Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Przedszkolaki z Kiełpina i Kartuz będą się uczyć w bajkowych pomieszczeniach

Opublikowany: 2017-02-13 16:21 Autor: Magda Dzienisz

W Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach oraz w ZS w Kiełpinie oficjalnie otwarto kolejne Ośrodki Wychowania Przedszkolnego. Gmina Kartuzy otrzymała na ten cel łącznie 6,8 mln zł ze środków UE. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał, że dzięki temu dzieci z mniejszych miast i wsi mogą uczyć się w doskonałych warunkach i dorównać rówieśnikom z większych ośrodków.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

W gminie Kartuzy powstało prawie 100 nowych miejsc dla przedszkolaków w Staniszewie, Łapalicach, Kiełpinie i SP nr 2 w Kartuzach. W dwóch pierwszych miejscowościach odbyły się już uroczystości otwarcia, w poniedziałek oficjalnie oddano do użytku pomieszczenia Ośrodków Wychowania Przedszkolnego w Kartuzach i Kiełpinie.

fot. Magda Dzienisz

Pomieszczenia przy SP nr 2 w Kartuzach. fot. Magda Dzienisz

Koszt powstania tych miejsc to 8 mln zł, z czego 6,8 mln zł zostało przekazanych przez Urząd Marszałkowski ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

- Bardzo nam zależy, żeby dzieci z mniejszych środowisk, mogły szybko wyrównywać szanse edukacyjne i być przygotowane do pierwszej klasy szkoły podstawowej – mówił w Kiełpinie Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Gmina Kartuzy zrealizowała bardzo ważny projekt z prawie siedmiomilionowym dofinansowaniem. To, że Polska jest krajem Unii Europejskiej, umożliwia nam czerpanie z takich środków nie tylko na budowę dróg czy sieci kanalizacyjnej, ale właśnie na edukację. Ważne jest, żeby młody Polak i Pomorzanin szybko mógł podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje, już od przedszkola.

Ośrodek Wychowania Przedszkolnego w SP nr 2 w Kartuzach. fot. Magda Dzienisz

Burmistrz Mieczysław Gołuński podkreślał, że nowe pomieszczenia, kolorowe i nowocześnie wyposażone, mają stać się drugim domem dla przedszkolaków.

- Dzieci z ogromną radością wchodziły do tych klas, powiedziały, że nie chcą iść do domu. Chcemy, aby radość dzieci była radością nauczycieli i rodziców. Projekt ten daje nam ogromne szanse, by podnieść jakość nauczania. Wszystkie szkoły, nauczyciele, korzystać będą z dodatkowych zajęć. Na Kaszubach pokazujemy, że dzieci dla nas są bardzo ważne. Przyszłość jest w dzieciach – mówił włodarz gminy.

Bajkowe pomieszczenia w szkole w Kiełpinie. fot. Magda Dzienisz

Burmistrz dodatkowo poinformował o zamiarze wybudowania nowego placu zabaw przy SP nr 2 w Kartuzach. Przedstawił też jego koncepcję.

Ośrodki w czterech miejscowościach nie tylko zostały dostosowane i zmodernizowane, a także doposażone w bazę dydaktyczną oraz niezbędne nowoczesne pomoce naukowe. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach zwiększających ich szanse edukacyjne, m.in. z zakresu robotyki, rytmiki, języków obcych, matematyki oraz teatru. Przyznane dotacje umożliwią również udział w zajęciach przedszkolnych dzieciom z niepełnosprawnościami. Środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego wspierać będą również 34 nauczycieli w zakresie doskonalenia umiejętności i kompetencji zawodowych.

Tęczowy ośrodek wychowania przedszkolnego w Kiełpinie. fot. Magda Dzienisz

W województwie pomorskim na rozwój edukacji przedszkolnej ze środków unijnych przeznaczonych zostało 86,8 mln zł. Wsparcie uzyskało 70 projektów o łącznej wartości 102 mln zł. Pozwoli to na dofinansowanie około 4300 miejsc wychowania przedszkolnego w całym województwie, natomiast 12 tys. dzieci uczestniczyć będzie w dodatkowych zajęciach, zwiększających ich szanse edukacyjne. Ponadto 750 nauczycieli będzie mogło uzyskać dodatkowe kwalifikacje poprzez udział w kursach i szkoleniach, a także studiach podyplomowych.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [15]

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak tak

  stary ledze i mali dzece mają ten sum rozum. I ci "włodarze" chcą rządzić nowoczesnym społeczeństwem?. Do kabaretu dopóki są jeszcze wolne miejsca.

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hi,hi

  To jedno zdjęcie jest super! Wszyscy "wielcy" na kolanach , ale czy to coś pomoże za rok???:)

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzisek z Banina.

  Tam na pierwszym zdjęciu jest Bolek i Lolek!
  Lolek może zostać,a Bolek musi być zamalowany,bo jest kontrowersyjną postacią. :) :) :)

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pytanie

  a dlaczego w innych przedszkolach rodzice musza sami malowac klasy?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zdzisiek..

  I Gucio też macha na do widzenia:)))

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiStoPiC

  Do tak, tak:
  Człeku czopków się nażarłeś ???

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ładne

  Ciekawe, czy Panowie potrafią się z dziećmi bawić?

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ach te Muminki

  Fajny obrazek.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ekonomia

  100 miejsc za 8 milionów. Koszty jak w najlepszych lokalizacjach Nowego Jorku.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  A gdzie jest Żukowo - ile środków?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mówi się Trudno

  Świat na głowie staje na głowie. Już myślałem, że zmiana burmistrza coś wniesie do szkoły w Kiełpinie. Niestety, pani dyrektor została i upadek szkoły zbliża się coraz bardziej... Nie ten upadek, który widać. Budynek jaki jest, każdy widzi. Ale poziom szkoły, uczestnictwo uczniów w zawodach międzyszkolnych oraz to co dla uczniów liczy się najbardziej, czyli atmosfera, już jest na zastraszająco niskim poziomie. No, ale czego się można spodziewać. Miałem taką skrytą nadzieję, że nastąpi zmiana na szczeblu dyrektor szkoły. Jak to mówią nadzieja umiera ostatnia.
  Nosz.... Nie mogę pisać, bo mi ciśnienie rośnie jak dotykam tematu szkoły w Kiełpinie...

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do redakcji

  Dlaczego oficjalnie nie pisze się o konkursach na dyrektorów szkół gminy Kartuzy?

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Konkurs na dyrektora szkoły w Kiełpinie dopiero będzie czyli w marcu.

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  Napiszcie o konsekwencjach dla szkoły - SP2.
  Zamiast dobudować dodatkowe skrzydło ze środków publicznych zabrano dotychczasowe pomieszczenia. Za chwilę dyrektor dostanie od Burmistrza informację o rejonizacji i pozbywaniu się uczniów, gdyż nie ma miejsc do prowadzenia VII i VIII klasy. Dodatkowo obecnie w klasach 1-3 jest po 5 oddziałów od a do e. Rodzice spodziewajcie się że Wasze dziecko będzie musiało kontynuować naukę w innej podstawówce lub gimnazjum jako VII i VIII klasa np w gimnazjum nr jeden 1 na Piłsudskiego. A miało nie być "kotowania"....

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszubka

  Do "Kaszub" -
  Dokładnie, zgadzam się z Panem w 100%. Burmistrz nie pomyślał o dzieciach przyszłych klas VII i VIII z "Dwójki", które będą chodzić chyba na popołudniowe zmiany. Zabrano cały parter. Może trzeba szkołę rozbudować? Jest boisko nie wykorzystywane i sporo miejsca na rozbudowę. Dlaczego akurat w tej szkole TRZEBA !! było stworzyć takie przedszkole, a nie np. w Jedynce. Tworzenie czegoś na siłę. Najpierw zrobić a potem pomyśleć - powinno chyba być odwrotnie

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo