Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Szymbark. W poszukiwaniu ropuch, żab, jaszczurek i traszek

Opublikowany: 2017-04-20 12:41 Autor: Magda Dzienisz

O zmroku dzieci i ich opiekunowie, wszyscy uzbrojeni w latarki, wiaderka i kalosze, ruszyli na poszukiwanie żab, jaszczurek i ropuch. Poszukiwania zakończyły się sukcesem, a mali przyrodnicy mogli podziwiać kilka gatunków płazów i gadów. Tak wyglądał pierwszy dzień warsztatów herpetologicznych, które przeprowadzono w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Świetna zabawa, doskonała przygoda z dreszczykiem emocji, a przede wszystkim edukacja – tak w skrócie można opisać rodzinne warsztaty herpetologiczne, które już po raz czwarty zorganizował Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Skierowane były do dzieci i ich opiekunów z całego województwa pomorskiego. Przez dwa dni poznawali oni batrachofaunę, czyli ogół wszystkich płazów i gadów występujących na danym obszarze – w tym przypadku w Kaszubskim Parku Krajobrazowym.

fot. nadesłane/Monika Rekowska

Warsztaty podzielone były na dwa dni. Pierwszy w całości poświęcono płazom. Młodzi uczestnicy najpierw nauczyli się, jak rozpoznawać poszczególne gatunki płazów. Zajęcia prowadził herpetolog Tomasz Narczyński.

- Uczestnicy poznali morfologię płazów i głosy godowe – wyjaśnia Monika Rekowska, główny specjalista ds. edukacji w OEE Szymbark. – W trakcie części wykładowej najmłodsi wykonywali żaby z kamieni, kolorowali wcześniej przygotowane wydruki z krajowymi sylwetkami płazów i układali puzzle.

To nie koniec atrakcji – najlepsze nastąpiło o zmroku. Wówczas wszyscy, uzbrojeni w latarki czołowe i kalosze, ruszyli w teren na wielkie poszukiwania.

fot. nadesłane/Monika Rekowska

fot. nadesłane/Monika Rekowska

- Udało nam się znaleźć ropuchę szarą, żabę trawną i jej skrzek, żabę jeziorkową, żabę moczarową. Nie zabrakło też traszki grzebieniastej i zwyczajnej. Ogromnym zaskoczeniem była różnorodność barw ropuchy szarej, która posiadała różne odcienie szarości, można było to zauważyć zwłaszcza przy porównywaniu dwóch osobników – opisuje Monika Rekowska.

Jak podkreśla – wszystkie zwierzęta schwytane do celów edukacyjnych odzyskały wolność.

Następnego dnia młodzi przyrodnicy mogli dowiedzieć się o najistotniejszych zagrożeniach dla rodzimej batrachofauny, sposobach ich minimalizacji oraz ochronie czynnej. Uczestnicy warsztatów nauczyli się również, jak rozpoznać gady. Ruszyli również w teren, gdzie prócz jaszczurek znaleźli… żmiję zygzakowatą.

fot. nadesłane/Monika Rekowska

- Kilkadziesiąt metrów od ośrodka znaleziono dwa gatunki jaszczurek: zwinkę i żyworodną. Największe zaś emocje wśród uczestników wzbudziła żmija zygzakowata, której stanowisko odnaleziono około kilometr od Ośrodka. Dzieci, przy zachowaniu bezpiecznej odległości, pod opieką pełnoletnich opiekunów i prowadzącego pojedynczo podchodziły podziwiać to niesamowite stworzenie. Przy okazji podkreślano, iż żmija jest jedynym wężem jadowitym występującym w Polsce. Uczulono dzieci na to, by zawsze podczas spotkania ze żmiją zachowywały bezpieczną odległość, gdyż jej ugryzienie może okazać się dla nich śmiertelne – wyjaśnia Monika Rekowska.

fot. nadesłane/Monika Rekowska

Na zakończenie warsztatów na uczestników czekała kolejna atrakcja – herpetologiczne koło fortuny.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tego wydarzenia.

(oprac. na podst. mat.pras.)

REKLAMA