Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Somonino. Sieć szkół po zmianach. Wójt: postaramy się zapewnić pracę wszystkim nauczycielom

Opublikowany: 2017-02-15 12:24 Autor: Magda Dzienisz

Gmina Somonino ma już projekt dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Niewiele się zmieni, w Somoninie nauka nadal odbywać się będzie w dwóch placówkach - w szkole przy ul. Wolności będą zajęcia dla klas I-III, w szkole przy ul. Osiedlowej - IV-VIII. Wójt podkreślił, że gmina postara się zapewnić pracę wszystkim nauczycielom.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

W związku z ustawą Prawo oświatowe gmina musiała dokonać reorganizacji sieci szkół. Na obszarze gminy Somonino funkcjonują dwa zespoły szkół – w Somoninie, w którego skład wchodzą Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II oraz ZS w Goręczynie, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Ziemi Kaszubskiej. W gminie zlokalizowane są też dwie szkoły podstawowe – w Borczu oraz Egiertowie.

Projekt zakłada, że dwie sześcioklasowe szkoły w Egiertowie i Borczu przekształcone zostaną w ośmioklasowe, w Połęczynie wciąż prowadzone będą oddział przedszkolne. Natomiast w Somoninie zajęcia odbywać się będą nadal w dwóch placówkach, mniejszej przy ul. Wolności (klasy I-III i oddziały przedszkolne) oraz przy ul. Osiedlowej (IV-VIII). Zespół Szkół w Goręczynie zmieni się w ośmioklasową podstawówkę. Nie zmienią się też dotychczasowe granice obwodów szkół.

fot. Magda Dzienisz

Wójt gminy Somonino podkreśla, że przeprowadzona przez niego przed kilkoma laty reforma gminnej oświaty, okazała się strzałem w dziesiątkę.

- Przekształcenie placówek w zespoły szkół, tak bardzo krytykowane kilka lat temu przez wiele środowisk, wyszło nam teraz na dobre. W związku z nową ustawą nie będziemy mieli problemów z reorganizacją ani szkolnymi budynkami – mówi Marian Kryszewski.

Jak podkreśla, gmina chce zapewnić pracę wszystkim nauczycielom. Nie wiadomo jednak, czy się to uda.

- Czas pokaże, czy zmiany rzeczywiście będą skutkować zwolnieniami. Na razie będzie to okres przejściowy, tak zorganizujemy godziny, aby fizycy czy chemicy nie stracili etatów – podkreśla włodarz gminy.

Radni byli jednogłośni. fot. Magda Dzienisz

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [12]

 • 12 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # z Somonina

  Podziękować nauczycielom emerytom a miejsc dla innych wystarczy. Ale te układy i układziki...........

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # XXX

  Chyba emerytów już nie zatrudniają? Bo gdzie? w której szkole?

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  nie bój, nie bój, to twoja ostatnia kadencja!

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oddziały

  Kolejny już raz pytam o te "oddziały przedszkolne" w Połęczynie. Ile ich jest, tych "oddziałów"? Ilu wychowawców tam pracuje? Ile dzieci tam uczęszcza (realnie - nie "na papierze")? Jakieś zajęcia dodatkowe? Ktoś posyła tam swoje dziecko?

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  Pewnie na niejednym możnaby byłoby oszczędzić, nigdy przecież nie ma tak, żeby pieniędzy było za dużo. Tym bardziej należy docenić wójta gminy Somonino i radnych tej gminy, że postanowili w swej gminie na edukacji nie oszczędzać.

  Jeżeli nie da się inwestować środków gminy w tworzenie nowych zakładów pracy na jej terenie, bo bogatej Unii Europejskiej baaardzo się to nie podoba, to przynajmniej powinno się je inwestować w edukację. Jak widzę w Somoninie myśli się o swych mieszkańcach i ich przyszłości. Nie chodzi przecież o budowę szkół z aluminium, szkła i marmuru bo na to nikogo nie stać(!), ale o sprawy najważniejsze, tj. o utrzymanie poziomu kształcenia i o LUDZI, bo bez nauczycieli nie ma nic, dosłownie nic!

  Jeśli ktoś tego nie rozumie, to albo jego rodzice podali mu wszystko na złotej tacy, albo jest głupcem, albo... "totalną opozycją"...

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  I jeszcze jedno:

  - Pewnie są i tacy "burmistrzowie", "wójtowie" i "radni" którzy bardzo chętnie zamknęliby szkoły, żeby tylko w ich budynkach utworzyć nowe miejsca biurowe dla swych nowych urzędników...

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol

  By żyło się lepiej!
  Kolegom

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Mieszkaniec powiatu kartuskiego

  Wójt Somonina zamknął szkołę podstawową w Połęczynie... Dla kogo w tym budynku "utworzył nowe miejsca pracy" - nie wiem.

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  Nie znam specyfiki urzędu gminy w Somoninie. Może nie potrzebują tyle pomieszczeń biurowych, a może ze względu na Program 500+ w samym Połęczynie przedszkole będzie miało jednak przyszłość... Tego nie wiem.

  Na pewno z wielu powodów warto ratować każdą szkołę, nawet tę bardzo małą, chyba każdy to rozumie. Nie wiem czy w przeszłości dobrze to w Somoninie rozumiano, ale jak widać z powyższego artykułu teraz chyba jednak ta myśl przebiła się do świadomości tamtejszych samorządowców, że oszczędności w edukacji to ślepa uliczka i to jeszcze prowadząca prosto w przepaś...

  I jeszcze jedno - bronię somonińskiego samorządu, bo na tle niektórych innych samorządów, ten akurat broni też LUDZI (zwłaszcza nauczycieli) i dopóki będzie bronił dalej, to dla dobra nas wszystkich warto takie władze popierać.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Mieszkaniec powiatu kartuskiego

  W "przeszłości" (za poprzedniego wójta) tę zamkniętą obecnie szkołę wyremontowano i podjęto decyzję o wykonaniu termoizolacji budynku. Skąd wiesz, że jest tam teraz przedszkole? Znajoma z Połęczyna mówiła, że wozi swoje dzieciaki do przedszkola w innej wsi. Co do LUDZI - to "somoniński samorząd" traktuje ich różnie w zależności od tego SWOI (krewni/znajomi) czy NIE-SWOI. Poczytaj w archiwalnych artykułach o przykładach kumoterskich decyzji wójta.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Były pałkarz

  Przywrócić 8 klas jak za komuny za chwilę orom, zomo, kbw ,brawo lepsza zmiano

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wójt

  Da pracę wszystkim nauczycielom. Jak nie w zawodzie to na wagony,- do rozładunku. A co? Dobra zmiana?, - dobra!!!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo