Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego potępia napad na Ukraińców w Chwaszczynie

Opublikowany: 2017-06-09 16:09 Autor: Wojciech Drewka

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego apeluje do władz państwowych i samorządowych o przeciwdziałanie wszelkim przejawom ksenofobii i publiczne napiętnowanie tego rodzaju zachowań. To efekt głośnego napadu napad na Ukraińców i ich polskiego pracodawcę, który miał miejsce w Chwaszczynie.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Chodzi o zdarzenie, które miało miejsce w majowy weekend w Chwaszczynie. Grupa uczestników imprezy odbywającej się na prywatnej posesji podeszła pod budynek, w którym mieszkali Ukraińcy zatrudnieni w polskiej firmie. Mężczyźni w wieku 23 – 38 lat wyzywali ich, rzucali butelkami, kazali „spierd…. na Ukrainę”. Kiedy interweniował właściciel firmy, doszło do rękoczynów. Pobici zostali Ukraińcy oraz ich szef – wszyscy z obrażeniami trafili do szpitala.

Chwilę po zdarzeniu zatrzymano sześć osób. Wszyscy usłyszeli zarzut znieważenia poszkodowanych ze względu na przynależność narodowościową, a także zarzut pobicia. To mieszkańcy Chwaszczyna, Gdyni oraz okolic Wejherowa. Wobec wszystkich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do poszkodowanych oraz poręczenia majątkowego w wysokości 1 tys. zł.

Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum/W.Drewka

Dziś w tej sprawie głos zabrała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku zdecydowanie potępiając atak na pracodawcę i ukraińskich pracowników. Oto treść apelu:

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku po zapoznaniu się ze sprawą chuligańskiego ataku na pracodawcę i jego legalnie zatrudnionych ukraińskich pracowników, jaki miał miejsce w Chwaszczynie (…), jednoznacznie go potępia – uznając ten czyn na tle narodowościowym jako haniebny i ze wszech miar naganny. Nie tylko złamano zasady prawa polskiego oraz podstawowe standardy współżycia społecznego obowiązujące w Rzeczypospolitej, ale nadwyrężono również wizerunek pomorskiej społeczności – jako otwartej i gościnnej.

Ten bezprecedensowy fakt budzi nasz szczególny niepokój, ze względu na wyjątkową agresję skierowaną przeciwko swojemu sąsiadowi oraz jego ukraińskim pracownikom i ich rodzinom. Z całą stanowczością oczekiwać więc będziemy skutecznych działań policji oraz postawienia winnych ataku przed sądem.

Apelujemy do władz państwowych i samorządowych wszystkich szczebli oraz całej pomorskiej społeczności o to, aby w każdej sytuacji naruszania prawa na tle narodowościowym, przejawów ksenofobii i rasizmu przeciwstawiać się takim działaniom, aktywnie na nie reagować i publicznie piętnować. Budujmy polski i pomorski dobrobyt w zgodzie i poszanowaniu wszystkich obywateli bez względu na pochodzenie, rasę i religię. Bądźmy dumni z naszej wielowiekowej i wielokulturowej tożsamości oraz tradycji wolnościowej.

Krzysztof Dośla
Przewodniczący WRDS w Gdańsku

REKLAMA

Komentarze do artykułu Komentarze [21]

 • 19 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stop dla buractwa!

  Te buraki co napadły na Ukraińców przyniosły wstyd nam wszystkim. Powinni dostać takie wyroki, żeby dłuuuugo pamiętali.

 • 8 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  To jest teraz takie modne, prawda w oczy kluje. Ile bylo takich podlych zachowan w Polsce i wszystkie nie spotkaly powaznego wyroku, bo to jest w Polsce, bo to katolicy i narodowcy. Tych trzeba ochraniac a nie potepiac.Co obcy szukaja w tej pieknej katolickiej Polsce, spytajcie sie kleru katolickiego. Przed wojna tak bylo, potem przyszlo wyzwolenie i resztki Zydow, albo sie tepilo, albo musieli uciekac a teraz przykro tego sie slucha.

 • 7 14 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszuba

  Jak Ukraińcy napadli w Warszawie na właściczela kantoru i zrabowali 700 tyś. zł,a to jest dobrze???

 • 9 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kaszuba

  co ma piernik do wiatraka?
  Mam nadzieję, że zrozumiesz co się do Ciebie pisze. Ponadto daruj sobie podszywanie się pod nik kaszuba bo nie jesteś tego godzien.

 • 8 13 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszuba

  ile ukraińcy dokonali krzywd polakom paląc wioski i zabijając mieszkańców,tego nie wiesz.

 • 3 7 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  masz racje kaszuba ukraincy to lajzy porysowali wózkiem auto pod biedra w borkowie i ani wlasciciela nie potrafili przeprosić tylko smiali się z niego jak im uwagie wzrucil

 • 6 4 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kaszuba

  A Polacy zamordowali Żydów w Jedwabnem. I co chcesz się licytować na to co miało miejsce kilkadziesiąt lat temu? Niemca napotkanego na drodze też będziesz winił za II wojnę? A nie, pewnie nie, bo auto sobie sprowadziłeś od Niemca co to nim tylko do kościoła jeździł nie?

  Co ma wspólnego jakaś ukraińska rodzina, która przyjechała za pracą z krzywdami, wyrządzonymi w latach 40-tych ubiegłego wieku przez ukraińskich nacjonalistów? I jakbyś był konsekwentny to takie zachowania jak to w Chwaszczynie też powinieneś potępić, właśnie ze względu na historię, na to ile ludzi zginęło z powodu ksenofobi i nacjonalizmu!

 • 2 3 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anatol.28

  Brawo Kaszub ! Polacy mają krótką pamięć , a potem wielkie zdziwienie że oni tacy są !

 • 3 3 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @redaktor Drewka

  wpisy osoby podszywającej się pod "kaszuba" to nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowej i powinno być to zgłoszone do prokuratury.

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  kaszuba
  Kaszub, mysl berdzie otwarcie, pomysl druga wojna swiatowa, ukraincy i Polacy, ile krwi przelano, to trzeb teraz jak sie z kolan wstalo, odplacic, bo katolik ciagle zyje zadza zemsty.A co zrobic z Twoimi ziomkami co morduja po za granicami Polski staruszkow, to trzeba sie wtedy na tobie zemscic, bo wpadles po reke. Wez lepiej obal browar.

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @redaktor...

  Po co piszesz do redaktora. Każdy ma prawo zgłosić doniesienie do prokuratury, jaki problem? Możesz co najwyżej poprosić redakcję żeby zabezpieczyła IP gościa i już, a resztę niech robią prokuratorzy.

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  kaszuba

  Jeszcze na dodatek, w szkole trzeba bylo sie dobrze uczyc, tobys wiedzial ze nawolywanie do wasni na tle narodowosciowym, nikomu na dobre nie wychodzi. mysle ze ty nie korzystasz z przywileju podrozowania po swiecie, bo jestes w swoim katolickim maly swiatku zamkniety. To tacy jak Ty, przed wojna traktowali ukaraincow, bialorusinow, liwtinow jako malo wartosciwych, ze wzgeldu na religie, bo byli prawoslawnymi a twoi ziomkowie, klaniali sie Watykanowi, co z Hitlerem pod reke szedl a Musollini mial zawarl umowe z Watykanem. Ty chcesz pluc na biednych ukraincow, ktorzy w polsce za glodowe stawki pracuja po kilkanascie godz,na dobe bo tak zyczy sobie polski pan. Dobrze ze ty nigdzie sie nie rusasz, bo po tym poznaje sie zasciankowsc.

 • 2 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kaszuba

  Który Żyd ci tak powiedział? Za to co napisałeś powinieneś trafić do sądu i chyba się o to postaram. To co piszesz jest skrajnie głupie i świadczy tylko o twoich brakach intelektualnych. Mam nadzieję tylko że nie nosisz koszulki z naszym godłem, bo przynosisz wstyd prawdziwym patriotom. Prawdziwy Polak, katolik i Kaszub nie będzie nigdy życzył nikomu śmierci. Obyś był taki odważny w prokuraturze.

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszua

  ukraincy na koniec wojny za zegarek zabili mego wuja i ciężko ranili mojego ojca i był inwalidą do konca życia ,zabrali ostatnią krowe i zoże a na koniec rzucili w budynek granat.

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kaszuba

  Sam napisałeś że to było w czasie wojny. Pokaż mi kogoś, kto nie ma w rodzinie osoby, która w czasie wojny w jakiś sposób nie ucierpiała, nie straciła kogoś bliskiego albo dorobku życia? Ale napisz też ile lat temu to było! I co mają wspólnego ci Ukraińcy co dziś u nas pracują z tamtą wojną! Nie kumasz tego?

  Aha i jeszcze jedno - jeśli nie zobaczę w komentarzach twoich przeprosin za to co wcześniej napisałeś (komentarz został usunięty, widocznie ktoś zgłosił do moderacji, ale wiesz co tam było) to w poniedziałek wysyłam pismo do prokuratury. I to nie jest żart. Masz wybór.

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszuba

  jak kogoś uraziłem moimi wspomnieniami, to przepraszam. Przez 4 lata pracowałem z rosijanami na statkach, byłem kilkakrotnie w Murmańsku również na polskim cmentarzu,który był dobrze utrzymany.Mam tam kilku znajomych na ul.Prospekt Lenina główna ulica.

 • 3 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm

  Polacy bronili by ojczyzny a nie uciekali z kraju , nikogo nie powinno się bić czy napadać ale prawda taka że jest już ich w naszym regionie stanowczo zbyt wielu , fachowcy z nich żadni partaczą robotę za robotą , mówią po rosyjsku a niby przed Rosjanami uciekają ze swojego kraju . Powiem stanowczo , miejsce Polaka jest w Polsce , Ukraińca na Ukrainie

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  hmmm!
  To jest komentarz, ze nawet smiac sie nie mozna bo tak zalosny. Kim byli wedlug Ciebie Polacy w 1939 jak hitlerowcy do Polski wkroczyli, caly polski rzad z marszalkiem Rydzem-Smiglym czmychnal do Rumunii, to byla lekcja dla takich jak tych, zwykle pospolstwo musi dla panow robic za mieso armatnie.Radze nie ucz nikogo historii, bo jezeli uwazasz ze to co wypocisz, jest warte czytania, to sie gleboko mylisz. Jescze raz Polacy Zyda za litr wodki sprzedawali a dzisiaj szuka sie gdzie sa ci co pomagali.Pomoge Tobie, nie wszyscy byli tacy, byli nawet co za utrate zycia ratowali Zydow, wojne przezyli i potem jak sasiad sie po wojnie o tym dowiedzial, wiesz wtey jaka sielanka byla?moze bys chcial zeby ludzie byli durni, ale tak nie jest.

 • 0 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # trole?

  niektóre komentarze pachną putinowskimi trolami.

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zabôczta a piszta paskùctwa

  Jeśli się ktoś podszywa pod "miono Kaszëba -të niech nie grëzmòli bredni"

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda

  a co to za śmieszna rada i dziwi mnie że jakaś marginalna organizacja żyjąca na budżecie państwa uważa się za wyraziciela opinii społecznej. U nas nie ma ksenofobi za to jest debilofobia podobnych do rady ciał. Nie spotykam się w Polsce a zwałszcza na Kaszubach z rasizmem. Myślę że nie ma dymu bez ognia. Wolał bym głos policji w tej sprawie której dochodzenie powinno wskazać przyczyny, motywy działania. Jeśli zaś owe ukraińce to spokojne chłopaki to jestem za ich obroną, gdyż niewinny powinien być broniony całą mocą.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo