Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Formex Reklama
Szybka Kolej Miejska Kaszuby

Proboszcz sianowskiego sanktuarium wśród księży z patentem oficerskim od szefa MON

Opublikowany: 2017-02-13 00:04 Autor: Wojciech Drewka

Wśród 161 księży, którzy odebrali patenty oficerskie z rąk szefa MON Antoniego Macierewicza jest ks. kan. Eugeniusz Grzędzicki, proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Uroczystość wręczenia patentów oficerskich odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Patenty oficerskie odebrali księża, którzy w latach 1959-1980 odbywali przymusową służbę wojskową w tzw. jednostkach kleryckich. Patenty oficerskie dla księży mają być „wyrazem uznania i wdzięczności polskiego państwa za to, co uczynili dla jego wolności i suwerenności”. Zaś sami księża podkreślają, że „mianowanie na stopień podporucznika rezerwy jest gestem sprawiedliwości i uhonorowaniem przez Polskę duchownych, którzy jako alumni zostali powołani do odbycia służby wojskowej”.

fot. Krzysztof Stępkowski/Ordynariat Polowy WP

Warto pamiętać, że władze komunistyczne wbrew ustaleniom z kościołem oraz w ramach represji powoływały do służby wojskowej kleryków, którzy następnie byli poddawani różnego rodzaju szykanom. Chodziło głównie o zaburzenie procesu kształcenia seminaryjnego, zniechęcenie do wstępowania do stanu duchownego.

Księża przez lata nie mogli się doczekań mianowania na stopień podporucznika rezerwy, mimo że przyznawany był on studentom uczelni świeckich. Pierwszy stopień oficerski nie wiąże się z przywilejami przewidzianymi dla oficerów zawodowych.

(źródło:ordynariat.wp.mi.pl)

REKLAMA

Razem można więcej

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [41]

 • 11 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czy to wyraz wdziecznosci?

  oczywiscie ta nominacja nie wiąże się z nawiązką materialną.
  Nasi kapłani pełnią tę funkcje nieodpłatnie brawo wy

 • 3 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podszeregowy

  Kasę musiał dać X Grzędzicki - stąd długi parafii.

 • 17 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # to jest chore !

  Od kiedy służba w wojsko polskim była szykaną? Ja byłem dumny z mojej dwuletniej służby Polsce. Ja nie służyłem nikomu innemu tylko Polsce. Młody Polak kandydat na polskiego księdza czuł się do tej pory szykanowany? Kim właściwie jesteście? Jedna kasta okopała się w sadownictwie , druga w organizacji kościelnej. Jedni są "niezawiśli" nawet od rozumu, drudzy niezawiśli nawet od ... papieża.

 • 16 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kotoski

  Trzeba ich opodatkować tyle kasy piora w tych pseudo kosciołach za wszystko mają cennik i jacy to oni wspaniali cz/cz mafia mało jest księży z powołania statystyki pokazują że jest coraz lepiej mniej ludzi w kosciołach powoli bedzie jeszcze mniej jak będą się do polityki mieszać

 • 21 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To nie jest sprawiedliwe

  Normalnie facet, który był w wojsku po studiach jest chyba tylko podchorążym. W razie wojny dopiero lub po kursach zostaje oficerem. Na pewno za służbę wojskową nie dostaje patentu oficerskiego!

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czy oni wszyscy mają tytuł mgr?

  Czy wielu ma tylko kurs seminarium duchownego? Zdaje się, że oficerem można być tylko po studiach i że stopniem naukowym, czego wielu starszych księży nie posiada.

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jimi

  Nie wiem co ma tytuł mgr lub inż. z tytułem bycia oficerem, skoro oficer to ŻOŁNIERZ OD INNYCH BARDZIEJ DOŚWIADCZONY, STRATEG LEPSZY OD INNYCH W SWOIM GRONIE -ODDZIALE- Inżynier elektronik to elektronik jest a nie gościu od taktyki walki ... dziwne te kryteria oficerskości

 • 20 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kpiny

  Prawdziwi generałowie oficerowie i inni wojskowi odchodzą przez Miśka a tu Pan Macierewicz sobie wciąga tylu księży...żeby deficytu nie było ?

  W razie wojny rozumiem będziemy siedzieć w kościółkach i się modlić ?
  Eh brak słów,

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @jimi

  Wojsko nie jest tak bardzo oderwane od życia i też potrzebuje specjalistów różnych dziedzin. A człowiek po studiach zajmuje wyższe stanowiska i w wojsku i poza nim. To proste.

 • 16 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szczerze

  "Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera". Tak było za komuny i to widać wraca.

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @jimi

  Od taktyki i strategii są zawodowi, a reszta to wykonawcy rozkazów i "mięso armatnie".

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kpiny

  Pan minister ma już drugiego chłopaczka. Chyba tak lubi.

 • 12 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Macierewicz - historyk, jaki ma patent, by nadawać innym patenty, a szczególnie osobom duchownym?
  Dziwne to porządki i zwyczaje, że wojskiem rządzi cywil. Wolałbym, żeby przełożonym wojska i ministrem obrony był wojskowy (np. generał, z dużym doświadczeniem), a nie człowiek niekompetentny. Ta uwaga dotyczy każdej partii, nie tylko PiS.
  Z praktyki wiadomo, że prowizorki nigdy nie wychodzą na dobre.
  Czyżby trzeba powiedzieć z politowaniem - to jest Polska?
  Wszelkie tytuły i zaszczyty tylko dla osób przygotowanych merytorycznie i zasłużonych w służbie wojskowej. Jeżeli jest inaczej, to zastosowana została miara zasług Misiewicza dla obronności...

 • 4 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # polib..

  Może też warto zwrócić uwagę na obecnych podżegaczy- zarówno obcych mediów w Polsce jak i naszej "twórczej" opozycji.Te knowania spiskowców i intrygantów politycznych powodują deptanie polskości Trzeba się głęboko zastanowić .cz nie mieliśmy na czele różnych instytucji a także armii najdelikatniej mówiąc awanturników powiązanych z agentami?.Zastanawiające są niekiedy wpisy...

 • 11 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  księża i wojsko ? od kiedy to chrześcijanie mogą zabijać na wojnach ?

 • 7 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TOJTOJ

  to jedna wielka banda co uciekała w tamtych latach przed wojskiem i kryła się w syminariach-Oficerowie psia ich m.... .

 • 10 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anty

  Gdyby mieli choć trochę honoru to by tych patentów nie przyjęli.

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zasługa

  I na czym polega zasługa? Nie chciał, ale musiał... Wszyscy, a z pewnością ogromna większość, mężczyzn, który kończyli studia miała obowiązek trafić na rok do wojska. Czy wszyscy oni są pokrzywdzeni?

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ jimi

  "oficer to ŻOŁNIERZ OD INNYCH BARDZIEJ DOŚWIADCZONY, STRATEG LEPSZY OD INNYCH W SWOIM GRONIE -ODDZIALE-Inżynier elektronik to elektronik jest a nie gościu od taktyki walki " Gościu! Czasy walki na pałki, a nawet kosy już dawno minęły. Bez speców w zakresie nowych technologii nikt już wojny nie wygra. I żadne "doświadczenie" w czołganiu i okopywaniu się tego nie zmieni.

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Umowy Kościoła z PRL

  Było ich wiele. A oficera nie dostali, bo seminarium to nie są wyższe studia!!! Ludzie nie dajcie się mamić. Kiedyś nie każdy ksiądz miał tytuł mgr. Dziś tak, bo seminaria podpisują umowy z uczelniami.

 • 2 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mamy nowe pokolenie magistro-opozycja

  mamy nowe pokolenie magistro-zdrado-opozycja-rzucająca się jak wysługusy w ramiona agentury tylko czekać było na skutki

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  Czemu Pan Drewka usuwa komentarze ?????????????????????????

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Teraz można już salutować Misiewiczowi?

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  ale chrześcijanie mogą zabijac na wojnach ? księża też żołnierze ? co to za religia ? chrześcijanie moga a muzułmanie nie mogą ? ;)

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AntyHipokryta

  Jak księża katoliccy mogą służyć instytucji (wojsku), która uczy zabijania??
  To jest chore...

 • 4 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Księża to faceci i powinni wojsko znać

  Kapelani na wojnie udzielają sakramentów i chowają zmarłych. Ale żeby być oficerem za nic to przesada.

 • 2 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  Do Ludowego Wojska Polskiego, które z patriotyzmem wspólnego miało bardzo niewiele, za to z interesami Związku Radzieckiego bardzo wiele, wcielano Polaków przymusowo. Księży również.

  Raczej nie trudno się domyślić jak przewrotnie i najpewniej i okrutnie traktowano w tym "polskim" wojsku księży, skoro wiadomo jak obchodzono się ze "zwykłymi" żołnierzami! Myślę też, że skoro przeszkoleni podchorążowie po odbyciu służby wojskowej otrzymali patenty oficerskie, to i księża również powinni zostać tak samo potraktowani.

  Co do zaś tego, że w ogóle w wojsku służą kapelani, to chyba oczywiste. Nie chodzi przecież o to, by duchowni uczyli się strzelania, konstruowania nowych rodzajów broni, czy taktyki, ale o to by wspierali duchowo tych, którzy nas bronią! Udział w wojnie nie musi być przecież niegodziwością. Istnieje przecież coś takiego jak: wojna sprawiedliwa, tj., wojna obronna w obronie przed najeźdźcą, przed jakąś krwawą dyktaturą itd... Ja sam, gdybym znalazł się na takiej wojnie, w sytuacji oczywistego nieustannego zagrożenia też chciałbym móc się wyspowiadać zanim trafi mnie jakaś kula... - Czy to takie trudne do zrozumienia...?

  Osoby duchowne potrzebne są wszędzie: w parafiach, w szkołach, w wojsku, w więzieniach i w szpitalach i wszędzie indziej. Są potrzebni na codzień i od święta, w sytuacjach zwyczajnych i ekstremalnych. Jeśli ktoś był dalej, niż tylko na drugim krańcu Polski, to wie, jak to jest miło gdy się spotyka księdza lub przykro gdy go brakuje...

 • 3 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czeslaw formela

  Dziwię się bardzo starszemu pokoleniu które powinno tłumaczyć młodemu pokoleniu co to były za ciężkie czasy komunizmu. W tamtych czasach potrzeba było mieć wiele odwagi żeby krytykować władzę ludową i ponosić tego konsekwencje . Młodzież urodzona w latach osiemdziesiątych nic na ten temat nie wie. Historia zafalszowana pisana pod siebie aby ukryć własne spiski i donosy. Teraz gdy pokazuje się rzeczywistość zaklamanej historii wraz z latami transformacji to totalna opozycja jak i media mejstrimowe kłamią w swoich przekazach. Młodzież występująca do seminariów Katolickich jak też zakonów katolickich była powoływania do wojska tam poddawana była wielkim torturom nie życzę tego nikomu. Proszę niech każdy zastanowi się nad tym co pisze i chce fałszywego przekazać.Walki z kościołem mamy już dość. Nie wolno nam brać złych przykładów z PO NIEZALEŻNEJ i słów pierwszego emigranta T. Że nigdy nie będzie kleczal przed tymi w czarnych frankach.
  Panie Drefka proszę tego nie kasować. Tylko prawda nas wyzwoli. Pozdrawiam

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nikt nie dostał i nie dostaje!

  I o to tu chodzi! Nikt nie dostaje patentu oficerskiego po służbie w wojsku! Nawet jeśli ma studia! Dopiero po dodatkowych kursach i w momencie przydziału mobilizacyjnego. I tylko o to tu chodzi! Bez ideologii. Suche fakty.

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyższych

  Dignum et iustum est, ale jak wielu z nich i to znanych poszło na ....... .

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do mieszkańca powiatu

  Księża nie służą w wojsku, siedzą tam za kasę. Wg. mnie powinni dyskredytować taką instytucje jak wojsko a nie w niej "służyć" za pieniądze.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Generałem Dywizji jest ks. biskup

  I pozamiatane.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do powyższych

  Vos autem prudentes, sed? Czy to ma świadczyć o Twojej wyższości czy próżności?

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyższych

  Nakręca się sprawę "Bolka", gdy sól ziemi naucza lud.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  @do mieszkańca powiatu

  Bez urazy, ale mam pytanie - Czy zna Pani/Pan kogoś, kto "służy w wojsku za darmo" jako wolontariusz, a żeby móc przeżyć jednocześnie zmuszony jest gdzieś dorabiać?

  Mam też drugie pytanie - Dlaczego księża powinni dyskredytować wojsko? - To jest Pani/Pańskie zdanie, więc poproszę o odpowiedź.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Jeśli wszystkie grzechy wyspowiadam , to szybką szyfrowaną drogą dotrą do Macierewicza .
  W domu lustrację przeprowadzają w postaci kolędy do tego jawni agenci w kościołach .
  Komunistyczny prokurator w rządzie rządzi bo był dobrym komunistycznym prokuratorem .
  Coś mi się wydaje ,że obecnie jest zamiana ról .

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kapelan

  Ilu mamy w powiecie kapelanów którzy biorą państwową kasę ?? Jeden od policji, drugi w ogniowej straży, dwóch w szpitalach w Kartuzach i Dzierżążnie. Kto dołoży więcej ???

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Bóg zabrania zabijać, to jak to w końcu jest ? Księża błogosławią tym, którzy zabijają ?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  Do CCC

  Jeśli będzie miał/a Pan/Pani wątpliwości, proszę pisać, ale najpierw proszę przeczytać ten trzystronicowy tekst:

  http://kosciol.wiara.pl/doc/2134360.Wojna-sprawiedliwa

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kapelan

  Księża za to że idą do.....otrzymują pieniądze,a my za to że pójdziemy do kościoła płacimy-za wszystko a nawet ponad.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Owszem, kandydaci(chętni) do seminariów duchownych byli dyskryminowani odbyciem
  Zasadniczej Służby Wojskowej (2 lata). Dopiero po tym na studia. Nikt z żołnirzy czynnej służby
  nie przechodził do rezerwy w stopniu wyższym niż st. kapral. W żadnym razie nie jako chorąży,
  a z pewnością nie jako oficer (nawet młodszy).

  Dlatego wielką "ściemą" i szarganiem honoru żołnierza polskiego jest "samowolka" i hucpa
  kandydata na błogosławionego (za ożywienie trzech osób w Smoleńsku) Antosia od Maciarewiczów.

  Taką służbę odbywał również śp. bł. Jerzy Popiełuszko i choćby ze względu na pamięć o Nim
  nie powinien taki "Antoś" kupczyć świętością i honorem żołnierza polskiego, nawet tego
  prostego szeregowca (J. Popiełuszko miał stopień - st. szeregowy).

  Nominowanie cieplutkich księżulków na stopnie oficerskie w tym wydaniu jest:

  - profanacją godności żołnierza polskiego,

  - bezczeszczeniem świętego sakramentu kapłaństwa,

  - obrazą urzędu ministra ON,

  - działalnością wbrew prawu i regulaminom wojskowym itd.

  Ponadto wykorzystywanie świątyń do świeckich "obrządków", czy to nominacje, czy inne
  stricte wojskowe imprezy, to jest dalece niestosowne i (obawiam się) karygodne.

  Można ten żenujący akt Maciarewicza nazwać syndromem misiewicza.

  Won i precz z takim Antkiem (od bosych pochodzącym) z publicznej sfery Polskiej.

  On obraża (Antoś M.) naród Polski i naszą dumę narodową. A kysz ze swołoczą.

  On poniża (może szantażem) godność tych skromnych i czcigodnych duchownych. Polskich
  duchownych, towarzysz AM ze Wschodu rodem.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo