Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko

Gmina Żukowo chce wybudować nowy PSZOK. Miałby powstać przy ul. 3 Maja

Opublikowany: 2017-07-14 12:17 Autor: Magda Dzienisz

Gmina zamierza starać się o środki na dofinansowanie budowy nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Miałby powstać na działkach znajdujących się między ul. Kościerską a ul. 3 Maja. Stworzono dwie koncepcje - każda z nich uwzględnia nowoczesne rozwiązania, m.in. monitoring, parkingi, salki edukacyjne, możliwość wypożyczenia przyczepek.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Dotychczasowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów znajdujący się w Żukowie jest zbyt mały na potrzeby mieszkańców gminy, a jego lokalizacja jest niekorzystna. Dlatego samorząd zamierza starać się o środki na dofinansowanie budowy nowego punktu. Stworzono dwie koncepcje – mniejszego i większego (a co za tym idzie – droższego) PSZOK-u, który miałby się znajdować na działkach w Żukowie między ul. Kościerską, torami kolejowymi a ul. 3 Maja w kierunku Otomina. Koncepcje te przedstawił żukowskim radnym Piotr Sadowski z firmy Codex.

Pierwsza z nich zlokalizowana została na mniejszej działce, w pobliżu komisu samochodowego. Do tego PSZOK-u prowadziłaby droga dojazdowa, dziś gruntowa, która miałaby zostać wyremontowana. Na terenie tego punktu znajdować by się miała specjalna ścieżka edukacyjna, a także pomieszczenie biurowe, sanitariaty, parkingi, magazyny na odpady niebezpieczne i zużyty sprzęt elektryczny, punkt „drugie życie odpadów”, monitoring, podjazdy ułatwiające niepełnosprawnym korzystanie z obiektu.

Kontener z pojemnikami na odpady niebezpieczne – zdjęcie z prezentacji koncepcji. fot. M.Dz.

- Jednym z dodatkowych elementów miałyby być przyczepki, które mieszkańcy mogliby wypożyczać, by przewieźć np. gruz z remontu. Dodatkowo znajdować by się tam miała specjalna waga najazdowa, która ważyłaby przywożone elementy. Znajdowałyby się tam kontenery otwarte na m.in. gruz i zamknięte, w których składowane miałyby być odpady niebezpieczne – tłumaczył Piotr Sadowski.

Koszt budowy tego punktu wynosiłby 1 mln 100 tys. zł.

Druga koncepcja zakłada budowę większego PSZOK-u na trzech działkach, również mieszczących się przy ul. 3 Maja. Oprócz elementów, które znalazłyby się w pierwszym projekcie (przyczepek, wagi, pomieszczeń biurowych, kontenerów, parkingów itd.), powstać by tam miała specjalna rampa rozładunkowa wraz z wiatą. Obiekt miałby również zostać objęty monitoringiem. Koszt tego PSZOK-u to około 1 mln 600 tys. zł.

Zdjęcie rampy rozładunkowej przedstawione w prezentacji koncepcji nr 2. fot. M.Dz.

Jak tłumaczył Piotr Sadowski, na budowę PSZOK-u można uzyskać dofinansowanie w wysokości 85 proc. Wniosek powinien zostać złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawdopodobnie we wrześniu lub październiku.

Burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski podkreślał, że przedstawione koncepcje zostaną jeszcze poddane konsultacjom.

- Niewykluczone, że PSZOK mógłby zostać otwarty całodobowo i wyposażony w specjalny skaner tablic rejestracyjnych samochodów. Powszechność i łatwość dostępu do takiego punktu sprawiłaby, że śmieci i odpadów byłoby znacznie mniej w lasach i przy drogach – mówił Wojciech Kankowski. – Problemem dla nas jest na pewno tranzytowość naszych dróg i ilość pojazdów różnych firm budowlanych, które pozbywają się odpadów przy drodze leśnej. Staramy się o to, by było więcej miejsc, w których w legalny i ekologiczny sposób można będzie pozbyć się śmieci

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [5]

 • 3 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Super Pomysł !

  Ten obecny jest za mały i dostępny tylko dla samochodów terenowych ;-) Co prawda te niedogodności rekompensuje przemiła Pani z obsługi PSZOK

  Fajnie gdyby najprężniej rozwijającą się gmina powiatu skorzystała z rozwiązań zachodnich, na przykład UK https://www.youtube.com/watch?v=7Qzb934bR-c

 • 6 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec Żukowa

  Dobry pomysł tylko jak dojechać w tym korku.

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ulica Pod Otomino

  Proszę o remont i lustro drogowe.

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przesada

  Są potrzebne i ważniejsze inne inwestycje.

 • 2 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mati Chamra

  A może tak drogi w Baninie wyrównać ? jak nie wiecie gdzie jest Banino pracownicy Urzędu w Żukowie to proponuje kupić mapę w kiosku ruchu....

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo