Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

Zostaw swój 1 % podatku w powiecie kartuskim i wesprzyj działalność lokalnych organizacji

Opublikowany: 2017-02-20 10:41 Autor: Magda Dzienisz

To dzięki nim młodzież może rozwijać swoje sportowe i artystyczne talenty, niepełnosprawni otrzymują pomoc i rehabilitację, krzewiona jest historia, propagowana kultura. Warto wesprzeć działalność lokalnych organizacji pozarządowych przeznaczając na nie swój jeden procent podatku.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

2 miliony złotych – tyle mieszkańcy powiatu kartuskiego przekazali organizacjom pożytku publicznego w 2016 r w ramach jednego procenta. Jednak do lokalnych stowarzyszeń i fundacji trafiła 1/4 tej sumy, około 560 tys. zł. To dzięki tym organizacjom lokalna młodzież może trenować różne dyscypliny sportu, rozwijać swoje taneczne i artystyczne talenty, osoby chore i niepełnosprawne zyskują pomoc, organizowane są koncerty i wydarzenia kulturalne. Dlatego jak co roku starosta Janina Kwiecień apeluje o wsparcie ich działalności.

- Zachęcam do wsparcia naszych organizacji. Akcja „Zostaw 1 % podatku w Powiecie Kartuskim” organizowana jest już po raz trzeci i widzimy, że przynosi efekty. W ubiegłym roku kwota, którą wsparto lokalne stowarzyszenia, wzrosła o 143 tys. zł – powiedziała Janina Kwiecień podczas sesji powiatu kartuskiego. – Gdyby wszyscy podatnicy z powiatu zadeklarowali swój jeden procent, byłaby to kwota prawie 2,5 miliona złotych. Widzimy, że z roku na rok świadomość ludzi wzrasta, my również staramy się propagować tę akcję. Docieramy z nią do biur rachunkowych, parafii, firm. Wysłaliśmy 2 tys. ulotek, 100 plakatów, bardzo cieszę się, że również gminy włączyły się w to przedsięwzięcie. Wspólnie działamy po to, by wspierać nasze organizacje działające na rzecz naszego powiatu.

fot. M.Dz.

Warto dodać, że organizacją pożytku publicznego, która w ubiegłym roku otrzymała najwyższą kwotę z jednego procenta była Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Uśmiech Dziecka” ze Szklanej. Z danych Izby Skarbowej wynika, że fundacja ta otrzymała 169 181 zł. Drugą tak chętnie wspieraną organizacją było Kartuskie Centrum Caritas, które uzyskało z tego tytułu 159 670 zł. Kwota 46 698 zł powędrowała zaś do Stowarzyszenia „Ad Intende – Z Sercem”.

- Bardzo cieszymy się, że mieszkańcy chcą wspierać nas swoim jednym procentem. Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczni – powiedział nam Stefan Czaja, prezes Fundacji „Uśmiech Dziecka”. – Pod naszą opieką znajduje się 150 dzieci, nie tylko z powiatu kartuskiego, ale też z okolic Bytowa czy Wejherowa.

Z terenu powiatu kartuskiego 30 organizacji uprawnionych jest do otrzymywania jednego procenta. Ich lista oraz zakres działalności znajduje się TUTAJ.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [8]

 • 7 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan K-zy

  "Kartuskie Centrum Caritas" taaa prywatne konto ojca Rydzyka.

 • 4 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jan K-zy

  Obyś nie musiał kiedyś prosić o pomoc hospicyjną, którą się zajmują. Proponuje właśnie z uwagi na ich wielce potrzebną działalność wesprzeć ich swoim procentem.

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan K-zy

  WOŚP kupiony sprzęt medyczny oznacza serduszkami. Dlaczego Caritas nie obkleja swoich limuzyn??

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Madera

  Na Caritas nigdy nie dam. Lepiej dać bezpośrednio jakiejś osobie która faktycznie potrzebuje na leczenie, rehabilitacje itp.

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel do Redakcji EK

  Z konieczności piszę pod pierwszym napotkanym tekstem w "Aktualnościach", bowiem temat zniknął z EK. Jak za Jerzego Urbana, - niewiarygodne wprost!!!

  Kto i dlaczego odważył się na "zanik" artykułu i dyskusji o zagospodarowaniu tzw "terenów
  kolejowych, przykolejowych i, do diabła tam, jak one się jeszcze nazawają. Pytam kto ma tyle
  buty w sobie i bezczelności?

  Takie manipulacje informacjami śmierdzą głęboką komuną sięgającą samego Felka Dzierżyńskiego

  Teraz żarty się skończyły. Kto wyrzucił cały portal na ten temat o proteście = odmiennym zdaniu Radnych?, - to raz. Po drugie kto śmiał unicestwić stanowisko burmistrza w tej spawie i cały
  materiał komentatorów i korespondentów w tym temacie.

  Czy na takie bolszewickie zagrywki jest zgoda pisowskiej zmiany, tzw. dobrej zmiany?

  Jeżeli tak, to bardzo przepraszam, ale dla formacji Jarosława Kaczyńskiego nie ma miejsca
  w katolickiej i patriotycznej Polsce!!!!

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Obywatel do...

  Zajrzyj pod Opinie...

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Zachęcam do patriotyzmu lokalnego. Moja fundacja nie korzysta z 1 %, ale to obowiązek, aby pieniądze zostały w powiecie.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Tomasz Dorniak Massuana

  Co Ty mi tu będziesz z "obowiązkiem" wyjeżdżał! Kto Ci dał prawo mówić innym co mają robić? Ja daję od lat swój % na ogólnopolską Wielką Orkiestrę Jurka Owsiaka. I co powiesz? Nie mam poczucia obywatelskiego obowiązku? Jak by Owsiak działał "lokalnie", tylko w powiecie kartuskim, to by było dobrze, a ponieważ działa na większą skalę, to wg Ciebie, źle?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo