Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Kontrowersje w sprawie dzierżawy budynku przedszkola

Opublikowany: 2017-04-14 13:57 Autor: Wojciech Drewka

Kartuscy radni mają wątpliwości co do dzierżawy budynku przy ul. Szkolnej w Kartuzach, w którym mieści się przedszkole. Zdaniem burmistrza Kartuz zachowanie radnych może mieć negatywne skutki. - Jeśli szybko nie załatwimy tego tematu, możemy stworzyć problem z rekrutacją do przedszkola - uważa szef magistratu.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Kartuscy radni mieli na ostatniej sesji wyrazić zgodę na dzierżawę kilku nieruchomości – w tym budynku przy ul. Szkolnej w Kartuzach, w którym mieści się prywatne przedszkole. Radni Porozumienia Samorządowego zawnioskowali o zdjęcie uchwały z porządku obrad, ponieważ ich zdaniem budzi ona szereg wątpliwości. Radni mają zastrzeżenia m.in. do wysokości stawek za dzierżawę oraz kwestii wykonania nowej elewacji, do czego zobligowani byli dzierżawcy budynku.

- Nie jesteśmy przeciwko dzieciom czy przeciwko przedszkolu, ale mamy pewne obawy, ponieważ dzierżawcy budynku byli zobligowani do poniesienia pewnych nakładów i uważamy, że powinno to być wyegzekwowane – mówił radny Jerzy Pobłocki. – Radni już nie raz się spalili przegłosowując tego rodzaju uchwały. Mieliśmy już przykłady, gdy określano w uchwale, co powinno być wykonane w ramach tak niskiej stawki i w jakim zakresie. Dlaczego tak nie może być również w tym przypadku? Chcielibyśmy mieć czas na przeanalizowanie tej sytuacji.

fot.W.Drewka

Także zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej w Kartuzach odłożenie sprawy w czasie nie spowoduje żadnych perturbacji.

- Stanowisko Porozumienia Samorządowego nie jest ani przeciwko przedszkolu, ani za podnoszeniem cen. Jest to stanowisko za tym, byśmy pewne sprawy wyjaśnili i zrobili wszystko zgodnie z procedurą. W tym przypadku mamy czas do sierpnia, więc możemy ten temat odłożyć do następnej sesji – mówił Andrzej Pryczkowski.

Ale zdaniem burmistrza Kartuz Mieczysława Gołuńskiego odkładanie w czasie kwestii dzierżawy budynku może nieść ze sobą negatywne skutki dla funkcjonowania przedszkola, a tym samym dla rodziców, którzy już zadeklarowali posłanie tam swoich dzieci.

- Chcieliśmy podpisać z dzierżawcami umowę na dwa lata, bo to jest okres, który daliśmy sobie na uporządkowanie oświaty gminie w związku z reformą – mówił szef kartuskiego magistratu. – Gdybyśmy wydłużyli okres dzierżawy, musielibyśmy ogłosić przetarg. Nie mielibyśmy wówczas żadnej gwarancji, że uda się go rozstrzygnąć w taki sposób i w takim czasie, by możliwe było funkcjonowanie tam przedszkola. Musimy pamiętać, że nabór do przedszkoli już się zakończył. Wielu rodziców zadeklarowało już posłanie tam swoich dzieci. I jeśli to przedszkole nie zacznie funkcjonować od 1 września, gmina Kartuzy nie będzie w stanie tych dzieci przyjąć, ponieważ we wszystkich naszych placówkach mamy już komplet.

Andrzej Pryczkowski, przewodniczący Rady Miejskiej zarzucił burmistrzowi stosowanie demagogii.

- Żaden z radnych nie powiedział, że chcemy zamknąć przedszkole. To próba kierowania dyskusji na zwarcie pomiędzy radnymi, a organem wykonawczym – stwierdził.

fot.W.Drewka

Radny Mariusz Treder zwrócił jednak uwagę na konieczność zachowania ostrożności w tego rodzaju sytuacjach.

- Pamiętajmy, że przedszkole to nie jest budka z lodami, którą w każdej chwili można przestawić w inne miejsce. Nie jest to taki interes, że w każdej chwili znajdziemy nowego dzierżawcę na okres dwóch lat – powiedział.

Ostatecznie jednak większość radnych zagłosowała za zdjęciem z porządku obrad uchwały o dzierżawie budynku. Aby nie powodować perturbacji dla prowadzących przedszkole i rodziców dzieci, gmina będzie musiała zająć się sprawą ponownie w możliwie krótkim czasie.

- Być może wystąpimy o zwołanie specjalnej sesji poświęconej tej sprawie, bo temat jest naprawdę bardzo delikatny – mówi Mieczysław Gołuński. – Nie możemy tutaj zwlekać, bo naprawdę stworzymy poważny problem dla rodziców, którzy byli przekonani, że mają już zagwarantowane miejsce w przedszkolu dla swojego dziecka.

Do tematu będziemy wracać.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [37]

 • 27 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Burmistrza

  "Nie możemy dłużej czekać bo stworzymy poważny problem" To nie radni stworzyli poważny problem tylko Burmistrz. To Burmistrz nie wiedział kiedy kończy się umowa? Tylko "za 5 dwunasta" kładzie radnym uchwałę o przedłużeniu umowy, na tych samych warunkach co przed ( nie wiem 5 czy 10 lat). Nikt nie może się dowiedzieć za jaką kwotę i od kiedy ona obowiązuje. Na jakich zasadach i za jaką kwotę były dzierżawione inne placówki w gminie. O ile wzrosły dotacje w przedszkolach od czasu podpisania pierwotnej umowy dzierżawy. Ktoś podpowiada ze do tej placówki wpływa ok 1,5 mln rocznie (czy to prawda) Skoro brakuje miejsc w przedszkolach to czemu burmistrz zamknął przedszkole przy Urzędzie Gminy? Ciekawe ile wynosił tam czynsz-dla porównania. Radni powinni głosować w ciemno, przecież oni nie są od myślenia? Kto tak naprawdę kontroluje wynegocjowane jednoosobowo kwoty UG Kartuzy?

 • 22 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol

  a burmistrz pochwalił się że zamknął przedszkole Akuku na osiedlu Wybickiego? że nie przedłużył umowy o dzierżawę? Panie burmistrzu, taka jest wasza polityka prorodzinna? Nie dość że "w placówkach macie już komplet" to utrudniacie funkcjonowanie tym które istnieją?
  czy my mamy nasze dzieci przyprowadzać na korytarz Urzędu Miasta i tam im zorganizować przedszkole?

 • 21 24 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Joanna

  właściele Kubusia są znani z pazerności i...znajomości we władzach.

 • 21 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rodzic

  Szkoły nie wyremontował dyrektor, tylko gmina. Tak dla uściślenia

 • 14 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jonane

  Bardzo dobrym pomysł, żeby przedszkole to funkcjonowało przy szkole nr 1 tak jak funkcjonuje w szkole nr 2.

 • 9 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Karol

  O tym że nie przedłuży Burmistrz umowy z przedszkole AKUKU to wszyscy wiedzą od roku. A proszę powiedzieć do końca, że chce by Gmina prowadziła przedszkole będzie ładne, dobrze wyposażone i co najważniejsze dużo tańsze dla rodziców. Brawo o to chodzi i to jest dobre gospodarowanie gminnym majątkiem. A dzieci będą miały pięknie. Widziałam przedszkole w sp2 coś wspaniałego, tylko pochwalić Burmistrza . Tak trzymać.

 • 8 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mama

  Najlepiej zamknąć wszystkie przedszkola...tak dobre Przedszkole nie wyobrażam sobie aby było zamknięte

 • 19 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Joanna

  (J)asiu, twój komentarz to tani hejt, obrażanie lub/i pomawianie innych to kiepski sposób na pozbycie się kompleksow i frustracji. Idą święta, wycisz się, uwolnij się od tych wszystkich negatywnych emocji, i zacznij w końcu żyć swoim życiem.

 • 9 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Porozumienie S.

  Panie Pobłocki, ile własnych środków Pan wydał na renowacje elewacji budynku przy ul. Dworcowej?

 • 10 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ROMAN

  W TAKIEJ SYTUACJI ROBI SIĘ PRZETARG I KONIEC DYSKUSJI.

 • 8 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kasia

  Skoro zamknięto przedszkole na osiedlu wybickiego , to myślę ze dwie oferty przetargowe powinny się pojawić.

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Porozumienie.S

  Jak ktoś nic nie rozumie to pisze bzdury. Do której prywatnej kamienicy ktokolwiek i kiedykolwiek dołożył z publicznych pieniędzy? Skoro tak piszesz to oeniasz innych swoimi kategoriami, co oznacza że znasz się na kombinator stwierdził. Twój wpis to szczyt debilizmu i braku wiedzy.

 • 4 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Porozumienie S.

  Powyższy wpis jest brakiem wiedzy.

 • 11 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Patryk

  skoro mieli wyremontować elewacje a tego nie zrobili nich zwrócą gminie pieniądze. A gmina niech wyremontuje sama.
  Do prywatnego interesu nikt nie powinien doplacac.

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obywatel

  Radni zawsze mają jakiś problem tylko żeby zaistnieć siedzą w radzie miasta bo nic innego nie mają do roboty.To całe porozumienie to dopiero nieporozumienie udają że nic niewiedzą mając większość w radzie mogą wszystko,nawet jak coś wymuszą na burmistrzu potem zapominają że cokolwiek przegłosowali,i za nic nie ponoszą odpowiedzialności słabość miasta wynika ze słabej rady miasta.
  Sprawa przedszkola bardzo prosta przetarg przejrzyste warunki i zasady zobowiązania wpisane w umowę i kary za niewykonanie warunków umowy pozd wesołych świąt.

 • 9 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Porozumienie S.

  Widać w jak bezwzględny sposób dzierżawca na majątku gminnym walczy o swoje interesy. Uznaje on że to podatnik powinien utrzymywać jego interes. Dobry gospodarz sam musi utrzymywać swoje nieruchomości, zapłacić podatek od nieruchomości do gminy i podatek dochodowy do US. Zainteresowany w sprawie dzierżawca płaci czynsz ustalony wiele lat temu po 10 latach nie pokryje wykonania elewacji m.in. przedszkola bo On nie chce znać tych kosztów. Orientacyjne koszty wykonania elewacji przedszkola przy ul. 3 Maja wraz z dociepleniem to ok 300 tyś zł. A to nie wszystkie remonty jakie powinien być wykonywane. Kolejne pytanie dlaczego jednoosobowo burmistrz ma decydować o wysokości kolejnego czynszu. Dlaczego informuje się radnych o konieczności przedłużenia umowy tak późno? Jak budynek będzie zdekapitalizowany do gmina go sprzeda za 10% wartości lub wyremontuje za ok 1 mln. Prywatne interesy na koszt gminy -lepiej mieć radnych którzy nie wiedzą co głosują!

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ....

  A co z budynkiem po przedszkolu obok przychodni?

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Daniel

  Gdyby nie ta Rada...., przykre że własną nieudolność tlumaczy sie tym, że jest Rada. O co chodzi? Jak są pytania czy wątpliwości to się odpowiada w cywilizowanym świecie. Nie jest to powód do agresji, ale wyjasnienia. A czy ktoś jest z Porozumienia, PO, PiS czy czegoś innego jakie to ma znaczenie.

 • 6 15 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # XXX

  Szczególnie widać po wpisach kto stosuje obelżywe słowa i agresję. Odpowiedz -prywata na majątku gminnym.

 • 10 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Burmistrza

  Panie Gołuński,

  Dlaczego tak dobrze prowdzone przedszkole na ul.Wybickiego aKuKu zostało zamknięte przez Pana?

 • 5 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Akk

  Ja tez tego nie rozumiem, dlaczego bardzo dobre przedszkole na wybickiego Akuku zostanie zamkniete, przedszkole Mychomorek tez zostalo zamkniete, a z opuszczonym budynkiem nic sie nie robi, o co chodzi?

 • 4 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maja

  Przedszkole Akuku na Wybickiego nie dostało najmu lokalu gminnego na dalsze lata i dlatego zostanie zamknięte. Przedszkole Muchomorek tez było w gminnym lokalu no i wszystko wiadomo.

 • 8 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jarek

  czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego samorząd de facto ZAMYKA przedszkola
  mamy nadmiar miejsc czy cos mnie ominelo

 • 7 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Słusznie i logicznie pisze "obywatel" :
  " słabość miasta wynika ze słabej rady miasta. Sprawa przedszkola bardzo prosta przetarg przejrzyste warunki i zasady zobowiązania wpisane w umowę i kary za niewykonanie warunków umowy"
  Dokładnie tak to wygląda !
  Dodam tylko, że radni=bezradni razem z byłą burmistrz = "ekspertką" od inżynierii finansowej
  zadłużyli Kartuzy na miliony, które należy teraz SPŁACAĆ ... Do tego dojdą jeszcze spłaty za zrabowane prawowitym właścicielom grunty w Kartuzach ...
  MGG

 • 11 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # glos

  Porozumienie samorzadowe znowu popisuje się na sesji przed mediami mogli wcześniej wnieść swoje uwagi

 • 10 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Głos dla głosu

  Jak miło posłuchać mądrego, na komisjach wszyscy,, za,, nikt nie pyta wszystko jasne, no chyba że radni nie przychodzą na komisje o czym sami mówią na sesji. Byle się pokazać. Na sesji to powinni głosować a nie dopiero pochylić się nad uchwałai czytać. Dostajecie diety to odpracujcie to nikomu nic za darmo nie dają. Tacy mądrzy a nie wiedzą. Wstyd ale niebawem i was rozliczymy przy urnach.

 • 10 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do poprzedniego

  trzeba rozliczyć tych radnych którzy w poprzedniej kadencji jak i obecnej nigdy nie dostrzegali szalonych pomysłów burmistrzów. Co do powiedzenia ma pani Józefa. Panowie Arek S. Mirek P. Ryszard H. Poprzednio w tej grupie był burmistrz ostatnie 2 lata.

 • 14 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Filip

  Radni na komisjach nie mają inf. od burmistrza kto i co jest zakamuflowane w projekcie uchwały. Na jednednej z komisji zazwyczaj jeden radny zadaje szczegółowe pytanie i są odpowiedzi ale wymijające. W sprawie przedszkola w jednej uchwałę były 3 poduchwały 2 dotyczyły dzierżawy mniej znaczących gruntów. A radni mają to głosować pakietem. To nie przypadek. Sprawą powinni zająć się z NIK

 • 10 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do głos

  Wcześniej nie mogli wnieść uwag bo nie wiedzieli że burmistrz zamknął 2 przedszkola i nie wiedzieli że za 2m-ce będzie brakowało miejsc w przedszkolach no i nie wiedzieli że burmistrz po zakończeniu dzierżawy z odpowiednim wyprzedzeniem nie rozpisał przetargu. A teraz chce na korzystnych warunkach przedłużyć umowę , ale przy wsparciu radnych ( ale radnych z komisji oświaty w porę nie poinformowano,że umowa się kończy). Kolejne pytanie jakie dotacje brali dzierżawcy przedszkola 10 lat wstecz ( przy obecnym czynszu), a ile biorą obecnie- gdzieś padła suma 1,5 mln zł/rok? O tym wszystkim komisja oświaty dowiedziała się zakulisowo po obradach komisji. Sprawą powinny zająć się odpowiednie organy. Tu gratulacje dla tych radnych którzy myślą a nie dla tych którzy przymykają oczy bo widzą to co mają do załatwienia dla siebie!

 • 8 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Justyna

  Rodzice w Kartuzach nie narzekają na nadmiar miejsc w przedszkolach?

  dlaczego jednym zamknieto już 2 przedszkola a innym się zezwala na groszową dzierżawe?

 • 3 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Zbliżają się WYBORY i tych zasiedziałych radnych=bezradnych należy po prostu
  pogonić na zieloną trawkę !!!
  Skandalem są ci radni, którzy przykładnie przyłożyli się do niespotykanej niegospodarności
  poprzedniej spółeczki typu "mirka=szmirka=bajerka+heniuś" !

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # aaaa

  Ale smród! Czego się nie dotknie to smród!

  Teraz to można przedłużyć umowę o jeden rok przy jednoczesnym delikatnym podniesieniu czynszu i zrobieniu porządnej umowy.

  Jednocześnie wypada natychmiast zrobić przetarg-licytację na dzierżawę tego budynku przedszkolnego na następne np. 10 lat. Niech zainteresowani uczciwie powalczą o robieniu interesu w tym lokalu. Stawka powinna później rosnąć o inflację.

 • 6 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Informacje z sesji jeżeli są pełne to nieciekawe , Dyrekcja przedszkola nie mając (chyba że ktoś złożył Im jakieś obietnicę) gwarancji przedłużenia umowy rozmawia z Rodzicami o ciągłości opieki , kogo Dyrekcja przedszkola powiadomiła lub z kim rozmawiała w Samorządzie o upływającym terminie starej umowy .

 • 3 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # aaaaaaaaa

  a może następny budynek do sprzedaży. Ten burmistrz słynie z tego.

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @WYBORCA

  kiedyś ktoś prosił że jak będzie bełkotać WYBORCA, to żeby poniższy cytat wkleić :

  "Na pewno cierpisz na ból dupy albo jesteś psychicznie chory ,BO z ROZSĄDKIEM twoje wypowiedzi nie mają NIC WSPÓLNEGO"!!!!!!

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przetarg

  Ogłosić przetarg! To najlepsza forma.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  PRAWDA dusi i dręczy was szanowni "radni=bezradni" ze spółeczki "irka+szmirka+mirka+bajerka"?
  Ile milionów wtopiliście w bzdurne pseudoinwestycje ?
  Kurniki przy ul. Dworcowej ile kosztowały ?
  Targowisko pod lasem jest pustawe do dzisiaj - to wasze dzieło !
  Błotna Góra to też utopione miliony naszych podatków !
  A pieniądze wydane na remont domu rzemieślnika jakie przynoszą dochody ?
  Na wolnym rynku tacy pseudoinwestorzy to KATASTROFA , to kandydaci na rozpraswę u PROKURATORA!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo