Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Inspirujące warsztaty z nasłuchiwania sów w kartuskim lesie

Opublikowany: 2017-04-03 12:07 Autor: Ewelina Karczewska

Ponad czterdzieści osób wzięło udział w warsztatach Stowarzyszenia Ochrony Sów - "SOS dla sów". Zwieńczeniem spotkania był spacer do kartuskiego lasu. Tam uczestnicy nasłuchiwali, gdzie wśród drzew ukryły się sowy - zakończyło się to powodzeniem.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Wiele pozytywnych emocji dostarczyło spotkanie z Eweliną Kurach, koordynatorką kampanii edukacyjnej pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności”, którą dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Uczestnicy warsztatów mogli poznać sowy od strony biologicznej, jak również sposoby przystosowania do środowiska w jakim żyją na bazie obserwacji żywych i martwych ptaków oraz śladów ich obecności. Do tej pory w tych spotkaniach udział wzięło łącznie 390 osób.

E. Karczewska

Kartuskie warsztaty również cieszyły się popularnością. Gościły na nich osoby z Kartuz, Gdańska, Żukowa, Pępowa, Mojuszewskiej Huty, Gdyni, Kłosowa, Przyjaźni, Glincza, Sierakowic i Bojana. Uczestnicy spotkania wysłuchali cennych informacji i wskazówek, wielką gratką było też wieczorne wyjście do lasu i możliwość nasłuchiwania tych tajemniczych ptaków.

fot. E. Karczewska

- Wieczorne spotkania są niebywałą gratką już z powodu samej pory dnia, a i sowy są ptakami, które wzbudzają sporo emocji, zainteresowania. Ciekawią ludzi ich zwyczaje, bezszelestny lot, miejsca, gdzie można je spotkać, w jaki sposób i kiedy prowadzić obserwacje tych ptaków – mówi Ewelina Kurach, koordynator projektu. – To bardzo pożyteczne ptaki, wąsko wyspecjalizowane i przystosowane ewolucyjnie do trybu życia, jaki prowadzą, a to też zaskakuje ludzi… Przyroda również ma swoje wyjątki od reguły i naprawdę „sowy nie są tym, czym się wydają…”.

Podczas kartuskich nasłuchów sów udało się usłyszeć dwa samce puszczyka Strix aluco. Jeden z nich przyleciał i pozwolił się obserwować przez dłuższy czas, odzywając się swoim głosem godowym.

Inicjatywa Stowarzyszenia Ochrony Sów daje szansę na zebranie danych, które posłużą do oceny liczebności i rozmieszczenia tych ptaków w naszym kraju.

- Każdy z nas – obserwator sów – ma swój własny wkład w tę książkę. Prace nad nią rozpoczniemy w 2018 r. dlatego warto wpisać swoje obserwacje już teraz, zanim podsumujemy wyniki – wyjaśnia Ewelina Kurach. – Dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW będzie możliwość kontynuacji projektu i wznowimy ofertę edukacyjną, również dla placówek dydaktycznych z woj. pomorskiego.

Więcej informacji na stronie Atlasu Sów Polski – warto zajrzeć!

(artykuł na postawie informacji: Ewelina Kurach)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Było super!

  Dziękujemy :)

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bywalec

  PUSZCZYK rewelacja.....100 lat żyje i pierwszy raz udało mi się usłyszeć i zobaczyć zwabionego puszczyka. Bardzo dziękuję a zajęcia.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # willow75

  Fantastyczne wrażenia :-)

 • 0 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pusia

  łatwiej usłyszeć kopulujące parki...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo