Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

W centrum Kartuz wycięto drzewa. To nie efekt nowych przepisów

Opublikowany: 2017-02-27 16:11 Autor: Wojciech Drewka

Sprawdziliśmy i uspokajamy - wycinka drzew przeprowadzona w samym centrum Kartuz to działanie zaakceptowane przez konserwatora zabytków, zaplanowane już dawno i związane z rewitalizacją Rynku. Internauci nie kryją jednak oburzenia. To efekt ogólnopolskiej wycinki drzew spowodowanej wprowadzonymi przez PiS przepisami.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Na Kaszubach, tak jak w całej Polsce wyraźnie słychać odgłosy pił i widać drzewa usuwane głównie z prywatnych posesji. To efekt zmian w przepisach wprowadzonych przez PiS. Od 1 stycznia prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach, pod warunkiem, że nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ale przepisy, które miały uporządkować kwestie usuwania zadrzewienia zostały przyjęte w pośpiechu i dały efekt odwrotny od zamierzonego. Polacy masowo chwycili bowiem za piły, o czym codziennie donoszą media. A zapowiedź zmiany prawa jeszcze przyspieszyła akcję, która już określana jest mianem „siekierezada Szyszki” (chodzi o ministra ochrony środowiska).

fot.nadesłane/Barbara

Internauci co jakiś czas publikują zdjęcia lub piszą o kolejnych wycinkach. Tak jak pani Barbara, którą oburzyło usunięcie drzew z kartuskiego Rynku. Pod jej postem na facebooku rozgorzała dyskusja. Internauci nie kryją oburzenia i pomstują na kartuskich urzędników. Ale jak się okazuje ta wycinka nie ma nic wspólnego z ogólnopolską „siekierezadą”.

- To wycinka związana z rewitalizacją rejonu ul. Dworcowej, jest zaplanowana i przeprowadzona przy zgodzie konserwatora zabytków – mówi Wojciech Jaworowski, zastępca burmistrza gminy Kartuzy. – Oczywiście zgodnie z wydaną decyzją przeprowadzone zostaną zupełnie nowe nasadzenia. Ta wycinka nie ma więc nic wspólnego z nową ustawą i tą sytuacją, którą mamy obecnie w kraju.

Warto przypomnieć, że terenach chronionych – a takim jest m.in. Kaszubski Park Krajobrazowy obejmujący w dużej mierze obszary gmin: Kartuzy, Chmielno, Stężyca, Sierakowice, Somonino – obowiązuje zakaz usuwania zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynika to z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów czy naprawy urządzeń wodnych.

Tej kwestii poświęcone było zresztą niedawne spotkanie przedstawicieli gmin leżących z obrębie parku. Uczestnicy dyskusji stwierdzili jednoznacznie, że „zdrowy rozsądek i indywidualne podejście do sprawy może uratować zadrzewienia przed bezmyślnym ich usuwaniem, co przyczyni się do zachowania a nawet wzrostu atrakcyjności turystycznej obszarów, o które wszyscy wspólnie będziemy dbać”.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [57]

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Jak cię ...

  Taaaak, jak nie siekierą, to piłą spalinową - a to ZUPEŁNIE inna sprawa. Spółdzielnia pracy "RĘBAJŁO".

 • 36 34 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # I bardzo dobrze

  Niech rąbią i tną jak taka potrzeba,moja posesja ,moje drzewo i moja siekiera. Co to za czasy ,żeby drzeć pyski za aborcją a płakac nad wyciętym drzewkiem,Mamy lasów w uj .Kartuzy całe lasami otoczone,gdzie nie jedziesz to lasów dośc . Uważam,że dla dobra mieszkańców,rozwoju przemysłu powinno się wyciąć połowe lasów miedzy Grzybnem,Mezowem i Kartuzami ,postawić na rozwój przemysłu ,budownictwa itp a w zamian obsadzić nieużytki .Co się komuś w tym pomysle nie zgadza ?

 • 14 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Grzybno

  W Grzybnie śmierdzi oczyszczalnia a jak by wycieli las to by śmierdziało

 • 10 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stare badyle

  te stare badyle na rynku tylko straszyły. może będą nowe ładne i zielone krzaczki

 • 16 17 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ I bardzo ...

  Jesteś właścicielem firmy wycinkowej i Pislamistą. Zgadłam? (prymitywie z toporem).

 • 17 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  A redaktorek musiał nawiązać do PiS. Dawno w sumie nie było nic co by go mogło nakręcić.

 • 22 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Ludzie wy to jesteście śmieszni... Teraz bronicie wycinki drzew. A jak dostajecie info o tym, że ktoś wjechał w drzewo i zginął wrzeszczycie żeby wyciąć drzewa. Wnioskuje z tego, iż nie zależy Wam na drzewach tylko szukacie byle pretekstu by mówić źle na PiS. Nakręcacie się jak jacyś fanatycy platformersów. Polećcie lepiej im jakiś program wyborczy bo jak na razie to nic, tylko straszenie PiS-em.

 • 7 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Głupota nie chce pofolgować ...

  a więc ścinać, rąbać i piłować ( te latarnie obok też, bo również przeszkadzają - a w naszym skansenie chodzi się spać przed zmrokiem, więc są zbędne).

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Koniu

  Kiedy w końcu wytną już te wszystkie drzewa na leśnym odcinku Chmieleńskiej??? Miało być otwarte w sobotę, mamy poniedziałek i nadal szlaban. Pośpieszcie się z tym rąbaniem, bo nie chce mi się w godzinach szczytu przez to zapyziałe, szare, śmierdzące i, cytując klasyka, smutne jak p***a miasto kilometrów nadrabiać.

 • 3 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www

  Najwyższy czas,że ktoś pomyślał o wycięciu tego drzewa,i to bardzo dobrze!!!

 • 8 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Trociniak&kornik

  A mi się podoba ten przepis jedziemy grubo z tematem wytniemy wszystko w pień moja ziemia moja sprawa koniec z pseudo ekologami od brania kasy niech mi któryś da 2 tyś to uratuje im jedno drzewo jak są tacy EKO ale jestem pewien że złotówki nikt by mi nie dał banda zielonych pajacow

 • 9 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Islamiści rżną ludzi /Pislamiści -drzewa

  Ciemnota popierająca tych albo tamtych wyje z radochy (a podobno się nie lubią)

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  A ja bym wyciął te szubienice na Rynku. Budzą grozę!

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kaszubski hacjendero

  "A ja bym wyciął te szubienice na Rynku. Budzą grozę!"

  Szubienice zostawić. Zawsze się mogą przydać.

 • 9 20 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pisowski bajzel

  Chcieliście państwo pis to macie. Za chwilę nie będzie gdzie pójść, bo wytną wszystko jak leci i się zdziwimy. Ale taka jest ta władza. Uchwalają coś co powoduje totalny bajzel. Nie wiem co trzeba mieć w głowie, albo czego trzeba nie mieć, żeby to bronić? Przecież naprawdę średnio inteligentny człowiek, który umie czytać i rozumie cokolwiek z informacji, które są podawane w tv wie, że to co się dzieje nie jest normalne. Więc pisowcy klakierzy niech sobie dadzą spokój - ośmieszacie się tylko.

 • 5 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ i bardzo...

  wytnij i buduj na bagnach, geniuszu. ciekawe kiedy ci się to zwróci. tak na marginesie, gdzie widziałeś te darcia za aborcją? ja słyszałem tylko krzyki przeciw, mimo że jest zakazana. może czas się wybudzić z matrixu, panie siekierko?

 • 5 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gdy będziesz miał 2 promile za kółkiem

  to powiedz policjantom, że NIE PIŁEŚ alkoholu, ale pracujesz w browarze, więc się NAWDYCHAŁEŚ oparów, dlatego jesteś uchlany. Wtedy będziesz wytłumaczony i nic ci nie grozi (nawet mandat).
  TO jest TAKIE SAMO tłumaczenie z wycinaniem tych drzew - że to nie "siekierezada" Szyszki, tylko zaplanowany wyrąb. RŻNĄ GŁUPA oraz dorosłe drzewa !! (a także tę opinię )

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Wycinają ten twój tekst, bo piszesz .... za serio.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jimi

  no to ktoś to rewitalizuje w pijanym widzie ! kto burmistrz czy jakiś inny specjalista ? Wyciąć ! zabetonować ! ewentualnie tuję w doniczce posadzić ! jakby ta ostatnia była kojarzona od wieku z tym małym ryneczkiem !!! naprawdę trzeba być nieźle trzepniętym przy takiej rewitalizacji !!

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "Komentarz dnia" to zdanie BURAKA

  i skończonego kołtuna. To chyba tak dla jaj ?? Dobra zmiana - dobry wybór.

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkanka

  W Kartuzach i tak nie trzeba już nic wycinać. Przecież to betonowa pustynia. Oczywiście piszę o centrum. A może trzeba też resztę wyciąć będzie smród jeziorka(bajorka) i święty spokój. A środę w kierunku Grzybnia proponuję wyprostować. Wtedy ci na rauszu będą mogli spokojnie grzać ile fabryka dała!

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tato

  @I bardzo dobrze

  Wybudujemy Nową Hutę jak w Krakowie i będziesz szczęśliwy.

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i bardzo dobrze

  Chodzi mi o rozwój a nie Nową Hutę o to aby Kartuzy mogły się rozwinąć,nieużytków jest dużo,obsadzić to drzewkami a Kartuzom dac szansę na rozwój . Mnie to w sumie nie dotyczy bo ja się z Kartuz wyprowadzam niedługo,gnijcie sobie w tym skansenie . Tu tylko ZUS,komisariat,nek sądu ,Skarbówka,Starostwo i UG .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i bardzo dobrze

  "budynek"

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ..................

  A te choinki przy placu Brunona komu przeszkadzały?Piękne choinki wycięto w pień.

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ i bardzo dobrze

  Tak głosowałem na PiS,tak jestem właścicielem firmy ale nie "wycinkowej" ,zupełnie inna branża,ja po prostu widzę,że Kartuzy umierają,Kościerzyna się rozwija a Kartuzy to wiocha.Bez stworzenia miejsca i szans na rozwój ,na miejsca pracy ,na pomoc młodym ludziom aby mogli tutaj zarabiać,tutaj płacić podatki a co za tym idzie wzbogacac gminę skisną Kartuzy ,to będą Wdzydze Bis,skansen z urzędami . I wiesz co,ja przyjmuję te głosy przeciwne mojemu zdaniu ,one mnie nie zaskakują,chcecie mieć Wiochę zabitą dechami,będziecie mieli .Nie walczę z tym,po prostu przenoszę się,wyprowadzam tam, gdzie nie ma takich zacofanych kołków. To prawo wybory,szanuję Wasz wybór :)

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co ma siekierezada do inwestycji ???

  Tyle co WANDAL do KONSTRUKTORA albo piroman do budowniczego !!

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda

  zauważcie że Mieciek robi rauty dla byznesmenów i opowiada w plasku kupionych mediów, co to on tu nie zrobi ile pieniędzy w to nie wpakuje i pluje tak w mikrofon, wygina się na podeście ... a no końcu kolejny raz wielkie jajco ... już nawet Edek nie bywa na jego konferencjach a wiadomo że Edek blasku fleszy nie przepuszcza. Poprzednia lejdi z biblioteki zafundowała targ zwierzęcy, który mijam codziennie pustym, wracając do domu. Ile w to kasy poszło?!? i co z tego wynika?! kolejny raz jajco !!! ONI OBOJE SIE NIE NADAJĄ !!! Po prostu są za słabi intelektualnie na wodzów! Spójrzcie na burmistrza Kościerzyny, na to jak miasto się rozwija, pojawiają się kolejne miejsca pracy, bo tam ściąga się ludzi interesu, a murbistrz kartuz nigdy nie poprowadzi w tę strone polityki samorządowej, bo on tego jak każdy PO sympatyk nie rozumie, wprost pojąć nie umie, taka skaza liberalisty. Siedzieć na stanowisku, tylko PO to żeby siedzieć !!

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # RECYKLING

  ON albo ONA - i tak od kilkunastu lat sobie wybieramy tych samych w naszym skansenie, a inne miasta prowadzone przez profesjonalnych ludzi (pech i smutek u nas).

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Co ma siekierezada do inwestycji ???

  KARTUZY NIE MAJĄ MIEJSCA NA ROZWÓJ,OTOCZONE SĄ LASAMI Z KAŻDEJ STRONY,TYLE MA WSPÓLNEGO WYCINKA EWENTUALNA CZĘŚCI LASÓW.Jeżeli tego nie rozumiesz,że nie ma działek rzemieślniczych,budowlanych to o czym mamy dyskutowac?Kościerzyna,Pruszcz,Kolbudy,Żukowo ,Przodkowo itp zobacz jak to wygląda a w Kartuzach jak w leju po bombie albo garnku z kapustą,wszystko drepcze w miejscu .Zauważ,że komisariat postawili nawet w jedynym miejscu na potencjalny hotel .Jak się ma tu rozwinąć turystyka ? Każda pipidówka na Mazurach i Warmii żyje z jezior.Kartuzy to taka miejscowośc co ma perspektywy jak wyrokowiec z dożywociem .

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # No to RATUJMY JEZIORA

  zamiast tej siekierezady. Co ma siekierezada do ratowania JEZIOR ??

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nux

  Pisiolek się odezwał mądry. A kogo wybierzesz? Pryka, Józie, Leyka, a może kogoś energicznego jak Pontus. Kościerzyna? Śmiać mi się chce jak to słyszę. Taka sama dziura jak Kartuzy. Zachwyceni rynkiem w Kościerzynie. Niech mi ktoś powie czym Kościerzyna wyróżnia się od innych miast o podobnej wielkości. Bo z porównaniem do Kartuz, Kościerzyna jest sporo większą. Ruszcie tyłki i zacznijcie coś robić skoro wszystko jest takie be i pieniądze się marnują. Krytykować i obrabiać komuś D. To każdy potrafi.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marian paździoch

  Wszystko wszystkim przeszkadza. Ludziom w dupie sie poprzewracało.. co Cie obchodzi kto sb drzewa wycina. A jeżeli przeszkadzają Ci działania rządu pis to proszę bardzo wyjedź z Polski do Brukseli do p. Tuska moze tam znajdziesz swoją Irlandię.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # John

  Wycinka reszty drzew przy ul dworcowej to tez element rewitalizacji rynku? Wyciąć jest łatwo ale ile poczekamy aż coś nowego wyrośnie? Znowu będzie zmiana planów i nowa wizja rynku?

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # popieram Zielona

  Calkowita racja. Nie bylo to moze imponujace drzewa, ale zawsze zal zal i zal.
  Bez sensu. Konserwator zabytkow do drzew ma prawa i to niestarych???

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cd zielona

  "nie ma nic wspólnego wycinka z ustawą pisiorow" to dziwne że demolka kartuska zbiegła się w czasie jak w Warszawie idioci odwołują debilna ustawę a u nas piluja na potęgę aby zdążyć przed wejście zakazu dziwne prawda? Więc nie klamcie że to było zaplanowane szlag mnie trafia co się u nas wyprawia

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec 2

  i co Państwo Radni ? co się dzieje na Dworcowej ?
  i już się stało 19:00 ?
  To jest rewitalizacja centrum Kartuz ?

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gdyby padło hasło "pińcet za drzewo"

  to już DZISIAJ nie byłoby w kraju ANI JEDNEGO drzewa. Z braku pił wygryzalibyśmy własnymi zębami (a Rydz machałby kropidłem nad balami jadącymi do jego tartaku)

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @cd zielona

  Zbiegło się w czasie zwyczajnie, z reguły to drzewa mozna ścinać do końca lutego i w tym cała tajemnica, więc nie oczerniaj, jak się nie znasz

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kazimierz Wielki

  Zastał Polskę drewnianą,a zostawił murowaną.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Ta niech więcej wycinają, niech zrobią sobie kolejną "obwodnice' w środku lasu tak jak jest w lesie koło ul.Prokowskiej... żeby im się łatwiej wywoziło.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wójt Stężycy jest za PO

  a tam też tną na potęgę

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też jeszcze normalny

  "Zbiegło się w czasie zwyczajnie, z reguły to drzewa mozna ścinać do końca lutego i w tym cała tajemnica, więc nie oczerniaj, jak się nie znasz"- brawo. "Ale taka jest ta władza"- która dostrzegła dotychczasową patologię że za brak pozwolenia na wycięcie 11 -letniego krzaka w obejściu budynku płacono 10-15 tys kary Uchwalają coś co powoduje ułatwieni dla wielu,a kombinatorzy to wykorzystują. Opozycja....ej. ej..czy ten rząd coś zrobił w g Was cokolwiek? wyście działali...no nie

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wycinnie inteligencji

  to nie efekt nowych przepisów, to efekt wycięcia inteligencji przez lata PRLu.
  PIS chciał normalnym ludziom ułatwić życie a zwykłe szuje nadużywają prawa.
  To nie efekt nowych przepisów, a czyjejś konkretnej NIEUCZCIWOŚCI!

  uczciwych ludzi nam trzeba!

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jakość dziennikarstwa

  Delikatnie mówiąc tytuł nie pasuje do tekstu, no choćby do tego cytatu:
  "- To wycinka związana z rewitalizacją rejonu ul. Dworcowej, jest zaplanowana i przeprowadzona przy zgodzie konserwatora zabytków – mówi Wojciech Jaworowski, zastępca burmistrza gminy Kartuzy. – Oczywiście zgodnie z wydaną decyzją przeprowadzone zostaną zupełnie nowe nasadzenia. Ta wycinka nie ma więc nic wspólnego z nową ustawą i tą sytuacją, którą mamy obecnie w kraju."
  Ta wycinka nie ma więc nic wspólnego z nową ustawą i tą sytuacją, którą mamy obecnie w kraju.
  Ta wycinka nie ma więc nic wspólnego z nową ustawą i tą sytuacją, którą mamy obecnie w kraju.
  Ta wycinka nie ma więc nic wspólnego z nową ustawą i tą sytuacją, którą mamy obecnie w kraju.
  Efekt nowych przepisów? ....ale ....kto to pisał?

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jozin z bazin

  wsadzcie sobie ten wasz PIS w d...e

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobrze

  Super-zarówno normalny jak.i...inteligencji -myślę ,że normalni mają tego świadomość "Ta wycinka nie ma więc nic wspólnego z nową ustawą i tą sytuacją, którą mamy obecnie w kraju." ale też,że nic tragicznego się nie dzieje dzięki ustawie-tylko istnieją zawiedzeni prowokatorzy-którzy za srebrniki wszysttko negują co zrobiłby by PiS

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brak słów

  gdy czyta się niektóre wpisy. Niestety są ludzie, którzy chcieliby żyć w betonowym świecie, a swoje posesja wykładają kostką brukową, którzy lubią sztuczne kwiaty, a drzewa im przeszkadzają i dlatego wycinają je w pień, którzy palą śmiecie w swoich piecach i nie przeszkadza im, że trują siebie i innych.
  Niesamowite jest to, że wrażliwość ekologiczna tych ludzi jest żadna. Budować, betonować i wycinać bo pieniądz i "rozwój" jest najważniejszy. Opamiętajcie się bo niedługo może być za późno. Degradacja przyrody to degradacja człowieka, a potem jego koniec.

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Licealista

  Ojoj, jak nam wyrżną drzewa i krzewy wokół szkół, to gdzie my pójdziemy się rżnąć na dużej przerwie i w ogóle po lekcjach. To nie jest humanitarnie, a i miłosierdzia w tych działania nie widać.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niezły chów wsobny na Kaszubach

  nic tylko się kojtusować pod kościołem i rżnąć drzewa\

  Całe Kaszuby to syf, płot na płocie i wykroty

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To co Polak zrobił z Polską

  to widać na Kaszubach. Kaszuby to Podhale północy. Wszędzie rzygi, demolka przestrzeni i wycinki. Tępe i pazerne kaszubstwo niszczy przyrodę i przestrzenie wspólne od 89, nieustannie, czynnie i biernie.

  Powinni wam ten Park zabrać, sobiepanki, byście sobie "Krajobrazowy' mordy nie wycierali.

 • 1 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # puk, pok

  Kurde, wy nienormalni jsteście. Gdyby nie wycinali drzew - źle, byłyby glosy, ze stare, chore drzewa, trzeba wyciąc, bo, to , bo tamto.... Wycinają drzewa-źle, bo to zieleń, ozdoba, eklogia itd.
  Ludzie czy wy czytacie co piszecie ?
  Ja uważam, ze bardzo dobrze sie dzieje. to na rynku- to zaplanowane jak co roku- nie ma nic wspolnego z nową ustawą. Natomiast prywatni wlaściciele beda mogli zrobic przynajmniej porządek na swoich posesjach, legalnie, a nie np. kompbinować i podlewac kwasem czy czymś, aby drzewo udawalo, ze uschło....

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anypis

  Zeby ten smog was zezarl! Niedlugo w maskach bedziecie chodzic, jak wam drzewek zabraknie

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Niemcy przegrywając wojnę, też niszczyli

  wszystko wokół, zwłaszcza miasta. Upadające reżimy robią podobnie. No a potem procesy Norymberskie i tłumaczenie, że "ja tylko wykonywałem rozkazy"

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kasia

  Wielki problem o kilka ściętych drzewek przy rynku , przecież posadzili ich znacznie więcej
  na samym rynku , czy jest o co się denerwować? Zastanówcie się ludzie.
  Może lepiej zwrócić uwagę na B R U D jaki jest w mieście Wstyd . Panowie z ElWOZU chodzą lub stają z pustymi wózkami lub po kilka papierków w wózku ,a obok nich lezą rożne śmieci , które pewnie same wskoczą im do wózka tak myślą sprzątacze. Wszystkie chodniki czy to przy głównych ulicach czy mniejszych są zaśmiecone łącznie z odchodami psów, oczywiście prócz ulicy Buczka przy Urzędzie Miasta w Kartuzach o dziwo!!!Gdzie jest Straż Miejska.
  .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # His

  Te przedsiębiorco z Koziej Wolki , jak wyprowadzasz się z Kartuz to odwal się od naszych lasów! Kartuzy to jedyne miasto otoczone lasami i jeziorami dlatego ma spełniać jak to wcześniej było role turystyczna a nie industrialna , bo jest już tych zakładników pełno w tym pięknym niegdyś kraju. Poza tym w Kartuzach jest jeszcze masa budynków po byłych zakładach do zaadoptowania wiec się wykaz cwaniaczku. Lasy i jeziora to nasz atut i to trzeba wykorzystać , tak jak przed wojna a nie budować kolejne betony !

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # uspokojony

  No to jest argument za wycinaniem pięknych drzew ...nasadzenia i konserwator zbytów. Może tak trochę rozsądku i zaangażowania w utrzymaniu tego co mamy i pielęgnowaniu zieleni ? Drzewa na rynku miały min.20 lat co dadzą nasadzenia? Wstyd!!!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo