Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko

Kartuzy. W miejsce wyciętych na Rynku drzew posadzą nowe

Opublikowany: 2017-03-24 13:32 Autor: Magda Dzienisz

Dobra wiadomość dla wszystkich, którym nie spodobała się wycinka drzew w centrum Kartuz. Urząd Miejski informuje, że w miejsce tych usuniętych powstaną nowe nasadzenia.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Miesiąc temu na kartuskim Rynku wycięto kilka drzew. Działanie Urzędu Miejskiego niefortunnie zbiegło się z działaniami wynikającymi ze zmiany przepisów ws. wycinania drzew wprowadzonych przez PiS. Dokonywano wówczas masowego usuwania drzew w wielu miejscach w Polsce, o czym szeroko informowały krajowe media.

fot. E.K.

Wycinka na kartuskim Rynku spowodowana była realizacją rejonu ul. Dworcowej, a decyzję o tym, czy można usunąć drzewa, podjął powiatowy konserwator zabytków. Informowaliśmy o tym na naszych łamach. Jednak mieszkańcy Kartuz i internauci wielokrotnie wyrażali negatywne opinie o tej decyzji. Stwierdzili, że Rynek, pomimo iż odnowiony, odpycha wręcz brakiem zieleni.

- Brak zieleni przeraża, sam beton i pustaki, brak uroku, magii, piękna i estetyki spowodowana brakiem zieleni. Żadna fontanna tu nie pomoże, bo to drzewa dodają czaru- tak pod artykułem o uruchomieniu fontanny na Rynku pisała nasza Czytelniczka o pseudonimie „Lora”.

- Dlaczego wyrżnęli te piękne drzewa wokół rynku, komu one przeszkadzały, przecież najlepiej podziwiać taką fontannę w cieniu drzew! Brak empatii w stosunku do natury poraża – pisał Czytelnik pod pseudonimem „His”.

fot. E.K.

Takich opinii pod naszymi artykułami było mnóstwo. Urząd Miejski w Kartuzach uspokaja wszystkich niezadowolonych. Na swojej stronie oficjalnie poinformował, że zamierza nasadzić na Rynku nowe drzewa.

- Drzewa, które zniknęły z Rynku, nie charakteryzowały się specjalnymi walorami estetycznymi, a ich stan zdrowotny nie był zadowalający – mimo że nie były wiekowe (…) – czytamy na stronie magistratu. – W tym miejscu zostaną posadzone nowe drzewa, które będą tam rosły zapewne przez kolejnych kilkadziesiąt lat, jak te, które zostały wycięte. Nasadzenia nowych drzew na Rynku nastąpią jeszcze w tym roku, lecz dopiero po wyłonieniu wykonawcy w drodze przetargu.

fot. E.K.

fot.UM Kartuzy

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [30]

 • 8 13 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Trzeba dać na mszę ks. dr-owi Rysiowi w intencji tych nowych drzew. I modlić się gorąco o to, żeby
  jak już, to niech sadzą zielonym do góry.

 • 16 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krosiek

  To najpierw wycięto, a teraz dopiero będą szukać wykonawcy, który posadzi nowe? Zapewne koszt będzie niski jak na nasze kartuskie standardy, obstawiam, że w okolicach 80-100 tyś zł. bo mniej nie może być- to by się kłóciło z obecnymi wydatkami w tym miejscu. Jak zwykle zaczynamy od d.... strony, najpierw coś się niszczy, potem się szuka kogoś kto to naprawi i nie wiadomo czy nastopi to w tym czy w nastepnym roku. Czy drzewa, które zostaną posadzone, będą zbliżone wiekowo oraz wielkością korony do tych, które wycięto? Nie można było tego rozłożyć "na raty" czyli najpierw wyłonić firmę która usunie "chore" drzewa i posadzi nowe aż podrosną, by potem wyciąć kolejne i posadzić nowe, aby zieleni było jak najwięcej, a teraz będziemy czekać 6-10 lat aż będzie wyglądało podobnie jak przed wycinką, czyli kolejne lata to miejsce będzie dalej smutne, betonowe, szare i odpychające.

 • 15 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czy leci z nami pilot

  to po jaką cholerę wycięto już dość wyrośnięte drzewa!! idiota przy sterach czy co?

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DZIAŁKOWIEC

  Wyrwanie,usunięcie tych korzeni to spory koszt ,.tam przecież trzeba będzie i kostke i bruk zdejmowac,ho ho drzewa stały ale kto bogatemu zabroni wywalić 100-200 tyś.

 • 10 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TOM

  To tylko w Polsce panuje taka moda, że z centralnych placów miast robimy parki zieleni. Chyba chodzi o to żeby była to alternatywa dla lasu czy innego parku. W miastach starej Europy charakter centrum miasta od stuleci pozostaje niezmieniony. Tam turystów przyciąga piękno sztuki kamieniarskiej.( Bruksela, Berlin, Dubrownik, Florencja i in.) Ciekawe dlaczego na placu św. Piotra w Rzymie nikt nie wpadł na pomysł żeby chociaż bokiem obsadzić drzewami. Ulżyło by to pielgrzymom szczególnie latem!

 • 9 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # No i fajnie

  te drzewa były chore i brzydkie...tylko nie rozumiem, że aż przetarg musi być ? Ile takie drzewko kosztuje ? , pewnie ok. 1m wysokości..napiszczie co co maja ogrody to wiedzą, bo ja sie nie znam, a posadzenie ? w kartuzach chyba jest jakiś profesjonalny ogrodnik, który to fachowo potrafi zrobić.
  no i co za problem

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no i fajnie

  No zapomnialam o wyrwaniu tego co zostalo -pni, korzeni itd.. to mogą być wieksze pieniadze, ale ...

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator

  Mnie te pnie tak nie rażą jak ta krzywa i poszarpana kostka , a ten betonowy krawężnik pasuje jak "świni sidło" Beton z granitem słabo komponuje. Czy tego burmistrz tego nie widzi?

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Obserwator

  Faceci nie widzą tego typu niuansów, co sie z czym komponuje.

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obserwator i Krosiek

  Niepotrzebne te pesymistyczne wywody. Chodniki i krawężniki będą wymienione w tym roku. Wycinkę zawsze lepiej jest wykonać poza okresem ochronnym. Zatem nie jest to od d... strony, ale racjonalne powody.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @no i fajnie

  Przetarg dotyczy II etapu renowacji rynku- chodzi o deptak i chodnik okalający rynek wraz z nowymi nasadzeniami. Zatem zakres robót jest szerszy

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tito

  Bardzo dobrze że wycięto te chore brzydkie badyle. A pani Lora jak chce oglądać drzewa to zapraszam do lasu. Ma być estetycznie więc posadzą zdrowe drzewa i sadzę że będzie ładniej!

 • 10 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Zabawne to wszystko. U ludzi panuje jakaś dziwna moda, że drzewa, zwierzęta i wszystko co różni się od człowieka staje się od niego ważniejsze. Wycinka drzewa - krzyk na cały świat, śmierć pieska - obowiązkowy artykuł na expressie, aborcja - wyśmiewanie i obrażanie jej przeciwników. Za łatwo dajecie się ponieść propagandzie medialnej.

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  Ojej jakie rozczarowanie gdy w pniu po ściętym drzewie nie leży martwa wiewiórka

 • 14 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Są firmy które przesadzają duże drzewa

  To jest normalne wyciąć pokaźne drzewa aby zasadzić 1.5 metrowe patyczki które dopiero za kilkadziesiąt lat będą przypominały drzewo dające piękną zieleń i cień?! To w czasie wojny Niemcy potrafili nasadzać teren dużymi drzewami że ludzie nie mogli poznać danego miejsca, są specjalne maszyny które wyciągają drzewa z korzeniami i je przesadzają w nowe miejsca przestrzegając odpowiednich procedur aby się przyjęło i z takiej firmy trzeba w Kartuzach skorzystać...można zrobić piękną zieleń nawet na pustyni tak jak w Las Vegas zostało to zrobione tylko trzeba chcieć!

 • 15 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Franek

  wywalić wszystkich z urzędu gminy i obsadzić stanowiska innymi młdymi ludźmi!

 • 13 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Jeśli chodzi o Rynek kartuski, to brzydota to pierwszorzędna. Gratulujemy!

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie ma dorodnych drzew

  W zamian dostaniemy cienkie badyle przymocowane sznurkiem do patyczka .... Cudownie !!!

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Franek

  Ale w tym przypadku razem z korzeniami, doch jo?

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MGG

  MGG musi zarobic - koszt rzeczywisty 10 tys , koszt przetargu 100tys.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Msciwoja

  Ktoś na drodze do oczyszczalni wysypał smieci z czyszczenia ulic .śmierdzi cała droga

 • 2 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Masa pajacow

  Osoby wyzej komentujace to pajace siedzacy przed monitorem w kominiarkach. Wszystkich krytykuja, wszystko im zle, a sami nic nie robia.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  za to kostka i bruk bezcenne, wyjątkowo estetyczne.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @MGG

  duże drzewa są drogie a tu by wszystko zrobić należycie musisz wywalić pół chodnika więc dochodzi usunięcia i wywozu korzeni.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@mgg

  Chodnik będzie cały wywalony i zastąpiony nowym

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Logok

  Nowe będą lepsze?

  Najpierw pomyśl potem zrób tzn wytnij.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @masa pajacow

  jestes pracownikiem gminy i maczalrs paluchy w tej wycince,a moze blysniesz,zdejmiesz kapelusz,podasz dane i powiesz co TY zrobiles ?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jesuuu

  1,6 mln nie starczyło na drzewa? To było za fontannę, szubienice, kwietniki i ławeczki? No to grubo...

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Romeo

  Ta kartka na ściętym pniu "Uśmiechnij się, w tym miejscu..." to jak napis na grobie "Uśmiechnij się tu spłodzimy nowego człowieka". Niefortunne i chyba nie łagodzi sytuacji.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kasia

  Rynek jak rynek żadna rewelacja za tak dużą kasę. Idąc ulicą Kościuszki
  w kierunku rynku zauważa się , ze polowa rynku świeci pustka jak narazie, zaś druga polowa
  obstawiona samochodami.Najlepiej jakby można tymi samochodami wjechać wprost
  do banku lub jakiejś restauracji. PARKING W SAMYM CENTRUM MIASTA? w miejscu które ma być miejscem relaksu?.Samochody przy rynku straszą nie ma żadnej przestrzeni i estetyki.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo