Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Wycieczki, zajęcia plastyczne, sportowe, narty, kuligi... Jak spędzić ferie w powiecie?

Opublikowany: 2017-01-11 13:54 Autor: Magda Dzienisz

W piątek po południu uczniowie z województwa pomorskiego rozpoczynają ferie. Podpowiadamy, jak spędzić zimowy wypoczynek w powiecie kartuskim, przedstawiamy ofertę ośrodków kultury i innych instytucji.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Już za kilka dni tysiące uczniów z województwa pomorskiego rozpocznie zimowy wypoczynek, również uczniowie z Kaszub. Aura za oknem na razie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu, a atrakcji w powiecie kartuskim nie brakuje. Jak ciekawie spędzić te dwa tygodnie?

Białe szaleństwo

Kaszuby znane są z górzystych terenów, co sprzyja miłośnikom białego szaleństwa. W powiecie kartuskim działa kilka wyciągów narciarskich: we Wieżycy-Koszałkowie, Amalce niedaleko Sulęczyna oraz Paczoskowo w Kosowie (gm. Przodkowo).

Warunki narciarskie aktualnie są bardzo dobre. We Wieżycy czynnych jest osiem wyciągów i sześć tras, a pokrywa śnieżna mierzy 150 cm. Wypożyczalnie sprzętu czynne są w godz. 9.00 – 21.30. W Amalce wyciągi są czynne od 10.00 do 22.00, pokrywa śnieżna wynosi 20-30 cm. W Paczoskowie zjeżdżać na nartach można od poniedziałku do piątku od 10.00 do 22.00.

fot. zrzut z: http://wiezyca-2.webcamera.pl

Miłośników biegów narciarskich zaprasza GKS Cartusia Kartuzy. W bilowskim lesie, tuż za Kartuzami, powstały profesjonalne trasy, na których można uprawiać ten sport. Istnieje tam 6 tras biegowych do techniki klasycznej i łyżwowej o różnym stopniu trudności i długościach od ok 300 do 1500 m. Są ogólnodostępne – korzystać z nich można dowolnie, pod warunkiem przestrzegania regulaminu i posiadania własnego sprzętu.

fot. Janusz Meissner

Informacje na temat stoków i warunków pogodowych na Pomorzu znajdują się tutaj.

Popularne na Kaszubach są również konne kuligi organizowane m.in. w Szymbarku, Chmielnie, Kiełpinie, Gołubiu, Łapalicach, Sulęczynie. Oferta wzbogacona jest często możliwością przejażdżki z pochodniami, rozpalenia ogniska, posilenia się kiełbaskami. Koszt za osobę wynosi od 15 zł (dziecko) do 50 zł, w zależności od towarzyszących atrakcji.

Oferty ośrodków kultury i gmin

Ciekawe sposoby na spędzanie wolnego czasu oferują ośrodki kultury w poszczególnych miejscowościach. W niektórych, np. w Kartuskim Centrum Kultury w Kartuzach, brak już miejsc.

Kartuzy

Na ferie zaprasza Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Zajęcia odbywać będą się w środy, czwartki i piątki w godz. 11.00-14.00. 17 stycznia zaplanowano warsztaty pt. „Bursztynowe ciekawostki” z wykonywaniem ozdób bursztynowych, 19 stycznia dzieci będą tworzyć latawca dekorowanego kaszubskimi wzorami, 20 stycznia będzie można tkać na krośnie. 24 stycznia zaplanowano malowanie wzorów kaszubskich na płótnie, 26 stycznia – wykonywanie masek karnawałowych, 27 stycznia m.in. warsztaty drzeworytnicze. W sprawie zajęć można kontaktować się pod numerem: 58 681 14 42 i e-mailem: muzeum@muzeum-kaszubskie.com.pl.

fot. Muzeum Kaszubskie

Ciekawe zajęcia w pierwszym tygodniu ferii (16-20 stycznia) oferuje także wypożyczalnia dla dzieci przy kartuskiej bibliotece. W godz. 12.00-15.00 spotkania z bohaterami bajek i opowiadań, zajęcia plastyczne, gry i zabawy. Zapisy: 58 681 15 15, wew.23.

Dzieci i młodzież zaprasza także kartuska pływalnia „Neczk”. Wstęp: 5 zł, a na chętnych czeka wodny plac zabaw.

Żukowo

Ośrodek Kultury i Sportu zaprasza dzieci na różne zajęcia i wycieczki. W ofercie zajęcia plastyczne i teatralne, biblioteczne, wyjazdy do kina, warsztaty robienia mydełek, zajęcia sportowe, wyjazd do Muzeum w Gdyni. Niektóre zajęcia są płatne, więcej szczegółów tutaj.

Sierakowice

Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach także zaprasza na wspólne spędzenie ferii. W programie warsztaty plastyczne, taneczne, zajęcia logopedyczne, warsztaty z poczucia rytmu, występ grupy teatralnej, warsztaty pn. „Zabawki naszych dziadków”. Plan tutaj.

W Sierakowicach przy ul. Kubusia Puchatka czynne jest lodowisko. W ferie otwarte będzie od godz. 10.00 do 20.00. Zalecana jest jazda w kasku i ochraniaczach, dzieci do lat 8 korzystać mogą z lodowiska wyłącznie pod opieką opiekunów dorosłych. Na lodowisku nie ma możliwości wypożyczenia łyżew, a jego funkcjonowanie uzależnione jest od warunków pogodowych.

Przodkowo

Gmina Przodkowo zaprasza dzieci do spędzenia ferii w sposób aktywny. Przez cały okres ferii do dyspozycji dzieci i młodzieży będzie boisko Orlik oraz tamtejsi animatorzy. W pierwszym tygodniu zimowej przerwy zajęcia zorganizowane będą pod hasłem „Sport to zdrowie. Ruszaj na Orlika”. W godzinach 10.00 do 14.00 wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w rozgrywkach w różnych dyscyplinach sportowych. Na wszystkich uczestników codziennie czekać będą słodkie upominki i i ciepły posiłek. A na zakończenie tygodnia w piątek, jeżeli pogoda pozwoli, zorganizowany zostanie kulig bądź też ognisko z kiełbaskami.

fot. Biblioteka Przodkowo

Młodsze dzieci na zorganizowane zajęcia w pierwszym tygodniu ferii zaprasza również Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo. Codziennie w godzinach od 9.30 – 13.00 uczestników odwiedzi ciekawy gość, będą konkursy, gry, zabawy i prace manualne, a także poczęstunek. W drugim tygodniu ferii w poniedziałek, 23 stycznia o godz.11 w bibliotece podziwiać można będzie teatrzyk, w pozostałe dni biblioteka zaprasza od godz.12 na zajęcia świetlicowe, gry planszowe i kolorowanki.

Chmielno

Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby zaprasza na ferie zimowe do Centrum Promocji i Edukacji. Od poniedziałku do piątku zaplanowano mnóstwo atrakcji, zabaw i kreatywnych zajęć warsztatowych. Zajęcia są bezpłatne. Więcej szczegółów tutaj.

Zajęcia dla dzieci zorganizował także GOKSiR. W programie wspólne oglądanie bajek, wyjazd do kina, zabawy za animatorem, zajęcia naukowe i przyrodnicze. Szczegóły tutaj.

Somonino

GOK w Somoninie oraz Gminna Biblioteka Publiczna zapraszają od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. W godz. od 13.00 do 16.00 odbywać się będą zajęcia zorganizowane. W planie m.in. ognisko z pieczeniem kiełbasek, zabawy integracyjne, gry planszowe, tenis stołowy, warsztaty malowania na szkle, wyjazd do kina, kurs pierwszej pomocy, wyjazdy, konkursy, teatrzyki. Plan tutaj.

fot. GOK Somonino

Sulęczyno

Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie oraz Studio Teatralne KRAK-ART zapraszają wszystkich chętnych na spektakle teatralne, które odbędą się 24 stycznia (wtorek). O godz. 13:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie – spektakl pt. „Złota Rybka”, o godz. 14:30 w Szkole Podstawowej w Wesiorach spektakl pt. „Zaczarowany Młynek”, o godz. 16:00 na Hali Sportowej w Mściszewicach spektakl pt. „Królowa Śniegu".

Plany zajęć, atrakcje, wycieczki i warsztaty przygotowały również poszczególne szkoły w powiecie kartuskim. Warto zadzwonić do szkoły, do której chodzi dziecko lub odwiedzić jej stronę internetową, by zapoznać się z programem zajęć.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [5]

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jaaa

  A co oferuje wspaniała, najlepsza,rozslawiona w tv gmina Stężyca?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sierakowice

  Lodowisko czynne od 10-20

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ika

  A w Stężycy jak zwykle dla dzieci nie ma nic... żenada... żaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaal

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # turista

  jak tam lód na jeziorach chmieleńskich, da się wejść i pojeździć autem?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czyli

  W Suleczynie nic nie ma. GOK schodzi na psy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo