Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Ilu nauczycieli straci pracę w powiecie kartuskim? Sprawdziliśmy

Opublikowany: 2017-06-22 15:31 Autor: Wojciech Drewka

Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego, które opublikowała niedawno Gazeta Wyborcza Trójmiasto, w całym woj. pomorskim w tym roku straci pracę 632 nauczycieli. To pokłosie zmian w systemie edukacji. W powiecie kartuskim nie planuje się zwolnień, ale w większości gmin nie są przedłużane umowy zawarte na czas określony.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Jutro dla uczniów kończy się rok szkolny, ale wielu nauczycieli żegna się też z pracą w szkole. Wbrew zapowiedziom minister edukacji, reforma zakładająca przede wszystkim likwidację gimnazjów, niesie ze sobą skutki w postaci zwolnień nauczycieli. Jak pisze Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Związek Nauczycielstwa Polskiego policzył, że tylko w woj. pomorskim pracę straci pond 600 nauczycieli.

A to dopiero początek. Dziś już wiadomo, że prawdziwe skutki pisowskiej rewolucji w oświacie będą odczuwalne za dwa lata. To wtedy – 1 września 2019 roku – ostatecznie przestaną funkcjonować gimnazja. To oznacza mniej godzin dla nauczycieli, a tym samym redukcję etatów. Wiele samorządów już się do tego przygotowuje. Przykładem jest gmina Stężyca, która już teraz policzyła i otwarcie informuje, że za dwa lata nie będzie środków na 22 etaty.

fot.archiwum/W.Drewka

Związek Nauczycielstwa Polskiego bije na alarm, chociaż dokładną liczbę tegorocznych zwolnień poznamy dopiero we wrześniu. Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w powiecie kartuskim. Poprosiliśmy gminy o informację na ten temat. I póki co nie jest źle.

W żadnej z ośmiu gmin nie planuje się zwolnień nauczycieli. W większości samorządów są jednak pedagodzy, którym z końcem czerwca wygasają umowy zawarte na czas określony i nie zostaną one przedłużone. W wielu przypadkach jest to właśnie skutek reformy edukacji. Dokładną liczbę nauczycieli bez pracy poznamy dopiero z początkiem nowego roku szkolnego, a w tej chwili sytuacja wygląda następująco:

Kartuzy

Z dniem 1 września br. nie zostanie zwolniony żaden nauczyciel w szkole, dla której organem prowadzącym jest gmina Kartuzy. Natomiast z końcem sierpnia 22 nauczycielom wygasają umowy na czas określony, które nie zostaną przedłużone z różnych powodów, w tym zmiany organizacji systemu oświaty.

Żukowo

Nie zaplanowano żadnych zwolnień nauczycieli z początkiem września. Nieprzedłużonych zostanie jednak łącznie 16 umów zawartych na czas określony, w tym 7 nauczycieli, którzy pracowali na zastępstwo.

Sierakowice

W gm. Sierakowice nie zostanie zwolniony żaden nauczyciel. Według stanu na koniec czerwca nie ma umów zawartych na czas określony, które nie będą przedłużane ze względu na brak godzin w kolejnym roku szkolnym. Są natomiast umowy podpisane przez szkoły z nauczycielami na czas określony na tzw. „zastępstwo” i te umowy, wraz z powrotem nauczyciela zastępowanego, automatycznie ulegną rozwiązaniu (gmina nie podaje ich liczby – przyp. red.).

Sulęczyno

W szkołach prowadzonych przez gminę Sulęczyno żaden nauczyciel nie zostanie zwolniony z dniem 1 września. Nie ma również nauczycieli, którym z końcem czerwca wygasa umowa o pracę na czas określony, a nie zostanie ona przedłużona.

Przodkowo

Zwolnień nauczycieli nie będzie. Nie ma też nauczycieli, którym wygasałaby umowa zawarta na czas określony.

Stężyca

W gminie Stężyca w roku szkolnym 2017/2018 żaden z nauczycieli nie straci pracy na skutek reformy edukacji. Z dniem 23 czerwca 2017 roku oraz 31 sierpnia 2017 roku rozwiązaniu ulegną tylko umowy zawarte w celu zastępstwa za nieobecnych nauczycieli oraz z powodu przejścia na emeryturę (gmina nie podaje w tej chwili ich liczby – przyp. red.).

Somonino

Zwolnienia nauczycieli nie są planowane. Liczba nieprzedłużanych umów nie jest jeszcze znana.

Chmielno

Nie zaplanowano zwolnień nauczycieli od 1 września. Czterem nauczycielom nie zostaną jednak przedłużone umowy zawarte na czas określony.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [72]

 • 30 9 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czekam na takiego Newsa!

  Drewka sam się zwolnił i nie jest już moderatorem portalu na Kaszubach,wyjechał do pracy zagranicę ma się dobrze i nie chcę wracać...

 • 35 11 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # I prawidłowo

  Nauczyciele są dla uczniów, nie odwrotnie. Przynajmniej budżet zaoszczędzi. Zresztą cała ta reforma sprzed kilkunastu lat to był jeden wielki bubel. Wygenerowała koszty, ale czy jakość edukacji poszła z nimi w parze?

 • 28 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a czy ktoś

  wszyscy nauczyciele znajda pracę,praca szuka człowieka.o co chodzi??proszę aby Ci którzy straca pracę podali numery telefonu.pracodawcy będa wdzięczni,nauczyciele nie martwie się,robota nie do przerobienia.

 • 17 11 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dojna zmiana

  umowy nie będą przedłużane , czyli wg kotokaczki pracy nie stracą
  i tyle w temacie

 • 25 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DO I PRAWIDŁOWO

  pamietam jak postały gimnazja,najwieksze obiekcje mieli nauczyciele(nas nikt nie pytał ,nie te czasy),teraz CI sami nauczyciele znowu płaczą,ze coś im nie pasuje znowu.Ludzie odkąd powstały gimnazja sami wiemy co się zaczeło dziać z młodzieżą,im nic nie jest obce,kiedyś w klasie może 2 popalało ,a jeden napił się piwa za co w domu dostał takie manto ze hej,teraz owo piwo to pikuś.
  o jakości edukacji nie wspomnę,uczą się pod konkretny klucz-jak klapki końskie.zdać i zapomnieć.

 • 16 7 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taak

  Po pierwsze , nie przedłużenie umowy zawartej na czas określony , nie oznacza utraty pracy w oświacie, bo zatrudniany na taką umowę nauczyciel ma pełną świadomość tego, że nie jest to stały etat...i rzadko tego typu umowy są przedłużane ... i reforma nie ma z tym nic wspólnego.
  Po drugie , jakim cudem wygaśnięcie za dwa lata gimnazjów miało by spowodować gwałtowne zwolnienia, przecież będą już wtedy klasy VII i VIII? Więc o co chodzi?. Nauczyciele niby tracą pracę a wystarczy wejść na stronę Kuratorium i poczytać sobie ile jest wolnych godzin w całym województwie, tam są namiary na szkoły , w których są wakaty .
  Reforma jest już faktem i żaden z moich znajomych i w tym województwie i w innych rejonach kraju pracy nie stracił, więc o co w tym chodzi?

 • 11 14 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wszystkiego dobrego

  Dla tych co sie ciesza gdy sasiad traci prace. Dzis sie ciesza ze traci nauczyciel, jutro policjant, a innego dnia kierowca autobusu. Takie mamy czasy nienawisci i nietolerancji. Szkpda, przykro, smutno.

 • 4 7 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie

  Pierwsza umowa o prace w edukacji jest zawsze na rok. Do tej pory byla zawsze przedluzana. Teraz mlody nauczyciel traci prace. Nauczyciel zaraz po studiach pracy nie dostanie bo jest nakaz z kuratorium aby przyjmowac tych co zostali zwolnieni w pierwszej kolejnosci. Nie dotyczy to tych ktorym nie przedluzono umowy.
  Przez kilka lat nowi nauczyciele nie trafia do pracy.

 • 3 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Likwiduje sie przedmioty

  Przyroda ( zostaje tylko w klasie 4) i zajecia artystyczne. Wiec nauczyciele tych przedmiotow w ciagu 3 lat traca prace.

 • 13 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # aaa

  a sprawdziliscie inne grupy zawodowe?

 • 3 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przedmiot zajecia techniczne

  Byl w klasach 4 -6 sp i 1-2 gim. Teraz bedzie tylko w 4-6 sp. Liczba godzin spada zatem o 0,4 czyli tyle tez odpowiednio nauczycieli straci prace.

 • 18 6 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIKUŚ

  Wielkie mi hallo... Nauczyciele maja po 4 etaty i płaczą, że nadal mało zarabiają. Co maja powiedzieć Ci co mają najniższą krajową i całą rodzine na utrzymaniu.

 • 6 9 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mikuś

  Ty..a nauczyciele nie mają rodzin na utrzymaniu ? to jacyś kosmici czy co ? I nie mają 4 etatów... nie znam takiego

 • 6 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @taak

  masz rację...właśnie za dwa lata będzie VII i VIII klasa , no i przecież z czasem dojdzie IV klasa średniej i V klasa technikum... więc o co chodzi ? A ci nauczyciele , którzy sa na zastępstwo , na czas okreslony chyba wiedzą , ze im sie umowy końcżą, czy reforma jest czy jej by nie bylo straciliby pracę. No nie.....

 • 7 13 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info z Torunia od "ojca" ... niektóryn

  za dwa lata znikną szkoły publiczne. W ich miejsce pojawią się szkoły parafialne. Wykasowane będą wszystkie nauki historyczne i przyrodnicze. Jednym z kanonów będzie: słońce nie świeci. To duch święty świeci.

 • 4 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wiki

  Znam takich, którzy sami się zwalniają a są naprawdę bardzo dobrzy, bo nie mogą znieść presji dyrektorki, na którą nie ma mocnych w pewnej szkole gminy Kartuzy.

 • 7 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obywatel

  znowu to samo nauczyciele straca prace zasada jest taka kto chce pracowac bedzie pracowac i z głodu nie umrze można sie przekwalifikować i żyć dalej to ci nauczyciele co maja nasze dzieci uczyć życiz sami nie moga sobie poradzić w życiu. każda hurtownia szuka ludzi sklep zakład kosmetyczny tylko sie zabrac do roboty. tu chodzi o przywileje całe życie na państwowym i teraz problem. ludzie nie martwcie sie z głodu nie umrą a kto sobie poradzi pokaże ze był godzien tytułu nauczyciela

 • 6 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ taak

  Po pierwsze, gdy wychodzisz gdy leje to nie bierz parasola, bo żaden deszcz nie pada - to tylko H2O.
  Po drugie , ziemia nie jest okrągła ale płaska - to przecież każdy naocznie widzi.
  Dobra zmiana jest już faktem i nie ma czegoś takiego jak "utrata pracy".Ostatecznie można się rozebrać i pilnować ubrania - i już całoetatowa praca jest, więc o co w tym chodzi ?

 • 11 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SCE

  To ja mam pytanie. Jak to jest, ze nauczyciele z Sierakowic protestowali najgłośniej, jeździli na manifestacje wymachiwać flagami itp. Nauczyciele czy działacze partyjni?

 • 16 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gazeta Wyborcza ale wspak-tuba zawiedzio

  a więc jątrzenie GW i to na Kaszubach- podrywanie autorytetu n-lom pow. kartuskiego( chociaiż częściowo niektórzy sobie wyrobili świadomie opinię uczestnicząc w jakichś - kodo-po nowo-manifestacjach z kary godnych poleceń ,mimo pełnej świadomości-na przekór komu?-Sobie -niby nikt nie zauważa)Bowiem sami wiedzą co się zaczeło dziać z młodzieżą,nie jest to im obce

 • 12 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @taak

  Noo, a imperium rzymskie upadło u szczytu swojej potęgi - jak orzekł szef takiej partii co to 8 lat podstawówki zrobił i do tego 4 lata gimnazjum a i tak jego ugrupowanie "przywala"w próg wyborczy aż miło:))) Ja to jednak wolę "dobrą zmianę" niż takie Nowoczesne kształcenie:)))

 • 15 6 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # platformiana paczka z Sierakowic-włóczy

  Przecież to informacja GW popartej autorytetem PO Kolejna wtopa Partii Oszustów !

 • 6 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i..............

  I bardzo dobrze ja też uczyłem się w pewnym zawodzie ....a wylądowałem po 19 latach pracy na budowie .........niech zobaczą ile trwa rok pracy 12miesiecy a nie jak7-8miesiecy

 • 16 6 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szanowny Panie Redaktorze Dewka

  Proszę nie siać dezinformacji PO-wskiej.

 • 5 9 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ......

  Widzę tu wszyscy mądrzy są. To może ktoś mi wyjaśni jak to będzie jak dwa roczniki spotkają się na Studiach Wyższych. Więcej otworzą Wydziałów i Profesorów zatrudnią. Duda wszystko podpisze i będzie więcej Wróbli i Pawłowskich. To oni promują Polske tak dobrze

 • 8 15 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anty PIs

  To co nie jest stworzone przez komunizm dla PISkomuny jest zle i trzeba to zniszczyc.
  Czym glupszy i ze zlamanym kregoslupem tym lepszy dla Piskomuny.

 • 5 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @...

  Na studiach wyższych absolwenci się nie mają zmieścić , tylko się na nie dostać a dostaną się najlepsi, reszta pójdzie do uczciwej pracy, bo nigdzie nie jest napisane, że każdy musi iść na studia. Wreszcie studiować będą ci co przez cała swoją edukację ciężko na indeks pracowali.

 • 10 11 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @.....

  A może dostaną się ci co mają plecy lub kasę , a na pewno ci co mają legitymację PiS

 • 7 10 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  Dobrze na kaszubach, bo ciesza sie ci co nie sa nauczycielami, albo nie maja umow na czas okreslony. Jak wiadomo, Sierakowice cala prawie wiocha glosuje na PiS-du i teraz glupio im sie przyznac, ze wierza, ze kazdy bedzie mial prace i godziwe wynagrodzenie. Ale nawet z wiochy, duzo wyjechalo za chlebem, niech dziekuja ze tacy naiwni PiS-du.

 • 7 11 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ..........

  Córka leśniczego może wszystko

 • 3 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Fiona

  a mój Shrek będzie zwalniał bo jego linia POlityczna jest najsłuszniejsza !

 • 6 21 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # eeeeee

  PiS= faszyzm!

 • 8 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no i co

  dzieci jest tyle samo obojętnie czy to gimnazjum czy nie,

  nauczyciele to madrzy ludzie wiec sie przekwalifikuja i te przedmioty ktorych jest mnie zastapia innymi...

  bez przesady ! nauczyciele sa dla dzieci a nie na odwrot !!!

 • 8 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@@

  Mam tylko nadzieję, że zostaną TYLKO nauczyciele z powołania, a RESZTA poszuka swojego prawdziwego ,,przeznaczenia,, np. przekwalifikują się na woźnych...

 • 1 6 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ?????

  Do SCE------łosiu...słyszałeś może o związkach zawodowych jako fundamencie w demokracji? Jeśli nie wróć do szkoły się poucz!!!!!!!!

 • 11 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Driver

  Samozaoranie tego portalu

 • 10 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # fakt

  Stronnoczość portalu az bije po oczach!kartuzy info ma znacznie profesjonalniejsze artykuly i sa obiektywni.

 • 15 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ona

  przede wszystkim nauczyciele którzy mogliby już iść na emeryturę powinni odejść i dać pracę młodym

 • 9 6 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Gazeta Wyborcza? Jak dla mnie to żadne źródło informacji.

 • 8 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no jak pięknie

  według artykułu, w powiecie kartuskim żaden nauczyciel nie straci pracy - samozaoranie :)

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a za dwa lata...

  Za dwa lata na tym portalu pojawi się płaczliwy artykuł o tym, że przez tą "chybioną reformę" ... powiat ma za mało nauczycieli, aby obskoczyć dodatkowy rocznik w szkołach średnich, bo gminy ich nie pozwalniały :P

 • 8 8 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pisiory a umiejętność czytania

  To wspaniałe jak pisowscy klakierzy dostają szału gdy pojawi się parę faktów. Oni po prostu nienawidzą twardych danych i argumentów, które nie pasują do partyjnej śpiewki. I do tego są problemy z czytaniem jak widać. To że komuś nie przedłużają umowy z powodu "deformy" to nie jest utrata pracy????

 • 7 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Kompletna bzdura. Rozumiem, że to o czym piszecie jako news, że to "pokłosie zmian w systemie edukacji" zachodzi dopiero teraz, wcześniej było cacy? Nie było nie przedłużania umów na czas określony, nie było konkursów na dyrektorów, w których nie wyłaniano żadnego nowego a dyrektorem zostawał jednak stary dyrektor, który nie startował np. Ka.cz? W całym trójmieście i województwie od lat jest prowadzona taka sama polityka zatrudnieniowa w nauczycielstwie. Jak to się dzieje, że spada liczba uczniów przypadających na jednego nauczyciela? To wina zmiany systemu nauczania? GUS i roczniki statystyczne po latach pokażą wasze brednie.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do @eeeeee

  Dla myślących i mówiących inaczej inny portal.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @.....

  W Kartuzach dostaną się ci co mają mają legitymację PiS? Prędzej Nowoczesnej albo ci co zachwalali budowę czegoś co nie ma nazwy, funkcji, kosztowało 1,5 mln (tylko?) a ma być teraz likwidowane. I jak tu być filantropem?

 • 3 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Wszystkiego dobrego

  Cieszyłbym się, gdyby pracę stracili ci nauczyciele, którzy jakimś cudem wyliczają, że wygaśnięcie za dwa lata gimnazjów spowoduje gwałtowne zwolnienia. W wyniku reformy ubędzie uczniów? Jednak jak znam życie w naszym powiecie, pracę stracą, a jakże, w wyniku nienawiści i nietolerancji, zwolennicy tej reformy, nie niedokształceni nauczyciele z ZNP.

 • 5 11 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przez 8 ostatnich lat....

  Miłośnicy Adriana i naczelnika rozumieją tylko 500 plus i to że "przez 8 ostatnich lat polcy i polaki byli ignorowani..." i tak w kółko. Skoro przegrana 27:1 w UE to dla nich zwycięstwo a wycinka puszczy to sposób na ochronę przyrody to nie dziwmy się że nieprzedłużanie umowy nauczycielom to wg. nich ratowanie oświaty i dawanie ludziom którzy zostaną bez pracy prezentu od losu.

 • 2 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Firma budowlana ZRYW

  szuka pracowników do budowy mieszkań. W ostateczności moga być nauczyciele.

 • 6 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żeby nauczyciele mieli pracę

  to potrzebne są dzieci. Bo przecież do pustej klasy nikt mówił nie będzie. A że szkoły będą działać bardziej efektywnie, to super, w końcu to z naszych pieniędzy jest finansowane.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jimi

  oj to ze szkół zostaną zwolnione całe rodziny .... klekowu huta....

 • 5 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # trochę rozsądku i da sie załatwić

  starzy na emeryturę a nie trzymać się stołków. Młodzi powinni przejąć edukację.

 • 3 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jola

  za parę lat będzie wielka ilośc dzieci w szkołach natomiast nie będzie nauczycieli bo teraz gminy nie chcą utrzymać tych nauczycieli którzy są dając im lczniejsze ale mniejsze klasy do prowadzenia. To PeOwski samorząd robi na złość aby wykazać "wady reformy". Przemyslana strategii , bo przecież w kosztach i tak nic się nie zmienia.

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @MIKUŚ

  "Nauczyciele maja po 4 etaty" Oj tam, ja bez kozery powiem, że mają średnio 17 etatów :D Jak można pisać takie bzdety. Co do samej reformy to cudów nie ma - jakość kształcenia wzrośnie, kiedy będą mniejsze klasy, a nie masowy przerób prawie 40 młodych ludzi na jednego nauczyciela. I to jest główny problem, a wszystkie fiki miki z "rok więcej tu, rok mniej tam" i zmienianiem nazw szkół tego nie załatwią.

 • 7 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niebieski

  Jak czytam niektóre komentarze to nie dziwi mnie, że rządzącym zależy na tym żeby społeczeństwo było głupie - takimi lepiej się rządzi!! będą długo mogli grzać swoje stanowiska w urzędach!

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mario

  A czy ktoś z was sprawdził sobie tabelę płac nauczycieli w karcie nauczyciela? jest ona jawna. Standardowy nauczyciel ma licencjat z przygotowaniem pedagogicznym.
  Obecna najniższa krajowa to 2000zł brutto. Jak zobaczycie w tej tabeli to taki nauczyciel do osiągnięcia nauczyciela mianowanego zarabia tyle samo a nawet mniej na samym początku kariery zawodowej. Może ktoś z Was się zainteresuje ile trwa dojście do mianowanego? otóż jest to ładnych parę lat, których nie da się skrócić ze względu na procedury. Przy obecnej reformie praktycznie żaden nauczyciel z gimnazjum nie utrzyma ponad jednego etatu. Co więcej, wielu z nich otrzymało oferty poniżej jednego etatu. Szkoły rządzą się także swoimi prawami i nie każdy szef pozwala pracować dodatkowo w innej szkole.

 • 3 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @MIKUŚ

  No MIKUŚ jak to co mają zrobić ci co zarabiają najniższą krajową? Niech się zatrudnią na kolejne etaty. Jeśli nauczyciel w danej szkole na tylko 8-12 godz tygodniowo zajęć, bo taki niszowy przedmiot, to uważąsz że płącą mu jak za pełny etat? płaca mu za tyle, za ile przepracował, więc aby "dobić" do tych 35-40 godz/tydzień, pewnie że się zatrudni dodatkowo w innej placówce, bo za te marne kilka godzin w tygodniu z jednej szkoły, to nawet nie ma najniższej krajowej.
  Zróbcie sobie też taki mały test, zróbcie kartkówkę, tak na trzy klasy a więc jakieś 60-70 osób, może być z fizyki, matematyki, czy chemii, a nawet języka polskiego lub obcego. Potem dokonajcie sprawdzenia każdej z nich i policzcie ile czasu wam to zajęło, sprawdziliście, poprawiliście, oraz napisaliście komentarz do każdego wypracowania dla ucznia, poświęciliście minutę, dwie, czy może trzy albo więcej na jedną pracę. Potem zastanówcie się czy ten czas poświęcony na sprawdzenie można "zamknąć" w granicach tygodniowej ilości godzin za które płacą nauczycielowi. Tak dla jasności nie jestem nauczycielem, ale mam kogoś kto się tym zajmuje i widzę co ile czasu zajmuje.

 • 3 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # skoro nauczyciele maja tak strasznie

  ciężko,to dlaczego sie nie przekwalifikują??wie ktoś?lubia cierpieć czy jak?dlaczego nie odchodza na emerytury tylko siedzą do upadłego?wszedzie pracodawcy płaczą ze nie ma ludzi do pracy,to może trzeba zakasać rękawy??

 • 7 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NAUCZYCIEL

  Zdumiewają mnie liczne słowa krytyki. Szanowni Państwo nauczyciele nie narzekają, że muszą pracować. Jedynie rozpaczają, iż zawsze muszą wszystkim udowadniać, że rzeczywiście pracują. Ale na nauczaniu zna się przecież 99,9% Polaków. Zapraszamy zatem tych wszystkich znawców do pracy w szkole- są wolne etaty:)

 • 9 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ŻENADA!!!!!!!!!

  Nauczyciele mało zarabiają ????No bez przesady,z tego co obliczaliśmy z rodzicami,to w ostatnim roku szkolnym,dzieci w szkołach "uczyły się" łącznie 7 miesięcy,przecież szkoły mają coraz więcej wolnego,kiedyś Dzień Nauczyciela nie był wolny od zajęć lekcyjnych,kiedyś każdy jeden dzień "wolnego" np między Bożym Ciałem a sobotą po tym święcie był "odrabiany" w następną sobotę,każde wolne dni wynikające z dat "między świtami" były odrabiane w soboty.Teraz zarówno dzieciaki jak i nauczyciele mają tyle wolnego i jeszcze narzekają???Szkoły coraz więcej sobie "pozwalają" na coraz więcej wolnych dni, to za co nauczyciele chcieli by podwyżki???Co do GIMNAZJUM to wg mnie największą porażką było wprowadzenie tego "okrutnego" gimnazjum,od dnia w którym powstało GIMNAZJUM młodzież "oszalała" poczuła się dorosła bo już wyszła z podstawówki.Wzrosła liczba nieletnich na dyskotekach,liczba zaginięć nastolatek,palaczy,pijaków i narkomanów wśród GIMBAZY,to są tak naprawdę jeszcze niedorozwinięte dzieci,smarkacze szykanują nauczycieli,rodziców,rówieśników,GÓWNIARY 12-16 lat chodzą półnagie,zaciążone,wymalowane.Jak chcą być takie dorosłe to niech idą do pracy i same se zarabiają na telefony,wyżywienie,ubrania i używki.Ja jestem ZA że powróci 8 klas,bo podstawówka jest dla dzieci i te dzieci będą dłużej dziećmi a nie jakąś "dorosła gimbazą"

 • 6 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do żenada

  świetnie ujęte.ale gimbaza-za chwile wstanie z łóżka i CIĘ zjedzie.gimnazjum to był wstęp do demoralizacji społeczenstwa.KIEDYŚ uczeń musiał być ubrany do szkoły zgodnie z panującą kulturą,teraz im więcej widać tym lepiej,paznokcie,kolorowe kudły,lateksy,telefony w łapach,zdarzały sie przypadku uczni z e-papierochem na lekcji.Dlaczego szkoła nie reaguje.Nawet w STanach nie ma takiej swawoli jak u nas,brakuje tylko żeby na korytarzach stały maszyny z prezerwatywami.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nauczyciel

  gdzie sa te wolne wakaty?dać namiary ,dla tych co boją sie o posady.

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # baba jaga

  a ja myślę że prawdziwych nauczycieli już nie ma Gdzie ci którym zależałó na tym aby każdy uczeń zrozumiał dany temat albo działanie z matematyki teraz to się mówi że uczeń to głąb a nauczyciel to geniusz szkoda tylko naszych dzieci?!!!

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jozin z bazin

  smutne jest to,ze nauczyli tak wielu pisac,takie bzdury..

 • 1 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # LOGO

  20% nauczycieli zatrudnionych to emeryci - stara generacja, która nic nowego nie wprowadza do szkolnictwa, do wychowania, bo dorabia. Sprawdzić PIT nauczycieli - głowa boli, po kilka godzin w pięciu szkołach... To oni krzyczą, że będą zwolnienia - dajcie młodym prace, a Wy odpoczywajcie, bo przecież zasłużyliście pracując 18godz tygodniowo , bo ja 48 godz pracuję...

 • 0 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @logo

  kto cie ogranicza,pracuj ile chcesz ,5,20,100 godzin

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do żenada

  A kogo my mamy uczyć w piątek po Bożym Ciele lub w sobotę, by odpracować jakiś dzionek - nie ma młodzieży, my w szkole jak mamy być, jesteśmy i czekamy. Dzieciątek często nie ma.

 • 1 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Jeszcze jedna dobra zmiana ! Pozbywa się dobrych dyrektorów.

 • 1 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Mario

  Jeśli wszystko jest jawne i czytelne to każdy kto decyduje się na pracę nauczyciela wie co go czeka i niech nie narzeka. Albo chce to robić albo nie wolny wybór. Takie życie!

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do m..

  chyba ze ci zmienia zasady..

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @misiek

  Czas aby na Kaszubach włodarze tak zadbali o rozwój regionu, żeby jedynym zatrudnieniem nie była budżetówka. Uzdrowi to nie tylko sytuację gospodarczą, ale polityczną i kulturalną w naszym regionie. Nie będzie skomlenia przy każdej zmianie władzy. Jak do tej pory urzędnicy władają losem i pieniądzem Kaszubów w nie najlepszy sposób, a zachowują się jak mecenasi i filantropi ... niekiedy jak hrabiowie na swoim. Jaka inwestycja w ostatnich kilkunastu latach była spójna z czymkolwiek? Plac zabaw przy Chmieleńskiej do remontu, bo nie spełnia standardów, choć jak był budowany (za niezłą kasę) miał być naj... . Nieczynne targowisko za 1,5 mln zł ma być rozebrane z kostki, a ścieżka rowerowa w Gaju z ... asfaltu. Dokąd prowadzi ta ścieżka rowerowa? Ile km kompletnych ścieżek mamy? Do Chmielna? Do Sianowa? Nie! Mamy wycięte kilka ha lasu i szerokopasmową ścieżkę rowerową z Kartuz do Grzybna! Skrzyżowanie przy dworcu rozbabrane na kilka miesięcy. Po co? Zamiast pozwolić jeździć w miarę normalnie po asfalcie, następnie na krótko przed wymianą nawierzchni zedrzeć stary zniszczony i położyć nowy dywanik. Niech mają, niech się męczą... O głośnych sikaczach wody na Rynku, za kilkaset tysięcy każdy, nie wspomnę.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do misiek

  a ule???zapomniałes o ulach...

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dudek

  Jeśli jest emeryt to na emeryturę a na jego miejsce młodą kadrę nauczycieli przyjąć , nie trzymać terminatorów

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo