Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Stężyca. Skutki reformy edukacji za dwa lata: nie będzie pracy dla kilkudziesięciu nauczycieli

Opublikowany: 2017-02-02 15:19 Autor: Wojciech Drewka

Nie teraz, ale po upływie dwóch lat odczuwalne będą prawdziwe skutki reformy edukacji. Gmina Stężyca policzyła, że do jej budżetu wpłynie o 1,5 mln zł mniej z tytułu subwencji oświatowej i zabraknie pracy dla 22 nauczycieli.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Wiele samorządów czeka już na opinie kuratorium w sprawie nowych sieci szkół, dostosowanych do wymogów wprowadzonej niedawno reformy oświaty. Jeżeli chodzi o sieć placówek to rewolucji nie ma – szkołom póki co nie grozi likwidacja, a gminy najczęściej decydują się na wykorzystanie istniejących gimnazjów i stopniowe przekształcanie ich w szkoły podstawowe – tak jest m.in. w Kartuzach i Żukowie. W niektórych placówkach od nowego roku szkolnego lekcje będą się odbywały w systemie dwuzmianowym.

Prawdziwe skutki pisowskiej rewolucji w oświacie mogą być jednak odczuwalne dopiero za dwa lata. Policzyła to gmina Stężyca. Samorząd bez większego problemu poradzi sobie ze zmianami w najbliższym roku szkolnym, bo istniejąca sieć placówek jest przygotowana do wymogów reformy. Ale gmina już zastanawia się co zrobić, gdy po upływie dwóch lat do budżetu wpłynie mniej pieniędzy, a dla sporego grona nauczycieli zabraknie pracy.

fot.archiwum/W.Drewka

- Wiem, że to będzie już kolejna kadencja, ale musimy już teraz myśleć co z tym zrobić – mówi Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca. – Nie jest prawdą to co w mediach powtarza pani minister edukacji, że zwolnień nauczycieli nie będzie. Otóż będą. Nie teraz, ale za dwa lata. Rachunek jest prosty. Z 1 września 2019 roku ostatecznie znikają gimnazja, więc odchodzi nam około 200 uczniów. To oznacza dla gminy niższe o 1,5 mln zł wpływy z tytułu subwencji i o 442 godziny mniej dla nauczycieli. Tym samym znikają nam 22 etaty.

Co z nauczycielami, dla których nie będzie już pracy? Nie wiadomo. Gmina Stężyca, tak jak wszystkie samorządy, czeka na propozycje rządu w tej sprawie.

- Przez najbliższe dwa lata czeka nas tendencja wzrostowa w szkołach, ale potem od roku szkolnego 2019 – 2020 nagle nastąpi tąpnięcie. Nikt nie potrafi dziś powiedzieć co w tej sytuacji. Jeżeli zmieni się osoba na stanowisku wójta w naszej gminie pod wpływem nowej ordynacji wyborczej, to będzie ona musiała podjąć naprawdę bardzo trudne decyzje – mówi wójt gminy Stężyca. – Prowadzimy w tej chwili rozmowy z nauczycielami w kwestii ich przekwalifikowania się, ale nie wiemy czy to będzie skuteczne rozwiązanie i czy uda się znaleźć pracę dla wszystkich.

Dziś jeszcze trudno o szacunki, które wskazywałyby ilu nauczycieli straci pracę w skali powiatu.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [56]

 • 25 19 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zakonnik

  No i co z tego, że nie będzie dla nich pracy.

  A ile już osób z innych profesji było i jest bez pracy!

  Dlaczego ciągle użalamy się nad nauczycielami, górnikami itp.

  Wygląda na to, że bardziej martwimy się o nauczycieli niż o uczniów.

  Skoro jest mniej uczniów to całkiem zrozumiałe jest, że musi być mniej nauczycieli.

  Skoro mniej potrzeba węgla to całkiem zrozumiałe jest, że zamyka się kopalnie.

  Dla przykładu: skoro sklep nie przynosi dochodu to się go zamyka i zwalnia personel.

  Przecież doświadczaliśmy tego już nie raz, więc nie rozumiem dlaczego płaczemy nad nauczycielami. Może zrozumieją prosta prawdę, muszą być dzieci żeby była dla nich praca. Niech tak wychowują dzieci, żeby tak właśnie było.

  Jak są rodziny, to są i dzieci.

  Jak ludziska są "zlazłe" to dzieci są niekoniecznie.

  Apel do nauczycieli: wychowujcie tak dzieci, żeby wiedziały co to ojciec a co matka. Wtedy jest szansa na Waszą pracę :)

 • 7 24 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  jest to proste i logiczne wyliczenie, które zauważył wójt, a cały rząd nie może tego zrozumieć, że tak będzie, no chyba, że dorzucą po kilkanaście godzin dodatkowych zajęć w tygodniu młodszym klasom to wtedy nauczyciele nie stracą pracy.

 • 24 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DO WYŻEJ

  Pomyślcie trochę. Potrzebni będą nauczyciele w szkołach ponadpodstawowych i niech tam się zatrudnią. Nigdzie nie jest napisane że trzeba być nauczycielem w podstawówce do końca życia.

 • 22 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Wójta

  To policzcie ilu nauczycieli będzie się kwalifikowało do tego, aby pójść na emeryturę? Może wtedy zagadka ze zwolnieniami sama się rozwiąże?

 • 20 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # liczydło

  Dziwne to liczenie?, jeżeli z dniem 1 września 2019 r. znikają gimnazja to nie oznacza ,że znikają dzieci. Do tej pory po klasie VI dzieci szły do I gimnazjum, Teraz te dzieci zostają w szkole i po VI klasie pójdą do VII i VIII , więc w 2019 r. w szkołach podstawowych pana wójta nie będzie klas I-VI ale I - VIII , jakby jeszcze pan wójt przychylnym okiem spojrzał na liczebność klas i zrobił je mniejsze to problemu raczej nie powinno być, dodał więcej pedagogów, to się to ogarnąć da. No ale co tu pisać po próżnicy, faktycznie będzie już po wyborach i trzeba mieć nadzieję, że nowy wójt znajdzie rozwiązanie.

 • 19 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Czy ktoś lamentował jak zamykano inne zakłady,jak zwalniano ludzi każąc im się przekwalifikować albo wyjeżdzać za granicę.Nauczyciele to jednak kasta wybrana działająca na innych zasadach im się należy etat,wolne i inne przywileje.

 • 3 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @liczydło

  Żeby zrobić mniejsze klasy trzeba mieć więcej sal lekcyjnych. Poza tym będą cieńcia na oświatę. Nie możteż generować ukrytego bezrobocia, jak za komuny, bo to są koszty i marnotrawstwo.

 • 8 19 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pisowskie rządy

  Głosowaliście na Pis to macie! A ci co tak chwalą to pewnie albo nie mają dzieci, albo nie kumają o co chodzi i nie powinni się w ogóle odzywać. Konsekwencje poniosą wszyscy tylko dlatego, że pisowcy muszą cały kraj do góry nogami przewrócić. Ale najbardziej szkoda dzieci...

 • 15 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # prezes

  Brawo nocna zmiano najpierw zwolnijcie dorabiających nauczycieli emerytów a reszta na budowy i ubojnie zastąpić ukraińców za 10 zł i po 12 godzin

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  no ale mamy przyrost naturalny tak wiec jezeli ubędzie jednego rocznika to nowe będą liczniejsze zaczynajac od przedszkoli

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ............

  Biadolicie wszyscy za robotę się weźcie,niestety mało jest nauczycieli ,którzy z pasją wykonują swoją pracę.Wszyscy patrzą jak tu przez parę godzin dziennie poobijać się.

 • 13 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dużo ludzi po studiach

  pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Dlaczego tak się pochylacie nad tymi belframi?

 • 14 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dziuba

  mysle ,ze jeśli ma się odpowiednie wyksztalcenie,to praca czeka w zawodówkach i szkołach średnich.wszak te szkoły będą ksztalcic o rok dluzej.ale z licencjatem nie ma tam czego szukac.warto wiec uzupelniac własne wyksztalcenie czy robic dodatkowy fakultet.a praca się znajdzie.pozdrawiam

 • 2 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do liczydła

  jeżeli jesteś taki zorientowany to może zwróciłeś uwagę że ilość szkól ponadgimnazjalnych jest zdecydowanie mniejsza niż gimnazjów lub podstawówek....część uczniów po gimnazjum przestaje się uczyć bo w Polsce obowiązuje nauka do 18 roku życia więc zamiast się wymądrzać i powtarzać pisowskie frazesy pomyśl....

 • 12 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # liczydło

  Po pierwsze primo:)
  Gimnazjum kończy się w wieku 15 lat a nie 18 (no chyba że ktoś ma życzenie studiować każdy rok po dwa lata:) , więc ten problem sam ci się wyjaśnił.
  Po drugie primo:)
  Skąd wiadomo, że będą cięcia na oświatę, bo mnie nic o tym nie wiadomo, a jakby tak miało być to byłoby mi wiadomo. Jest 900 mln na skutki reformy m.in. na tworzenie dodatkowych oddziałów(klas),więc nie siej fermentu tam gdzie go nie ma.
  Po trzecie primo:)
  To nie jest żadne ukryte bezrobocie ani marnotrawstwo środków, to jest powrót do normalności, gdzie nauczyciel nie będzie musiał "ogarniać" 30 uczniów w klasie, w tym często wielu z orzeczeniami o dostosowaniu wymagań a więc takich, którzy powinni być traktowani indywidualnie ... i to wszystko w 45 min. Teraz powinien mieć kilkunastu (max 25) uczniów i będzie mógł wreszcie uczyć a nie starać się uczyć, a uwierz, że to wielka różnica
  Po czwarte primo"
  W oświacie nie powinno istnieć pojęcie "koszty" tylko "inwestycja" i to inwestycja najlepsza z możliwych bo w nasze dzieci, a one są najważniejsze.
  Jeżeli to , co piszę uważasz za "pisowski frazes" to uświadom sobie, że społeczeństwo tego chce i widzi , jak Polska zmienia się z "państwa teoretycznego" w silne i dobrze zarządzane.
  Nauczyciele nie obawiajcie się, zobaczycie , że wszystko będzie dobrze , róbcie swoje i nie dawajcie się "straszyć".

 • 8 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NIE ZABRAKNIE

  Nie zabraknie dla nauczycieli pracy pójdą do urzędu pracy a urząd ich przekwalifikuje ...........

 • 21 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szkólny

  Szanowny panie wójcie , a może powie pan ilu nauczycieli, głównie pana zwolenników pracują na 1,5 etatu albo w co najmniej dwóch szkołach ?

  Niech pan wreszcie przestanie kłamać bo chyba tylko pan będzie zwalniał nauczycieli a będzie pan zwalniał tylko dlatego żeby pokazać, że pana partia czyli PO miało rację, prawda panie wójcie ?

  Może pora skończyć z kłamstwami i nepotyzmem w nie pana gminie !

 • 11 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obywatel

  Niech sie dadza przekwalifikować na inne- lepsze zawody :) na te ktore jest teraz duzo wiekszy popyt i po problemie o co tu sie martwic???

 • 13 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # reformator

  zwolnić emerytów, każdemu nauczycielowi dać tylko i wyłącznie jeden etat, praca na etacie tylko w jednej szkole, duża część nauczycieli pracuje tylko na czas określony bo zastępują innych nauczycieli, zmniejszyć liczbę dzieci w klasach z 30 na oddziały po 15 dzieci , panie wójcie - para jest tylko zamiast politykować niech pan się weźmie wreszcie do jakiejś roboty a nie buduje pan sobie pałace zimowe ( czytaj : stodoła) i siedzisz pan tam jak car !

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # reformator

  "para" miało być "praca", przepraszam

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Wywalić tych nauczycieli co to od dawna powinni iść na zasłużoną emeryturę i etatów będzie dosyć Proste, tylko trzeba mieć odwagę panie wójcie.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Tu bardziej chodzi o to czy teoria ministerialna pokryje się z praktyką na poziomie gminy czy powiatu.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Marek

  No właśnie, pytanie tylko na czym się ta "praktyka" opiera?:)

 • 4 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do zakonnik

  Jaki ty mądry jesteś, jaki wywód, normalnie metalogika. Nie będę komentować tych steku bzdur, ale z punktu widzenia takich ludzi jak ty to nawet szkoła podstawowa nie jest konieczna. A ty na jakim etapie skończyłeś edukacje? Śmiem przypuszczać, że niskim. I dobrze, że jesteś zakonnikiem, to nie masz dzieci, przynajmniej teoretycznie, bo to ojciec i matka powinni wychować dzieci i wskazać im jakie są ich role w życiu. A ty, chcesz żeby za rodziców robiła to szkola? I potem ludzie się dziwią, że tyle patologii. A tu wystarczy przeczytać takie bzdury, żeby się przekonać jak jest powszechne takie patologiczne postrzeganie świata...

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # o tak

  Umknęła wam jeszcze jedna rzecz, aby w szkole była praca musi być dobry , myślący dyrektor, a wiemy jak bywa starzy wyżeracze albo nieudacznicy którzy o szkole nie mają pojęcia, bo albo pracowali w gminie albo jako pomocnicy administracyjni. ile takich sytuacji mamy w gminie Sulęczyno nie mówiąc już o Sierakowicach. wstyd, skąd takie odpady zbieracie...

 • 11 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  Pan redaktor Drewka bardzo kocha .Nowoczesną i PO. Dlatego stara się jak może by zaszkodzić PiS-owi. Dla pana redaktora najważniejsze, to zaszkodzić rządowi. Na przykładzie powyższego artykułu doskonale to widać. Pan Drewka pisze o reformie szkolnej, jako rozmówcę wziął sobie wójta Stężycy, który jest wściekły na rząd PiS-u, ponieważ PiS zamierza wprowadzić dwukadencyjność dla prezydentów, burmistrzów i wójtów, a wójt Stężycy właśnie kończy drugą kadencję...
  Druga sprawa - p. redaktor, skoro już rozmawia z jakimś samorządowcem, powinien go dociskać, pytać jak walczy o nauczycieli swojej gminy, bo od tego zależy stan edukacji na jego terenie! Powinien zadawać mu trudne pytania, zamiast tego pyta go, "czy podoba mu się reforma tego rządu", którego ten samorządowiec prywatnie nie znosi...
  I trzecia sprawa - p.redaktor rozmawia z bogatymi samorządowcami, a nie z biednymi nauczycielami, bo podobnie, jak jego idole z "Wyborczej" wie, że dla jego gazety z nauczycieli pożytek niewielki, za to samorządowcy, zwłaszcza ci zagrożeni przyniosą jego pismu sporo pieniędzy publicznych w postaci rozmaitych ogłoszeń kryptowyborczych, w których pełno będzie o wiekopomnych dziełach burmistrzów, wójtów i ich rad...
  Tak Panie Redaktorze, Pan trzyma z bogatymi, nie ze zwyczajnymi obywatelami. No ale mnie to nie dziwi, bo jak już na początku wspomniałem - dla Pana najważniejsza jest Nowoczesna i Platforma - ich filozofia życia jest dla Pana najważniejsza, czyli władza i pieniądze!

 • 6 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  Proszę zmienić lekarza. Ten już nie pomaga. Jak chcesz posłuchać o zaletach reformy , zapraszam do telewizji reżimowej. Tam ciemny lud wszystko kupuje.

 • 1 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # witam

  wszystkich,znam przedsiębiorcę z terenu powiatu,który chętnie przyjmie wszystkich nauczycieli do swojego przedsiębiorstwa,gdyż teraz jest zmuszony zatrudniać obcokrajowców,ale dla krajan się znajdzie robota.Także nauczyciele nie martwcie się ,robota się znajdzie dla Was.

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  Nie rozumiem po co się męczysz otwierając stronę expresu, czytając treści, które uważasz za głupie i jeszcze pisząc komentarze. Ktoś ciebie do tego zmusza? Płacą ci za to? Przenieś się lepiej na forum jakiejś gazety reżimowej i bądź szczęśliwy. Tam są treści które ci odpowiadają w 100%.
  Komentarze które tutaj wypisujesz są tak idiotyczne, że nawet nie ma sensu się do nich odnosić. I tak byś nie uwierzył, że białe jest białe a czarne jest czarne.

 • 2 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Zabawne jak toczy się życie. Sporo osób popierających w wyborach PIS musi być teraz zawiedziona. Decyzje ich ulubionej partii (a raczej decyzje prezesa)sprawią, że ich sytuacja zawodowa i finansowa się pogorszy. Nie chodzi tylko o nauczycieli.

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  W Stężycy to akurat obecny wójt ,,obcinał" nauczycielom i uczniom od zawsze. Budynki modernizował, przedszkola budował - bo to wszyscy widzą i CHWALĄ. Natomiast co dzieje się w tych budynkach wewnątrz tego nie widać i nie słychać- obcinanie godzin na zajęcia wyrównawcze i itp., zajęć dodatkowych płatnych - brak, likwidacja godzin tzw. karcianych- nie dotyczy nauczycieli w Stężycy- wszyscy ochoczo pracują. Nauczyciele w Stężycy to chyba,,największe" zło jakie się temu wójtowi przytrafiło.

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # okej

  Nowa ordynacja będzie korzystna dla nauczycieli w Stezycy

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no tak

  będzie jnny wójt- i inne zapatrywanie na oświatę

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Najbardziej nie wierzę politykom

  Proponuję przy okazji zmniejszyć ilość etatów w Sejmie do 100, a w Senacie do 30. To daje 430 biur poselskich mniej, mniej limuzyn, mniej komisji smoleńskich-nic-nierobiących i mniej darmozjadów. To daje oszczędności liczone w setkach milionów.

 • 0 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ okej

  "Nowa ordynacja będzie korzystna dla nauczycieli w Stezycy".

  Akurat nową ordynację to nauczyciele mają domyśl się gdzie. W przeciwieństwie do niektórych wójtów, którzy nie ukrywali swojej sympatii do PIS a tu taka niespodzianka.

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciekawski

  W gminie znikną 22 etaty dla nauczycieli. Pytam ilu pracowników obsługi straci etaty, ilu wicedyrektorów? ilu pracowników administracji dostanie wypowiedzenie, ile osób z GZEAS-u pójdzie na zieloną łączkę? Łatwo wójtowi powiedzieć zabraknie pracy dla nauczycieli. Pytam czy na inne etaty w szkołach i GZEASie liczba uczniów i reforma nie wpłynie?

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WÓJT TWIERDZI

  że reforma wyrzuci z pracy nauczycieli a sam zmienia dyrektorów w placówka - więc kto tu mąci?

 • 1 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @liczydło

  Piszesz bzdury. Przeinaczasz i przekłamujesz. Już wiadomo, że subwencje będą mniejsze. Nie ma klas po 30 uczniów. Nauka jest obowiązkowa do gimnazjum, a będzie do podstawówki. Dla budżetu oświata to koszt, a nie inwestycja.

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ccc

  Te wszystkie cięcia, to cięcia z ministerstwa. Tu akurat wójt nie ma nic do gadania. Tak jest wszędzie.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@liczydło

  nie ma klas po 30 uczniów ? czy ty z PO jesteś też ? oświata to nie inwestycja ? od kiedy ? to skąd biora się naukowcy ? to, że ty ledwo podstawówkę ukonczyłeś nie znaczy że każdy jest takim tłukiem jak ty , bierz taczke i do roboty !

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ciekawski

  22 etaty ? To może polecą tylko ci których to wójt osobiście "polecał' aby zatrudnić ?

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # liczydło

  do @liczydło
  Ooooo matko i córko!!! Bardzo to sensowne jest "Nauka jest obowiązkowa do gimnazjum, a będzie do podstawówki", noo to faktycznie problem :))) . Teraz podstawówka to klasy I-VI , a będzie I- VIII i co to za różnica , przecież tylko w nazwie a nie w wieku dzieci.... i czym innym jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki... sam sobie znajdź i poczytaj bo mi się nie chce ci tłumaczyć na czym to polega.
  No i konkretnie , co przeinaczam i przekłamuję ... byś się zdziwił , ile jeszcze w tym kraju jest klas po 30 osób:))

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do liczydeł

  Zapytajcie skarbnika gminy jak to jest, bo trochę mylicie pojęcia.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Do liczydeł

  Z tą nową skarbniczką jesteśmy w czarnej d...pie.

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ do liczydeł

  z tą nową jo...w czarnej d**ie ale wazne że wojta będzie słuchała. wiadomo dlaczego poprzedniczka uciekła stamtąd ?

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wow

  niedobrze-rezygnacja z pracy długoletniej p. skarbnik gminy Stezyca- Marleny Sikorskiej jest wymowna

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jimi

  Tomek nie wpisuj sie w PeOwsko Nowlczesną narrację. Rób swoje chłopie, a bedzie dobrze.

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda

  Rzekomo trzeba zwolnic nauczycieli, ale jak znam zycie cale klany rodzinne nadal beda okupowaly uczycielskie posady ... taka prawda. Poza tym emeryci niech idą do domu, a mlodzi nauczyciele na ich etaty, stare przemija by przyszło nowe taka zasada swiata

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ taka prawda

  A w jakiej szkole pracują emeryci?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@taka prawda

  w podstawowej

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a czemu nie

  Równo uprawnienie ....skoro każdego z nas urząd pracy może przekwalifikować to i niech nauczycieli przekwalifikuje ...skoro chcą pracować

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @A czemu nie

  Ano pewnie temu, że wykwalifikowanie nauczycieli to proces długi i bardzo kosztowny, pomiędzy ukończeniem szkoły zawodowej lub średniej a skończeniem często kilku kierunków studiów jest zasadnicza różnica, pominę różne inne kwestie, ale skoro wszyscy tak liczą koszty to warto i te duuuuuuuże koszty wziąć pod uwagę - czyżby zrobienie z nauczyciela np.sprzedawcy nie było marnowaniem środków? Chcę , żeby mnie dobrze zrozumiano, każdy człowiek, który uczciwie wykonuje swoją pracę jest warty najwyższego szacunku dlatego uważam, że lekarz powinien dobrze leczyć, nauczyciel dobrze uczyć , sprzedawca uczciwie handlować itd. Tak jak ze sprzedawcy w drodze kursów kwalifikacyjnych nie da się zrobić dobrego lekarza czy nauczyciela , tak samo z lekarza czy nauczyciela nie da się zrobić dobrego handlowca. Dlatego powinniśmy robić to co potrafimy i robić to dobrze. Ja osobiście w skuteczność kursów zmieniających diametralnie zawód ,nie wierzę. Potem jesteśmy zdziwieni, że trafić na dobrego fachowca to jak strzelić 6 w toto. Ja osobiście, co roku przyznaję osobistą główną nagrodę w kategorii Partacz Roku i już mam szczerze dość remontów bo mam wrażenie, że wszyscy fachowcy są na emigracji a ci co u mnie pracują są po kursach a nie po porządnej szkole zawodowej:))))

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda

  w niektórych szkołach zawód nauczyciela jest dziedziczny ... czy to aby nie w Klekewij Hece ;)

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Panie Wojcie a może tak zmniejszyć liczebność klas. Co zwiększy poziom edukacji. Przestać budować Bizancjum w gminie której na to nie stać i nie płakać, że ta edukacja takaa droga. W gminie kartuzy jest zdecydowanie więcej zajęć dodatkowych dla uczniów a burmistrz ma świadomość tego, że na szkolnictwie się nie oszczędza.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @taka prawda

  tak samo jak w twojej rodzinie zawód kierowcy taczki na budowie jest dziedziczony, prawda ?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  ciekawe dlaczego wójt ogłosił konkursy na dyrektorów szkół ? czyżby ktoś mu nie pasował ?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo