Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Chmielno. Gmina walczy o pieniądze od byłego wójta. Ruszył proces

Opublikowany: 2017-03-28 08:15 Autor: Wojciech Drewka

Przed kartuskim sądem rozpoczął się proces w tzw. aferze urlopowej - gmina Chmielno domaga się od byłego wójta zwrotu 7 tys. zł z tytułu nienależnie pobranego ekwiwalentu urlopowego. Były szef chmieleńskiego samorządu nie poczuwa się do zwrotu pieniędzy.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

O sprawie głośno zrobiło się kilka miesięcy temu, gdy obecny wójt chmielna poinformował o wystąpieniu na drogę sądową przeciwko byłemu wójtowi Zbigniewowi Roszkowskiemu. Z wyliczeń urzędu wynika, że pobrał on ekwiwalent za urlop, podczas gdy jego podpis widniał na liście obecności w pracy.

Sprawę badała prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Były wójt miał się tłumaczyć pomyłką. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że „pomyłka” nastąpiła aż 12 razy. Gmina wyliczyła, że byłemu wójtowi wypłacono nienależnie 7 tys. zł.

Zdjęcie ilustracyjne. fot.W.Drewka

Samorząd domaga się zwrotu pieniędzy. Zbigniew Roszkowski dotąd ich oddał. Stwierdził wręcz, że czuje się zniesławiony i skierował pozew przeciwko obecnemu wójtowi. Gmina nie zrezygnowała jednak z odzyskania 7 tys. zł i zgodnie z zapowiedzią skierowała sprawę do sądu. Wczoraj przed Sądem Rejonowym w Kartuzach odbyła się pierwsza rozprawa w tej sprawie. Na sali sądowej spotkali się obecny wójt i jego poprzednik. Sąd zbiera wyjaśnienia i chce też przesłuchać świadków. Kolejna rozprawa ma się odbyć w maju.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [57]

 • 17 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie Roszkowski

  Niech Pan przestanie się kompromitować i odda Gminie te nieprawnie ,podwójnie pobrane wynagrodzenie .To nie pomyłka , to oszustwo , ogromna pazerność. Wstyd.

 • 13 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bezczelność

  Zwykłe złodziejstwo? Na drugiej rozprawie powinien być ogłoszony wyrok.

  Ciekawe, ile przez całe swoje wójtowanie wykazał urlopu. Żadnego ekwiwalentu nie powinien dostać, bo jako osoba zarządzająca nie umiał siebie wysłać na urlop. Ewentualnie kara mu się należała, a nie kilkadziesiąt tysięcy złotych po każdej kadencji.

  Te ekwiwalenty to zwykła ściema dla naiwnych i sposób na okradanie. Nikt nie liczy czasu pracy osoby zarządzającej, więc nie wykazuje ona urlopu.

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ada

  Wynagrodzenie wójta to pensja i dodatki funkcyjne . Żadne godziny nadliczbowe , których domaga się Roszkowski ....... na stanowisku wójta się nie należą , bo ma nienormowany czas pracy. Roszkowski dostawał maksymalne stawki , bo tak uznała Rada Gminy. Tłumaczenie , że się pomylił i to kilkanaście razy , jest żenujące. Trzydzieści kilka tysięcy , 43 000zł za rzekomo nie wykorzystany urlop to skandal . Jak ten człowiek może spojrzeć ludziom w oczy ????????

 • 7 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pisiorek

  a Rzepliński tez dostał 150 tysięcy ekwiwalentu za urlop a cały czas tylko do tvn biegał zamiast pracować ;)

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do pisiorek

  Co innego ekwiwalent za nie wykorzystany urlop , a coś innego podpisywać listę obecności będąc w tym czasie poza granicami kraju na urlopie i brać dodatkowe wynagrodzenie. Skoro Ruszk przyznaje że się pomylił i podwójnie otrzymał wynagrodzenie ......to powinien oddać!!!!!!!!!!!

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wxv

  po przegranych wyborach na maxa wykorzystane zwolnienie lekarskie.

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # LOGO

  A gdzie kadrowa??? że pozwoliła podpisywać listę w czasie urlopu? Pieniądze podatników były, są i będą wykorzystywane dla celów prywatnych urzędasów. Obecny wójt również wykorzystuje, najpierw zapowiadał że nie będzie podwyżek a teraz z łatwością podpisuje listy płac, i jeszcze analizuje czy coś więcej nareszcie doliczono. I tak każdy urzędas przy podpisywaniu listy, a czy coś doszło???

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Przewiduję 4 rozprawy przed sądem rejonowym i apelację do okręgowego. Tam pewnie ze 3 rozprawy. Dwa lata - kilka tysięcy za prawników (Roszkowski-Bielewicz, gmina-jakaś kancelaria).
  Kto skorzysta najbardziej ? Papugi.

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jaki on Bidulka

  Pracownik podpisuje listę obecności codziennie, wójt z 23 letnim stażem raz w miesiącu. Chyba jednak dobrze aby skrócić kadencje do max dwóch, nauczą się.
  Prawie się popłakał podczas wyjaśnień, jaki to on święty, świętszy od Papieża.
  Wstyd!

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Poproszę jednak dwie kadencje i to po 4 lata każda. I takie coś chce wrócić na fotel wójta? Pamiętajmy jeszcze o emeryturze strażackiej i to nie małej!!!

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  "I takie coś chce wrócić na fotel wójta?"

  Chce wrócić ?

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # egon

  A pewnie że chce,rękoma i nogami

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ada

  Bezczelność , brak jakiejkolwiek przyzwoitości, jak nazwać takie postępowanie. Ruszk jechał na koncert "Trzech tenorów "" lub Kabaret Kryszaka i pobierał z gminy delegację czyli zwrot kosztów paliwa , a teraz uważa że to był wyjazd służbowy , pobrał delegację więc może to traktować jako nadgodziny. I tak mógł ""skubać "" gminę.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wynagrodzenie

  Przecież Roszkowski miał maksymalne wynagrodzenie , maksymalny dodatek funkcyjny , maksymalny dodatek specjalny , bardzo wysoką kilometrówkę i .......delegacje , nawet na wyjazd na koncert , Kabaret czy do Kartuz. Ale ...NA SZCZĘŚcie .... nadgodziny wójtowi nie przysługują , bo pewnie pobierał by drugą pensję

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hmm

  Tu musi być jakiś algorytm bo wpisy z nazwą konkurencyjnego portalu natychmiast są usuwane,
  Nawet bez podawania linka do konkretnej strony. Może tam posiedzenie sądu jest lepiej opisane...

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ????????

  Z tego co się orientuje , to już pierwszy wyrok sądu w trybie nakazowym był . Rusz powinien zwrócić Gminie nieprawnie pobrane pieniądze . Ale Ruszk się odwołał od wyroku sądu i sprawa ciągnie się nadal.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ZUS, ściga zwykłych roboli na zwolnienia

  Komisie lekarzy ZUS-u, wezwania, do orzecznika.
  Ludzie połamani, po operacjach w szpitalach w kolejce, do sprawdzenia,
  na Marynarki Polskiej.
  Teraz czas na takie wezwanie ZUS-u, z historią choroby,
  dla tego pana, pana Roszkowskiego !!!

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # o co ten krzyk?

  Widać wyraźnie, że "zawiniła" kadrowa i Tusk.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wszyscy mu w ślepka plwają ...

  a on mówi, że deszczyk kropi (chrumkając ryjkiem umorusanym w korycie).

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ciekawość

  Ciekawe jest to , że na świadka swojej ciężkiej i wyczerpującej pracy Ruszk powołał Mariana z Garcza ,

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nadgodziny

  Panie Roszkowski, jest Pan w błędzie , nadgodziny na stanowisku wójta się NIE NALEŻĄ.Jest dodatek funkcyjny i dodatek specjalny, które otrzymywał pan w maksymalnej wysokości. A to , że uczestniczył pan w zebraniach wiejskich i strażackich to należało do obowiązków wójta !!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Mandoliniarza

  Gdzie jest Twoje zdanie na ten temat?

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # plwają

  Czy plują?

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  Słyszałeś coś o staropolszczyźnie, czy nie wiesz co to jest ??

 • 2 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # urzednik

  ruszk zostawił gmine z małym długiem ale tez cos po nim zostało jakies sale drogi itd a tera tez nam zostanie cos czyli sale drogi itp ale tez nam zostanie 7 mln dlugu w gminie to co to jest do 7 tys pozdrawiam chmielno i wioski

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Awantura

  Cała ta awantura jawi się jako medialne czyszczenie przedpola dla kampanii w nadchodzących wyborach do samorządu. Ma być tylko jeden, upatrzony kandydat z chmieleńskiej partii "Wszystko Jest Nasze". Powrót do lat dyktatury z lat 70-80 tych?

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # plwają

  Wyobraź sobie, że nawet wiem co to staropolszczyzna. Jednak użycie tegoż wyrazu jakoś razi w tym zdaniu. Może w zestawieniu z na wskroś "nowoczesnym" CHRUMKANIEM?
  Zostań z Bogiem!

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do awantura

  Nie doszukuj się w tym polityki. Sprawa nienależnie pobieranego ekwiwalentu za ""rzekomo""nie wykorzystany urlop bulwersował mieszkańców od wielu , wielu lat .Trzydzieści pare tysięcy , 45 000 zł to znaczne kwoty , szczególnie jeśli urzędnicy zarabiają 2 000 - 3 000zł.miesięcznie. Ruszk oficjalnie przyznał, że pomylił się podpisując listę płac , więc gdyby honorowo oddał pieniądze .....sprawa nie trafiła by do sądu.Mylisz się również .....dyktatura z lat 70-80 tych zakończyła się zimą 2014 roku

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Plwanie, chrumkanie i omawiana "osoba"

  doskonale usytuowane w wiekach minionych (jak jelenie na rykowisku w wielkiej ramie, powieszone na scianie w chacie z bala i szparami konopnym sznurem ogaconymi)

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # medialna zamieć

  Wszyscy zaintetesowani dobrze znają przeszłość pana Z.R. Z treści artykułów na ten temat wynika, że w procesie o kwotę 7K.PLN Ale i to, że żadne z oficjalnych organów ówczesnej kontroli nie dopatrzyła się nadużyć. Zatem to one (też) powinny zostać osądzone, bo proceder praktykowany przez byłego wójta może być nadal powielany w innych gminach. Naprawienie szkody tak, ale ważniejsze jest zapobieganie i uczciwa kontrola naszych wybrańców. Opisana nonszalancja (podpisywanie list obecności "wstecz") była akceptowana przez odpowiednie komórki urzędu. Czy nie można się było temu sprzeciwić? Jeśli nie, to dlaczego? Wszystkiego nie wytłumaczymy chorobliwym zaufaniem do pana i władcy.
  Przy okazji takiego procesu naleźałoby wysnuwać wnioski na dzisiaj i jutro.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @urzednik

  Jeżeli tyle wiesz (?) to zapewne też wiesz, że kasa gminy świeciła pustkami po jego odejściu.

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Xxx

  Może świeciła pustkami a teraz jest na minuse bo ciągle są tworzone nowe stanowiska pracy dla znajomych ...

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DoXxx

  Wypisujesz straszne bzdury.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do urzędnika

  Jesteś bardzo żle poinformowanym urzędnikiem . Nie 7 mln tylko 4, 5 mln. A to wielka różnica

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bucefał

  jeszcze będziecie Zbyszka prosić o wójtowanie

 • 2 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kasztanka

  MY GO JUŻ PROSIMY

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Kasztanka

  By dał sobie spokój.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @bucefał

  Myślę że miał to być kiepskiej jakości żart.Jeśli ten pan jest tak niezastąpiony to współczuję mieszkańcom Gminy Chmielno.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do bucefał

  Niech odda pieniądze. Ruszk zawsze był pazerny , ale wszystko ma swoje granice. Ruszk przestań się kompromitować i oddaj zagarnięte pieniądze

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do medialna zamiec

  Przede wszystkim powinno być ....obowiązkowe wykorzystywanie urlopów , zgodnie z kodeksem pracy . Okazja czyni złodzieja , Wójt ma nienormowany czas pracy i nie ma prawa do nadgodzin , więc jeśli będzie obowiązek wykorzystania urlopu ..........skończą się możliwości nadużyć. Ruszk wykorzystał skubanie gminy na maksa

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Edek

  Oj ""zrobita"", ""zrobita "".Musi oddać ""te kase"" i jeszcze jaki wstyd!!!!!!

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bicie piany

  A tymczasem...co tak naprawdę się dzieje w "przyjaznej gminie"? Do kiosku nie chodzę, stąd to pytanie.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mechanizm przestępstwa

  Media robią swoją robotę. Ale należy pomyśleć, czy istnieje poważny mechanizm uniemożliwiający taki proceder skubania np.gminy. To tylko gmina, a co wyżej? Tam to musi być wolna amerykanka. Urząd kontrolny wykonuje swoje zadania PO zaistnieniu domniemanej defraudacji, i jak widać na powyższym przykładzie, przymyka swoje kontrolne oko. Społeczeństwo nie ma źadnej kontroli, bo nikt nie przedstawia przed nim okresowych dokładnych sprawozdań finansowych. Wynika to z systemowego lekceważenia społeczeństwa i braku odpowiedzialności urzędników. O ewentualnych przekrętach dowiaduje się (lub nie) ono dopiero w kampani wyborczej przy okazji wywlekania brudów.
  Tak było. Czy tak ma być? Na uczciwości polityków już niejeden się mocno zawiódł, bo jak porzekadło mówi; każde grabie zagrabiają do siebie.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do mechanizm

  O nieprawidłowościach przy wypłatach Ruszkowi ekwiwalentu za urlop rzekomo nie wykorzystany mówiono od dawna , nawet zgłaszali to Radni .Dlaczego przewodniczący Rady milczał ?????? Dobre pytanie.Sprawa dot. zwrotu wynagrodzenia trwa już 2 lata , więc nie można ją kojarzyć z kampanią wyborczą. Zapadł już jeden wyrok w trybie nakazowym , ------zwrot nieprawnie pobranych pieniędzy ......ale Ruszk się odwołał i sprawa toczy się dalej.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Chcąc gdziekolwiek zaistnieć musi mieć czysto w rejestrze skazanych. Jeżeli to podpada pod Kodeks Karny to musi się wybronić. Jeżeli to kwalifikują jako wykroczenie to nie ma wpisu ale byłby niesmak. Zresztą już jest.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # łubudubu

  Przykro to stwierdzić ale jest jak jest że wybiera się ludzi na wójtów którzy zazwyczaj są zwykłymi cwaniaczkami. To są zazwyczaj ludzie wyrachowani i odporni na wartości jakie ma człowiek. Dlanich liczy się tylko kasa, własne ego dużo mówią nieważne o czym ale krzyczą nie mając podstaw merytorycznych, pchają się do stołka bo władza, kasa oszukując zwykłych obywateli. Inteligentny człowiek wie co to Antropologia. Pan Roszkowski twarzy inteligenta raczej nie ma.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do mechanizm

  Bardzo dobre pytanie . Dlaczego przewodniczący Rady milczał i nie próbował wyjaśnić sprawy ekwiwalentu za urlop już kilka lat temu .

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Bo się bał

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@do mechanizm

  Meritum: abstrahując od przypadku ZR; jaki jest mechanizm kontroli finansowej samorządu, ściśle: wójta? Jak często podczas kadencji przeprowadza się takie kontrole? Czy organ samorządowy nie powinien przedstawiać swoim podatnikom i mieszkaņcom gminy dokładnego rocznego sprawozdania i go publikować tak, aby każdy miał wgląd w to, na co i jak się wydaje publiczny pieniądz, jakie i skąd dochody, wydatki. Jaki organ jest do tego powołany? Być może taka sprawozdawczość istnieje, ale chyba niw dociera do kaźdego domu.
  To, że w Chmielnie "mówiono" o przekrętach ZR., to trochę niepoważny argument. Zapytam wprost: czy Przewodniczący Rady Gminy jest władny żeby kontrolować finanse wójta? Władza ustawodawcza, wykonawcza i ...no właśnie. Kto w gminie sprawuje władzę "sądowniczą"? A może rozpasanie niektórych wójtów i innych samorządowcôw wynika z braku tego trzeciego ogniwa? Bo trudno zakładać, że nad praworządnością urzędników czuwa zatrudniony na etacie (lub cząstce etatu) jakiś prawnik.
  Jestem zwykłym zjadaczem chleba, który uwierzył, że mamy demokrację. Zatem uzasadnione jest pytanie, nie tylko w odniesieniu do już zaistniałych przypadków, o MECHANIZM kontroli społeczeństwa nad swoimi wybrańcami. Zaufanie w takich sprawach często jest utożsamiane z naiwnością.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szaza

  Takich przekreciazy jest wiecej
  Neopotyzm,kumoterstwo i wiele innych
  Spraw.Stezyca disko polo live.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DO @@do

  Troszkę poniosła cię fantazja. Jaki organ jest powołany do kontroli nieuczciwych urzędników ????-----prokuratura , jeśli wpłynie taki wniosek. Albo urzędnik jest uczciwy albo jest oszustem .W przypadku ZR tylko prokuratura była w stanie udowodnić przekręt lub .....jak to mówi ZR pomyłkę ....przy nieprawnie pobranym podwójnie wynagrodzeniu .I nie można tu obwiniać innych urzędników bo oni sporządzili wypłatę na podstawie list przedłożonych przez swojego szefa.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej (MECHANIZM)

  Nikt nie obwinia urzędników, tylko pyta o SYSTEMOWY MECHANIZM KONTROLI, również tej społecznej nad wybraną "władzą". Przecież urzędnik (w tym wypadku wojt) nie może kontrolować sam siebie. To szlachetne założenie, źe wszyscy są piękni i uczciwi, ale "pańskie oko konia tuczy".Albo: "okazja czyni złodzieja". Społeczeństwo, wyborcy powinni mieć prawdziwy i bieżący wgląd w to co się dzieje w "jego" urzędzie, nie tylko na zasadzie ktoś komuś coś powiedział. Gdyby nasi "wybrańcy" wiedzieli, że nad nimi czuwa "oko", nie dopuszczaliby się tak często takich i innych nieprawości. W aktualnej sytuacji źaden urzędnik nie będzie zgłaszał swojego chlebodawcy do prokuratury, bo mu coś się wydaje, ma jakieś podejrzenie. Strach uczciwego urzędnika przed utratą ciepłej posadki rozzuchwalił niejednego władcę, w tym również pana ZR. Czym grozi donos do prokuratury na przełożonego, aktualnie obserwujemy w Somoninie.

  Widocznie coś mocno skrzeczy w prawie samorządowym, bo wychodzi na to, że każdy wójt wszystko może, a poddani "gęba w kubeł". To chyba nie jest demokracja (rządy LUDU).
  Dodaję, że moja wypowiedź nie jest fantazjowaniem. Po prostu obserwuję to co się dzieje i chcę, by z takich procesôw wyciągano ogólne wnioski.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # antropologia-układ czaszki

  Z wyrazu twarzy i kształtu czaszki nie możesz wnioskować o inteligencji człowieka. Ktoś już to robił...

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do wyżej

  Nie wszyscy są uczciwi i piękni. Masz rację .Są też oszuści , którzy ""skubią"" gminę . Ale ludzie są różni.Jest cała masa ludzi uczciwych , wrażliwych .

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sensacja w Chmielnie

  Wyznaczono termin spotkania dwóch wójtów z udziałem mediatora.Panowie wymienią się poglądami i wskazówkami dotyczącymi pracy urzędu. Rolą mediatora będzie doprowadzenie do porozumienia i wzniesieniea wspólnego toastu za pomyślność wszystkich mieszkańców gminy.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do sensacja

  Zapomniałeś dopisać 1 . o4 . Ha ha ha

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do sensacja

  Warto mieć marzenia o...normalności. Szkoda, że tylko raz w roku.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo