Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Mieszkańcy Kaszub chcą pomóc Kasi z Sierakowic. Wkrótce akcje szukania dawcy szpiku

Opublikowany: 2017-05-08 10:33 Autor: Magda Dzienisz

W pięciu miejscowościach już wkrótce odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wszystko po to, by pomóc 27-letniej Kasi z Sierakowic, mamie małego Tymka, w walce z chłoniakiem limfoblastycznym. Pierwsza taka akcja już 13 maja w Kamienicy Królewskiej.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Kamienica Królewska, Wejherowo, Stężyca, Kartuzy, Miechucino – w tych miejscowościach za kilka dni będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca komórek macierzystych. Dni Dawcy Szpiku organizowane są tu z myślą o Kasi z Sierakowic – 27-letniej młodej mamie, która w 7 miesiącu ciąży dowiedziała się o chorobie: chłoniaku limfoblastycznym. Od tej pory Kasia przebywa w szpitalu, a jej marzeniem jest powrót do domu, do synka i męża.

fot. archiwum prywatne

- Na szczęście Tymek urodził się zdrowy i to daje mi siłę do walki. Nie chce się poddawać i się nie poddam – mam wokół siebie bliskich i przyjaciół, którzy dają mi siłę. Mam teraz wszystko czego potrzeba, a do szczęścia brakuje mi tylko jednego – zgodnego Dawcy! – apeluje Kasia.

Już 13 maja akcja zbiórki krwi i rejestracji dawców szpiku odbędzie się w Kamienicy Królewskiej. Przy tutejszym kościele stanie ambulans, a włączyć się do akcji będzie można w godz. 9.00-14.00.

fot. źródło: Facebook/Kasia i Inni potrzebują Twojej pomocy!

Tydzień później, w sobotę 20 maja, szansę na pomoc Kasi będą mieli mieszkańcy Wejherowa oraz uczestnicy Przebojowej Majówki w Stężycy. W niedzielę akcje rejestracji dawców szpiku odbędą się w Kartuzach oraz w Miechucinie.


fot. źródło: Facebook

Więcej informacji na temat akcji znajduje się również na Facebooku.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [11]

 • 11 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Ktoś znów robi biznes na chorobie. Ten proceder opisałem w "Księdze zdrowia". W Sierakowicach i sąsiednich miejscowościach zorganizowałem kilkanaście wykładów, aby ludzie sami się wyleczyli z nowotworów, chłoniaków oraz białaczek. Pani Kasia skończyła medycynę i wmówiono jej, że musi mieć przeszczep, dostać chemię, że dziecko powinno się wcześniej urodzić, aby było zdrowe. Proponuję włączyć myślenie! Moja siostra nie żyje właśnie przez takie postępowanie "lekarzy", którzy stosują procedury niezgodne ze zdrowym rozsądkiem. Pani Kasiu, proszę zrobić badanie na chlamydię (daje takie same wyniki jak białaczka), macierzyste komórki nowotworowe, zażyć astaksantynę z wodą o ujemnym potencjale Redox z imbirem. Jeśli jakiś konował twierdzi, że dziecko jest zdrowe, to Pani nie ma chłoniaka lub on nie ma wiedzy z podstawówki.

 • 0 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dorota

  Pani Kasia nie choruje na białaczkę, a na agresywny rodzaj chłoniaka t-limfoblastycznego.

 • 9 6 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszuba

  Dorniaku same bzdury wciąż pleciesz i pisześ.

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pusia

  kim jest Pan Tomasz? skończył medycynę? to lekarz? a może znachor?

 • 5 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marcin

  Ten Dorniak to plecie gorzej niż menele pod budą z piwem

 • 5 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyższych

  Krytykujecie pana Tomasza, a pojęcia nie macie o pewnych rzeczach. Nie twierdzę że ma rację i że na wszystkim się zna ale warto spróbować. Ja też gdybym słuchała lekarzy nie było by mnie tu dziś...ale intuicja i determinacja podpowiedziały co robić. Pani Kasiu proszę szukać, czasami banalne rzeczy mogą pomóc, czy nawet stare sprawdzone babcine sposoby. Powodzenia :-))

 • 4 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kinia

  Panie Dorniak głupoty gadasz!już dawno Pana prokuratura ma na oku!!!!

 • 4 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Dla niezorientowanych: proszę przeczytać, szczególnie zakończenie o testach na ludziach i wyciągnąć wnioski. Tak działa onkologia, o czym będę w czerwcu mówił w Sejmie. Zamiast leczyć podaje się środki, które powodują nowotwory.
  Leczenie.
  Chemioterapia jest główną metodą leczenia chłoniaka limfoblastycznego. Chłoniaka limfoblastycznego leczy się zazwyczaj bardziej intensywnie niż inne rodzaje chłoniaka. Przebieg leczenia jest podobny jak w przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej.

  Chemioterapia zazwyczaj dzieli się na trzy fazy: indukcyjną, konsolidacyjną oraz podtrzymującą. Niekiedy w leczeniu wykorzystuje się komórki macierzyste.
  Leki cytostatyczne można podawać bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego.
  Jeśli choroba rozprzestrzenia się, niekiedy można stosować radioterapię w obrębie mózgu oraz kręgosłupa.

  Chemioterapia

  Chemioterapia polega na podawaniu pacjentowi leków przeciwnowotworowych (tzn. cytostatyków), w celu zniszczenia komórek nowotworowych. Leki można podawać w postaci kroplówki, zastrzyku lub tabletek.

  Faza indukcyjna
  Na tym etapie celem jest zniszczenie możliwie jak największej liczby komórek nowotworowych. Przez około 10 tygodni, co tydzień będziecie Państwo otrzymywać kombinację wielu różnych leków.

  Faza konsolidująca
  Na tym etapie będziecie Państwo otrzymywać bardziej intensywne dawki leków cytostatycznych w celu maksymalnego zniszczenia pozostałych komórek nowotworowych. Ta faza leczenia trwa zazwyczaj kilka miesięcy i odbywa się w ambulatorium. Niekiedy w leczeniu wykorzystywane są komórki macierzyste.

  Faza podtrzymująca
  Na tym etapie celem jest ograniczenie do minimum ryzyka nawrotu choroby po zakończeniu leczenia. W tej fazie leczenia chemioterapia jest najmniej intensywna, odbywa się zwykle w trybie ambulatoryjnym i może trwać kilka lat.

  Leczenie dooponowe
  Polega na podawaniu leków bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Jest to działanie o charakterze profilaktycznym, w celu zapobiegania rozprzestrzenieniu się komórek chłoniaka do płynu mózgowo-rdzeniowego lub w celu leczniczym, jeśli rozprzestrzenienie już nastąpiło.

  Radioterapia

  W wyniku stosowania radioterapii (bardzo silne promieniowanie) zniszczeniu ulegają komórki nowotworowe, przy maksymalnym oszczędzaniu komórek zdrowych.
  Jeśli dochodzi do zajęcia płynu mózgowo-rdzeniowego przez komórki chłoniaka, stosuje się kombinację chemioterapii z naświetlaniem obszaru mózgu oraz kręgosłupa.

  Przeszczepianie komórek macierzystych

  Niekiedy w leczeniu pacjentów z rozpoznaniem chłoniaka wykorzystuje się komórki macierzyste - własne lub pochodzące od dawcy. Wyjątkowe cechy komórek macierzystych polegają na ich zdolności tworzenia nowych, zdrowych komórek krwi.

  Leczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych nie należy do metod rutynowych i nie w każdym przypadku można je stosować. Kwalifikując chorego do leczenia tą metodą, lekarz bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta oraz jego wiek.

  Niekiedy pacjenci dysponują własnymi komórkami macierzystymi przechowywanymi w odpowiednich placówkach (bankach komórek macierzystych). Mogą oni przyjmować większe dawki leków cytostatycznych, które bardziej skutecznie niszczą komórki nowotworowe. Po ukończeniu chemioterapii ich własne komórki macierzyste, wprowadzane do organizmu za pomocą kroplówki (jak podczas transfuzji krwi), pomagają w odbudowie komórek krwi. Zabieg taki nazywamy przeszczepem autologicznym.

  U niektórych pacjentów stosuje się komórki macierzyste pobrane od dawców. Zabieg taki nazywamy przeszczepem allogenicznym.

  Leczenie sterydami

  W przebiegu leczenia chłoniaków sterydy często wspomagają chemioterapię. Ich działanie łagodzi niekorzystne objawy choroby i zapobiega nudnościom.

  Badania kliniczne

  Prace badawcze nad wprowadzeniem nowych metod leczenia chłoniaków trwają nieprzerwanie. Lekarz prowadzący może Państwu zaproponować przystąpienie do badań klinicznych, których celem jest porównanie nowatorskich metod leczenia z najlepszymi metodami standardowymi. Lekarz powinien wyjaśnić i przedyskutować z Państwem przebieg leczenia w ramach badania klinicznego oraz uzyskać od Państwa pisemną zgodę na włączenie do takiej procedury.

  Przed rozpoczęciem każde badanie kliniczne musi być zaakceptowane przez Komisję Bioetyczną, której zadaniem jest ochrona praw pacjentów.

  Na każdym etapie trwania badania klinicznego mają Państwo prawo zrezygnować z dalszego udziału. Lekarz zaproponuje wówczas włączenie najlepszego leczenia standardowego.

  Uzyskiwanie informacji i szukanie wsparcia

  Każdy pacjent w indywidualny sposób radzi sobie z chorobą i doświadcza różnych emocji. Warto pamiętać, że pomocna może okazać się rozmowa z rodziną, przyjaciółmi, lekarzem prowadzącym lub pielęgniarką.

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Choroby jatrogenne – pod tą tajemniczą nazwą ukrywają się choroby wywołane przez lekarzy. Są one spowodowane niefrasobliwością lekarza w stosunku do oddanego pod jego opiekę pacjenta, a także celowe działania lekarza w celu wywarcia na pacjencie odpowiednich zachowań – poddania się badaniu albo zabiegowi medycznemu, stosowania przepisanych leków. Zachowania jatrogenne lekarza wywołują u pacjenta lęk, poczucie zagrożenia, co wywołuje dodatkowe schorzenia wywołane autosugestią.
  Typowe działania jatrogenne lekarza w stosunku do pacjenta:
  Przekazywanie i odbiór informacji – brak lub niewystarczające informacje, używanie określeń niezrozumiałych przez pacjenta, zamierzone i bezpośrednie straszenie chorego.
  Badanie lekarskie – lekceważenie potrzeby całościowego podejścia do pacjenta i wytwarzanie dystansu między lekarzem a pacjentem, badanie pacjenta przy innych osobach, lekceważenie jego poczucia skrępowania i zawstydzenia, pogłębianie u pacjenta fałszywego i lękotwórczego obrazu własnej choroby.
  Badania dodatkowe – wykonywanie dodatkowych licznych badań bez uzasadnienia, lekceważenie potrzeby przygotowania pacjenta pod względem psychologicznym do czekających go badań diagnostycznych.
  Leczenie – wykonywanie zabiegu lub leczenia bez dodatkowych wskazań, lekceważenie potrzeby przygotowania pacjenta pod względem psychologicznym do zabiegu, nieuzasadnione stosowanie leków, prowadzące niekiedy do farmakomanii.
  Hospitalizacja – skrajne i sztywne trwanie przy pionowym układzie hierarchicznym, pozbawienie chorego snu i wypoczynku, co wiąże się zarówno z niekulturalnym i hałaśliwym zachowaniem personelu szpitala, jak i bezdusznie zredagowanymi regulaminami.
  Autor: Józef Słonecki
  Źródło: http://www.bioslone.pl/zdrowie-a-medycyna/jatrogenia
  „W niedawnych badaniach oszacowano, że w USA liczba zgonów z powodu błędów medycznych wynosi około 251.000 rocznie, co sprawia, że błędy medyczne to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci. Występowanie błędów jest znacznie wyższe w Stanach Zjednoczonych niż w innych krajach rozwiniętych, takich jak Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Niemcy czy Zjednoczone Królestwo (U.K). W tym samym czasie odnotowano mniej niż 10 procent błędów medycznych. W tym badaniu opisano wyniki badania skuteczności wdrożenia systemu raportowania błędów medycznych o nazwie MEDMARX w 25 szpitalach w stanie Pensylwania.”
  Your Health Care May Kill You: Medical Errors. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28186008/
  W 2003 roku amerykański system opieki zdrowotnej był główną przyczyną śmierci.
  Do dziś pewnie niewiele się zmieniło…
  Death by Medicine – Choroby jatrogenne
  Całkowita liczba zgonów jatrogennych przedstawionych w poniższej tabeli wynosi 783.936 .
  Jest oczywistym, że amerykański system medyczny jest główną przyczyną zgonów i obrażeń w Stanach Zjednoczonych.
  W 2001 roku roczna śmiertelność z powodu chorób serca wyniosła 699 697 ;
  Roczna ilość zgonów z powodu raka wyniosła 552 251

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zawsze razem

  Kasiu jesteśmy z Tobą !!!!!!!w jedności siła,nie ma innej opcji!!!!!!musisz żyć,jesteś potrzebna!!!!!Pozytywne nastawienie to 100% sukcesu.

 • 1 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # solidarni wśród nas

  W kilku miejscowościach porozwieszane plakaty informujące o akcji oddawania krwi i rejestracji dawców w Kamienicy.

  Nikt z nas nie zna dnia ani godziny,kiedy znajdzie się w takiej sytuacji jak chorzy z Akademii,czy Kaśka?.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo