Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Zabawa, nauka i eksperymenty podczas zajęć dla przedszkolaków w szkołach Gminy Somonino

Opublikowany: 2017-06-13 14:15 Autor: redakcja

Zajęcia przyrodnicze, edukacja przez ruch, zabawa z językiem angielskim, akademia umiejętności życiowych - to tylko niektóre z zajęć, w których biorą udział dzieci uczęszczające do punktów przedszkolnych w Gminie Somonino. Przedszkolaki mają wiele frajdy, a przy okazji nabierają wielu przydatnych umiejętności.

Przedszkolaki z Gminy Somonino od lutego uczestniczą w arcyciekawych zajęciach. Wszystko dzięki realizowanemu projektowi pn. „Przedszkolaki z naszej paki w Gminie Somonino” – miejsca w przedszkolach, dodatkowe zajęcia i nauczyciele pełni kompetencji, na który Gmina otrzymała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Placówki w Somoninie, Goręczynie, Egiertowie i Połęczynie doposażone zostały w pomoce dydaktyczne i sprzęty, nauczyciele przeszli profesjonalne szkolenia z nowoczesnych metod nauczania. Dzięki temu dzieci z tych szkół zyskały szansę, by poznawać świat matematyki, przyrody, muzyki, a nawet… przedsiębiorczości czy savoir-vivre w niebanalny i intrygujący sposób.

Całkowita wartość projektu wynosi 526 229,71 zł, w tym kwota dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego to 447 295,25 zł.

Realizacja projektu potrwa do czerwca 2018 roku. Dlatego dzieci, które zostały zapisane do przedszkola, również od września będą mogły skorzystać z bezpłatnych zajęć.

Somonino

W przedszkolu przy Szkole Podstawowej im. K.S. Wyszyńskiego w Somoninie dzieci mają możliwość rozwijać swoje zdolności i zainteresowania biorąc udział w aż siedmiu zajęciach dodatkowych.

- Wszystkie zajęcia odbywają się w ośmioosobowych grupach, co pozwala na większą integrację dzieci – podkreśla Jolanta Bociańska, dyrektor Zespołu Szkół w Somoninie. – Wszystkie dzieci chętnie uczestniczą we wszystkich zajęciach oraz biorą w nich aktywny udział, rozwijając swoje zainteresowania, wiadomości i umiejętności.

Przedszkolaki podczas zajęć technicznych „Mały konstruktor w przedszkolu” rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną, zdolność analizowania, a nawet sami próbują konstruować.

fot. nadesłane

- Tworząc zadziwiające niekiedy konstrukcje i projekty dzieci współpracują ze sobą, dzielą się pracą, odpowiedzialnością. Oswajają się z tym, że niepowodzenie w pojedynczym działaniu nie musi nieść ze sobą poczucia przegranej i być powodem rezygnacji z kolejnych lub innych działań – zaznacza dyrektor szkoły.

Maluchy podczas innych zajęć poznają także świat zawodów, poszerzają wiedzę o świecie, dowiadują się o ciekawych i często nieznanych im pracach. Dzięki temu uczą się szacunku do każdego rodzaju pracy. Dodatkowo lekcje te dają im możliwość doskonalenia umiejętności techniczno-manualnych. Dzieci mają także szansę poznać język angielski w bardzo ciekawy sposób. Podczas zajęć „W moim cyfrowym świecie języka angielskiego” uczą się tego języka poprzez ruch, zabawę, piosenki, rymowanki i proste ćwiczenia online. Na zajęciach z języka angielskiego „English for fun” poznają podstawowe wyrażeni i zwroty w trakcie gier pamięciowych i zabaw ruchowych, rysowaniu, kolorowaniu czy pantomimie.

fot. nadesłane

Przedszkolaki poznają także tajniki przyrody w „Klubie młodego odkrywcy”.

- Prowadzą eksperymenty dotyczące badania właściwości wody, gleby, powietrza. Hodują rośliny i prowadzą obserwacje związane z hodowlą. Poznają ciekawostki dotyczące życia zwierząt. Dowiadują się, co szkodzi naszemu zdrowiu oraz poznają inne tajemnice przyrodnicze – wymienia Jolanta Bociańska.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Oprócz tego przedszkolaki zapoznają się z tajemnicami królowej nauk poprzez różnego zabawy matematyczne. Natomiast na zajęciach „Trening kompetencji społecznych w rytmie- edukacja przez ruch” zyskują wiedzę na temat emocji, norm społecznych, relacji między nimi, sposobów radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych – wszystko to w zabawach przy muzyce, tańcząc i ruszając się.

Dodatkowo w ramach projektu w Szkole Podstawowej w Somoninie została utworzona specjalna sala do gimnastyki korekcyjnej.

Egiertowo, Połęczyno

Dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Egiertowie i oddziale w Połęczynie bawią się ucząc przy okazji podstaw języka angielskiego. Dzieci w ramach zajęć „Angielski w zabawie i śpiewie” poznają podstawowe zwroty, a także tańczą, śpiewają i wykonują proste ćwiczenia także z wykorzystaniem angielskich słówek. Jak podkreśla prowadząca zajęcia Martyna Gizela, dzieci bardzo szybko uczą się języka właśnie poprzez zabawę.

fot. W. Drewka

fot. W. Drewka

Bardzo ciekawy przebieg mają zajęcia pod nazwą „Szalony naukowiec”. Dzieci poznają podstawowe prawa fizyki, wykonują proste eksperymenty, a także bawią się z terenie poznając kaszubską przyrodę. Z kolei podczas zajęć „Złota rączka”, które prowadzi Monika Słowik, dzieci wykonują różnego rodzaju prace plastyczno-techniczne. Podczas ostatnich zajęć wykonywały szkatułkę na wakacyjne skarby.

fot. W. Drewka

Podczas zajęć „Akademia umiejętności życiowych” maluchy uczą się radzić sobie z codziennymi czynnościami, a także poznają zasady savoir vivre.

- Uczymy dzieci przyszywania guzika, zawiązywania butów, bezpiecznego operowania nożyczkami, składania ubrań, czy porządkowania szuflady, a więc tego wszystkiego co może im się przydać na co dzień – mówi Hanna Brylowska, pomysłodawczyni „Akademii umiejętności życiowych”. – Dzieci uczą się też robić kanapki, czy nakrywać do stołu.

Nam udało się podpatrzeć zajęcia z wykorzystaniem chusty animacyjnej, podczas których dzieci uczą się współpracy i działania w grupie.

fot. W. Drewka

Maluchy z Egiertowa i Połęczyna biorą także udział w zajęciach logicznych „Planszomania”. Prowadzi je Teresa Zielińska. Zajęcia uczą zgodnego współdziałania z rówieśnikami podczas gier i zabaw oraz umiejętność godzenia się z porażką w trakcie gier planszowych, a także samodzielnego i logicznego myślenia. Na zajęciach wykorzystywane są gry i pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu, a także karty pracy przygotowane przez prowadzącego takie jak sudoku, kółko-krzyżyk, różnego rodzaju domina.

To nie wszystko – od września w Połęczynie utworzona zostanie terapeutyczna sala doświadczania świata, która znacznie wzbogaci zajęcia i rozwój maluchów.

Goręczyno

Przedszkolaki z Goręczyna w fascynujący sposób poznają świat przyrody i matematyki. Placówka dzięki projektowi otrzymała mnóstwo pomocy dydaktycznych, które znacznie urozmaicają i ułatwiają naukę.

- Wraz z dziećmi wykonujemy masę przeróżnych zabaw i eksperymentów, dzięki czemu w łatwy sposób zdobywają wiedzę – mówi Sabina Szwaba, która prowadzi z przedszkolakami zajęcia „Maluch małym badaczem – zabawy matematyczno-przyrodnicze”.

fot. nadesłane

Dzieci wykonały już m.in. poduszkowca z płyt CD, dzięki czemu „na żywo” poznały zasady dynamiki Newtona. W innych doświadczeniach zapoznały się z zasadami wagi i ważenia, poznawały też właściwości wody dzięki eksperymentowi z papierowym kwiatkiem położonym na wodzie.

- Dzieci chętnie biorą udział w zajęciach z wiatrakiem matematycznym, który jest fantastycznym narzędziem do wielu zabaw edukacyjnych – podkreśla Sabina Szwaba.

Maluchy wyruszyły też „w teren”, gdzie na polanie zapoznawały się rosnącymi tam roślinami, obserwowały przyrodę dzięki lupom i lornetkom. Oprócz tego wybrały się także do Gołubia do ogrodu botanicznego, by zobaczyć wspaniałe okazy rosnących tam kwiatów, drzew i krzewów.

fot. nadesłane

fot. nadesłane

fot. nadesłane

Kolejne interesujące zajęcia prowadzone w Goręczynie to „Kompetencje społeczne w muzyce i tańcu”. Najmłodsi bawiąc się, tańcząc i śpiewając uczą się współdziałania w grupie i aktywność ruchową. Poprzez muzykę i taniec wyrażają swoje emocje, pokonują nieśmiałość i zyskują wiarę we własne możliwości.

fot. W. Drewka

fot. W. Drewka

Dodatkowo od września w Goręczynie prowadzone będą zajęcia logopedyczne, z języka angielskiego oraz z terapii sensorycznej. Oprócz tego przy przedszkolu powstanie nowoczesny i bezpieczny plac zabaw.

Zainteresowanych rodziców dzieci w wieku przedszkolnym,
którzy chcieliby zapisać swoje pociechy do przedszkola,
serdecznie zapraszamy do naszych placówek!