminne w efekcie wprowadzają jakieś rozwiązania, lecz są one mało skuteczne. wszędzie tak jest

  • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tak tak

    Goreczyno tez zasmiecone co drugi smieci pali a nie ktorzy tylko smiecmi!

  • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

    przecież to wszystko czuć... a nawet najgorszy węgiel nie da czarnego dymu. Od kiedy siarka spala się na czarno ?

  • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # #info

    a jaki dym daje wegiel ? zielony ? ;)

  • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @info

    widać gościu,żeś w blokach wychowany.

  • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # I bardzo dobrze

    tylko ten mandat 500 zł to jakiś smutny żart, niech dowalą trucicielom jak za nielegalne wycięcie drzewa!

  • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mamusia

    Koszmarny smród leci z komina kurnika na trasie Dzierzazno -Mezowo. Jadąc w kierunku Mezowa po lewej stronie.

  • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ulka z podwórka

    Proszę wieczorem przejść przez Pomieczyno,tu to jest dopiero syf .Ze też ludzie wstydu nie maja za grosz??jak tak można?

  • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mamusia

    Śmierdzi, bo palą tam padniete kurczaki, przy hodowli kilka tysięcy to normalne że jakiś procent padnie. Myślisz, że dawają je do utylizacji??

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec Kartuz

    Na końcu ul. Westerplatte śmierdzi nieziemsko...czy ktoś prowadzi działalność i resztek się pozbywa...nie wiem- ale czasem po prostu odjazd...

  • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # albatros

    Sierakowice !!!!! Oazą smrodu.!!!! W dzień i w nocy!!!! Brawo!!!! zdrowie mamy tylko jedno.Nasze dzieci też./zwłaszcza zimą na saneczkach/.

  • 0 25 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # UWAGA

    K O N F I D E N C I !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do info

    Wyobraź sobie, że węgiel którym palę daje cholernie czarny dym. Kupując go nie miałem tej świadomości, bo wcale nie był najtańszy. Także masz złe informacje na temat kolorystyki dymu podczas spalania węgla.

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NuxSlayer

    Z tego co wyczytałem na stronie odpady.kartuzy.pl odpady palone w piecu dają niejednolity kolor. Szary dym w dużych ilościach jest od rozpalania. Niska temperatura powoduje że woda w węglu poproatu paruje. Jak mokre liscie, które pali się w ognisku.

  • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mikołaj

    UJ w dupe sąsiadom...

  • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mikołaj

    UJ w dupe sąsiadom...

  • 2 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # marcin

    He he kabluja te biedaki które mieszkają w blokach na ogrzewaniu z miasta i tylko pomarzyć mogą o własnym domu z ogrodem i piecem... życzę wiecznego płacenia czynszu

  • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # proEko

    Ja truciciel, palę węglem, rozpalam drzewem, czasem jest tak że kopci jak parowóz, a czasem, nawet nie widać różnicy czy to węglowy piec, czy gazowy. Każdy proces spalania wytwarza szkodliwe związki, czy to będzie piec gazowy czy olejowy. Chetnie zmieniłbym piec na pellet, czy gaz, a nawet olej, jednak koszty ogrzewania przerastają moje mozliwości finansowe, a jednorazowa dopłata do wymiany pieca weglowego na EKO, zwyczajnie przerasta moje finanse.
    Wszyscy trąbia o ekologii, ale rządzący potrafią wprowadzać tylko nakazy i kary, niż zaproponować mozliwość stałego dostępu do "ekologicznego" opału, na poziomie cen węgla. Wówczas spora część zmieni piece weglowe na te "czyste" na dodatek, zajmujące mniej czasu w obsłudze itd. Tylko znając realia będzie tak jak kiedyś z olejem opałowym, masa ludzi rzuciła się na ten typ ogrzewania, bo koszty tego opału były niewiele wyższe od kosztów opalania węglem, i co potem zrobiono, koszty oleju wzrosły dwukrotnie, więc ładnie załatwiono tych co postanowili palić ekologicznie i mieć wygodę. Więc póki opalanie gazem, węglem, czy pelletem będzie dużo wieksze od tego na węgiel kamienny, tak długo będziemy mieli znajome widoczki.

  • 10 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # proEko

    A jeszcze do tych co tak narzekaja na palaczy w domkach jednorodzinnych, a Wy skąd macie ciepło? głównie piszę do tych mieszkańców blokowisk? No tak wiem, macie z grzejników, a powiedzcie mi czym niby palą w tym kominie pod lasem? teraz spadł ładny biały snieg, proponuje spacer w okolicy kotłowni, tuz za murem, popatrzcie sobie jak "czysty" jest ten śnieg po jednej dobie.

  • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @proEko

    Ja właśnie zmieniłem ogrzewanie z węglowego na pellet. Złożyłem wniosek o dofinansowanie w gminie. resztę kredytuję w banku. Wyszło trochę drożej niż wymiana kotła na eko-groszek. W zamian mam czystą kotłownię. dużo mniej pracy przy piecu i nie truję swego otoczenia. To nie tylko kwestia pieniędzy ale równiez mentalności ludzkiej, pozdrawiam.

  • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # BeataB

    To zapraszam do Gołubia, połowa wsi pali śmieci, wlepcie im wreszcie jakieś mandaty.

  • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeśli grzejesz węglem,olejem lub prądem

    to twoje śmieci z pocałowaniem ręki wezmą od ciebie ci, co ogrzewają się śmieciami. Po co płacić za wywóz ? Sami odbiorą (razem z oponami i padliną). Teraz jest olbrzymie zapotrzebowanie, bo niektórzy już spalili swoje zapasy śmieci zgromadzone latem w komórce i potrzebują WIĘCEJ , bo zaczyna być im zimno.

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # chmielno

    Chmielnie bywa bardzo często zadymienie 385mg /m/3.

  • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wegiel

    Czarny dym to nie wina węgla tylko palacza

  • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pińcet w kieszeń, śmieci do pieca ...

    a szambo do jeziora - umiemy oszczędzać, JO ?

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # grisalis

    Większość nie potrafi palić w zwykłych piecach węglowych ,poczytajcie sobie o górnym rozpalaniu można mniej dymić oraz zaoszczędzić węgiel....

  • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i co z tego?

    Problem leży a) w świadomości (spalanie śmieci), b) wysokich kosztach ogrzewania domu, c) braku odpowiedniego zaizolowania domów (ściany, okna,...) mostków termicznych, słabej jakości węgla opałowego, itp. Problemu nie rozwiążą ani nakazy i zakazy. Społeczeństwo jest bardzo zróžnicowane pod wzgl. tzw. wartości nabywczej i wielu nie stać na wymianę "kopciucha" na mniej toksyczne ale dużo droższe ogrzewanie gazowe czy olejowe...dofinansowanie jakie można (ewentualnie) pozyskać, nie rekompensuje całej instalacji, a tym bardziej eksploatacji. Np. olej opałowy z 0.7PLN (1996rok) podrożał 4,5 krotnie, w "porywach" nawet 6-krotnie...w razie wyłączenia prądu-pozostaje bieg dookoła domu z workiem węgla na plecach. Żeby się rozgrzać. Wodę wtedy gotuje się albo na ognisku, albo na spirytusowej maszynce. O myciu i zmywaniu w ciepłej wodzie wtedy zapominmy... ;)

  • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Latem smrodzisko z jezior ...

    a zimą smrodzisko z kominów. Bo lubimy żyć TANIO (mimo, że krótko). Samobójstwo w systemie ratalnym !!

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @BeataB

    Zapraszam Beatko chętnie Ci wlepie... jak tylko będziesz chciała ;)

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Chmielno

    "Przydymiona perełka"? Gdzie można odczytać dzienne dane dotyczące Chmielna?

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Duszek

    Dziwne,ze u mnie w rodzinie sa trzy kubły a obok w domu gdzie mieszka 6 osób jeden,wieczorem jak rozpalają to smierdzi plastikiem i uwaga nie narzekają na brak pieniedzy!!! Nie chce ich podpieprzyć bo ich lubie :( fuu

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Duszek

    Mam to samo tylko w Dzierżążnie stolarnia....................MASAKRAAAAAAA ale do czasu

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # #info

    no to powiedz mi jaki dym daje węgiel ? zielony czy czerwony czy czarny ? bo jak jadę przez kartuzy to wszędzie z kominów widze czarny dym, gamoniu bez szkoły

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Duszek

    U mnie w śmieciach też mało plastiku uświadczysz, ale ja w życiu nie kupię niczego w plastikowej butelce, nie jem nabiału , więc kubki po jogurtach i maśle roślinnym też odpadają, piorę orzechami mydlanymi, nie używam płynu do płukania a czyszczę wszystko sodą , octem i wodą. Nie robię tego z oszczędności ale dlatego, że mam świadomość ekologiczną i dbam o swoje zdrowie tam gdzie jest to możliwe, więc fakt małej ilości plastików w śmieciach nie musi świadczyć o tym, że się je pali tylko o tym, że ma się szacunek do własnego zdrowia i nie pakuje w siebie i swój dom chemii.

  • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmm

    Czy ktoś może mi podać podstawę prawną na podstawie której taka instytucja jak Straż Miejska może wejść na teren prywatnej posesji i dokonywać jakiejkolwiek kontroli?

  • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dymi aż miło

    kartuzy, ul.Leśna przy samym końcu, wali z komina jakby tylko styropianem palili lub jakąś gąbką tapicerską

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somonino

    Somonino i okolice też zasmrodzone. Stare lumpy i plastiki spalane są powszechnie...

  • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

    Pip pip wyczuwam konfidentów pip pip piiiiip

  • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dyskretny

    Zgadzam się,w Somoninie w okolicach gimnazjum śmierdzi wieczorami jakby ktoś palił resztki zwierząt

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gm. Żukowo

    Tutaj też istnieje ten problem.

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sąsiad

    swego czasu w najbliżej okolicy walczyło ze sobą dwóch sąsiadów, jeden to przysłowiowy pancernik, najprawdopodobniej palił styropianem i pankami z roboty, z tego komina zawsze leciał czarny dym i śmierdziało na całą okolicę.

    Kablował jeden na drugiego ile wlezie.. urzędnicy mieli na "ekologię" wylane, przez 3 lata nikt nic nie zrobił, zero wizyt, pism... totalnie NIC. Śmieci ten sam temat, w poważaniu mieli... ale niech im kawy w urzędzie zabraknie, oj będzie afera.

  • 4 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

    "Nie pal śmieci - dbaj o dzieci". Nareszcie następują powolne zmiany w świadomości. Walczę z głupotą od 4 lat.

  • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hmmm

    jak ich nie wpuscisz to nic nie zrobia ;)

  • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkanka

    Czy ktoś może wytłumaczyć dlaczego kartuski drogi nie są odśnieżone mało tego lud na drodze że posypania co kolewiek pomimo zgłoszeń piaskarki stoją w miejscu chyba mają urlopy

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @info

    a za co ty te auta odkupisz, biedny gamoniu , ty lepiej patrz na kolor dymu

  • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hanter

    Do Tomasz D.Pan to to lepiej by się nie wypowiadał.

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec Kartuz

    Taka polityka w tym mieście, nie mogę podłączyć się do ciepłowni ani do sieci gazowej bo nie ma. Nie ma żadnej alternatywy. Dlaczego taka zamkowa nie jest uzbrojona w sieć gazową ?? ale to pytanie do (na szczęście) byłej p.burmistrz, która zatrzymała rozbudowę sieci. Zresztą obecny też nie ma pojęcia co robić. Wstyd.

  • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bielińskiego

    Mały stary domek przy Bielińskiego, nieco w głębi. W domku dziadek, a wieczorem gdy zapadnie ciemność z komina ulatują spalone śmieci zbierane cały dzień. Dym aż gryzie w oczy, drażni śluzówki, smród jest jak na szadułkach. Park i hotel zadymiony a Straż Miejska już nie pracuje. Co robić...

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Izi

    Wystarczyło by aby prąd był tańszy i większość włączyłaby ogrzewanie elektryczne .Lub dofinansowanie w tym kierunku a nie na jakieś inne niepotrzebne .......
    Wiadomo elektrownia też spala węgiel ale większe szanse że kominy odpowiednie no i śmieci nie palą :-)

  • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # proEko

    @ @proEko
    A widzisz, "jedziesz" na kredyt, Ty dostaniesz- ja niekoniecznie, dofinansowanie jest do 50%- jeszcze trzeba się na niego załapać- bo najpierw robisz a potem może dostaniesz dofinansowanie, a więc szacunkowy koszt instalacji, piec, komin itd. dobrej firmy jest to w okolicach 12 tyś zł jeśli dostałbym dofinansowanie w wysokości 50% jest to kwota do przełknięcia, tym bardziej że mam czysto, nie muszę biegać co kilka godzin do pieca, nie ma wszechobecnego pyłu węglowego w całej piwnicy itd. Jednak ja zuzywam węgla około pięciu, pięciu i pół tony (kupując ten niby wysokokaloryczny, ten niższej jakości to dochodzi tona zuzycia więcej), cena tony węgla wychodzi w okolicach 750zł/t czyli na sezon idzie z dymem około 4 tyś zł. Koszt pelletu dobrej jakości jest o około 30%-40% większa od wegla ale jego kaloryczność jest niższa- a więc muszę spalić więcej opału żeby uzyskać tą sama temp co przy użyciu węgla. dla mnie rachunek jest na chwile obecną prosty, puszczam z dymem 4 tyś, czy 7 tyś. A wystarczyłby prosty mechanizm preferujący tych, którzy chcą palić ekologicznie, zamiast wydawanych milionów złotych na różnego rodzaju badania, seminaria, opinie, itd, zrobić dopłaty do ekologicznego opału, aby cena była zbliżona do ceny węgla. Im więcej odbiorców, tym koszty produkcji robią się mniejsze, i cena tego opału powinna jeszcze spaść. Tu nie trzeba żadnych wyrafinowanych kampanii informujących czy uświadamiających oraz straszących nas smogiem, dla wielu wystarczy prosty rachunek ekonomiczny i wygoda w użytkowaniu.
    Ci co mówią, że ludzie palą śmieci i tym ogrzewają swoje domy, chyba nigdy nie paliliście takich rzeczy w piecu, po pierwsze te śmieci z gospodarstwa domowego różnego rodzaju plastikowe butelki, sztuczne inne tworzywa, ubrania itd, nie wytworzą ciepła do ogrzania budynku, a jeśli już to musiałby ciągle stac przy piecu i dokładać, dwa piec po tym jest zafajdany zwłaszcza po plastikowych nakrętkach z butelek. Czarny dym wydobywający sie z komina, to głównie wina złego procesu spalania węgla, niewłaściwa ilość tlenu podawana do paleniska oraz kilku innych "drobiazgów". Pomijam tych, którzy pieca używają jako spalarki śmieci, bo takich jest trochę- choć nie wiem jaki jest tego sens skoro i tak płacą za wywóz śmieci- jednak jest pewien problem z odbiorem śmieci od osób prowadzących działalność gospodarczą, oraz tych, którzy palą zużytym olejem przemysłowym- takim np z silnika samochodowego.

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zorientowany

    ale przecież problem, nie leży kto czym pali, ale kto ile zarabia, o owszem znajdzie sie ktoś kto ma dużo pieniędzy i pali śmieciami, ale w większości wynika to z biedy. bo nie wierzę, że ktoś kogo stać będzie palił śmieci, osobiści gdyby było mnie stać to miałbym ogrzewanie na prąd albo inne alternatywne ogrzewanie...

  • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Tomasz Dorniak M.

    Jednak ciągle dominuje refren "Palę śmieci, żeby ciepło miały dzieci"
    Maski w domu nosimy, aby doczekać do końca zimy.

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

    Gratuluję poezji, ten dwuwiersz jeszcze pośpiewają.

  • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zorientowany

    wrzuciłem link z forum międzynarodowego dot. smogu w europie. Byla to mapka z miejscami gdzie najbardziej zanieczyszczone jest powietrze i oczywiście najbardziej zanieczyszczone jest w niemczech, belggi, hiszpanii, włoszech u nas symbolicznie, ale oczywiście to u nas sie wszystkich straszy, żeby wprowadzić kolejną głupią ustawę, żeby wyprowadzić kolejne pieniądze z kieszeni obywateli na "ekologiczne" rozwiązania.
    Pytanie moje: czemu ten link przeszkadzał redakcji???
    Przecież nie boicie sie pisać...serio?????????????????

  • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zorientowany

    poniekąd masz rację z tym wyciąganiem pieniedzy oczywiście, skoro link kasują, to podaj dane dla kilku państw i ich stolic, oraz dorzuc polskę w tym nasz rejon oraz kraków,a po potem gdybyś podał wartości smogu w okresie letnim- tak zeby pokazać o ile procent latem tego smogu jest mniej, wyniki moga byc zaskakujące.

  • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zorientowany

    Zanieczyszczenie powietrza w Polsce na tle państw UE wpisz w wyszukiwarkę googlea
    skieruje Cie na stronę rządową, także tam sa wszystkie dane, nie mówię, że jest dobrze ale nie jest też najgorzej, bo jak wiem punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

    Kaszubi lubia jak na dworze smiedzi, w domu chca miec ciepl a potem ida sie przewietrzyc i na wdychac smierdzacego powietrza. Oni nie dbaja o swoje srodowisko naturalne, bo jak Kaszub twierdzi, Bog kazal ziemie sobie podadan zrobic a wiec czynia to dla jakiego wydumanego Bozka. trzeba tylko sie przejsc przez Sierakowice albo Zukowo, teraz jest odpowiednia pogoda, smierdzi ze nie mozna odychac. Potem dzieci sa chore, starzy sa glupi to niech choruja. Dzieci przez to cierpia i te stare baby leca do lekarzy, bo dzieciak chory w takim otoczeniu nie ma sie co dziwic.

  • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

    PiS twierdzi, my palimy polskim ekologicznymk weglem nie damy sobie narzucic norm ekologicznych z EU, palcie ile wejdzie teraz najlepiej w tym mrozie i wyslijcie swoje pociechy na dwor, niech odetchna tym powietrzem a potem starych na kilka godzin na dwor postawic, niech oddychaja na pochybel normom z UE.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo