Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Forma Fitness Kartuzy
Szybka Kolej Miejska Kaszuby

Żukowo stara się o środki na rewitalizację. Powstać ma Centrum Aktywności Rodzin i Kreatywne Centrum Kultury

Opublikowany: 2017-02-14 12:54 Autor: Magda Dzienisz

Gmina Żukowo zamierza złożyć projekty na dwa duże przedsięwzięcia rewitalizacyjne w tzw. starym centrum. Odnowiony ma zostać budynek zabytkowego spichlerza, teren przy klasztorze ma być zmodernizowany, a w obiektach mieścić ma się Centrum Aktywności Rodzin oraz Kreatywne Centrum Kultury i Edukacji.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Od wielu miesięcy mówi się w Żukowie o potrzebie lepszego zlokalizowania centrum kultury. Obecnie mieści się ono w wynajmowanym budynku, od dłuższego czasu trwają plany i projekty, by przenieść instytucję w inne miejsce. Na przełomie 2015 r i 2016 r. gmina Żukowo nabyła działki od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” za 1 mln 840 tys. zł. Znajduje się na nich m.in. zabytkowy spichlerz (wpisany do rejestru zabytków w 1991r.) oraz budynki gospodarcze. To właśnie w nich zlokalizowane ma być centrum kultury.

Wizualizacje ośrodka kultury z 2015 r. fot. M.Dz.

W ubiegłym roku złożono projekt o dofinansowanie tej inwestycji z tzw. programu „Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe RPO”, jednak ostatecznie nie zakwalifikował się on do dotacji. Teraz gmina stara się o kolejne środki, tym razem z innych projektów.

- Gmina Żukowo, jako członek Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, składa dwa projekty w zakresie Podziałania 8.1.1. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne realizowane na OMT oraz 6.2.1. Rozwój usług społecznych – Mechanizm ZIT RPO WP 2014-2020. Tytuł projektu to: Rewitalizacja starego centrum Żukowa – informuje Beata Bujnowska-Kowalska z Urzędu Gminy w Żukowie.

Jak wyjaśnia projekt obejmuje rozwój usług społecznych oraz kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Powstać ma w Żukowie tzw. Centrum Aktywności Rodzin, a zabytkowy spichlerz i teren, na którym się znajduje, zostaną zmodernizowane i zaadapotowane. Przestrzeń przy klasztorze zagospodarowana ma zostać pod przestrzeń publiczną – powstać ma tam park wraz z małą infrastrukturą towarzyszącą. Planuje się zmodernizować infrastrukturę okołodrogową wzdłuż ul. 3 Maja, uporządkować przestrzenie zielone. Z własnych środków gmina zamierza wybudować parking przy obiektach.

- Projekt obejmuje przebudowę z rozbudową historycznego budynku spichlerza przy ul. 3 Maja w Żukowie poprzez dostosowanie budynku do funkcji społecznych, rekreacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych dla mieszkańców, zagospodarowanie terenu przy obiekcie, prace w obiekcie, zagospodarowanie terenu przy budynku – wymienia Beata Bujnowska-Kowalksa.

fot. M.Dz.

Budynek podzielony będzie na cztery części. Znajdować się tam będzie Centrum Aktywności Rodzin, tj. duża sala świadczenia usług społecznych na parterze, duża sala warsztatowa na zaadoptowanym poddaszu oraz dodatkowo sala wielofunkcyjna wykorzystywana na potrzeby świadczenia usług społecznych, warsztatowych, terapeutycznych czy edukacyjno-kulturalnych; dodatkowo dla osób starszych i niepełnosprawnych zaplanowano windę. W obiekcie znajdzie się miejsce na kreatywne centrum kulturalno-edukacyjne, tj. salę wielofunkcyjną, część techniczno-socjalną oraz biurową.

- Sala wielofunkcyjna ma spełniać najpilniejsze potrzeby mieszkańców z obszaru rewitalizacji, jak i mieszkańców gminy. Na dzień dzisiejszy brak jest miejsca w gminie, w którym możliwe byłoby świadczenie usług społecznych, gospodarczych, rekreacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych. Sala jest planowana jako sala multimedialna, dostosowana do szeregu funkcji, posiadającą możliwość łatwej adaptacji do zróżnicowanego użytkowania obiektu jako np. sali szkoleniowej, sali warsztatowej, sali edukacyjnej, sali widowiskowej, sali teatralnej, sali wystawowej, sali z możliwością wyświetlania filmów i pokazów slajdów, sali kiermaszowej, sali spotkań i integracji lokalnej społeczności oraz sali ćwiczeń i prób dla lokalnej społeczności – wyjaśnia Beata Bujnowska-Kowalska.

Szacunkowa wartość inwestycji to ogółem 10 751 019 zł, planuje się uzyskać dofinansowanie w kwocie 7 mln zł, co stanowić ma 85 proc. wartości inwestycji. Jeśli uda się uzyskać dotację, inwestycja zakończy się w drugiej połowie 2018 r.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [35]

 • 4 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do kanki

  JEŚLI

 • 19 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Inwestycja ma kosztować 11 mln zł. Kiedy jako kandydat na burmistrza Żukowa proponowałem budowę całorocznego Centrum Kultury nad Jeziorkiem z otwieraną sceną letnią i nagłośnieniem wraz z zapleczem noclegowym za 3 mln zł słychać było głosy, że nas na to nie stać. Rewitalizacja starego centrum Żukowa to dobry pomysł, ale dlaczego tak kosztowny? Kiedy powstanie scena w Żukowie? Nie będzie pieniędzy, bo trzeba spłacać długi?

 • 14 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # haha

  Ile ?! 10mln za kupno i remont tej szopy (spichrzu) wolne żarty. To wystrój wnętrza będzie jak na Kremlu co ?

 • 11 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyższych

  Macie racje należy liczyć tak 1.800.000,00zl to koszt zakupu nieruchomości a remont tego obiektu jak na razie 10.751.019,00 zł w sumie to daje kwotę 12.551.019,00 zł za taką kwotę można by było wybudować nowy obiekt i w lepszym stanie technicznym a tu stary obiekt i taka kasa to rozliczymy za dwa lata

 • 7 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do kanki

  Myślę że Z Ziobro chętnie się zajmie tym jak na tej wielkości stodołę można wydać tyle pieniędzy( jeśli one wogóle będą)dobrze że niedługo wybory i szansa na ocalenie gminy.

 • 7 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sama wielofunkcyjna? Tragedia!

  Sala do wszystkiego czyli do niczego! Brakuje stałej sceny widowiskowej, takiej na której co tydzień będzie spektakl, film lub koncert. Taka sala nie może jednocześnie być miejscem szkoleń i warsztatów i jeszcze usług społecznych. Nigdy nie dostaniecie na to dofinansowania, bo to jest bubel taki pomysł!

 • 14 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak ma rację

  Amfiteatr jest potrzebny, tak jak np. w Pruszczu Gdańskim.

 • 6 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Proponuje jeszcze złożyć wniosek na projekt "Rozumna Gmina".

 • 7 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # O co chodzi?

  Co to ma wkońcu być? Centrum kultury? Sala widowiskowa? Dzienny dom pobytu i opieki? Poplątanie z pomieszaniem.

 • 6 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ccc

  Ta gmina z tą władzą chyba nie ma na siebie pomysłu...

 • 4 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Przecież nawet same nazwy są idiotyczne. "Kreatywne Centrum Kultury". Bo przecież Centrum Kultury bez członu "Kreatywne", kreatywne nie będzie no bo jak?
  Najlepiej powołać Kreatywno - Aktywne Centrum Kultury i Rodzin (Maryjnych). A nie to głupi pomysł bo byłby jeden dyrektor i tylko jedna wypłata.

 • 2 7 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gienek

  W żukowie coś się dzieje a w Kartuzach ?

 • 3 4 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ gienek

  W Kartuzach postawili szubienice na rynku. Duża rzecz.

 • 1 3 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @gienek

  No właśnie "coś", co jest w sferze planów lub raczej marzeń.

 • 4 4 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@gienek

  Ta szubienica to dla takich jak ty, wiecznie nieszczęśliwych i niezadowolonych nicnierobów

 • 8 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sebastian

  nawet żal komentować takie pomysły. Nie podoba mi sie to, szczególnie, że płace podatki. Skoro ten decydujący tyle zarabia to powinien sie bardziej wykazać. Nie głosowałem ale teraz jeszcze bede innych namawiał, żeby nie głosowali. Jest to marnotrawienie pieniędzy na kicz. Po co w tym miejscu takie coś? To zapomniana ulica, na uboczu. Nad jeziorkiem byłoby o wiele lepiej, a tam to naet porzadnej drogi nie ma. Oj bardzo mi sie to nie podoba. Takie jest moje zdanie i jeśli panie sam wiesz kto to czytasz to pomyśl nad tym. Jeszcze rok, najwyżej dwa.

 • 4 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # widok

  przedstawiona powyżej propozycja zdjeciowa centrum kultury nie przedstawia rzeczywistości nie widać części ulicy 3-go Maja oraz magazynu na placu gs w okolicy wagi.

 • 4 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nowa siedziba spółki?

  Dlaczego o tym się nie pisze? Kiedy będzie święcenie ?

 • 6 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do kanki

  A WSZYSTKO PO TO BY MIECIUSIEK POZBYŁ SIĘ CHLEWIKÓW.
  TO DOPIERO NADAJE SIĘ DO KONTROLI.
  KTO ZROBIŁ WYCENĘ 1 800 000 PLN?
  CIĄGLE NIE MA ODPOWIEDZI NA TO.
  ALE WYBORCY BÉDĄ WSZYSTKO WIEDZIELI.

 • 3 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mleko zostało rozlane

  A myślą, że za unijną kasę wyremontują zabytek.

 • 6 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pesymista

  Czy ta nowa zastępczyni burmistrza Żukowa coś robi?

 • 3 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pesymista

  tak, robi nic :D wyborcy już wiedzą i tej ekipie podziękują.

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zorro

  A basen w Żukowie miał kosztować tylko 11 mil.
  Widać co u nas jest na pierwszym miejscu. Mimo wszystko powodzenia w zdobywaniu funduszy.

 • 3 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  łatwo policzyć basen 11 baniek a remont centrum kultury wraz z zakupem działki ponad 12 baniek daje to do myślenia ale cóz jak się kupuje takie starocie zabytkowe to takie sa ceny remontu.

 • 1 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Basen i lodowisko

  I skatepark w każdej wsi!

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sebek

  w ramach rewitalizacji poprosze o odświeżenie myslenia tam na górze... swoją drogą czemu na tych obrazkach, nie ma pokazane tych chlewików?

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @widok

  to jest prawda wizualizacja zdjęciowa nie przedstawia rzeczywistego obrazu terenu po co ta ściema

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zorro

  A skatepark w każdej wsi to wcale nie taki głupi pomysł. No może nie w każdej.
  W Żukowie gdyby nie był tak daleko były by tłumy. I tak są, nie liczyłem ale dziennie ponad sto dzieciaczków szaleje zamiast siedzieć i takie tam różne.

 • 2 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  skatepark został wybudowany za czasów Żurawicza a teraz co mamy ?

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciekawy

  Ciekaw jestem czy ta pani zastępca jest w stanie zaoszczędzić chociaż złotówkę z dofinansowania...

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podtnik

  czym w ogóle się ta Pani zajmuje i za co odpowiada, oj Panie Kankowski będzie sie Pan tłumaczył i to wyborcy będą żądać konkretnych odpowiedzi.

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Podatnik

  Fajnie tak dostawać 10 tysiaków z naszych podatków. Nie robienie nic to też praca.

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Fundusze unijne

  Sądząc po poprzednich wnioskach o dofinansowanie, gmina nie dostanie tych pieniędzy.

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mistrzu

  Już wiem czemu droga skrzeszewo- przyjaźń jest taka nierówna i brak rowów, bo dotacji nie dostali to zrobili z własnych tak? Może ktoś mi odpowie na to pytanie? Kto to odebrał? Czemu to kosztowało aż tyle?

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec zukowa

  Zamiast tego gown... można by zbudować basen moja cała rodzina i znajomi zmuszeni jeździć do Gdańska. A tu taka szopkę się kupuje . Chyba już każdy w Żukowie tęskni za zurawiczem.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo