Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Gmina wprowadza pilotażowy program dla ratowania Jez. Karczemnego

Opublikowany: 2017-03-09 13:02 Autor: Wojciech Drewka

W ciągu miesiąca na Jeziorze Karczemnym w Kartuzach powinno zostać zainstalowane urządzenie, którego działanie ma zapobiec wiosennemu i letniemu zakwitowi sinic. To pilotażowy program, który - jeśli się sprawdzi - zostanie zastosowany na szerszą skalę.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Jezioro Karczemne jest najbardziej zanieczyszczonym akwenem w Kartuzach. Stąd ogromny problem z sinicami, które w ubiegłym roku bardzo dały się we znaki. Wiosną i latem, przy wyższych temperaturach dochodziło do zakwitu sinic i w efekcie – nieprzyjemnego zapachu, który odczuwalny był w całym mieście.

Już wtedy specjaliści zapowiadali, że dopóki nie zostanie przeprowadzona rekultywacja jeziora, sytuacja będzie się pogarszać. Dlatego w tym roku gmina Kartuzy chce zapobiec przynajmniej zakwitowi sinic. Stąd pomysł wprowadzenia pilotażowego programu, mającego na celu zbadanie skuteczności jednej z metod oczyszczania jezior.

fot.archiwum/W.Drewka

Chodzi o urządzenie o nazwie Rezonator Wodny EOS 2000, które ma za zadanie poprawić warunki tlenowe i zwiększyć dostępności tlenu dla mikroorganizmów tlenowych, co ma przywrócić równowagę ekologiczną w jeziorze.

- Ta metoda sprawdziła się na południu Polski, gdzie była stosowana na mniejszych zbiornikach wodnych. My, w ramach programu pilotażowego, chcemy sprawdzić, czy to rozwiązanie będzie skuteczne także w przypadku większego akwenu jakim jest Jezioro Karczemne – mówi Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz. – W najbliższym czasie urządzenie ma zostać zainstalowane na jeziorze i będziemy obserwowali efekty jego działania. Liczmy, że uda się w pierwszym etapie zapobiec przynajmniej zakwitowi sinic.

Jeżeli metoda okaże się skuteczna i urządzenie sprawdzi się na Jeziorze Karczemnym, prawdopodobnie zostanie zastosowana również na Jeziorze Klasztornym Małym. Na efekty trzeba będzie jednak zaczekać co najmniej pół roku. Taki jest bowiem planowany okres wykorzystania urządzenia na Jeziorze Karczemnym.

Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński spotkał się niedawno z właścicielami Jeziora Karczemnego i przedstawił założenia programu pilotażowego, który zamierza wdrożyć gmina. Jak informuje Urząd Miejski właściciele jeziora wyrazili zgodę na zastosowanie urządzenia i sprawdzenie jego skuteczności. W tej chwili trwają ostatnie negocjacje warunków realizacji umowy z firmą oferującą usługi oczyszczania wód za pomocą rezonatora. Szacowany koszt zastosowania tej metody to około 300 tys. zł.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [50]

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # K.M.R.

  Sądzę że w tym akwenie to nie zda egzaminu ponieważ jezioro jest za płytkie ponadto za duże na jeden rezonator! No i oczywiście już za mocno zamulone. No ale spróbować trzeba może jednak polepszy się stan tego bajora!

 • 10 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czyli kolejna akcja reanimacji trupa

  Już były wiatraczki ,już sypano cud-proszek a dało to tyle ,że jak smierdziało i było zasyfione tak dalej śmierdzi i jest syf . Próbujcie,może pora na ściągniecie szamana afrykańskiego ludu PokaPoka i popukanie w tam tamy ? Panie Gołuński ,proszę zestaw poważnych działań a nie kabaret .

 • 9 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # znowu jakieś wynalazki

  Metoda nie jest sprawdzona, a płaci się bardzo dużo. Skoro jest to metoda eksperymentalna, to nie powinno się płacić wcale.

  Poza tym Kartuzy jak zawsze muszą przepłacić. Takie coś można znaleźć na temat zastosowania tego urządzenia w Brzegu:

  "Koszty eksploatacyjne i konserwacji są minimalne. Urządzenie nie zawiera elementów mechanicznych. System może być zasilany z baterii słonecznych. Maksymalne natężenie prądu zasilania wynosi tylko 0,7A. Wstępnie szacuje się, że brzeskie kąpielisko musiałoby być oczyszczane od kilku do kilkunastu miesięcy. Miesięczny koszt pracy rezonatora powinien wahać się w okolicach 25 tysięcy zł. Przy najczarniejszym scenariuszu, że oczyszczanie trwałoby kilkanaście miesięcy, jego całkowity koszt zamknąłby się w liczbie nieprzekraczającej 300 – 400 tysięcy zł. Do tej pory liczony był w milionach."

  Za pół roku nie powinniśmy zapłacić więcej niż 150 tysięcy złotych, a nie 300 tysięcy.

 • 8 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Natlenienie to dobry pomysł, ale likwidacja źródeł zanieczyszczeń jeszcze lepszy. Polecam się jako inżynier środowiska o specjalności gospodarka wodna, z firmami rozmawia się w następnej kolejności. Zawsze będą chwalili swój towar. Przydałby się ichtiolog, można wpuścić ryby, które przerabiają muł na piasek.

 • 16 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # detczi w błoto

  Specjaliści którzy przygotowywali plan rekultywacji jezior kartuskich za czasów Lehman mówili, że ŻADNA metoda nie będzie skuteczna, jeśli się nie zacznie przede wszystkim od odcięcia źródła syfu w jeziorach, czyli choćby od kanalizy. I jest to absolutnie logiczne - po co oczyszczać wodę skoro cały czas do jeziora spływa syf z ulic?

 • 12 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MGg

  Byl proszek za MGG, Bylo napowietrzanie za MGG a teraz 300tys za MGG. Kto na tym kożysta? Nie jeziora .

 • 15 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  czy można na prywatnym terenie wydatkować publiczne pieniądzę ?

 • 11 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Yyy

  Zasypać to tylko pomoże, to jest szambo a nie jezioro

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  To jest dobry temat dla komisji rewizyjnej. To wszystko Gołuński już przerabiał i co? i pstro, czyli NIC.300 zł to skandal. Naprawdę ktoś powinien się przyjrzeć tej sprawie. Dopóki nie odetnie się ścieków i jeziorka Mielonko to żadne wynalazki Gołuńskiego nic nie dadzą ,po za wyciągnięciem kasy s budżetu . 300 tys!, ile to można by zrobić dla wsi.

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Ostatnio będąc na spacerze W Gaju z rury waliło szambem i leci tam nawet jak jest -10

 • 11 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  najważniejsze jest odcięcie dopływu ścieków oraz osad denny. A w tym kierunku nic nie uczyniono. Pozostałe czynności można określic jako propagandę. Królowa Chodników też nic doniosłego nie zrobiła w temacie jezior.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartzja

  Pieniędzy publicznych nie można wydawać na terenach prywatnych, ale najpierw trzeba odciąć ścieki z szamb i ulic które płyną do Jeziora, a potem napowietrzać i wpuścić ryby które „zamienią muł w krystaliczny żółty lub biały piasek”

 • 12 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Powiem jedno:
  Nic z tego nie będzie !!!
  Sz/Panie MGG ,
  1. Jezioro jest PRYWATNE, więc w pierwszym rzędzie należy jezioro wykupić !
  2. Należy jednocześnie wreszcie zbudować solidną INFRASTRUKTURĘ w Kartuzach, tak aby
  każda posesja była podłączona do SPRAWNEJ i taniej kanalizacji, tak aby brudy z
  kartuskich ulic spływały do kanalizacji i do oczyszczalni ścieków, a nie do jeziora !
  3. Po spełnieniu tych warunków można zabrać się za oczyszczenie i pogłębianie jeziora,
  za budowanie zielonego otoczenia, czy parku otaczającego czyste wody !
  Wszystko inne to BZDURA i wyrzucanie pieniędzy - tak jak to już robiła poprzednia burmistrz !

 • 11 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ WYBORCA (oraz inni powyżej)... RACJA

  To tak jakby górnik po szychcie w kopalni powiedział sobie, że zamiast gorącej kąpieli i mydła - to popsika się troche dezodorantem i wystarczy. NIE WYSTARCZY !!! Nawet gdyby zużył tuzin pojemników aerozolu. Jezioro Karczemne jest zawalane non-stop wszelakimi paskudztwami, które najpierw trzeba ZASTOPOWAĆ i dopiero potem podjąć LECZENIE, efektem którego będzie jezioro rekreacyjne dla mieszkańców i wczasowiczów.

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeśli jest jakiś człowiek w województwie

  kraju, albo gdziekolwiek, który byłby w stanie zdobyć duże fundusze na definitywne oczyszczenie naszych jezior ( łącznie z infrastrukturą kanalizacyjną dla tych, co mieszkają wokół jezior i traktują je jako zlewnie swoich świństw) - zasługiwałby na każde pieniądze, bo to by był wybawca i ratownik naszego upadającego skansenu. Pomnik też by mu się należał.

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Budżet Chmielna i dochody mieszkańców

  wspierają się na JEDNYM jeziorze. My mamy PIĘĆ jezior i co ?? Dupa zimna.

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Budżet

  Otóż to !! Mieszkam nad jednym z naszych pięciu jezior, ale jak w lecie chcemy z rodziną popływać i się popluskać to jedziemy do Chmielna. Paranoja w skansenie.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # RADNI

  300 tysiecy to jest poważny wydatek czy jest ujęty w budżecie gminy jako wydatek inwestycyjny ?

 • 4 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja pitole

  Wszyscy fachowcy czego wy się nalykali, Jak nic nie robić źle, Jak robić jeszcze gorzej. Zdecydujecie się na coś. Żenujące dajcie szanse a może to dobry pomysły. Zrobiliśmy szambo to teraz że wstydu milczenie będzie właściwym działaniem. Chyba że macie kasę i lepsze pomysły.

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mGG

  Byl proszek za MGG, Bylo napowietrzanie za MGG a teraz 300tys za MGG. Kto na tym kożysta? Nie jeziora .
  To tylko brawo bo jak piszesz to widzę że tylko on coś próbuje robić by nasze Jeziora były czyste. Nikt inny nic nie zrobił więc jest nadzieja że znowu coś zrobi i oby się udało trzymam kciuki.

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # K.M.R.

  Wyludnić Kartuzy a jeziora za parę lat będą czyste! (żart) Taka prawda to my sami ja zanieczyściliśmy! Trzeba zrobić solidną kanalizę! Inaczej żadne próby oczyszczania nic nie dają!!!

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Poi

  Tomasz Massuanna - powiatowy doradca. Jak nie od zdrowia to od środowiska. Trochę skromności panie INŻYNIER.

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Zdrowie zależy od środowiska, w którym żyjemy. Zorganizowałem 300 wykładów na ten temat, kończę książkę "Stop dla raka".

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek @ @mGG

  nie przesadzaj. Najwięcej zrobiono za komuny na jeziorze karczemnym był areator oraz pływające kraty (nie wiem jak się nazywają fachowo) Na jeziorze Klasztornym Małym był areator. Fakt paskudziliśmy w w jeziora wszyscy ale tylko w tamtych latach próbowano coś naprawić. W III czy IV Rzeczpospolitej (zwał jak zwał ) nasi wybrańcy narodu (politycy) tylko udają ,że coś robią. Nasz burmistrz o dwojgu imion doszedł do perfekcji w tym temacie.

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jukman

  BRAWO,BRAWO, Panie BURMISTRZU,TEGO OCZEKUJEMY. Przy okazji zapytaj Pan Pryczkowskiego gdzie spuszczali fekalia i gnojowice z obory gdzie chowali drob i swinie.Do dzisiaj widac odkryte przez spacerowiczow i deszcze rury odprowadzajace scieki do Klasztornego Malego na alejce do gaju.

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # RADNI

  Tak z pieniedzy publicznych, bo jez. Karczemne zostalo zanieczszczone przez spolecznosc KARTUZ.Przypomne ulice Klasztorna,zabudowy Klasztorne Male po obu stronach wraz z szpitalem, dalej Jeziorna,Zamkowa, osiedla Zawadzkigo,Wibickiego itd. to wszystko splywalo do jezior.Pamietam moje polowy ryb wlatach 50, stalem po kolana w wodzie i widoczne byly male rybki przeplywajace przy stopach.Wstyt,ze dyskutujecie o 300 tys. Natura Wam tego nie zapomni.Wielkie brawa dla BURMISTRZA,NA TO CZEKAMY

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Durny bezproduktywny i kilkakrotnie przerabiany pomysł przez Gołuńskiego. Radni powinni przyjrzeć się tej tzw inwestycji. To już było i się nie sprawdziło. Tu chodzi tylko o kasę. Jak zwykle.Komisja rewizyjna powinna to sprawdzić ale kto to ma zrobić radny Bystroń ten od tej kamienicy z ul Parkowej? Ha ha ha ha ha ha ..... burmistrz może spać spokojnie.

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Jeszcze raz!
  Te wszystkie "cudowne" próby uzdrowienia jeziora w Kartuzach, to topienie następnych w gnoju tysięcy! Tysięcy wyciągniętych z naszych kieszeni !!! To nic innego jak NIEGOSPODARNOŚĆ, za
  którą Pan, Panie Gołuński i ci radni=bezradni będziecie odpowiadać !
  1. Teren jeziora należy WYKUPIĆ !
  2. Należy natychmiast zabrać się za budowę zdrowej infrastruktury kanalizacyjnej i solidnej
  oczyszczalni ścieków ! Ta infrastruktura ma zapewnić WSZYSTKIM mieszkańcom tanie i
  wygodne pozbywanie się nieczystości ! Ludzie sami wybiorą, to co jest dla nich wygodne i
  tanie! W takim celu WAS zatrudniamy, abyście dla NAS pracowali !
  3. Nie potraficie ? To SPADAJCIE !

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kropek

  przecież to jest jezioro prywatne ,dlaczego gmina ma to finansować?.Właściciel powinien o to zadbać i sfinansować ale skoro on nie wydaje zezwoleń na wędkowanie to ja mam gdzieś to bagno.Najpierw należy to wykupić od nieudacznika który doprowadził do takiej dewastacji a potem inwestować.

 • 7 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hans

  Mieciu jaki jest sens inwestować w prywatne jezioro?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ WYBORCA

  CHOC NA KSIEZYC JEST OK.387 TYS,KM TO KOPA W D.ALBO DO ROBOTY

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyborcy

  Skoro jesteś taki mądry, wszechwiedzący i nie orientujesz się że nie można kupić jeziora przepływowego którym jest jezioro Karczemne. Jeziora takie powinny należeć do skarbu państwa.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wyborca

  Nie w błoto a w jezioro

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  A ja myślę, że dobrze się dzieje że w ogóle się próbuje coś z tym zrobić, Malkontenci krytykują ale nic alternatywnego nie podpowiadają. Trzeba wiedzieć, że oczyszczenie tego jeziora to jest być albo nie być dla naszego miasta,

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Kto zanieczyszczał jezioro właściciel czy miasto.To miasto powinno usunąć osady stego jeziora.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # emerytowani UBecy

  Emerytowani UBecy poszukiwani. Oni wdrazali system który sprawiał że nawet na Saharze brakowało piachu.
  jak by tak zamontować paru UBekow w jeziorze, nic nie zakwitnie.
  Rozwiązanie w miarę tanie. Bo pojawi się rzeszą wygłodniałych niby emerytów co za 2000 PLN nie wyżyje.
  proste i tanie rozwiązanie. Blisko jeziora centrum kontaktowe..
  i jechane.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Niech nowa formacja wojskowa ojca Antoniego stanie na około jeziora i wykopie okop (tak 3m. od brzegu na ca 1,5 m głębokości. Potem nalać tam betonu, lekko przysypać i trawkę posiać.
  Już "widzę" ten krzyk i rwetes tubylców, że im "kanaliza" nie działa, że jest zapchana lub inna awaria.
  Oni (armia ojca Antoniego) to zrobią w ramach ćwiczeń i za papu z kuchni polowej. Na pewno wyjdzie taniej niż 300 tys.

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # skończyć z komuną

  komuna jest winna kazdemy złu w Polsce! chcecie mieć dobrze, czyste powietrze i wodę, czuć się bezpiecznie na osiedlu, to nie głosujcie na postkomuchów i reostowe wnuki bezpieki

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Obywatel

  Można też zastosować system uproszczony. Dyżurni tej samej formacji kilka razy dziennie okrążają brzeg jeziora i każdą RURĘ z której coś wypływa do jeziora blokują raz a dobrze wbijając do niej solidnego pniaka o właściwej średnicy, używając zwyczajnego 10-cio kilowego młota. Można też przed zaklinowaniem rury wpuścić do niej stężony gaz rozweselający.
  Mielibyśmy wtedy "krzyk i rwetes" ale radosny, bo ludziska pękali by ze śmiechu, patrząc jak im szambo kiblem wybija w łazience oraz resztki niedojedzonej zupy bryzgają na sufit. Mieliby ubaw po pachy. Pamiętajmy, że "śmiech to zdrowie" (w każdej sytuacji, bo likwiduje niepotrzebny stres).

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Od czego jest firma KPWik

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel do "@ Obywatel"

  Bardzo dobry pomysł. Może tak przed zaklinowaniem odpływu wpuścić w te rury jednego (albo
  więcej) szczura wodnego. To byłby ubaw już nie tylko po pachy, ale nawet po pachwiny. Naturalnie
  dzieci są tego programu wyłączone. One dalej za stodółkę - bezpieczniej.

 • 0 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # masturbacja nie pal smieci

  pij wode musisz stworzyc nowy program ktory bedzie uczyc zeby nie sikac do jezior tak samo glubiee jak te haslo nie pal smieci dbaj o dzieci .powiedz mojemu dziadkowi ze zachowalem sie jak powinieniem

 • 7 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  NAJWAŻNIEJSZE !
  Jezioro Karczemne jest PRYWATNE i nie jest jeziorem przepływowym !
  Trudno sobie wyobrazić aby właściciele mieli dbać o jezioro, kiedy zapyziałe i brudne miasto Kartuzy olewa swój podstawowy obowiązek zapewnienia mieszkańcom zdrowej
  INFRASTRUKTURY zgodnej z wymaganiami 21 wieku, przez co wszystkie brudy z zafajdanych
  ulic spływają do jeziora !
  Cały system kanalizacji w Kartuzach to przestarzałe, niewydolne i mało skuteczne urządzenia !
  Sytuacja jest znana WSZYSTKIM odpowiedzialnym włącznie z obecnym burmistrzem i radnymi !
  Jednak ci ludzie, których my - podatnicy utrzymujemy - nie są zdolni do podejmowania
  właściwych decyzji! Kasują krocie a ich szeregi rosną z roku na rok !
  Następne WYBORY zbliżają się i naprawdę warto to całe rozleniwione towarzystwo posłać
  na zieloną trawkę !

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wyborca

  Wnioskodawcy na przebudowę systemu kanalizacji:
  http://www.rpo.pomorskie.eu/documents/10184/151381/Lista+złożonych+wniosków/fa0fb3dd-e7dc-4e23-9518-b5d7bb69f201
  A jezioro jest przepływowe i prędzej czy później będzie nakeżeć do Skarbu Państwa

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misio

  A radni co? nic? nic nie macie do powiedzenia jak burmistrz was w trąbę robi?!

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Ja bym ustanowił radnego i przewodniczącego komisji rewizyjnej niejakiego Bystronia Andrzeja kuratorem tego jeziora. Po dwóch latach, tam by nawet wody nie było.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ kaszub

  On wie co to zbijanie kasiory: 1) Woda w butelkach jako "Karczemnianka zdrowotna" dobra na artretyzm i chore stawy .... 2) Breja w pojemnikach jako "Krem jeziorowy na zmarszczki i cellulitis". No a za dwa latka nowy kabriolet dla syna nastolatka .... Na zdrowiu i urodzie kasiora zawsze w modzie. Ferdek.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # smutne

  Na wykup jeziora forsy gmina nie ma. Na wykup działek pod drugi odcinek promenady forsy gmina nie ma. Na oczyszczanie jeziora tak żeby nie oczyścić forsę gmina ma.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Sprzedam (dochód na rewitalizację w/w jeziora) lub oddam w "dobre ręce" 3 hektary wiatru znad lasu za "Gajem". Decyduje kolejność zgłoszeń do biura podawczego szefa - Mnietka G.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  No tak , zgadza się wniosek o dofinansowanie na zagospodarowanie wód opadowych złożyliście
  w 2016 roku . Pięknie !
  - A co robiliście przez 20 lat - wolnej, samorządnej, demokratycznej Polski ?
  Odpowiadam: OBIJALIŚCIE się i kasowaliście 13-nastki, jubileuszówki,nagrody, premie , budowaliście zbędne bzdurki jak rynek bydlęcy pod lasem, kurniki za miliony przy
  ul. Dworcowej, wtopiliście miliony w Błotną Górę, zbudowaliście promenadkę do knajpy kolesi,
  za grube pieniądze wyremontowaliście dom dla Rzemieślnik'ów !
  Wy wszyscy razem z tą damą od "inżynierii finansowej" za taką niegospodarność powinniście wylądować na zielonej trawce !
  - Co do jeziora, to jest to jezioro PRYWATNE i nie jest to jezioro przepływowe! TO jest FAKT !
  Najwyraźniej chcecie ZRABOWAĆ to jezioro właścicielom, tak jak już zrobiliście ze skradzionymi gruntami w Kartuzach... Tylko nie zapominajcie, że ta ustawa o jeziorach przepływowych była komunistycznym RABUNKIEM ! No i KRADZIONE nie tuczy !
  Czy Wy teraz przymierzacie się do KOMUNISTYCZNEJ kapoty ?
  Już jednemu sługusowi KOMUNY chcieliście dać honorowe obywatelstwo ! FUJ ! FUJ ! FUJ !
  Wybory się zbliżają , zbliża się czas OBRACHUNKU !

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo