Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
 Reklama Bat

Ruszyła budowa ścieżek rowerowych w kierunku Gołubia

Opublikowany: 2017-03-06 15:27 Autor: Wojciech Drewka

Ponad 17 km ścieżek rowerowych powstanie do września na terenie gminy Stężyca. To część inwestycji związanej z budową węzła integracyjnego w Gołubiu. Ścieżki rowerowe mają stanowić atrakcję turystyczną i rekreacyjną, ale przede wszystkim mają ułatwiać dotarcie do dworca kolejowego.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Dziś rozpoczynają się prace przy budowie węzła integracyjnego przy dworcu kolejowym w Gołubiu. Od kilku dni trwają natomiast roboty związane z budową ścieżek rowerowych. Nadleśnictwo Kartuzy prowadzi ostatnie prace związane z wycinką drzew w pasie przeznaczonym na trasę rowerową.

Ścieżki rowerowe powstaną wzdłuż dróg na odcinkach Stężyca – Gołubie, Gołubie – Szymbark – Wieżyca, Gołubie – Zgorzałe i Zgorzałe Stężyca.

fot.W.Drewka

- Staraliśmy się poprowadzić ścieżki tak, by dawały one możliwość jak najszybszego dojazdu do dworca kolejowego – mówi Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca. – Ścieżki pełnią oczywiście funkcję rekreacyjną i turystyczną, ale filozofia jest taka, że ścieżki rowerowe powstają właśnie jako dojazd do węzła integracyjnego. Na taki cel otrzymaliśmy dofinansowanie.

Gmina Stężyca jest pierwszą w powiecie kartuskim, która rozpoczęła budowę tras rowerowych. Docelowo ma powstać cała sieć, która umożliwi połączenie ze ścieżkami na terenie sąsiednich gmin: Chmielno, Sulęczyno i Somonino. Póki co na terenie gminy Stężyca powstanie nieco ponad 17 km ścieżek, ale samorząd występuje już o pozwolenia na budowę kolejnych odcinków.

fot.W.Drewka

Ścieżki rowerowe będą miały nawierzchnię asfaltową, więc będą z nich mogli korzystać nie tylko miłośnicy jednośladów. Przy ścieżkach powstaną znaki z informacjami o najbliższych atrakcjach turystycznych. Użytkownicy tych tras będą mieli możliwość skorzystania z leśnych parkingów i innych elementów istniejącej infrastruktury.

Łączny koszt budowy węzła integracyjnego w Gołubiu wraz ze ścieżkami rowerowymi to nieco ponad 7 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych to kwota 3,6 mln zł, zaś 800 tys. zł na ścieżkę na odcinku Stężyca – Zgorzałe przeznaczył Powiat Kartuski. Z szacunków gminy wynika, że 1 km ścieżki rowerowej to koszt rzędu 409 tys. zł (z wykupem gruntu).

fot.W.Drewka

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [28]

 • 24 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ocena

  Brawo dla Stężycy z wójtem na czele. A Burmistrz Kartuz po wielkich bojach i kłótniach z radnymi wybudował całe 250 metrów z Dzierżążna w kierunku Kartuz. No cóż jaki burmistrz , takie ścieżki. Szóstka dla wójta Stężycy, jedynka z wykrzyknikiem dla burmistrza Kartuz.

 • 8 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Kiedy pojawią się ścieżki z Chmielna do Zawór, moim zdaniem są one priorytetem w Gminie Chmielno...

 • 6 28 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # priv

  Brawo dla wójta za 7 milionow wyrzuconych w bloto doslownie.Jaki jest sens budowania sciezki przy glownej szosie dlaczego sciezki nie zrobiono np wzdluz jeziora Dabrowskiego...no tak ale panu wojtowi lekko przychodzi wyrzucanie pieniedzy w bloto.I KOGO TA SCIEZKA MA PRZYCIAGNAC TURYSTOW HAHA JASNE NO PRZyjada pociagiem jedzenie I wode kupia w biedronce przejada sie super sciezka I wroca I co zostawia w Naszej gminie co Najwyzej Smieci total a glupota...

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Moze Niech ktos zwroci Uwage wykonawce zeby lepiej zabezpieczyl I oznakowal krawedzie jezdni pacholkami odblaskowymi czy to trzeba zglosic do zarzadu drog.. Wyglada to na totalna amatorszczyzne zero oznakowan zero znakow

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lady L

  Dokladniee tylko czekac na wypadek...a potem winnych brak

 • 12 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # buubaa

  @priv popatrz latem, ile tam ludzi jeździ drogą. Chcesz, to pedałuj wokół jeziora, nikt nie broni. Ja też wolę bezdroża niz ścieżki, ale ta inwestycja była bardzo potrzebna - nie wszyscy jadą dla przyemności, ale niektórych rower to środek transportu, a ścieżką pojadą bezpiecznie i szybko.
  @mieszkaniec, @lady L - fakt, budowa nie najlepiej zabezpieczona, ale popatrz, jak kierowcy tam zasuwają. Jeżdżę tą drogą codziennie do pracy i z pracy i nie ma dnia, żeby kilku baranów nie przestrzegało ograniczenia, wyprzedzało i gwałtownie hamowało albo przeciskało się na papierek.

 • 1 20 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www.

  Ścieżki są a rowerzystów niema ? Na co idą nasze pieniążki?
  Lepie nauczmy się kultury jazdy i uprzejmości i nie trzeba ścieżek rowerowych dla dosłownie paru rowerzystów dziennie na ulicy . Druga sprawa ścieżki rowerowe są niebezpieczne w Polsce bo są źle rozwiązane technicznie ! Jazda ścieżka rowerową to prawdziwy poligon przetrwania .

 • 3 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # irek

  Kogo to jest srodek transportu chyba ze dla jednego mieszkanca z Mestwinu ktorego widze regular nie OJ ludzie glupoty piszecie ...juz paru poprzednikow zadluzylo gmine

 • 15 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # <3

  Inwestycja jak najbardziej trafiona. Jeśli będzie zapewniona bezpieczna droga to więcej osób będzie decydowało się na jazdę rowerem.

 • 11 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygi

  To jest jedyna gmina ,która coś robi dla wszystkich mieszkańców. A teraz gmina Somonino tu chyba nie ma ani 1 metra trasy rowerowej (chyba ,że w Ostrzycach). Trasy rowerowe w tej gminie to wstawienie tabliczek z narysowanym rowerem w lesie. Zresztą tak oznakowane ,że nie wiadomo gdzie się jedzie. A wszystkie pieniądze idą na szkoły. Rozumiem ,że przez wiele lat szkoły były zaniedbane ale teraz to przesada.

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Taki nasz wójt spaniały? To Go sobie bierzcie do swoich gmin. Płakać nie będziemy

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zgorzałe

  dlaczego ścieżka do Zgorzałego kończy się przy nowej rezydencji Państwa Z.?? Dlaczego ścieżka nie będzie dociągnięta do krzyżówki na Gołubie??

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # buubaa

  @irek - mój. Teraz strach tam jeździć rowerem, ale już nie mogę się doczekać, kiedy będę śmigać rowerem. Zapewniam Cię, że jest więcej takich osób

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KARTUZIANIN

  A W KARTUZACH JAK ZWYKLE NIC. RADNI-BEZRADNI POGONCIE TEGO WŁODARZA BO TO WSTYD

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ priv

  Lepiej niech ścieżka idzie przy głównej drodze niż lasami ale jak ktoś lubi być gwałcony to niech dalej śmiga po krzakach

 • 11 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  A w Kartuzach z braku sukcesu to zimą fontannę uruchomiają.

 • 10 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gonzo

  Piękna inicjatywa długo wyczekiwana na terenie gminy. Brawa dla Borzoskowskiego. Mam nadzieję, że uda się tych ścieżek zrobić więcej, szczególnie przy głównych ulicach w samej Stężycy. Bardzo niebezpieczna jest jazda rowerem ul. Sobieskiego i Majkowskiego. Ścieżki rowerowy również upłynnią ruch na ulicach, gdyż nie będzie jednośladów na jezdni. Mieszkańcy oczekują więcej takich inicjatyw w budowaniu ścieżek. Mam jeszcze nadzieję, że jakość wykonania tych ścieżek będzie dobra i w kolejnych sezonach nie trzeba będzie robić "remontów ".

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # albatros

  A w Sierakowicach nic!!!!! o przepraszam dużo dzieci z rowerami na ulicach.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka

  Albatros - z przykrością muszę się z tobą zgodzić w Sierakowicach brakuje ścieżki rowerowej łączącej okoliczne wioski. Ja z rodziną często wybieramy się na przejażdżkę rowerową tylko że aż strach przy ulicy jeździć. Ścieżki były by zbawienne i kierowcom aut było by lżej, a nam rowerzystom DUŻO bezpieczniej.

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # marta

  A tn młody człowiek na zdjęciu obok wójta, to nie przypadkiem jakiś lokalny "Misiewicz"?

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja Kaszub

  gmina kartuzy porobila wszedzie parki krajobrazowe,a co za tym idzie utrudnienia inwestycyjne dla osob prywatnych. sami zas olewaja wszystkie wioski od kartruz do mirachowa,wy macie problem o sciezki rowerowe ? tutaj drogi glowne,gminne sa w stanie krytycznym !!!

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # chłopak obok wójta

  kto to jest?

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kanaliza stężyca

  osiedla boczne od kartuskiej miały być skanalizowane do końca 2016 roku. Mamy już marzec 2017 a tam nawet łopaty nie wbito - no ale to nie pójdzie w TV, więc nie ma co mieszkańców uszczęśliwiać. Poza tym remont drogi - tu zacytuję wpis z kartuzy.info:

  "Przebudowa" tej drogi to jakaś farsa - obejmuje odcinek od wjazdu do Stężycy od strony Klukowej Huty do rogatek powiatu w kierunku Kościerzyny. Kiedy rozpoczęto roboty wiadomo było że wykonanie ich w terminie to byłby cud. Mimo to kładziono asfalt na śnieg. Wynik tego mamy teraz jak na dłoni, ponieważ w asfalcie, który ma 3 miesiące są... DZIURY!!!!! Termin oddania tej inwestycji to połowa grudnia - tak podawało m.in. kartuzy.info. Tymczasem mamy marzec, temperatury dodatnie i... ANI JEDNEGO PRACOWNIKA!!! Wszyscy wiemy, że STRABAG wręcz ocieka wspaniałością, ale to już grube przegięcie.
  I wisienka na torcie - nowe słupy i nowe lampy: nowe słupy zostały bowiem postawione NA ŚRODKU CHODNIKA (wyjazd ze Stężycy w stronę Kościerzyny po lewej stronie) a na słupach zamontowano zwykłe lampy, gdzie już nawet w Kartuzach wpadli na to, żeby montować ledy. Jak to mawia jeden ze spikerów sportowych: "po prostu żenada..."

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Zgorzałe

  faktycznie, dziś zwróciłam na to uwagę. Budowa nowego chodnika od Stężycy kończy się na samym początku Zgorzałego, a do centurm wsi jest jeszcze paręset metrów. Wygląda to nader dziwnie

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kanaliza stezyca

  A co gmina ma do remontu drogi wojewódzkiej bo nie rozumiem?

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bogdanbc

  Szkoda tylko, że ścieżki nie poprowadzono za drzewami tylko w miejscu ich wycięcia (przynajmniej fragment Gołubie - Szymbark) - byłby cień, większa odległość od drogi i bariera bezpieczeństwa od rozpędzonych bolidów ...

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Daniel Sikora

  Co za idiotyzm z tymi ścieżkami na szosowym rowerze odpada następna trasa moja ulubiona trasa-nie pojadę tam już nigdy więcej ja to zbudują!

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Derbee

  Jestem jak najbardziej zwolenniczką ścieżki rowerowej. Jednak wykonanie owej ścieżki na trasie Stężyca-Gołubie-Szymbark pozostawia wiele do życzenia. Trasa przebiega bardzo blisko szosy. Gmina a raczej architekci nie brali pod uwagę terenów obok ścieżki- nie ma prawie żadnych rowów melioracyjnych. Woda z pól stoi na szosie lub rolnikom na polu. Zasypali przepusty. Skarpy obsypują się na ścieżkę bo niektórych nawet nie było na mapie że są jako wzniesienia... Nie wspomnę o pasie między szosą a ścieżką... które są wysypane podbudową, która ciągle ląduje pod kołami aut lub na ścieżce. Można nieźle się przewrócić. Czy w planie już jest sprzątanie piasku i kamieni ze ścieżki? Może był już przetarg i ustawione jest wszystko? Nie łatwiej i ładniej byłoby to wykończyć pasem trawy? Ścieżka jest potrzebna, ale ta jest tylko na pokaz i nieprzemyślana. Nie wspomnę o zabezpieczeniach przy robotach drogowych, których brak. Na zakręcie-praca bez świateł. Na końcu jeszcze tylko słowo o wykonawcach i podwykonawcach DROMOS. Nauczcie kultury swoich pracowników. Na każdym zjeździe i przy każdym postoju pozostawiają multum puszek po piwie, plastikowych butelek i resztek po śniadaniu. Tak ciężko posprzątać? Szkoda, że nie można załączać filmików i zdjęć. Dokumentacja byłaby dość obszerna....

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo