Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko

Żukowo. Burmistrz Wojciech Kankowski z jednogłośnym absolutorium

Opublikowany: 2017-06-30 17:58 Autor: Magda Dzienisz

To już ostatnie absolutorium w powiecie kartuskim. Tym razem decydowali radni Żukowa, którzy byli jednogłośni i zgodnie zaakceptowali ubiegłoroczne wykonanie planu finansowego przez burmistrza Wojciecha Kankowskiego. Był to największy budżet ze wszystkich gmin powiatu - dochody wyniosły prawie 155 mln zł, 21 mln zł przeznaczono na inwestycje.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

- Budżet na koniec grudnia znacznie różnił się od ustalanego na początku. Mieliśmy wiele sesji, na których zmieniano założenia w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Za każdym razem było to jego zwiększenie. Wszystko to odbywało się przy ogromnym zaangażowaniu radnych i sołtysów – powiedział Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo.

Dochody gminy w 2016 r. wyniosły 154 mln 830 tys. zł, wydatki pochłonęły prawie 147 mln zł. Spory udział w dochodach gminy miał podatek od osób fizycznych – 32 mln 802 tys. zł, co stanowi dwudziestoprocentowy wzrost. Przychody gminy to 11 mln 422 tys. zł, na inwestycje przeznaczono blisko 21 mln zł. Nadwyżka budżetowa wyniosła 13 mln 723 tys. zł, zaś dług na koniec 2016 r. został pomniejszony o 5 mln 816 tys. zł – wyniósł 50 mln 544 tys. zł.

fot. Magda Dzienisz

Spośród najważniejszych inwestycji burmistrz wymienił przedsięwzięcia kanalizacyjne – na sieć wodociągową w Pępowie, Baninie, Glinczu i Leźnie wydano 1 mln 840 tys. zł. Kwotę 8 mln zł przeznaczono na budowę dróg – 7 mln 300 tys. zł wydano na drogi gminne, 430 tys. na dofinansowanie inwestycji powiatowych. Powstały nowe nawierzchnie asfaltowe w Miszewku, Przyjaźni, Łapinie Kartuskim, Sulminie, Skrzeszewie czy Leźnie – wydano na to 4 mln zł. Koszt budowy ul. Północnej w Baninie wyniósł 2,3 mln zł. W 21 sołectwach położono płyty yomb – łączna kwota wykonania tej nawierzchni wyniosła 2,6 mln zł. Około 5,5 tysiąca płyt położono dzięki darowiznom od mieszkańców gminy. Na wsparcie OSP wydano prawie 2 mln zł, z czego największą kwotę pochłonęło zakończenie budowy remizy w Żukowie – 1,3 mln zł. Na oświatę i wychowanie wydatkowano 2,3 mln zł – blisko 2 mln zł przeznaczono na zakończenie budowy sali sportowej przy szkole w Baninie.

Wojciech Kankowski przypomniał także wyróżnienia i nagrody, które gmina otrzymała w ubiegłym roku – to m.in. „Bursztynowy Katamaran” za współpracę z organizacjami pozarządowymi czy czwarte miejsce wśród samorządów w Polsce.

- Wiele z tych zadań, które zrealizowano, to wasza akceptacja. Na niektóre z nich otrzymałem promesę w postaci rezerwy celowej – zwrócił się do radnych burmistrz gminy. – Starałem się wykorzystywać ją jak najoszczędniej. W pracę nad budżetem zaangażowani byli moi zastępcy, pani skarbnik i wszyscy urzędnicy, którzy odpowiadają za merytoryczne przygotowanie inwestycji. Za to im serdecznie dziękuję.

Burmistrz Wojciech Kankowski. fot. Magda Dzienisz

Wiceprzewodniczący rady Marek Wiśniewski przedstawił opinię klubu Porozumienie Samorządowe dla Kaszub w sprawie udzielenia absolutorium.

- Po przeanalizowaniu sprawozdań finansowych i zapoznaniu się z opiniami będzie głosował za udzieleniem absolutorium burmistrzowi gminy. Nasze stanowisko uzasadniamy tym, że nastąpiło zmniejszenie zobowiązań budżetowych, co także zawieraliśmy we wniosku przy poprzednim absolutorium – podkreślał. – Niepokoi nas to, że wzrastają zaległości podatkowe z tytułu podatków od nieruchomości czy od środków transportu. Postulujemy o działania ze strony urzędu w tym zakresie. Wnioskujemy też o to, by przy lokowaniu wydatków majątkowych równomiernie umieszczać je na terenie naszej gminy.

fot. Magda Dzienisz

Wszyscy radni obecni na sesji zagłosowali „za” udzieleniem absolutorium. Zgodnie z tradycją wręczono kwiaty burmistrzowi oraz skarbnik Lucynie Cybuli. Włodarz podziękował za taką decyzję radnym.

- Jeżeli jest jednomyślność rady, to jest takie przeświadczenie, że staram się wykonywać moje obowiązki jak najlepiej potrafię. Podkreślam, że to nie jest praca jednej osoby – to niemożliwe przy tak wielkiej i dynamicznej gminie. To praca całego zespołu, ale też radnych, sołtysów, rad osiedli, urzędników – podkreślał Wojciech Kankowski.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [23]

 • 8 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sąsiad

  Jak to jest pięknie opisane, wpadłem w zachwyt. Dziekuję!

 • 8 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo dla Pani Skarbniczki!

  I innych mądrych, kompetentnych, miłych i dobrych kobiet w tutejszym urzędzie (pomijam biurwy, tych jest więcej). Podziwiam Was Panie za pracę z tymi wszystkimi facetami, którzy są przekonani o swojej doskonałości i wielkości. Podziwiam Was Panie, że Nimi wytrzymujecie i dzielnie robicie swoje. Marzę, żeby na stanowiskach w tut. urzędzie pojawiło się więcej kobiet. Tylko wtedy będzie dobrze. Niestety faceci, zwłaszcza ze wsi są kiepscy i słabi, ale rządzić batdzo lubią, choć robią to słabiutko.

 • 15 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec zukowa

  Nasz burmistrz wpada w samozachwyt. Tyle wielu mieszkańców uważa że wszystkie inwestycje pomijają Żukowo.

 • 12 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kiedy sala obsługi klienta?

  Dlaczego na dowodach osobistych zwykle czynne jest tylko jedno stanowisko? Panie mają pecha, bo gdy tylko tam bywam to słyszę o jedzeniu i widzę chodzenie ze szklankami i popłoch, że klienci są. W kancelarii panie nie wiedzą, co to uśmiech i uprzejme powitanie, żadna nie wyrywa się do gościa zza biurka. Wszędzie czuję się intruzem, który wpadł nie w porę i nie proszony. Okropne wrażenia. Panowie z urzędu zwykle nie potrafią pisać pism.

 • 9 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kto odpowiada za zieleń?

  Czy naprawdę o klomby we wsiach muszą dbać sami mieszkańcy wciąż własnymi rękami? Czy nie może to być zlecane tak jak w centrum Żukowa przez gminę?

 • 1 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ogród

  A ja czekam na to żeby urząd mnie urządził

 • 9 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  jeszcze jedno absolutorium i później aut będzie ?

 • 8 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  dla czego Pani Sekretarz taka smutna ?

 • 10 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mirek

  Dziwię się że zukowscy radni głosują za burmistrzem.

 • 2 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @???

  Pani sekretarz po prostu już ma taką smutną naturę :):):)

 • 2 11 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  Gratulacje dla Pana Burmistrza Wojciecha Kankowskiego!

 • 6 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzy

  Tylko Gołuński bez jednogłośnego absolutorium. O czymś to świadczy. Temu Panu już dziękujemy !!!

 • 1 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Kartuzy

  Te radny to z wami czas pojechać wam już dziękujemy.

 • 7 12 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Gratuluję i czekam na budowę otwieranej sceny nad Jeziorkiem w Żukowie. Koszt tylko 2 mln zł. Przy obecnych dochodach to mała kwota. Wszystkie gminy mają takie sceny a najbogatsza nie.

 • 16 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja z Żukowa @ Do gminy

  Gratuluję Panie Wojtku .
  Mieszkam od urodzenia we wsi Żukowo i ciężko mi gdziekolwiek zobaczyć inwestycje które można zobaczyć we wsi Żukowo , bo ich nie ma po prostu . Wszystko się dzieje wkoło Banina , Pępowa a gdzie jesteśmy My mieszkańcy tej ziemi od zawsze . Robi się wszystko dla tych co kupili działki w szczerym polu a teraz chcą asfalt a gdzie jesteśmy MY ????? NA SZARYM KOŃCU PAŃSKIEJ LISTY .
  Pozdrawiam mieszkaców wsi Żukowo

  Mieszkaniec wsi Żukowo od urodzenia . Pzdr

 • 14 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # żukowianin@

  Popieram Ja z Żukowa @Do gminy

  Dla Żukowa robi się mało albo nic. Nawet niektórzy mieszkańcy centrum Zukowa nie mają podłączenia do wodociągu miejskiego bo gmina kilkanaście lat temu zapomniała o nich. Drobiazg

 • 11 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  a czy Burmistrz wspomniał o statuetce Teraz Polska która kosztowała 5.500 złotych ?

 • 10 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Na co on wydał te 21 baniek? Przecież w roku 2016 nic nie zrobiono, chyba że w Baninie.

 • 8 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jak to jest ?

  Wojciech Kankowski przypomniał także wyróżnienia i nagrody, które gmina otrzymała w ubiegłym roku – to m.in. „Bursztynowy Katamaran” za współpracę z organizacjami pozarządowymi czy czwarte miejsce wśród samorządów w Polsce.
  więc takie ma pytania ?
  wyżej tak jak pisze podatnik czy Burmistrz wspomniał o nagrodzie która kosztowała 5.500,00 zł ?
  nagroda Bursztynowy Katamaran co ma za znaczenie dla gminy taka nagroda ?
  również zjecie czwartego miejsca w polsce uważam że należy tu dodać że to jest wynik dokończenia inwestycji poprzedniej kadencji prawda ?
  natomiast duzo do życzenia ma wynik pozyskiwania środków zewnętrznych jak jest w sprawozdaniu Burmistrza informacja kartuzyinfo :
  Ile gmina pozyskała środków zewnętrznych? Z UE - prawie 419 tys. zł. Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej dał 300 tys. zł na budowę sali w Baninie i niewiele ponad 148 tys. zł na modernizację boisk. Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył prawie 98 tys. zł na modernizację drogi transportu rolnego.
  Jak dodamy te kwoty to aż tak duzo nie wychodzi ?

 • 3 15 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A.S.

  W końcu mamy Burmistrza, który rozsądnie gospodaruje budżetem i nie zadłuża Gminy. Gratulacje.

 • 4 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @???

  Smutna, bo pewnie nie lubi dostawać kwiatów pod publikę za swoją normalną pracę. Co innego narcystyczni politycy, z których musi jakoś znosić.

 • 6 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Jakie jednogłośnie skoro 15 głosów było za a 6radnych nie było podczas głosowania jak to zrozumieć?

 • 8 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zukowo

  Głosowałem na obecnego burmistrza niestety zawiódł mnie. Szkoda tych paru lat.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo