Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Wspólny bilet już za trzy lata na terenie woj. pomorskiego

Opublikowany: 2017-01-05 14:37 Autor: nadesłane

W 2020 r. na terenie województwa pomorskiego osoby korzystające ze środków komunikacji zbiorowej pojadą na podstawie jednego, wspólnego biletu. Władze woj. pomorskiego wdrażają program, dzięki któremu powstanie ujednolicony system poboru opłat za przewozy oraz zintegrowana informacja pasażerska. Podpisano listy intencyjny w tej sprawie.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

- Regionalny system poboru opłat za przewozy w transporcie pasażerskim oraz jednolitej informacji pasażerskiej jest jednym z elementów szerszej polityki promowania publicznego transportu zbiorowego w regionie – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Wdrożenie w województwie pomorskim tego wspólnego, dla wszystkich organizatorów transportu i przewoźników, systemu jest kolejnym, można wręcz powiedzieć, że ostatecznym krokiem do uproszczenia sposobu uiszczania opłat za przejazd komunikacją zbiorową w regionie, a w szczególności Aglomeracji Trójmiejskiej.

fot.UMWP

Zakłada się, że wprowadzenie systemu jednolitych, prostych płatności za przejazdy jednorazowe oraz bilety okresowe podniesie standard korzystania ze środków transportu publicznego i zwiększy ich wykorzystanie. W tej chwili system transportu zbiorowego w pomorskim, choć coraz nowocześniejszy i – jak Pomorska Kolej Metropolitalna – cieszący się coraz większą popularnością, wciąż nie spełnia oczekiwań podróżnych. Pasażerowie nie mają zapewnionej możliwości dokonywania racjonalnego dla siebie wyboru trasy przejazdu i środka transportu.

Stąd planowane uproszczenie procedur zakupu biletów jednorazowych, okresowych, łączonych w komunikacji pasażerskiej, zwiększenie sieci i kanałów dystrybucji wszystkich rodzajów biletów oraz wprowadzenie pełnej możliwości rozliczania przychodów z opłat pomiędzy poszczególnych organizatorów, operatorów i przewoźników, a także wprowadzenie zintegrowanej informacji pasażerskiej.

fot.UMWP

Dzięki temu, pasażerowie uzyskają możliwość podróżowania na podstawie jednolitego, zintegrowanego biletu elektronicznego – w dowolnych relacjach i przy wykorzystaniu środków transportu dowolnych przewoźników. Pasażerowie mają dostać do dyspozycji różne formy dokonywania płatności: za pomocą urządzenia mobilnego (np. smartfonu), gotówką – w dedykowanych automatach na peronach i węzłach integracyjnych, kartą płatniczą oraz kartą dedykowaną.

Wdrożenie programu ma nastąpić 30 czerwca 2020 roku, a jego koszt szacowany jest na 55 mln zł (bez kwot na wyposażenie autobusów przewoźników prywatnych), przy zakładanym 85 proc. dofinansowaniu ze środków zewnętrznych.

(UMWP, oprac.W.D.)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [8]

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Panowie optymiści widocznie nie znają jeszcze firmy Gryf

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PKP, PKS, PKM, LOT,TAXI + GRYF ...

  Wszystkie te firmy mogą wykonywać kawał pożytecznej dla nas roboty transportowej nie gryząc się między sobą.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Uczciwy

  Widać wystraszyli się PISu i wreszcie wzięli się do roboty.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Samoloty LOT-u też powinny być objęte

  tym WSPÓLNYM biletem. Trzeba patrzeć trochę dalej, niż granica województwa, JO ?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiStoPiC

  Ten "projekt" - to nic innego jak jeden WIEELKI SKANDAL !
  Już dobrych 15 lat trwa nowa, polska demokracja! A tu w Trójmieście jakoś zawsze te same twarze. Ci eksperci od ściemniania teraz dochodzą do "wyjątkowego zbawiennego" pomysłu !
  Powinniście, WY WSZYSCY eksperci od kasowania z Trójmiejskiego koryta po prostu spadać !
  Trudno się dziwić, że ludzie widzący Waszą nieporadność i pazerność garną się po prostu do
  sekty PiC, bo może coś się wreszcie zmieni w tym trójmiejskim grajdole !

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do PiStoPiC

  Masz absolutną rację. Wystarczy się zainteresować tworem o nazwie Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Już wiele lat temu miało być wszystko zintegrowane, ale poszczególne miasta nie chcą oddać władzy nad komunikacją. I nie chcą zredukować zatrudnienia, posad dyrektorów, prezesów, ludzi od wszystkiego i niczego.

  Urząd Marszałkowski niewiele zdziała, jeśli "doły" stawiają taki opór.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # daleko w polu

  Ten nasz kraj jest na serio jeszcze daleko w polu, zwiedziłem parę krajów w europie i bilety tego typu to norma od wielu lat, a u nas się tym zachwycają i potrzebują na to jeszcze 3 lata :D

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  i 55 milionów złotych...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo