Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Koniec ze swobodną wycinką drzew. Wchodzą w życie przepisy zmieniające "Lex Szyszko"

Opublikowany: 2017-06-14 14:03 Autor: Wojciech Drewka

Od soboty zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Pod wpływem licznych protestów przepisy pozwalające na wycinkę drzew na prywatnych gruntach zostały zaostrzone. Wycinkę szczególnie cennych przyrodniczo okazów trzeba będzie zgłosić do urzędu gminy, a urzędnicy ocenią czy drzewo może zostać usunięte.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Wiele razy pisaliśmy o budzącej ogromne emocje ogólnopolskiej wycince drzew, spowodowanej wprowadzeniem wprowadzonymi przez rząd przepisów, w myśl których właściciele nieruchomości mogli bez zezwolenia wycinać drzewa lub krzewy na swoich posesjach. O ile nie były pomnikami przyrody, nie stanowiły zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych i pod warunkiem, że nie było to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Piły poszły w ruch w całej Polce, także na Kaszubach. Efekty wycinki zaczęły przybierać nieoczekiwane rozmiary. Wreszcie pod wpływem powszechnej krytyki rządzący zdecydowali się zmienić prawo nazywane „Lex Szyszko” od nazwiska ministra ochrony środowiska.

Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum/W.Drewka

Przepisy zostały zmodyfikowane tak, że teraz nie będzie można już swobodnie wyciąć każdego drzewa. Do urzędu gminy nie trzeba będzie zgłaszać wycinki, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm przy ziemi nie będzie przekraczał: 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Jeżeli drzewa będą miały większy obwód, planowaną wycinkę trzeba będzie zgłosić w referacie ochrony środowiska danej gminy. W ciągu 21 dni urzędnik będzie musiał przeprowadzić oględziny drzewa, które miałoby zostać usunięte. Następnie urząd będzie miał 14 dni na wydanie ewentualnego zakazu, ale jeśli nie zgłosi zastrzeżeń – będzie można drzewo usunąć. W grę wchodzi bowiem tzw. milcząca zgoda.

Ważna zmiana dotyczy osób, które planują wykorzystać nieruchomość do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli przed upływem pięciu lat od oględzin dokonanych przez urzędnika, właściciel działki wystąpi o pozwolenie na budowę – związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej – a inwestycja będzie się znajdowała na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za ich wycinkę.

Skutki wycinki drzew w Baninie. fot. Nowoczesna Kartuzy

Zdaniem urzędników z którymi rozmawialiśmy, nowe przepisy stanowią dość dobre, kompromisowe rozwiązanie problemu wycinki drzew.

- Zachowana jest dość duża swoboda dla właścicieli nieruchomości, a z drugiej strony mamy też kontrolę nad tym co i w jakim zakresie będzie podlegało wycince – mówi Olga Goitowska, szefowa wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach. – Chodzi szczególnie o ochronę szczególnie cennych przyrodniczo okazów i gatunków drzew. Ważne jest to, że właściciel nieruchomości będzie mógł już podczas prowadzonych przez nas oględzin dowiedzieć się, czy będziemy wnosić sprzeciw czy też nie. To znacznie upraszcza całą procedurę i czyni ją przyjazną dla mieszkańców.

Z kolei Mariusz Laska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska w sierakowickim Urzędzie Gminy podkreśla, jakość i skuteczność nowych przepisów da się ocenić dopiero za jakiś czas ale, nie należy się spodziewać drastycznego wzrostu liczby wniosków w sprawie wycinki drzew.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [22]

 • 28 16 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Chodzicie po ulicach, krzyczycie "wolność, równość, demokracja". Mieliście wolność. Każdy mógł robić z drzewem co chciał. Jednak wam to przeszkadzało. Krzyczeliście, żeby zmienić przepisy, blokowaliście maszyny i teraz macie dalej "nie wolność". Zdecydujcie się - wolność czy nie. Straszna szkoda, że nie ma wolności dotyczącej drzew...

 • 14 8 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # radny

  Panie Burmistrzu ???
  Kto wyciął piękne drzewka na Rynku w Kartuzach... To odbyło się za zgodą Pana Burmistrza - to już ze strony Pana, kpina z mieszkańców... Kiedy Urząd posadzi nowe drzewka ???
  Czy Pan pamięta o tym że Pana miejsce w Urzędzie zależy od nas wyborców... ???
  Czekam na odpowiedź...

 • 3 12 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # haha

  burmistrz wystosował oświadczenie ws. wycinki i ma poparcie 99% mieszkańców. Oświadczenie było w Internecie, Gońcu, w całej prasie.

 • 8 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @haha

  jesteś wazeliniarz... na sucho wchodzisz w d.. Burmistrza...
  nie Ciebie pytałem o zdanie...

  Pytałem co z drzewami - a nie interesuje mnie oświadczenie, które czytałem...

 • 4 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @misiek.

  nie ośmieszaj się :)

 • 4 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Butmistrz

  Robi co chce w naszym miescie teraz chce zlikiwidowac na dworcowej sklepy,warzywniak ,Pokore itd i stworzyc sciezke rowerowa jemu odbija tam gdzie powinny byc sciezki to ich brak albo sie urywaja,nie pozwolimy to nie jrst jego folwark...

 • 4 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Konie w Janowie Podlaskim, Białowieża ..

  drzewa w całym kraju - to wszystko miało "dopuszczalnie mały obwód", więc jest mordowane pokotem. Niedługo nasze życie będzie zależało od tego ile mamy w obwodzie.

 • 4 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mietek

  Mam nadzieję że Burmistrz dotrzyma słowa i drzewa na rynku zostaną posadzone tak jak obiecał!!! Ciekawe tylko za ile lat i czy w ogóle? Czy dane słowo się nie liczy? Panie Burmistrzu do dzieła bo ta trawa w donicach na rynku to obciach na całe województwo!!! (CZEKAMY)

 • 7 9 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marian Somonino

  Widać ze Polacy jeszcze nie dorośli do prawdziwej demokracji. Dać nam palec a odgryziemy cała rękę. Rząd PiS chciał nam dać jedna z niewielu swobód jakie kuedykolwiek otrzymaliśmy a my od razu to wykorzystaliśmy w beznadziejny sposób. Przypuszczam ze wiele drzew zostało ściętych wyłącznie po to aby nasycić media, dać im temat do rozmowy. To nic innego jak propaganda PO i Nowoczesnej. Widać to choćby na zdjęciu z Banina na który z tego co wiem powstać ma piękny parking przy cmentarzu. No cóż, takie mamy czasy

 • 13 8 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Marian

  Co za bzdury wypisujesz ???? Jaka to ""propaganda """ PO .?????Przecież Szyszko , który wprowadził taką ustawę , to minister PiS , a właściwie człowiek Rydzyka . Właśnie na tej ustawie skorzystali deweloperzy , którzy wycinali drzewa w centrum miast bez opamiętania.No i sam Szyszko , Na szczęście są ekolodzy którzy blokują tą bestialską wycinkę Puszczy

 • 5 6 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Info

  Ludzie wycinali na zapas, jak leci bo wiedzieli że tak będzie i potem się im utrudni życie.

  To że wycięto tyle drzew nie jest wina PIS tylko reszty pajaców nie rozumiejacych i nie odróżniających prostych rzeczy.

 • 1 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Do Marian

  Najpierw przeczytaj poprzednia regulacje potem się wypowiadaj.

  Gołym okiem widać że nikt nie zajrzał do źródła z samymi dziennikarzami i urzędnikami na czele.

 • 1 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Info

  W swoim drugim zdaniu mówisz przecież o żelaznym elektoracie sekty Putin i Spółka (PiS), a więc sekta i jej wyborcy to jedność paranoidalna.

 • 11 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marna nasza przyszłość

  Pierwsza wypowiedź 3-kropkowego świra popierającego niszczenie przyrody dostała najwięcej poparcia.
  Jeśli nie szanujemy siebie wzajemnie, naszej fauny oraz flory w Ojczyźnie to zasługujemy na te zaświnione jeziora, zawalone śmieciami lasy, zatrute powietrze i niszczoną bez przerwy zieleń, która daje nam tlen, bez którego stopniowo zdechniemy. Sami sobie to wszystko urządzamy... Brawo MY !!

 • 3 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wers

  Ciekawe co powie urzędniczka od przyrody gdy w okresie zimowym, a wtedy drzewa się ścina będzie z łopatą w zaspach chodzić i śnieg wokół każdego do ziemi odkopywać by tam centymetry pobrać. Co oni myślą że wszystkie drzewa przy odśnieżonej drodze będą stać

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lucek

  Jak drzewo nie ma pnia to mierzyć pod koroną. Chodzi chyba o pień wypruchniały. A po czym urzędnik się wdrapie na wysokość kilku metrów by u góry obwód zmierzyć. Z drabiną ma chodzić czy z podnośnikiem z koszem? Do tego to musi posiadać badania wysokościowe od lekarza które pozwalają na wykonywanie pracy na wys. powyżej 3 metrów.

 • 2 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 12e4

  A skądże to szanowni urzędnicy będą wiedzieć czy właściciel prawidłowo na mapce punkt położenia drzew zaznaczył i w jaki sposób podczas kontroli sami to zmierzą jak większość działek, nieruchomości, gospodarstw wogóle nie miało i nie ma wyznaczonych i zastabilizowanych znakami trwałymi przez geodetę swoich granic w terenie. Od czego urzędnik w takim razie będzie brał pomiar i czym się sugerował. Nikt z ustawodawców o tym nie pomyślał. I nie tylko prywatne parcele nie mają rozgraniczeń i znaków geodezyjnych, w tym kraju wiele dróg gminnych, publicznych , wewnętrznych, powiatowych też takich granic stabilizowanych nie posiada, to na podstawie czego mają zgłaszać o pozwolenie na wycinkę. Może drzewo jest w pasie drogi a może nie.

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Józek

  Dajcie już spokój prywatnym właścicielom. Uratujecie trochę tych starych drzew i co z tego? Każdy ma już dość tej błazenady i straszenia go urzędnikiem. Nikt sadził nie będzie, nawet owocowych samosiejki będą niszczyć i jak te stare zgniją zostaniemy pustynią. Jak mamy dbać o przyrodę to wszyscy. Rozdać z urzędu po 10 sadzonek każdemu kto ma grunt czy działkę i ma wsadzić i trzymać. Kto bez gruntu i z miasta to niech płaci porządny podatek,,zielony" na rekompensatę dla tych co zielone dziełki będą chcieć utrzymywać. Albo niech odrobią swój zielony obowiązek i w czynie społecznym sadzić sadzonki drzew na terenach miejskich gminnych albo w lasach państwowych. Jak by im opłata albo praca w czynie społecznym przyszła od razu przestali by być wielkimi obrońcami od cudzej zieleni.

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maja

  Ja myślę że opozycja w programie wyborczym będzie mieć ofertę że przywróci wolność prywatnym a zrobi nacisk na zieleń publiczną. Oczywiście jeżeli wygra wybory. I wygra bo tym zdobędzie wielu zwolenników. Wszyscy wiemy jak chwalono rząd za tą ustawę wolnościową aż sondaże rosły. Czemu mieli by tego nie wykorzystać. Rząd zamiast położyć nacisk na samorządy i zieleń publiczną oraz pomoc i rekompensatę dla prywatnych zadrzewionych to nasyła na niego urzędników. Ten kij ma dwa końce, na drugim jest kraj bez drzew. No niestety ale przy takiej polityce prywatny byłby ostatnim frajerem gdy by za swoje i na swoim dla wszystkich sadził i utrzymywał nie mając od innych nic w zamian a jeszcze pilnowanie straszenie kary nasadzenia zastępcze- kilka drzew za jedno itd itd.

 • 7 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A lasy ?

  A co się dzieje w lasach ??!!!
  Rzeź, rzeź, rzeźnia drzew. To już nie są lasy. To jest fabryka desek. Wszędzie gdziekolwiek się nie wejdzie lub wjedzie na rowerze do lasu - tam wszędzie są przygotowane do wywozu pnie drzew. Co kawałek pola wycinki całkowitej (i to w całym naszym powiecie). Reszta - co trzecie drzewo wycięte. Nie mówcie nam, ile Polska ma hektarów lasów. Mówcie ile mamy drzew. Las już nie chroni przed wiatrem - taki jest przewiewny. Kilka drzew i pełno obciętych pieńków to nie jest las jaki pamiętam z dzieciństwa. Jak słyszę, że leśnicy mają akcję i sadzą drzewka to mnie ogarnia śmiech przez łzy. Pytam się - kiedy te sadzonki będą drzewami ? Za 40 lat ? Za 50 ? Teraz pod hasłem planowej wycinki "żeby te zdrowe drzewa mogły rosnąć" następuje masakra lasów. Obudźmy się wszyscy zanim nie będzie za późno. Przemyślcie to. Wszyscy to widzicie.

 • 0 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do "A lasy"

  Ty też nie wyglądasz jak w dzieciństwie. A zapewniam cię, że ludzkość i lasy jeszcze trochę porywają ...

 • 1 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  Gdy bandzior cię zrobi inwalidą, to potem też powie, że i tak na starość byłbyś kulawy - więc to ci nie powinno robić różnicy. A ty powiesz, że ma rację.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo