Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Żukowo. Kto wykonuje więcej pracy - sołtys czy radny? Dyskusja nad podwyżkami dla sołtysów

Opublikowany: 2017-04-11 17:49 Autor: Magda Dzienisz

Od czerwca w gminie Żukowo zmieni się wysokość diet sołtysów, o co wnioskowało ośmioro z nich. Nie wszyscy zadowoleni byli jednak z formy podwyżki, jak i sformułowań zawartych we wniosku, w którym porównano skalę zadań radnych do pracy sołtysów.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Ożywioną dyskusję podczas sesji Rady Miejskiej w Żukowie wywołała kwestia podwyżki dla sołtysów. Według uchwały ma być ona uzależniona od liczby mieszkańców danego sołectwa. Podwyżki spowodowane były wnioskiem podpisanym przez ośmioro przedstawicieli sołectw (z 21 w całej gminie Żukowo), w którym apelowano o zwiększenie ich diet.

Jak się dowiedzieliśmy, pismo sformułowane zostało przez Krzysztofa Krasowskiego, sołtysa Przyjaźni. Postulowano w nim o podwyższenie diet do poziomu diet radnych.

- Nie uważamy się za gorszych, a praca, którą wykonujemy na rzecz mieszkańców przekracza to, co robią radni. Od kilkunastu lat diety sołtysa są bez zmian. W dobie internetu, a co za tym idzie, bankowych usług elektronicznych, w znacznym stopniu spada ilość wpłat za podatki u sołtysów (…). Sołtys, tak naprawdę główny propagator działań w swoim sołectwie, pełni tę funkcję społecznie, jednak koszty paliwa, telefonów itd. ciągle rosną – napisano we wniosku.

Radny Stanisław Groth zauważył, ze sformułowano go w dość niefortunny sposób. Stwierdził, że radni również wykonują mnóstwo obowiązków społecznie, a pismo urąga ich pracy.

fot. Magda Dzienisz

- Nikt nie jest tu na etacie. Gros radnych to rolnicy. Nikt nas z pracy nie zwalnia, aby przyjść na sesję trzeba wcześniej pozałatwiać swoje obowiązki – podkreślał.

Tomaszowi Pellowskiemu również nie podobały się sformułowania zawarte we wniosku.

- Nie podoba mi się to uzasadnienie, nie chcę oceniać czy sołtysom się należy podwyżka czy nie. Wniosek obraża radnych, ale i tych, którzy wykonują inne prace społeczne. Od oceniania czy radny wywiązuje się z obowiązków są wyborcy. Następnym razem, gdy ktoś będzie oceniał naszą pracę, niech zapozna się z tym, ile mamy komisji, ile czasu przebywamy w urzędzie, ile odbieramy telefonów, a nie pisze puste słowa – stwierdził.

Inni radni podkreślali, że sołtysom podwyżka się należy, a zwłaszcza tym, których sołectwa liczą po kilka tysięcy mieszkańców.

- Praca sołtysów wykonywana jest poprawnie i z dużym zaangażowaniem – mówił Mirosław Nowak, chwaszczyński radny. – Patrząc chociażby na naszą panią sołtys, która codziennie dostaje po kilka maili, odbiera mnóstwo telefonów i wykonuje olbrzymią pracę. Nie możemy porównywać pracy sołtysów małych sołectw, Widlina czy Nowego Świata, które liczą po 500 mieszkańców, do kolosów: Banina czy Chwaszczyna. W tych dużych sołectwach naprawdę jest co robić. Sołtysom należą się te pieniądze.

Albin Bychowski także zwrócił uwagę na to, że sołtysi większych sołectw mają nieporównywalnie więcej pracy i problemów do rozwiązania niż szefowie małych miejscowości.

Głos zabrali również sami sołtysi. Lidia Cendrowska, sołtys Sulmina, której podpis znalazł się pod wnioskiem, przepraszała za słowa, które w nim zawarto. Zwracała uwagę na to, że sołtysi małych miejscowości również wykonują dużo pracy.

Sołtys Sulmina Lidia Cendrowska. fot. Magda Dzienisz

- Forma wniosku absolutnie mi nie odpowiadała i uważam, że rzeczywiście obraża on osoby wykonujące pracę społeczną – powiedziała. – Pomimo tego, że liczebność mojej wsi jest niewielka, włożyłam mnóstwo pracy w kwestię wybudowania drogi na terenie naszego sołectwa. Nie pracowałam na rzecz wyłącznie mojego sołectwa, ale również na rzecz sąsiednich sołectw. Odbyłam nieskończoną ilość spotkań, rozmów. Czuję teraz jakby mi próbowano podciąć skrzydła. Uważam, że powinna być równa płaca dla wszystkich.

Sołtys Borkowa Bartosz Dagiel podkreślał, że sołtysi wykonują pracę społeczną, nie wykonują tego dla diet i wynagrodzeń. Takie samo zdanie miały sołtys Chwaszczyna Jolanta Wiercińska oraz Elżbieta Klinkosz, sołtys Skrzeszewa.

- Nie podpisałam się pod tym wnioskiem, gdyż nie podobała mi się taka forma i treść. Przepraszam w imieniu swoim i sołtysów – mówiła Jolanta Wiercińska.

- Dla mnie treść tego pisma też jest śmieszna. Kiedy zostawałam sołtysem wiedziałam, że to praca społeczna. Cieszyłam się, że dostaję chociaż zwrot kosztów dojazdu. Jeżeli ma być podwyżka, to niech będzie dla wszystkich jednakowa – stwierdziła sołtys Skrzeszewa.

Sołtys Skrzeszewa Elżbieta Klinkosz. fot. Magda Dzienisz

Burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski tłumaczył, że widząc różnice w wielkości sołectw, postanowił zwrócić się do komisji rady o wypracowanie rozwiązań. Również zwracał uwagę na fakt, że sołtysi większych miejscowości mają więcej zadań niż szefowie mniejszych sołectw. Odniósł się także do sformułowań zawartych we wniosku podpisanym przez ośmioro sołtysów.

- Ocena czy sołtys lub radny wykonuje więcej czy mniej pracy jest oceną subiektywną osoby, która sformułowała wniosek. Uważam, że radni wykonują pracę z dużym zaangażowaniem. Myślę, że ocenianie jakości i ilości pracy być może było za daleko idące. Sołtysi są jednak na tym pierwszym froncie, szczególnie, gdy wymaga jest szybka interwencja. Większość sołtysów w naszej gminie wykonuje bardzo pozytywną pracę dla swoich środowisk, jest ona często mrówcza – podkreślał. – Celem tych podwyżek było zauważenie i docenienie pracy sołtysów.

Uchwała przeszła większością głosów. Dziesięciu radnych było „za”, siedmiu wstrzymało się od głosu, przeciw był Paweł Koreń.

Dziesięciu radnych głosowało „za” uchwałą. fot. Magda Dzienisz

Zmiany w wynagradzaniu sołtysów i przewodniczących rad osiedlowych obowiązywać będą od czerwca. Do zryczałtowanej diety z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowej (301 zł dla sołtysów) dojdą odpowiednio: 50 zł dla sołtysa z sołectwa liczącego do 500 mieszkańców, 100 zł (powyżej 500 do 1500 mieszkańców), 150 zł (powyżej 1 500 do 3 000 mieszkańców), 200 zł (powyżej 3 000 mieszkańców).

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [52]

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kierdziołek

  Popierom, tak jako i stary Maciascyk i Kuba Walendziok.

 • 14 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KaczyFan

  Skoro Pani Wiercińska jak i inni sołtysi nie zgadzają się z treścią wniosku niech zrezygnują z podwyżki ;)

 • 9 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Jestem przewodniczącym Rady Osiedla Wybickiego w Żukowie i bywam raz w tygodniu w Urzędzie Gminy załatwiając sprawy mieszkańców. Rozwieszam banery z ogłoszeniami, roznoszę powiadomienia itp. Jest to funkcja społeczna, przed wyborem nie wiedziałem, że dostaje się jakiekolwiek pieniądze. Sołtys powinien dostawać dodatki za udokumentowane wydatki (ale rym). Zapraszam na pierwszy festyn osiedlowy w niedzielę 10 września.

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tomasz...

  Czy masułana bedzie grała ?

 • 9 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tomasz Dorniak

  Całkowicie się z Panem zgadzam. Zarówno funkcja radnego jak i sołtysa jest funkcją społeczną, nikt nikogo do kandydowania nie zmusza i "licytowanie się " kto więcej robi i ile powinien dostać dla mnie jako wyborcy jest żenujące. I radni i sołtysi powinni mieć komórki służbowe wykorzystywane wyłącznie do celów wynikających ze społecznego mandatu i zwrot ewentualnych kosztów dojazdów, natomiast czas , który poświęcają jest ich społecznym wkładem. Komu to nie pasuje to niech nie kandyduje.

 • 12 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krecik

  Ta dyskusja jest zbyteczna. I niech nikt nie odważy się zaprzeczyć. Wiadomo, że najbardziej zapracowaną osobą na świecie jest Pan Tomasz Dorniak.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do WD

  Dlaczego nie ma informacji o skardze na działalność burmistrza?

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jaja

  To są jaja jak berety. Albo jak to żukowskie wielkanocne. Zebrały się chłopy i rozważają ile sobie dać podwyżki.

 • 10 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  dobrze że za dobry rok wybory i myślę że w Żukowie nastapi zmiana ? wszystko na to wskazuje.

 • 1 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do powyzej

  porzuc kolego wszelka nadzieje. ta kadencja pokazuje ze mozna zrobic duzo bez pozyczek i dobrej wspolpracy

 • 14 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyszło szydło z worka

  Czyli, to o co chodzi "najlepszemu" Sołtysowi w gminie. Zarozumialstwo, obrażanie ludzi i kasa. Do tego złośliwość i mściwość. Najważniejsza zaleta: wielka przyjaźń z PANEM Burmistrzem.

 • 10 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wystarczy zrobić festyn

  Sponsorzy potrafią być hojni.

 • 13 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Wyszło szydło z worka

  Zabawne... zrobili znow z kogos kozła ofiarnego a wszyscy sołtysi dostana kasę. Niech z niej zrezygnuja skoro wszyscy sa tacy społeczni ;-)

 • 8 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo dla oddanych społeczników

  Dla ludzi dobrych, których głównym celem i postawą jest służba innym. Brawo dla Tych, co potrafią być ponad pieniądze i splendor władzy. Brawo dla Tych, co mają godność i mądrość, które są Ich największym atutem!

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bogaty

  Dlatego w dojrzałych demokracjach biedacy nie biorą się za prestiżowe wybieralne stanowiska, tylko pracują po 12 godzin dziennie, żeby coś w życiu osiągnąć, albo idą na studia.

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie moge normalnie

  łapka do góry i łapka na dół i tak pracują ciężko

 • 9 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A drogi?

  Dlaczego nie ma równiarki? Dlaczego chodniki i ulice nie zamiecione?

 • 5 9 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Michał

  Bez wynagrodzenia w tych czasach? Absurd. 300 zł miesięcznie? Żałosne

 • 7 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Michał

  To nie jest praca, ani wynagrodzenie.

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  W dupach wam się poprzewracało?!!!!

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  W przypadku publicznych pieniędzy to społeczeństwo powinno wyrazić zgodę na podwyżki a nie koryciarze!!

 • 6 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 300zł

  Można furę do pełna zatankować. A malucha prawie dwa razy. Także bez przesady, to jest stanowisko dla społecznika i dające jakiś prestiż, zaufanie. Kto chce zarobić do pracy niech idzie.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Meee...meee..eee

  To tylko ja - Koziołek Matołek:)

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Bogaty

  Bo w normalnych, dojrzałych demokracjach pieniądze dają władzę, a w tych rozwijających się władza daje pieniądze. Nie wiadomo co lepsze. Smacznego jajka. Roman

 • 11 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie i panowie

  Mam pytanie o gospodarnosc tej kadencji w radzie jest trzech wiceprzewodniczących w urzędzie dwóch zastępców teraz podwyżki dla sołtysów i co dalej jeszcze? ????

 • 12 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@do powyzej

  Piszesz że ta kadencja pokazuje że można zrobić dużo bez pożyczek i dobrej współpracy podaj chociaż dwa pomysły które zostały zrealizowane w tej kadencji chodzi mi o konkretne inwestycje a co do współpracy to sam sobie odpowiedź teraz jest dwóch wice burmistrzów poprzedniej kadencji był jeden teraz jest trzech wice przewodniczących przedtem było dwóch a jak ma się sprawa z pozyskiwaniem środków unijnych funduszy inwestycyjnych.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@powyżej

  Ale kłamstwo chyba nie wiesz co było na sesji. Kolejne obligacje. Hipokryzja.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dorniak

  plakaty banery rozwieszasz SWOJE wogole za co wam pieniądze jesteście społecznikami skandal !!!!

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Dorniak

  Pana banery zaśmiecają krajobraz. Nie cierpię ich, tego badziewia.

 • 13 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  A co robi druga zastępczyni, bierze kaskę i jest ok. Burmistrz zostanie rozliczony i zobaczymy ile pozyskał środków unijnych w trakcie kadencji. Zobaczymy czy dostanie dofinansowanie na kanalizację? Gminy Stężyca, Przodkowo, Szemud skanalizowane prawie w 90%, a gmina Żukowo ledwo może 30%. Wyborcy ocenią.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator

  Sołtysowa Sulmina jest chyba na każdej sesji.

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do redaktora

  A co ze skargami na burmistrza????

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Będzie ich więcej.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Wyborca

  Ważne, by jak najwięcej Sołtysów pozyskać.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Wyborca

  To i tak nic nie pomoże. Mieszkańcy swoje wiedzą.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obserwator

  Sołtysowa? - Czyli żona sołtysa? Czy może Sołtyska lub Pani Sołtys?

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Urzędnik

  Ale co oprócz brania kasy robi zastępczyni?

 • 2 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dmian

  Pochodzę z sołectwa liczącego ok 1230 mieszkańców i widzę ,że "nasz " sołtys bardziej się angażuje w prace na rzecz społeczeństwa niż radny . Uważam, ,że należą się podwyżki sołtysom, tym bardziej ,że paliwo i telefon to są spore wydatki (nie licząc czasu , ale skoro społecznie..)

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja z Zukowa (wies )

  Przepraszam nie mam w pracy polskich liter . Dla mnie jest bez znaczenia czy radny , czy soltys dostana 300 czy 500+ , bo ani jednego , ani drugiego nie widze w mojej okolicy ...... Pozdrawiam soltysa Zukowa i naszego radnego Pana Stanislawa , ktory oprocz swojej okolicy ( drogi ) nic nie robi a i tak go sasiedzi wybiora . Pozdrawiam i do nastepnych wyborow . moze cos zmienimy .
  Mieszkaniec Zukowa od urodzenia .

 • 3 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Kto wykonuje więcej obowiązków - radny czy sołtys?
  Myślę, że pytanie należy postawić nieco inaczej.
  Kto ma więcej obowiązków do wykonania - radny czy sołtys?
  Na to ostatnie pytanie odpowiedź może być zdecydowanie jedna - sołtys!
  Tak należy spojrzeć na sprawę, gdyż wszelkie inicjatywy na wsi powinny wychodzić od dobrego, światłego sołtysa. Problem jedynie w tym, czy ten ktoś, wybrany na sołtysa, ma ambicje i wiedzę. Czasem zdarza się, że brak znajomości podstawowych przepisów np. w zakresie korzystania z funduszu sołeckiego, uniemożliwia świadome działania dla dobra wiejskiej społeczności. Ten brak wiedzy uniemożliwia czasem sołtysowi uzasadnienie swoich racji na zebraniu wiejskim, w przypadku innego zdania wójta czy burmistrza. Dlatego zwiększenie wynagrodzenia sołtysa do wysokości poziomu radnego nie powinno być żadnym problemem, ale tylko wtedy, kiedy sołtys wykazuje się chociażby zdrowym rozsądkiem, pełnym zaangażowaniem w swojej działalności, inicjatywami promującymi swoją wieś w gospodarce, kulturze i tradycji. Hasło "Nowoczesność w polu i w zagrodzie" nie może być puste, a sołtys w swoim środowisku powinien być osobą nieprzeciętną. W naszych, kaszubskich warunkach, znajomość przepisów, to nie tylko te dotyczące gospodarki, ale też te związane z ochroną cennego dziedzictwa kulturowego w zakresie zabytków, ochrony krajobrazu i przyrody. Przykro mi, że w wielu wsiach mamy sołtysów, którzy nie znają historii swojej wsi i ten temat jakby nie istniał. W tej sytuacji już wcale nie dziwi fakt, że stara wieś 700-letnia nie doczekała się obchodów swojego jubileuszu.
  Więc, takich sołtysów, którzy są prawdziwymi entuzjastami swojej wsi i skarbnicą wiedzy o regionie należy traktować z wielkim szacunkiem. Sołtysi takiego pokroju powinni być należycie wynagradzani.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  dla mnie dziwnie to wygląda tym bardziej który sołtys był inicjatorem tego pomysłu przecież startując w wyborach na sołtysa wiedział na co się decyduje.
  Kolejnym znakiem zapytania są życzenia od włodarzy gminy czy sa skierowane tylko do kaszubów bo jako jedyni napisali po kaszubsku inne gminy nawet te bardziej kaszubskie złożyli życzenia w języku polskim czyli w gminie Żukowo ci mieszkańcy którzy nie rozumieja j.kaszubskiego jak maja się czuć w takiej sytuacji ?

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Stajszevsczi Boys

  Ładnie napisałeś, ale kto ma decydować o tym, czy Sołtys zasługuje na podwyżkę? Mieszkańcy? Rada? Włodarz? Zawsze może być źle. Dieta musi być równa dla każdego. Poprostu niech ludzie nie wybierają byle kogo.

 • 5 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przyjaźń

  Prawdopodobnie najpiękniejsza wieś w gminie. Miała być rewitalizacja! Wszystko było zapisane w programach operacyjnych. A Pan Burmistrz podobno jest historykiem?

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @podatnik

  Bo widzisz tu nikt nikogo spoza Kaszub nie zapraszał.

 • 8 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do kanki

  I co? Kiełbasa wyborcza chyba się nie udała. Ludzie nie są tacy głupi jak się wydaje co niektórym.

 • 8 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wszystkich malkontentów

  Skoro bycie radnym lub sołtysem to taka fajna fucha to proszę się zaprezentować i kandydować.
  A może kandydowaliście, ale społeczność lokalna Wam nie zaufała i teraz gorzkie żale jak to w „wielkim poście".

 • 10 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  To nie jest fucha. Sołtys ma reprezentować swoją wieś i jej interesy, a nie być lizodupem burmistrza. Kto bierze tę funkcję dla kasy to widać. Niestety w niektórych społecznościach brakuje mądrych ludzi. Poza tym głupota często nie ma wstydu.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tomasz

  Czy Pan robi coś poza pracą społeczną? Ciągle sie Pan chwalisz. Mój pies dużo szczeka a mało gryzie. Uwaga uwaga w czynie społecznym napisze komentarz...

 • 0 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do powyżej

  Chyba nie zrozumiałeś mojego wpisu, ironizowałem pisząc o fajnej fusze. Oczywiście, że sołtys ma dobrze reprezentować swoją wieś i u nas w gminie w większości przypadków tak jest. Z treści i kontekstu tych wpisów, do których się odnosiłem wynika, że ich autorzy nie robią nic poza bezinteresowną krytyką wszystkich działaczy społecznych.
  Ps: określenie, którego użyłeś do opisania tego kim sołtys nie powinien być - nie przystoi, po co to.

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "Ilość wpłat za podatki zmalała"

  Buchachachacha....i dobrze, bo jeszcze, który znowu coś zgubi.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do @Do powyżej

  A ja myślałem, że Twój wpis jest sarkastyczny.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do powyżej

  Widać na zdjęciu, kto przeprasza i się podlizuje

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo