Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Formex Reklama
Szybka Kolej Miejska Kaszuby

Pomorska Rada Oświatowa za referendum ws. reformy edukacji. M. Gołuński: Nie jest na to za poźno

Opublikowany: 2017-05-10 23:27 Autor: Wojciech Drewka

Według Pomorskiej Rady Oświatowej konieczne jest przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie reformy oświaty. - Reforma oświaty nie była konsultowana, a na przeprowadzenie referendum jest jeszcze czas, o ile rząd nie będzie grał na zwłokę - mówi burmistrz Kartuz, który brał udział w dzisiejszym posiedzeniu PRO.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Obradująca w środę Pomorska Rada Oświatowa zwróciła uwagę, że brak jest odpowiedzi na pytanie o cel reformy edukacji. Według członków PRO tak istotne zmiany w systemie oświaty, ingerujące w strukturę szkolną, w szczególności likwidujące gimnazjum, powinny być poprzedzone rzetelną analizą sytuacji na poszczególnych etapach ich wdrażania.

S.Lewandowski/UMWP

Pomorska Rada Oświatowa podkreśla także brak pełnego zabezpieczenia programowego i metodycznego procesu kształcenia i wychowania na wszystkich etapach edukacji szkolnej, a także brak rozwiązań systemowo wspierających nauczycieli. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum, za którym opowiada się 910,5 tysiąca obywateli.

W powiedzeniu Rady Oświatowej brali udział także przedstawiciele kartuskiego samorządu: burmistrz miasta oraz Elżbieta Reiter, szefowa gminnego wydziału oświaty.

- Obradom Pomorskiej Rady Oświatowej rzeczywiście towarzyszyły spore emocje za sprawą rodziców, którzy przybyli na spotkanie. Ale trudno się dziwić, skoro przy wprowadzaniu reformy oświaty zabrakło szerokich konsultacji z rodzicami, nauczycielami i samorządami – mówi Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz. – Nie można też mieć żadnych złudzeń co do konsekwencji reformy dla samych nauczycieli. W tym roku w naszej gminie zwolnień nie będzie, ale już w przyszłym roku i w latach kolejnych sytuacja będzie bardziej drastyczna. A musimy pamiętać, że samorządy nie mają wyboru i muszą zrealizować wymagania wynikające ze zmiany systemu oświaty.

S.Lewandowski/UMWP

Zdaniem szefa kartuskiego samorządu nie jest jeszcze za późno, by przeprowadzone zostało referendum w sprawie reformy oświaty.

- Przedstawiono nam bardzo konkretny harmonogram z którego wynika, że wbrew temu co mówi strona rządowa, wcale nie jest za późno na przeprowadzenie referendum – mówi Mieczysław Gołuński. – Wiele zależy od tego czy wolę tak licznej grupy obywateli, którzy wnoszą o przeprowadzenie referendum, rząd uszanuje i czy nie będzie zwlekał z podjęciem stosownych kroków w tej sprawie.

S.Lewandowski/UMWP

REKLAMA

Razem można więcej

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [78]

 • 56 13 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gołuński Mieczysławie

  Skończ waść wstydu oszczędź...

 • 35 10 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # freddie

  jedynie dyrektorzy boją się o swoje stołki. cała kadra pracę i tak mieć będzie. Pan dyrektor będzie tylko i aż nauczycielem.

 • 19 7 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  siedzi boss...

  a jak referendum wyjdzie nie po waszej myśli to pewno powiecie że ktoś przy wynikach grzebał.

  @freddie - nauczyciele niestety też nie będą mieli lekko, nawet nowy program na wielu wymusi dokształcanie.

 • 18 6 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @freddie

  nie koniecznie, reforma to też 4 tyś nowych placówek...

  praktycznie w każdej analizie mówi się o brakach kadrowych więc o jakich zwolnieniach Mieciu prawi ?

  BTW: ilu licealistów / gimnazjalistów chodzi na korepetycje by zdać egzamin ? wielu ? no to chyba czas wymienić kadrę...

 • 39 9 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Panie Burmistrzu! Zajmij się Pan tym na co Cię wybrano! Reformę zostaw Pan tęższym głowom! A tak ogólnie to już postanowione i żadnych referendów nie będzie! Życzę Panu owocnej pracy.

 • 29 8 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mietek.

  Mam pytanie do Pana Burmistrza. Czytałem że zostaną posadzone drzewa na miejsce tych wyciętych na rynku! Kiedy Chce Pan to zrobić? latem? Jak się coś mówi to trzeba realizować! Czy nie tak? Rynek teraz wygląda nieciekawie. Pomyśl Pan nad tym.Będziemy Panu bardzo wdzięczni. Pozdrawiam

 • 10 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  tak tak, na wasze płacze nigdy nie jest za późno, 1 września też będziecie wołać o referendum?

 • 20 9 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # żenada

  Referendum w sierpniu, a nabór do szkół w grudniu? Urwali się PO-wcy z choinki?

 • 19 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pseudogimnazjum

  Czas najwyższy zakończyć ten cyrk. Sxkoła ma kształcić, wychowywać do życia. Nauczyciele MUSZĄ się cały czas dokształcać. 3 (praktycznie 2,5) letnie licea nie dają możliwości solidnego kształcenia i przygotowania KAŹDEGO ucznia do prawdziwych studiów.
  Panowie i panie "rebelianci" z tym referendum albo zaspali, albo uczestniczą w hucpie antyrządowej. To przykre.

 • 13 15 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zuza

  W czym problem? że ludziska chcą referendum?? Mają do tego konstytucyjne prawo, prawda? wie co chodzi??

 • 19 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Mietka

  Drzewa na Rynku burmistrz powinien osobiście sądzić albo doczepic te ścięte aby się przyjęły - ta wycinka to było barbarzynstwo ja mu tego nigdy nie wybacze i nie tylko ja

 • 13 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Zuza

  Owszem, mamy takie prawo. Tylko, że prawo wymaga od nas zachowania odpowiednich procedur, m.in. terminów. Referendum powinno się było odbyć PRZED uchwaleniem USTAWY. Tak się to odbywa w demokratycznych państwach.

 • 22 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  Obraz kartuskiej oświaty wygląda jak mina włodarza i kierownika. Czekamy na lepszą zmianę, już czas.

 • 6 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec

  Tak Tak, razem z Mirką i innymi, z tobą też ;-)) bo tak wtajemniczony jesteś - zapodaj cos więcej, moze dowiemy sie czegoś.

 • 6 10 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do Zuza

  Bez jaj co? A rząd jak ustawy przepycha? w nocy potrafi obradować a rano decyzja.

 • 3 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@do Zuza

  Ale przecież rząd jest beee...poza tym bardzo daleko. Nie musimy się chyba wzorować na tych, co się tylko kłócą i kije w szprychy wkładają? Przecież samorząd jest dla wszystkich mieszkańców, nie tylko dla kliki. Włodarzom powinno zaleźeć na tym, aby panowała zgoda i wzajemne zrozumienie. Blokowanie dostępy do informacji temu nie sprzyja, bo budzi nieufność.

 • 15 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www

  Włodarze gminy Kartuzy żebyście zabrali się do roboty bo tej pracy nie widac w Kartuzach a nie zajmowali się referendum.Ustawa oświatowa wchodzi w życie od 1.09.2017 r.

 • 9 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # włodarze

  Włodarze to fachowcy, ale z wykształceniem coś bez rewelacji. Może warto samemu się czegoś nauczyć, żeby pouczać innych. Fachowcy od edukacji, dróg, dobrze znają się na geografii i turystyce, jeżdżą, zwiedzają, brakuje teorii, ale praktyka jest gdyby się ktoś pytał.

 • 16 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do jasnej.....

  Rodzice i nauczyciele oraz dyrektorzy gimnazjum no i nasi włodarze.....

  O tym, że będzie reforma szkolnictwa wiedzieliście już dawno- to było w programie wyborczym PIS, trzeba było wtedy działać a nie 2 miesiące przed końcem roku szkolnego...
  Nie macie pojęcia o oświacie, zwłaszcza nasz włodarz...
  Zapomnieliście, wy zwwolnennicy PO, o tym np. kiedy Państwo Elbanowscy zebrali ponad 2,5 mln podpisów przeciwko obowiązkowi szkolnemu dla 6 latków ? PO wcy wyrzucili do "kibla"....zapomnieliście jak pan broniarz był przeciwnikiem utworzenia gimnazjów ?
  Zreszta cos ostatnio Po wiele zapomina.

  bardzo dobrze, ze jest reforma...

 • 8 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @włodarze

  Tak jest. Uprawiają turystykę wszelką, oczywiście za publiczny pieniądz. Swoich naiwnych wyborców mają w ...I tak do następnych "wyborów". Zachowują się tak, jakby wszystkie
  rozumy pozjadali i chcieli rządzić przez 100lat.
  Moom skromnym zdaniem, rząd powinien dobrze się przyjrzeć ustawie o samorządzie i ich PO- nowelom. Mieszkańcy powinni mieć większy, bezpośredni wpływ na to co się dzieje w ich gminach, miastach. Jaką odpowiedzialność ponosi jeden z drugim za swoje decyzje? Na razie wszelkie koszta decyzji "wy brańcôw" ponosi tylko obywatel.

 • 12 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do jasnej

  Popieram całkowicie. Czas na realizację wyborczego planu. To całe "referendum" to zwykła przeciwrządowa zadyma. Wystarczy porozmawiać z czynną kadrą poważnych uczelni, oni wiedzą najlepiej w jakim rozkładzie jest poziom ogólnego (niedo) kształcenia.Tu nie chodzi o dyrektorskie stołki, tu chodzi o polską młodzież i jej przyszłość. Ci starsi ludzie ze zdjęcia zdają się tego niw rozumieć. I trudno ich o to winić...Ale niech przestaną adorować zadymiarzy, bo nie po to ich wybieraliśmy.

 • 10 14 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W Trójmieście już 800 nauczycieli

  straciło pracę. U nas oczywiście będzie mniej, ale będzie tak samo bolało wywalonych na zieloną trawkę. To nie reforma przemyślana i konsultowana społecznie, ale totalny BAJZEL.

 • 6 7 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przeczytałem nowy podręcznik historii

  dla szkoły podstawowej. Nie ma w nim Lecha W., ale jest dużo o Lechu K. (w stylu baśniowym).
  To jeden z celów "reformy".

 • 8 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ w trójmieście....

  widocznie byli niepotrzebni i oszczędności realne są.

 • 5 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @włodarze

  "Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera"- to powiedzenie usprawiedliwia różne powojwnne (komunistyczne) kariery.
  Choć czasem lepiej, żeby włodarzem był ktoś, kto zna realia i ludzi swojego terenu niż wykształcony, bez prakrycznego pojęcia o niczym, "spadochroniarz". Takim można manipulować .

 • 12 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nauczyciele

  Jak widać nauczyciele mają się dobrze, nawet są w urzędzie. Reforma chyba tej gmine nie straszna

 • 8 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do .Nowoczesnych POdpalaczy

  za oszczędności w ramach reformy oświaty ORMOWCOM, ZAMOWCOM I INNYM PO- STKOMUNISTOM KUPIMY MUNDURKI ORAZ PAŁKI DO ZABAWY W PIASKOWNICY

 • 11 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 800 nauczycieli...

  Dobrego nauczyciela nikt nie zwolni. Chodzi o jakość, nie o ilość. Może chodzi o dorabiających wczesnych emerytów? Wymiana pokoleniowa bywa bolesna, ale jest nieuchronna.
  Reforma jest dla ucznia, dobry nauczyciel się szybko dokształci.

 • 15 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do nauczycieli

  Czy jest jakaś grupa zawodowa tak broniona i faworyzowana. Nie ma. Życzę każdemu pracy, ale litości nie róbcie z siebie męczenników. . .

 • 11 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nauczyciele

  Dobrze, że reforma przewiduje powrót i rozbudowę szkolnictwa zawodowego! Nareszcie!

 • 6 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @przeczytałem

  Lech W. jeszcze pracuje na swoją historię, Lech K. już zapracował. (Czas teraźniejszy, czas przeszły dokonany).

 • 9 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ W trójmieście...

  Gościu, skąd ty masz takie informacje....800 nauczycieli przed końcem roku szkolnego ? Bzdura !!!
  I bzdura z tym zwalnianiem... tylko ktoś zapomniał..., ze jest wielu nauczycieli zatrudnionych na czas określony, na zastępstwa itd... i ci beda zwolnieni...i ci nauczyciele zapomnieli o tym ? I dlatego PO ma takie liczby , bo policzyli tych nauczycieli właśnie...

  A mg po takich kartuskich sorbonach lepiej by sie nie wypowiadał...

  Rektorzy wyższych szkoł..wołają o pomste do nieba...niedawno były wywiady z rektorami i oni opowidali o żenująco niskim poziomie nowych studentów przychodzących na studia po " 3 letnim KURSIE liceum". twierdza, ze reforma jest potrzebna, a oni chyba lepiej wiedzą..niż jakiś radny jeden z drugim.

  Powinni jeszcze zrobic reformę szkół wyzszych bo to co sie teraz dzieje to masakra- idzie taki absolwent liceum, który ledwo zdał maturę zapłaci czesne w jakięś prywatnej uczelni ( sorbona kartuska, jakieś lodzie, kolszaliny )i student pełną gębą- który pisać i czytać nie umie...
  na szczęscie pracodawcy coraz częściej patrzą na uczelnię jaką skończył...

 • 3 12 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  PiS
  piniendze i swołocz

 • 9 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Burmistrz

  A co z gminą Chmielno, Sierakowice, Żukowo, Przodków, Somonino. . . poradzą sobie. Jej tylko w Kartuzach problem, może nie przez reformę?

 • 8 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do jasnej..

  Tak czytaam te komentarze i ktoś napisał, ze obecnych podrecznikach ( nowych ) historii nie ma słowa o wałęsie... gościu o wielu ludziach, wydarzeniach nie ma i nie może być...dzieciaki musiałyby uczyc sie tylko historii - 5 godzin dziennie. nie da sie nauczyc WSZYSTKIEGO z historii, przyrody, geografii, nie da sie przeczytać całej literatury, nie da sie, po prostu nie da sie....
  I to nie jest wcale łatwe...napisać podstawę programowa....no tak ale polak wszystko wie i na wszystkim sie zna najlepiej-wymądrza się na potęgę...

 • 7 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zygmunt

  PO+Zygmunt=cymbały

 • 6 14 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  W najnowszej historii nie ma mowy o Wałęsie ,najnowszą historię tworzy prezio twierdząc ,że Lech K . zginął w obronie Polski .
  To najlepszy kawał opowiadany na wszystkich przyjęciach komunijnych .

 • 12 7 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ala ma kota

  Sądzę ,że powinno się uczyć o agencie SB Wałęsie . Ku przestrodze .

 • 2 15 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do ipn

  Jak widzisz Pis rządzi, wywleka dokumenty Wałęsy i innych, gdyby takowe miał pan Gołuński tym bardziej by je wywlekli i upublicznili, a jak nie oni to Ty byś zrobił to na pewno, ale nie ma takich dokumentów- dlatego piszesz ciągle te same pierdoły. A jeśli jeszcze masz z tym problem to zwróć się do ówczesnej władzy o upublicznienie tych domniemanych dokumentów. Albo skończ te swoje chore wywody. Dowody się liczą a nie pitolenie. Miłego dnia życzę.

 • 1 11 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do ipn oraz po

  I znów pojawił się jakiś oszołom , który próbuje obrażać ludzi , wypisuje jakieś bzdury, Kto Ci za to płaci ??????

 • 1 10 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Roman

  A może ktoś powie WON takim oszołomom jak ty.

 • 14 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tak sobie myślę...

  ... Panie Burmistrzu, że z tym brakiem szerokich konsultacji w sprawie reformy oświaty to mija się Pan z rzeczywistością, bo takie konsultacje i debaty były i kto chciał to mógł w nich brać udział i je organizować. Nie sądzę również , żeby przy szczerych chęciach samorządowców i dyrektorów w przyszłym lub następnych latach nauczycielom naszej gminy groziła utrata pracy, to wyłącznie kwestia potraktowania oświaty priorytetowo. Wystarczy zmniejszyć liczbę uczniów w klasach, czyli utworzyć dodatkowe oddziały ( i zrobić jeszcze parę innych posunięć - fachowcy wiedzieliby
  jakich ) i nie ma problemu. Taki ruch będzie nie tylko chronił etaty nauczycieli , ale przede wszystkim korzystnie wpłynie na jakość nauczania i wychowania dzieci i młodzieży . Jeżeli stać nas na kosztowny remont sali posiedzeń Rady Miejskiej to chyba stać nas na inwestowanie w nasze dzieci bo w końcu "Ludzie są najważniejsi". Życzę Panu naprawdę powodzenia , dlatego myślę, że warto niektóre posunięcia przemyśleć bo nawet same leiki przy artykułach już dają do myślenia ... no nie jest dobrze, a szkoda.

 • 4 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ipn

  Oś ty...

 • 15 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do ipn

  Patrzę i oczom nie wierzę. Do tego w jakim czasie...

 • 14 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # observer

  Mietek! Na referendum (zakłamane zresztą) już nie ma czasu... Za referendum oczywiście optują PO-wcy, NowoczesanapRL, PartiaSługusówLizusów(PSL) oraz pomioty sb-cko-ubeckie. Taka prawda.

 • 10 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wybory

  W tym roku zwolnień nie będzie powiedział Burmistrz Golunski? chyba dobrze? Czy nie dobrze? W tym artykule chodzi o sprawy oświatowe czy jest to kolejna możliwość promocji konkretnej osoby? Zdjęcie niestety mało atrakcyjne

 • 5 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do tej, raz w okularach, a raz bez.

  nie da się zatrzymać, a jak nie pasi ? to szukaj innej pracy.

 • 7 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do podatnik

  Może wszystkiemu zaprzeczyć tak jak niejaki "bolek".

 • 8 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Dla MG i jemu podobnych 0,9 mln > 1,6 mln. Przypominam Elbanowskich, oraz to, że reforma oświaty (zwłaszcza likwidacja gimnazjum) jest przeprowadzana na życzenie rodziców, nie nauczycieli.

 • 6 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Debata w sprawie referendum odbędzie się w nowej, remontowanej sali obrad magistratu? Czy może będzie to konsultacja, jak w przypadku Rynku w Kartuzach, czyli przyjęcie wydatku 1,6 mln przez aklamację?

 • 8 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lekarz

  @wybory
  Nie będzie zwolnień lekarskich po zakończeniu kadencji burmistrza? To nowina.

 • 6 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @lekarz

  Nagle źle poczuje się też vice, seketarz.....I najważniejsze ekwiwalent za nie wykorzystany urlop, biedactwa zastępstwa nie mogło się załatwić, bo jak można , jak nie można wspólnie

 • 5 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  świetne usprawiedliwienie za wszystkie problemy związane z oświatą... za którą odpowiadają samorządy.

 • 7 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do "do ipn"

  Problem jest w tym, że ten pan jednak widnieje tam, gdzie nie powinien. To nie jest problem?

 • 7 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "@do "do ipn" "

  tego Pana nikt nigdy nie powinien wybrać na burmistrza, nie jest nikim nowym, wszyscy go znają, wiedzą jaki jest, co robił jak było.... i teraz jest tak samo, znowu bidą z nędzą zawita do zadupia zwanego kartuzami.

 • 7 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # może teraz

  Skończy się UBekistan
  a jest ich więcej.
  proponuję akcję
  wrzucamy do tej wyszukiwarki IPN
  wszystkie znane z okolicy.

 • 9 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # standardy nowe

  Elbanowscy przynieśli więcej podpisów i PO wyrzuciła je do kosza a Tusk ich POprosił na rozmowę i opieprzył kobietę w ciąży.

 • 17 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do może teraz

  Ja też wrzuciłam jedno nazwisko i ...aż się zdziwiłam? !
  wszystko się zgadza i rocznik i ojciec.

 • 17 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ulepszono wyszukiwarke

  Za PO nic nie można było znaleźć w ION
  A teraz imię nazwisko i pach!
  wszystko jasne
  ja wiem kogo wybiorę!

 • 17 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Schetyna

  To dlatego Schetyna obiecał likwidację IPN?

 • 13 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do może teraz

  Też mnie poraziło kilka nazwisk "zacnych" i szanowanych ludzi sukcesu.

 • 13 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dobre praktyki

  Ja apeluje
  o upublicznienie oświadczeń lustracyjnych tak jak to ma miejsce z oświadczeniami majątkowym wszystkich ludzi sprawujących publiczne zadania z wyboru i nominacji.
  w końcu poznamy prawdę. ... i skończy się komunizm.

 • 0 13 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Matka

  Tym razem BURMISTRZ ma rację.
  W tym wydaniu PISU 1 września będzie koszmarem dla wszystkich.
  Nie chodzi o zamiany, tylko w jaki sposób są robione.
  Do takiej reformy potrzeba czasu.

  Jak już chcieli coś robić trzeba było w pierwszej kolejności zabrać się za szkoły ponadgimnazjalne. Szkolnictwo zawodowe leży. Ludzie kończą ogólniaki z maturami na poziomie 30% ...

 • 6 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Matka

  Sama podkreślasz mizerię stanu oświaty i nie ma co czekać, bo każdy rok zwłoki ten stan tylko pogorszy. Za realizację wprowadzania reformy są odpowiedzialne samorządy, a te na naszych terenach w większości są w rękach PO, więc nie PIS będzie odpowiadał gdyby coś zaszwankowało. Zamiast szykować bajzel, ruszyć ze zdwojoną energią do pracy tak, żeby 1.09. rozpocząć nowy rok szkolny. To nie pierwsza reforma i nie ostatnia. Jeżeli wszyscy będą pamiętali o uczniach, to będzie ok. Nie ma sensu kopać się z koniem, starajmy się tylko dobrze robić to co do nas należy. Bez paniki. Tu chodzi o naszą młodzież, nie o partyjne potyczki.

 • 3 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do dobre praktyki

  Niby masz rację, ale komuchy i ich wyznawcy jeszcze często sterują z tylniego siedzenia. Komunizm siedzi w głowach. Przykładem jest nadal panująca zasada: "wszystko jest nasze", albo "jednostka zerem, jednostka niczym".
  Wiele innych objawów tej czerwonej zarazy: kumoterstwo, korupcja na szczeblach władz, brak podstawowych zasad etycznych (wszystkie chwyty dozwolone) zżerają nasz naród. Skutkiem tego mamy takie "elyty" jakie mamy. Wszystkiego się nie uda zadekretować.

 • 3 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Matka

  Szanowna Pani, nie będzie żadnego koszmaru jeżeli ludzie oświaty będą robić to co do nich należy a wierzę ,że będą bo każdy prawdziwy nauczyciel i dyrektor niezależnie od swoich osobistych politycznych sympatii przede wszystkim dba o swoich uczniów. Reforma (Bogu dzięki) jest faktem i nawet jeżeli się to niektórym nie podoba to ma obowiązek realizować jej założenia a one są słuszne bo sama Pani wskazuje na negatywy obecnego systemu. Nie jest też prawdą, że robi się to w jakimś nadzwyczajnym tempie bo ci , którzy dokładnie znają jej założenia i są obiektywni to widzą, że jest to robione racjonalnie i metodycznie. Proszę się nie bać , nie panikować bo nie ma powodu.
  PS.
  Rozpoczęcie reformy od szkolnictwa ponadgimnazjalnego nie miałoby sensu , bo zmiany systemowe wprowadza się od podstaw a nie od kolejnego etapu edukacyjnego. Każdy rozsądny człowiek , jak buduje dom to przecież najpierw robi fundament a dopiero potem kładzie dach:)

 • 2 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  To tak POWINNO wyglądać jak piszesz, ale nie ma żadnej BUDOWY, lecz buldożery rozwalają wszystko dookoła, mieszkańcy są przeganiani, ,żadnego fundamentu jeszcze nie rozpoczęto wylewać, materiałów do budowy na razie brak, a majstrowie i budowlańcy nie mają rysunków technicznych. Lecz oczywiście nowi lokatorzy zostali zawiadomieni, że będą wprowadzać się 1-szego września. To będzie wręcz akrobatyczna "przeprowadzka" w tym całym cyrku.

 • 2 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do dobre praktyki

  Obecny reżim to powrót komuny w całej rozciągłości (co robi złodziej uciekając z ukradzionym portfelem ? Oczywiście krzyczy "łapaj złodzieja"). No a ty krzyczysz razem z nim. Liczysz, że podzieli się z tobą ??

 • 1 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do powyżej

  Mylisz się, nowa sieć szkół jest już ustalona, nauczyciele wiedzą ( lub do 15 maja) muszą się dowiedzieć gdzie będą pracować i czego uczyć, nowa podstawa programowa jest znana od kilku tygodni, do szkół napływają nowe podręcznik i nauczyciele mogą się z nimi zapoznać. Od 1 września zacznie się nowy rok szkolny i nie ma obaw , że będzie cyrk a jeżeli będzie to wyłącznie z winy tych , którzy w porę nie zaczęli przygotowywać swoich szkół do zmian i nie dlatego, że nie wiadomo co robić ale dlatego, że nie robią tego co należy teraz robić.

 • 2 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miła dyskutantko

  Pomysłodawcy i decydenci na GÓRZE robią demolkę ogólnokrajową, ale już od dawna zapowiedzieli, że za cały bajzel należy już teraz, a zwłaszcza we wrześniu obwiniać tych na samym DOLE ... (spychologia odpowiedzialności w wydaniu maksymalnym). Albowiem powiedziano: "po czynach poznacie ich". POZNAMY (chociaż już znamy aż za dobrze). Pozdrawiam !

 • 2 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Miła dyskutantko

  Równie Miły i Szanowny dyskutancie, obawiam się, że nieco demonizujesz sytuację. To oczywista oczywistość ( jak mawia "klasyk":), że wszelkie zmiany a szczególnie o takim zasięgu budzą niepokój i obawy, ale zamiast wpadać w panikę lepiej wziąć sprawy na "zimno" i , że się tak wyrażę "złapać byka za rogi naukowo i metodycznie". Ustawa Prawo Oświatowe bardzo jasno precyzuje , jakie prawo obowiązuje i są jasne dyspozycje , co należy robić. Ci "na samym DOLE" o nic nie będą obwinieni, jeżeli teraz zrobią to co należy, bo jeżeli zrobią - to wszystko będzie grało "jak w pudełeczku", no ale to wymaga profesjonalizmu ... i mam nadzieję, że ci "na samym DOLE" takimi profesjonalistami są bo skoro zajmują stanowiska ( nawet te na "samym DOLE") to , co do zasady profesjonalistami być powinni, jeżeli nimi nie są to przynajmniej teraz wyjdzie (nomen omen:) "szydło z worka".

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chciałbym się mylić ...

  Chciałbym, żebyś TY miała rację. Zapraszam do obserwacji tej "reformy" oraz wymiany poglądów jesienią. Przy założeniu, że zadowoleni uczniowie i rodzice będą wyznacznikiem sukcesu (nauczyciele to drugi garnitur ... zgoda ??)

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @ Miła .......

  Taaak, wszyscy marynarze powinni być według ciebie PROFESJONALNI, a to że nieudolny kapitan i sternik dryfują na skały albo mieliznę to drobiażdżek.

 • 1 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Chciałbym się mylić...

  Ba, ja też bym chciała mieć rację bo to o dobro dzieci chodzi, dlatego my "na DOLE" musimy się postarać bo przecież wiadomo, że tego co postanowiła "GÓRA" już się cofnąć nie da i żadne nawoływania do referendum nic tu nie pomogą. Jeżeli założenia reformy wprowadzimy rzetelnie to będzie to sukces bo (i piszę to całkowicie apolitycznie) one są dobre dla oświaty.
  Tu nie ma co jątrzyć (no chyba , że z politycznych pobudek), bo likwidacja gimnazjów i reforma oświaty nie jest żadną niespodzianką, to był punkt programowy obecnie rządzących a skoro rządzących to znaczy , że naród takiej zmiany oczekuje bo w wyborach opowiedział się właśnie za tym ugrupowaniem. Demokrację trzeba szanować nawet jeżeli nam się coś nie podoba.
  Powinniśmy zrobić wszystko, żeby ta reforma "wypaliła" bo chodzi o nasze dzieci i to jest ta dziedzina, w której swoje polityczne sympatie czy antypatie musimy odwiesić "na kołek" .

 • 7 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Jestem bardzo ciekawy, kto z tej Pomorskiej Rady Oświatowej był uczestnikiem, lub może organizatorem "spontanicznego przywitania" Jana Pawła II w Gdańsku, w 1987 roku, kiedy nauczyciele, milicjanci i wojskowi oraz ich rodziny, odwrócili się plecami do naszego papieża. Od SB było aż gęsto, duszno i mroczno... Chwała Ojcu Świętemu,ze zdobył się na ten wielki gest. Tych "witających inaczej" przywieziono autokarami z całej Polski. Czy tak jak dzisiaj na "spontaniczne" protesty KODu i PO?

 • 8 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nauczyciel

  Trochę się nie dziwię, że Burmistrz martwi się o przebieg reformy w Gminie Kartuzy. Szefowa od oświaty łączy ważne stanowisko w urzędzie z pracą w szkole, która przecież jak sami nauczyciele mówią jest wymagająca. Zapewne zapracowanie p. Kierownik powoduje, że niewiele informacji przekazuje dyrektorom, którzy na pytania dotyczące reformy i projektów unijnych prowadzonych nie potrafią nic powiedzieć.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @standardy nowe

  Wrzaski Tuska i jego bredzenie bez sensu podczas tego spotkania-połajanki z Elbanowskimi powinno być wykorzystane przy kolejnej edycji filmu Dyzma 3. Nie pozwoliłbym sobie, aby powołany czy wynajęty urzędnik państwowy zwracał się do mnie w ten sposób. Rozmawiał z zaproszonymi przez siebie gośćmi jak car z chłopami z czworaków, którym dał lokum, wikt i opierunek.

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oszukani.......

  tak bardzo żałuję oddanego głosu na ORMOWCA , no nie mogę pozbyć się tego poczucia wstrętu , tym bardziej że mój wujek został pobity przez tych drani (tchórzy dupków) w drodze do stoczni w Gdyni i do końca życia cierpiał .

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo