Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Rośnie problem narkotyków w powiecie. Zażywa je cały przekrój społeczeństwa

Opublikowany: 2017-06-12 13:30 Autor: Magda Dzienisz

Narkotyki zażywa cały przekrój społeczeństwa, niezależnie od środowisk i wieku - stwierdził prokurator rejonowy Marek Kopczyński. Na sesji Rady Powiatu przedstawił statystyki i dane dotyczące pracy prokuratury. Sporo uwagi poświęcono właśnie narkotykom, które, jak podkreślił M. Kopczyński, są dostępne w powiecie - od miękkich środków po "twarde".

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Narkomania to wciąż poważny problem w powiecie kartuskim. Z danych Prokuratury Rejonowej w Kartuzach, które przedstawiono na sesji Rady Powiatu, wynika, że coraz więcej osób posiada te niedozwolone substancje. Prokurator Marek Kopczyński poinformował również o innych sprawach, które w 2016 r. prowadziła kartuska prokuratura, a także przedstawił dane i statystyki.

Zdjęcie ilustracyjne. fot. red./archiwum KPP Kartuzy

Narkotyki dostępne jak papierosy?

W 2016 r. Prokuratura Rejonowa w Kartuzach prowadziła 124 sprawy związane z narkomanią. Marek Kopczyński podkreślił, że narkotyki popularne są nie tylko wśród młodzieży, ale też wśród dorosłych w niemal każdym wieku i statusie społecznym.

- Narkotyki zażywa cały przekrój społeczeństwa, niezależnie od środowisk i wieku. Narkomania również jest obecna w szkołach – stwierdzę to odpowiedzialnie, tak się niestety dzieje – powiedział. – Sądzę, że Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach ma dobre rozpoznanie, jeśli chodzi o środowisko dilerów. Trzeba jednak pamiętać, że gdy eliminujemy jednego dilera, w jego miejsce pojawia się dwóch nowych.

Prokurator zaznaczył, że w dzisiejszych czasach dostępność narkotyków jest bardzo prosta.

- Śmiem twierdzić, że dostępność do narkotyków miękkich typu marihuana jest tak łatwa, jak niemal zakup papierosów, tylko oczywiście nielegalnie. Osoby młode coraz częściej mają kontakt z tymi narkotykami. Na naszym rynku pojawiła się też kokaina, czego nie było wcześniej. To bardzo drogi narkotyk – powiedział Marek Kopczyński.

Podkreślał, że trzeba uświadamiać młodzież, jak szybko można się uzależnić od niedozwolonych substancji i jak tragiczne skutki niesie ten nałóg. Zapytany o zjawisko dopalaczy Marek Kopczyński wyjaśnił, że zjawisko to ma miejsce w powiecie kartuskim, jednak nie na tak dużą skalę.

- Zjawisko dopalaczy w powiecie kartuskim ma miejsce, ale są to sytuacje śladowe – stwierdził Marek Kopczyński. – Jeśli ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii będzie w obecnym kształcie, a środki zawarte w dopalaczach będą uznawane relatywnie, które są zabronione, a które nie, nie pozwoli to na realną walkę z dystrybutorami.

Prowadzono więcej spraw

Marek Kopczyński zaznaczył, że Prokuratura Rejonowa w Kartuzach prowadziła w 2016 r. o 250 więcej spraw niż rok wcześniej.

- W 2016 roku wróciliśmy do poprzedniego stanu dotyczącego nadzoru nad postępowaniami, które prowadzi policja. Za tym idzie większa ilość rejestrowanych spraw, było ich 2359 – tłumaczył.

Marek Kopczyński. fot. Magda Dzienisz

Prokuratorzy w ubiegłym roku załatwili 2228 spraw karnych, strony postępowań zastosowały 154 razy środki odwoławcze, zaskarżono 122 postępowania sądowe. Zawieszono 79 postępowań – głównie ze względu na poruszanie się podejrzanych poza strefą Schengen, umorzono 856 spraw. W 347 przypadkach prokuratorzy odmówili wszczęcia śledztwa. W 2016 r. 1026 osobom postawiono zarzuty, 34 razy zastosowano zabezpieczenia majątkowe.

W 2017 r. zdecydowanej zmianie uległa wartość zabezpieczenia – w ubiegłym roku zabezpieczono mienie o wartości około 225 tys. zł, w tym roku ta suma wyniosła aż 1 216 938 zł. Jak tłumaczył Marek Kopczyński, obecnie to jeden z głównych elementów mających na celu zagwarantowanie realnych pieniędzy służących zabezpieczeniu należności skarbu państwa i roszczeń osoby pokrzywdzonej.

Kary za prowadzenie „na podwójnym gazie” są skuteczne?

W ubiegłym roku skazano 146 osób za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). 15 osób skazano za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości pomimo zakazu.

- Mamy tendencję pozytywną, w 2015 r. tych skazanych było aż 208. Kary są bardzo restrykcyjne. Sąd jest zobligowany do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na okres nie mniejszy niż trzy lata oraz świadczenia nie mniejszego niż 5 tys. zł. W niektórych przypadkach to nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności. Zasady te powinny eliminować kierowców z ruchu drogowego i jednocześnie powodują konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Niemniej jednak osoby już skazane często decydują się na kierowanie pojazdami i dopuszczają się kolejnego przestępstwa. Kary za to są bardzo, bardzo wysokie i tendencja ta będzie się utrzymywać – mówił prokurator rejonowy.

W 2016 r. w pow. kartuskim więcej było wypadków drogowych niż rok wcześniej – 111, mniej natomiast wypadków ze skutkiem śmiertelnym – 18.

Szczególny dozór nad sprawcami przestępstw przeciwko rodzinie

W ubiegłym roku zastosowano 32 tymczasowe aresztowania, do dnia 8 czerwca tego roku tymczasowo aresztowano już 23 osoby. Prokurator Marek Kopczyński podkreśla, że takie środki stosowane są zwłaszcza w przestępstwach przeciwko rodzinie.

- Przede wszystkim sąd stosuje je wobec osób, które znęcają się nad członkami rodziny lub popełniają przestępstwa przeciwko wolności seksualnej – podkreśla prokurator.

W 2016 r. 13 razy zastosowano dozór policji z nakazem opuszczenia lokalu wobec sprawcy przemocy lub zakazano mu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi.

- Ten środek jest szczególny i stosowany przez nas bardzo często. Ratuje lub zabezpiecza pokrzywdzonych przed dalszym stosowaniem przemocy wobec nich. Sprawca w momencie wyjścia z budynku prokuratury musi opuścić lokal, w którym przebywał z pokrzywdzonymi, wskazać inny adres swojego pobytu. Te nakazy są orzekane na okres 3 miesięcy, potem mogą być przedłużane. To środek bardzo drastyczny, ale też można zakazać kontaktów lub zbliżania się do pokrzywdzonych. Tak jest najczęściej wobec stalkingu – zjawiska coraz częściej obserwowanego wśród społeczeństwa – podkreślił Marek Kopczyński.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [12]

 • 8 11 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rak

  Zazywają, bo może dzięki temu pozbyli się raka, albo powstrzymali rozwój choroby. Matka natura wie co robi i po coś nam to dała.

 • 7 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rak

  A co to za różnica, czy ktoś umrze na raka czy umrze bo wyniszczy swój organizm narkotykami? Jak kończą tzw. ćpuny to chyba ci pisać nie muszę a poza tym jeżeli chodzi o marihuanę to nie wmówisz mi , że ci co ją palą robią to w ramach "profilaktyki" antynowotworowej:))) - oni są zwyczajnie uzależnieni i ponieważ nie potrafią sobie z tym poradzić to próbują wmówić sobie i innym, że natura nam to po coś dała, grzechotniki też dała natura i jakoś nikt się nie pcha , żeby dać się pogryźć gadowi.

 • 5 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rak

  Ty tak poważnie ?

 • 1 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kropek

  Głupim trzeba się już urodzić,dać im niech się naćpają na śmierć i będzie spokój.

 • 6 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr spy

  Ale o co chodzi? Ja obecnie mam 35 lat, kiedy miałem 18 to też nie było inaczej. Popyt rodzi podaż, jak ktoś chce ćpać to będzie to robił, ot selekcja naturalna, debil załatwia się sam.

 • 3 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dr spy

  Było inaczej ... nie było mediów, które sensacyjnie opisują takie sytuacje.

 • 4 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dr spy

  Wszystko dobrze, póki tym "debilem" nie jest Twój dzieciak.

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Burak + trawka = maligna

  BURAK + hera = TRAGEDIA (osobista i rodzinna)

  Buraczki + gulasz = bardzo zdrowe danko (polecam)

 • 1 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olfaz

  Co by ty napisać o narkotykach. Wyłaź mi z szafy! W Kartuzach nie ma narkotyków, zapewniam. Przestań włazić mi pod dywan! Wciąga mnie......

 • 1 3 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda

  cóż jak mi się ktoś przyzna ze znajomych, to daję mu poczuć iż schodzi do kategorii pod człowieka. Bo mądrość to coś co nas wyróżnia, a jeśli ktoś wierzy debilowi Palikotowi to przykro mi ale głupotę należy tępić o ile nie ma ona medycznego uzasadnienia. Mam w pracy dość wyzwolona pedagogicznie rodzinkę, jeszcze ich syn nie bierze ... jeszcze nie ( i oby nie, ale oni sami mówią że wszystko dla ludzi) .. taka prawda

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jimi

  "W 2017 r. zdecydowanej zmianie uległa wartość zabezpieczenia – w ubiegłym roku zabezpieczono mienie o wartości około 225 tys. zł, w tym roku ta suma wyniosła aż 1 216 938 zł. Jak tłumaczył Marek Kopczyński, obecnie to jeden z głównych elementów mających na celu zagwarantowanie realnych pieniędzy służących zabezpieczeniu należności skarbu państwa i roszczeń osoby pokrzywdzonej." i bardzo dobrze Kopczyński. Masz u mnie PLUSA ! tęp bandytów i bezstresowców !!

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda [.......] tyle w temacie

  Po takim początku oraz takim końcu poznajemy zdolnych "krasomówców" (z dyplomem absolwenta podstawówki)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo