Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Gmina Kartuzy zbiera podpisy pod listem ws. budowy II etapu obwodnicy

Opublikowany: 2017-04-19 10:57 Autor: Wojciech Drewka

Od dziś w kartuskim Urzędzie Miejskim można składać podpisy pod listem intencyjnym w sprawie budowy II etapu obwodnicy Kartuz. Chodzi o odcinek w kierunku Prokowa i dalej do drogi wojewódzkiej nr 211. List ma zostać skierowany do samorządu woj. pomorskiego.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Władze gminy Kartuzy zachęcają mieszkańców do wyrażenia swojego poparcia dla budowy II etapu obwodnicy Kartuz. Tak naprawdę dopiero ten odcinek drogi w realny sposób wpłynie na odciążenie Kartuz. Fragment obwodnicy oddany do użytku w ubiegłym roku nie rozwiązał problemu, a jedynie poprawił nieco komunikację w obrębie samego miasta.

Póki co, jak informuje kartuski Urząd Miejski, gotowa jest koncepcja przebiegu II etapu obwodnicy Kartuz. Zakłada ona wydłużenie istniejącego odcinka obwodnicy w kierunku Prokowa i dalej w stronę drogi Kartuzy – Sierakowice. Urząd zapewnia, że jest to jedyna koncepcja dalszego etapu obwodnicy Kartuz.

fot.UM Kartuzy

Terminu realizacji inwestycji jednak nie ma. Samorząd województwa pomorskiego – bo to on będzie inwestorem – nie ma póki co środków na na ten cel. Burmistrz Kartuz, pytany często przez radnych o tę sprawę, zapewnia, że prowadzi rozmowy na temat II etapu obwodnicy i liczy, że pieniądze się znajdą. Kartuzy argumentów mają sporo, a jednym z nich jest chociażby planowany wzrost natężenia ruchu kolejowego i związane z tym kłopoty na przejeździe kolejowym na ul. Gdańskiej. Budowa dalszego etapu obwodnicy rozwiązałaby ten problem.

Gmina Kartuzy szuka więc poparcia dla tej inwestycji. Stąd wyłożony dziś w urzędzie list intencyjny, pod którym mogą się podpisać mieszkańcy. Planowane jest też spotkanie, w czasie którego list z podpisami wszystkich zainteresowanych zostanie przekazany marszałkowi województwa pomorskiego.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [43]

 • 16 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # szczegóły proszę

  W jakim miejscu Urzędu jest ten list? Do kiedy będą zbierane podpisy?

  Czemu nie opublikowano listu i nie rozłożono list do podpisu w różnych miejscach? W szkołach, instytucjach różnych, na dworcu, itp.?

 • 5 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ....

  A jeśli by nie byłoby szans to może lepiej poprowadzić nitkę przez burchadztwo aż do ulicy zamkowej może to by była tańsza alternatywa?

 • 14 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @....

  Tańsza alternatywa na co ? na wydanie pieniędzy.. Przecież największy ruch jest na Sierakowice. A nie rozwijając projektu PKM w tamtą stronę ruch dalej będzie rosnąc. Kartuzy w końcu zostaną zakorkowane jak Żukowo.
  Projekt jest o tyle dobry, że jest daleko od Kartuz i nie blokuje dalszego rozwoju miasta.

 • 8 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ....

  Tańsza, ale niemal bezużyteczna obecnie.

 • 6 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dawno dawno temu ...

  baju baju baju ........ i tak 25 lat

 • 8 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  W Kartuzach.cos się dzieje a w Żukowie dupa same korki od rana do nocy itd.itd

 • 18 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MSH89

  Pierwszy raz mam naprawdę wielką chęć coś podpisać. Dobry pomysł. Zróbmy coś sami i idźmy podpisać, a nie tylko na narzekanie nas stać. Nic nie kosztuje, a przyspieszy budowę

 • 6 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .....

  Właściwie obwodnice zrobili przysłowiowo od d..... strony nie mogli najpierw wybudować odcinka grzybno-prokowo-łapalice?

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @.....

  nie bo były wybory i kasy musiało wystarczyć na wykupienie głosów kilku miasteczek, a nie tylko jednego, wiec wszędzie robiono od d.... strony

 • 3 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  najpierw trzeba przeznaczyć kasę na pomniki

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zygmunt

  A jaki pomnik maja wybudować w Kartuzach ?

  Może o czymś nie wiem.

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anty

  Kara musi być i dla gorszego sortu kasy nie ma.

 • 11 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jaś

  Musimy się upewnić co podpisujemy. Burmistrz forsuje inny przebieg obwodnicy tj. z kierunku ul.Zamkowej za oś. Wybickiego do ul. Gdańskiej. Ta propozycja jest publikowana w "Przeglądzie samorządowym". BEZ odc. obwodnicy Łapalice -Grzybno nie pozbędziemy się korków w Kartuzach, a obecnie zainwestowane pieniądz w I etap są marnowane bo nie spełnia ona swojej roli.

 • 9 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jaś

  Dzięki za zwrócenie uwagi. Ach ten burmistrz. Rzeczywiście z nim to nigdy nic nie wiadomo, tyle razy dał dowód swojej niewiarygodności. Aż strach coś podpisywać, żeby nie obudzić się z przysłowiową "ręką w nocniku". Nawet radnym nie mówi do końca prawdy chyba , że co który coś wyczai to się denerwuje,że ma mądrzejszych od siebie radnych. Ciężko mamy z MGG :(

 • 5 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  Mam wątpliwości co do północnego przebiegu. Nie lepiej puścić obwodnicę południem aby dotarła do Kościerskiej w okolicach US i zrobić tam rondo, następnie do Zamkowej i kolejne rondo i dalej w stronę Łapalic (ale to najmniej ważne, bo będzie Chmieleńska). Taki projekt pokrył by zapotrzebowanie komunikacyjne całego Osiedla Wybickiego, czyli najbardziej zaludnioną część Kartuz i kierunki turystyczne na Brodnicę. Słabo w GKA z planowaniem niestety.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  @Jaś jeśli to prawda to jest to bardzo dobry kierunek, jako mieszkaniec Sierakowic nie podoba mi się wariant północny bo trzebaby dużo drogi nadrabiać jadąc w kierunku Żukowa

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  gdzie dokładnie jest planowane wpięcie w 211 ?

 • 7 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @SCE

  Daj Wybickiego spokój , my nie mamy ochoty na asfaltową drogę za oknem, która odetnie nas od lasu. Chmieleńska pewnie też nie chce zostać obwodnicą Kartuz, a tak jest w tym projekcie co forsuje MG. No i nadal górna cześć Wzgórza wolności pozostaje wąskim gardłem. Ogólnie pomysł jest baaardzo "mało przemyślany".
  Jakie kierunki turystyczne na Brodnicę? A Chmielno Łapalice, Sierakowice przez cały rok a nie tylko latem. Czy ktoś policzył jaki jest ruch. Penie nie. A jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

  Jako mieszkaniec Kartuz bardziej mnie interesuje wariant który przede wszystkim ma być dla nas wygodny, a nie okolicznych miejscowości . sorry.

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jaś

  To ta koncepcja, która jest w artykule na zdjęciu przekazanym przez um w Kartuzach? Bo chyba na zdjęciu jest inna, niż ta o której piszesz. Dodatkowo jest informacja, że inna koncepcja nie istnieje. Niepotrzebnie siejesz zamęt, że Ci nagle wybudują obwodnicę tam gdzie jest ona niepotrzebna. Nikogo, nawet zarządu dróg wojewódzkich nie stać na zbędne inwestycje.

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TAK TOCZNO

  NO I CO SIE OKAZAŁO. ZA POPRZEDNIEJ KADENCJI DOKUMENTACJA -PLANY I AKCEPTECJA WOJ. WYKONANA A OBECNY MGMG I SAROSTWO NIC DOSŁOWNIE NIE ZROBILI ABY UZGLEDNIONO TA INWESTYCJE. ALE MOZE I TA LISTA WRAZ NAGŁOSNIENIEM POW.INWEST.W SRODKACH KRAJOWCH MOZE PRZYSPIESZC REALIZACJE.

 • 4 12 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie podpiszę

  A czy ktoś pomyślał o ekologii? Chcemy żeby kiedyś nasze jeziora przypominały te sprzed wojny?? Ile byśmy mieli pięknych kąpielisk. Rozwój turystki wzrost zatrudnienia. A co robimy? Chcemy zbudować obwodnicę miasta nieopodal jeziora które wymaga oczyszczenia. ehh ten ołów i hałas = roślinność i zwierzęta które wpływają na to ze ten zbiornik tam jakotako funkcjonuje zostaną wyniszczone. Co zostawiamy po sobie naszym potomkom ???

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do tego wyzej

  Jeziora i tak umierają, nikomu na nich nie zależy z zielonymi krzykaczami na czele.

  Po za tym co ma piernik do wiatraka?

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Nie jestem pewien co do terminu realizacji II etapu (2019r) czyli odcinka Grzybno Prokowo i dalej Miechucino , ale Pan Gołuński publicznie mówił o tym terminie i że będzie wykonywana w systemie zaprojektuj i wybuduj , czyli wg w/w ma informację o sposobie budowy terminie i kolejności (bo jeszcze zostaje odcinek od Gdańskiej do 228) . Więc co jest grane czy coś się sypie z II etapem , czy chcemy pokazac że jak w Żukowie My też , czy punktujemy przed wyborami.

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55 ab55

  Nie jestem pewien co do terminu realizacji II etapu (2019r) czyli odcinka Grzybno Prokowo i dalej Miechucino , ale Pan Gołuński publicznie mówił o tym terminie i że będzie wykonywana w systemie zaprojektuj i wybuduj , czyli wg w/w ma informację o sposobie budowy terminie i kolejności (bo jeszcze zostaje odcinek od Gdańskiej do 228) . Więc co jest grane czy coś się sypie z II etapem , czy chcemy pokazac że jak w Żukowie My też , czy punktujemy przed wyborami.

 • 12 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gadki szmatki pod publikę

  Jakby coś to coś się dzieję mimo tego że lata lecą...

 • 4 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podpisałem

  Byłem wczoraj w Urzędzie i podpisałem.

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lodzia

  MGG dla swoich "WYBORCA" mało kumatych, wyjaśnia jak działa w sprawie II etapu obwodnicy Kartuz. Dla nich starczy i jest wielki sukces.
  A co z kanalizacją w Brodnicy, podłączenie Kiełpina do oczyszczalni w Grzybnie ?!! Też miało być zrobione!
  Nie ma się czym przejmować jest sukces, winda do MOPS-u i bodyguardów leśnika. Ci ostatnio to nawet się nie przebierają, np. za zajączka na święta.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Na Brodnicę Górną jest rozstrzygnięty przetarg na dokumentację kanalizacji do Grzybna , a Kiełpino jest włączone do oczyszczalni w Sławkach . A wracając do meritum apel spóźniony o kilka lat , wiosną 2015r gdy była już znana cena I etapu coś 17 000 000 mln a zabezpieczona kwota była na poziomie 40 000 000 mln to wtedy był czas na akcję nacisków czy apeli i to w porozumieniu z sąsiednimi gminami czyli min Chmielno , Sierakowice , ale można było włączyć i inne tym bardziej że jest opracowane i aktualne studium oceny środowiskowej i można było prosić by wykonać projekt budowlany II etapu .

 • 7 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szanowny Panie Redaktorze

  Proszę zareklamować, rozgłośnić bardziej, akcję zbierania podpisów,
  nad tą bardzo potrzebną inwestycją, a nie chować ją po jednym dniu informacji.
  Wpisał się Pan ? Podoba się Panu wjazd do Kartuz ? Są też wpisy z Sierakowic też.
  bo ja jako mieszkaniec Kartuz, tak / w trzydziestce listy /.

  też kierowca

 • 9 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kierowca

  temat prawdziwej obwodnicy Kartuz najważniejszy i akcja podpisów na pierwszym miejscu,
  w Ekspresie Kaszubskim, i to na dłuższy czas. Niech się wszyscy dowiedzą.
  Jak najwięcej NAS. Inaczej, za rok, dwa, stoimy w korkach, i nie przejedziemy przez Kartuzy.
  Akcja wspaniała, tylko, mało informowana.

 • 7 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  Aktualny wariant powinien zostać poddany niewielkiej modyfikacji. Co mają powiedzieć mieszkańcy Prokowskich Chróst, którym droga przebiegnie pod oknami? Nie po to ludzie pokupowali X lat temu (gdy obwodnicy nie było w planach) działki w zacisznej okolicy nad jeziorem. Droga powinna zostać odsunięta jeszcze bardziej od linii brzegowej.

 • 4 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jozek Kowalski

  Ja za obecnego Burmistrza widze ze cos się dzieje w Kartuzach bo wcześniej chyba przyznacie mi racje ale nic się nie dzialo .Brawo Panie Burmistrzu tak dalej.

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zwolennik obwodnicy

  Chciałem zapytać kto jest inicjatorem tej akcji. Czytam list intencyjny i nie wiem do kogo jest adresowany i kto się pod nim podpisał. Jest tylko pieczątka "Gmina Kartuzy". Panie burmistrzu kto ten tekst przygotował? Skoro jest pieczątka urzędu to chyba nie krasnoludki? Z tego co słyszałem to radni których Pan tak nie lubi naciskali na kilku ostatnich sesjach, żeby napisać odezwę do Marszałka o przyśpieszenie realizacji II etapu obwodnicy w kierunku Sierakowic, żeby zlikwidować korki w mieście.

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zwolennik obwodnicy

  NIE NALEZY SIE MARTWIC JESZCZE TROCHE I EKOLODZY ZNAJDA NA PLANOWANEJ TRASIE NIE ZIDENTYFIKOWANA ZABE ALBO PRZELATUJACEGO KOMARA I REALIZACJA NIE BEDZNIE MOZLIWA

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja też za obwodnicą

  .Panie zwolennik czego pan nie wiesz, trzeba oglądać transmisję z sesji to bedziesz wiedział wszystko. Na ostatnich dwóch sesjach a oglądałem słyszałem wyraźnie, że burmistrz i pani zastepca mówili, że jest przygotowany list intencyjny do Marszałka, który mają podpisać wójtowie i chyba starostwo. Nie ważne kto podpisze ważne by było poparcie. I brawo za dotrzynanie słowa teraz trzeba poprzeć i zebrać jak najwiecej podpisów jat z A6. I bardzo dobrze, że jest transmisja widzimy jak radni głosują, kogo nie ma na sesji, kto co mówi i z kim. A wybory za rok a może i szybciej .

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  No właśnie mamy ich jak na widelcu, wszystko widać nawet gdzie sie drapią a zwłaszcza jak głosują. I tu was mamy, nie ma kantów imowienia, że to nie ja to oni...

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Racjonalista

  Aby obwodnica spełniała swoją funkcję i zachęcała kierowców do korzystania z niej to powinna kończyć się w Łapalicach a nie zaraz przy obecnym znaku granicy miasta.
  Przy okazji powstało by więcej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych.
  Obwodnica była by dłuższa i konkretna.
  Ta zaplanowana przez tereny "bagienne" wymaga wymiany dużej ilości gruntu po przez co cena jej 1 km jest realnie dużo dużo droższa / wyższa.

 • 2 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Czytelnik

  Przynajmniej w końcu do was przyjdzie cywilizacja...

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ja tez za obwodnicą

  Chyba byłeś na sesji bo nie mogłeś oglądać transmisji z ostatniej sesji bo były problemy z przekazem. Czy to nie przypadek?

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zatroskany

  Nie mam nic przeciwko. Jestem za a nawet przeciw. Którędy będzie przebiegać ta "obwodnica" o dwóch jezdniach, każda w innym kierunku? Czy optymalizacja (windowanie) kosztów będzie podobna jak do tej z Rynku? Czy obok poprowadzą znacznie szerszą od drogi ścieżkę rowerowa, która prowadzi donikąd? Gdzie są ci co biadolili o drzewkach Szyszki? Czy znowu wytnie się więcej drzew niż za "Szyszki"?

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Podpis

  Tylko niech przypadkiem nie postawia ograniczenia predkości do 60km/h bo kierowcy GKA będą mocno zawiedzeni, że ktoś bedzie poruszął się 50km/h po tej "obwodnicy". Czy tylko ja odnosze takie wrażenie, że ta obwodnica to tylko z nazwy? wszędzie gdzie buduja obwodnicę jakiegoś miasta to zaczyna sie ona na długo przed dana miejscowością i kończy sie daleko za nią, są tylko zjazdy w co bardziej obciążone miejsca komunikacyjne, a u nas ta niby obwodnica zaczyna się po wjechaniu w obszar zabudowany Kartuz, nastepnie smigamy do "nastepnego" (50km/h) obszaru zabudowanego, po czym obwodnica ma się kończyć tuż za znakiem kończącym obszar zabudowany. Ta obwodnica żeby spełniała swoją rolę powinna zaczynać się na długo przed Grzybnem czy Dzierżążnem a kończyć w okolicach Kozyczkowa z wcześniejszym zjazdem w stronę Chmielna, Łapalic itd, bo tak to bez sensu budować kolejna pajęczynę w koło komina.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @podpis

  Kartuzy jak stopa w za małym bucie albo skarleją, albo rozwalą ten but. Za 25 lat te karłowate obwodnice zostaną wchłonięte przez miasto. Gdzie mamy tereny mieszkaniowe, inwestycyjne? W Kartuzach nie ma dosłownie nic. Nie ma gdzie pójść młodemu, staremu, ani pojedynczej jednostce ani grupie. Co jest naszym znakiem rozpoznawczym? Trumna dekanalna? Mamy władze na miarę ... na ich miarę.

 • 2 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jas

  Masz rację Burmistrz formuje wariant wschodni obwodowej. Na ten moment nie wynoszący tyle korzyści co zachodni przez Prokomu do Łapalice. Widziałem treść w urzędzie miejskim - nie podpiszę się pod tym pismem że względu na wariant formowane cichaczem przez burmistrza. Bardzo to przykre bo droga jest potrzebna bardzo. Sam to odczuwam codziennie stojąc w korku jeszcze przed znakiem Kartuzy!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo