Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

W diecezji pelplińskiej wzrosła liczba uczestników mszy św. W diecezji gdańskiej spadek

Opublikowany: 2017-01-05 13:19 Autor: Wojciech Drewka

W niedzielnych mszach świętych nadal uczestniczy mniej niż połowa wiernych, ale w diecezji pelplińskiej liczba ta z roku na rok rośnie. Odwrotnie jest w diecezji gdańskiej.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego co roku publikuje nowe dane statystyczne dotyczące religijności Polaków. Podawana jest liczba księży i demografia w parafiach i dane dotyczące aktywności osób świeckich. Badana jest również liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej mszy św. (dominicantes) oraz liczba osób przystępujących do komunii (communicantes). Opublikowane właśnie dane dotyczą roku 2015 i wskazują na pewną stabilizację jeżeli chodzi o te dwa wskaźniki.

fot.archiwum/M. Dzienisz

W stosunku do poprzedniego badania z 2014 roku w diecezji pelplińskiej wzrosła liczba uczestników niedzielnej mszy św.: z 48,8 proc. do 49,7 proc. Nieznacznie wzrosła też liczba osób przystępujących do komunii: z 20,9 proc. do 21,4 proc. W archidiecezji gdańskiej, która obejmuje również część powiatu kartuskiego, trend jest odwrotny: liczba osób uczestniczących we mszy spadła z 38,7 proc. do 38,6 proc., zaś odsetek tych, którzy przystępują do komunii wyniósł 18 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 18,4 proc.

W tym roku po raz pierwszy dane naniesiono na mapę Polski. Wynika z niej, że Kaszuby są w czołówce pod względem aktywności religijnej mieszkańców. Poniżej przedstawiamy również dane dotyczące liczby udzielonych sakramentów chrztu, bierzmowania, pierwszej komunii i ślubów.

Diecezja pelplińska
chrzest – 10155
bierzmowanie – 9234
I komunia – 11109
mażeństwo-3543

Diecezja gdańska
chrzest – 11316
bierzmowanie – 8063
I komunia – 7985
małżeństwo – 3498

Diecezja pelplińska
dominicantes – 49,7 proc.
communicantes – 21,4 proc.

Diecezja gdańska
dominicantes – 38,6 proc.
communicantes – 18,0 proc.

Szczegółowe dane dostępne są na stronie iskk.pl

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [11]

 • 20 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bóg Honor Ojczyzna!

  I wszystko na temat! Mądry wie o co chodzi a głupi i tak się nie zorientuję.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # temat zastępczy

  reszte, już ważniejsze pochowane.

 • 7 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  A kogo to obchodzi?Jarka?

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dużu nie spadły te statystyki

  Opłaty trzeba może trochę opuścić i się wyrówna

 • 8 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  i co z tego ze chodza do kosciola skoro w zyciu i tak sa podlymi ludzmi, nie rozumiem takich statystyk, zaraz i tak posypia sie gromy od kaszubskich katolikow

 • 11 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do obserwatora

  chyba piszesz o obozycji wigilijno - pasztetowej, wtedy się zgadza ,że są zakłamani. Ale czy to POlacy?

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # analityk

  Znany wszystkim wspaniały erudyta Józef Oleksy powiedział przed śmiercią, że teraz każdy komucha ma katolicki pogrzeb. Ot co ! Więc podejrzewam, że Bóg i tak swego dopiął i Józka ma w swoich szeregach Świętych. :) Miłość Boga jest niepojęta. Jedno jest pewne, że ścieżki Boga nie są ścieżkami ludzi. Innym ciekawym przypadkiem jest nawrócenie gen.Jaruzelskiego na 13 dni przed śmiercią. :) Tak, Bóg ma poczucie humoru. Statystycznie to ilu ludziom generał złamał życie ? Jedno jest pewne, ze wielu zostało przez niego zdegradowanych, wysłanych do więzień, na wygnanie, wielu spoczęło w nieznanych kwaterach. Statystycznie persona non gratia. A ostatecznie jednak gratia plena. Ścieżki Boga nie są ścieżkami statystycznymi. Duch Święty tchnie kiedy chce i gdzie chce. I nie podlega regułom także tym statystycznym. Szema Israel...

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Syntetyk

  Wiernych odstręcza zamiana Episkopatu na ePiSkopat.
  Szczucie , jad i kłamstwo są wszak sprzeczne z Ewangelią.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lewak

  Coraz mniej chętnych na opłacanie mafijnych struktur ???
  Ludziom otwierają się powoli oczy ...

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  Kto chodzi do kosciola i slucha glupot klechy, nawet stare babcie nie moga sie na niego napatrzec, bo w nim widza samego polskiego papieza z Torunia, to jest prawdziwy polski kaszubski katolicyzm.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Plotkos

  Najwięcej do powiedzenia oczywiście mają Ci, którzy są osobami wierzącymi i uczestniczącymi we mszy św. - prawda? Nie wiem skąd wynika ta radość, że ubywa wiernych? Pewnie zawiść i radość, że im mniej wiernych tym mniej pieniędzy dla księży itd. Czyli zwykła ludzka zawiść przez Was przemawia. Jeśli ktoś nie jest osobą wierząca, to co mu do tego, że ktoś inny ma potrzebę uczestnictwa w mszy świętej, że chodzi do spowiedzi, że łoży na tacę itd. Wiara to bardzo indywidualna rzecz każdego człowieka, nie tylko katolika. To jakim się jest człowiekiem, nie oznacza przynależność religijna, dla niektórych niepojęte jest, że dobry człowiek, szanujący drugiego człowieka jest ateistą, czy nawet muzułmaninem, bo niby tylko chrześcijanin może być dobrym człowiekiem (to stwierdzenie zazwyczaj jest powielane przez tych, którzy mają mało wspólnego ze wspólnotą chrześcijańską, ale bardzo chętnie używają tego argumentu- że tak niby twierdzą katolicy) Czarne owce wszędzie się trafiają, im więcej w danej grupie uczestników tym większa szansa na trafienie na "złego".
  Niektórzy tak ochoczo, plują na kościół, księży, ale i samą wiarę jako zabobon, staroświeckie obrzedy itd. ale powiedzcie mi co robiliście i gdzie pomiędzy 23-26 XII? Oczywiście wyskoczy jeden z drugim, że leżał i drapał się po brzuchu, bo miał wole od pracy, jednak ilu z Was wyjechało na święta do rodziny, usiadło przy wspólnym stole- powiedzcie mi, skoro tak krytykujecie i cieszycie się z "upadku" chrześcijaństwa, no po co? po to by pokazać się i poplotkować? przecież to możecie robić w każdą niedzielę bo i tak nie chodzicie do kościoła?
  I nie piszę tego jako obrońca, bo do kościoła nie chodzę, ale szanuję tych co to robią, bo to ich indywidualna sprawa.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo