Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Ogromny wzrost liczby pasażerów na kartuskim odcinku PKM

Opublikowany: 2017-04-12 12:14 Autor: Wojciech Drewka

O blisko 50 proc. wzrosła w marcu liczba pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przewiezionych na trasie Kartuzy - Gdańsk. Według danych na wszystkich trasach PKM podróżowało ćwierć miliona pasażerów.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Według najnowszych danych 2017 r. liczba pasażerów na trasach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przekroczyła 250 tysięcy i największy wzrost dotyczy linii Kartuzy Gdańsk. Na kościerskim odcinku PKM wzrost liczby pasażerów w pierwszym kwartale 2017 r. wyniósł aż 30 proc., a na kartuskim blisko 50 procent!

- Dane te jednoznacznie pokazują, że rozszerzenie w grudniu 2016 r. przez samorząd województwa pomorskiego oferty przewozowej na linii PKM o przyspieszone pociągi z Kościerzyny do Trójmiasta oraz atrakcyjniejszy nowy rozkład jazdy dla mieszkańców powiatu kartuskiego przyniosły bardzo dobre efekty – ocenia marszałek województwa Mieczysław Struk. – Od momentu uruchomienia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w 2015 roku to właśnie regionalna część projektu PKM rozwija się najdynamiczniej. Dzięki temu udało nam się przybliżyć komunikacyjnie Trójmiasto dla dużej części mieszkańców powiatów kartuskiego i kościerskiego.

fot.PKM/UMWP

Dzięki nowym połączeniom na trasie PKM mieszkańcy Kartuz mogą dojechać do Gdańska Głównego w niecałą godzinę, dojazd z Kościerzyny do Gdańska Wrzeszcza zajmuje nieco ponad godzinę, a np. z Żukowa do Gdańska Wrzeszcza – w przypadku przyspieszonych pociągów z Kościerzyny – 25 minut.

Według samorządu woj. pomorskiego to efekt nowego rozkładu jazdy SKM dla linii PKM, zaproponowany w grudniu ubiegłego roku. Wówczas większość pociągów jeżdżących z Kościerzyny do Gdyni Głównej przez Gdańsk Osowę, skierowanych zostało do Gdyni nową trasą przez Gdańsk Wrzeszcz i Sopot. Dodatkowo pociągom tym nadano rangę przyspieszonych (zatrzymujących się na 19 z 25 przystanków i stacji po drodze), dzięki czemu czas dojazdu do Trójmiasta dla mieszkańców powiatu kościerskiego stał się bardziej atrakcyjny. Pociągi z Kartuz do Gdańska Głównego zyskały natomiast bardziej wyrównany takt oraz zsynchronizowanie w Gdańsku Rębiechowie z pociągami jadącymi z Gdańska Wrzeszcza do Gdyni przez Osowę – umożliwiając tym samym szybką i wygodną przesiadkę pasażerom z tych przystanków, na których nie zatrzymują się przyspieszone pociągi z Kościerzyny.

mat. pras.

- Po pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania nowej oferty przewozowej wiadomo już, że był to strzał w dziesiątkę! – podkreśla Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego odpowiedzialny za transport w regionie. – Wcześniej liczba pasażerów na kościerskim odcinku PKM utrzymywała się na stałym poziomie ok. 40 tys. osób miesięcznie, natomiast na trasie Kartuzy – Gdańsk liczba pasażerów regularnie rosła, osiągając nieco ponad 40 tys. pasażerów w grudniu 2016 r. Wraz z nowym rozkładem jazdy statystyki wystrzeliły w górę zdecydowanie mocniej niż kiedykolwiek wcześniej – co potwierdza, że aktualna oferta przewozowa bardziej trafiła w potrzeby pasażerów niż wcześniejsze.

Na trasie Kościerzyna – Gdynia (łącznie przez Osowę i Wrzeszcz) liczba pasażerów wzrosła z początkowych 41,3 tys. osób do 54 tysięcy. W tym samym okresie na trasie Kartuzy – Gdańsk Główny liczba pasażerów wynosząca w grudniu z 40,7 tys. osób wzrosła w marcu do 60 tys. osób.

Prawie dwukrotny wzrost liczby pasażerów w tym okresie odnotowany został na przystankach Pępowo Kartuskie (z 2200 w grudniu ubiegłego roku do 4000 w marcu br.) i Rębiechowo (odpowiednio 1600 i 3000), na których nie zatrzymują się przyspieszone pociągi z Kościerzyny.

mat. pras.

Zdaniem wicemarszałka Ryszarda Świlskiego dzięki przesiadce z jednego pociągu na drugi w Gdańsku Rębiechowie, wydłużającej czas podróży maksymalnie o kilka do kilkunastu minut, mieszkańcy tych miejscowości zyskali dwa razy więcej połączeń z Gdynią niż mieli wcześniej. I po statystykach widać, że zaczęli z tych możliwości korzystać.

Okazuje się też, że aż 45 proc. wszystkich pasażerów przez trójmiejską SKM na trasach obsługiwanych w ramach projektu PKM to mieszkańcy korzystający z połączeń regionalnych: Kartuzy – Gdańsk – 24 procent; Kościerzyna – (Gdańsk) – Gdynia – 21 procent. Na całe Trójmiasto przypada natomiast pozostałe 55 proc. pasażerów.

(UMWP, oprac.W.D.)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [46]

 • 16 18 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Bardzo dobry trend, oby się utrzymał.

 • 13 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bardzo dobrze kartuzjanie ...

  Kartuzy to teraz dzielnica Gdanska (oddalona nieco, ale jednak ...)

 • 36 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartuz

  Ta kolejka to najlepsze co się temu "miastu" trafiło...

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mgm

  A kto zabiegał o kolej do Kartuz.?

 • 11 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # po podwyżkach

  Teraz czekamy na wyniki z kwietnia. Po podniesieniu cen biletów.

 • 22 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mgm

  Dobrze, że nie było wtedy MGG, bo dalej wszystkie inwestycje omijałyby Kartuzy.

 • 26 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Dorniak

  Pan masz jakąś pracę w ogóle?

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zzzz

  Ludzi coraz więcej to i kursy powinny być częstsze a jest na odwrót

 • 6 14 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@Mgm

  Mirka daj już spokój!! nikt już prawie ciebie nie pamięta i jest nam z tym dobrze!

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomson Donson

  Jak można pisać byle co po każdym tematem? Człowieku ogarnij sie.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Żukowo

  Tylko Burmistrz Gminy Żukowo jakoś nic nie robi aby rozwinąć infrastrukturę towarzyszącą PKM !!! A przepraszam 50 płyt yombo w Pępowie na parking. Gratulacje !!!

  Może p. Burmistrzu zaczniesz coś robić i powstaną parkingii oraz drogi dojazdowe do nich.
  Z tego co czytam w innych artukułach to chyba wiecej pomysłów na rozwój gminy ma p. Droniak niż obecny włodarz.

 • 24 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Franek

  Kolega z Gryfu burmistrza pewnie zły.Po wyborach Burmistrz posadki chyba u niego już nie dostanie bo nie będzie kasy na wypłaty dla nic nierobiących.Dobrze że w tamtym casie kiedy budowali kolej pani Leman rządziła,bo Gołuński byłby zapewne przeciw takiej koleji która by szkodziła koledze.

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Epe

  Lekcji z parkingow to nie odrobiła żadna gmina na trasie PKM. Dziękujemy.

 • 22 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@Mgm

  co prawda w oczy kole czy dupę ściska. Czas głupoty w Kartuzach już mija. Tego lenia już ludzie nie wybiorą ponownie.

 • 5 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mgm

  Kto zabiegał?
  Ani to zasługa Lamczyka, ani poprzedniej burmistrz, no niestety, oni sie tylko podpieli pod tę inwestycję, bo załorzenie rozwoju (jakiegoś tam) zakładało połączenie wszystkich miast powiatowych z miastami będącymi siedzibami województwa. I ten cel konsekwentnie realizowano.
  Więc wciskanie kitu, że to zasługa tego czy innego posła... jest lekko mówiąc naciągana. Oni skakali obok czegoś co i tak miało być zrealizowane, więc ni emiałoby to znaczenia czy byłby to poseł PiS czy PSL, czy SLD lub też innej nacji

 • 2 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Przecież i Lehmanowa i Gołuński z Koleją Metropolitalną nie mają nic wspólnego.
  Decyzje Wojewody i Urzędu Marszałkowskiego z czasów rządów koalicji PO - PSL dają dzisiaj bardzo pozytywne efekty tej niełatwej inwestycji, - pozyskiwania środków i determinacji w celu polepszenia warunków życia (w tym komunikacji) mieszkańcom Pomorza i Kaszub.

  Obecnie zarządzającym PKM-ką słowa uznania i podziękowania za bardzo dobrą pracę, wychodzenie
  (odważne) naprzeciw potrzebom mieszkańcom regionu. Brawo!!!

 • 23 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kierowca

  Co z prawdziwą obwodnicą Kartuz,
  Grzybno - Łapalice ?
  2 / dwie ulice Węglowe /, świecą pustkami.
  Ale się zacznie cyrk, jak zamkną ul. Gdańską, na czas generalnego remontu.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kierowca

  żadnej obwodnicy nie będzie.

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mariola

  Ludzi coraz więcej w pociągach to i bilety powinny być tańsze a jest drożej.

 • 22 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Barabasz Durniak Masarnia

  PKM-ka w Kartuzach to bardzo dobre rozwiązanie komunikacyjne i mimo 50% wzrostu pasażerów można to jeszcze poprawić (np. resztki pasażerów z Gryfa przejąć a za kilka lat pewna już elektryfikacja linii skróci czas podróży i przekona część kierowców do szybszej podróży bez korków tylko z podwyżkami biletów trzeba ostrożnie żeby Gryf nie przejął na powrót zawiedzionych ktorzy lubią korki).

 • 5 17 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Powyżej następny głupek. Ma być i PKM i Gryf. Żaden monopol. Poza tym autobusy docierają tam, gdzie nie ma PKM. Nie wszyscy jeżdżą do Gdańska.

 • 14 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oooo

  A to ciekawe,bo jak gryf mial tyle lat monopol i wielokrotnie podwyzszal bilety to to niby bylo dobrze?!

 • 12 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MGG buł przeciw! ML była za!

  tyle w temacie.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PKM oraz Ścieżki Rowerowe do Trójmiasta

  Poprawimy sobie kondycję finansową oszczędzając na benzynie, a kto jeszcze nie obrósł w sadło, to poprawi sobie kondycję fizyczną na rowerze. Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Na co dzień PKM-ką, zaś w weekendy rowerami z rodzinką (piękny sen to był ...)

 • 1 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pluski36

  Połączenie Kartuz z Trójmiastem PKM jest jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym) osiągnięciem gospodarczym miasta i powiatu po wojnie. Wg @Mmg niczyja to zasługa, bowiem "...załorzenie .... zakładało...połączenie...." , a więc sukces jest jedynie dziełem konsekwentnej realizacji planu. Ale taki plan powstał przecież dzięki czyjejś inicjatywie. Odwagę opracowania i realizacji tego planu miał Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego po przewodnictwem Marszałka A.Struka. To wymagało niezwykłej odwagi, bo każde niepowodzenie, to przecież kryminał. A więc jest ktoś, komu Kartuzy mogą być wdzięczne.Natomiast na lokalnym podwórku motorem realizacji planu był, i dalej jest, poseł Lamczyk. Ale w obecnym klimacie politycznym byłoby "niedźwiedzią przysługą " lansowanie rzeczywistych autorów sukcesu, w tym przed dwoma laty rządzącej opcji politycznej. Gdyby przedsięwzięcie wzięło w łeb, to byłaby wina T. Na Kaszubach wieją od dawna polityczne wschodnie wiatry.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  PKM była budowana bez połączenia Glincz - Kartuzy , w/w odcinek powstał jako dodatkowa inwestycja , dzięki ministrowi Masselowi , a zawsze było widać koło ministra posła z Somonina i burmistrz Kartuz, czy byli jeszcze inni na pewno i to dzięki uporowi tych ludzi PKM trafiła do Kartuz , Gdynia pomimo szumu medialnego nie załapała się , co do planów i strategii to przy budowie Portu w Gdyni zaplanowano kanał barkowy do Rumi i do dziś nic z tego pomimo dostosowania przęseł estakady Kwiatkowskiego do budowy takiego kanału , a Kartuzy proszę sprawdzić w strategi rozwoju z 2005r nic nie planowano w sprawie rozwoju transportu kolejowego do Kartuz , a już kuriozum był pomysł budowy obwodnicy Kartuz (inni budowy ścieżki rowerowej) po nasypie linii kolejowej Kartuzy - Sierakowice , tak to juz jest z pomysłami czy strategiami , papier wszystko przyjmuje .

 • 10 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Dorniak

  Byłbyś wokalistą zespołu Masarnia to też byś miał czas na pisanie komentarzy pod każdym artykułem.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pamiętam, że ujadało tutaj wielu ...

  że im prędzej kaktus na dłoni wyrośnie, niż Lamczykowe bajdurzenie o kolejce się spełni.
  Co z tymi kaktusami ? Podlewacie trochę, czy już zupełnie uschły ??

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wszędzie na świecie kolejki dojazdowe ..

  rozkwitają dookoła większych miast. Mieliśmy szczęście, że i nam się to trafiło.

 • 19 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Plus dla PKM

  za to, kursuje w Swieta, bo Gryf ma wolne. A jak jest wolne w szkolach to tez mniej kursow,jakby Gryf byl tylko dla uczniow,a nie osob pracujacych,ktorzy rowniez w dni swiateczne musza dojechac do pracy. A PKM jezdzi - brawo.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krecik

  Ta PKM to na tle ogólnego zacofania istne cudo. Dziękuję Panu pośle Lamczyk, że Pan, tam gdzie trzeba dopilnował. Dobrych Świąt!

 • 4 14 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Plus dla PKM

  Gdyby Gryf był tylko dla uczniów, to by wcale nie jeździł poza dniami szkolnymi. Tak się jednak składa, że gdy uczniów nie ma, to nikogo nie stać na wożenie powietrza, jeśli nie dostaje dotacji na to.

 • 18 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @ Plus dla PKM

  No ciekawe a dlaczego w dni wolne od nauki szkolnej Gryf nie jeździ do Paczewa tam też mieszkają ludzie co chcą do pracy dojechać...bądźmy poważni jak chcemy by traktował nas ktoś poważnie.

 • 3 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do...

  Musisz iść do wójta, aby dopłacił do autobusów, które mają przewieźć kilka osób i po sprawie. Będziesz miał kurs. Tak to działa.

  Kolej by nie jeździła bez dopłat, nawet gdyby miała komplet pasażerów.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pomocy

  Gdzie jest stary i nowy cennik na stronie PKM? Nie mogę znaleźć.

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@ Dorniak

  To panie wokalista układaj pan słowa i takt do nowych utworów bo zespoły które mają wzięcie ćwiczą nieustannie między trasą koncertową no chyba że pana zespół jest daleki od bycia 'na topie'?

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zorientowany

  rozumiem, że każdy sie cieszy z takiego rozwiązania, ale cóż z tego skoro też tracą inni np. kierowcy, firmy, które stoją m.in. w korkach jak zamknięte są szlabany na Gdanskiej. Ile to idzie paliwa, roboczogodzin itd. tego jakoś nikt nie liczy, a w każdym litrze paliwa ok 60% różnych podatków. Skoro to juz była tak duża inwestycja trzeba było tory puścić nad gdańską(praktycznie cały gdańsk tak ma) i nie byłoby bez korków. No ale jak ktoś w tym jednym z najbardziej zakorkowanych miasteczek mógł o tym pomyśleć. Proszę mi tu nie wciskać, że proszę bardzo przesiądź się na PKM- niestety w wielu przypadkach tak to nie działa a wszyscy a w szczególności kierowcy płacą srogo.

 • 12 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Burmistrza MGG

  Dlaczego dworzec PKP jest jeszcze 5 metrów pod ziemią i nie ma widocznej realizacji o co chodzi?

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ zorientowany

  Przejazd kolejki to pół minuty, zamknięcie szlabanu PRZED przejazdem max 1 minuta, podnisienie szlabanu PO przejeździe następne pół minuty to razem DWIE minuty jest zamknięty ten szlaban. Jeśli znacznie dłużej, to reklamuj to u tych co naciskają przycisk zamykająco-otwierający. Niech pójdą do lekarza, aby sprawdził ich REFLEX oraz wyczucie czasu. Może myślą, że szybka kilku wagonikowa kolejka, to skład z węglem ze Śląska, który ma 75 wagonów i toczy się jak żółw.

 • 1 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mariola

  Jak Gryf padnie to dopiero kolej ceny dowali za bilety, także się tak nie podniecajcie.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Simon

  @ pomocy
  Cenniki są na stronie SKM, bo SKM jest przewoźnikiem na trasie do Kartuz.

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mariola

  Jak Gryf padnie to wejdzie szybko Albatros i nie będzie żadnej próżni...

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PKM górą

  Coraz czesciej odnosi sie wrazenie,ze to pasazerowie sa dla Gryfa,a nie Gryf dla pasazerow

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mgm

  To zasluga poprzedniej burmistrz i Pana Lamczyka. A MGG nawet nie stara sie o II etap Kartuzkiej obwodnicy, bo po co jak z tego nic by nie wpadlo do ... . Ciekawe jak sie postara Somonino o odbudowe trasy Kartuzy - Somonino bo przydalo by sie o to zadbac.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Aktualnie opracowywana jest dokumentacja na rozbudowę Kościerzyna Gdynia o drugi tor i elektryfikację , PKM elektryfikacja , Somonino Kartuzy przebudowa i elektryfikacja .

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ela Milek

  Jak wygląda codzienny transport? Czy idzie płynnie tak jak ten- http://ekspo-trans.pl/uslugi ?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo